BINNENLAND. voor de veiligheid des lands in overeen stemming te brengen met persoonlijke rechten. GEMENGDE BERICHTEN. Uit Kaapstad wordt bericht, dat, volgens de laatste nieuwstijdingen uit Kimberley, de noodlottige brand in de mijn Debeers, welke twee schachten vernielde, eene schade van 20,000 veroorzaakt heeft; vijfhonderd mijnwerkers zijn gered en tweehonderd zjjn omgekomen, onder deze zijn 25 Europeaneu. Het huis van Afgevaardigden der Vereenigde Staten van Noord-Amerika be noemde eene commissie om onderzoek in te stellen naar de oorzaken der nadeelige, overdrevene immigratie, en het volgend jaar een wetsontwerp in te dienen ter fnuibing van de gebleken misbruiken bij de land verhuizing. De commissie zal allereerst be zoeken de hoofdsteden der Oostelijke, daarna die der Westelijke staten. Een algemeene census zal in de Unie plaats vindeu in 1890. Uit Tanger wordt bericht, dat dein opstand gekomen stammen hunne onder werping hebben aangeboden. De stem der grijze ervaring. Onlangs is een draconisch ontwerp-strafwet door de Itali— aansche Kamer aangenomen. De katholieke priesters en leeken hebben er luide tegen ge protesteerd. De Paus liet zijne waarschuwende stem, zooals altoos tegen alles wat onbillijk is, hooren. Het mocht al niet baten. Men wil den katholieken Priester dwingen te zwijgen, daar, waar het zijn duurste plicht is te spreken. Men wil allen vrijelijk God en godsdienst laten be schimpen en bescheiden, lasteren en hoonen. De godsdienstige overtuiging, de dierbaarste, de meest onvervreemdbare vrijheid, de vrijheid, die den mensch als natuurrecht toekomt, wil men bij de Katholieken aan boeien en banden leg gen. "VVie deze banden wil slaken, wie slechts eene poging aanwendt om daarvan verlost te worden, wie het waagt tegen deze onbillijke wet op te komen, wie ze met grondige bewijs voeringen durft bestrijden, loopt gevaar onmid dellijk in boeien geklonken te worden. Dit zal de toestand in Italië worden, als de Senaat dit voorstel aanneemt. Onder de overigens meestal zeer serviele die naren der Regeering verheft zich echter eene stem met waardigheid, het is die van den deken van den Senaat, d. i. van het oudste senaats-lid in jaren. De 87-jarige Graaf De Castagneto bezweert in een schrijven zijne medeleden in den Senaat dit antigodsdienstige //ontwerp// niet goed te keuren. Hij vreest echter, dat zijne stem die eens roependen in de woestijn zal wezen. De senato ren, die tot de Inge behooren, zullen niet anders stemmen dan het magoniek bevel hun voorschrijft, zegt de Graaf openlijk, 't Is eene harde waar heid, die Castagneto den mannen doet hooren, die de Katholieken steeds beschuldigen van slechts op commando te stemmen. De Katholieken, die nog godsdienstig geloof bezitten, meent hij echter te moeten herinneren, dat het hun plicht is tegen dit wetsontwerp te stemmen, wijl de Paus zelf, wien men eene waarborgwet schonk, door deze wet bedreigd wordt, niet als Paus, maar als Bisschop van Rome. Deze edele woorden van den eerbiedwaardigen Graaf hebben in geheel Italië diepen indruk ge maakt. Yan alle kanten werden hem gelukwen- schen en adhaesiën toegezonden. De grijze en beroemde geschiedschrijver Cesar Cautu betuigt hem zijne levendigste bewondering voor deze daad van zeldzamen mannenmoed te midden der heden- daagsche laaghartigheden. 't Is treurig te zien, hoe mannen die zich in de oogen der wereld als Katholiek voordoen, den treurigen moed hebben, als leden der loge te durven optreden en het Pausdom bestrijden. Indien er ooit lathartige huichelarij bestaan heett dan voorzeker maken de magonnieke Katholieken zich daaraan schuldig. V. W. Niet wenschelijk noemt het Dagblad van Z. H. en 's-Grav. terecht, de inwilliging van het verlangen, door verschillende bladen bepleit, dat de Kegeering eene subsidie zal verleenen aan de commissie, welke zich vormde tot be vordering der deelneming van Nederlandsche industriëelen aan de tentoonstelling, die in 1889 te Parijs zal gehouden worden. Tegen dat verlangen komt het Dagblad met allen nadruk op. Het blad wijst er nogmaals op, dat de tentoonstelling niet een zuiver industrieel ka rakter draagt, maar moet strekken tot opluiste ring der Kevolutie-feesten en herinnert aan de nadeelige gevolgen, die de groote omwenteling voor ons land heeft gehad. De meeste staten van Europa verleenen dan ook geene subsidie: alleen Spanje, België, Luxemburg en Noorwegen. Eindelijk doet het Dagblad uitkomen, dat ook op industriëel gebied geen kans op voordeel door deelneming aan de tentoonstelling bestaat. Van de tegenwoordige Regeering dus luidt het slot van dit betoog, verwachten wij niet dat zij zal zijn te bewegen om voor de Revolutie tentoonstelling geld te putten uit de beurs van alle Nederlanders, de schatkist. Mocht soms een liberaal kamerlid een amendement voorstellen, om aan de regeering eene subsidie voor de Parijzer expositie op te dringen, dan hopen en vertrouwen wij, dat de Kamer-meerderheid, krachtens hare beginselen, tegen de revolutie gekant, zulk een voorstel, zonder veel omhaal, dadelijk zal ver werpen. Zaterdag-middag is te Wolvega de verga dering gehouden van het comité der //Volkspartij// met den Heer R. K. Okma. Niemand werd daarbij toegelaten, ook geen verslaggevers van dagbladen. In het aangekondigde plan, dat de Heer Okma voor zijne kiezers zou optreden, is dus blijkbaar verandering gekomen. Hij heeft alleen zijne zaak bepleit voor het comité met den Heer Johannes Van der Wijk, hoofd der school te Oldelamer, aan het hoofd. Dit comité zal nu vermoedelijk zelf uitspraak moeten doen over de vraag in hoeverre de Heer O. waardig is lid der Tweede Kamer te blijven, of dat men wenscht dat hij zal aftreden. Naar men ons mededeelt, is het comité voor nemens het in deze bijeenkomst verhandelde weldra publiek te maken. De Eerste Kamer hervatte gisteren, een uur voor den aanvang der Vereenigde zitting, in de vergaderzaal van de Tweede Kamer, hare werkzaamheden, onder voorzitterschap van den Heer W. AJBaron Schimmelpenninck v. d. Ogc. Het lid de Heer Vening Meinesztot wiens toelating vroeger besloten is, heeft heden, na af legging van de vereischte eeden, zitting genomen. Mededeeling wordt gedaan van de ontvangst van laatstelijk door de Tweede Kamer aange nomen wetsontwerpen. Deze, benevens het voor stel tot herziening van het reglement van orde der Eerste Kamer, worden verzonden naar de afdeelingen, waarna de vergadering tot nadere bijeenroeping wordt gescheiden. De voogdij wet, gisteren in de vereenigde zitting van de Eerste en Tweede Kamer behan deld, stelt voor om de Koningin als Voogdes te laten optreden, benevens een Raad van Voogdij, bestaande uit vier door den Koning aan te wijzen personen en den Vice-President en het oudste Lid van den Raad van State, den President der Rekenkamer, den President van den Hoogen Raad en den Procureur-Generaal van den Hoogen Raad. Verder is benoemd eene commissie tot her ziening van het Reglement van Orde. Zij bestaat uit de Heeren: Van Eysinga, E. Cremers, Van de Putte, Savornin Lohman en Dr. Schaepman. Haarlemmermeer, 16 Juli. De jaarlijksche lammerenmarkt alhier, zal voortaan niet meer gehouden worden op den derden Woensdag maar op den derden Donderdag in Mei. De vee- en paardenmarkt van October wordt voortaan niet meer op Woensdag, maar op Donderdag voor de paardenmarkt te Montfoort gesteld. Van zeer betrouwbare zijde werd ons dezer dagen een feit medegedeeld, dat alle» overtreft wat van vleeschetende planten bekend is. In de bosBchen van Oeuarang nabij S;ma- rang namelijk komen boomen voor, die vogels vangen. Aan de waarheid daarvan kuDnen wij niet twijfelen. Volgens de beschrijving zouden vogels verward raken tusschen de bloemen, die in een tros vormige bloeiwijze aan de takken zijngezeten en door welke eene kleverige stof wordt afgescheiden. Een maal met deze stof in aanraking, kunnen zij zich niet meer verwijderen en sterven en verteren totdat de beentjes ten slotte alleen overblijven. Dat wij hier met een vogelvangenden boom te doen hebben is zeker, maar eene groote vraag is het, voedt die boom zich met het vleesch der vogels? De heer Almerood, het bovenstaaude lezende in het Tijdschrift voor Land-en Tuinbouw en Boschcultnur, schreef in het volgend nummer van dat tijdschrift: Ofschoon in het bovenstaande noch naam noch eenige andere aanwijzing voorkomt, meen ik toch den naam van dien boom te kunnen opgeven. Het is hoogst waarschijnlijk de ki tjaoe (tjauw). Soeudanezsch. Het Soeudaneesche woord tjaoe beteekent pisang; de boom is aldus genoemd omdat het hout zeer zacht en grof vezelachlig is en veel overeenkomst heeft met den pisang. Het is een groote boom met dicht, donkergroen gebladerte, wel aan te bevelen langs de weeeu, vooral om dat hij niet al te hoog vordt, veel schaduw geeft en niet spoedig omwaait; de stam (ik heb er ge zien van meer dan 1 meter diameter) wordt meestal hol en heeft dikwerf het voorkomen alsof veel dikke stammen in elkander zijn ge groeid; op eene hoogte van It/2 a 2 meter (dit is zeer ongelijk) wordt de boom veelstammig, om zich op eene zekere hoogte te vertakken; dik wijls ziet men op de verticale takken vele uit— loopers zich weder loodrecht verheffen. De bloe men zijn wit en zitten in trossen dicht bij elkan der. De vrucht is langwerpig. Dize scheidteen kleverig vocht af, waaraan vele jonge, onwetende vogels den dood te wijten hebben. De meeste vogels schijnen dien boom te mij den, ten minste, hoe dikwijls ik ook langs die boomen kwam, nooit zag ik er een vogel in. De lijm is zoo sterk, dat zelfs kaneel- en andere duiven niet meer kunnen vliegen, wanneer zij met die vrucht hebben kennis gemaakt en levend of dood ouder den boom gevonden wor den, terwijl kleinere vogels er dikwijls in blijven hangen. Of de vogels sterven van honger, of dat de gom vergiftig is, kan ik niet mededeelen naar mijne meening voedt de boom zich niet met lut vleesch der vogelshet is iutusschen wel een onderzoek waard. De wetenschappelijke naam van de ki tjaoe is Pisonia excelsa BI. Naast de konynenplaag heeft Australië ook zijne muiz/nplaag.Van Comebarabron tot Ooolahis is er bijkans geene enkele plaats, die niet door die plaag wordt geteisterd. De muizen verloo- nen zich in troepen en vreten alles op.Opeeue plaats werd 2 shilling (f 1.20) voor elke honderd muizen betaald, welke men doodde, en 2000 muizen wer den in éen nacht gedood. In een hotel doodde men in éeu nacht 1000 muizen met vergiftigd brood. Op een andere plaats aten de muizen in éen nacht, een geheel geslacht schaap op. Weer eigens anders morst een man bij den voederbak der paarden blijven, opdat, terwijl die dieren aten, de muizen er het brood niet zouden uit halen; de man had zijne handen vol. De oogst wordt op verscheidene plaatsen door dit onge dierte verwoest en slapende menschen zijn niet veilig voor hunne aanvallen. Een trouw paard. Men verhaalt het volgende staaltje van de getrouwheid door een paard aan zijn meester betoond. Voor ongeveer z»s weken verkocht Louis Richards te Kimbale (N. A.) aan zekeren J. O. te York een aantal paar den, waaronder ook een dier, dat hij zes jaar in dienst had gehad. Nauwelijks was dit paard naar den stal vau ziju nieuwen eigenaar gebracht, of het begon te treuren, werd ziek en weigerde elk voedsel. Men maakte het beest daarop los eu liet het vrij op de hoeve rondloopen. 't Duurde niet laug, of het paard had ziju ouden stal weder opgazooht. De eerste eigenaar, die medelijdzn met het uitgemergelde dier gevoelde, kocht het spoedig weder terug, zond het naar eene malsche weide en had de voldoening het binnen weinige dagen geheel versterkt weder vooi zijn werk te kunnen gebruiken. TeParijs ireeftDinsdag een feest maal plaats gehad, ter viering van de afschaffing der slavernij in B:azilië. Er zaten 200 personen aan, waaronder de kleinzoon des Keizers van Brazilië, de Minister van Buitenlaudsche Zaken, de Voorzitter van den Senaat, de Braziliaansche Gezant en een aantal andere aanzienlijke personen. Er werden verscheidene toosten uitgebracht op Keizer Pedrc, de Regentes enz., en de jonge Prins Pedro sprak in antwoord daarop eenige woorden van dank. Een stoelenmatterGeorge Y e a s 0 n een vlechter van stoelzittingen, vond de geperforeerde houten zitting uit en werd rijk. Jaarlijks ontvangt hij een vorstelijk inkomen van den verkoop van zijne uitvinding. Yeasou had eerst eene machine uitgevonden om stoelzittingen te vlechten, doch iemand stal die uitvinding en patenteerde haar. Hij is nu beter af. Het veelbesproken rechtsgeding wegens de vergiftigde wijnen van Hyères is eer gisteren geëindigd. De Graaf de Villeneuve is vrijgesproken wat de beschuldiging van manslag door onvoorzichtigheid en bedrog bij het leveren van koopwaar betreft. Maar hij is veroordeeld tot 20 dagen gevangenisstraf eu eene boete van 100 franks, wegens „kwetsuren door onvoorzich tigheid.// Hij zal daarenboven schadevergoeding moeten verleenen aan de velen die dat eischen. Zijne wijnen zijn voorts in beslag genomen, op last van het gerecht. Te Teringen (N.-B.) heeft deland- bouwer V. B. in een mastboschje op den Meer berg eene schildpad gevangen. Geen droge lectuur. De Amerikaansche Staat Jowa, is een matigheids-staat; verkoop van sterken drank is er verboden. Een boeken-colporteur verkoopt er nu een boek, getiteld The history oj Prohibition. (De geschiedenis van het verbod van drankverkoop) en verkoopt soms aan een en denzelfden persoon een dozijn exemplaren. Het boek echter bevat tusmhen den band geen drukwerk, maar een pint cognac. De beweging ten gunste van vor- vroegde winkelsluiting heeft te Amsterdam voor- loopig tot het resultaat geleid, dat 24 firma's in de Kalverstraat hebben besloten, hunne ma- garijnen van 15 Juli tot 30 September des avonds te negen uur te sluiten. Te Rome zal eerstdaagst een rechter, Vincenzo Cento geheeten, terecht staan, die beschuldigd wordt zich voor 400 lires te hebben laten omkoopen, om zekeren Salvini vrij te spreken van eene beschuldiging van moord. De zaak werd reeds eerder voor de rechtbank behandeld, maar toen werd Cento vrijgesproken. Hij klaagde daarna op zijne beurt den president van het Gerechtshof, Copasso, zijn beschuldiger, aan. Het Hof van cassatie sprak Copasso echter vrij en nu staat Cento opnieuw terecht. De zaak baart groot opzien. Eene lastige electrische werking. Onlangs had in een meubelwinkel te Buffalo een zon derling electrisch verschijnsel plaats. De draad, die eene groote lantaarn onder het voordak van electrisch licht voorziet, loopt door het dak. Dit is met zink gedekt. De draad was door gutta percha buizen heen aangebracht om de aanra- kiug met het zink te vermijden. Een dier buizen was beschadigd geworden, zoodat de draad in rechtstreeksche aanraking met het zinken dak kwam, waardoor de electrische stroom eene nieuwe leiding verkreeg. In zeer korten tijd was het voordak, de ijzeren kolommen waarop het rust, kortom alles in den voorgevel wat van ijzer was en den electrischen stroom tot geleider kon die nen, met electriciteit beladen. Aan een der ijzeren kolommen van het voor dak was een paard vastgebonden. Slechts met moeite kon men het daarvan losmaken, en wie het deden kregen gevoelige electrische schokken. De kolommen eu steeuen van den voorgevel waren gloeiend heet, en wie er te dichtbij kwam, kreeg zenuwtrekkingen alsof hij door den bliksem was getroffen. Men haalde een emmer met water om da kolommen af te koelen, maar dat hielp natuurlijk niet. Later zette iemand den emmer gevuld op den deurdrempel. Een klein meisje stak er hare haudeu in alsof zij zich wasschen wilde, en kreeg een hevigen electrischen schok. Zelfs het voetpad voor het gebouw scheen vol electriciteit te zijn. Later ging het zeil ter weder zijde van hel voordak aan het branden, eu het vuur deelde zich reeds aan het dak mede. Einde lijk kwam er een werkman van de Electrische Licht-Compagnie, die men per telephoon van het geval verwittigd had, en sneed den draad door, zoodat de leiding werd afgebroken. Te Codegolo, een klein plaatsje in Italië, heeft een groot onheil plaats gehad door het plotseling buiton hare oevers treden van een bergstroom, Valgravagna geheeten. Een molen, het postkantoor en twee huizen werden door het neerstortende water en de rots blokken, welke het in zijne vaart met zich voerde, geheel vernield. Ook eene brug werd geheel verbrijzeld. Vijf menscheulevens gingen bij de ramp verloren. Goedkoop vee. Volgens de officiëele opgaven zijn in Bessarabië gedurende den afge- loopen winter koeieu voor twee roebels per stuk verkocht. De langdurige en zeer strenge winter heeft den Veefokkers van Zuidelijk Rusland aan merkelijk schade berokkend, iuzonderheid den schapenfokkers, die geheele kudden verloren heb ben. Geen groudbezitter is verschoond gebleven, daar de mislukte hooioogst van het vorige jaar en het algemeeu gebrek aan beesteuv^eder en goede stallingen oorzaak waren, dat het vee van honger en koude omkwam. Het verlies aan vee in Bessarabië wordt op 60°,'0 vau het vroegere bedrag geschat. Het vooruitzicht op een zeer rijken oogst belooft echter gedeeltelijk voor dit verlies schadeloos te zullen stollen. Het is niet algemeen bekend, dat de muskaatnoten vergif bevatten. In een Duiisch blad, de Naturwissenscha/tlich-technische Um- schau, wordt thans daarop de aandacht geves tigd. Reeds het gebruik van eene halre muskaat noot roept volgens dat blad merkbare verschijn selen van vergiftiging te voorschijn. Wel zijn er ook andere specerijen, die niet geheel vrij ziju van vergiftige eigenschappen, maar bij de muskaatnoot schijnt dit vooral het geval te ziju. Het is dus geraden daarvan niet te veel te gebruiken, en vooral voorzichtig te wezen, dat kinderen geea muskaatnootjes in handen krijgen. Te Par ij s zijn thans eenige tie n- centimestukken in omloop, dragende den kop van Boulanger. Het ziju stukken, waarvan de kop vau Napo leon III door eon bekwaam Bazelsch graveur is veranderd in dieu vau deu ex-generaal. Het hoofd is met een generaals-kepi gedekt, eu de legendaire knevelbaard vervangen door dan wel bekenden baard van deu heer Boulanger. Het opgewerkte 'woord Napoleon is weggenomen en vervangen door het iugesneden woord Boulanger, waarachter men echter een der drie opgewerkte I's he,eft laten staan. Het jaartal 1865 is weg gesneden waarvoor 1888 in de plaats is gekomen, zoodat men leest Boulanger I Kmpertur 1888. Dit stuk is inderdaad zeer merkwaardig bear beid, maar aangezien er veel aan gesneden eu gevijld is, heeft het veel van zijue materiëele waarde verloren, hetgeeu dezer dagen een grap penmaker deed zeggen: „Als Keizer is Boulanger niet eens ten volle twee stuivers waard.// Van 't Nieuwediep. In een café werd over het Nieuwediep gesproken. „Een aardig plaatsje//, merkte een medebe zoeker op, „maar 't is raar, dat ze daar de her sens buiten hun hoofd hebben." Er waren gelukkig een paar Nieuwediepers bij, anders zou de grap niet ziju begrepen.'t Zit met die woordspelling zoo: de zoogenaamde Hersens of Harsens is een groote zaudplaat, bezuiden den ingang der haven, waarop thaus een bomvrij fort is gebouwd, en het Hoofd of havenhoofd ligt daartegenover aan de andere zijde van de haven. In eene restauratie te Berlijn kwamen onlangs een bejaard en een jong heer tegelijk binnen. Zij gingen aan hetzelfde tafeltje zitten; de oude heer blijkbaar een buitenman bestelde een glas bier, en de jonkman volgde zijn voorbeeld. Korten tijd daarna bestelde het jonge mensch eene flesch wijn en eene portie eten, en binnen een half uur was zijne rekening, dank zij zijn grage maag, opgeloopen tot 7 Mark. De oude heer was intusschen in eene courant verdiept, en lette niet op wat er om hem heen gebeurde. De jonkman riep nu den knecht, vroeg hoeveel hij verteerd had, eu fluisterde hem toe, dat „zijn oom" (de oude heer) wel betalen zoumaar hij moest nu niet in zijne lectuur worden gestoord. Daarna nam hij hoed en stok, reikte „zijn oom,// in tegenwoordigheid des kelt- ners, de hand, en zei hem hartelijk goeden dag. De oude heer btantwoordde vriendelijk zyn groet, eu las verder. Maar toen hij ziju bier wilde betalen en den knecht 20 Pfennig gaf, werd hem de rekening van den jonkman ge presenteerd, en vernam bij tot zijne verbazing dat hij bevorderd was tot oom van een sluwen gauwdief. Natuurlijk weigerde hij fe betalen. Eu toen hij bewees een heer uit Pommeren te zijn, die een uur geleden alleen in de hoofdstad gekomen was, en te Berlijn geen bloedverwanten had, moest de restaurateur zich de schade van het gratis diner laten welgevallen. Eene schoonmoeder te Chicago heeft haar schoonzoon, terwijl deze totaal be schonken was, met petroleum overgoten, en toen zijne kleederen in brand gestokentengevolge waarvan de ongelukkige, na verloop van een paar uren, overleed. De moordenares werd onmiddellijk in hechtenis genomen, en de vrouw van den vermoorde is met een vriend als medeplichtig aan de misdaad gevat. Dezer dagen had aan de Keizer Eerdinandsbrug te Graz een komisch voorval plaats. Twee heeren kwamen den weg af, welke naar het //Hotel Elephant" leidt en iu de nabij heid der brug gekomen, haalde een hunner een geel koord te voorschijn, waarvan hij het einde zijn metgezel in de hand gaf. Deze liep hierop het koord afwikkelende, naar de overzijde der straat. Beiden schenen het nu met passen en meten zeer druk te hebben. De voorbijgaugers, voor wie het verkeer ge stremd was, meenden niet anders dan dat da beide heeren ingenieurs waren, die de opdracht hadden daar ter plaats opmetingen te doen. De indrukwekkende gestalte van een der beide heeren^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2