B i N fi N L A N i). GEMENGDE BERICHTEN. verklaarde dat in alle landen goede voor zieningen zijn genomen tegen liet tweege vecht; niet alzoo in Frankrijk. Men kan de noodzakelijkelijkheid van doeltreffende maatregelen ten deze niet ontkennen na hetgeen dezer dagen is gebeurd. De urgeut-verklaring, die daarna in stemming kwam, werd verworpen. Nu kwam de Heer Bourgeois, na Bou- langer in de zitting van Donderdag, met een voorstel tot herziening der constitutie, en stelde voor het te verzenden aan de commissie, in wier handen de andere voor stellen van dien aard zijn gesteld. De Heer Cunéo d'Ornauo, Bonapartist, was met het laatste niet tevreden. Hij wilde het voorstel aan eeue andere commissie ver zouden hebbeu, daar de reeds bestaande commissie geen voortgang maakt met het opmakeu van het rapport. Zij schijnt zich ten doel gesteld te hebbeu de voorstellen te begraven. De voorzitter bracht hem onder het oog, dat hij niet het recht heeft aldus van de commissie te spreken. De Heer Cunéo d'Ornano beweerde, dat hij zijn recht niet te buiten was gegaan. De Heer Dugué de la Fauconnerie mengde zich nu op eene wijze in het debat, die den voorzitter er toe bracht hem tot de orde te roepen. Ten slotte heeft de Kamer besloten het voorstel van Bourgeois aau de reeds be staande commissie te verzenden. De Koningin van Servië onderhandelt over den aankoop eener villa iu de buurt van Florence. Door de Italiaansche Re geering wordt het verblijf der Koningin iu Italië toegestaan. Volgens eene dépêche uit Belgrado aan den Gauloishebben de Generaals Hor- vatovics en Gruics tegen de houding van het Kabinet geprotesteerd, en hebben zij besloten troonsafstand van den Koning en de instelling van een regentschap gedurende de minderjarigheid der Kroonprinsen te eischen. Proclamaties aan het volk, tot op stand aansporende, zijn in de geheele stad verspreid. De Minister vau Oorlog is eergiste ren op de straat uitgejouwd. De gendarmes en de troepen zjjn geconsigneerd. Het Journal de St. Pétersbourg schrijft een artikel vol sympathie over ue samen komst der Keizers. Terwijl het blad de groote beteekenis daarvan iu het licht stelt, zegt het, dat de samenkomst niets anders kan zijn dan eene nieuwe bevesti ging der vredespolitiek, naar welker con solidatie beide keizerijken streven. Volgens een telegram uit Veracruz, is de Heer Porfiiio Diaz herkozen als Presi dent der Mexicaausche republiek. Iu het nieuwe Cougres zal de Regeering geene op positie hebben. Naar de World meldt, zal er te Halifax eene expeditie vau vrijbuiters wor den uitgerust tegen de Regeeriug van Vene zuela, ten gunste van den Generaal Oreso, den vroegeren President, die geneigd moet zijn de aanspraken van Engeland te on dersteunen in zake het geschil over de grens van Britsch Guyana. Domela Nieuwenhuis en de pers. Recht voor Allen bevat een overzicht van het oordeel der pers over zijn wetsontwerp tot //afschaffing// der winkelnering. Dat overzicht is natuurlijk niet zeer bevredigend voor den Heer Nieuwenhuis. Slechts weinige bladen hebben zijne eerste proe ve op wetgevend gebied gunstig ontvangen, maar verreweg de meeste het hopelooze ervan aange toond. Ontmoedigd is de Heer D. N. hierdoor echter volstrekt niet. Hij had niet anders verwacht. //Wiens brood men eet, diens woord men spreekt.// Dus.de pers in dienst van het kapitalisme moet zijn wetsontwerp afkeuren. Bovendien wilde zij op hem wraak nemen. Dat wist hij vooruit. Het wetsontwerp is natuurlijk uitmuntend en bij uitstek praetisch; daar steekt de schuld niet; maar het kapitalisme acht zich reeds bedreigd aldus Recht voor Allen en daarom is de geheele ban en achterban opgeroepen om zorg te dragen dat het gevaar worde afgewend. R. v. A. schijnt inderdaad geen gering denk beeld te hebben van zijn hoofdredacteur. Voor hem alleen roept men ban en achter ban op. C. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten Mr. D. Van Weel, te Botterdam. Herkozen is tot buitengewoon lid van Ged. Staten, de Heer W. C. M. Begram. Het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Schutterrijkaderbond heeft de volgende vraag ter beantwoording aangeboden; Wat kosten ons de schutterijen, en wat heb- bèn wij er voor aan weerbare mannen? Bovengestelde vraag moet, voor elk schutterij korps afzonderlijk, aldus beantwoord worden: het eerste gedeelte door over een tijdvak van 10 achtereenvolgende jaren, b. v. 1878 tot en met 1887, de kosten te berekenen, welke het korps aan het Bijk, de provincie, de gemeente en aan de schutters zelvcn veroorzaakt, en het tweede gedeelte, door daarbij op te geven hoeveel weerbare, d. w. z, geoefende en ten strijde uitgeruste schutters, men daarvoor heeft, ten einde alsdan te kunnen nagaan hoeveel de kosten voor iederen schutter bedragen. Alle commandanten van schutterijkorpsen in ons land zijn uitgenoodsgd deze vraag te doen beantwoorden en de antwoorden voor 1 Septem ber a. 6. in te zenden aan den voorzitter van het Hoofdbestuur. De Tweede Kamer heeft jl. Dinsdag het debat over de Bankwet aangevangen. Bij algemeene beraadslaging had de Heer Van Bylandt de Bankregeling willen vastkop pelen aan de muntregeling, gegrond op ontdoe- ning vau het overtollige zilver. De winstverdee- ling acht hij billijk. De Heer A. Van Dedem wenscht de Bank meer dienstbaar gemaakt te zien aan kleinere beleeningen en aan den landbonw, ook door wer king als hypotheekbank. Hij schreef de bestaande malaise toe aan het muntstelsel. De Heer Clercx acht octrooi-verlenging niet in het volksbelang en bestreed het Bankmono- polie met aankondiging' van verschillende wij zigingen in het belang van het landbouw-crediet en inkrimping van het Bank-kapitaal. De Heer Sanders verdedigde eene Bank met ge- priviligeerde stelling. Hij wil met de Begeeiing haar houden buiten het terrein van den land bouw, maar wenscht mindere voordeelen voor de aandeelhouders. De Heer Domela Nieuwenhuis achtte besten diging van het octrooi der Nederl. Bank //een roof, aan den Staat gepleegd// en stelde voor de wet niet te behandelen en de Begeering om eene Bijksbank te vragen. Nieuwenhuis werd door de Heeren Gleichman en Schaepman geducht op zijn plaats gezet. Gisteren werd het sectie onderzoek gehou den voor het ontwerp-voogdijwet in de afdeelin- gen der vereenigde Kamers. Het plan bestaat, de voogdijwet in het openbaar te behandelen na de beslissing van de Bankwet in de Tweede Kamer. Tengevolge eener weddingschap van 100,000 dollars is in de Baldwin-locomo- tievenfabriek een locomotief in 16 uur en BB minuten geheel gereed gemaakt. De helft van de winst is aan de werklieden uitgekeerd, die het wouder volbrachten. Naar aanleiding der verrassende genezing van eene sprakelooze dame, door een golfslag, wordt ons van volkomen vertrouwbare zijde een nog zeldzamer geval medegedeeld. Een dienstmeisje in Den Haag schrikte bij de laatste plechtige opening der Staten-Geaeraal, het vorige jaar, van een schichtig huzarenpaard, dat in haar onmiddellijke nabijheid kromme sprongen maakte. Zij werd ziek en verloor nagenoeg hare spraak. De geraadpleegde geneeskundigen stelden allo middelen in het werk, waaronder electrische be handeling, douches enz. doch te vergeefs. W oens dag kreeg zij toevallig van eene boerenvrouw den raad 'a nachts een stuk papier met groene zeep om haar keel te leggen. Dit huismiddel werd toegepast, en den volgenden morgen had het meisje hare spraak terug. Te Hindeloopen mot 1100 inwoners en te Stavoren met 800 inwoners kwam in Juni geen enkel sterfgeval voor. Als 't zoo voortgaat verlii zen beide plaatsen nog haar naam van doode steden aau de Zuiderzee. Sedert eenige dagen waren een viertal soldaten uit het garnizoen te Breda ver mist, onder welke ook een plaatsvervanger, die vroeger als officier in Oost-Indië gediend heeft en uit die betrekking een eervol ontslag heeft verkregen. Een hunner heeft zich weder bij zijn koips aangemeld. Van plan geweest zijnde, in België dienst te nemen voor den Congo, had geldge brek hem genoodzaakt van dit plan af te zieD. InEriesland ziet men tegenwoor dig op onderscheidene plaatsen de watermolens in beweging, om het land van het overtollige water te bevrijden, Iets wat in Hooimaand een zeker ongewoon verschijnsel mag heeten, temeer omdat men voor eenige dagen nog over droogte klaagde. Bij de laatste opstijging van L'Hoste, met zijn luchtballon te Nijmegen, bleek dat de ballast niet zooals gewoonlijk uit zand, maar uit steenen bestond, welke hij, terwijl hij boven de stad zweefde, uitwierp, tengevolge waar van een paar pannen op het dak van een raadslid werden verbrijzeld, en een der dienstboden van deu eigenaar door een neervallend stuk pan aan het hoofd werd getrolfeo. Wijl deze soort van ballast ook wel ernstiger gevolgen had kunnen hebbeu, heeft de burge meester bepaald, dat bij volgende opstijgingen van luchtballons, de ballast alleen uit zand mag bestaan. Een dokter, die niet gewoon is huismiddeltjes op te geven, gaf dezer dagen aau iemand, die erg geplaagd was met wratten, den raad om ze met de schillen van groote boonen zoo lang te wrijven, totdat de wratten verdwenen waren. Een joDgmensch, die dat middel beproefde, is werkelijk van deze lastige kwaal genezen. Uit Her ford, niet onbekend aan de bezoekers van bet Teutoburgerwoud, wordt aan de Borlcener Zeitung geschreven, dat daar den 7 dezer o. a. een 20-jarig jongeling voor de militaire remplaceerings-commissie Ersatz-Com missionmoest verschijnen. Groot was de verras sing, toen de dienstplichtige binnenkwam ge dragen op de armen zijner moeder. Deze vond echter den last volstrekt niet zwaar, want het jongmensch had in geen enkel opzicht eenige ont wikkeling vertoond, en werd nog steeds gevoed met melk. Geen wonder dat door den president der commissie van het merkwaardige geval bizondere aanteskening is gehouden. De corresponüeut voegt er naïef bij, dat de jongeling door de commissie van den krijgsdienst werd vrijgesteld. Dikwijls treft men zonderlinge ramen aan, die door de vreemdsoortige samen voeging der woorden de hilariteit wel eens op wekken. Zoo vervoegde zich dezer dagen een sollicitant bij de „Exploitatie-Maatschappij,// die zich teekende: „Kwaat is tie niet." Te Neustadt bij Coburg wilde eene burger/rouw, oud ijzer bijeenzoekende om te ver- koopen, het ijzeren beslag van een ouden koffer afslaan, toeu haar plotseling uit een geheim vak er van eene menigte, iu een halfverganen linnen lap gewikkelde goudstukken in den schoot rol den, meest Hollandsehe munten van het jaar 1750. Zij zagen er uit alsof zij pas van de munt waren gekomen. Het tellen van 150 millioen dollars. Sedert eenige maanden is men in New-York bezig met het wegen en tellen der in de schatkamer van de Vereenigde Staten voorhanden gelden en gelds waardige papieren. Dit omvangrijke werk was noodig, omdat de toenmalige assistent-thesaurier zijn post nedcrlegde en hij de sommen gedurende de waarneming van zijn post ingekomen, aan zijn opvolger moest overdragen en rekening en verantwoording doen. 't Is niet onbelangrijk de wijze, waarop zulk eene ontzaglijke en zooveel zorg vereischende taak volbracht wordt na te gaan, waarom wij hier kortelijk het volgende aan een New-Yorksch haudelsorgaan ontleende mededeelen. De telling gesohiedt onder toezicht van den Washingtonschen thesaurier, en onder de onmid dellijke diiectie van den Majoor J. E. Maline, die acht bekwame geldtellers, als ook acht be voegde boekhouders en rekenaars onder zich heeft. Bovendien zijn er twee vertrouwde per- soueu gekozen, die in het belang der nieuwaan- gestelde en aftredende assistent-thesauriers werk zaam zijn en voor de beslissing van eenigszins twijfelachtige punten moeten zorgenverder heb ben zestien arbeiders voor het weghalen en bergen van het geld te zorgen, en eindelijk is er een vertegenwoordiger der pers bij tegenwoordig. De totale som van het geld dat geteld, gewogen en bij elkaar gerekend moet worden, bedraagt 150 millioen dollars. Het tellen van de bank noten en geldswaardige papieren begon den 28sten Febr. en was in de tweede helft van April ge ëindigd. Zij bedroegen eene ronde som van 25 millioen dollars en de waarde van die banknoten was van 1 tot 10,000 dollars; baar getal was 440,000. Als het papierengeld in pakketten bij eengepakt is, waarvan elk niet andere dan bank noten van gelijke waarde bevat, eu de papiereu in goeden staat zijn, kan een vlug teller er on geveer 6000 in een uur aftellen, maar hij moet er tevens op letten, dat er geen banknoten van andere waarde onder zijn gekomen, 't Is dus geen gemakkelijk werk. Het zwaarste werk is echter het wegen en tellen van het zilvergeld, omdat daaronder vele afgesleten muntstukken zijn, die hun juist ge wicht niet meer houden en daarnaar geschat kunnen worden, zoodat stuk voor stuk geteld moet worden. Tot nu toe zijn er 4y3 millioen dollars in zilver afgeteld, en blijven er nog 34 millioen over, die de volle arbeidskracht der tellers nog drie weken lang in beslag zullen ne men. De goudstukken worden op dezelfde wijze gewogen eu geschat als het zilvergeld. Het Engelsche geneeskundig tijd- schrift The Lancet waarschuwt de reizigers ern stig, Milaan te bezoeken, alwaar volgens dat blad de typhus en de pokken vrij hevig optreden. Volgens dat blad laten de geneeskundige voor zorgen en sanitaire verhoudingen aldaar veel te wenschen over. Een Eranscbe reiziger beschrijft aldus de graftomben der Chineesche keizers: //Ver beeld u eene groote zandige vallei, omsloten door een amphitheater van hooge bergen, aan welker voet dertieu kolossale graftomben, omringd van maagdepalmen een halveu cirkel vormen. Van deu ingang de hoofdpoort der vallei tot aan het graf van den eersten keizer is de af stand ongeveer drie mijlen door eene laan, die eerst uit witte marmeren zuilen bestaat, ver volgens uit twee rijen van gebeeldhouwde dieren kameelen, olifanten, leeuwen en nijlpaarden eneindelijk uit standbeelden vau Keizers, driemaal levensgroot en voorzien van helm en pantser. Elke graftombe is op zich zelve een groote tempel, van rood en wit marmer of por fiersteen gebouwd, terwijl de zuilen van theka- hout zijn, dat negen eeuwen oud is. Iu een der graftomben is eeue zaal, die wel twee honderd voet lang is. In die paleizen des doods nu slapen de dertien keizers van de dynastie der Mings." Ons berichtje, dat dezer dagen iu een koffiehuis te Brussel de kachel gestookt werd, noopt een onzer laLdgenooten, die te Kreuz- nach vertoeft, mede te deeleu, dat ook al daar oen paar dngen geleden in het postkantoor de kachel brandde, evenals midden iu den win ter. Voor de rechtbank te Londen kwam onlangs de volgende zaak voor: ern dief had eene banknoot van 5 p. s. gestolen, en daar mede zijn slager betaald. Nu behoorde stellig die banknoot, volgens de wet, aan den slager. Maar de dief krijgt berouw en steelt de bank noot nu weder vau den slager, en geeft haar aan den eersten eigenaar terug. Aan wien behoort de banknoot nu? Na eene vrij lange beraadslaging is de uitspraak uitgesteld. De Duitsche K e i z e r i n - M o e d e r Victoria moet voor ƒ375.000 de Villa Palmieri gekocht hebben, waar hare moeder, de Koningin van Engeland, verblijf heeft gehouden. De „Kinney Tobacco Co.", eene tabaks maatschappij te New-York, heeft voor hare reizigers een afzonderlijken spoorwegwaggon laten maken om de Vereenigde Staten door te trekken. Van buiten verkondigt de wagen aan alle zijden den naam en den roem der firma, van binnen is hij verdeeld in drie afdeelingen. Aan de eene zijde bevindt zich een woon-en slaapkamer; de middenafdeeling is pakhuis en monsterkamer waarin ieder zijne gading kan vinden; de derde afdeeling is een paardenstal. Daarin staat een paard wrurran de reiziger zich bedieDt om de plaatsen in de omstreken der stations „af te rijden". Ook te Londen houdt men tegen- woordig wat meer de hand aan de muilkorf-wet. Buim 1300 zwervende honden werden gedurende de maand Juni in de straten opgepakt en naar het „Hondenhuis" te Battersea gebracht. Vier eu dertig werden, als verdacht van dolheid, door de politie of door particulieren afgemaakt. Van een klein aantal werd ambtelijk de dolheid ge constateerd. Te Berlijn zal eene tentoonstel- ling van barbiers- en kappeisbenoodigdheden worden gehouden. Doctor M a c k e n z i e m o e t v o 1 g e n s een Parijsch blad eene verklaring afgelegd hebben betreffende den gezondheidstoestand van den tegenwoordigen Keizer van Duitechland, die alles behalve gunstig is. Hij is van oordeel, dat de oorkwaal, waaraan Wilhelm II reeds jaren lijdt, hem binnen weinige jaren ten grave zal slepen. Nijdig voegen de Duitsche bladen bij dit be richt: „Gelukkig voor den Keizer, dat het niet de eerste leugeu van Dr. Mackenzie is". De zweetziekte, welke ten vorigen jare in verscheidene Eransche districten epide misch optrad, maar sinds door de krachtige maatregelen o. a. van desinfectie, vau regee- ringswege aangewend, is geweken, heeft zich thans opnieuw in Frankrijk vertoond en wel in de omstreken van Poitiers, Curay en Choupé- sur Loire. Bij de onlangs te Utrecht gehou den examens voor apothekers-bediende hebben velen zich verbaasd over den ongunstigen afloop daarvan. Er waren dagen dat alle candidaten werden afgewezen. In de Dinsdag te Arnhem gehouden bijeenkomst van den geneeskundigen Baad voor Gelderland en Utrecht deed Prof. Wafers Bentiuk, lid dier examen-commissie, daar eenige mededeelingen over don alleron- gunstigsten uitslag van die examens. Van de 42 candidaten zijn slechts 13 toegelaten kunnen worden. De examen-commissie had zich verbaasd hoe velen, vooral onder de mannelijke candidaten, zich volkomen onvoorbereid aan het examen on derwierpen. Zij rekende zich verplicht, daarover hare afkeuring uit te spreken. De omstandig heid, dat velen der afgewezenen reeds lang prae tisch werkzaam waren, gaf spreker aanleiding tot het uitspreken van den wensch, dat de visitee- rende commissiëu er op zouden toezien, dat geene onbevoegden in de apotheek werkzaam zijn. Te Leeuwarden heeft eene alleen thuis zijnde weduwe Zaterdag-avond, door het omvallen van eene petroleumlamp, zulke hevige brandwonden gekregen, dat zij den volgenden morgen aan de gevolgen daarvan is overleden. Een parad ij s voor bankiers, die het met hun geweten zoo wat op een accoordje hebben gegooid, is Mandsjoerije. Zooals deBritsche Consul te Nuschwang mededeelt, plegen rijke kooplieden en waardigheidsbekieeders, die al het mogelijke in 't werk stellen om hun rijkdom voor anderen verborgen te houden, hun geld bij bankiers te plaatsen, zonder zich een bewijs te laten geven, dat zij het ter bewariug hebben af gestaan. Liever loopen zij het gevaar, dat hun kapitaal verloren gaat, dan dat de Begeering en anderen er achter komen dat zij groote rijk dommen bezitten. Het geld werpt geen rente af voor de eigenaars, maar alleen voor den bankier, die ze als zijne rechtmatige belooning opstrijkt. Sterft zoo'u kapitalist, dan weten zijne erfge namen niets van het geld dat bij den bankier is geplaatst. Zoo kunnen de bankiers in Mand sjoerije rijk worden, schrijft de Engelsche Consul. Ongeveer drie maanden geleden werd aan vele Deensche veehouders in Sleesvvijk- Holstein aangekondigd, dat zij met 1 Juli het land moesten verlaten, wanneer zij niet met ge weld over de grenzen wilden gezet worden. Dien tengevolge zijn z'j dezer dagen in Denemarken teruggekeerd. De hoofdredacteur der Koln. Ztg. i s tot eeue maand vestingstraf veroordeeld wegens beleediging van den Vorst van Beuss. Men ver haalde voor eenigen tijd dat deze vorst weigerde zijr. e toestemming te geven tot het oprichten van een gedenkteeken voor Keizer Wilhelm te Greiz, en dat hij verklaard had, geen duim gronds voor zulk een gedenkteeken te willen afstaan. De Kölnische deelde dat bericht mede op eene wijze, welke beleedigend voor den Vorst werd geacht. De roovers, die aan het Bulgaar- sche station Bellova een zestal personen gevangen namen, vragen f 50,000 losgeld voor de twee Oostenrijksche onderdanen, die daaronder zijn. Er moeten te Pest verscheidene gevallen van dolheid van honden, maar vooral van katten zijn voorgekomen. In de „Elizabeth- stad," waar voornamelijk veel dolle katten zijn, durven de bewoners deuren en vensters niet open zetten, en kinderen worden er niet op straat gelaten. De overheid heeft last gegeven om alle katten, die zich buitenshuis vertoonen, te dooden. De Belgische Begeering beijvert zich, zooals men weet, in den laatsten om den stoombootdienst naar Engeland op de lijn Ostea-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2