BINNENLAND. dat hij half dood naar huis gedragen moest worden. De slechte verstandhouding, welke reeds lang tusschen de Franschen en de Italianen bestaat, zal daardoor er niet beter op wor den en zal men wel spoedig van eene ven detta hooren. Het volgende feit zal daartoe het zijne wel bijbrengen. De Krijgsraad te Susa (Tunis) heeft een Fransch tirailleur vrijgesproken, die een Italiaanschen schoenmaker had ver moord. A!s reden van vrjjspraak werd aan genomen, dat de soldaat in dronkenschap de daad had gepleegd. Het Journal de St. Petersbourg zegt, dat de beteekenis van de samenkomst der Keizers hierin ligt, dat de volkomen har monie tusschen de beide souvereineu en tusschen hen, die zoo talrijk tot die samen komst zijn opgekomen, daaruit blijkt. In dien de overeenstemming tusschen de sou- vereinen zich trouw weerspiegelt in de stem ming der bevolking, dau kan men met vertrouwen rekenen op een tijdperk van vriendschappelijke betrekkingen, welke een hecht onderpand zijn voor den door de ganscbe wereld verlangden vrede. Uit Washington wordt gemeld, dat ongeveer de helft der hoofdstad van Hayti, Port-au-Prince, door brand het werk van brandstichters vernield is geworden. De eerste brandstichting had plaats in de Kamer van Afgevaardigden, terwijl deze zitting hield. De Eugelsche en Fransche consulaten worden door Fransche mariniers van het oorlogsschip Bisson bewaakt. Het wetsoutwerp betreffende de inkomende rechten is door de Kamer der Unie aange nomen. Het handhaaft de beschermende rechten op rijst, suiker, zekere soorteu van tabak en verscheidene andere artikelen. De aanstaande veldtocht voor de verkie zing van een President zal zich om de tarief-quaestie bewegen. Eenige bedevaartgangers naar Mekka, dezer dagen te Suakiu aangekomen, brachten weder bericht omtrent den blanken Pacha«, dien men vermoedt dat Stanley is. Zij ver haalden dat zij, door Darfour komende, hoorden van een groot leger vreemdelin gen,* dat onder bevel vau een Engelschen Pacha, in de moerassen van Bahr el Gazelle vertoefde. Het volk van Darfour was den vreemdelingen vriendschappelijk gezind en maakte zich gereed om met hen tegen den Mahdi te strijden. Yerder werd bericht, dat de Sultan van Darfour eene overwinning had behaald op troepen van den Mahdi. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat uit eene telegraphische correspondentie tusschen deu Gouverneur der Kaap-Kolonie en den President der Trivaal blijkt, dat laatst genoemde van Eugelan .'s zijde de verkla ring eischte, dat het geenszins voornemens is het gezag over den Delagoaspoorweg te verkrijgen. De Gouverneur antwoordde, dat de Britsche Regeering hierin toestemt, mits de Trausvaalsche Regeering de koopwaren, over land uit de Eugelsche koloniën in gevoerd, tot dezelfde rechten toelate als ia de Delagoa-baai van kracht zijn. De Heer Kriiger vereenigde zich hiermede en schrapte art. 39 van de concessie der Ne- derlandsche Compagnie. Vrijdenkerij en Liberalisme in hunne uit werkingen. In Frankrijk zetelen deze twee sedert '71 op den Presidentiëelen troon. Vrijheid voor allen en in alles was de leus. Deze moest, en deze alleen kon het te Sedan diep vernederde Frankrijk redden. De monarchale regeerings7orm moest dus in de eerste plaat3 ve rvangen worden door den republikeinschen. Aldus geschiedde. In den beginne ging alle3 goed, gelijk in de wittebroodsweken. De republikeinsche Marianne met de phrygische muts schikte zich zeer goed, dank de aanhoudende waarschuwingen van Thiers, die niet moede werd te herhalen: La République sera conservative ou elle ne sera pas; de Repu bliek moet behoudend blijven of zij zal te gronde gaan. Men luisterde echter niet lang naar het waar schuwend woord van Thiers. Weldra weerklonk de kreet van Gambetta: le clericalisms est l'ennemi, d. i. de katholieke godsdienst is de vijand. Men begon op het voorbeeld van Prui sen de kloosterlingen alom te verdrijven en de scholen en hospitalen te verwereldlijken. Hierin bootste men den aartsvijand na. Het katholieke Frankrijk, dat zich in de dagen van glorie zoo gaarne noemde de oudste dochter der Kerk meende evenals de Protestantsclie Staat, die zijn roem in Luther stelt, zijn heil te vinden in het bemoeilijken van al wat een ordeskleed droeg. En wat heeft in den loop van 18 jaren plaats gehad? Frankrijk heeft alles verwereldlijkt, wat maar te verwereldlijken viel. Aanhoudend worden ook nu nog wetten gefabriceerd om den katho lieken godsdienst in zijne bedienaren meer en meer aan banden te leggen. In Duitschland heeft men de dwaasheid van den onzaligen cultuurkamp ingezien. Vele van de verdreven kloosterorden zijn reeds teruggekeerd. De zieken in de hospitalen worden weer door Geestelijke Zusters opgepast. Verwaarloosde en krankzinnige kinderen mogen aan Ordespersonen worden toevertrouwd. Niet alzoo in Frankrijk. Daar is vrijheid voor allen, behalve voor hen, die zich zlven opof feren voor het heil van den ongelukkigen even- menseh. Alfgs is er geoorloofd behalve God op zijne manier dienen en te werken tot heil van den Staat. Voor allen is eene schier onbeperkte vrijheid, den ordelijken, weidenkenden burger alleen belemmert men in de uitoefening van zijne bediening' en zijne godsdienstige overtui gingen. Een Minister-President met een Generaal-Af gevaardigde mogen ten aanzien van gansch Frank rijk duelleeren, zonder dat zulks bij de Regee- ringsmannen het geringste teeken van afkeuring ondervindt. De hoogst geplaatste mannen en vrouwen komen den overwinnaar, die op het punt gestaan heeft een moord te begaan, felici- teeren, terwijl de andere van alle zijden condo leance-betuigingen ontvangt. Als twee boeren hun geschil met den stok of het mes uitvechten, dan schreeuwt men in alle dagbladen over ruwe daden van geweld, moord aanslagen, over gebrek aan opvoeding, brutaliteit, achterlijkheid, wraakoefening, enz. Beslechten studenten, officieren of hoogge plaatste personen hun geschil door middel van pistool of degen, dan geven zij blijken van hooge ontwikkeling, beschaving en voorname afkomst. Tot zulke uitkomsten brengt de godsdienst der menschelijke rede den mensch. Een alarmkreet. Nu de liberalen geen vat meer hebben op de Regeering in België na hunne volkomen nederlaag bij de laatste verkie zingen, moeten de kloosters het misgelden. De schrik is liun om het hart geslagen wegens de vermeerdering der kloosters. Vooral worden bit tere klachten aangeheven, wijl nieuwe kloosters zich gevestigd hebben in de arme provincie van Belgisch Luxemburg,waar de bevolking nog uiterst gering is in vergelijking met de overige provinciën van België. Op eene bevolking van 240,000 inwoners telt men er, roept het Jour nal de Liege vol verontwaardiging uit, niet niet minder dan 15 kloosters en kloosterlijke colleges. Wat nog erger is, volgens het Journal althans, is, dat aan veel van deze kloosters pen sionaten verbonden zijn ter opleiding van de jeugd. Dat is schrikkelijk. Indien dit zoo schrikkelijk is, dan verwondert het ons, dat zelfs volbloed liberalen hunne doch ters aan die gevaarlijke nonnen toevertrouwen. Wat ons nog meer verbaast, is, dat zelfs groot- waardigheidbekleeders der loge de opvoeding hunner kinderen aan kloosterlingen toevertrou wen. Gij, die boogt op uw karakter van liberaal, toont dan ook door daden, dat gij uit innerlijke overtuiging en niet uit blinden haat ijvert tegen al wat niet in uw zog vaart. V. W. Door Gedep. Staten van Zuid-Holland is bepaald, dat de opening der jacht op klein wild voor dit jaar in deze provincie is vastgesteld op Zaterdag 1 September aanst. met zonsopgang met uitzondering van de jacht op fazanten, waarvan de opening is vastgesteld op Maandag 1 October aanstaande. De korte jacht mag da gelijks en de lange jacht slechts drie malen 's weeks en welj des Woensdags, Vrijdags en Za terdags worden uitgeoefend. Tot aanwerving van kolonialen en tot de tacheering van militairen bij het Oost-Indische leger, zijn uitbetaald aan handgelden, gedurende het le kwartaal 1888 ƒ141,502, en gedurende het 2e kwartaal van dat jaar 118,195, en voor de landmacht in Suriname in het le en 2e kwartaal telkens ƒ3 00. In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer werden de beraadslagingen over het wets ontwerp tot verlenging en wijziging van het aan de Nederlandsche Bank verleende octrooi voort gezet. Artikel 2 en 3 werden aangenomen zooals zij door de Regeering werden voorgesteld. (Uitbrei ding van het maatschappelijk kapitaal der Bank tot 20 millioen) Het amendement van den Heer Clercx (behoud van het maatschappelijk kapitaal der Bank op 16 millioen gulden) werd met 41 tegen 40 stemmen verworpen. Alkmaar, 23 Juli. Jl. Donderdag is alhier aanbesteed, door den architect F. Verster na mens zijne principalen: het bouwen van een ge sticht voor R. K. oude mannen en vrouwen. Van de 10 inschrijvers was de minste de Heer J. Ellerman te Alkmaar voor de som van 11,800. Heemstede, 20 Juli. Jl. Donderdag-avond is op last van den officier van justitie te Haarlem alhier gearresteerd en gevankelijk naar Haarlem overgebracht de arbeider L, die zich aan verre gaande mishandeling van zijn 14-jarig zoontje had schuldig gemaakt. Hij had ramelijk, des morgens, terwijl de knaap nog te bed lag, hem met een ijzeren hamer een of meer slagen op het hoofd toegebracht, waardoor de knaap ge- ruimen tijd bewusteloos bleef en eene diepe woud aan het hoofd bekwam. L. blijft ontkennen dit ergerlijke feit te hebben gepleegd. GEMENGDE BERICHTEN. In de gemeente Schoterland is op 89-jarigen ouderdom overleden Jetske De Vries, nalatende een broeder en drie zusiers, welke 74, 83, 86 eu 92 jaren tellen. Op enkele plaatsen in de pro- viucie Saksen vertoont zich de sprinkhaan bij groote zwermen. Vooral bij Luckau verontrust deze verschrikkelijke plaag de bevolking; in de velden en akkers van het dorp Rebain hebben de alles verwoestende sprinkhanen zich neer gelaten en geheele velden zijn er dicht mede bezaaid. Ook in den omtrek van Fürstenwalde zijn groote zwermen op de bloeiende velden aan gevallen. Zoo staan dus den landbouwers moei lijke dagen te wachten waarin zij zooveel mo gelijk moeten trachten dit verschrikkelijke on gedierte te vernietigen. Het eigenlijke vaderland van den sprinkhaan is het Zuiden, vooral Afrika, maar nadat hij eerst in Italië is gezien, komt hij nu ook in grooten getale in Duitschland voor. Geen insect is zoozeer een landplaag gebleken als de sprinkhaan. Tegenover hunne zwermen, die veel op wolken gelijken, is de mensch steeds machteloos geweest, slechts tegen de eieren en de larven kon men eea krijg voeren. De eieren liggen des winters in klompen vsm 50 tot 100 stuks in den grond; in het laatst van Maart komen de larven uit, krijgen later vleugels en in Juli zijn de insecten volwassen. Dan ontwik kelt zich bij hun eene vraatzucht, die mef alle beschrijving spot; de velden z'jn als zij weer verder trekken, geheel kaal. In de militaire bakker ij te Am- hem is een belangrijke diefstal van meel en brood ontdekt. De daders zijn gevat en zullen voor den krijgsraad terechtstaan. In de haven van Rouaan, op de plek, welke Dieppedalle geuoemd wordt, is eene lading petroleum, bestaande uit 12,000 vaten, in de lucht gesprongen. Toen de uitbarsting plaats had, braken de trossen van zelf en het brandende schip dreef tegen een stoomboot, welke ook in Rand ge raakte. B-ide schepen behooren aan dezeilde eigenaars. Zes matrozen vonden, geheel verkoold, den dood. Nieuwe slachtoffers worden gevreesd. De vlammen weiden boven de heuvels van Rouaan uit gezien. De geheele bevolking verkeert in opgewondenheid. De 1 e e r 1 i n g-m achinist le klasse, E. Migo te Bokstel, ontving dezer dagen namens de directie der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen eeue eervolle vermelding, omdat hij het had voorkomen, dat met een personentrein tusschen de gemeenten Zevenbergen en Zwaluwe een wagentje met twee kinderen werd overreden. Middel tegen slapeloosheid. In een werkje van Dr. Bums, getiteld: „Anatomie van den slaap," leest men de volgende middelen om in slaap te raken. Laat iemand, die slapen wil, op de linkerzijde gaan liggen en zijn hoofd mak kelijk op het kussm plaatsen, zoodat het eer. hoek met den schouder vormt; er. dan, zijn mond bijna sluitende, moet hij een diepe in ademing doen en wel zooveel mogelijk de lucht door de neusgaten ina lemen Na deze diepe in ademing late hij de longen aan zichzelve over, dat wil zeggen, dat de uitademing niet versueld of vertraagd moet worden. Daarbij moet de lijder aan slapeloosheid zich verbeelden dat hij deu adem in een aanhoudenden stroom uit zijne neusgaten ziet gaan, en op het oogeublik dat zijne ziel zich met dat denkbeeld alleen bezig houdt en alle andere gedachten laat varen, valt hij binnen een korten tijd in een lichteu slaap. Deze reeks van verschijnselen, waarbij nl. het bewustzijn en het geheugen verdwijnen, het gevoel verstompt en de verbeelding insluimert is het werk van een oogeublik. Een Amerikaan, die zich in het rekenen wilde oefenen, heeft becijferd, dat het mechanisch effect van een gewoon zakhoiloge 0,000000047 paardekracht, bedraagt, of met andere woorden, dat eene stoommachine van éen paardenkracht meer dan twintig millioen horloges in boweging zou kunnen houden. Het mastklimmen. In 1768 tijdens een verblijf van Koning Ghristiaan VII van Dene marken te Parijs, verdrong de menigte zich op zekeren avond in de tuinen van Forré. Deze Forié was onuitputtelijk in het uitvinden van nieuwe vermakelijkheden. Zoo had hij hij den laat3ten verjaardag van Lodewijk XV den cocague- mast uitgevonden en nu omdat Koning Ghristiaan de tuinen met zijne tegenwoordigheid zou ver- eeren, zou eene herhaling daarvan plaats vinden. In de gedenkschriften van dien tijd wordt dit aldus beschreven: Men zag een mast waaraan in de hoogte hammen, worsten en fraaiigheden bengelden. De mast was vreeselijk gladde mede dingers talrijk, maar weinig geoefend, en hunne gedurig mislukte pogingen vermaakten de tallooze Parijzenaars zeer. Nu, ruim honderd jaar later, is nog altijd het mastklimmen een geliefkoosd bestanddeel der volksfeesteu, en de lijd heeft zelfs geenerlei ver andering in de wijze van doen daarbij gebracht. Uit Philadelphia is dezer dagen eene expeditie vertrokken naar de plaats waar het oude Babyion stond, om daar opgravingen te beginnen. De kosten worden gedragen door eene maat schappij, welke tot dat doel te Philadelphia werd gevormd. Eene duidelijke waarschuwing. De Engel- sche predikant Spurgeon zag eens drie opgescho ten jongens, die gedurende de godsdienstoefening moedwillig met hun hoed op bleven zitten. Hij hield zich of hij er niets van bemerkte, maar deelde nu aan zijne hoorders op zijn gevvoneu toon het volgende mede: „Eens trad ik eeue synagoge binnen en nam mijn hoed af; maar toen men mij onder het oog bracht, dat het daar als een bewijs van eerbied beschouwd werd zijn hoed op te houden, zette ik hem dadelijk weer op, ofschoon het mij zeer vreemd voorkwam, met gedekten hoofde eene godsdienstige samenkomst bij te wonen. „En aangezien ik nu dat bewijs van eerbied in eene synagoge gegeven heb" dus vervolgde Spurgeon toen, met verheffing van stem /mag ik aan die drie Joden, die daar op de galerij zitten, wel verzoekeu hun hoed af te zetten, zoo als dat in een Christenkerk gebruikelijk is!" De drie lomperds lieten het zich geen twee maal zeggen. De groote Amerikaansche woes- tiju in Colorado is tengevolge van de langdurige regenbuien een groen weiland gelijk en prijkt met de schoonste bloemen. Twee steen hooger. N a 400 dollars b e- 8teed te hebben aan vruchtelooze pogingen om een rookenden schoorsteen te verbeteren, pro beerde een ingenieur van Boston het middel, dat een bedelaar hem had aan de hand gedaan. Het bestond in het verhoogen van den schoorsteen met 6 Eng. duim en het bleek, dat hiermee het kwaad, als door tooverkracht, was weggenomen. Door eene hevige vulc&nische uit- barsting zijn te Takamatsoe, in Japan, 400 men- schen gedood en 1000 gewond. Eene moedige daad. Op een der examens voor het lyceum (hoogere burgerschool) te Vicenza (Opper-Italië) moest een opstel worden gemaakt. Men vroeg: „Hoe Italië, dat zoovele eeuwen lang verdeeld was, zich tot éene natie vereeuigd had en welke gevoelens en verwachtingen ieder jongeling over deze roemvolle verjeugdiging van het vaderland bezielen." Een jongeling, die zich voor het examen had aangeboden, schreef betreffende de inneming vau Rome door de Italiaansche Regeering, dat het bezetten van de Eeuwige Stad door Cadorna eene schennis was van de rechten des Pausen, een daad vau geweld, een diefstal. (Bravo!) Tot straf voer deze moedige verklaring werd de jongeling niet verder tot de exameus toegelaten. Hij deed dadelijk eeu beroep op deu Minister, die eeu onderzoek heeft ingesteld. Men schrijft uit Harlingen: Eau koopman, wiens naam in den laatsten tijd nog al eens is genoemd, heett het volgende zon- deilinge geval gehad. Eene nog al belangrijke commissie in manufacturen door eene fabriek in Tilburg wordt ten uitvoer gelegd, de baal goe deren gere-d gemaakt en de factuur afgezonden. Al spoedig hierop komt van hier aan de Til- burgsche firma het bericht, dat de baal manu facturen goed geconditioneerd is overgekomen, maar dat van no. zus zooveel meter te weinig is en no. zoo niet aan het staal voldoet, zoo dat de ontvanger van het goed zoo vrij zal zijn, een bedrag van idem dat te korten. Is de fabrikant daarmede tevreden, dan kan hij den wissel maar tot het gestelde bedrag afge ven, zoo niet, dan komt de baal terug. De fabrikaut verwonderde zich over twee zaken: over de reclame en over de expedite aankomst er van. Hij schuift eeu telegrammetje naar het noorden langs de lijn en achterhaalt daarmede de baal nog te Zwolle, geeft last tot aanhouding en retour eu informeert nu zijn braven klant, dat hij in deu voorslag genoegen neemt eu dus op den bepaalden tijd den wissel tot het ge noemde bedrag zal afgeven. Wie nu bedrogen uitkwam en in de pijn zat, laat zich deuken. De brief doet nog nut. Te H u n s e 1 (L.) is Donderdag de bliksem geslagen in den watermolen van v. E. De daardoor ontstane brand werd spoedig ge- bluscht. De molenaarsknecht werd getroffen, en kon geruimen tijd niet spreken. Hij kreeg eeu blauw oog; zijne haren waren verschroeid. Eene aardige affaire. Een leepe D tl i t- scher had de volgende advertentie in de dag bladen doen plaatsen ATTENTIE. Tegen overmaking van een postwissel van 5 mark leert ondergeteekeude iedereen het middel hoe men, zonder bedrog te plegen, postzegels van 5 pfennig voor die van 10 pfennig kan gebruiken. Op de talrijke postwissels, die hij ontving, antwoordde hij geregeld „Men neme twee postzegels van 5 pfennig eu plakke die naast elkaar op deu brief" Blinde waterdieren. In eeu onderaardse h meer, onlangs iu Iudiana (Vereen. Staten) ont dekt, worden naar men uit Margantown meld', een aantal blinde waterdieren aangetrcff n. Het meer schijnt ontzettend diep te zijn eu de diereu, die er in leven, vertoonen de grilligste vormen. Omtrent de spoorwegen in Japan meldt men: De staatsspoorweg in Japan is zeer goed gebouwd eu staat onder eene voortrefLlijke leiding. Elke trein bestaat uit eenige wagens 1 2e en 3e klasse, volgens het Noordduitsch coupé systeem ingericht. Het eenige onderscheid tusschen de le en 2a klasse coupés beslaat hierin, dat de le klasse coupés met rood leder bekleed zijn en dat het den reizigers daarin geoorloofd is te rooken, terwijl de 2e klasse coupés bruin gekleed zijn en het rooken in de meeste coupés wordt verboden. Geen enkele beambte ziet toe of de reizigers zich in die coupés begeven, waarin zij volgens hun plaatsbewijs behooren te zitten. Slechts een portier merkt het biljet aan den in gang van het „stationshuis", en bij aankomst neemt een tweede portier het biljet weder iu ontvangst. De Japauners zijn zoo overtuigd van de eer lijkheid van hunne landgeuooten, dat zij vertrou wen, dat wel niemand in eene hoogere klasse zal plaats nemen, dau waarvoor hij heeft betaald! D e Fall-river in Massachussets levert waterkracht voor 57 spinnerijen, met 1,823,472 spinners en 41,219 weefgetouwen. Er werken alles en alles 19,000 personen en de wekelijk- 8che betalingen voor loon zijn 118,005 dollars. Per week worden er 175,000 stukken gedrukte goederen vervaardigd, hetgeen per jaar 480,500,000 yards maakt. Russische ledelaars. Al is er niets nieuws onder de zon, toch zal eene landstreek, die uit vijf en tachtig dorpen bestaat en waarvan de bewoners geen ander bedrijf uitoefenen dan bede larij, waarmede zij de omliggende plaatsen be gunstigen, vvel eenig in hare soort zijn. Van zulk eene streek iu het Ristregorodsche gouver nement verhaalt de correspondent van een der Russische bladen het volgende: Het land is in dit district onvruchtbaar; mest bestaat bij de boerer: niet, omdat er bij gebrek van weiden geen vee gehouden kan worden, en dus leggen de boeren zich ook niet op den landbouw toe. De bedrijven, die hier vroeger uitgeoefend werden het maken van houten lepels, keukengereed schap, draaiwerk, kool- eu teerbranderij zijn geheel opgehouden, omdat de boeren hun eigen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2