B1IV N E M L A 1). is bekend de volkomen verzoening niet ge sloten. De kleinzoon kan echter meer doen tegenover Denemarken dan de grootvader, omdat onder laatstgenoemde de oorlog van 1864 werd gevoerd. En Keizer Wilhelm I zou, wi3t hij van de staatkunde der verzoe ning, welke zijn kleinzoon volgde, aan haar zeker zijn zegel hechten. Het Journal de St. Pétersbourg zegt, dat de verleuging van het verblijf van Keizer Wilhelm tot jl. Dinsdag getuigenis aflegt van de hartelijke verhouding, die er bestaat tusscheu de keizerlijke familie en haren doorluchten gast, waaruit van beide zijden de wensch ontsproten is om het uur van scheiden nog eenigen tijd uit te stellen, üit alles blijken de van weerszijden gekoesterde vriendschappelijke gevoeleus, welke niets dan gunstige gevolgen voor de betrekkingen tusscheu de beide staten en de naburige volken kunnen hebben. De Daily News meldt dat te St. Peters burg zijn aangekomen eeoige Abyssinische priesters, die bij den Czaar eene audiëntie hebben aangevraagd ten einde prachtige geschenken van den Negus aau den Czaar te kunnen aanbieden. Ook is de Negus voornemens honderd voorname Abyssinische jongelingen naar Rusland op studie te zenden. De Wiener AWg. Ztg. meldt, dat de politie te Rutschuck twee personen heeft gevat, bij wie papieren gevonden zijnbe trekking hebbende op een complot tegen de veiligheid van den Staat. Uit Weenen wordt bericht, dat de Ser vische synode zich onbevoegd verklaard heeft de echtscheiding tusscheu Koning Milan en zijne gemalin uit te spreken. Naar men verneemt is het geschil tusscheu de Porte en Engeland bijgelegd en doet de Porte de verdedigingswerken in Klein-Azië staken, tegen welke de Brit- sche Regeering bezwaar heeft gemaakt. Een redacteur van La Francewelk blad met lijf en ziel gehecht is aau Bou- lauger, heeft, nadat de uitslag der verkiezing in het departement Ardèche bekend was geworden, zich naar hem begeven om wat met hem te praten. Volgens het verslag, dat La France van dit onderhoud geeft, heeft Boulanger verklaard, dat hij zich niet candidaat had gesteld om gekozen te wor den, want hij wist dat het opportunisme in Ardèche machtig gedisciplineerd was; hij had zich enkel candidaat gesteld, om te zien of de herziening der constitutie er aanhang had. Eu gegeven de toestand, zooals die is, was hij met den uitslag uit muntend tevreden. Ziedaar een wonderlijke candidaat, die zich verkiesbaar stelt om geslagen te worden! Boulanger zeide vervolgens, dat hij zich voortaan allerwege waar eene verkiezing moet plaats hebben candidaat zal stellen. Reeds op dit oogeublik stelt hij zich ver kiesbaar iu het departement Somme (waar eene verkiezing is uitgeschreven tegen 19 Augustus). Het kan mij weinig schelen, voegde hij er aan toe, of ik al dan niet word gekozen. Al wat ik wil is eene nationale beweging in het leven roepen voor de her ziening, en voor de algemeene verkiezingen in het volgende jaar het terrein voor den strijd met de oppertunisten voorbereiden. Op bevel van den Prefect van politie is een lied, getiteld: weg met de Kamer! en opgevroolijkt door het portret van den Generaal, die eene vrouw slaat, op wier rug het woord Kamer te lezen staat, in beslag genomen. Uit Sydney wordt gemeld, dat Lord Carriugtou, de Gouverneur van Nieuw-Zuid- Wales, namens Koningiu Victoria de nieuwe Chineezen-wet heeft goedgekeurd. Volgens die wet mogen voortaan Chineezen niet meer genaturaliseerd worden en wordt hun invoer aau zeer beperkende bepalingen onderworpen. Voorts wordt een zwaar hoofd geld van iedereen Chinees geheven en het uit oefenen van zekere beroepen (dat van mijn werker b. v.) hun verboden. In een artikel over //openbare eerbaarheid// naar aanleiding van een door een aanzienlijk aantal inwoners der hoofdstad aan den Gemeen teraad gericht verzoek tot het maken eener ver ordening ter beteugeling van de openbare onze delijkheid, in het centrum van Amsterdam, zegt Het Centrum, o. a. „Het gemeentebestuur onzer hoofdstad heeft het volkomen in de hand, om aan het verderf verspreidende leven der cafes-chantants een einde te maken. Laat het flinkweg eene razzia met die zeden- en zelfs den goeden smaak be dervende inrichtingen houden, en niet alleen de Warmoesstraat, doeh menig andere straat zal spoedig haar vroeger eerbaar, rustig karakter herkrijgen. Het. verbod moet echter streng zonder uitzonderingen, evenals in Duitschland, toegepast worden, want vergunning aan een, maakt de vergunning aan allen noodzakelijk. Het éenige dat Nederland, bij het streng toepassen van eene verordening als de voornoemde Arrfsterdamsehe, zou verliezen, is; een troep vreemd, hier niet t'huis behoorend gespuis. Niets doodt meer de veerkraeht, den onder nemingsgeest, den werklust, de volharding, den moed bij den Staat en het individu dan onze- delijkUeid. Niets is vruchtbaarder in alle goeds dan de zedelijkheid. Staten en personen leveren het bewijs in hunne geschiedenis." -VredeDe vraag of de vrede duurzaam zal zijn of weldra gestoord zal worden, houdt ganseh Europa bezig. De bezoeken van Keizer Wilhelm II van Duitschland aan de hoven van Petersburg, Stockholm en Kopenhagen houdt men voor een vredelievend teeken. - Het Journal de St. Pétersbourgeen zeer officieus blad, wijdde den Duitsehen Keizer in een hoofdar tikel een welkomsgroet, en is van oordeel, dat de ontmoeting der beide Keizers een onderpand des vredes is. 't Is best mogelijk, dat Rusland en Duitschland elkander niet in het haar zullen vliegen, maar zal Rusland Bulgarije prijsgeven? Of zal men den Rus in Bulgarije vrij spel laten? Dat de Russen niets anders beoogen, dan in het Balkan-schiereiland den baas te spelen, is overbe kend. De laatste kuiperijen, opruiingen en om- koopingen, om er steeds onru.t en opstand aan te blazen, is een publiek geheim. Dat dit alles geschiedt om Oostenrijks invloed tegen te gaan en zijne macht te fnuiken, begrijpt ieder. Of Duitschlands Keizer het zal klaar spelen de ménager la chèvre et le chou, den Czaar tot vriend te houden en de belangen van zijn bondgenoot Keizer Frans niet te schaden, wordt door de staatkundigen in andere landen sterk in twijfel getrokken. En zoo dit niet lukt, dan zijn de poppen aan het dansen. En wat thans als een voorteeken wordt beschouwd van een duurzamen vrede, zou wel eens aanleiding kun nen geven tot een spoediger losbreken van den oorlog. Toen in Frankrijk voor 1870 een Minister optrad, die den naam droeg van Olivier (olijf tak), het zinnebeeld des vredes, werd dit als een waarmerk van vrede aangezien, en hoe spoedig brak de Fransch-Duitsche oorlog uit. Ondanks de lessen der geschiedenis van alle eeuwen, verbeeldt men zich maar al te zeer, dat het de aardsche vorsten zijn, die het wereldbe stuur in handen hebben, te weinig denkt men er aan, dat zij slechts de werktuigen zijn in de hand der Voorzienigheid, die met hen speelt als de wind met het riet. V. W. De Kamer van koophandel en fabrieken te Deventer heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, verzoekende art. 5 van de inberaad- slaging zijnde Bankwet zoodanig te wijzigen, dat niet in elke provincie minstens een agent schap zal zijn, maar in alle gemeenten boven twintigduizend zielen, omdat in den regel in die gemeenten handel en nijverheid van genoeg zaam belang zijn om zulk eene vestiging te wet tigen. Door den Minister van Waterstaat is bij beschikking van 12 dezer vrye toegang tot de spoorwegen verleend aan de deurwaarders in Nederland voor de uitoefening van hun ambt, ten blijke waarvan door hen een zilveren penning met 's Rijks wapen aan een oranje-lint om den hals wordt gedragen. In de zitting dor Tweede Kamer van jl. Dinsdag werd de behandeling der Bankwet voortgezet. Art. 3 tot 8 werden goedgekeurd. Op art. 5 is een amendement van den Heer Gleichman aangenomen strekkende om aan de Bank bevoegdheid te verleenen '/s van het maat schappelijk kapitaal in effecten te beleggen. In de gisteren gehouden zitting werden de art. 9,10 en 11 onveranderd goedgekeurd, ook de winstverdeeling zooals die door de Regeering was voorgesteld. Al de voorgestelde amendementen werden verworpen. De Bankwet is nu op de over gangsbepalingen na, afgehandeld. GEMENGDE BERICHTEN. Een jonge Duitscher, die dezer dagen te Rotterdam was aangekomen en spoedig naar Amerika zou vertrekken, ontmoette op straat een landgenoot met wien bij kennis maakte. Samen giugen zij een bierhuis binnen, waar zij met een derde een kaartje gingen spelen. Het slot van de geschiedenis laat zich wel raden. Do kennismaking heeft den jeugdigen landver huizer al zijn geld (120 Mark) gekost. Te Siebengerwold (L.) is door de justitie een onderzoek ingesteld naar aanleiding het overlijden van een kind van 6 wekeu. Het gerucht loopt, dat het den hongerdood zou ge storven zijn, eu bezwarende getuigenissen zijn afgelegd tegen de stiefmoeder. Naar de Standaard verneemt, heeft de voorloopige commissie, die zich onlangs vormde tot het oprichten vau een dronkaardsasyl, iu haar laatstvermelde circulaire zich blijkbaar niet tevergeefs tot het Nederlaudsche volk gewend. Zooals men zich herinnert, werd in dat rond schrijven verzocht dat allen, die met het plan instemden, daarvan aan de commissie keunis zouden geven. Welnu, aan die blijken van in stemming ontbreekt het niet. Uit alle oorden des lands en uit alle maatschappelijke kringen komen ze in. De meeste waardeering vindt deze poging bij doktoren, kantonrechters en zooveel anderen, die in hun ambt of beroep bijna da gelijks de verschrikkelijke verwoesting kunnen waarnemen, die de drankzond'e op lichaam en geest en niet minder in heel den familiekring van den schuldige aanricht. Een bewijs van groote lichaam s- kracht op hoogen leeftijd gaf Vrijdag de 88-jarige weduwe D. te Heerle. Zij begaf zich in den morgon te voet naar het op drie uur afstands gelegen Akeu ter heiligdomsvaart en keerde in den avond te voet terug, waarna zij niet het minste teeken van vermoeidheid gaf. Te Sorèze (departement Tarn, Frankrijk) heeft de omhulling plaats gehad van een standbeeld van Pater Lacordaire, dat de oud- leerliegeu van den beroemden Dominicaan te zijner ser hebben opgericht. De Hertog De Broglie had zich naar Sorèze hegeven, em de Fransche Academie bij de plechtigheid te ver tegenwoordigen. Kardinaal üesprez, Aartsbisschop van Toulouse, nam het voorzitterschap waar. Het standbeeld, van Carrarisch marmer, is ve/- raardigd door den beeldhouwer Girardet. Te Heusden is in deafgeloopen week de bliksemafleider op den toren van het raadhuis nagezien en hersteld. Dit gevaarlijke werk is verricht door een Amsterdammer, bij gestaan door eer. Heusdeuschen weesjongen, die met bet grootste gemak tot boven op d«u wind wijzer klom, waarop de onverschrokken knaap ging zitten. Na afloop van de karwei klom hij we^r even kalm en netjes naar omlaag tot ont zetting der aanschouwers. Dis wakkeren knaap verdient een uitgaansdag naar Scheveningen, zegt Het Dagblad vanZ.Il. en s' Gr. Als bij dan onzen Jacobstoren voor bijgaat en den omslachtigen steiger ziet, die daar voor het lntzelfde doel is opgericht waarvoor de Heusdensche knaap geheel alleen zijn toren be klom, dan heeft die joDgen reden tot mees muilen. Vrijdag is aan het strand bijde Westen op Texel met goed gevolg de laatstge- bouwde reddingsboot beproefd. De boot voldeed uitstekend, ofschoon de toestand der zee wel wat te kalm was om hare deugdelijkheid aan het licht te brengen. Z o n d a g-m orgen brak in eene z ij- straat van Ludgate Hill, Londen, een groote brand uit in eene verffabriek. De brand had een tijdlang een dreigend aanzien, doch werd zonder ongevallen gebluacht. Eeuige brandwachten vielen in eeu grooten bak met roode verf gevuld. Zij redden er zich uit, doch verschenen op straat van den helm tot de laarzeu mat roode verf overdekt tot groot vermaak van de omstanders, en slechts met groote moeite konden zij hunne oogen van de verf vrijmaken. De kleederen van bijna alle brandwachten werdun trouwens bijna geheel bedorven door den inhoud van uedervallende verfbakken. De bekende toonkunsten aarHans Von Bulow is te Scheveningen aangekomen en vertoeft in het Kurhaus, Een geheel bataljon te Lyon schijnt vergiftigd te zijn. Achtereenvolgens ver toonden zich de symptomen van vergiftiging bij al de soldaten. Vau zestien manschappen kwam de ongesteldheid den geneesheer ernstig ge noeg voor om hen in het hospitaal op te nemen; de anderen moesten echter eveneens aan eene zorgvuldige behandeling worden ouder worpen. De kenteekeneu wettigden het ver moeden, dat de vergiftiging mott toegeschreven worden am het gebruik van een gif, overeen komende met belladonna. De giftige bestanddeelen kunnen niet in den wijn geweest zijn, want het aangrtaste bataljon gebruikt zijn wijn gemeen schappelijk met een ander bataljou, waar men geen enkel geval van vergiftiging constateerde. Men hoopt de zieken te kunnen redden eu door een hoogst nauwkeurig onderzoek de oorzaak te zullen vinden. Eene drukfout. In zeker blad las men onlangs: „De effecten zijn alle afkomstig van de door ons, voor weinige weken gepleegde nach telijke inbraak bij de firma Louis Co." (Achter het woordje „ons'' was uitgelaten „me degedeelde".) Uit A 1 t-T a t r a-F 1 r e d (H o n g a r ij e), wordt het verongelukken van eeu toerist bericht, een Poolsche Graaf, die met een gids den top van den Gerlaclidorfer borg wilde beklimmen. Het was zeer slecht weder, maar de Graaf wilde zich niet laten weerhouden, ging in het onweder op weg, viel in een afgrond en sleepte den gids mede in zijn val. De gids werd dood en de Graaf stervende in het dal gevonden. Als eene bizonderheid wordt be- richt, dat het Belgische leger dezer dagen een Israëlietisch Generaal heeft gekregen, ui. Kolonel Fix, van het 8e reg. inf., die tot Generaal-Majoor bij den generalen staf werd bevorderd. Uit Amsterdam wordt gemeld: Sedert eenigen tijd kan men iu onze stad vele jongelieden opmerken, allen voorzien van eene uniformpet, met zwart-rooden ba :d en de kleine kokarde. Het zijn toekomstige lotelingen, die aan de oproeping van de Vereeniging tot ontwik keling der militieplichtigen" gehoor gaven, en thans vrijwillig zich oefenen iu den wapenhandel. Dat die roepstem niet ijlei was, blijkt niet alleen uit het groote aantal, dat zich bereids liet inschrijven, maar bovenal uit de ambitie, waarvan de meesten hunner blijken geven. Op sommige dagen toch bedraagt bet getal van beu, die ter beurze of op de binnenplaats van de kazerne Oranje-Nassau zich door on derofficieren, onder toezicht van een Officier, laten oefenen, wel 300 a 400 tegelijk. Aan deKoninklijkaAcademie van schoone kunsten te Antwerpen had Zondag 22 dezer plaats de uitreiking van de prijzen behaald bij het concours voor Schilderen en Teekenen 1888. De hoogste prijs, bestaande uit twee medailles, eene vergulde en eene zilveren, benevens boekwerken, werd toegekend aan den Heer Arthur Briët, uit Utrecht. Tot de beziën soorten, die hier te lande meer in het groot geteeld worden, belmoren ook de kruisbessen. Eene zeer productieve va riëteit daa/van is de nieuwere grootvruchtige kruisbes, die bijna ter grootte van een pruim, saprijk, geurig, vroeg rijp, dun van schil eu veelkleurig is; men heeft ze rood, wit, geel eu groen, zij komen als dessertvruchten meer in aanzien dan ooit de gewone kruisbes is geweest. Parlementaire manieren. Omtrent het ru- moer in de Frausche Kamer wordt nog de vol- geude schildering gegeven Toen B/uIsi ger begon te spreken, riep een grappenmaker: vHij heeft zijn haar lateu knippen!" Deze uitroep verwekte eeu algemeen gelach. Aller oogen richtt/n zich naar Boulanger, want //not' brav' générai" was geheel kaal geknipt. „F/isure Déroulèderiep een tweede. „Nod, ala me'content!" zei een derde. Boulanger ging oudertusschen maar met zijne rede voort. Na eiken zin juichte de rechterzijde hem toe en de Boulangisten riepen uit volle horst //zeer waar". De linkerzijde maakte in- tusschen een oorverscheurend leven. Aan schate rend gelach en ironische nitroepeu kwam geen einde. Toen Boulanger uitriep „Het aantal van hen, die voor het samenstellen van een minis terie geschikt zijn, is uitgeputantwoordde hem een scbalksche Afgevaardigde van de linkerzijde met eeu trouw nagebootst geblaf. Van de rech terzijde riep iemand: „Ge hebt een hond mede gebracht!// waarop Cassagnac met zijne gillende stem riep „Ge zijt zelf honden !/r De grap was intusschen blijkbaar iu den smaak gevallen en van tijd tot tijd riepen eenigen van de linker zijde miauw, terwijl ten slotte iemand een luid //kikeriki" liet weerklinken. Floquet had het ge makkelijker dan de Generaal. Het rumoerige too- ueel had de ledten der Kamer toch eenigszins vermoeid en dus liet men den Minister-President in 't begin een tijd ongestoord praten. Toen bij echter den Generaal zeide, dat hij door de rech- terz'jde werd ondersteund, brak de storm weer opnieuw los. Laissant riep hom toe: „Ge liegt!" Cassagnac schreeuwde „Vive la Pologue Dugué de la Fauconuerie balde tegen den Minister- President eene vuist en brulde: „Ge hebt vroeger do Priesters belasterd en nu wilt ge dit de Ge neraals ook doenFloquet maukte zich ook hoe langer hoe warmer. Stormachtige bijval. De Boulangisteu fluiten en sissen, Cassagnac blaast uit alle macht op eon conducteursfluitje. Floquet eindigt zijne rede en oogst luiden bijval in, die het schreeuwen der Boulangisteu overstemt. Als de rust eon weinig is hersteld, roept Cassagnac: „Vierhonderd tegen een! Eeu troep schreeuwers!" Het rumoer begint opnieuw en maakte Boulangers redevoering bijna onverstaanbaar. Als Boulauger Fioquet toeroept: „Ge hebt onbeschaamd gelogen," ontaardt de storm in eeu orkaan. Het tooueel van 't nederleggen van zijn mandaat door Bou langer vormde een waardig slot van deze zitting. De Heer Frangois Filou, te Par ij s, eeu voornaam aardrijkskundige, hetft een be langrijk vlugschrift uitgegeven, waarin het plan door hem wordt ontwikkeld, om voor de aan staande weieldientoonstelliug te Parijs eene aard- globe le vervaardigen, waarvan de omtrek veertig meter moet beslaan en de natuurlijke en denk beeldige verdeeliog der aarde in alle bizonder- bedeu op de meest nauwkeurige wijze moet worden voorgesteld. Een rechtsgeding wegens ver breken van trouwbelofte werd onlangs te Londen gevoerd tegen ten doodeu minnaar. Eene oude jongejuffrouw, Miss Davies, was de eischeres. De overledene had in 1881 beloofd haar te zullen trouwen en was in 1887 gestorven zonder dia belofte te vervullen. De schade bestond daarin, dat zij, terwille van haren minnaar, hare be trekking had opgegeven. De executeur van het testament des overledenen erkende de juistheid van het feit, eu de rechter machtigde hem, uit de aanzienlijke nalatenschap eene redelijke som aan de dames te betalen. Dr. Algeri, directeur van het krank, ziunigengesticht te Ambrogiana de Montelupo Fiorentino, beeft nagegaan welken invloed de erfelijkheid heeft op het voorkomen van krank zinnigheid met misdadigheid gepaard. Hij vond dat bij ruim 80 pet. der krankzinnigen-mis dadigers kon aangetoond worden, dat reeds hij de ouders antecedenten aanwezig waren van die ziekte eu van alcoholisme. Bij velen dezer in dividuen had de erfelijkheid natuurlijke afwijkin gen in den normalen bouw van schedel eu hei senen teweeggebracht. In het Vondelpark bij den Amstel- veeuschen weg werden eergisteren-middag eenige kinderen aangesproken door eene vriendelijke vrouw, die hen op kersen wilde trakteereu. Men hoorde daar dichtbij een venter met die vruch ten roepen, en de vrouw zond beu heen om eeu pondje te koopen. Zij zou wel zooiaug passen op een klein 3-jarigmtusje, dat ouder gemeenschappe lijk toezicht der anderen stond, en dat nog niet hard genoeg kou loopeu om mee te gaan. Toen de kinderen terugkwamen had de vrouw zich uit de voeten gemaakt met de gouden oorbel letjes van het kind. Zij werd echter spoedig door een veldwachter van Nieuwer-Amstel gevat en in verzekerde bewaring gebracht. De nieuwe g 1 ij baan te Scheve n i n— gen de zoogenaamde montagne russe is thans voor het publiek opengesteld. Te oordeelen naar het gebruik, dat Zondag, vooral door dames, van deze nieuwe uitspanning gemaakt werd, kan men verwachten dat er dezen zomer nog druk gegleden zal worden; vooral als men er in slaagt de bochten over den geheelen weg zoo te krijgen dat de wagentjes werkelijk het einddoel bereiken, wat nu nog niet het geval is. De vriendelijkheid der Russen aan de douanekantoren verdient wel eenige be- iooning denken de kozakken en ze schijnen dit op te vatten, als mochten ze die beloouing zelfs wel gaan halen. Voordurend komen be richten van overlast, door Russische soldaten grensbewoners aangedaan. Oulaugs deden 12 hunner een aanval op een smokkelaarsherberg op Oostenrijksch grondgebied ongeveer 2000 pas vau de grens en sleepten de smokkelaars, die za er vonden, benevens een belangrijk aantal fies- sclien braudewiju, mede op Russischen grond, waar de eersten afgerost, de laatste leeggedron*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2