MARKTBERICHTEN, BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten. Voor geest en hart. Ter behartiging. STEDELIJK NIEUWS. Kerknieuws. Land- en Tuinbouw. Rechtszaken. De Times verneemt uit Philadelphia, dat de kansen op eene herziening van het ta rief hopeloos staan. De republikeinsche partij in deu Senaat der Unie blijkt besloten de de aanneming vau Mill's outwerp-tarief door het Huis van Afgevaardigden te ver ijdelen. ken werden. De Oostenrijkache regeering heeft een onderzoek ingesteld; Eenige jaren geleden zijn door het departement van oorlog voor het leger veld- fle8schen van hard glas aangeschaft, die evenwel destijds niet aan de goede verwachting voldeden, en wel hoofdzakelijk omdat het van tijd tot tijd voorkwam, dat ledige flesschen bij temperatuurs verandering plotseling vaneen sprongen. Volgens eene aanschrijving van den Minister van onilog, zullen thans deze veldflesschen aan korpsen infanterie in gebruik worden gegeven, ten einde bij militaire marscheu, schietoefeningen enz. te worden gebezigd, in plaats van de be staande blikken flesschen, die zeer moeilijk zijn schoon te houden. Naar men bericht, zal KeizerWil- helm, op verzoek zijner gemalin, een paleis in den omtrek van Berlijn ter beschikking stellen van zijne schoonmoeder, de Hertogin van Augus- tenburg, die daar dan eene volledige hofhouding zal hebben. Op den Kigi is een handwerks gezel, die met een reisgenoot van den zooge- naamden Heidelbeer Platz naar den spoorweg daaronder wilde afklimmen, uitgegleden en van den 50 meter hoogen rotswand gevallen. Men vond hem verpletterd op den spoorweg liggen. Ziju makker had het waagstuk met goed gevolg volbracht. Mimault, de electriciteits werk tuigkundige, die te Parijs een moord pleegde op den telegraafschooldirecteur Raynaud door wien hij zich benadeeld achtte met betrekking tot een door hem uitgevonden toestel is thans deswege veroordeeld tot 10 jaren dwangarbeid. Het gerechtshof nam verzachtends omstandig heden aan. Er zijn te Essen enthusiasten, die daar het Keizer-Wilhelm-gedeukteeken ook willen wijden aan Keizer Frederik ea Krupp, den „Knnonnenkoning." De R7i. W. Ztg. noemt dat drietal vol geestdrift //de drie grootste mannen onzer eeuw." Maar velen ziju van een ander ge voelen, en er zal zeker van dat dwaze monument wel niets komen. Aan het Koninklijk Instituut der Marine te Willemsoord zijn oppassers in dienst, die, ofschoon eene half militaire uitmonstering dragende, burgera zijn en dus niet onder het bereik der militaire strafreglemeuten vallen. De commandant strafte onlangs twee van hen, wegens het te laat verschijueu op het appèl de een kwam 20 minuten, de andere een halfuur te laat met drie dager, streng arrest op water en brood. Naar aanleiding hiervan is door den Heer De Sallengre, ontvanger te Nieuwediep, aan den Minister van Marine en aan de Tweede Kamer een adres gezonden, bevattende het ver zoek om het al of niet rechtmatige der toege paste straf te doen onderzoekeu. De Koningin van Servië heeft voor verscheidene weken de villa //Golfzicht", even voorbij het Oranjehotel te Scheveningen, gehuurd. Uit Tessel meldt men ons: V e r - moedelijk door de sterke verversching door de menigvuldige regens van het water, schijnt in sommige binnenwateren de paling zoo béuauwd te worden, dat zij uit het water kruipt tusschen het gras der oevers. Alleen met een mesje ge wapend, slaagde in de vorige week eene visschers- familie er in, 300 pond paling buit te maken, die aan het troebele water poogde te ontkomen. Naar men ons mededeelt, moet het staalhoudende water uit de bron te Haar lemmermeer, zoowel wat quantiteit ais qualiteit betreft, reeds aanzienlijk beginnen te verminderen. Men verneemt thans, dat de Duit- sche Keizerin aan haren gemaal bij zijn vertrek naar Rusland een waaier ten geschenke voor de Czarin heeft medegegeven. De waaier ia vervaardigd uit het fijnste vioolhout, ea reeds sederf Keizer Wilhelm besloten had naar Rusland te gaan is een der eerste Berlijnsche schilders voortdurend bezig geweest met de ornamentatie er op te brengen. Hij heeft namelijk een priëel er op geschilderd, tusschen welks bladergroepen men de vier zoontjes des Keizers ziet, wier beelte nissen eene sprekende gelijkenis hebben. Op de keerzijde heeft de Keizerin in hare handteeke- ning een bijbeltekst doen vlechten, betreffende de vriendschap tusschen de machtigen der aarde. Da waaier ligt in eene doos van wit moiré, op welks deksel de Keizerin hare eigene naamletters en die der Czarin heeft geboiduurd. Prins Lodewijk Ferdinand van Beieren heeft nu de laatste medische examens afgelegd en bevoegdheid verkregen tot het uit oefenen van de geneeskundige praktijk. Hij is het tweede lid der Beiersche Konings familie, dat zich aan deze wetenschap wijdt. Her tog Theodoor van Beieren heeft, zooals men weet, een grooten naam als oogarts. De Venetiaanscne geleerde An - gelo Zauchi beweert het echte manuscript ge vonden te hebben van Napoleon I's gedenk schriften) welke de gevaugen Keizer op St. He lena schreef of dicteerde. De Servische politie moet veel moeite doen ter opsporing van de schuldigen aan eene samenzwering tegen Koning Milan, gesmeed door de Omladina (jongelingsbond). Er zijn in de provinciesteden reeds een aantal personen in hechtenis genomen en verscheidene jongelieden moeten het land zijn uitgebannen. De Antwerpsche havenwerken hebben, zooals bekend is, veel meer geld gekost dan eerst werd berekend. Toen in 1874 het plan werd gemaakt, schatte men de kosten op 20 millioeu franks, en zij hebben 80 miilioen fr. bedragen. Bovendien hebben de onteigeningen, waarvoor men 8 miilioen uittrok, 30 miilioen beloopen, en voor de processen daaruit voort spruitende, betaalde de Staat zijn advocaten 240,000 franks Thans heeft de Societe immobilaire den Staat een proces aangedaan. De Staat had zich namelijk verbonden tot het bouwen van eene brug over de Schelde, bij terreinen aan de Zuiderkad welke de genoemde Maatschappij van hem had overge nomen, en de Maatschappij moest daarvoor 4l/a mii lioen franks bijdragen. Die brug is echter niet gebouwd. Nu eischt de Maatschappij de door haar betaalde som terug, alsmede eene schade vergoeding van 3 miilioen franks, en voorts 800 fr. per dag zoolang de brug nog niet gereed zal zijo. Wil de Staat de brug niet bouwen, dan eischt de Maatschappij 6 miilioen fr. De Regeering moet zich bereid verklaard hebben tot onder handelen voor eene schikking. In de jongste uitgave van het Amsterdamsche adresboek is in de beroepen en hedrijven ook opgenomen de rubriek dichters. Het blijkt daaruit dat Amsterdam er vijf rijk is. Alleen te Amsterdam wordt zelfs bij de tegenwoordige lage graanprijzen voor f 24,000 aan brood verbruikt op éau dag Men meldt uit Hellevoetsluis: De rnmmonitor Hyena, liggende ter reede van Hellevoetsluis, is in den afgeloopen nacht van de ankers tegen het ramschip Buffel gedreven. Laatst genoemd vaartuig is daardoor lek geworden, en wordt in het droge dok opgenomen. Een zonderling geval van de wer king van den bliksem woidt uit Wolvarhampton (Engeland) gemeld. Een rnijuwerker had door een ongeluk het gezicht verloren en ging bij hevig onweder naar huis, toen een bliksemstraal weerkaatste op den bril, dien hij ter bedekking der mismaking droeg. De man klaagde over hoofdpijn en ontdekte in het volgende oogeublik, dat hij weder in het bezit van zijn gezicht was. Van 2026 Augustus zal door den rijdenden trein van het korps pontonniers iu Noord-Holland eene oefening worden gehouden iu het slaan van bruggen, en welte Haarlem over het Spaarne; Haarlemmerliede over de trek vaart naar Amsterdam; Velzen en Buitenhuijzen over het Noordzee-kanaalZaandam over de Zaantusschen Akersloot en Alkmaar over het Noord-Hollandsch-kanaal. Eergisteren is te Nieuwediep, bij het schijfschieten van de zeemiliciens, eeD voorbij het schietterrein varende visscher door een kogel getroffen. Deze doorboorde eerst het bootje en verwondde daarna 's mans been. Aan boord van het fregat Evertsen werd hij onder heelkundige behandeling gesteld. De maatregelen, voor eenige jaren door de Pruisische Regeeriog genomen tegen den invoer van aardappelen, tot wering van den Colorndo-kever, worden thans bij vernieuwing mat strengheid gehandhaafd. Bij elke zending aard appelen uit Nederland naar Duitschland moet een certificaat gevoegd zijn, dat afgegeven is door den burgemeester der gemeente, waar de aard appelen geteeld zijn, met vermelding dat zij van Nederlaudschen oorsprong en niet uit Amerika afkomstig zijn. Het werk betuigt Waar 't hart naar buigt Vreemde spijze deert de maag, Nieuwe modes beurzenplaag. Niets dat de zonde meer kan krenken, Dan dikwijls aan den dood te denkeu. Wie kan aan allen Altoos gevallen? Veel handen maken licht werk, Doch wensch ze aan tafel niet te sterk. Zoek 't niet beneden, zoek het boven; Mistrouw de wereld en het meeste als zjj u vleit; Zij huichelt duurzaamheid: zij moge u trouw beloven, Ze is slechts bestendig in haar onbe stendigheid. Allerlei. Altijd dezelfde. A. Heb je de grootsche badinrichting onzor gemeente reeds gezien? B. Ja en ik heb besloten van uu af geen droppel water meer te drinken, nu ik zie tot welk nuttig doel men het water kan gebruiken. Afgetroefd. Moeder (tot den onderwijzer). Hoe durft gij mijn jongen te slaan Denkt ge, dat ik mijne kinderen op straat heb gevonden? Onderwijzer, Neen, dan zoudt ge ze wel hebben laten liggen. Afkoelend. Tooneelspeler (tot zijn vriend) Gisteren werd ik op de warmste wijze in den schouwburg ontvangen. Vriend. Ja, er wordt soms zeer hard gestookt. Geraden Kleine Lize. Mama, wat beteekenen toch de letters p. f-, welke op die visitekaartjes staan? Moeder. Dat wil zeggen pour Jéliciter. Kleine Lize. O, ik dacht altijd pro forma. Versproken. A. Nu, wie heeft den eersten prijs op de veetentoonstelling gekregen, gij of uw oom? B. Geen van beiden, eon vreemde os. Gekrenkte trots. Rechter (tot een dikwerf veroordeelden misdadiger). Uw naam? Beschul digde (beieedigd). Ik dacht, dat mijnheer de rechter mij nu toch wel zou kennen. In 't hotel. A. (aan de table d'hote). Men heeft te weinig zout in 't eten gedaan. B. Men zal het waarschijnlijk voor de nota hebben be waard. Haarlem, 26 Juli. Het perceel No. 84 in de Groote Houtstraat alhier, heeft eene metamorphose ondergaan. De Heeren C. F. en L. J. Cordes, die hunne sporen op 't gebied der photographie ook hier ter stede reeds hebben verdiend, vestigden er een atelier in, dat geheel en al, zoo uit- als inwendig aan alle eischen voldoet en een sieraad onzer stad mag genoemd worden. De fraaie onder pui, door deu Heer S. Roog met smaak ont worpen en met keurige marmerschilderingen door den Heer J. W. Veldheer voorzien, is door den aannemer, den Heer H. J. GeijlJGzn., met zorg uitgevoerd. Dit geldt ook van de binuen -be timmering, de portiek en salon, waar de pholo- graphische procédés zijn tentoongesteld. Onder deze vindt men ook photographieën in chlor- zilver—gelatine, eene noviteit, die door de Heeren Cordes werd ingevoerd en ongetwijfeld zeer iu den smaak zal vallen. Wij bezichtigden heden de schoone zaal in het café van den Heer J. J. P. C. Schrederhof te dezer stede, welke thans, in renaissance-stijl, bijna geheel is beschilderd. De onderscheiden paneelen bevatten kindergroepen en stellen o. a. voor de muziek, de weelde, de zomer enz. Met nog twee muurschilderingen, die spoedig gereed zullen ziju, is het decoratief dezer zaal gereed. Het gewone schilderwerk werd door den Heer T. Dolmans, Mr. schilder alhier geleverd terwijl aan den Heer G. Heslinga Tiddens de decoratie was opgedragen. Beide heeren hebben hun arbeid op uitmuntende wijze voltooid. De decoratiëu zijn keurig en munten uit door juistheid vau teekening, artistieke behandeling en voortreffelijke scliakee- ring. Zij getuigen opnieuw, dat de Heer Tiddens, die hier reeds meermalen proeven vau zijn kunst- schilderstalent heeft gegeven, eeu meester is iu het vak der decoratieve kunst. Ouder de bezoekers van het Stedelijk Mu seum op het Raadhuis werden eergisteren optie- merkt de heeren Graaf Bismarck Bohlen en Von Heydewitz, beiden tijdelijk te Scheveningen ver blijvende. Ten overstaan van den Notaris B. A. Van der Maden heelt gisteren in //De Gouden Leeuw// de openbare verkooping plaats gehad vau eene boerenwoning, genaamd „Spaaruzicht", met stal ling voor 31 stuks hoornvee, hooiberg, schuur, tuin en erf en eenige perceelen weiland, gelegen onder de gemeente Schotente zamen groot 31 HA., 73 aren en 70 centiaren. Het geheel heeft opgebracht eeu bedrag 47,785. Verschil lende personen zijn koopers geworden. De boeren- wouiug werd gekocht door den Heer S. J. Nelis voor f 11,025. Eergisteren heeft Z. K. H. Prins Albert vau Pruisen een bezoek gebracht aan het magazijn van oudheden van den Heer J. Romein Jz. alhier, en er, evenals verleden jaar, allerlei voorwerpen aangekocht. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd: 25 Juli: F. Akersloot en C. Antonisse. J. Van der Laan en H. S. Peereboom Voller. W. Gerritsen en M. Frederike. J. Verwer eu E. Dikman. B. Delissen en C. Van Hooff. A. H. Flensen en C. M. Brummelaar. Getrouwd: 24 Juli: M. De Miranda en G. S. Corouel. - 25 Juli: J. M. Smit en A. M. Muller. Bevallen: 21 Juli: C. Vredenburg-Robijn, z. 22 Juli: C. Nielen-Sclious, z. 23 Juli: A. S. G. Van der Berg-Buter, z. M. J. Kessens-Jonker, d. J. M. Douglas-Stapper, d. C. Heemskerk-Klee, z. M. M. Koniugs-Walraven, d. C. Zuurendouk-Cassee, z. A. Van der Molen-Landman, d. 24 Juli: J. C. Huntiug-De Swart, z. B. Gompertz-De Beer, z. C. Damiaans-Vroom, z. H. M. Koestal-Walker, d. E. Nieman-Van Risell, d. C. C. Joukmau-Van Wierin- geu, d. Overleden: 22 Juli: M. Van der Haak-Vester, 70 j. 24 Juli: J. J. Roosen, 4 mn. De thans voltooide nieuwe kerk te Bovenkerk zal den 20en Augustus door Z. D. H. den Bisschop vau Haarlem, Mgr. C. J. M. Boltemanne, plechtig worden gewijd. Op vele plaatsen in Westerwolde is door de bemesting met wierdegrond eene merkwaardige verbetering voor den landbouw ontstaan. Op zandeu derriegronden brengt deze mestaarde eene aanzienlijke verhooging van productiviteit, en men denkt bij het koopen daarvan niet zoo licht aan vervalsching als bij het koopen van stadsmest. Het ge bruik van wierdegrond neemt zoozeer toe, dat deze naar oostelijk Drente, o. a. naar Bninerveen, naar Zuidlaren en elders wordt vervoerd. H1LLEGOM, 24 Juli. Niettegenstaande het aanhoudende ongunstige weder zijn de bolgewassen op tijd geoogst en geeft de qualiteit geene reden tot klagen. In de prijzen der tulpen is eene aanmerkelijke stijging gekomen, die der hyacinten en crocussen zijn meer statio nair. Men verwacht, dat de voorraad dit jaar flink van de hand zal gaau, hetgeen met het oog op de laatste slechte jaren den kweekers zal kunnen ten goede komen. De aardappelen staan goed te veld; de vele regen beneemt deu landman de hoop, dat hij hiervan een ruimen oogst zal hebben, en hij vreest, dat indien er niet spoedig droger en warmer weer komt, de aardappelziekte den voorraad nog belangrijk zal doen verminderen. Door den Heer Brader, lid van de Raad der gemeente Winschoten, is tegen zijn medelid Phaff bij de justitie eene klacht ingediend wegens smaad in een openbaar en verspreid geschrift. HAABLEM, 25 Juli. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, veikoopen en prijzen als volgt: koeien 7, verkocht 6 voor l 100 a 150, «tier verk. voor f a—vaarzon, verkocht voor f pinken verkocht voor f a graskalv. verk. voor fa nuchtere kalveren, 22 verk. 22 voor f 5 alO, schapen, 108 verk. 92 voor f 15 a 23 Lammeren 14, verk. 14, f6afl2. Varkens verk. c. per 5 ons. Biggen verk. fa Paarden verk. f af Veulens verkocht Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 89 stapels kaas, 11463 stuks, wegende 22083 kilo, hoog ste prijs f 28,middelbare prijs f per 50 kilo. PDHKEREKD, 24 Juli. Kaas: aangevoerd 349 stapels prijs der kleine kaas f33.50 middelbare fBoter 1.20 A 1.25 per kilo; 271 Runderen aangevoerd. vette koeien laag iu prijs; melk prijshoudend; gelde- gcr in prijs kalfkoeieu Vette kalveren aanvoer 207 stuks prijs 50 a 70 c. per kilo, handel vlug; nuch tere dito:aanvoer 63 stuks prijs f 8 IS per stuk, stug- gen handel. Vette varkeus: aanvoer 390 stuks, prijs 38 46 c. per kilo met matigen handel; magere dito aan voer 56 stuks, prijs f 10 a 15 per stuk met vluggen handel. Biggen aanvoer: 254 stuks prijs f 4 a 6.— BOTTERDAM, 24 Juli. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 8 paarden. 1358 mnderen, 162 vette en gras kalveren, 19 nuchtere kalveren, 2 schapen of lam meren, varkens, 73 biggen, 1 bok. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen late qualiteit 68 c. 2de qual. 64 c., 3de qual. 60 c.; kalveren 1ste qual. 877a 2de qual. 80 a 75 c., schapen 55 c., alles per kilo. 8CHIEDAM, 25 Juli. Moutwijn, per ned. vat 7,50 Jenever/13,Amsterd. proef f 14,25 spoeling f 0,60 dito rommisBie f 0,60. Amsterdam, 25 Juli 1888. Prijzen der onderstaande etfectengano,eer_ pCt. de koers. Nedeviaud. Certif. Werk. Schuld. 2 Busland. Spanje. Turkije Egypte. 5 1' 3 4 5 4 4', 4 8 - 3' Hongarije. (Mil. Leaning 1867 5 Goutlleening5 Italië. Ohl. Pausel. Leen. 1860-64 5 Oostenrijk. Ohl. in papier (Mei—Nov.)5 zilver (Jan.—Juli). 5 Portugal. Obl. buitenl. 1853-84 8 by Hope C'omp. Oude Russen 5 Obl. Nio. Spw. 1867/69 4 1877 Amst. L 20-100 Obl. buitenl. 1867, 1871 75 1876 binnenl. (Perpetueels) Obl. AJg. Schuld 1865 Serie D v 18 6 9 C Obl. Lecuiug 1876 KT.-AmeriLo. Obl. Vereen, Staten 1876 1877 Columbia. Obligatien4', Peru. Leening 1870.6 18725 Oostenr/jk. Aand. Nationale Bank. divid Nederland. Holl. Dz. Spw. Aand. M. tot Kipl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. geatemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl 1875. Zuid-Ital. Spoorw. Obl.. Gr. pw. Maatsch. Aand.. Baltisehe Spw. Aand.. Jclez Griaai Obl5 Kiew Breit Aand.5 Kursk Chark. Obl. ƒ1000.. 5 Moraclianak Syaran Aand.. Riaschk Wiasma Aandeelen Spw Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand.. N. York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert. Aand MiaaKaneaa Texaa Obl. Cert.. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam /100. 8 Rotterdam8 Gemeente Crediet8 Belgte. Stad Antwerpen 1887. Oostenrijk. Stanial 18544 1860 5 1864 Busland 1864. 5 18665 Italië. Busland Bumenle. s 4', 5 8 5 J 5 5 di v 91>/« 1013/s 997, 923/4 927/s 647/s 66'/is 62'5/is 102 847/is 997/is 49 65 H5/s 14»/. 84 10472 124'/8 29>/8 lb'/s 137/a 117 1457, 11774 78 136 90 137, 607s 11574 567, 60»/. 907, 277, 277a 1387, 273/a II97- 9174 112 1047s 104 893/, 1077/s 1117a 1347, 151 140 Geldkoers prolongatie 27, P»t. ST. PETERSBURG, 25 Juli. Het Jour nal de St. Petersbourg zegt bij het vertrek van Keizer Wilhelm, dat als de Duitsche Keizer door ziju bezoek heeft willeu too- neu, dat hij vau deu weusch bezield is, zoodanige vertrouwelijke betrekkingen in het leven te roepen, welke aan de vriend schap tusschen beide rijken ten goede komen eu het vertrouwen op het behoud van den Europeescheu vrede bevestigen, hij zijn doel voor lange jaren volkomen heeft bereikt. Het blad twijfelt niet, of alle mogendhe den zullen dezen nieuwen, hoogstgewich- tigen waarborg voor het behoud des vredeö met grooten bijval begroeten. LONDEN, 25 Juli. Ook Dr. Mackenzie heelt nu een geschrift over Keizer Frie- drich's ziekte voltooid, waarvan de publi catie wacht op de toestemming der Keizerin weduwe. De Daily News verneemt uit Helsingfors, dat de Russische Regeering Joodscbe ge zinnen van daar verdrijft, en dat dezen vermoedelijk naar Palestina trekken, om zich neer te zetten op landerijen, door ver mogende Joden daar voor hen aangekocht. O'Kelly, nationalistisch Afgevaardigde voor Boscomman, is dezen nacht te Londen gearresteerd, beschuldigd van opruiing tot boycotten. Uit Pietermaritzburg wordt gemeld, dat er eene strijdmacht onder bevel van Ko lonel Mackay opgerukt is tegen Diuizoeloe. De expeditie zal eerst tegen Sankeli, die een versterkt kamp nabij Santa Lucia heeft opgeworpen, vervolgens tegen Diui zoeloe zelveu worden gericht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 3