GEMENGDE BERICHTEN. Dit is zoo monstcracliting dat zelfs de liberalen er tegen protesteeren. De Regeering had naar al de katholieke scholen officiëele inspecteurs gezonden, om een verslag op te maken en alzoo met eenigen schijn van reden die wet te kunnen voorstellen. Nu beleven wij eehter het vreemd verschijnsel dat de afzon derlijke vesrslagen dier inspecteurs alle met uitbundigen lof van de katholieke scholen spre ken en ze verre boven de officiëele scholen stellen. En wat doet nu de Regeering? Zij verbiedt de afzonderlijke verslagen openbaar te maken, en laat een zoogenaamd algemeen verslag opstel len, hetwelk juist het omgekeerde zegt van het geen de inspecteurs verklaard hebben, en wemelt van leugens en onnauwkeurigheden. Zooals men ziet, niets dan onrechtvaardig heid en dwingelandij, en dit alles in naam der vrijheid. Overigens de vrijheid bestaat in Italië niet meer en heeft plaats moeten maken voor de heerschappij der Loge.// Op last van den Minister van Justitie worden door de Commissarissen des Konings de volgende vragen aan de Gemeentebesturen gedaan: I. Worden in uwe gemeente aan werklieden toekomende loonen somtijds geheel of gedeeltelijk op andere wijze dan in Nederlandsche geldspecie of munt- of bankpapier uitbetaald? II. Ten aanzien van welke bedrijven en sedert wanneer is dit het geval en waarin bestaat die uitkeering van het loon? III. Wordt in uwe gemeente door werkgevers een Techtstreeksche of zijdelingsche dwang uit geoefend op hunne werklieden, om zich in be paald aangeweze winkels hunne benoodigdheden aan te schaffen? IV. Ten aanzien van welke bedrijven en sedert wanneer ie dit het geval, waarin bestaat die dwang en worden di^ benoodigdheden aan de werklieden ook op krediet verstrekt? V. In hoever worden de waren in die aan gewezen winkels en de waren of de genietingen, waarin het loon wordt uitbetaald, den werk lieden tegen hoogere prijzen berekend dan in den regel elders in uwe gemeente daarvoor be steed worden? VI. Komen in uwe gemeente nog andere der gelijke misbruiken als de hierboven onder III, IV en V genoemde voor en, zoo ja, welke en ten aanzien van welke bedrijven? De Nederlandsche Regeering ts toegetreden tot de Suez-conventie. Zij heeft zich nu ook voor lndië aangesloten bij de Internationale Unie tot bescherming van den industriëelen eigendom. Bij het Gemeentebestuur van Amsterdam is een koninklijk besluit van 23 Juli 11., No. 20, ingekomen, waarbij Art. 258 der Algemeene Politie-verordening (Bewaarscholen) wordt ver nietigd. Dit Art. luidt: „Onder bewaarplaatsen voor kleine kinderen worden in deze aldeeling mede begrepen de scholen waarin geene kinderen boven de zes jaren worden toegelaten, en geen ander dan voorbereidend lager onderwijs wordt gegeven. In de jl. Donderdag gehouden zitting der Tweede Kamer werd het geheele ontwerp van het Bankoctrooi aangenomen met 59 tegen 30 stemmen, nadat een amendement van den Heer Haffmans, om de vermeerdering van het Bank kapitaal ten bedrage van 4 millioen te doen storten door den Staat, die daarvoor 4000 aan- deelen zou ontvangen, werd verworpen met 49 tegen 40 stemmen. In de zitting van gisteren werd de overeen komst betreffende den verkoop van sterken drank aan visschers op de Noordzee en de verhooging van hoofdstuk IX der Staatsbegrooting van 1888 goedgekeurd. Op de interpellatie van den Heer Gleichman over Atjeh werden door den Minister van Ko loniën de noodige inlichtingen gegeven. De Kamer is daarna tot nadere bijeenroeping gescheiden. Haarlemmermeer, 26 Juli. Op de paarden markt te Hoofddorp waren gisteren aangevoerd 130 paarden en 20 hitten. Er waren meer vreemde koopers dan vorige jaren. De handel was vlug. De prijzen liepen tot 550. Men schrijft uit Breda dd. 25 J u 1 i Hoewel men voortdurend van zoutsmokkelaars hoort vertellen, gebeurt het tccb zeldeu, dat men dit volkje buiten ontmoet. Gisteren-middag waren een vijftal heeren onderwijzers van Hijs- bergen gewandeld en gebruikten in eene herberg aan den weg een glas bruin. Weldra kwamen een drietal //heikesmannen" binnen en vorderden drank, waaraan de kastelein niet geneigd scheer, te willen voldoen, voordat zij hunne draukschuld hadden betaald. Hierdoor outstoud een hevige woordenstrijd; de kastelein gelastte zijne weder helft de geladene revolver te geven, welk. wapen spoedig aanwezig was. Een der onderwijzers kwam nu tusscheubeide, maar werd brutaal be handeld; doch daar ook de overige heeren lust toonden met hunne stokken te komen helper, ver liet het drietal smokkelaars de herberg. Onder weg nam een hunner echter dè eieren uit het kippenhok weg. De kastelein vertelde, dat bij van den Burgemeester permissie had gekregen, om met zijne revolver op de kerels te schieten. Te Racine, in Wisconsin, is op het oogenblik een persoon, zekere Zachar, aan het vasten, die alle Tanner's, Merlatti's en Succi's in de schaduw stelt. De man heeft in geen 42 dagen eenig voedsel tot zich genomen eu schijnt het op die wijze nog eenigen tijd te kunnen uithouden. Hij ziet er nog hetrekkelijk goed uit en spreekt met een helder verstand o er ver schillende onderwerpen. Zeker kan het volgende als eene zeldzaamheid vermeld worden: Aan de woning van den landbouwer D. De R. te Langerak is een bordje bevestigd, waarop de stichting van de woning vermeld staat. Daarachter verbergen zich vleormuizen. Elk jaar neemt bij het er op een gazetten tijd af, om ze er achter van daan te verwijderen eu sleede komen er weer andereu achter. Vóór enkele dagen deed hij zulks weer en er zaten er, 't is haast ongelooflijk en niettemin waar bijna 100 stuks achter. Jl. Donderda g-a vond omstreeks 9 uur ontlastte zich boven Nijmegen eene korte doch hevige donderbui, gepaard mat stortregens. Bij een der geweldige slagen was een beambte, die z er kort bij een telephoon-toestel zat te werken, bijna het slachtoffer van de telephoon geworden, daar een bliksemstraal rakelings langs hem heen over de geleiding ging, en dtze totaal on bruikbaar maakte. H. t vertrek, waarin die per soon was gezeten, werd door den bliksemstraal helder verlicht, terwijl door hem een hevige tchok gevoeld werd, zooilat hij, zooals licht te begrijpen is, door dm hevigen schrik van zijn stoel opsprong, eu zich ijlings van het gevaarlijke in strument verwijderde. In de parken werden door de zware regens paden en wegen terdege door de watermassa's gehavend, en zijn er groote gaten en geulen gespoeld, waardoor in de lagere gedeelten van het heuvelachtige terrein zandop- hoopingen plaats hebben gehad. Eene jury van de Dames hoeden- mode-vereenigiug te Weenen heeft de gewichtige quaestie behandeld, welke mode voor damtskoedeu in den herfst van dit jaar zal worden gevolgd. Er waren 204 modellen ingezonden, waarvan er 60 tot den wedstrijd werden toegelaten. Den eersten prijs verwierf een zeer lage hoed in Di- rectoireslijl, >an grijs vilt met een „maauschijf- achtigen" luifel. De tweede prijs viel teD deel aan een Rembrandthoed met vlakken bol, maar met eeu zeer hoogen rand naar links. Een groote hoed a la Boulanger ging met den derden prijs strij ken. Den vierden verkreeg een lage miniatuur- hoed voor meisji s, iets ronder en jeugdiger staande dan die, welke den eersten prijs won. De vijfde werd toegskend aau een meisjeshoed met ver voor uitstekend scherm dat naar achteren zacht was gebogen. Bij het Leger des Hcils zijn 5700 officieren, waarvan de helft vrouwen, die door het Leger worden onderhouden. Gaarne willen wij aannemen, zegt de Amst. Ct. dat de 5700 te genwoordige officieri n allen uit ijver en overtuiging het vaandel dienen; maar te verwonderen zou het Diet zijn, wanneer meu, miuder om het vaandel dan om het inkomeu, de salvation-epauletten begeerde. De Heer P. van Amsterdam, ge- logeenl in de Keizerstraat te Sch, veilingen, die sedert eenigen tijd lijdende is aau zwakte van geestvermogens, was eirgisteren-voormiddag zon der geleide naar het «tiand gegaan. Ter hoogte van Seinpost greep bij eeu kind aan, dat daar met eene kindermeid wandelde, en wilde het in zee werpen. Gelukkig wist de meid hem het kind nog bijtijda te ontrukken, en nu liep de waan zinnige met grooten haast verder tot voor het Kurhaus, ging daar gekleed en wel in zee en viel toen voorover. De stoeleuknecht Pluim zag wat er gebeurde, snelde terstond te water en had het geluk den drenkeling behouden aan het strand te brengen. De famtilie schonk den stoelenkneclit 36 cents voor zijn cordaat gedrag. Een Italiaan heeft een lichtge- vendeu drukinkt uitgevonden, zoodat het moge lijk wordt boeken en couranten in hi t duister te Lzsn. Eu hoeveel dienst zullen lichtgevende land en zeekaaiten niet kunnen bewijzen. Het volgende amusante voorval betreffende de drie zonen van Keizer Wilhelm maakt te Berlijn het onderwerp van vele gesprek ken uit. De drie jeugdige Piinsen begaven zich eergisteren naar een jachtslot van den Hertog vau Coburg-Gotba in Thiiringen. Toen nu de zesjarige Kroonprins zag dat het publiek op het perron was sameng komen om bij hun vertrek aanwezig te zyn, liet hij zijuo broertjes, die hij op militaire wijze drilt, in het gelid naar den waggon marcheeren. Aldaar aangekomen richtte hij. toen hij zag dat de menigte de Prinsen vrien delijk groette, tot dezen het commando: Hoeden af! en blootshoofd trok nu het tweetal onder de bijvalsbetuigingen van het publiek naar de coupe. Door don wachtmeester derma* réchausséj te Echt is Zondag proces-verbaal op gemaakt tegen een persoon uit Sittard, wegens bet onbevoegd uitoefenen der tandheelkunde. Het gezin K., te Baarn, voelde zicb Dinsdag na het eten zeer onwel, terwijl alle ttekenen van veigiftiging aanwezig waren. Bij onderzoek bleek dat er onder de boonen, die men gegeten bad, vtrscheidene zaden van gouden regen ook kleine boonen geweest waren, en daar de gouden regen eene vergiftige bloem is, was deze onpasselijkheid ontstaan. Door spoedige bulp gelukte bet, dat hieruit geen ernstiger gevolgen voortsproten. Het voornemen bestaat, om de beide steden St. Paul en Minneapolis tot eene stad te vereeuigen. Indien bet plan doorgaat, ontstaat er zeker eene //wonderstad'*'. De arrondissements-rechtbank te Maastricht heeft Dinsdag uitspraak gedaan ia het navolgende civiel geding. Dr. P. te Heerlem had indertijd wijleu den Heer De L. aldaar ge neeskundig behandeld. Voor deze behandeling had hij in rekening gebracht ƒ9000, welke vordening door de erfgenamen werd betwist, die hem eene som van ƒ1014,50 aanboden. De rechtbank kende den eischer een honorarium toe van 2266, en wel naar de volgende taxatie: 382 gewone visites a 1,50 f 573, 579 vaste visites a ƒ3 ƒ1158, 42 nachtelijke visiles a, ƒ5 ƒ210, 29 donsulteu a ƒ10 ƒ290, attesten ƒ25, diverse uitgaven ƒ10, tezamen ƒ22'66!. Bij den grooten wedstrijd aan het conservatorium te Parijs, heeft eeu jong meisje, leerlinge van deze inrichting met onderscheiding den eerster, prijs voor orgel behaald. Dit is de eerste maal dat eene vrouw deze hooge ouder scheiding bekomt, en deze vrouw is blind. Een aanspreker te Amsterdam had tot genoegen vau de familie zijn treurigen plicht vervuld waarvoor het naaste familielid van deu overledene na afloop der begrafenis, hem ziju dank betuigde. De aanspreker maakte van deze gelegenheid gebruik, om zich voor het ver volg ie recommandeereu. //Ik beloof u," zei het familielid, //wanneer er weer een sterfgeval in de familie is, wat niet te hopen is, zal ik u niet voorbijgaan." „Mag ik dan de volgende week maar eens komeu hooren?" was de naï;ve vraag vau deu aanspreker. „Goed,// zei de ander zonder er bij te denken. Als eene bizon derheid deelt men ons het volgende mede Het aantal vrijmetselaren in Dnitsohlaud bedraagt 44016 in 364 loges ot comités. Het meeste breidt de vrijmetselarij zich uit in de Noordduilsche zeestedeu. In Lubeck komeu op 10000 inwoners 12, in Hamburg 54 en in Bremen 45 vrijmetselaren voor. Berlijn heeft 29, Anhalt 23, Mecklenburg 19, Saksen 16, Tbiiriugen 15, Brunswijk 14, Wurtem'ourg eu B ieren 3, Baden 4 en Elzas-Lolharingtn 2 op de 10000 inwoners. Het aantal loges is in Silezië bet grootst, daar bevinden zich 38, in B.anden- burg 35, Provincie Saksen 27, Rijnprovinciën 25, Koninkrijk Saksen 18, Hessen 16, Mecklen burg 13 en Hamburg 14 loges. Dat Chicago den naam van we- reldstad verdient, bewijzen wel de volgende cijfers. De ontvangsten bedragen jaatl'jks 16,520,000 dollars, de uitgaven 14,220,231 eu de schuld van de stad bedraagt 12,588,500 dollars; de grondbelasting bedraagt ruim 5,600,000 dollars. Een eereboog van brood. Toen Marga- rettia vau Oostenrijk, de dochter van Keizer Maximiliaan I, in 1492 uit Frankrijk naar de Nederlauden terugkeerde, waar zij later de waar digheid van stadhoudster zou bekleeden, werd zij overal feestelijk ingehaald. Van Valenciennes, de eerste stad, die zij doortrok, en die prachtig versierd was, verhaalt men, dat zij een zonderling bewijs gaf van den smaak dier tijden. Om als het ware te bewijzen, dat men met haar, die zeer bemind werd, desnoods de laatste bete broods zou deelen, bad meu, volgens een ouden schrijver, „ghemaect eeu scbooue Poorte daer si duer reidt (giugj al (geheel) van Broode, ende *t voorzegde Broot was (werd) al ghedeelt deu Aermen." In eeu der mijnschachten te Mag- uy,bij Montceau-hs-Mines, zijn ten geiolge van hel loskomen yan gassen door mijubrand zeven werklieden geslikt. Eene boot, waaraan bloedvlekken kleefden, werd eenige dagen geleden, bjj de rots MoloNuano, bij Geuua door visschers gevonden. Spoedig werden achtereenvolgens twee lijken ge vonden, waarvan de voeteu vastgebonden waren. Sporen van geweld werdeu op beiden gevonden. Als vermoedelijke daders werdeu twee personen in hechtenis genomen. De Justitie gelooft te doen te hebben met leden eener dievenbende, die de iu het buitenland gestolen goederen te Genua van de baud doet. Zij heeft redenen om te ge- looveu dat de boveuvermclde dubbele moord in verband staat met etn diefstal van 200 000 frs. iu het voorjaar te Nizza bedreven. De Nijmeegsche wielr ij dersclub heeft eeu goed voorbeeld gegeven: zij is aan bet vertalen gegaan van de Engelsche woorden, waar mee de //aport"-liefhebbers onze taal hebben be giftigd. „Handicap" is nu iu bet Hollandsch ver taald, als „voorgift." Van den Maarschalk Castelnau, die door zijne grofheid vaak het eergevoel zijner ondergeschikten kwetste eu dan van hun kant ook de terechtwijzing daarover aanuam, wordt verteld, dat hij eens bij eene parade eeu Overste voor het front op zulk eene grove wijze eenige aanmerkiugen maakte, dat deze iu dolle woede geraakte, zijn pistool uit den halster rukte tn het op den Maarschalk afschoot. Het pistool ketste. De Maarschalk hernam dood kalm: Over ste, ik geef u 14 dagen amst, omdat uwe wape nen zoo slecht in orde zijn. Bij het graven voor het te bouwen stoomgemaal van deu polder Spangen, te Ouwer- schie, is, ter diepte van 3 meter, opgegraven een zoetemelksche kaas iu den gewoueii vorm, welke geheel versteend was. Twee zeelieden van de bark Ilenry Jamesvan Nieuw-Zuid-Wales t aar San Fran cisco, die in de Siille Zuidzee verging, kwamen Maandag te Liverpool aan. Nadat het schip ge zonken was, redden de bemanning en 6 passa giers zich op het onbewoonde eiland Palmyras. De stuurman en 4 anderen boder. aan in de opene boot naar Samoa (een afstand van 1300 mijlen) te gaan, Dit eiland bereikten zij ua groote ellende te hebben doorstaan en daarop werd van Samoa hulp gezonden. De schipbreukelingen leefden op Palmyras 6 weken lang van wilde vogels en eieren. Zij werdeu naar Honolulu en ran daar naar San Francisco gebracht. Eenige personen, die jl. Donder dag bezig waren zand uit de Binnengracht te Zulten te baggeren, ontdekten twee schildpad den, waarvan het hun mocht gelukken er éene te vangen. Te Par ij s heeft de uitvinding der automaat-machines eene nieuwe toepassing ge kregen. Een orgildraaier komt i p de binnenplaats tbd een hotel en zet zijn instrumzat, dat evenals een horloge opgewonden, geheel alleen speelt, in een hoek, waarna hij zich verwij lert. Na verloop van een kwartier beginnen de velschillende be woners van het huis deze muziek moede te wor den, gaau naar het orgel toe en bemerken een gleuf, waarboven een bordje met de woorden om het orgel te doen ophouden werpe men 5 centen in de gleuf. En waarlijk, na deze bewer king houdt het folterwerktuig op met sp Jen om echter na drie minuten Weder te beginnen. Tegen den Heer J. F. deBooy, fa- brikant en lid vau den gemeent iraad te Breda, is door den ambtenaar van den burgerlijken stand proces-verbaal opgemaakt wegens bet niet aan geven van ziju jongste kind binnen den daarvoor door de Wet vastgestelden termijn. Het Nederlandsche Gasthuis voor ooglijdtrs te Uirecht bad voor het jaar 1887, aau ontvangsteu 18148,02i/2, terwijl de uitgaven /H7703,06Ve bedroegen, zooilat het batig slot kwam op ƒ244,96. Het kapitaalfonds vermeer derde met ƒ6596,261/2- De wijze waarop het kapitaal kau wordeu gevo -d n, door met het bouwen van eene uitgebreide inrichting i*i het Sterrebosch te kunnen beginnen, zal ernstig in overweging worden genomen. Te Aken is de tienjaarlijksche openbare vereering der aldaar bewaard wordende Keliquitëu (het kleed der H. Maagd, de wind selen des Heeren, een doek van Joannes den Hooper, benevens tal van kleinere Reliqui. ge sloten met eene plechtige processie, waaraan drie Bisschoppen deeluamen, ul. die vau Trier, Hildes- heim eu Luximburg. Op den eersten Z mdag der openbare vereering was de plechtigheid ge leid door den Aartsbisschop Krementz van Keulen, op deu tweedeu door Mgr. Djutreloux van Luik. Verleden Zondag was het Mgr. Korum van Trier, die van den toren der hoofdkerk de Reliquieën aan de eerbiedig verzamelde menigte toonde. Iu het aanstaande jaar zal waarschijnlijk te Trier ook de „heilige rok" of het kleed zonder naad" vertoond worden, mits Mgr. Korum van de Re geering een langeren termijn kan verkrijgen dan diie weken, gelijk zij tot dusver slech's wil. Jl. Douderda g-a vond omstreeks 8 uur heeft er boven Brussel een kort, maar hevig onweder gewoed. De bliksem sloeg in het wereldberoemde stadhuis, en reeds kort na den slag zag men eene rookwolk uit het dak op stijgen. Maar slechts weinige oogenblikken daar- ua was de brandweer der hoofdwacht reeds boven in het gebouw, en in minder dan eeu kwartier tijds was elk gevaar voor het prachtige gebouw gewekeu. De verooizaakte Bchade is gering, maar groot is de teleurstelling, dat zelfs het stadhuis, dat behalve op ziju toren, op het dak met bliksem afleiders als bedekt is, tccb tegen vernieling door het hemelvuur niet beveiligd blijkt. De machinist C. J. Schutten en de wisselwachter H. De Bruijn, te Zetten, zijn door den Directeur-Generaal der Maalschappij tot ex ploitatie van staatspoorwegeu per diecst-order eervol vermeld, omdat zij door hunne oplettend heid op deu 3eu Juli 11. eene aanrijding van twee treinen voorkwamen. Op 10 Juli 11. redde de wegwachtores J. Van Zetten, te Echteld, met levensgevaar een kind, dat zich bjj het na deren van een trein ouder de afsluitboomec door op deu spoorweg had begeven, van een anders wissen dood. Ook de daad dezer wachteres is bij dagorder ter kennis van het geheele personeel der Maatschappij gebracht. Dë Londensche World meldt: K e i - zer Frederik heeft dertig groot-folio banden na gelaten, inhoudende dagboeken, die hij sedert ijii huwelijk had bijgehouden. Zij bevatten niet enkel aanteekeningen, maar ook beschouwin gen gedureude de laatste dertig jaren. Koningin Victoria heeft bij haar bezoek te ('üarlottenburg deze dagboeken naar Engeland medegenomen. Onmiddellijk ns liet overlijden van Keizer Fre derik zond Keizer Wilhi-m II aan zijne moeder een verziek om die stukken ten behoeve van het staatsarchief af te geven. Zij weigerde dit echter, op grond dat Keizer Frederik haar had opgedragen, ze hier en daar te herzien en ver volgens openbaar te maken. Zij zullen echter niet in hun oorspronkeiijkeu vorm worden uit gegeven, maar in een anderen, bij wijze van grond slag voor eene levensbeschrijving. De World voegt er bij, dat het in alle geval nog lang zal duren eer er iets van openbaar wordt gemaakt. Intusschen verklaren de Duitache bladen, het bericht slechts over te nemen zooals het daar ligt, zonder vooralsnog eenige waarde er aan te hechten. Door de Nederlandsche Gerefor- meerde Zendingsvereeuing te Amsterdam is san de Maatschappij tol Exploitatie van Staatsspoorwe gen het verzoek gericht, om op de perrons der verschilieude stations bussen voor de inzameling van vrijwillige giften te mogen plaatsen. Onder commando van den kapi tein der genie Van Schermbeek worden in de legerplaats bij Zeist groote veldwerken opgesteld, waaraan ongeveer 300 soldaten werkzaam zijn. Die werken zullen door dynamiet worden ver nield evenals ten vorigen jare de spoorbruggen. Het tweejarig dochtertje ran Dr. B. te Soest was dezer dagen met de kindermeid op eeu zolderkamertje, waar zich gelijkvloers een rond vlaggeraam bevindt. De kleine ziet haar vader op den straatweg aankomen, loopt naar het raam, en stort van eene hoogte van 10 meter naar beneden. Eenige uren daarna was het kind dood. Metde verhooging der acc ij nsen op het gedistilleerd in Pruisen, wordt, wat het smokke len naar Hollaiud betreft, aan dit artikel de gena deslag toegebracht. De verhooging der graanrech-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2