NIEUWE No. 1274. Vrijdag 3 Augustus 1888. 13de Jaargang. Ue godsdienstvrijheid in Rusland. BUITENLAND^ feuilleton. 8) De Linde. H44RIMSCHI(OllllVT. ABONNEMENTSPBIJ8 Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzinderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. nBxua? AGITE MA HOE" AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTEHTIÉW Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterljjk Maandag-, Woensdag en Vrij dag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPERS LAUREY. Met de vrijheid van 't geweten is het in het land der'Czaren nog steeds treurig ge steld en de Katholieken hebben het daar hard te verantwoorden. Voortdurend vindt men er een overgroot aantal ellendelingen, die er huu vermaak in stellen de Katho lieke Kerk te vervolgen. Ouder dezen mag vooral gesignaleerd worden de opper-pro- curator der heilige Synode* te St. Peters burg zekere Probedonoscew, een oude fa- rizelr, die met duivelsche list en boosheid voor 'het rijk van Satau werkt en aan houdend bezig is om de Kerk Gods van hare meest getrouwe zonen te berooven. Hij spreekt te allen tijde van gewetens vrijheid en beoefeut practisch den ontzet- tendsten gewetensdwang; hij heeft den mond vol van philanthropic en is een beul voor de Katholieken in Ruslandhij oreert van licht en verlichting en is een apostel der duisternis en een hoogst fanatiek individu. In de laatste vijftig jaar zijn millioenen trouwe en geloovige geuniëerden door mid del van den knoet, de bajonet en de ver banning, tot het schisma bekeerd* ge worden. Probedonoscew heeft zich tot taak gesteld dit aangevangen »schoone« werk te voltooien en de middelen, welke hij tot bereiking van zijn onzalig doel gebruikt, zijn in alle opzichten hun uitvinder en bewerker waardig. Men oordeele: In de gouvernementen Lubliu, Siedlce en Suwalki bestaan thans Commissiëubij besluit van den Gouverneur-Generaal, ge dateerd van Warschau, den 25 Februari 1887, iu 't aanzijn geroepeu, die de taak heb ben bepaalde grenzen te trekken tussohen de belijdenissen, d. w. z. te bepalen tot welken godsdienst iemand in twijfelachtige gevallen, moet behooren. Zulk eene Commissie be- staat uit drie personen, namelijk het hoofd van het district, een schismatiek en een katholiek Priester. De schismatieke priester geeft aan deze Commissie eene lijst vau personeu en familiën, die volgens zijn idee tot de Russische Kerk moeten behooren; den Katholieken Pastoor is het geoorloofd zijne meening te openbarenhi) mag zelfs protesteereu. De Commissie overweegt het voor en tegen, stemt en dient de gezamen lijke aeteu in bjj het schismatieke Cou- Bistorie te Chelm, dat in deze aangelegen heid als hoogste ressort uitspraak doet. "t Spreekt van zelf, dat de meerderheid van stemmen natuurlijk steeds op de egde van het schismatieke gedeelte valt, omdat slechts éene katholieke stem,die van den Roomschen Priester, tegen twee schismatieke votums slaat. Volgens eene aan het decreet toegevoegde instructie moet de schismatieke Priester niet alleen alle geuniëerden (Katholie ken), welke zich met alle hun ten dienste staande middelen tegen eene gewelddadige inljjving bij de Russische Staatskerk, in deze ljjst opnemen, maar hij moet ook al degenen, die door de eene of andere oorzaak [Vervolg en slot). „Droom ik?// riep hij en wreef zich met de hand het voorhoofd, of waak ik?// //Wat is er?//- vroegen de vrouwen verbaasd, //schrijft Onze Lieve Vrouw brieven?// Het schijnt wel. Deze brief luidt: „Aan Roosje Kindier in den molen van Krans." Hij gaf den raadselachtigen brief aan zijne bruid over. //Aan mij?" vroeg deze verwonderd. //Frans gij veroorlooft u eene nare grap.// //Volstrekt niet, Roosje, veel minder op dit uur. 't Is zoo als ik gezegd heb. //Maar dat is toch waarlijk een wonder,//zeide het meisje bewogen, terwijl zij met bevende hand den omslag opende.Nauwelijks had Roosje een blik op den inhoudjvan den brief geworpen, waarin on derscheiden honderd-markscheinen gestoken wa- toevalligerwijze iu eene geuniëerde kerk werden gedoopt, daarop vermelden. In dezen toestand nu bevinden zich vele Katholieken van den Latijuscken ritus, want zoo lang de geünieerde Kerk in Rusland niet ver volgd werd, heeft het Katholieke volk, wel wetende, dat de Latijusche en de Grieksch geuniëerde ritus een en slechts in de ge bruiken onderscheiden is, zonder verschil te maken, wederzijds beide kerken bezocht en zelfs geestelijke hulp genoten. Dienteugevolge gebeurde het dikwijls, dat in vele gewesten van Rusland, waar slechts weinig Latijnsche kerken waren, personen, die tot den Latijnschen ritus behoorden, wegens al te grooten afstand der kerk of iu doodsgevaar, hunne kinderen in de meer nabij gelegen geuniëerde kerk lieten doopen en inschrijven. Nu worden die lieden, die het nooit in de gedachte is gekomen geuniëerd, laat staan schismatiek te zijn, zonder vei boord te worden, op de schismatieke lijst ge plaatst. Daarbij komt nog, dat de schis matieke Priesters nog verder gaan en op de lijst zelfs de namen van hen, wier grootouders en over-grootouders in eene geuniëerde kerk werden gedoopt of die eene tot de geuniëerde Kerk beboorende vrouw tot echtgenoote hadden. Ook de geringste graad van verwantschap met een schismatiek persoon is reeds voldoende, om eene gekeele Latijnsch-Katholieke familie op de lijst te plaatsen. Niet zelden heeft zelfs het ergerlijke misbruik plaats, dat gausche katholieke gemeenten op de gewraakte lijst worden genoteerd. De katholieke Pastoor, die daartegen protest wil aauteekenen, bevindt zich in eene zeer moeilijke positie. Hoe moet hij nu eigenlijk handelen? Protesteert hij in 't geheel niet, dan geeft hij die ongelukki- gen prijs. Protesteert hij slechts tegen enkele namen, dan keurt hij de wederrechtelijke annexatie der overigen goed. Protesteert hij eiudelijk volgens recht en billijkheid, op summaire wijze, dan wordt het recht vau den sterksten uitgeoefend en allen wor den geannexeerd. Zeer juist bracht menig katholiek Pas toor de bemerking in 't midden: waarom vraagt gij mg, tot welke belijdenis deze of gene behoort? Roep de betrokken personen binnen en vraag het hun zelveu. Zooala men denken kan, werd zulk een voorstel door de Russische beambten met gelach en spottenderwijze verworpen. De katholieke Pastoor moet nu eene poging doen, ten minste eenigen zijnor gemeenteuaren tegen het drijven der schismatieke Popen in be scherming te nemen en te verdedigen. De bedoelde instructie heeft daarvoor gezorgd, want zi) verlangt, dat de protesteerende katholieke Pastoor bij elk afzonderlijk geval, het bewijs levert, dat noch de op de lijst genoteerde persoon, noch diens ouders en grootouders uit de mannelijke en vrouwelijke lijn geuniëerden waren en dit bewijs kan slechts door het inleveren van doopacten worden gegeven. ren, of de tranen kwamen haar inde oogen. „Van haar/i, snikte zij, //van mijne lieve, goede onvergetelijke pleegmoeder. Nu begrijp ik alles... hare laatste woorden... het raadsel is opgelost.// Zij drukte een kus op het papier, waarop de doode hand der molenaarsvrouw had gerust en las: //Lief, goed Roosje. Weldra zal het met mij gedaan zijn, dit voel ik. Deze regels zult gij lezen, als ik dood ben. Ontvang mijn zegen voor uw gekeele leven; blijf zoo braat en vroom, als gij steeds zijt ge weest. Houd God voor oogen; de wereld is be dorven, vol ellende, verdriet, zorgen en gevaren voor het zielenheil. Ook gij zult te lijden hebben maar blik dan opwaarts ten Hemel. Vrees de menschen niet, handel naar plicht en geweten, maar vrees God. Ik dank u voor al de liefde, welke gij mij bewezen hebt; vergeet mij ook in 't graf niet en bid voor mij. Gij zijt mijn kind, Roosje; ik heb getracht, voor u eene goede moeder te zijn. De inliggende 5000 mark behooren u toe; ik Het gevolg daarvan is, dat bij zeer velen dit bewijs ten nadeele van de Katholieke Kerk uit valt, vermits zoovele ouders en groot-ouders, gelijk wij reeds hebben vermeld, toevalliger wijze in eene geuniëerde kerk werden ge doopt, en bij vele anderen het bewijs dik wijls onmogelijk wordt, omdat het zulk een gemakkelijke taak niet is zes a acht doop acten te verkrijgen, vooral in de vaak voor komende gevallen, dat de betrokken per sonen dikwerf vele mijlen ver zijn ge- emigreerd. In de meeste gevallen gebeurt het dus dat de geproscribeerdeu op de lijst der schisinatieken blijven staan. Knoeten, ba jonetten en Siberië zjjn dan de hulpmid delen waarmede de v rij willigeovergaug tot de Russische Kerk wordt bewerkstelligd. Op deze wijze wordt de gewetensvrijheid in Rusland volgens de wet opgevat. Men annexeert voor de Russische Kerk niet slechts die geuniëerden, welke naar bet voorbeeld der eerste christelijke Martelaren, liever alle gewelddadige maatregelen ver dragen, dau zich in de Russische Kerk te lateu sleepenmen annexeert ook niet al leen degenen, die zelf of wier ouders en grootouders iu eeue geuniëerde Kerk toe valliger wijze, werden gedoopt, maar men annexeert zelfs diegenen, welke de doop acten hunner katholieke voorouders niet kunnen machtig worden. Met opzet worden de betrokken personen niet ondervraagd to. welken godsdienst zij behooren, want dat zou immers katholieke proselietenmakerij zijn, die in Rusland is verboden. Hoe diep beklagenswaardig zijn onze katholieke geloofsgenooten, die zulk eene ontzettende vervolging moeten verdragen en geeue enkele klacht mogen doen hooreD, omdat zij dan vreezen, voor die misdaad met geldboeten, gevangenis en verbanning naar het vreeselijke Siberië zullen gestraft worden. Aan deu historischen optocht bij het eeuwfeest ter gedachtenis aan Koning Lo- dewijk namen te Muncheu 10,000 personen deel. Het was eene grootscke vertoouing. De straten waren met smaak gedecoreerd. Het Odeon-plein en de Feldherrnhalle waren rood gedrapeerd. Voor het gedenkteeken was eene prachtige tent opgericht voor de ge zamenlijke leden van het hof. Gedurende den optocht werden drie olifanten schuw en braken door den stoet heen. Ruim 20 personen bekwamen letsel. De optocht kwam te 2 uur op het feestterrein, waar toen het huldigiugsfeest begon. De voorzitter der kunstvereeniging hield eene feestrede de burgemeester Wiedenmayer sprak uit naam der stad de hulde uit. Hierna werden de nationale liederen gezongen en vervolgens ging de optocht uiteen. Keizer Wilhelm heeft bepaald, dat de geboorte- en sterfdagen van Keizer Wilhelm I en Keizer Friedrich voortaan op alle scholen in Pruisen zullen herdacht worden. De Heer Eugen Richter, de leider der weet, dat gij het geld goed besteden zult; het zal u in elk geval goed te pas komen. Om zekere redenen heb ik het achter het beeld der Moedergods verborgen; het behoort u ge heel en al in eigendom toe, en dan dacht ik het sommetje zoo uit de handen der Hemelko ningin in de uwe te kunnen leggen. Blijf braaf lief kind, cn bid voor uwe pleegmoeder. Vrouw Elizabeth Krans.// Roosje weende: zij kon geen woord spreken; smart., weemoed en vreugde kwamen in haar gemoed op en streden om de bovenhand. Het schrijven verborg zij aan haar hart, het geld gaf zij aan de dame met het verzoek dit voor haar uittezetten. Maanden waren verloopen; de Rijn was bin nen zjjne oevers; verwoeste velden prjjkten weder met jeugdig groen. Ook Krans woonde weder in den molen; hij had aanzienlijke schade ge leden, en trachtte nu door vlijt en spaarzaamheid langzamerhand alles te herstellen. Roosje en vrouw Krans waren de beste vriendinnen, deze laatste Duitsch vrijzinnige partij, vierde eergisteren zijn 50en verjaardag. Hem werd door zijne partijgenooten eene som van 100,000 mark aangeboden, ten einde die voor partijbe doelingen aan te wenden. De Heer Richter is een man van groote bekwaamheid; een welsprekend en gevat redenaar, die tot de onverzoenlijkste vijanden van Von Bismarck behoort. Het Hof van Cassatie te Parijs heeft in hooger beroep het vonnis bevestigd, waarbij Generaal Caffarel wegens poging tot oplichterij (knoeierij met ridderorden) werd veroordeeld tot eene boete van 300Ö franks. Ook het hooger beroep van Mme Li- mouzin tegen haar vonnis (6 maanden ge vangenisstraf) is verworpen. De twee sergeanten der Alpijnsche jagers, die bij vergissing op Fransch grondgebied verdwaald en gevangen genomen waren, zijn in vrijheid gesteld. Een Italiaansck blad merkt daarbij op, dat sedert eeuige dagen verscheidene Fran- sche officieren in burgerkleediug de grenzen inspecteeren. Op den dag, dat de twee sergeanten door de Fransche gendarmen gegrepen werden, werd een Fransch officier op Italiaansch grondgebied door karabiniers overvallen. De officier verklaarde met verlof te zjjn en een weinig rond te slenteren. In plaat? van hem gevangen te nemen geleidden de carabiniers hem beleefdelijk naar de grens. Een ander Fransch officier, die over de grenzen aauteekeningen maakte, ging op de vlucht, toen hij karabiniers zag aankomen. Volgens eene mededeeling aan Le Gaulois uit goede bron geput, is reeds een vijfde van den oogst onherstelbaar verloren. In dien het slechte weder aanhoudt, is eene groote rjjzing der graanprijzen waarschijnlijk. De vallei der Lot, iu het departement Lozère, is door een vreeseljjken orkaan ge teisterd. Op verscheidene plaatsen werd de oogst door hagelslag verwoest. Eeuwen oude hoornen en misschien wel daarom werden uit den grond gerukt. In de gemeenten Pin-Moriès werd de moeder van den Pastoor door den bliksem gedood. In eeue bijeenkomst van republikeinen te Amiens tot het stellen van een candidaat voor de Kamerverkiezing van 19 Augustus is de candidatuur van den Heer Boulanger met algemeene stemmen terzijde gesteld. De politie heeft Zondag te Parijs tal van biljetten var. de muren gescheurd, waarin het volk aangespoord werd naar de wapenen te grijpen. De biljetten waren in den nacht aangeplakt en droegen geene onderteekening. Het onderzoek omtrent de oorzaken vau den dood van den Ierschen volksver tegenwoordiger John Mandeville is nu af- geloopen. De gezworenen ter lijkschouwing hebben beslist, dat Mandeville gestorven is aan de gevolgen van ruwe en niet te rechtvaardigen behandeling in de gevangenis van Tullamore. De jury laakte het gedrag van den geneesheer, Dr. Barr die in- beijverde zich door een vriendelijk tegemoet komen en liefde het verleden te doen vergeten; zij zag het onrecht in, dat zij Roosje aangedaan had en bad er oprecht berouw over. Vrouw Krans was geheel anders geworden; de christe lijke naastenliefde had haar totaal veranderd. Trapet had later met het geld, dat de storm wind zijne bruid in den schoot geworpen had, eene eigene zaak opgericht; doch voor alles had hij op den heuvel eene nieuwe linde geplant met een Madonnabeeld, dat big zelf had ver vaardigd. De bruiloft werd in den molen gevierd; de geheele stad verheugde zich over het geluk van het schoone, jonge paar en de grijze Pastoor zeide, terwijl hjj Roosje en Frans de hand reikte: //Steeds op God. vertrouwen, lieve kinderen, braaf leven, rechtschapen handelen en in waarlijk christelijke naastenliefde door 't leven wandelen, dat maakt gelukkige menschen en voert ons ten Hemel.//

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1