NIEUWE No. 1275. Zondag 5 Augustus 1888. 13de Jaargang. üe loge in Duitschland. BUITENLANih Wordt vervolgd Willi ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemf 0,8b Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. 1.10 Voor het Buitenland 1,80 jLfzinderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA BOlf AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels,30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentie n worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers-, KÜPPERS LAUREY. De logebroeders in Duitschland zitt6u iu zak en aseli. Ernstige ongerustheid vindt hare uitdrukking iu de logebladen en in die nieuwspapieren, welke het geheim ge nootschap der vrijmetselaren eeu goed hart toedragen, sinds door de mededeeling van bi.'. Fitniel in de door hem uitgegeven Biiuhiitte* (Nummer 26 bladz. 210 en volg.) werd bekend gemaakt, dat Keizer Wilhelm geen deel wil nemen aan de vrijmetselarij. Op adressen van loges aan den Keizer ge richt, aldus verhaalt dit vrijmetselaars-or gaan werd zelfs niet geantwoord. Het verzoek van een hooggeplaatst persoon, die zich tot den Keizer had gewend om eeu beschermheer te vragen, bleef eveneens on beantwoord. De br.\ berichtgever zegt, dat de verklariug dezer verschijnselen moet ge zocht worden in net feit, dat Keizer Wil helm een onoverwiulijkeu afkeer heeft van de broederschap der vrijmetselaars. Terwijl men tot dusver prat ging op het protectoraat van Pruisen en andere vorsten en men daarom de beschuldiging dat de loge »in politiek doet,kou van de hand wijzen, vindt men thans reeds ont boezemingen* als de volgende iu de ge noemde bladen.»Het is nog maar eeue vraag, of het vorstelijk beschermheerschap voor de loges een gioote zegen is. Wanneer bescherm- heereu blootgesteld zijn aan den invloed van intriges, brengen zjj geen heil aan; der halve zou klaarheid in de tegenwoordige omstandigheden zeer gewenscbt zijn. Zij zou aanleiding kunnen geven, dat het ver langen naar protectoraat van velen, merk baar werd afgekoeld en men wat meer moed kreeg om op eigen beeueu te gaan staan.* Dergelijke ontboezemingen van de ma- $onnieke bladen herinneren aan de fabel van den vos eu de druiven, die de leeperd voor zuur verklaarde, toeu hjj zag, dat de vruchten voor hem te boog hingen. Het Berlijnsclie ïna^niiieke Bundesblattz ziet daarentegen in het eventueel gemis van bet protectoraat teen ernstig gevaar* voor de vrijmetselarij in Duitschland en daarom beijveren zich de bladen, welker redacteurs eu uitgevers tot de loge behooren, de voortreffelijkheid der vrijmetselarij, haar humanitair streveu eu de bevordering van den ma^onnieken arbeid door Keizer Wil helm I en den overledeu Keizer Friedrich als Kroonprins, in een bizouder schitterend licht te stellen zjj betitelen de tegenstanders der loge met den naam van »duisterlingen« eu noemen de zotternijen en apenkunsten der logeshet stralende licht Wat nu de protectie van Keizer Wil helm I aangaat, zou het inderdaad van groot belang zijn, zoo meu diens persoonlijke meening had kunnen vernemen over de vrijmetselarij gedurende den laatsten oorlog, FE V<LLE TON. Een offer. //Van daag komt George, tante!// riep een hel dere stem //en denkelijk nog wel voor den middag.// Het jonge meisje, dat zich aldus liet hooren en deze woorden sprak voor zij de kamer inkwam, trad deze nu binnen en sloot de deur. //Hjj zal zeker zoo vroeg komen als liem maar mogelijk is, doek ik kan natuurlijk het uur zijner komst niet met zekerheid voorspellen,// klonk het van de sofa. //Hebt gij echter uw morgengroet geheel voor mij vergeten, lieve Emma?// Emma bleef een oogenblik verlegen staan, liep toen naar de sofa, knielde voor de daarop zittende dame neder en zeide: Yergeef mij, lieve tante! Gjj weet immers welk een ge wichtige dag het heden voor mij is.// „Alsof ik dat vergeten kon! Is het dan niet natuurlijk, dat gjj met het grootste ongeduld eener minnende bruid de komst van uw verloofde wacht? Gij kunt die gevoelens van uw hart voor mij niet verbergen, dat weet gij.// Zoo sprekende legde de waardige matrone het boek neder, waaruit zij misschien haar morgengebed had gelezen, zette haar bril af en stak die in zijn huisje. «Zeker,antwoordde Emma zacht, //doch toen het :>Groot-Oo .ten vau Frankrijk« op bespottelijke, hooghartige wijze vau deu overvviuueuden monarch als broeder* eischte, het overwonnen gebied te doen ontruimen. Vermits er op dien onzinuigeu brief van de Frausche vrijmetselarij geen antwoord kwam, doch de Doitsche troepen al verder en verder iu het vijandige land trokken, maakte het Groot-Oosten van Frankrjjk zijue bedreiging tot waarheid. Het veroordee'de broeder* Wilhelm Vou Ho- henzollern tot de verschrikkelijkste straffen. 't Is inderdaad jammer, dat tot dusver niet bekend is geworden, wat Keizer Wil helm van deze loge-fratseu heeft gezegd. Het is echter een historisch feit, wat wij hier van het Groot-Oosteniu Frankrijk verhalen. Het toont ons ten duidelijkste, welke onvoorwaardelijke macht de loge over al hare leden zich aanmatigt uit te oefenen. Nog belangwekkender is eeu woord van den afgestorven Keizer Friedrich. Hjj had den 1 Maart 1874 als Kroonprins, zijn ambt als Grootmeester nedergelegd eu zich van de loge teruggetrokken, daarbij ver klarende, »dat bij door de loge in ver bindingen komt, die voor de gerechtigheid van een Vorst hinderlijk kunnen zjjn.« Commentaren zijn hier overbodig. Heeft Keizer Friedrich in vroegere jaren gunstig over de loge geoordeeld, de aan gehaalde woorden vernietigen dat oordeel totaliter en het is nu gemakkelijk te ver klaren, waarom Keizer Wilhelm II met de loge niets te doen wil hebben. De gevolgeu van deze onthouding, waar over wij ons hartelijk- verblijden, zullen spoedig geuoeg zijn waar te neiuen. De Kreuzzeitung is van oordeel, dat de officieren uit de loge zullen treden, als zij zien, dat hun Keizer een onoverwiulijkeu afkeer van de vrijmetselarij heeft eu uit Beieren bericht het Fremdenblall,* dat men in dat land spoedig eeu decreet wacht van den Prins-Regent, waarbij aan offi cieren eu militaire ambtenaren het bevel wordt gegeven uit de loge te treden. De loge-kranteu hebben geen ongelijk, als zij met bezorgdheid op hot gemis der keizerlijke bescherming wijzen. De vrijmet selarij zal daardoor in Duitschland een knak ontvangen, dien zij, zelfs niet met de hulp van buiteulandsche loges zal kunnen her stellen. Over de bedenkelijke politieke werkdadig- heid der loge heeft men in wijdereu kring juistere ophelderingen ontvangen. Br.-. Fin del bericht thans reeds, dat de veranderde positie des Keizers tot de loge, bij menigeu br.\ vkwaad bloed* heeft gezet. De Kreuz zeitung schrijft omtrent de opvatting van deu ioge-arbeid, die zich tot dusver met het schild der protectie van deu Keizer eu deu Kroonprins wist te dekken liet volgende: mag ik liet bekennen?bij mijne liefde voor en mijn verlangen naar George bezielt mij sinds eenige dagen nog een ander gevoel.// „Spreek dat gevoel uit," sprak de dame; //steeds hebt gij vertrouwen in mij gesteld en nog slechts weinige uren behooren ons geheel toe.// //Juist dat is liet, wat mjj treurig en angstig maakt,// riep Emma. //Tante, lieve, beste tante, uw hart en uw huis zijn steeds mijne toevlucht geweest; nooit heb ik iets anders gekend; uwe liefde vergoedde mij, hulpeloos kind, het gemis mijner ouders: gij waart immer mijne beschermster, mijne moeder.// //En binnen weinige dagen zult gij een schoo ner te huis en hooger huiselijk geluk vinden, aan de zijde van uw echtgenoot. Emma, ik begrijp uw gevoel ea juist dit schijnt mij toe een nieuwe waarborg voor uw toekomstig geluk te zijn. Een stap als deze, die over het wel of wee van uw geheel volgend leven beslist, mag noch licht zinnig, noch onbedachtzaam worden gedaan. Veel beter is het de toekomst met eenige angst valligheid te gemoet te gaan, dan met een al te groot vertrouwen.// //Tante, gij leest in mijn hart alsof het een geopend boek voor u ware.// „Gelooft gij dan, dat uwe gedachten, uwe gevoelens mij ten eenenmale vreemd zijn? Ik ben »Het is buiten kijf, dat reeds sedert het laatste tiental jaren, die elementen, welke men in Pruisen als de beste beschouwd, zooals b. v. den adel, het officierskorps, de diplom rtie, de leden van regeercolleges euz. zich systematisch van de vrijmetselarij afwenden, zoodat nieuwe ledeu uit deze kringen reeds lang tot de zeldzaamheden behooren. Twintig a dertig jaar geleden was het nog »mode«, om ons vau eene vulgaire uitdrukking te bedienen, vrijmet selaar te wor.leu; den jongen beambten was het te doen, om zich bij hunne superieuren iu eeu gunstig daglichtte stellen. Thans is het gelukkigerwijze geene »aaubeveling« meer vrijmetselaar te zijn eu met recht, want het is langzamerhand duidelijk ge worden, dat de internationale vrijmetselarij eeu der steunpilaren is vau eeu internatio naal Jodendom eu dat, ouder het masker der humaniteit, in de loge de zaken van het Jodeudom worden behartigd. Dat was niet altijd zoo, maar thans is de vrijmetse larij iu Duitschland feitelijk achteruit ge- gaau. Dat Keizer Wilhelm II uooit lust heeft gehad het schootsvel aan te trekken is iu elk geval een belangrijk eu zeer ver blijdend teekeu van den ondergang van de loge in Duitschland. Geen eukel officier in Pruisen zal lid worden van eeu genootschap of vereenig'ng, tegen welke de Keizer on verbiddelijk is gekant. Lateu wij dus hopen, dat nu het met de zaken zoo geschapen staat, de officieren en verder alle christelijk en nationaal gezinde elementen, bij massa's uit de loge treden. Dan zullen de loges in 't openbaar dat gene voorstellen, hetgeen zij dusver iu 't verborgen reeds waren: filialen der alliance Israelite. Toeu, nog niet lang geledeu Paus Leo XIII zijne encycliek over de vrijmetselarij uit vaardigde, raasden eu tierden de Italiaausche eu andere buiteulandsche loge-krauteu tegen den H. Stoel; de Duitsche vrijmetselaars bladen, iu hun gevoel van zekerheid onder het protectoraat van den machtigeu Duit- schen Keizer, spotten met den amachte- loozen grijsaard iu het Vaticaans of zwegen zijue decreten dood met eene deftige kalmto en gelatenheid. Wij hebben er nooit aan getwijfeld, dat de woorden van deu H. Vader aan de gausche Christenheid gericht, hunne werking zouden missen. Wij vertrouwen dan ook, dat zij thans, door het onover winnelijk vooroordeel van Keizer Wilhelm II tegen de vrijmetselarij gesteuud, aan de heerschappij van het onzalige genootschap in Duitschland eu elders weldra eeu lang gewenscbt einde zullen maken. Jl. Woensdag, 1 Aug., trad in Duitsch land de nieuwe suikerbelastiugwet iu wer- ook eens jong geweest, Emma. Doch wat denk ik aan mij zelve! George bemint u innig cn trouw en gij beantwoordt zijne liefde. //Met uwe toestemming, tante," viel Emma haar in de rede. //Natuurlijk, maar zou ik deze gegeven heb ben, als uw verloofde, wion ik mijn zorgvuldig bewaarde scliat toevertrouw, niet voor een braaf en edel mensch hield? Geloof mij, kind, in den tegenwoordigen tijd zijn zulke nieuschen zeld zaam. Zware beproevingen, moeilijke omstan digheden zullen u wellicht evenmin ontgaan als anderen, doch George's liefde zal u beschermen; te zamen verdraagt men dat alles veel gemak kelijker; aan zijn hart zult gjj onder alle stormen des levens eene veilige plaats vinden.// Dankbaar zag Emma hare tante aan; zij lachte weder, doch hare oogen waren nog met tranen gevuld.// Tante,// vroeg zij eindelijk, //waarom moeten wjj van elkander scheiden?// „Waarom? De II. Schrift zegt, dat de vrouw haar man zal volgen en vader en moeder zal verlaten, dus ook eene oude tante. Geloof mij, gij zult voor mij wel vergoeding vinden.// //Spreek toch zoo niet, lieve tante, dat grieft mij te zeer. Gjj denkt in uwe belangelooze liefde slechts aan anderen en niet aan u zelve. Gij zult op uw ouden dag alleen zijn. Gij zelve beselt dit maar al te goed, want dit woord is u voor eenige dagen ontvallen,// king. Door die wet wordt de belasting op beetwortelsuiker van 1.70 M. tot 0.80 M. per kilogram en de uitvoer-vergoediug van 17.25 M. tot 7.50 M, per 100 kilogram verminderd. Daarentegen wordt een ver bruiksbelasting van 12 Marie per 100 ki logram ingevoerd. Professor Gerhardt is tot Rector van de universiteit te Berlijn gekozen, en wel, op voorstel der niet-medische faculteiten, om deu professor een blijk van waardeeriug te geven voor zijne waardige houding ge durende Keizer Friedricb's ziekte. De can- didatuur van prof. Virehow, die wederom gesteld was gewoïden, werd ook ditmaal niet genoegzaam ondersteund. Met des Keizers reis naar Weenen zal een bezoek aan Rome onmiddellijk gepaard gaan, vermoedelijk omstreeks half October. De Foss. Ztg. ontkent, dat E»geland een militaire of zeemogendheid kan g6noemd worden. Zelfs zegt het Berliji sche blad: Het is niet waard in dat opzicht met de andere Europeesehe mogendheden iu een naam genoemd te worden. Keizer Wilheltns staatkunde tegenover Engeland wordt, on danks al wat men daarvan gezegd heeft, eukel geleid door de belangen van Duitsch- laud eu van deu vrede van Europa«. Eene intere/santé vergadering had eer gisteren in Princes Hall plaats. Onder de auspiciën vau de Aiiti-slaveruij-Vereeniging hield Kardinaal Lavigerie, Aartsbisschop van Algiers en Carthago, eeu zijuer aan grijpende redevoeringen tegen den slaveu- haudel. Volgens Zijne Eminentie, die als leider eener uitgebreide zending in Afrika zeer goed op de hoogte is van dit onderwerp, wordt de toestand niet beter, maar veeleer gruwelijker nog. De troepen slavenjagers uit noord en oost, gaau met de grootste regelmatigheid eu met eeue voor de in- landsche stammen onweerstaanbare machts ontwikkeling te werk, zoodat gansche stre ken van het door de natuur zoo gezegende ceutrale hooglaud worden ontvolkt. Jaar lijks komen er 500,000 negers door den slavenhandel om het leven. Een dorp wordt omsingeld; alle verzet is hopeloos; de zwak ken en ouden worden op de plaats afge maakt; de jongen en sterken als lastdieren weggedreven. Kardinaal Lavigerie acht liet den plicht der Enropeesche natiën, die Afrika ouder elkander verdeeld hebben, de handen snel eu krachtig iueen te slaan, om aau dit schrikkelijke euvel voorgoed een einde te maken. Ouder hen die zijne vurige opwekking aanhoorden, waren ook Lord Granville (als voorzitter) en Kardinaal Manning. De werkstakers van Saint Etienue hebben een gelukkigen inval gehad. Zij hebben ingezien, dat niet te arbeiden vrouw //Werkelijk, lieve Emma, ben ik zoo zelfzuch tig g'eweesl? Neen, dat had ik niet moeten zeg gen, althans niet op die wijze.// Verliest gij, sprak Emma, //eene dochter, als gij daarbij een zoon wint? George's landgoed is slechts weinige mijlen van de stad verwijderd; wij kunnen elkander dus dagelijks bezoe ken „Laten we ons daar niet te veel van voor stellen, kind," viel tante haar in de rede. „Gij neemt weldra nieuwe plichten op u en zult die, dat weet ik, trouw vervullen. Mijne oude Jo hanna is dan hij mij; gij, mijne kinderen, zult niet ver van mij zijn verwijderd.// „Zoo moeten wij dan toch scheiden! Ach, waarom moet het geluk meest altijd door een offer verkregen worden?// vro-g Emma, na eenig zwijgen. //God heeft bet. in zijne oneindige wijsheid zoo beschikt, dat de mensch zeer zeldzaam alles in zijn bezit krijgt, wat hij wenscht. Meestal moeten wij het eene geluk ojioü'eren om een ander grooter geluk te verkrijgen. En geloof mij, lieve Emma, dat het zoo goed is. Onze liefde wordt beproefd in het offer, dat wij vrijwillig voor anderen brengen: zij worden ons daardoor slechts dier baarder. Zoudt gij dan lis ver uw verloofde ver laten dan u van uwe tante scheiden?// vroeg de dame schertsend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1