NIEUWE IVö. 1276 Woensdag 8 Augustus 1888. 13de Jaargang. De cultuurstrijd In Daden. ttüiTfii\LT¥üi i. Een offer. Slot volgt). ruRLEH.Min; ABONNEMENTSPBIJB Eer 3 maanden voor Haarlem f 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzinderljjke Nummers0,06 Dit blad verschjjnt elkeu DINSDAG, DONDERDAG en Z ATE R DAG BüBEAÏÏ! St. Janstraat Haarlem. AGITE MA HON AGITATE. PBIJS DEB ADVERTENTIÉir Van 16 regels .30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K P P E R LAUREY. Ofschoon de toestand op kerkelijk gebied in Pruisen en de bondsstaten veel verbe terd is, al werd bjj nog niet geheel en al tot den status quo ante gebracht, ontvlamt in Baden de haat tegen de Katholieken met nieuwe woede eu worden zij in dat land als 't ware gelijk Heloten behandeld. In Baden is het aan iedereen vergund op zjjne wijze zalig te worden, behalve aan de Katholieken. Iedereen mag er prediken en redevoeringen houden zoo veel bij wil, slechts niet de katholieke Geestelijke of Kloosterling. Het Protestantsche Missiehuis by Basel ontwikkelt ongehinderd eene groote werkdadigheid, maar als de Aartsbisschop van Freiburg een katholiek opvoedingsge sticht zou willen stichten, zou de Regee- hem zulks ontegenzeggelijk verbieden; het congres van vrijdenkers houdt te Mannheim in 't openbaar godslasterlijke redevoerin gen, maar als een katholiek Kloostergees telijke daar eeue predikatie zou houden gver de gehoorzaamheid jegens de overheid, aan zou men hem in de gevangenis wer pen; de protestantsche zendings-vereeuigiug ontwikkelt hare werkzaamheid in alle groo- tere steden gansch ongestoord, maar als hier of daar een paar katholieke Zusters van Liefde meei aanwezig zijn dan volgens de wet geoorloofd is, of wanneer die Lief dezusters de werken der christelijke barm hartigheid uitoefenen, waar zij vroeger niet gevestigd waren, dan ontstaat er ouder do Protestanten een geschreeuw, alsof Kerk en Staat worden bedreigd. In Badeu heerscht vrijheid voor allen, behalve voor katholieke Kloosterlingen en voor de Katholieken in 't algemeen, bij de openbare belydeuis van hun godsdienst. Wanneer een paardrijdersgezelschap in alle straten rondrijdt en zijne voorstellingen aankondigt, dan heeft niemand daarop iets aan te merken; het verkeer en de openbare veiligheid wordt door zoo'u troep niet in gevaar gebracht; bij velocipedisten-con- coursen vliegen de deelnemers daaraan, met hunne machines door de stratenhet ver keer wordt niet gestoord; bij gelegenheid van optochten en andere feesten dwalen on afzienbare troepen, van muziekkorpsen ver gezeld,door de stad, zy verstoren de orde niet; de Burgemeester, noch de politie heeft er iets tegen. Maar als er op een feestdag eene processie zich langzaam eu met de stipste orde door de straten wil bewegen, dan worden er onmiddellijk de grootste bezwaren geopperd, want door eene processie, waarbij de Katholiek zijn godsdienst openlijk belijdt, wordt de confessioneels vrede gestoord!* En daarom moeten dergelijke optochten met brutaal geweld worden onderdrukt en FEUILLETON. 2) Vervolg «Zou ik George verlateD? Tante, koe kunt gjj zoo iets vragen? Immers neen. Eene scheiding van hem zou ik niet lang overleven.// «Op uwen leeftijd zou ik waarschijnlijk ook zoo gesproken hebben, doek God behoede u, dat gij niet behoeft te ondervinden, al wat een menschelijk hart verdragen kan en moet.n «Maar zeg mij dan eens, tante, kan eene bruid, die haar verloofde, recht innig lief heeft, hem verlaten zonder groot onrecht te plegen.// //Waarom niet, mjjn kind? Hierover beslist alleen de oorzaak, die ons hiertoe aanzet. Zoudt g\j zonder dringende noodzakelijkheid zoo handelen? Neen. Zou niet juist uwe groote liefde u dat offer echter tot een plicht kunnen maken?// Emma schudde het hoofd en zeide:// Tante, dat begrijp ik niet recht.// Er zouden bepaald nog eenige uren moeten verloopen, eer de bruidegom van Emma kwam. Hij had geene aangelegenheid, eene verre reis te doen en tante vreesde, dat het verlangen der jonge bruid in dien tusschentijd hoven mate op de proef zou gesteld worden. Zij trachtte derhalve hare gedachten op iets anders te doen vestigen. verboden. Het is de oude strijd tegen Rome, die in Baden weder ontbraut en die hoofd zakelijk door den kortelings opgerichten Evaugelischen Bond« wordt aangehouden. En welk doel die »bond« heeft, kunnen we lezen in het adres van hulde, dat door hem is aangeboden aan den nieuwen Keizer, en hetwelk o. a. de verklaring bevat: »dat de boud waakt voor de Duitsch-protes- tautsche belangen in Luthers geest(!) en ten strijde trekt tegen de macht van het Romanisme (d. w. het Katholicisme), 't welk het leven der Duitsche natie be dreigt*. Geheel in den geest van den Evangeli- schen Bond voorzeker schreef onlangs Edu- ard You Hartmann in een artikel in Die Gegenwart geplaatst: »Het zal ieder Duit- scher bekend zijn, dat de eigenlijke, on verzoenlijke erfvijand van Duitschlaud is: de Katholieke Kerk; deze moet dus fel worden bestreden.* 't Zijn nagenoeg dezelfde helsche woor den Ecrasez Vinfame), die de zedelooze vader der rev dutie schreef, de atheïst Voltaire. De Evangelische Bond is het dus eu ook de met hem verbonden vrijmetselarij, die het pas in de schede gestoken oorlogs zwaard van den cultuurstrijd weder heeft uitgetrokken om het te zwaaien naar al wat katholiek is. Ook aan de onverkwik kelijke gebeurtenissen iu de Eerste Kamer van Baden heeft de Evangelische Boud zjju aandeel; immers iu dat staatslichaam vindt inen slechts de vertegenwoordiger» van den protestautschen adel en van de protestantsche predikanten en in de Tweede Kamer de vertegenwoordigers der bureau cratie, die allen tot den Evangelischeu Boud behooren en het felst tegen de be langen der Katholieken zijn gekant. De Protestanten en andere niet-Katholiekeu gedragen zich iu Badeu preciee alsof de Katholieke Kerk tot hnn domeiu behoort. Maar, zal ieder lezer onwillekeurig vra gen, hoe gedragen zich dan de Katho lieken in Badeu tegenover het geweld hun godsdienst aangedaan? Helaas! d6 beant woording dezer vraag is beschamend voor Badei s Katholieken. Zij zoudigdeu aan de stembus en hun gedrag kan men niet beter karakteriseeren dan door het ge vleugeld woord te bezigen >Nur die allergrössteu Kalber, Walilen ihre Metzger selber«. Maar het katholieke bewustzyu is we derom ontwaakt, het point d' honneur der Katholieken van Baden is te zeer, en op te overmoedige wijze gekrenkt, dan dat er geejie reactie zou ontstaan. De Katholieken van Badea zullen zich niet langer laten onderdrukken. Het moest zoover komen, opdat het beter zou worden. De geest van Zij dacht een oogenblik na en zeide toen: //Hiernaast in de kamer rammelt Johanna onge duldig met de kopjes, Emma. Dat teeken ken nen wij; zij is misschien hang, dat de thee koud zal worden. Laten we er heengaan. Na het ont bijt zal ik u eene eenvoudige geschiedenis ver halen, waaruit ge mijne bedoeling van zoo even, duidelijk zult begrijpen. Daarna stond zij op en ging met hare nicht in de andere kamer. Terwijl de oude dame en hare nicht zich aan de onbijttafel bevinden, zullen we trachten iets meer van de twee dames te weten te komen. Het huis, dat ze bewoonden, stond in eene kleine stad, en was door een kleinen bloemen tuin van de straat gescheiden. In het tuintje bloeiden violen, riddersporen meer andere bloemen, die thans als te ouder- wetscli uit de voornamere tuinen zijn gebannen. Het inwendige dier woning getuigde over het algemeen van weelde, ofschoon men er weinig aan trof wat nieuw was. Maar van de sneeuw witte gordijnen af, tot het koperen vogelkooitje toe, getuigde alles van eene buitengewone zinde lijkheid. Het was omgeveer vijftig jaar geleden, dat de Heer Eollman, die in het stadje als rijks ontvanger was benoemd, dit huis had gekocht. Nadat hij het flink in orde had laten bren gen, betrok hij het met zijne echtgenoote. Beide waren reeds bejaarde lieden en kwamen uit eene geheel andere streek. Niemand in de stad wist iets van hunne afkomst af bloedverwan- satuenwerking der Katholieken is weder om ontwaakt eu de Evangelische Bond, die beter deed, zijne eigene aangelegen heden te regelen, zooals de Katholieken op hunne vergaderingen doen, die zich nimmer om de zaken van audersdeukondeu bekommeren, de Evangelische Bond zal door zijn vernieuwden roep: »Teu strijde tegen Rotne!* den Katholiek uit zijne lauwheid doen outwakeu. Hoe het met de verdraagzaamheid vau het Protestantisme in het algemeen en de tolerantie van den Evangelischen Bond iu Baden geschapen stond eu staat, daar van zullen wij nog iu ons volgend num mer eenige bewijzen4geven. Het officieuze regeeriugsorgaan, het Journal de Bruxelles, noemt het verspreide gerucht juist dat Ridder De Moreau, Minister van landbouw, openbare werken, schooue kun sten en letteren, iets vau zijn overvloed zal afgeven. Da »schoone kunsten en let teren* gaan naar het departement van binueulaudsche zaken over, waartoe zij vóór 1884 ook steeds hebben behoord. Het Pruisische Huis van Afgevaar digden telt in het geheel 433 leden, zoodat de meerderheid 217 stemmen bedraagt. De beide conservatieve partyen tellen te zameu 202 leden, zoodat hun 15 stem men ontbreekt om de meerderheid uit te maken. De conservatieve partij en het centrum tellen te zamen 233 ledeu eu beschikken dus over 17 stemmen meer dan de meerderheid. Bij de schoolquaestie zullen waarschijnlijk deze beide laatste fractiën samengaan. Ook te Carlsbad is de verjaardag van H. M. onze Koningin door de aldaar aan wezige Nederlanders gevierd. Een zestigtal Nederlanders vereenigden zich op den geboortedag van H. M. onze Koningin aaneen feestmaal in het stadspark, ouder voorzitterschap van den Heer v. d. Does de Willebois, Minister van Staat, Oud-Miuister van Buiteul. Zaken. De Bur gemeester van Carlsbad behoorde tot de genoodigdeu. De badkapel voerde des mor geus de Nederlaudsche volksliederen uit in de Sprudel-kolounade. Uit Sileziëen Elburg zijn weder berichten ontvangen van zware overstroomiugen ten gevolge van den aanhoudnndeu regen. Het spoorwegverkeer is op verscheidene plaatsen gestremd. Een groot gedeelte van den oogst is vernield. De zonderlinge circulaire, die de Prefect van politie te Parijs aan de Com missarissen heeft doen geworden, om hun aan te schrijven voortaan geen proces schap te vertellen. Zij hadden geene kinderen en noch de man noch de vrouw spraken ooit over hunne nabestaanden, maar dat ze rijk waren, bleek uit hunne geheele wijze van leven. Met de nauwkeurigste plichtsbetrachting nam de heer Bollman zijn ambt waar. Buiten zijne ambtsbe zigheden verzorgde hij zijn kleinen tuin; een paar malen in de week kwam hij met eenige bekenden bijeen om een gezellig kaartpartijtje te houden. Zijne vrouw was eene brave en bekwame huismoeder; dat konden zelfs hare grootste vijan den haar niet ontzeggen. Bij het wekelijksche theekransje won haar gebak het altijd van ieder ander, doch zij zelve was bjj die gelegenheden altijd stil en ingetogen. Eenige jaren verliepen op deze wijze, toen de Heer Bollman na een korte ongesteldheid overleed. Ook bij de begrafenis kwamen geene bloedverwanten opdagen. Van daar dat verschei dene moeders met elkander wedijverden om der weduwe kleine attentie's te bewijzen. Gaarne zou iedere moeder hare dochter aan haar heb ben toevertrouwd of minstens haar tot gezel schapsjuffer hebben gegeven, doch de goede vrouw deed alsof zij van al de toespelingen daarop niets begreep. Om hare bezorgde vrien dinnen gerust te stellen, gaf zy er eenige maan den later aan toe, de gewone Woensdag-par tijtjes weder geregeld bij te wonen. Op eens verspreidde zich als een loopend vuur tje het gerucht door de stad, dat er den vorigen verbaal op te maken tegen werkstakers, die zich eenvoudig bepalen tot het ver nielen van gereedschappen of het omver werpen van zaudkarren daar het par ket van oordeel is, dat door de afschaf fing van art. 414 van het strafwetboek, feitelijkheden van dien aard opgehouden hebben strafbaar te zijn, deze circulaire is thans te niet gedaan door eeue andere, aldus luidende: Gelief mijne vertrouwelijke circulaire, die u per telegraaf op 31 Juli gezonden is (het stuk was dus vertrouwelijk*, hoe wel de bladen het dadelyk te lezen hebben gegeven), te beschouwen als niet geschre ven, daar de personen, die zich schuldig maken aan het wegnemen of het breken van gereedschappen, of zij die ladingen in stortkarren omverwerpen, gerechtelijk ver volgd zullen worden. De natuur is iu Grool-Brittanuië ge heel in overstemmiug met de bewogen eu abnormale atmosfeer van de politieke we reld. De aanhoudende regen heeft iu vele gedeelten van Engeland, vooral in Essex, overstroomingen veroorzaakt, welke veel schade hebben berokkend. Ook in Londen is tengevolge van meergemelde regens iu sommige buurten de toestand ondragelijk geworden. De jongste Pall Mall Gazette geeft eene illustratie van het huis, waar iu de onderste verdieping het hemelwater eenige voeten hoog staat; werkelijk schijnt deze voorstelling geen charge te zijn, want reeds heeft zich eene commissie gevormd van weldadige lieden, welke zich voorstellen den watersnood iu de armere stadsgedeelten zoo veel mogelijk te lenigen en door gepaste middelen de inwoners tegen de gevolgen der vochtigheid te vrijwaren. De commissie uit het Lagerhuis omtrent het loodswezen heeft haar rapport vastge steld. Volgens de Standard beveelt de com missie o. a. aan, dat de bestaande voor schriften ter zake van verplichte loodsing onveranderd zullen blijven; dat het uitreiken van loodsbrieven aan deskundig gebleken gezagvoerders en schippers, zoowel inboor lingen als vreemdelingen, blyve gehand haafd, waartegenover zij echter zouden ge houden zijn bij te dragen tot loodsfondsen binnen hunne vaarwaters; eindelijk dat lood sen behooren zitting te nemen in alle Brit- sche loodsbesturen. Boulanger vertrekt den 9en dezer naar het departement Beneden Charente en van daar naar het departement Somme, om voor zijne candidatuur in de beide gewesten te werken. De Russische Regeering moet, naar uit Tiflis gemeld wordt, besloten hebben over te gaan tot den aanleg van een spoorweg naar de haven van Sukom-Kale. Deze haven ligt ten noorden van Poti. Zij is avond eene vreemde dame bij Mevr. Bollman was aangekomen. //Dat is niet mogelijk,// verzekerden sommigen, //want nog nooit heeft iemand gehoord, dat Me vrouw Bollman familie heeft.// //Zij heeft ook nog nimmer het tegendeel beweerd,// meenden weer anderen, //en bij zulke stilzwijgende mensehen is alles mogelijk//. //Nu, het zal spoedig uit komen," voegde een derde er bij, «want mor gen, Woensdag, is er theevisite bij Mevr. Boll man.// Een kwartier vroeger dan gewoonlijk kwamen de dames, met de vrouw van den kantonrechter aan 't hoofd, bij Mevr. Bollmann aan. D/ze, stil en ingetogen als altijd, stelde aan hare gasten mejuffrouw Emelia Hoilberg voor, hare nicht, de nagelaten dochter van een onlangs overleden broeder. //Hadt gij dan een broeder, Mevr. Bollman?// vroeg de echtgenoote van den kantonrechter." Dat hoor ik nu voor het eerst.// //Dat is wel mogelijk.// Waarom zou ik ook van hem gesproken hebben? Niemand kent hem immers hier? De overledene was een edel mensch en een bekwaam arts. Hij overleed weinige dagen na mijne echtgenoot zaliger. Daar viel niet veel tegen te zeggen en ofschoon Mevrouw Bollman rond voor de zaak uitkwam, vond men toch, dat men door hare woorden niet veel wijzer was geworden. Men moest de zaak dus anders aanvatten. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1