n I N N N Lr A X 0. Koloniën. Curacao, 13 Juli. In de zitting van den Kolonialen Raad op 10 Juli gehouden is het ontwerp koloniale huishoudelijke be grooting op Curasao voor het dienstjaar 1889 behandeld en met algemeene stemmen aangenomen. GEMENGDE BERICHTEN. de, kortom, een treurige toestand. Te Lncern was het water uit het Vier- waldstadtermeer de straten binnengestroomd. Elders hebben hier en daar dijkbreuken en grondverschuivingen plaats gehad en is er overigens ook veel verwoesting aangericht. De schade wordt onder andereu voor acht gemeenten in het kanton Ui i op eeuige honderdduizenden franks geschat. Het mogelijk bezoek vau Keizer Wil helm aau den Koning van Italië te Rome blijft in de pers voortdurend aau de orde. De Tribuna, een liberaal Romeinsch blad, verzekert nu stellig, dat de Keizer den 18en Oct. te Rome zal arriveereu. De Duit- sche Regeering heeft aau het Yaticaan de vraag gesteld, of de Paus een bezoek van den Keizer zou willen ontvangen, evenais Z. H. in 1884 den toenmaligeu Kroonprins, later Friedrich III, heeft ontvangen. Het Yaticaan moet hierop, altijd volgens de Tribunahebben geantwoord met te ver wijzen naar zijne nota aan de Nuntii van 1872, bevattende instructies, omtrent het bezoek van Vorsten aan de Eeuwige Stad. In deze nota wordt verklaard, dat de Paus geen katholieke souvereinen of vorsten zou ontvangen, die Rome in het Quirinaal hun intrek zouden nemen of bij den Koning hunne opwachting maken, alvorens zich naar het Vaticaan te begeven, maar dat het bezoek van protestantsche vorsten, die slechts het karakter eener beleefdheid dragen, niet zou geweigerd worden. Volgens een bericht uit Coustanti- nopel aan de Standard heeft de Turksche Gezai t te St. Petersburg een verslag ge zonden van een gesprek met den Heer Giers, in hetwelk laatstgenoemde Turkije den raad gaf, onmiddellijk over te gaan tot het bezetten vau Bulgarije naar aanleiding van het onwettige beslag door de Bul- gaarsche Regeering gelegd op den spoor weg, die aan het Turksche net moet aan sluiten. »Er doet zich thanszou de Heer Giers gezegd hebben, »voor Turkije eene unieke gelegenheid voor, om Bulgarije te bezetten. In den Seuaat der Vereeuigde Staten is eene motie ingediend, strekkende om den President der Unie uit te uoodigeu, on derhandelingen met Engeland aau te kuoo- pen over het tot stand brengen van een politiek verbond tusscken de Vereenigde Staten en Canada. Uit New-York wordt gemeld, dat Generaal Sheridan den 5en dezer des avonds te 10 uur is overleden. Met hem is op een na de laatste der beroemde legeraanvoer ders in den burgeroorlog verscheiden. Grant, M'Clellan, Lee, Beauregard, thans ook She ridan, zijn heengegaan; alleen Sherman is nog in leven. De Transvaalsche Regeeriug heeft opnieuw aan Sir Arthur Havelock de ver zekering gegeven, dat zij doortastende maatregelen zal nemen om deu Boeren te beletten Diuizoeloe bij te staan. Vijftig vrouwen zgn op 1 Juli bjj den Gouverneur gekomen uit plicht van dankbaarheid tegenover den vertegenwoor diger van Koning Willem III. Dit be zoek van ruim 50 geëmancipeerde vrouwen was eene der schoonste demonstraties vau het emancipatiefeest. Door den Gouverneur werden deze, waaronder tal van bejaarde vrouwen, gul onthaald. Eene liberale school. In de Belgische stad Gent hebben de liberalen eindelijk eens tot stand gebracht, wat de Katholieken hun reeds zoolang alom hebben voorgedaan: zij hebben er op eigen kosten eene school gebouwd. 't Klinkt schier ongelooflijk, maar 't is zoo. Natuurlijk is nu ook die school geheel in li beralen geest ingericht en wordt er de liberale leer in al hare schoonheid onderwezen. Vooral- wordt de //verdraagzaamheid", dat prerogatief bij uitnemendheid der liberalen, er met alle zorg aangekweekt. Dezer dagen, toen er prijsuitdeeling was, werd bijv. het liefelijke Geuzenlied van den liberalen Heer Julius De Geyter voorgedragen. Het derde couplet, waarin om de uitroeiing van het onge- diert der papen gevraagd wordt, dus meldt het liberale Journal de Gand, werd gebisseerd en al de aanwezigen stemden staande en vol enthu- sinsme in met het schoone lied! Aldus wordt de jeugd opgevoed. Wij hebben hier niets ineerbij te voegen. G. Pruisificeeren en protestantiseeren, Dit schijnen thans de twee hoofdbezigheden der Prui sische bureaucratie te wezen Heeds zijn eenige millioenen door den Staat beschikbaar gesteld, om in Posen en Silezië groote landerijen aan te koopen, die in het bezit van Poolsche familiën zijn. Deze worden aan Duitsche boeren verkocht, met de verplichting' die te bebouwen en te be wonen. Vele Duitsche boeren van elders hebben van de gunstige voorwaarden gebruik gemaakt, zoodat op die wijze én door de boeren, én door dc onderwijzers, én door het heambtendom deae provinciën geheel gepruisifieerd worden. Dat meer dan 90 procent van al deze lieden tot den pro- testantsehen godsdienst behooren, behoeft nau welijks vermeld te worden. Thans bestaat er plan de groote grondbezitters van Elzas-Lotharingen, die meestal in Parijs en andere steden van Frankrijk hun verblijf houden, uit te koopen. Op deze wijze hoopt men 320 groote landgoederen, waarvan het kleinste meer dan 150 hectaren groot is, voor den Staat aan te koopen, om ze dan langzamerhand door Pruisisch gezinde boeren te doen betrekken. Het Massregeln gaat zoo ver, dat de kinderen van familiën uit Elzas-Lotharingen, die in Frank rijk worden opgevoed, hunne vacantiën in het Kijksland niet mogen doorbrengen. Dat in het Kijk der Massregelung vorenstaand plan bijval vindt, begrijpt ieder. Hetgeen ons verwondert, is, dat de ontwikkelde Duitschers, die deze plannen van regeenngs-dwang en wille keur toejuichen, er niet aan denken, dat voor hen ook eens de dag kan aanbreken van door diezelfde Kegeering gemassregelt te worden, hetzij op deze manier of op eene andere. Het is zoo lang nog niet geleden, dat de onzalige Icultuur- icavip, en dan nog maar gedeeltelijk, heeft op gehouden te bestaan. V. W. Door den Commissaris des Konings in de provincie Utrecht is tot de Burgemeesters eene circulaire gericht van den volgenden inhoud: //In sommige gemeenten dezer provincie bestaat nog de gewoonte, dat de veldwachters met toe stemming van den Burgemeester den ingezetenen nieuwjaars-almanakken aanbieden. Vermits dit niet alleen in strijd is met de waardigheid van een politie-beambte, maar ook zijne tegenover het publiek zoo hoogst noodige onafhankelijkheid hierdoor in gevaar wordt gebracht, is het weusche- lijk, dat tegen dit misbruik de noodige maat regelen worden genomen. Naar aanleiding van een hieromtrent ontvangen schrijven van den Heer Minister van Justitie heb ik de eer u te verzoeken mij eenigszins spoedig te willen meedeelen of ge noemd misbruik ook in uwe gemeente bestaat.// De Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië, de Heer Pijnacker Hordijk, legde eer gisteren in handen van Z. M. den Koning den eed af. Het is voor de curiositeit de moeite waard, onze lezers bekend te maken met de dichtregelen, waarmee de Nieuwe Gids van deze maand de nagedachtenis van Mr. C. Vos meer huldigt. Om de inkleeding des te beter te kunnen waardeeren, dient men er bij te weten, dat ze te Katwijk aan Zee in het brein van den vervaardiger zijn opgeborreld. Zie, als de zee, daar waar de vloed opstreeft, Deint, de bank over, en af-deineud laat Na 'n cirklend plasje, dat mee deinen gaat, En 'i is of 't plasje een eigen deining heeft En de wind rept en drop en rimpling beeft En trilt door 't plasje, waar 't zón-schijnsel slaat Veel rimpelfcopkens, die 't omkruld gelaat Kekken naar 't strandje (lat van lijnen leeft Zoo deinde 't Laven dezen éanen Mensch Op en hij leefde, een plasje in 't zonnelicht Lijnen en rimpels riste-i in het zand Maar de zee ebt, 't plasje droogt op aan 't strand, Slechts de lijn-rimpliug blijften zie, daar ligt Alleen wat verzen van dien dooden mensch. Naar aanleiding van dit sonnet worden ons de volgende regelen toegezonden Hoe jammer dat de doode man Dit klinkdicht zelf niet lezen kan Hij zou dan weten dat hij was „Eeu opgedroogde waterplas." Zoo'n lof is, sedert de aarde draait, Nog nooit een stervling toegezwaaid. Prov. Gron. Ct. In het Britsche Parlement heeft Lord Lewisham namens de Kegeering beloofd te overwegen of tuberculosis onder de besmettelijke veeziekten waarop de wet op die ziekten van 1878 van toepassing is, kon worden opgenomen. De aandacht was er namelijk op gevestigd, dat de melk van aan die ziekte lijdende koeien aanlei ding kon geven tot besmetting van menschen en vooral van kinderen. De Minister van Binnenlandsche Zaken in Frankrijk heeft naar aanleiding der volkstelling van 1886, waarbij 184 honderdjarigen destijds in Frankrijk aanwezig zouden zijn, een nauwkeurig onderzoek dienaangaande laten in stellen. Uit nasporingen, deswege door Lavasseur ingesteld, bleek, dat stellig 101 personen, zonder juiste opgaven, dus ten onrechte, in die rubriek waren gesteld en dat er sléchts 41 daarvan stellig den leeftijd van 90 hadden bereikt. Bij de overige 83 personeu was van 67 de honderdjarige leeftijd slechts door verklaring van vrienden en bloed verwanten gestaafd, terwijl voor slechts 16 de honderdjarige leeftijd uit ofüciëele en stellig ze kere documenten bleek. Van de 83 honderdja rigen waren 52 vrouwen en 31 mannen. Sinds de laatste 20 jaren kwamen gemiddeld 73 sterf gevallen van honderdjatigen op de registers van den burgerlijken stand voor. Tusscken dit cijfer van 73, vergeleken met dat van 83, zooals de hernieuwde enquête vau 1886 aangaf, is het ver schil niet aanzienl'jk, en mag het wel als het juiste gemiddelde cijfer van de personen, die in Frankrijk den honderdjarigen leeftijd bereiken, worden aangenomen. In den omtrek van Maastricht zijn dit jaar, naar gemeld wordt, de musschen eene ware plaag voor deu landman. Bij voor keur vallen deze vogels op da gerst, om ver volgens ook aan Je andere graansoorten hunne roofzucht bot te vieren. Er zijn perceelen bouw land, waarop de helft en soms drie vierden vau den oogst door hen wordt weggekaapt. Maar niet alleen de granen en vruchten, ook de beetwortelen zijn voor deze vogels niet veilig. Eerst wor&t eene opening in den bladsteel gepikt en daarna het sap uit de plant gezogen. Deze en meer andere ervarin- geu maken het zeer twijfelachtig, of de musch wel eigenlijk onler de nuttige vogelsoorten be hoort te worden gerangschikt. Het geschrift van Dr. MorellMac- keuzie over de ziekte van Keizer Frederik zal in twee gelijktijdige uitgaven te Londen en te Ber lijn verschijnen ia het Engelseh eu het Duitseh. De Prins van Wales ontving, vijf- tien jaren geleden, een brief van een blijkbaar beschaafd en ontwikkeld man, die hem schreef: ;/In een ongelukkig oogenblik maakte ik eene valscke haudteekening; ik werd ontdekt en bracht vijf jaren in de gevangenis door. Thar.s ben ik ontslagen. Wie zal geloove», dat ik een beter mensch geworden ben, en mij in staat stellen mijn verder leven in eerlijke en trouwe plichts vervulling door te brengen?" Door dien brief getroffen, benoemde de Prins den ontslagen gevangene tot opziener op een zij oer landgoederen. Onlangs overleed die man, en hij vermaakte het niet onbelangrijke vermogen, dat hij vergaard had, aau den Engelschen Kroonprins, „den edel moedige» redder van eene menschenziel." De Prins heeft op de kist van den overledene een krans laten leggen met het opschrift: „Prins Albert van Wales, aan den trouwstau aller die naren." Een Japanner heeft dezer dagen een lak uitgevonden, dat houten schepen tegen den houtworm eu ijzeren schepen tegen de scha delijke werking van het zeewater beschermt. Bij de Russische marine wordeu proeven ge nomen met dat vernis. De bekende dierenhandelaar II a- genbeck, de eigenaar van de olifanten, welke bij den feestoptociit te Miinchen werden gebezigd en aanleiding gaven tot het reeds vermelde ongeluk, heeft nu iu de Miincheuer bladen een schrijven daarover openbaar gemaakt. Hij betoogt daarin, dat hij en zijne bedienden geeue schuld hebben aan het ongeluk. Hij z»lf heeft herhaaldelijk pogingen aangewend om de olifanten tot staan te breugen, en dat die niet gelukt zijn, is de schuld van het publiek, dat zich zser onverstandig gedroeg. De eerste aanleiding tot het ongeluk was een stoom- en vuurspuwende draak iu den optocht door welk ijzeren monster de olifauten schichtig werden. Maar de meeste verwoudingeu zijn te wijten aan het publiek, de menschen, die zich in wilde paniek verdrongen, door slaan en schreeuwon de olifanten steeds wilder maakten en zoo alle pogingen om de dieren, tot rust te brengen verijdelden. Te Asten (N. Br.) z ij n twee p e r s o- nen, die bijna 3 maanden onschuldig in preven tieve gevangenis hadden doorgebracht, op feeste lijke wijze ingehaald. Hunne terugkomst geleek een triomftocht: Iu een der belangrijkste veen der ij en in 't Noordeu vindt men een druk bezocht koffie huis. In de koffiekamer ziet men een bord, waarop de woorden Gevraagd en Aangeboden, en ieder bezoeker is vrij daarvan gebruik te maken, en vult slechts op het bord in wat hij noodig heeft of ten verkoop aanbiedt. Dat van deze gratis-publiciteit veel gebruik gemaakt wordl, is te begrijpen. Dezer dagen stapte een eenvoudig boertje het c.ifé binnen, zag 't annoncenbord, kreeg bet stuk krijt ter banden schreef heel leuk ouder de rubriek Gevraagd met groote letters „Droogte"Een andere nam daarop het krijt en zette onder Aangebodeneen paraplu! Het vonnis door de rechtbank te Toulon over den Graaf de Villeueuve geveld, wegens de veelbesproken wijuvergiftigingen van Hyères (20 dagen gevangenisstraf), is nu, in hooger beroep, door het gerechtshof van Aix veranderd in 48 uren gevangenisstraf. De Graaf is nu onmiddellijk in vrijheid gesteld. De jachtclub te Christian ia wenscht gemzeu in Noorwegen inhaemach te maken. Zij wit die dieren ruilen tegen elanden en rendieren. De Fr. Ehatier is van oordeel, dat deZwitser- sche Kegeering iu dit exceptioneel geval het vangen van levende gemzen, dat bij de wet ver boden is, wel zou toestaan. Voorts gelooft meu dat de lucktsgesteldlieid en plautengroei op de hooge Alpen wel geschikt zijn voor het rendier. De elanden kwamen nog in de middeneeuwen vrij talrijk voor in Zwitserland en üuitschlaud. Aan het postkantoor te Wijkbij Duurstede zijn iu Juli niet minder dan 2372 postpakketten met kersen verzonden. //II et kan niet genoeg bekend ge- maakt worden", zoo schrijft eene buitenlandsche autoriteit, „dat room, die van versch gemolken melk genomen is, alvorens deze verkoeld is, de levertraan volkomen kan vervangen, en dat per soneu van eeu zwak gestel, die gedurende het koude jaargetij, dit geneesmiddel noodig hebben en hun weerzin daartegep niet kunnen overwin nen, gerust, in plaats daarvan, dien room kunnen nemen en in de meeste gevallen eene zeer groote verlichting en eene gunstige werking daarvan zullen bespeuren." In versoheiden buitenlandsche ziekenhuizen heeft men ook de walgelijke traan als genees middel geheel afgeschaft eu daarvoor zoodauigen room toegediend. Te Milaan zijn aan het Instituut tegen hondsdolheid (systeem Pasteur) in nog geen twee jaar 430 lijders aan hondsdolheid be handeld. De sterfte bedroeg slechts twee ten houderd, terwijl overal het minimum der sterfte 20 pCt. bedraagt. Met de brander ij en gaat het b 1 ij k- baar ook al niet. voordeelig. Erna zoodanige inrichting, die te Schiedam in 1876/77 opgericht f24,500 gekost heeft en in 1881 nog f 11,800 waard was, is nu in publieke veiling voor f 3010 verkocht. In huishoudingen op het land, waar men gewoou is groote hoeveelheden brood te gelijk te bakken, wordt dit laatste door lang bewaren licht schimmelig. Om dit te voorkomen, doet men het versch gebakken brood, zrodra het uit deu oveu komt, iu eeu meelzak waariu zich nog eenig meel bevind en wel zoo, dat de bo venkorsten op elkander komen te liggen, bindt den zak dicht en hangt hem vrij op eene luchtige plaats op. Op deze wijze kan men hriol 4 tot 6 weken bewaren, zonder dat het schimmelt. Voor het gebruik schuiert men het af en legt het een nacht in den kelder, opdat het weer zacht worde. In blikken trommels beware men alleen brood, dat reeds is aangesneden. Nadat ruim honderd voeten Nor- tonpijp waren ingeheid in deu Texelschen bodem, waar sporen vau petroleum waren ontdekt, heeft men van verdere pogingen afgezien. De werkzaamheden, met zooveel hoop onder nomen en met volharding voortgazet, hebben alzoo tot geen gunstigeu uitslag mogen leiden. Onlangs maakten een aantal le den Tan de Vereenigiug van Noord-Amerikaau- sche spoorwegdirecteuiea en eenige vertegen woordigers van de pers eene reis op de Newjersey- afdeeling der Lehigh Valley spoorwegonderneming, om, op uitnoodiging van den heer Godwin, directeur-generaal dier onderneming, zich van de degelijke inriclitiug vau het telegrapheeren uit en naar een in beweging zijnden trein te over tuigen. De reis werd in een nieuwen pas afge- werkten wagen afgelegd, welke in een gewonen trein van New-York was ingekoppeld. Gedurende de geheele heen- eu terugreis en den tijd, wel ken de wagen op eeu zijspoor aan het station Erstou verbleef, werden telegrammen ontvangen en verzonden en bleef de telegraphische verbin ding, onveibroken. Op de terugreis naar New- York was men verbaasd over de nog even krach tige werking als bij de heenreis. Eene kleine beschadiging aau da Jocomotief in da nabij heid van het station Bound-Brook gaf aanlei ding dat de spoorwegmannen tevens werden overtuigd van het nut van deze inrichtiug alléén in verband met de exploitatie. Er werd name lijk uit dan trein gatelegrapheard om van eeu dar hoofdstations eene machine tegemoet te zenden om den trein verder te vervoeren. Het gevolg hiervar. was, dat men aan het eerstvolgende station eene locomotief gereed vond, welke als nieuw voorspan voor den tieia kou dienen. Te Nagy Koeros, in Hongarije, stierf dezer dagen de reus Peter Tekete in den ouderdom van d it;g jaar. Sinds rijn vijftiende jaar deed Tekete van zich spreken, toen was hij reeds zeven voet lang en als hij ging zitien, moest hij drie stoelen hebben zoo breed was hij. ZijG vader was slachter en wilde den jongen voor dit vak opleiden, maar de jonge Peter had er volstrekt geen zin iuhij was onhandig en verlegen. Op de schoolbank. kon hij niet zitten en daarom rnoeBt hij thuis ouderwijs krijgen. Hij zou waarschijnlijk steeds te Nagy-Koeros gebleven zijn, zonder een impresario, die over hem had hooreu spreken en hem overhaalde om met hem op reis te gaan. Op die reizen kreeg hij eene borattoring en toen hij zijn einde voelde naderen, wilde hij naar zijn geboorteland, om daar te sterven, hetgeen kort na zijne terugkomst geschiedde. Nu wij vernemen, dat een der pila ren van de oude kathedraal te Se villa is weg gezakt, waardoor een gedeelte van het schip is ingestort, is het niet overbodig in herinneriug te brengen dat eenige der pilaren van de zoo oude Protestantsche kerk, geheeten Nieuwe Zijdskapel, in de Kalverstraat te Amsterdam, zeer sterk door afwijking uit het lood staan. Van eenige is ztlfs de onverantwoordelijke en vreesaanjagende eckeeve stand reeds geklommen tot meer dan een veer tigste der hoogte vau een pilaar. Als een bewijs van de groote hoe veelheid regen, die Zondag-voormiddag in den omtrek van Doorn is tieergekomen, wordt ons medegedeeld, dat een koppel tamme eenden (geen „canards//) geruimeu tijd lustig over den rijksstraatweg tusschen Driebergen en Doorn hebben rondgezwommen. Dezer dagen werd gemeld de ver missing bij een aanspreker in de Marnixstraat van eeue som van 2650 in bank- en muntpapier, zonder dat hij vermoeden kon, op welke wijze hem die som was ontvreemd. Naar men verneemt, is de dief thans gevat door de politie, die het gestolene iu zijne woning tusschen het slot van de deur verborgen vond. Uit Amersfoort wordt aan de N. jR. Ct. gemeld, dat de officieren der dd. schutterij aldaar aan Z. M. den Koning eenparig eervol ontslag hebben aangevraagd, naar aan leiding van eene toespraak door den Burge meester dier gemeente gehouden tot het Hoofd bestuur van den Nedevl. Schutteiijkaderbond. Somt ij ds geven de blikken i n - maakbussen aan de groenten enz. een vreemden smaak, die veroorzaakt wordt door de aanraking met het metaal. Om hieriu verbetering aan te brengen, heeft men beproefd de bussen inwendig met papierstof te bekleeden en, na gevuld te zijn, met een dergelijk plaatje te bedekken, waaruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2