BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. met zijn zoon te Weenen. Zondag-avond zag men Z. M. in een café-concert, waar eane uitvoering werd gegeven. De bezoekers toonden zich niet weinig verbaasd over dit koninklijk bezoek. Koninklijk is deze handelwijze van Milan intusschen alles behalve. Hij schijnt zijn zoon op zonderlinge wijze op te voeden. In Servië begint men min of meer onrustig te worden.Groote benden roovers of zoogenaamde hayduks moeten het land zeer onveilig maken. In hoeverre de politiek in deze gemoeid is, schijnt men nog niet uit te kunnen maken. Uit Rome wordt gemeld, dat de ge- dachtenwisselingen over Bulgarije tusschen Von Bismarck, Kalnoky, Giers en Crispi vermoedelijk in het begin der volgende maand te Kissingen zullen plaats hebben. De Tribuna meldt dat Cegchi, die naar Zanzibar gezonden was,j alle moeilijkheden, die er tusschen den Sultan en Italië be stonden, uit den weg heeft geruimd. Dezer dagen werd gemeld, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken bij de a. s. begrooting voorstellen zou doen tot opheffing van twee rijks kweekscholen voor onderwijzers, onder welke reeds bepaaldelijk die van 's-Hertogenbosch is genoemd. Het al of niet juiste van dit bericht zal wel eerst blijken bij de indiening dier begrooting, maar dat het ministerie op deze wijze zal trachten, reeds voorloopig iets te doen tot vermindering van den ongelijkmatigen druk der tirannieke schoolwet, komt ons alleszins aannemelijk voor. Want dat toch het bestaan van zeven rijks kweekscholen een niet onbelangrijk gewicht van dien onrechtmatigen druk uitmaakt, enkele cijfers kunnen dat aantoonen. Eene som van ƒ575,000 wordt jaarlijks uit 's rijks schatkist gelicht tot vorming van neutrale onderwijzers aan de rijks normaallessen; eene som van 60,000 wordt jaar lijks uitgekeerd voor subsidiën aan gemeentelijke kweekscholen en 500,000 of wel 1/2 millioen beloopt het jaarlijksch budget van de zeven rijks kweekscholen. Aan die opleiding» wordt dus telken jare ge middeld eene som 1,100,000 besteed; zegge: een millioen honderd duizend gulden. En wat heeft ons volk daarvoor? Wij merkten het reeds op: het grootste deel des volks heeft daar niets voor, maar dat moet men nu niet zoo breed uit meten de liberalen hebben er toch hunne mo derne seete-onderwijzers voor, en die zijn immers noodig om ons volk te helpen brengen op den weg, daar het niet zijn moet en niet zijn wil. Tachtig beurzen a 300 verzekert het Kijk jaar lijks aan elk van die zeven weelderige inrich tingen; voor alle 7 dus 7 X 80 X 300=/ 168,000 alleen aan beurzen, en dat nog maar aldoor, al loopen de ouderwijzers ook bij honderden te vergeefs naar eene betrekking te zoeken; al komen ze zich op kleinere plaatsen ook bij tientallen aanmelden voor minder dan werkmansloon. Wij stippen ten slotte nog aan, dat van de ongeveer 450 kweekelingen, die gemiddeld aan deze kweekscholen zijn, er doorloopend niet meer dan een tiental zijn, die voor eigen rekening studeeren. Dat ouders, die tot de gegoede bur gers behooren, de opleiding hunner zonen liever uit 's Kijks schatkist laten betalen wie anders dan de schoolwetdrijvers hebben die demorali satie in de hand gewerkt? Werden twee van die secte-kweekscholen op geheven dat zou al eene jaarlijksche besparing van ongeveer 130,000 zijn. (Stand.) Mr. H. J. Smidt, oud-Gouverneur van Suriname, lid onzer Tweede Kamer, is in Den Haag aangekomen en heeft zijne vroegere woning betrokken. Naar men meldt, zou de Gouverneur- Generaal O. Van Rees voornemens zijn na zijne aftreding niet terstond de terugreis naar Neder land te aanvaarden, maar voorloopig nog in Nederlansch-Indië te blijven, waar zich de meeste van zijne betrekkingen bevinden. Iemand beweert een drankje uit- gevouden te hebben, dat het denkvermogen terug kan bezorgen, wanneer n en dat heeft verloren. Er zijn gevallen, waarbij dit volstrekt geene uit werking zal hebben. De man, die tien gulden leende van een vriend een maand geleden, kan tien van die drankjes innemen en het zal hem zijn geheugen r.iet teruggeven, maar de man, die het geld heeft uitgeleend, zal het zich vijf honderd maal heriuneren, zonder de hulp van eenig drankje. D e Scientific American verhaalt, dat het wintervermaak, van langs een heiland vlak in eene slede af te glijden over ijs, te Bridge port in eene zomer-uitspanning is veranderd. Wel heeft men op verschillende plaatsen, ook te Schevenir.gen, een toboggan gemaakt op wielen, waardoor ijs onuoodig werd, doch te Bridgeport is er eene geheel andere toepassiug aan gegeven. Een zwemmer plaatst zich in een bizonder ingericht sleedje, glijdt naar beneden over rollen, komt in het water terecht en schiet eeu eind ver over het water, even als een vlak steentje bij het z. g. n. «scheren", waarna hij te water gaat en met zijn sleedje terug zwemt. Voor het Le o-m onument in de kerk te Eijenoord, dat f1550 moet kosten, is door den Zeereerw. heer Pastoor Gompertz reeds meer dan f800 ontvangen. Kardinaal Manning heeft in Juli zijn 80sten verjaardag gevierd. Bij die gelegen heid hebben de Engelsche Katholieken 12000 pond (144 000 gulden) bijeengebracht en den beminden Prelaat aangeboden, om de laatste schulden van zijne Kathedraal af te kunnen doen. Ter gelegenheid van het drie- voudig jubilé, dezer dagen door Dr. Berends te Nijmegen gevierd, zong de geestige Pater Van Mcurs den jubilaris toe: Als mensch telt gij zestig en tien, Als arts hebt gij Abraham gezien, Bestrijdt den vijand des levens nog dertig. Zjg, als gij uw honderdste viert; Jetzt bin ich fertig! Er worden dagelijks millioen stalen pennen verbruikt, wie zal uitrekenen hoe veel ounut tuig daarmede dagelijks wordt neer geschreven? Het redactioneel gedeelte van het nummer van Recht voor Allen, waarin deze vraag wordt gesteld, beslaat ongeveer 750 regels druks. Voor zich zelf, zegt De Tijd z;er snedig, kan het blad hiernaar berekenen, wat zijn aan deel is van het onnutte en gevaarlijke tuig. De Notaris A., te 's-G ravenhage, houder van een jarenlang zeer gezien kantoor, heeft, naar beweerd wordt, wegeus financiëele moeilijkheden, die stad verlaten. De telegraaf zal weldra worden afgeschaft en vervangen door de //telautograaf" dit is het laatste nieuws uit New-York. Voor dit werktuig is reeds patent aaugevraagd door Proftssor Gray uit Illinois. De telegrammen worden daar door overgebracht iu het schrifi van den afzender zoodat tussenpersonen overbodig zijn. Edisou vervaardigde reeds voor jaren eeu werktuig, waarmede hetzelfde geschiedde, doch dit werkte niet zoo spoedig als noodig was. An dere bezighedeu verhinderden Edison toen met zijne proefnemingen voort te gaan. Professor Gray is er echter nu iu geslaagd een werktuig uit te vinden, dat berust op eeu geheel nieuw beginsel om gebruik te maken van een electrischen stroom en volkomen aan de gestelde eischen voldoet. Bij een ba u kier te Berlijn is door inbrekers voor een belangrijk bedrag aau vreemd en Duitsch geld gestolen. Op grond van verscheidene gegevens vermoedt men, dat de dieven twee Engelschen en een Kus zijn, tegen wie de baukinrichtingen te Ber lijn een paar maanden geleden gewaarschuwd werden, op grond van eene mededeeling uit Londen. Hot vers op Vosmaer uit de Nieuwe Gids mededeelende dat voorkomt in ons vorig nummer schrijft het Dagblad satirisch er bij; Dezer dagen werd een moordaanslag gepleegd op de Nederlandsche taal. Da misdadiger, gevat bij het hotel van de Nieuwe Gids, hield het sonnet, waarmede hij zijne euveldaad beging, nog in de hand. Ter wille onzer lezers geven we hier de getrouwe reproductie van het moordtuig. Iu dit jaar viert een der meest po pulaire en verspreide planten het 100-jarig jubileum van hare intrede in Europa, te weteu: de Fuchsia. Omstreeks 10 uur bewoog zich Maandag-avond in de richting van het NNW. naar het ZZO. een vurig bolletje, van de licht sterkte eener ster der tweede groote, met eene geringe snelheid. Dit lichtverschijnsel vertoonde driemaal eene plotselinge opflikkering van licht en verkreeg een rooden staart, alsof een vuur werk werd afgestoken. Nadat de staart zich in vonken had opgelost, bewoog zich dit lichaampje schijnbaar in hori zontale richting verder en vertoonde ten laatste een fiauw licht. Het verschijnsel duurde ongeveer vier minuten en werd waargenomen van de Blauw brug te Amsterdam. Omtrent het ontslag, door de offi- cieren der dd. schutterij te Amersfoort aau Z. M. den Koning eenparig aangevraagd, naar aan leiding eener toespraak, door den Burgemeester gehouden, zegt de Arnh. Ct «Nader vernemen wij, dat de volgende woorden in deze toespraak hiervan voornamelijk de reden zijn; de Burgemeester zeide, dat daar, waar het grootste gedeelte der officieren ongeschikt was voor hunne taak, er een kundig kader bestond om hen voor te lichten. Deze woorden te richten tot een 35tal officieren der schutterij, waaronder ook gepensioneerde officieren van het leger, die thans bij de schutterij functiën vervullen, mag, zoo ze al niet met kwetsende bedoeling zijn uit gesproken, verre van handig worden genoemd." Door den Oostenrijkschen Con- sul-Generaal te Sofia is aan de Bulgaarsche Re geering eene scherpe nota gericht, vol verwijt over hare weinige acliviteit in zake de bevrijding der peisonen, die onlangs door roovers te Bellowa zijn gevangen genomen en op losgeld gesteld. Genoemde hoofdambtenaar eischt, dat de Bul gaarsche Eegeering het betaalde losgeld zal ver goeden, doch de Bulgaren verontschuldigen zich op goeden grond met de bewering, dat met het oog op het voorhanden gevaar, door den Consul was verzocht de roovers niet in het binneuland te vervolgen, om voor de belanghebbenden levens gevaar te voorkomen. Van de teruggave der losgelden zwijgt zij wijselijk. Met den Griekschen Consul-Generaal hebben de Bulgaren eene der gelijke qnaastie hangende, doch op meer vriend- schappelijken voet, naar aanleiding van een paar gevangen genomen Grieksche onderdanen; zoodra echter door de belanghebbenden het verlangde geld aau de roovers is betaald, zal de vervolging der laatsten met ijver worden ter hand genomen. Keizer Wilhelm II ontmoette op zijne jongste reis naar Rusland in het militair hospitaal te Krasnoe-Selo eeu soldaat, wien men de tong had uitgesneden, omdat deze door eene kankeraaudoeniug was aangetast. De Keizer had met den zieke een onderhoud en toen hij den geneesheer der inrichting vroeg, of er voor dezen lijder kans van genezing was, gaf de arts hem tot zijne verbazing een bevestigend autwoovd. Dr. W. Schultze heeft waarge nomen, dat bier, gedurende 3 a 4 minuten aan sterk zonlicht blootgesteld, veel van zijn aange- namen smaak verliest; bij minder sterk licht duurt het tijdsverloop langer. Het is daarom voor bierdrinkers raadzaam om het bier bij voorkeur «iet uit glazen te drinken, maar uit de in Bsiereu in gebruik zijude aarden potten, die met een deksel worden gesloten. Hoe gevaarlijk het is achter een rijtuig te loopen, zooals jongens vaak doen, bleek Zondag weer te Sommelsdijk. Een jongen van bijna zeven jaar had het ongeluk met eeu been tusschen de spaken van een der achterwielen van een in vollen gang zïjud rijtuig te geraken. Toeu het rijtuig stilhield, kon men slechts met groote moeite den kleine uit zijn beknelden toe stand helpen. Het linker-dijbeen is gebroken, zoodat eeu geruime tijd tot genezing zal noodig zijn. Dwaze weddenschappen schijnen tegenwoordig aan de orde van den dag te zijn. Zoo nam zekere Arthur Casserole, bakkersknecht bij den heer Orner Letombe, te Lens in het noorden van Frankrijk, aan om drie konijnen binnen een uur op te eten. De man heeft dit kunststuk werkelijk verricht en de konijneu, die levend te zamen achttien pond wogen, ver orberd. Of het hem wel bekomen is, vermeldt de historie niit. In het Maandblad tegen de vervalsching van Levensmiddelen en Handelsartikelen wordt het volgende medegedeeld: «De eigenaars eener melkinriehtiug te Maagden burg ziju aangeklaagd geworden, omdat zij de melk verkochten van aau parelziekte lijdende koeien. Uit de behandeling blijkt, dat zij op stal gemiddeld 14 koeien hadden, waarvan ge regeld sedert het begin van 1886 twee dieren ziek waren, welke dan totaal vermagerden, het eten lieten staan en niet meer konden oprijzen. Trots dit alles werden de diereii zoolang, ge molken, als er nog een droppel te haieu was, en dan werd deze melk met andere vermengd. Wanneer de beesten geheel ziele waren en men bang was, dat zij zouden sterven, werd den knecht gelast het dier te slachten, wannter het vleesch dan werd verkocht aan een slachter." De boeriu werd tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Hoe noodig niet alleen het voortdurend toe zicht op de melkbeesten, maar ook het geregelde onderzoek der melk is, blijkt hier ten duidelijkste. De varkensziekte heerscht in het noorden van ons land weder vrij erg. In den laatsten tijd wordt door den veearts Kroes, te Dieverburg, tegen die ziekte aanbevolen: inenting volgens da manier van Pasteur. Naar men ver neemt, zijn er eenige boeren in de gemeente Dwingeloo, die hunne varkens beschikbaar gesteld hebben tot proefneming, zoodat wellicht spoedig zal blijken, in hoeverre dit middel aan de ver wachting voldoet. E r z ij n toch altijdmenschen, die niet leeren willen. Iemand, die twee jaar geleden ten gevolge van het op een iu vaart zijnden tramwagen te springen, een been verloor en zich thans met een houten been moet behelpen, sprong eergisteren andermaal op een in beweging zijnden tramwagen, waarbij hij het ongeluk had te struikelen, eu ware het niet dat. iemand hem gegropan had, clan zou hem wellicht op nieuw een ongeluk ziju overkomen. Naar wij vernemen zijn er valache gouden tientjes in omloop. Zij zijn te onderkennen aan den klank en aan de kleur, die lichter geel is dan die van de echte. Eeu pleiziertrein naar.... Cen- traal-Azië zal op 11 September a. s. nit Parijs vertrekken. De International sleeping Car Com pany is met Generaal AnneDkoff, den aanlegger der Trans-Kaspische lijn, in overleg getreden tot het samenstellen van dien trein, welke een eetzaal en een salon zal bevatten. Men deukt 24 uren te Weenen stil te houden; daarna twee dagen te Kiefif en te Odessa te rusten. Van Odessa gaat de reis over zee langs de ICrim te Novrossiek, verder per spoor tot Vladi- kavkas en Vandsar langs Tiflis, Baku, over de Kaspische zee langs Merv, Bokhara tot Samar kand. Bij de terugreis zal Constautinopel worden aangedaan. De kosten der reis, welke tot 30 October duurt, bedragen met inbegrip van tolken, consumptie wagenhuur, enz. 2400 galden de persoon. Een dokter vergezolt de reizigers, welke uitsluitend zullen behooren tot voorname Fransche en Engel sche kringeD. Op het eiland Tolen z ij n boeren, die met een bootje over de te veld staande vruchten heenvaren. Het water, dat slechts door sluizen kan afgevoerd worden, kan niet wegvloeien, omdat het rivierwater te hoog blijft. Onuoodig te zeggen, dat enorme schade wordt geleden. Larry Donovan, een stout Ameri- kaansche spinger en zwemmer, die eens van de brug bij den Niagawaterval (200 voet) en van de Brooklyn-brug sprong, heeft nu te Londen bij een sprong in de Theems het leven verloren. Hij sproug-van de voetgangersbrug van Charing Cross en zou naar den City-oever zwemmen. Na den sprong, waarvoor hij zich alleen van zijn jas ontdeed, zag men hem boven water komen, maar nadat hij even voortgezwommen was, zonk hij weg en kwam niet weder aau de oppervlakte. Het aantal slachtoffers van den brand te New-York is grooter dan eerst werd bericht. Men heeft reeds 20 dooden gevonden, er worden nog een aantal menschen vermist, en ruim 20 personen zijn bedenkelijk gewond. Er woonden 150 personen in het huis, grootendeela Poolsche Joden. Ook in het Noorden van Frank- rijk hebben overstroomingen groote schade ver oorzaakt. Iu de landstreek tusschen Mares- quel en Beaurainville (Pas de Calais) heeft een wind- eu waterhoos ontzaglijke verwoestingen aangericht. Op vela plaatsen stoud de spoorweg IV2 Meter citder water. Een spoortrein van Atiecht naar Bjlogne is ontspoord op een plek waar de overstrooming den weg onklaar had gemaakt. Drie waggons werden verbrijzeld en verscheidene reizigers be kwamen verwordingen, waaronder eenigen zesr ernstige. Als een be w ij s, dat hier endaar nog groote kuns'schatten verborgen zijn, kan dienen, dat verleden Zaterdag bij een particulier te Oudetibosch, voor een antiek ivoren Christus beeld aau het kruis, door een kunstliefhebber uit Amerika te vergeefs de kapitale som van tien duizend gulden werd geboden. De voorgaande week drong zich een bekend koopman le Londen in een nogal vollen omnibus en bigon zich langzamerhand eeuigszins op ziju gemak te gevoelen, toeu hij tot zijne verwondering iu zijn naasten buurman een Prelaat herkende. Z:ch verontschuldigende, zeide hij, «Pardon, ik rekende er niet op een Bisschop in een omnibus aau te treffen." Gij denkt er niet aan, antwoordde do geestige Prelaat, dat dit voor mij promotie is. Gewoonlijk ben ik Bis-chop inpartibus.u Zoo vertelt The Tablet. Te Sueek heeft zich eene Veree- nigiug gevormd met het doel, oud kinderspeel goed te verzamelen, ten einde hiermee op St. Nicolaas den minder bedeelde te verrassen. Voor reparatiekosten wordt eene contributie geheven van 50 cents. Dit denkbeeld verdient overal navolging. Den kindervrienden is een nieuw terrein van werk zaamheid geopend. D i n s d a g-a vond omstreeks 8 uur verspreidde zieh het gerucht, dal er brand was in den toren der Groote Kerk te Arnhem. Hon derden menschen stonden te kijken en de brand meester van de wijk werd gewaarschuwd. Deze stelde met den ouder-commaudant en zijne man schappen een onderzoek in loco in, waarvan het resultaat was, dat alles zich in orde bevond eu men waarschijnlijk door zwermen muggen, die uit den koepel van den toren naar buiten kwamen en volkomen gelijk waren aau rookwolken, mis leid was. In Londen loopt de zoon van een Earl (Graaf) met een orgel door de straten. Op het orgel hangt een bord waarop staat«Geheel en al zonder middelen. Ik beu Viscount Hiuton, de oudste zoon vau Earl Poulett." Do zoou werd door zijn vader verstooteu. Eene vermakelijke vergissing b e- gaat de Kölnische Zeitung, die in haar telegram betreffende de begrafenis van Eudes het woord corbillard (lijkwagen) voor den naam van een persoon heeft aangezien. «Bij de aankomst van Corbillard, schrijft zij, roept de geheele menigte: «Leve de Commune!" Corbillard gaat aan het hoofd van den stoet. Werk8takenden maken ruime baan voor hem en gaan voor hem uit", enz. Juist nu wij met een paar mooie zomerdagen verkwikt worden, komen ongeluks profeten, die uit Zwitserland berichten, dat zij ganzen naar het Zuiden hebben zien vliegen eu dit een zeker teeken achten, dat wij een vroegen winter zullen krijgen. Maarverbittert Euch das schone Leben nicht. Ook ganzen kunnen zich vergissen. Voor de betrekking van huis- meester in het Rijks-krankzinnigen gesticht te Medemblik hebben zich 51 gehuwde paren aan gemeld. Het Nbl. v. Ned. verneemt dat Jan- netje Struik, de voormalige «millioenenjuffrouw//, thans te Apeldoorn in een hotel verblijf lioudt. Ze woont gestoffeerd en in gezelschap van haar dochtertje. Jannetjes broer, die in goeden doen zit, is reeds sedert geruimen tijd eveneens te Apel doorn metterwoon gevestigd. Denk aan de straf, eu blijf die vreezen, Dan zult ge eens ia den Hemel wezen. Als u de dorheid niet verwint, Dan toont ge, dat ge oprecht bemint. Als men de zonde niet wil staken, Komt God daar vaak een einde aau maken» Niet de studie, maar 't gebed Heeft de Heiligen gered. Wat is toch al ons lijden, Bij 't hemelsche verblijden, Meen niet, dat vriendschap u het recht geeft uwe medemeuschen onaangename dingen te zeggen. Integendeel zjjt gij ge houden om hen, die werkelijk uwe beste vrienden zijn, steeds met groote voorkomen heid en liefde te bejegenen. Zeer aangenaam. Landheer (tot een zijner pachters). Wel, Krelis, doet het u genoegen, dat wij op ons landgoed zijn teruggekeerd? Pachter. O, zeer zeker, mijnheer, want als ik het kasteel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2