BINNENLAND* Waarbjj de Parijsche werkstakers uitge- uoodigd werden iu hua tegeustaud te vol- hardeu eu de werklieden vau Marseille aangespoord werden hun voorbeeld te vol gen, terwijl de gemeenteraad van Marseille gesommeerd werd 5000 frs. aan de Parijsche werkstakers te geveu. De zitting werd op geheven onder de kreten: »Leve de revo lutie! Leve de commune. De rechtbank te Parijs heeft vijftien personen, beschuldigd van het beleedigen der politie en feitelijkheden bij de begra fenis van Eudes, tot verschillende straffen veroordeeld. De hoogste straf is vier maan den en de geringste zes dagen gevangen zetting. Elf Afgevaardigden, onder welke de Heeren Frederic Passj, Yves Guyot eu Barodet, hebdeu eeue circulaiie gericht aan de leden van het Engelsche Parlement, om heu uit te noodigen deel te nemen aan eene op 31 October te Parijs te houden conferentie, waarin gehandeld zal worden over de middelen ter verkrijging vau een tractaat van arbitrage tusscheu Frankrijk, Engeland eu Noord-Amerika. De bom, die den 8sten dezer geworpen is voor den politiepost der maire iu liet elfde arrondissement van Parijs eu voor de voeteu van den commissaris van pol if ia Moquiu is gevallen, is scheikundig onder zocht iu het gemeentelijk laboratorium. Het is gebleken, dat zij gevuld was met eeue ontplofbare stof, overeenkomstig met nitro glycerine, en met eeue hoeveelheid spijkers, .stukjes ijzer, lood, enz., zoodat zij eene soort van schroot vormden. Aan het bovengedeelte van de bom be vonden zich twee kleiue glazen buisjes, gevuld met eeue andere zelfstandigheid, wier vermeugiug met de eerste de uit barsting ten gevolge moest hebben, als de glazen buisjes, door de kracht van den worp, zouden gebroken zijn. De ontploffing zou dan ook niet achter wege zijn gebleven, ware het niet, dat het schroot iu de bom vermengd was geweest met papier en lapjes, zoodat deze als het ware eene prop vormden, die de kracht van deu schok heeft gebroken eu aldus de ontploffing tegengegaan. In het Lagerhuis werd door W. Isaac- sou medegedeeld, dat hij in de najaarszit- tiug de aandacht vestigen zal op den ver plichten gewapenden dienst van Britsche onderdanen iu Nederlandsch-Iudië. Naar de limes uit Durban verneemt, schijnt het einde der onlusten in Zoeloe- land ophanden. De opstandelingen zijn ont moedigd. De Trauvaalsche Regeering werkt krachtig mede met de Britsche overheid om de rust te herstellen. Te Kaapstad dreigde eene miuisteriëele crisis uit te barsteu, naar aanleidiug der quaestie van het tolverbond, hetwelk heet mislukt te zijn. De opperrechter Villiers en Hofineijer liebbeu de candidatuur voor het President schap van den Oranje Vrijstaat geweigerd. Het zal vermoedelijk worden aan vaard door Reitz. De voornaamste beschuldigde iu de zaak der valsche biljetten van de Grieksehe bank heeft aan do justitie te Athene het bestaan van eene talrijke bende valsche munters iu eeue Italiaansche stad verraden. Bovendien heeft hij verklaard, dat zijne me deplichtigen een ontelbaar aantal Italiaan sche biljetten vau 500 lire nagemaakt had den en dat hij zelf aan Italiaansche werk lieden, die in de mijnen van Laurium ar beiden, 53 valsche Grieksehe bankbiljetten heeft ter baud gesteld. Al de iu hechtenis genomen valsche munters zijn Italianen. Het internationaal letterkundig con gres zal dit jaar te Venetië gehouden wor de» van 15 tot 22 September. De opeuings- zitling heeft plaats iu de prachtige Senaats kamer van het Doge-paleis. Een der voornaamste punten van be handeling is de nieuwe Amerikaansche wet op het letterkundig eigendomsrecht. Uit Honolulu ziju te San Francisco berichten ontvangen, volgens welke de Wetgevende Vergadering van Hawaii (of Saudwich-eilauden) op 24 Juli met 35 tegen 10 stemmen, niettegenstaande het veto des Konings, de militaire wet aannam, waarbij de marine wordt afgeschaft en het leger, met uitzondering van het muziek korps, tot 65 mauschappen gereduceerd. Voor honderd jaar en nu. Slechts een jaar zijn wij verwjjderd van het eeuwfeest der groote Fransche revolutie. Hoe zijn in Frankrijk de toestanden van toen, vergeleken bij die van de tegenwoordige De moreele en godsdienstige van toen en die van thans komen vrij wel overeen. Al wat godsdienstig is wordt vervolgd. Bij de Begeering vindt niets, wat een stempel van godsdienstige overtuiging draagt, nog genade. Kloosterlingen en bevorderaars van katholieke instellingen worden naar de uiterste schuilhoeken verbannen. In de gelederen van officiëele re- geeringsmannen, van openbare instellingen is voor hen geene plaats. In verborgen achterwijken der steden mogen ze, zonder opzien te baren, hun christelijken arbeid voortzetten. Al wat anti-godsdienstig, vooral wat anti katholiek is, mag zijn vaandel vrij ontplooien en langs straten en pleinen laten wapperen. De onbeschaamdste, godsdienstlooze redenaars mogen, zonder gestoord te worden, door de politie hunne opruiende wanklanken ten aanhoore van eene op gewonden menigte uitbraken. Houdt een godsdienstig redenaar in eene ka tholieke kerk een sermoon, en tracht hij door godsdienstige redevoeringen én den werkgever én den arbeider, beiden hunne pli-hten herin nerende, de maatschappelijke toestandeu te ver beteren, dan wordt het gepeupel opgeruid; er wordt schandaal gemaakt, en de politie krijgt bevel ten einde oproer te voorkomen. "W aartoe? Ieder mensch met gezond verstand zou denken, om de onrustmakers, de raddraaiers, de woel geesten te verwijderen? Niet alzoo "in het hedendaagsche Frankrijk, onder de vrijheidlievende republiek met de plirygische muts, onder de moederlijke regeering van Marianne. De Priester, die, wat wij missie noemen houdt, moet zijne sermonen staken, want hij is de aan- leidende oorzaak van het rumoer en het schandaal. Niet alleen de zedelijke, godsdienstige toe stand van 1788 heeft veel overeenkomst met die van 1888, maar ook de financiëele. In 1788 bedroeg de som, welke aan de staat huishouding, de hofhouding, het leger met zijne 11000 officieren, waaronder 1171 Generaals, de Geestelijkheid door belasting moest opgebracht worden, de ronde som van 490 millioen franken, d. i. naar de tegenwoordige geldswaarde onge veer 1000 millioen op eene bevolking van 26 millioen inwoners, zooals Frankrijk destijds telde. Dit zou volgens onzen huldigen geldprijs zoo wat 38i/o fr. per hoofd hebben bedragen. Indien deze belastingen door alle standen gelijkelijk ware gedragen geworden, indien de adel en de Geestelijkheid niet van belasting, waren vrijgesteld geweest, dan zou deze belasting eene gansch dragelijke zijn geweest. Hoe staat het nu in Frankrijk geschapen? In 1887 bedroegen de inkomsten van den Staat 2958 millioen franken, bij eene bevolking van 38 mil lioen inwoners, d. i. 7 7ls/i9 frank per hoofd. Al- zoo betaalt de belastingschuldige meer clan het het dubbele van toen. En van waar die toename van belasting? Het groote euvel van alle Regeeringen, zoo wel van de gemeentelijke als van den Staat, heeft zijn oorzaak, ja de grondoorzaak in het groot getal ambtenaren van alle slag. Volgens eene statistiek van Vicomte cl'Avenel worden een millioen burgerlijke ambtenaren, als men vrouw en kinderen er bijtelt, door den Staat onderhouden. Onder Lodewijk Napoleon bedroeg de som der jaarwedden van burgerlijke ambtenaren 255 mil lioen franken, onder het zegenrijk bestuur van Gamot 400 milloen. En geen wonder ook, want sedert 1875 zijn aan de verschillende ministeriën te Parijs honderd vijf en vijftig overtollige plaatsen van hoogere ambtenaren in het leven geroepen, te weten: 11 directeurs, 19 onder-directeurs, 51 bureauchefs, 74 onderchefs. En het heirleger van burgerlijke ambtenaren, is nooit ijveriger, dan wanneer er moet geklaagd worden over te weinig traktement en te veel arbeid, ofschoon ze op de bureau's vaak bezig zijn, om als kwajongens inet papierproppen te gooien, om den tijd te dooden. Indien in Nederland eene statistiek werd ge maakt als die van Vicomte d'Avenel in Erankrijk, zou deze een troostrijker uitkomst voor de be- lastingbetaleuden opleveren dan die van de Re publiek? W ie zal de bijl aan den wortel leggen? V. W-) De Regeering heeft vernieuwd de over eenkomst van postvervoer met, de Maatschappij //Zeeland// voor 10 jaar, ingaande 1 October e. k. 's Rijks middelen hebben gedurende de maand Juli 11. opgebracht 8,615,634, tegen 8,883,378 in Juli 1887, en gedurende de eerste zeven maanden van 1888 f 60,723,884, tegen 58,926,844 gedurende hetzelfde tijdvak vau 1887- Het 7/u der raming bedraagt 63,052,169. GEMENGDE BERICHTEN. Uit Opsterlar. d wordt aan de Ijs. Ct. geschreven: Hij werd heel vriendelijk outrangen, mijnheer B koopman in manufacturer, een stoel was spoedig gezet, en een aangenaam gesprek ont wikkelde zich met de hoerin, want do boer was afwezig tot het inhalen van hooi. Zal de koopman een kop koffie gebruiken? Met genoegen! De luitjes dronken koffie, en onderwijl kwam hel gesprek op de klandisie en ontwikkelde zich het discours zoodanig dat de koopman de vrijheid nam haar te vragen, of ze ook iets had te bestellen. Jaeu ook neen. Maar ze moest eerst eens naar 't kabinet. De koopman verheugt zich reeds, dat de blanke schijven, welke hij nog te vorderen heeft, zoo meteen voor hem op de tafel zullen blinken, en als vanzelf rijst de gedachte bij hem: „Zoo gaat ie goed.,, Maar wat spijt! De vrouw kan de deur van het huissieraad niet open krijgen of de sleutel past niet, of het slot is deftct. Goede raad is duur De koopman, prat op deze gelegenheid tot be vorderen van zijn debiet, presenteert zijn bos sleutels. Mogelijk is er een bij, die past. En 't gelukt. De kabinetsdeur gaat opeD, en nu deelt de vrouw hem zeer phlegmatiek mede: „Zie je, ik wou ja een koekje bij de koffie presecteeren." Teleurstelling hij deu koopman. Malaise overal. Een vrouwenoproer heef 1, naar da Paris bericht, in het Rumaansche district Juria plaats gehad, naar aanleiding van het slui ten der kerkhoven, welke maatregel genomen v>erd om het bidden op de graven der gevallenen hij de jongste agrarische onlusten te beletten. Ongeveer 800 vrouwen moeten de Prefectuur bestormd en den Prelect gedood hebben. De Regeering heeft troep m afgezonden om de orde te herstellen en da voornaamste schuldigen in hechtenis te nemen. Een wielrijder maakte een tocht door Buckeuhamabire en was vergezeld vau zijn kleinen Schotschen dashond. Op eens miste hij den hond, hij steeg af en wachtte eeuige oo- genblikken, deukende dat het hondje hem wel zoude inhalen. Tueu dit niet geschiedde, reed hij een eind terug, en een meisje tegenkomende, vroeg bij dit naar den hond. Ja, het meisje had een beetje ve der op, een hondje zien zttteu op iets, dat wel geleek op eene jas. Maar toen zij het had willen oprapen, bromde de hond. Toen bemerkte o.ize reiziger, dat het jasje, hetwelk hij achter den zadel had vastgebonden, losge raakt was, en het trouwe beest was er bij blijven zitten, om er de wacht over te houden. Te Venraai is de horlogemaker K. uit Maasbree bij het herstellen der klok bo ven de R. K. kerk naar beneden gevallen, met het noodlottig gevo'g, dat hij op de plaats dood bleef. De schade in Algerië door de sprinkhanen aangericht, alleen in het arrondis sement Stdrata, kan uit het volgende nagegaan worden: 50,000 inboorlingen hebben gedurende 40 dagen gewerkt om de sprinkhanen te dooden en er werden ongeveer 2 millioen dubbele deka- liters dier ii secteu afgemaakt; van de 731,000 heetaren, welke met koren en gerst in dit ar- roi dissentent bebouwd wareu, weiden 267,000 hectaren kaal gevreten. Door de aansluiting van de Bul- gaarsche en Turksche spoorweglijuen tusschen Sofia en Constautiuopel zal meu voortaan van Parijs naar Constantinopel stoomen zonder de reis over zee te maken. Naar men ons bericht bestaat er plan een taudradspoorweg, volgens het systeem Abt te bouwen, uitgaande vau het station van den St. Gf'tlhard-spootweg en de stooinboollig- plaats te Capolago in Italië ten zuiden van het Lugauo-meer naar ue spits van den Monte Ge- neroso. Deze spoorweg zal 8510 M. lang worden. Zijn hoogste punt is 1368 M., hooger dus dan de Artu-Rigl-spoorweg (1329 M) en dau de Vilzuau-Rigi-spoorweg (1310 M Het dul-sta- tiou zul 277 M. hoven de oppervlakte van het meer liggeu. 2414 M. veider komt het eerste station San-Nicolao, 708 M. boven htt meer gelegen; nog 3386 M. verder zal Int tweede station Alhergo, 1222 M. boven het meer, komen, liet uitzicht vau daar zoowel als van de kruin vau den Monte Geiie-rose (1695 M. boven de oppervlakte van het meei) op de Alpen en de Lombardijsche vlakten moet verrukkelijk ziju. Deze spoorweg zal twee millioen fianks kosten. A a n het Wiener Fremdenblatt wordi de volgende merkwaardige gebeurtenis uit Constanti nopel gemeld: Onlangs werd een arme Turk, een vader van acht kinderen, wegens een gering vergrijp, ter dood veroordeeld. Nauwelijks hadden de Zusters van St. Vincentius a Paulo dit ver nomen, of zij begaven zich naar het paleis, waar zij eene uudië tie hij den Sultan verzochten, die, van hare aanwezigheid iu kennis gesteld, beval, dat men de Zusters oumiddtll'jk bij hem hreugeu zou, haar verlaugen met de grootste aandacht asuboorile eu toen antwoordde. //Ran ik aan den edelen ijver, die zulke gedachten ingeeft, iels weigeren? Volgt dezen beambte, hij zul u in de gevaugeuis hrengon en gij zult de voldoe ning hebben uw beschermeling zelf te bevrijden//. Een terwijl de Zueteis op het punt waren zich ontroerd te verwijderen, ging Z M. voorl: „Ver geet den Weg naar dit paleis niet. Zoo dikwerf gij tene gunst van mij verlangt, zal aan u, Engelen van Barmhartigheid, de deur worden geopend". Een veteraan-matigheidsman. De oudste veteraan iu het matigheidsleger is waarschijnlijk Generaal A. W. Riley, een rijk burger in Rochester, in den Staat New-York. Hij wordt eerstdaags 93 jaar eu is nog ijverig werkzaam tot bevordering van de matigheid. Iu deu loop van ziju leven heeft hij 8000 toespraken ge houden (400 in Europa) en 6000 dronkaards hebben bij hem de gelofte geteekend en eene medaille vau hem ontvangen. lil Denemarken bestaat eene „oude vrijstersverzekeringsmaatschappij". Haar doel is verzorging van ongehuwde vrouwen van welgestelde families. Dadelijk bij de geboorte van een dochtertje laat de vader haren naam bij de Maatschappij inschrijven, en betaalt aan deze oene zekere som, beuevens jaarlijks eene premie. Zoodia het meisje den 24jaiigen leeftijd beieikt heeft, zonder dat het gehuwd is, hetfl zij aanspraak op een bepaald inkomen en inwoning in een aan de Maatschappij toebehoorend ge bouw, dat door een tuin eu een park omgeven is en bewoond wordt door joogere en oudere dames, die op gelijke wijze zich dit recht heb ben verworven. Sterft de vader vroeger, dan vindt het meisje terstond eene toevlucht in dit huis, eu lat-r op volwassen leeftijd, treedt zij in het genot van een inkomen. Sterft het meisje of trtedt zij in het huwelijk, dan vervallen de gestorte geldeu aan de kas der Maatschappij. iRecept voor een schotel groene erwten. Laat twee maatjes groene split-erwteu met juist ge noeg water om het aanbranden te verhinderen op het fornuis smoren en gaar worden. Zet ze vervolgens achter iu deu oveu als ze zacht zijn. Schuif het deksel een weinig op zijde, om den wasem te laten vervliegen; wacht toldat ze bijna droog zijn, giet er dan eene kan zoete melk op en doe er vervolgens een theelepel suiker bij. Laat dit alles nog eens even koken en de erwten kunnen gediend worden. Ziedaar een echt Duilsch- Amerikaunsch gerecht. Tot bevordering van het r ij p iot' deu v»n tegen muren groeiende druiven is de kleur van deu muur van groot belang. Een mengsd vau bruinsteen en kalkmeel geeft een vrij don kere klmr. ILt warmst wordt een met leistem bedekten muur, waarvoor de geringste soort of beter g'Z 'gd uitschot al voldoende is. De aan het volle zonnelicht blootgestelde blauwe leisteeu kan een warmtegraad bereikten vau 140 a 150 gr. F. De niet door het loof beschaduwde ge deelten van deu muur wordeu door de zonne stralen verhit en verwarmen de da.trlaugs op stijgende luchtlagen. De nu in den muur opge hoopte warmte gaat zelfs gedurende deu nacht niet geheel verloreu. Ook eene advertentie. Onlangs verscheen er eeue Engelsche krant met eene geheel blanco bladzijde, waaronder te lezen stond: „De firma H. Co., (in wijnen, bij fleischen en raten, straatNo behoeft niet te adverteeren maar omdat zij wel geneigd is de kranten te on dersteunen, heeft zij deze bladzijde voor zich iu beslag genomen." Een koud hoofdkussen In de Ameri- kaausche stad St. Louis sloop voor weinige dagen emi zekere Burns een bierkelder in, verschool zich iu een achterhoek en deed zich gelucht te goed aau den inhoud der vaten, 't Was geen wouder, dat de uian na 'l gebruik een weinig zwaar in 'i hoofd werd en liefst in een kelder zich tot het doen van een tukje nedervleide. Daar hij bedwelmd was, hleok hij niet ki< skeurig te zijn. I)es namiddags hiordui de werklieden een schrikbareud uoodgeachrei achter iu de berg- plaas en snelden spoedig te hulp. Zjj vonden een man, die zich verwilderd verdedigde tegen de aauvaileu vau deu grooteii wachthond, die ziju tanden diep in zijn gezicht en ziju beeuen sloeg. De man werd bevrijd. Hij was Burns, die iu de eerste schrik ontdekt-, dat hij, behalve vele beten van deu hend, ook nog een berrozen oor had. Hij bezigde, naar 't later bleek, een afkoeliugs-machiiie, waardoor de ammoniak pas seert, als hoofdkussen. Het reusachtig groote houtvlot, dat op weg is uaar New-York, kwam Woensdag te Viueyard-Haveu, waar de sleepboten kolen moesteu innemen. Men twijfelt er nu uit t aan, of het zul behouden te New-York aankomen. Was het vorige vlot denzelfd'ii weg als dit gevaren, ui. den binnenweg, door Viuty«rd-Souod, dan zou het waarschijnlijk ook niet ziju veron gelukt. Een leidekker te Berlijn was on- laugs bezig op het dak vau een nieuw huis, toeu zijn elf-jarigen zoontje hem koffie en brood kwam brengen. Hij was nog niet gereed en liet den knaap bij zich op het dak komen, terwijl hij, aan deu rand, hij de goot, voortwarkte, met een touw dat aau ecu schoorsteen was vastge bonden om het lijf. Daar zag de knaap op eens, dat de knoop vau het touw om deo schoorsteen losliet. Hij spioug op, en kou het nog juist tij dig genoeg grijpen, om te verhinderen dat zijn vader naar beneden viel. Terwijl nu de leidekker met éene hand aau den rand van de goot vastgeklemd hing, riep de knaap uit alle macht om hulp. Een metselaar kwam toesnellen en hielp deu leidekker weer op het dak trekken. Het was treffend, de dankbaaiheid vau deu vader te zien, die zoo door ziju zooulje van een doodelijkeu val was gered. Iu Amerika bereidt men zich te- geuwoordig zelve, met Zoer geriuge onkosten, een verfrisschenden drank uit melk. Eenigsaius zure melk wordt met ongeveer 2 pet. giucoststroop goed geschud, daarna in fiesscben gedaan, stevig gekurkt eu de kurk flink met ijztrdiaail om sloten. Nadat de fiesscben 3 a 4 dagen op eeue wat me plaats gestaan hebben, is een zeer aan genaam smakende (2 pet. alcohol-houdende) drauk verkregen, disu men gevoegelijk „Pseudo Ktfir" zoude kunnen noemen. Om aan vischdendikwijlsvoor- komeudeu gronlerigen smaak te ontnemen, legt men ze gedurende eeuige uren in frisch water, waarin men een handvol houtskool heeft ge worpen. Op dezelfde wijze behandelt men ook vleesch, dat niet volkomen Versch meer is. Puneli geeft het volgend onfeil baar middel tegen muggen: Meug vier ous kruidnagtlolie, twte ons pe permunt, drie ons lavendel-olie, acht ons Spaansche peper, acht ons kamfer, eeu pint terpeulijuolie en een half pond instctenpoeder. Vang de mug gen en geef haar elke minuut eeu halve thee lepel er van. Zoodra zij nu teekenen van ver lamming geveu, verpletter ze dan zach'jes. Alsdan kunnen zij zonder gevaar uit de kamer worden verwijderd. Het eenvoudigste en zekeiste middel om bij vijvers iet water schoon en in beweging te houden, is er karpers in aan te kweeken, daar de ongelooflijke vraatzucht van dezen visch iu zeer korten tijd alle onreiuheid uit hel water verdwjjut. Aan alle dragers van valsche tanden, dieue het volgende tot waarschuwing. Een man, Darcy genaamd, is te Birmingham gestorven, ten gevolge van het inslikken van een valschen tand gedurende zijn slaap. Darcy trok den volgenden dag naar „Queens Hospital" en, toen men alle poging-n vruchteloos iu t werk had gesteld om den laod te voorschijn te halen, zag men zich wel verplicht zijn keel open te snijden om het verloren geloop/n stuk te grijpen. Op den 18an Juni j 1. en op het- zelfde uur als Keizer Friedrich, werd te Com- rneru, een stadje in Duitschland, de onderwijze!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2