N I E WE No 1280 Vrijdag 17 Augustus 1888 13de Jaargang. l)e verkiezingen in Amerika. B UI T E N L A N I). Een offer. - Wordt vervolgd.) hürmmschï m mm. ABONNEMENTS:PBIJ8 Per 3 waanden voor Haarlem1 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1.10 Voor het Buitenland 1,80 Afziuderljjke Nummers0,06 Dit blad verschgut eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG B ft JE A USt. Janstraat Haarlem. AGITB MA HOW AGITATE. PBIJEj DEB ADVEBTENTIÉW Van 1—6 regels30 Cents. Slke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPEBS LAURIY. Ofschoon de verkiezing van een President in de Vereeuigde Staten van Amerika eerst over drie maanden, Dinsdag deu 6 No vember, plaats heeft, ziju de partjjen thans reeds midden in deu verkiezingsstrijd. Deu meesten ijver ontwikkelen daarbij de re publikeinen, die toch, willen zij zegepralen, het meeste terrein moeten veroveren. Tegen deu persoon van den candidaat der repu blikeinen, Generaal Harrison, is evenmin iets te zeggen als tegen den persoon van Cleveland. De laatste heeft als President echter reeds zijne sporen verdiend, terwijl de eerstgenoemde nog bewijzen van be kwaamheid in 't regeeren moet geven. Na verloop van laugeü tij l zijn het wer- keljjk weder eens beginselen, welke de par tjjen scheiden en voor welke zij strijden, uit welken kamp elke partij hoopt zege- viereud te voorschijn te zulleu treJeu. Hetgeen de demoeraten bij deze gelegen heid hebben geproclameerd in hunne te St. Louis gehouden vergadering over de tarief-quaestie, is geen vrijhandel, dien zjj eiichen, maar matige beschermende rechten. De republikeinen zijn daarentegen beslist voor het behoud van de tot dusver hooge beschermende rechten. Men zal thans eene commissie door den Senaat doen benoemen, die de tusschen Noord-Auierika eu de Britsche Koloniën bestaande handelsbetrek kingen zal te onderzoeken hebben, welk onderzoek klaarblijkelijk geen ander doel heeft, dan het verkeer met de Eugalsche bezittingen te bemoeilijken. Voorts heeft men eene commissie benoemd, die de mis bruikeu bij de landverhuizing zal te onder zoekeu hebben eu ofschoon de democraten hieraan mede ijverig arbeiden, kan men toch aan de wijze, waarop de Commissie te werk gaat, bespeuren dat zjj de wenschen der republikeinen tegemoet komt en de democraten zulleu dus goed doen in dit opzicht den ijver hunner collega's een weinig te beteugelen. De landverhuizing van per contract verbonden Italianen, Polen, Hon garen enz. te verhinderen is de wensch van alle partjjen, maar de republikeinen gaan nog verder, want zij willen ook de itn- migrvtie van werklieden veihindereu wier passage niet door geweteulooze agenten werd betaald, welke laatstgenoemden slechts het doel hebben, het dubbele en drievou dige bedrag hunner voorschotten van hunne F E V ILL E T O N. 6) (Vervolg) De geldelijke omstandigheden der familie waren steeds zeer gunstig. Niet alleen dat de inkomsten van Dr. Feldner toereikend waren om zijn gezin te onderhouden, maar ook zijn schoonvader legde van tijd tot tijd een sommetje weg om de toekomst zijner dochters te verze keren. Toen de heer Stern en zijne vrouw later het tijdelijke met het eeuwige verwisselden, lieten zij een grooter vermogen na, dan men wel zou vermoed hebben.Dokter Feldner nam het huis zijns schoonvaders over en vervulde daarmede den lievelingswensch zijner gade. Zoo leefde dan Mevrouw Feldner weder in het huis harer ouders, dat juist naast dat van Pastoor Holzmann stond, die een oud eu beproetd vriend der familie Stern en Feldner was. De zuster van den Pastoor, die de huishouding van haren Heer-Broeder waarnam, leefde op vriendschappelij- ken voet met Mevrouw Feldner. Zij was eene wel doenster der armen eu zieken en eene liefdevolle, moederlijke vriendin der dochters van Dr. Feld ner. Louise was meer nog in de pastorie dan thuis te vinden. Hier zag zjj reeds in hare vroege jeugd hoe de waardige Priester veel strenger de zelfverloochening, de onthouding en zelfbe- heersching beoefende dan hij aan anderen pre dikte. Hij en zijne zuster leefden zeer eenvoudig, ja zelfs behoeftig, doch wanneer iemand hulp of bijstand noodig had, vond hij hun steeds daartoe bereid. Het zelfde voorbeeld zag Louise ook in het huis harer ouders. Haar vader was offers machtig te worden, om hen dan aan hun lot over te laten. Als het den Amerikanen gelukt, paal en perk te stellen aan de immigratie vau onnutte elementen, zou daar niemand iets op tegen hebben maar wanneer eene partjj in de Vereeuigde Staten het idee tracht te verspreiden, dat de Europeesche Staten er hun werk van maken hunne slechtste elementen kwjjt te raken, door de emigratie naar Amerika te bevorderen, dan mag zulks eene kiesmanoeuvre worden geheeteu. Vele Europeesche Rsgeeringeu toch trachten de landverhuizing te verhinderen. Eene uit- zouderiug in dit opz'cht maakt wellicht Engeland ten aanzien van de Ieren, maar juist over de immigratie der Ieren hoort uien in die kringen der Amerikaausche politici, die de immigratie wenschen beperkt te zien, slechts zeer zelden of iu 't geheel niet klagen. De Amerikanen moeten niet vergeten, dat de vlucht, welke de republiek in vjjf- tig jaar genomen heeft, hoofdzakelijk aan de omstandigheid is toe te schrijven, dat zij immigranten uit Europa bij millioeueu heeft toegelaten. De rijkdom, welke het Amerikaausche volk op deze wijze is ten deel gevallen is kolossaal, en als het aan tal luie eu slechte elementen iu de steden is vermeerderd, dan is dit niet aan gebrek aan beperking der immigratie toe te schrjj- ven, want die elementen zouden toch wel toegang verkrijgen, terwijl de eerlijken eu arbeidzatneu door kleingeestige bepalingen veeleer zouden teruggehouden worden, dan de nietswaardigen eu onbeduidendeu. De republikeinsehe partij benadeelt zich overigens zelve, wanneer zij een buitenge woon hoog beschermend recht verlangt eu niemand den toegang tot het laud wil toe staan, tenzij hij een kapitalist, is. Iets be paalds omtreut deu uitslag der verkiezing kan men niet zeggen, maar de kansen voor de democratische partij staan gunstiger dan voor vier jaren. In New-York schijnt alles voor Cleveland te zijn. Zelfs de »mug- wups«, d. w. z. die republikeinen, die op grond der eerlijkheid eu fatsoen, voor vier jaren voor Cleveland opkwamen, schjjueu hem thans even genegen te zijn als toen maals, terwijl vele republikeinen, uie van buitensporig hooge rechten uiets willeu weten, Cleveland, die voor matig te heffen rechten gunstig gezind is, als candidaat voor hunne partij proclameeiden. Een groot altijd onvermoeid werkzaam, zonder er ooit naar te vragen of (le zieke hem wel zou kunnen be talen, terwijl hare moeder alleen voor haren man en hare kinderen leefde en zich gaarne menig genoegen ontzegde, dat zij buitenshuis kon vinden. Louise was een stil en bedaard meisje, dat weinig met haars gelijken omging. Zij had slechts éen speelgenoot en wel de zoon van den Heer Windheim, die haar grootvader in diens be trekking was ojigevolgd, Nadat de Heer Windt- heim vroegtijdig overleden was, bleef zijne weduwe in het stadje wonen, niet ver van den dokter, waar haar overleden echtgenoot een huis had gekocht. Als buurkinderen waren A dolt en Louise spoedig aan elkander gewend en in hun vrjjen tijd kon men hen steeds te zamen in den tuin vinden. De schoonste tpeelplaats echter vonden zij in de omgeving van de pastorie en in die van de nabijgelegen kerk. Hier had de vrome godsdienstzin der voorouders een klooster ge sticht, waarin Godgewijde vrouwen haren tijd doorbrachten met gebed en arbeid en het ver zorgen van armen en weezen. Deze instelling werd later, als niet meer in onzen tijd passende, door de burgerljjke overheid opgeheven en de ge bouwen hadden lang als magazijn voor het naastbjjgelegen garnizoen gediend. Wegens den grooten afstand echter maakte men er hoe langer hoe minder gebruik van en eindelijk, toen men ze niet kon verkoopen of verhuren, liet men ze eenvoudig vervallen. Nog zag men tusschen de pastorie en de met grafsteenen om geven kerk, een half vervallen gebouw, dat vroeger door een gang met het Godshuis was verbonden geweest, thans echter was ook dit afgebroken. Hier hadden eens de Zusters ge woond; nog kon men de twee rijen cellen te genover elkander zien, die haar tot verblijf had- aantal zeer invloedrijke nieuwsbladen: zoo als de New- York Times, de Evening Post, de New- York Herald, The World, Har- perè weekly en de Commercial Advertiser komen voor den candidaat vau de demo cratische partij op. Daarbjj komt nog het gausche leger staatsbeambten, die den Heer Cleveland zeer gunstig gezind zijn en wat de hoofdzaak is, zijne democratische vrienden coutroleereu ook thans de verkiezingen iu New-York, New-Yorsey en Indiana, Toch zouden den Heer Cleveland, zelf9 als hjj de 36 stemmen van New-York ver krijgt, altijd nog 12 stemmen voor de meer derheid ontbreken. Vier jaren geleden ver kreeg hij 153 stemmen uit het Zuiden en 86 uit liet Noorden, namelijk die uit Con necticut,Iudiana, New- York en New-Yersey, te zamen 219, terwijl Blaine uit de Noor delijke Staten 182 stemmen verkreeg. Wan neer New-Yoik eu New-Yersey, een district dat overigens sterk met buitensporig hooge rechten dweept, doch Cleveland steunt, den President trouw blijven, dau heeft hij altijd 198 stemmen, drie minder dau voor eene volstrekto meerderheid noodig is. De beslissing ligt waarschijnlijk aan Indiana, eu Connecticut, doch in elk geval mag men volgens zekere teekens aannemen, dat de partij, die behalve buitensporige hooge beschermende rechten verlangt eu de im migratie tegenwerkt, minder kans van over- over winning heeft, dau de democratische partij met Cleveland, die voor matige be schermende rechten is, aan het hoofd. Van goed ingelichte zijde verneemt men, dat de vriendelijke ontvangst, welke deu jeugdigen Duitschen Keizer aan de Hoven van St. Petersburg, Stockholm en Kopen hagen ten deel viel, in verband met het voorspoedig begin van zijue regeering, het geen zich openbaarde door de tegenwoor digheid der Duitsche Vorsten bij de opening van den Rijksdag eu de geestdriftvolle wijze, waarop de Keizer, waar hjj zich vertoonde, door Duitsehlauds bevolking begroet werd, een diepen indruk op Keizerin Frederik gemaakt eu haar moederhart met trots vervuld heeft, zoodat men hoopt dat de diepbedroefde Keizerin-weduwe iu de voor spoedige regeering van haren zoon eenigeu troost moge vinden na al het leed dat haar trof. den gediend. De gedeeltelijk nog met traliën voorziene vensters gaven uitzicht op het kerkhof, alsof de bewoonsters dier cellen bij den aanblik van Gods schoone natuur toch den korten duur van het leven gedurig voor oogen zouden heb ben. De glazen in de vensters waren gebroken, de kalk was van den muur gevallen, terwijl de deuren geheel ontbraken. Tusschen de steenen op den vloer en op de trappen groeide gras en ander onkruid. Louise zat hier dikwijls te mijmeren. Als de schemering inviel en de nevel de bemoste graf steenen omsluierde, dan meende zij witte ge daanten te zien, die haar vriendelijk weuktcn. Door deze droomerige omgeving ontstond in Louise reeds vroegtijdig den wensch ook een maal achter kloostermuren een vroom, boet vaardig leven te leiden. Toen zij eens dezen wensch tegen den Pastoor geuit had, gaf deze haar te kennen, dat men niet alleen in de stille kloostercol maar ook in de wereld een deugd zaam, Gode welgevallig leven kon leiden. Een leven van zelfverloochening en zich vrijwillig opofferen voor het geluk van diegenen, die God ons heeft aangewezen, is Hem evenzeer aan genaam. Louise was reeds twaalf jaren oud, toen Truida, het jongste kind van den dokter werd geboren. Zij vermaakte zich met haar zusje alsof het eoiïh groote speelpop ware. Door eene langdurige ziekte harer moeder werden het jonge meisje nu reeds velerlei huiselijke verplichtingen opgelegd. Het goede voorbeeld der moeder, die haar geheele leven met de stipste nauwgezetheid hare plichten vervuld had, was niet zouder uitwerking op Louise gebleven. Niettegenstaande de ijverigste en onophou delijke zoigen van den dokter werd de gezond heidstoestand zijner vrouw niet beter. Mevrouw Het voorgevallene met Duitsche studenten te Belfort heeft een naspel gehad, waarop de Norddeutsche Allgemeine Zeitung thans bizonder de aandacht vestigt. Gelijk men weet, waren de studenten al daar door de vijandige volksmenigte mis handeld en gekwetst, éen hunner zelfs zoo zwaar, dat hij op geneeskundig advies eeu geruimen tijd zijne studie beeft moeteu staken eu eene badkuur ondergaan. De studenten besloten daarom van de gemeente Belfort eene schadevergoeding te eischen, op grond der Fransche wetsbepalingen, inhou dende: dal aan deugeuei die bij een oploop letsel of verwonding bekomt, vau wege de gemeente schadevergoeding moet worden verleend. Daar nu de studenten, ua hetgeen huu bij het bezoek te Belfort was weder varen, het onraadzaam achtten, persoonlijk aldaar voor den rechter te compareeren, poogden zij eeu Franschen advocaat te viu- den, die hunne zaak iu handen zou willeu nemeu. Op de hiertoe gedane aanvraag door tusscheukomst vau een Duitschen advocaat ontvingen zij van alle advocaten te Belfort een weigerend autwoord. Daar het uu iu Frankrijk een vast gebruik is, dat, wanneer eene party geen verdediger vindt, haar door deu president vau het gerechtshof eeu ad vocaat wordt toegevoegd, werd er getracht, zoodanige toevoeging te verkrijgen. Ook de hiertoe gedane aanvraag werd afgewezen, op grond, dat de president van het gerechts hof te Belfort meende, daartoe alleen be voegd te zijn iu gevallen, waarin de wet eene verdediging voorschrijft. Ten einde geen middel onbeproefd te laten, werden ver scheidene advocaten te Parijs aangezocht om aan de eischers rechtskundigen bijstand te verleeuen, maar ook dit mislukte, daar ieder eene reden wist te vinden om zjjue hulp te weig8reu. De Norddeutsche meent, dit te moeten openbaar maken ter waarschuwing dat er iu Frankrijk voor eeu Duitscher ter zake van mishandeling geen recht te verkrijgen is. Naar de Daily News uit Rome ver neemt, maakt de houding der Grieksche Regeering in zake de Massowah-quaestie iu de diplomatieke kringen een ongunstigen indruk. Iu het eerst legde de Grieksche Regeering geruststellende verklaringen af; maar Inler sloot zij zich bij het protest van Frankrijk aan, naar aanleiding van pressie, door de Fransche Regeering op baar geoefend. Feldner stelde zich dan ook van den beginne- af reeds niet veel goeds omtrent haar toestand voor, eu te meer als zij den ernstigen, kom mervollen blik zag, waarmede haar echtgenoot haar aanstaarde als hij meende door haar niet gezien te worden. Zij verdroeg haar lijden met christelijken moed en onderwerping, ja, zij trachtte soms nog haren man woorden van troost toe te voegen, Het is te vergeefs//, zeide zij eens, toen hij weer een ander geneesmiddel voor schreef, //het is te vergeefs, dierbare vriend, ons blyft niets meer over dan ons geduldig aan Gods wil te onderwerpen. Waartoe zou het dienen een misschien nutteloozen strijd door ons tegenstreven nog te rekken?,, //Spreek zoo niet, Martha,// smeekte haar man. //Met Gods hulp heb ik den dood reeds menig offer ontrukt, en gelooft ge dan niet, dat ik U, mijne dierbare vrouw, zoo spoedig zal opgeven, niet alles zal aanwenden om uwe ziekte te bestrijden! En, God zij dank, het staat ook nog niet zoo slecht met u//. //Laten wij ons zeiven daaromtrent niet bedriegen. God alleen i3 het bekend, hoe bitter mij reeds de gedachte valt van u en van onze kinderen te moeten scheiden. Gij blijft eenzaam in de wereld achter; Truida is nog te jong en Louise is juist op dien leeftijd, dat ze het minst de moederzorgen kan ontberen. Wie zal mijne plaats innemen?// //Martha! uwe woorden breken irjj het hart. Dierbare vrouw, hoe zou ik zonder u kunnen leven? Sedert het oogenblik, dat wij vereenigd werden, heb ik aan uwe zjjde steeds het reinste genot gesmaakt. Neen, God wil u sparen; gij zult leven om mij verder gelukkig te maken en de opvoeding uwer kinderen te voltooien.// //Zooals God het wil,// antwoordde zij gelaten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1