BINNENLAND. »Voor Kerk en Paus GEMENGDE BERICHTEN. Dö Daily News verneemt uit Odessa dat de Russische Regeeriug besloten heeft tot een spoorwegbouw tusschen Soekouikaleh en Poti. Naar aanleiding van bet telegram der Agentia Stefani, dat ook Rusland gelijk de overige mogenheden eene verklaring heeft gedaan over de opheffiug der capitu laties te Massowah, merkt het Journal de St. Pétersbourg op, dat dit minstens eene gewaagde bewering is. Het Journal meent dat Rusland, van het oogenblik dat de ophef&ng der capitu laties het resultaat van gedachtenwisseliugen onder de mogendheden was, tegen die op heffiug waarschijnlijk geeuerlei bezwaanzou hebben, maar het beginsel, krachtens het welk de opheffiug eo ipso volgen zou uit het feit der bezetting van het laud, waar de capitulaties bestaan, door eene beschaafde natie, dit beginsel is iets geheel nieuws, en zoodanig beginsel is noch ontwikkeld noch ook aangenomen. De Italiaausche Minister van oorlog heeft aan het agentschap Stefani eene dépêche van den opperbevelhebber iu Afrika, ge- dagteekend Massowah den 14deu, medege deeld, behelzende dat een zendeling van Akruz was aangekomen, die de tijding bracht van het overlijden van 4 Italiaausche officiereu. Hij verhaalde ook, dat Deber beschikt over 700 man en 350 geweren. Het verraad der Assaorteinen wordt tegen gesproken. Lit Pietermaritzburg wordt bericht dat eene afdeeling Engelsche soldaten, 400 man sterk, op 10 dezer eene troep Zoeloe's nabij Jouma aantastte. De Zoeloe's verloren twaalf dooden en zestien gewonden, terwijl hun 400 stuks vee werden ontnomen. Het verlies der Engelschen is onbekend. Het uitbreken der gele koorts te Jacksonville heeft aldaar eene ware paniek veroorzaakt. Alle wegen naar het noorden zijn vol vluchtelingen, die door het sanitair cordon worden verhinderd te passeeren. Ten zeerste waardeereude de buitengewone belangstelling, Z. H. door de geheole Ka tholieke wereld betoond bij gelegenheid van zjju 50-jarig Priesterschap en de even tal- rjjke als schitterende blijken van gehecht heid, HD. uit«lle landen en door alle volken vereerd, heeft Z. H. Paus Leo XIII, bij een schrijven aan Kardinaal Ledochowski, zijn hartelijken dank betuigd en daarbij het verlangen uitgedrukt, dat eene blijvende herinnering ter gedachtenis aan een eu ander zal worden vervaardigd, waartoe is gekozen een eereteeken uit wit metaal en ook uit goud en uit zilver, in den vorm van een kruis, dat evenwel door vier tusschen de armen aangebrachte leliën een achthoekige gedaante krijgt. In het midden vau het kruis zal een klein medaillon zich vertoonen, waarop aan de voorzijde 's Pausen naam en beeltenis, aan de achterzijde het Pauseljjk wapen zich bevindt met het opschrift Pro Ecclesia et Pontifice (voor Kerk en Paus). De armen vau het kruis worden aan de voorzijde versierd met den staartster, die, met de leliën, het wapenteeken vormt van Z. H. geslacht; aan de achterzijde worden voorzien met het opschrift: Prid. Kal. Jan. MDCCCLXXXVIII. De Paus heeft vergund dat dit eereteeken,'t welk aan een zjjden purperen lint met geel witte streep aan beide zijden zal worden gedragen, op de linkerborst zal prijken van allen, die het zich hebben waardig gemaakt. Aan allen eu een iegelijk, die dit eere teeken worden waardig gekeurd, verleent Z. H. tevens den apostolischen zegen. Het belang van godsdienstig onderwijs erkend. De commissie door de Engelsche Regeering be noemd, om een onderzoek nopens het lager onder wijs in Engeland in te stellen, heeft haar eind verslag uitgebracht. Zooals wij vroeger gemeld hebben, is Kardinaal Manning lid dezer commissie. In haar verslag drukt deze commissie haar wensch uit, dat de leerlingen der lagere scholen, het beste en grondigste onderwijs zullen krijgen in tijdelijke zaken, doch zij is tevens éénstemmig van oordeel, dat hunne godsdienstige en zedelijke vorming van nog veel hooger belang is, en het bewijs was hun door alle gehoorde getuigen ge leverd, dat de ouders eene godsdienstige en zede lijke opvoeding, voor hunne kinderen wenschen. Wij zijn overtuigd dat bij een onderzoek als het Engelsche, nopens het lager onderwijs hier te lande, de getuigenissen der ouders hetzelfde bewijs zouden opleveren. yC.) De Evangelische predikant Thümmel, die onlangs veroordeeld werd wegens schelden en schimpen op den katholieken godsdienst; die de Bisschoppen van Keulen en Trier, welke bij het vertoonen der Reliquieën te Aken tegenwoordig waren, voor godslasteraars schold, heeft eene petitie in de wereld gezonden, om rooieering van 166 uit het strafwetboek, ten einde zijne scheid- woede aan de Katholieken en hunne bijgelovig heden de H. Mis nota bene, te kunnen koe len. Of de goede, gemoedelijke evangelischen en hunne aanhangers, er nooit over nagedacht hebben, dat voor Luther's afval, mannen ge leerder, heiliger, zedelijker en rechtzinniger dan de schrijver der Ttschreden, de H. Mis gedurende vijftien eeuwen in de gansche Christenheid als eene heilige handeling en geenszins als iets bij- geloovigs hebben beschouwd? Arme secte, die slechts haar kracht vindt in het beschimpen van den godsdienst dien hunne voorouders beleden. Arm geslacht, ellendige kinderen, die hun kracht en aanzien moeten zoeken in het verguizen, belasteren en beschim pen van de ouders, waaruit zij zijn gesproten. Arme Thümmel, die aan de tegenwoordige pers vrijheid nog niet genoeg heeft, om zijne hoorde- ren te boeien en op te wekken tot een echt evangelisch bewustzijn, zooals hij voorgeeft. Duitselilands Katholieken zien met de grootste onverschilligheid de Thümmel-petitie haren weg nemen naar den Rijksdag. Zij zijn zoo zeer aan het schelden gewoon, dat een weinig minder of meer, hen weinig kan deren. Daarbij kunnen zij zich troosten met de gedachte: Wie scheldt heeft ongelijk. V. W) Naar wij vernemen, zal Z. Emin. Kardinaal Lavigerie a. s. Zondag-ochtend te Maastricht aan komen en bij Mgr. Rijckers, Deken van Wijk, afstappen. De Kardinaal zal den geheelen dag te Maastricht vertoeven. Een tiental Zusters der Afrikaansche Missie zullen door Z. Emin. in de kerk van Wijk worden geprofest. {Tijd). Aan een diner, dat de Koniug en Koningin der Belgen te Ostende ter eere van Kardinaal Lavigerie gaven, nam o. a. ook deel de Heer Hendrik Muller, lid der Eerste Kamer. Naar de Limburger Koerier uit zekere bron verneemt, zal de Heer Bahlmann het aange kondigde wetsvoorstel, regelende de //invoerrechten op granen//, eerstdaags bij de Tweede Kamer indienen. Gewapende vrede. Hoeveel de t e - genwooriiige gewapende vrede aan Europa kost eu welke gevolgen het vernielend samentreffen van de groote mogendheden zou kunnen hebben, moge uit het volgeude blijken Het oorlogsbudget der Europeesche Staten voor het jaar 1869/70 bedroeg 2,279,875,734 fr., terwijl dat der marine 625,794,642 fr. be liep. Dit totale bedrag van 2,905,670,376 fr. is evenwel voor het jaar 1887/88 opgevoerd tot hel eerbiedwaardige cijfer van 4,477,409,165 fr. In 1869 bedroeg de vredessterkte der legers 2,195,000 man en tegenwoordig 3,092,000. In eerstgenoemd jaar kon men in geval van oorlog 6,918,000 man iu het veld brenger., Lrwijl de Staten nu gezamenlijk 10,000,000 man aan een eventuselen oorlog kunnen doen deelnemen. In minder dan 20 jaur zijn dus de uitgaven vermeerderd met 1,571,738,789 fr.waaronder niet gerekend zijn de buitengewoon, boven het offioiëele budget, toegestane sommen; hiervoor is de vredesterkte vergroot met 897,000 en het oorlogs effectief met 12,000,000 man. Volkomen bruikbaar in tijd van oorlog kan men evenwel shchls rekenen op 11,270,000 man en hiervan afnemende 15 pCt. voor verloop, zoo komt men toch tot eene sterkte van 8,160,000 man. Dit effectief wordt aldus geleverd Duitschlaud 2,125,000 man. Eraukrijk 2,125,000 Rusland 2,040,000 tt Italië680,000 Oostenrijk850,000 Engeland340,000 En nog zijn bij de groote mogendheden nergens tot volle uitvoering gebracht de wetten, regelende de recruteeriug der legers. Mocht dit geschieden, dan zal na verloop vau een aantal jaren het bruto cijfer van 19,000,000 man, hierboven ver meld, gestegen zijn tot 29,750,000, waarvoor de groote mogendheden aldus hun aandeel leveren Duitschlaud 6,400,000 man. Frankrijk n 11 n Oostenrijk 3,000,000 11 Eegeland H In het Engelsche Lagerhuis viel Sir John Swinburne onder de discussie over de Parnellwet in slaap. Zelfs de drukte bij de stem ming vermocht hem niet te doen ontwaken. Men verliet de zaal eu reeds maakte men zich gereed die te sluiten, toen gelukkig de Sergeant-at-Arms, die uog eens rondkeek, den Afgevaardigde van Lichfield slapende zag en hem wekte. Tets splinternieuws op schoolgebied. In Wal- tershausen, een stad in het Saksen-Koburgsche vorstendom Gotha, aan de Hö-sel, heeft men be sloten, dat de schoolkinderen bij het begin en aan het eiude van elke vacantie zullen gewogen worden. Hierdoor wil men te weten komen in hoever de vacantie bevorderlijk is voor de licha melijke ontwikkeling. Als dit onderzoek tot goede uitkomsten leidt, ten gunste der vacantia, dan voorzeker zal de vacantietijd tot groot genoegen van leerlingen en onderwijzers worden verlengd. Voegt hierbij de vaderlijke Regeeritig, nog ver hooging van jaarwedde voor de onderwijzers, opdat deze hunne vacanliedagen nuttig kunnen besteden in het belang van het onderwijs, dan voorzeker behooit Waltershausen tot het dorado der schoolmannen. Een nieuw middel tegen de aardappelziekte. In hst „Zaitschrift des landwirtschafllicheu Cen- tralvereius der Proviuz Sachseu" wordt door prof. Easquelle onder den naam van „Bordelaiser Brei" een nieuw middel tegeu de aardappelziekte aan bevolen. Dit middel bestaat uit eene oplossing van 1 K. G. koper-vitriool in 100 liter welwater en uit eene soort van kalkmelk, die men bereidt door op 25 K. G. ongebluschte kalk, 30 liter water te gieten. Beide vloeistoffen worden door elkander geroerd. Met dit mengsel worden, zoodra het aanaarden is afgeloopen, de bladereu der aard appelplanten besproeid. Aardappelplanten, op deze wijze behandeld, leverden bij den oogst niet an ders dan gezonde knollen op, terwijl van die der overige planten 2.37 pet. door de ziekte waren aangetast. Uit een, op 3 Januari in den aardappalke'der ingesteld onderzoek bleek ook, dat de knollen, afkomstig van planten, met //Bordelaiser Brei// behandeld, gezond waren terwijl er van de overige reeds 5 pet. waren aangetast. Naar de Landw. Anz. in staat is mee te deelen, gebruikt een ervaren lao Ibouwer met buitengewoon goed gevolg tegen den zoo dikwerf voorkomenden gebrekkigen eetlust der varkens soda: hij n :emt bv. op 2 kilogr. haver 36 gr. soda en bevochtigt een en ander met 4 lit. water. De aldus gezwollen haver wordt ic de vroegte en di-s avonds tot eene hoeveelheid van 0,75 liter met het andere voeder aan het dier voorgezet. Dezelfde iandbouwer bezigt in het algemeen bij graan voedsr, dat gekookt wordt, een weinig soda eu zout en deed s;dort de ervaring op, dat de bukleedselen van de graanvrucht veel eer los- weeken, waar/a de diereu het voedsel zeer gaarne nuttiger.. Amerikaansclie Oesterteelt. De oester han del heeft te Nrw-York een belangrijken omvang verkregen; 50,000 personen vinden daarin een beslaan. Men berekent, dat New-York alleen in het jongste seizoen voor eene waarde, van 25,000,000 Ds. heeft verzouden. Toen in het jaar 1880 eene ondernemende firma hare eerste oeaterbauk tegenover Stratford Point aanlegde, noemde men de poging, om op eene diepte van meer dan veertig voet oesters te willen kweeken, eene groote dwaasheid. Anderen volgden intusschen haar voorbeela en thaus zijn van Stratford Point uit, iu noordelijke richting, reeds meer dan 10,000 acres, ongeveer 16 vierkante mijlen, met oesters belegd. Het kapitaal, dat te New-York in de oester- industrie is belegd, wordt op 10 a 12 millioen dollars geschat. Da stad zelve gebruikt dagelijks 4 millioéti oesters. Paarden in brandende stallen gaan veelal verloren. De ervaring leerde reeds herhaalde'ijk, hoe uiterst moeilijk het is om een paard uit het gevaar te redden. Ja zelfs kwam het wel voor, dat een gered of een bijkans gered paard toch in zijn verderf liep. Daarom is het niet onnut (ook zelfs dan niet, indien volgens den eene of andere deze raad geen nieuwtje wezen mocht) aan de Landw. Thierz. bier te outleenen, dat er geen beter middel bekend is, om een paard bedaard en kalm uit een brandenden stal te verwijderen, dan het dier een natten zak of een nat gemaakt dtk over het hoofd te slaan. Daar mee laat volgens aangehaald weekblad elk paard zich kalm eu gelaten uit het gevaar ver wijderen. Belasting op baardenIn bet schep- pen van belastingen waren de regeeringen van alle volken in alle tijden, bizonder vernuftig. Wat heeft meii niet al weten te belasten! Over deze stof zou men een heel onderhoudend boek kunnen schrijven. Wij betalen belasting voor de lucht, die wij inademen, het daglicht, dat door de vensters in onze kamer schijut, de gelegenheid om or s eten te koken en ons woonvertrek te verwarmen. Men zoekt van alles belasting te halen. Het verwondert ons, dat meu nog uitt gedacht heeft aan deu baard, evenals Peter de Groote, die begreep, welk een rijkdom er in de Russsische schatkist kou vloeien door dat handjevol haar, waarmee de natuur het gelaal, des mans heeft voorzien. Hij liet deze woorden in brons gra- veeren.- De baard is een overtollig sieraad. Daarvan uilgaaude, legde hij op den baard eene belasting, die alle bezitters daarvan tot wau- hoop bracht. De Rus en voornamelijk de Kozak, is zoo op zijn biard gesteld, dat velen onder hen liever het leven, dan hun baard zouden verliezen. De weerspannige baa-den moesten dus be talen en zij werden niet geschat naar hunne lengte, doch naar den msatechappehjken stand van den drager. Ambtenaren eu kooplieden betaalden 100 roebel (200), burgers en Bojaren 60 roebel (f 120), de bewoners van Moscou 30 roebel (f 60); de boeren, telkens als zij de stadspoorten binnen kwamen f 0,12V2- Men gaf daarvoor een soort kaartje of contramerk af, mireau genoemd, dat men bij zich moest dragen, omdat de wachten anders onverbiddelijk waren en de baard dadelijk onder de schaar verdween. C&tbarina bevestigde dit edict. In 1728 ver oorloofde Peter II aan de boeren den baard, doch voor de anderen handhaafde hij de be lasting. Keizerin Anna maakte het voor de dragers van baarden nog erger. Niet alleen betaalden zij die belasting, maar zij moesten zelfs het dub bele betalen voor de anderen, die geen baard droegen. Dewijl velen dit niet konden opbrengen, gingen zij het land uit. Men heeft nauwelijks eenig begrip van de verwoedheid dier vorsten tegen baarddragers. Eindelijk ontfermde Gatharina II zich over heD. De vervolging duurde 60 jaar. Zij had hare dwepers en hare martelaars. In het archief van het Russische gouverne ment vindt men nog den stempel voor de mi- reaux of cortramerken. Het veelbesproken groote hout vlot uit Nieuw Schotland, dat naar New York werd gesleept, is daar behouden aangekomen. Het is 529 voet (177V2 meter) lang en 55 »oet (161/2 meter) breed, en bestaat uit 24,000 balken, te zamen 5 millioen kubieke meter hout. ■Tegen het einde van dit jaar zal Londen misschien reeds door een telephoon met Parijs zijn verbonden. Men wil daarvoor gebruik maken van den onderzeeschen telegraafkabel tusschen beide landen, welke, naar men meent, ook voor het overbrengen der stem geschikt is, maar verder is er zwarigheid. Ten einde name lijk het geluid'over een grooten afstand over te brengen, moet een bronzen draad dienen. Een dergelijke draad doet reeds dienst tusschen Havre en Parijs, maar in Engeland zjjn alleen gewone telegraafdraden. De Engchehe Regeering heeft zich nu echter bereid verklaard, ook langs haar telegraafpalen een bronzen draad te span nen, zoodat weldra proeven geuomen kunnen worden.Indien deze gelukken, is eene telephonische verbinding tusschen Parijs eu Londen slechts eene quaeslie van tijd. Een schrijven van den Barge- meester van Amersfoort, aan den Majoor-Com mandantder dienstdoende schutterij aldaar, heeft tengevolge gehad, dat de officieren dier schutterij op hunne aanvrage om eervol ontslag ziju terug gekomen. De volgende Russische spoor- weg-idylle wordt door de Kuryer Warszawski verhaald. Op dsn spoorweg van Libau naar Romensk stond op eens een in volle vaart zijode trein sil, en wel zoo plotseling, dat de reizigers door den schok viij onzacht tegen elkander aanvielen. Verschrikt kekei de passagiers uit de raampj s wat er e doen was, en daar zagen zij, op d n spoorwegdijk, den machinist, zijn assistent en een stoker elkander afrossen. De mannen, di s de flesch nogal flink hadden aangesproken, kregen ruzie; op de locomotief was geene luimte om te vechten, en zij hadden ever. den trein laten stil staan om op hun gemak met de vuisten hun twist te beslechten. Toen zij elkaar bont en blauw en den ueus aan het bloeden hadden geslagen, slapten zij weer op de locomoiief, eu de trein reed voort. Door de Spaansche kooplieden, die nu ongeveer 14 dagen in Friesland hebben vertoefd, zijn, door medewerking van den loge menthouder R. Kuiper, te Akkrum, thans 74 koeien aangekocht, tegen den gemiddelden prijs van 210 per stuk. Genoemde logementhouder en 2 Akkrumer knechten zullen het vee bege leiden naar Saragossa. Een der eerste persone,n die ge profiteerd hebben bij de telephoon, welke thans Parijs met Marseille verbindt, was de Koning van Portugal, die, zoodra hij iu Frankrijk ge land was, zich in telephonische verbinding met zij ie vrouw heeft gesteld, Welke te Parijs toefde. De lijn is 920 kilometers la-g en werkt uitstekend. Voordris franks kan men drie minuten lang een telepho: iscli gesprek voeren. De oudervinding heeft geleerd, dat de tijd van vijf minuten deze waren vroeger toegestaan te ruim berekend was, daar het publiek over 't algemeen nooit langer conversaties per draad pleegt te houden dan van twee a. drie minuten. Schietproeven uit luchtballons. De bekende luchireizigers F. Lhoste en E. Archdeacon hebben in eeue zitting der Academie van luchtscheep vaart, belangwekkende mededeelingen gedaan omtrent eene reis, door hen ondernomen met het oogmerk om in de eerste plaats te beproeven, gedurende de vaart het schuitje te laten zakken, en ten tweede, om uit den ballon op eene be paalde hoogte geweervuur af te geven. De proef werd genomen met den ballon Alsace- Lorraine, metende 500 M3, en geheel voor dezen bizonderen tocht uitgerust. Da opstijging had plaats bij de gasfabriek te Villette. Zwevende op eene hoogte vau 700 M., werd het eerste gedeelte van het programma uitge voerd, d. i. het schuitje lateu zakken op onge veer 3 M. beneden de normale hoogte. Deze manoeuvre vereischte bizondere voorzorgen: eerst moest het schuitje, worden opgehescben, daarna moesten de verlengstukken der touwen worden ingelast, om vervolgens langzaam te zakken met behulp van katrollen, die aan den hoepel waren vastgemaakt. Ruim een uur na het vertrek, bevond de bal lon zicb op 500 M. boven het fort Nogen t; deze plaats werd door de luchtreizigers zeer geschikt geoordeeld voor het tweede gedeelte der proef. De geweren warden geladen en het eerste salvo afgegeven, waarbij het bootje aan viij sterke slingeringen onderhevig was. Bij elke losbranding scheen de ballon, die zich overigens ter nauwer- nood verplaatste, een vrij sterken terugstoot te oudervinden. Het garnizoen van het fort, dat zich gedurende twintig minuten onder het vuur vau den lucht ballon heeft opgehouden, heeft herhaaldelijk ge tracht door luide toeroepingen zich verstaanbaar te maken, maar de reizigers hebben geene enkele vraag kunnen begiijpen. G durende deze opstijging zijn later, op eene hoogte vau 2400 M. boven de wolken, merk waardige proeven genomen omtrent de weerkaat sing van het geluid. Na eene reis van ruim vijf uren kwam de ballon in de nabijheid van Moncerf behouden neer. Bijdrage tot de geschiedenis der kousen. On ge- veer tweehonderd jaren geleden bezat nauwelijks éen persoon van de duizend een paar kousen, thans is die vethoudiug omgekeerd, zoodat onder duizend personen er nagenoeg niet een gevonden wordt, die geene kousen beeft. De kousenwe- versstoel, eeue zeer gecompliceerde machine, werd in 1589 door een Engelschen Geestelijke, Wil liam Lee, te Cambridge, uitgevonden. Hij bad de eer voor Koning Jacobus I (1603 1625) een kous te maken. Doch hst veroordeel dier dagen stak den draak met zijne uitvinding, zoodat Lee zich naar Frankrijk bogaf. Daal had hij geen beter succes; hij stierf in zeer behoef tige omstandigheden te Parijs. Zijne machine echter vond van lieverlede bijval en werd twee en een halve eeuw lang gebruikt, totdat zij in den jongsten tijd door jde cylinder-machine is vervaDgeu. Een meisje kan daarmede in een dag de stof van 240 paar kousen vervaardigen. Op het Stationsplein. Een guldenstrein is uit Amsterdam aangekomen. Een beweeglijk gezelschap van zes personen heeft door tussohen- komst van een witkiel een rijtuig gevonden. Men wordt het evenwel, ondanks de drukte

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2