MARKTBERICHTEN, BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten. Voor geest en hart. Roem is een organisch vergif, dat de hersenen aantast en de zenuwen koorts achtig prikkelt. Meuschanhaters doen aan tooueel- spelers denkeu, die daarom zich terug trekken, omdat hunne zelfzuchtige eigen schappen geene toejuiching verwerven. Het streven in deu mensch meer te zijn dan hij is, gaat met de neigiug, meer te weuschen dau hij heeft, hand aan baud. Vele menschen gelooveu wel aan de deugd, maar beschouwen de beoefeuing daarvan met meewarigheid. Er komeu altijd meer nuttige dingen bij den arme binnen dan bij den rijke omdat de ingang bij de rijken veelal versperd is door een hoop geld. Ter behartiging. Christen, strijd den goeden strijd! Op deze aarde, iu dezen tijd Is geen rust te vinden. Die den goeden strijd ontvliedt, Wint de kroon des levens niet. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. van aandeelen in geldleeningen voor R. K. Kerken en Gestichten. Amsterdam, 15 Augustus 1888. Prijzen der onderstaande elfectengouoll)er. Blijkens bericht van'sKonings Gezanten te Weenen eu Berlijn is de phylloxera aangetroffen in de Wijnbergen bij Ober- Mallebern, district Koruenburg (Neder- Oosteurijk), St. Margarethen en Rust, district Oedenburg (Hongarije), en iu de omstreken van Biebrich en Mosbach (Pruisen). CAïRO, 15 Aug. Men verzekert, dat Keren zonder tegenstand is bezet door Barambaras, die zich voordeed als hande lende in opdracht van Italië. waarmede onderhandeld wordt, zoo vlug niet eens over den prijs. De spruiten zitten reeds met de taschjes en mandjf s, maar ze moeten er weer uit. Dat helpt! Eindelijk is, dank zij vooral de tus- echenkomst van de circerone, de familie dan rijdvaardig. De witkiel krijgt voor zijn moeite een dubbelje. De witkiel (het dubbeltje op de platte vlakte van de hand zoekeDdr) //Zeker dik meer gewend met een handdouwer, as met een lauddouwer te rijden." Het kiemen der planten. De physioloog Pasteur heeft in den laatstsn tijd verschillende proeven gedaan om planten-zaden in eene kunst matig van microben vrijgemaakte aarde ot vloeistof tot ontkieming te brengen. Het resultaat van zijn onderzoek was volkomen negatief, daar er van ontkiemen bij deze zaden, onder zulke omstandigheden, geen sprake was. Pasteur, die zijn onderzoek echter nog steeds voortzet, besluit hieruit, dat op dezelfde wijze als bij het intreden vau het gistingsproces, de medewerking van micro-organismen hiertoe vol strekt noodzakelijk is, en het ontkismingsproces van planteuzaden door dergelijke microscopisch kleine organismen wordt aangevangen, die dien tengevolge een onmisbare factor voor het leven en den groei der planten zijn.*' De indertijd door ons vermelde onderhandelingen over een andere asnlegplaafts voor de stoomschepen der «Maatsch. Nederland" zijn thans afgeloopen. Te beginnen met het stoom schip Koningin Emma, op 29 S ptember a. s., zal op da uit- eu thuis-reizeu Genua in plaats vau Marseille worden aangedaan. De bepalingen aa gaande reductie bij inscheping te Genua ziju dezelfde als die welke voor embar- kement te Marseille waren vastgesteld. Opmerkelijk is de uitspraak van een der beroemdste spoorwegingenieurs in En geland. Groote wijzigingen, zegt hij, zijn er in de laatste 25 jaren niet aangebracht iu den bouw van het stoomwerktuig, maar verbeteringen in de onder- doelen der couslructie daarentegen waren menig vuldig eu tevens van groot belang. 11 t beste bewijs voor den vooruitgang in d zen wordt geput uit de fi lancieële verslageu der groote Engelsche spoorwegmaatschappen. De treinen hebben tegenwoordig gemiddeld eeue snelheid van 14 percent hooger dan voor 25 jaar, en toch verbruikeu de machines slechts weinig meer dan de helft der steenkolen. Bij vaststaande machines is het voordeel nog grooter. Op de Internationale Tuinbouw- tentoonstelling te Keulen zijn o. a. uit Nedeiland bekroond le de firma Jacob Juriissen en Z ion te Naarden met een 2.1ec prijs voor de schoonste groep van 30 coniferen in 30 soorten. Bovengenoemde firma ontving bovendien vijf le prijzen voor verschil lende collecties bloemen; 2e de firma M. Buschhammer en Co., te ZeVeuaar, eene bronzen mtdaille voor ingezonden tabaksplanten3a de firma Korff eu Co. te Amsterdam eene bron zen medaille voor ingezonden cacao. De bekroningen voor architectuur, machine rieën eu bijenteelt zijn nog niet bekend. Dr. Morell Mackenzie moet voor 7500 het recht verkocht hebben voor een Duitsche vertaling van zijn antwoord aan Dr. Bergmann. De koene luchtreiziger, «profes- eor" B.ddwin gaat nog steeds voort in Engeland proeven te doen met hit door hem verbeterde valscherm. Dit zal zoolang duren tot hij aan getoond heeft, dat het dalen door middel Van de parachuut niét gevaarlijk is. Dan is natuurlijk het aardige er af en raakt hij mei zijne uitvinding in de vergetelheid. Om dit te voorkomen en er tevens eene nuttige bestemming aan te geven, raadt een Engelseh blad hem aan, het bijv. ge schikt te maken om er mede uit brandende ge bouwen te ontsnappen; men kan niet altijd op de hedendaagsche reddingsmiddelen in dergelijke oogenblikken van gevaar vertrouwen. //Toon nu eens wat je kunt, professor!" zegt het blad. Te Valparaiso in Chili is tenge volge der hevige regens een waterreservoir ge barsten, waardoor de voornaamste straten ouder water gezet en het verkeer geheel gestremd werd. O g-Veer honderd huizen stortten ir. en verscheidene honderd personen zijn verdronken. Het virlies aan eigendom wordt op een milli/en dollars begroot. I n het Berliner Tageblatt wordt v e r - haald van een vledermuis die onlangs, aan ten der vleugels gewond, in don winkel van een harbier aan den Schöncberger üfer kwam flad deren, tn die, door den barbier van melk en spek voorzien, daar bleef. Drie weken lang kroop hot diertje door de kamer roi.d, matr acht dageu geleden was het op eens verdwei èo. Den volgenden morgen voi d m-n echter de vleermuis wi er voor de deur, en s-dert dien dag vliegt zij geregeld 'e avonds uit, en komt 's morgens bij d n barbier terug, om overdag iii zijn huis te 'olijven. Of de wonderbare tamheid van die vleermuis ook in verband s'aat met den komkommerijl, meldt de berichtgever niet. Zondag is, b I ij kens telegram uit New-York, op den Erie-spojrweg in de nabijheid van Shohola, een goederentrein onispoord. Slechts weinige minut n later volgde een sneltrein, die in volle vaart op den ontspoorden trein kr.ed, met het gevolg dat de metste personenwagens door deu schok ontspoorden en van den 80 voet hoogeu spoordam stortten. Bij den i al geraakten sommige wagens ook nog in bran I. Meer dau 40 personen zijn bij dtze ramp gedood of gewond. Te Wieuwerd, een klein dorpje in de gemeente Baarderadeel, aan de lijn Leeu- warden-Saeek, vindt men in de kerk een eigen- aardigen grafkelder, waarin de lijken niet tot ontbinding overgaan, maar geheel opdrogen. Men vindt er verscheidene zeer zware lijkkisten, waarin de lijken, zeker een paar eenwen oud, geheel op gedroogd, maar overigens ongeschonden liggen. Vroeger meende men dat een dezer lijken het stoffelijk omhulsel was van Anna Matin Schuur man, gtstorven in 1678, en beweerd: dat het linnengoed gemerkt was met de letters A: M: 8. Thans echter zegt men dat haar lijk niet in, maar onder den vloer van den grafkelder rust. Ook vindt men in den kelder een haan, die er voor 69 jaren meet opgehangen zijn en nog geheel gaaf is, zoodat de kam nog duidelijk zichtbaar en even groot als vroeger is. Wie de evengenoemde spoorweglijn passeert en even aan .de halte Wieuwerd afstapt, zal zich zeker niet beklagen een kijkje in dien eigeuaardigen graf kelder te hebben genomen. Een slachtoffer van Bacchus, met het zoogenaaamde delirium behebt, was dezer dageu in zulk een stadium, dat hij het glas, waaruit men hem in een herberg aan de Palm- gracht, hoek Driehoekstraat, te Amsterdam, water te drinken gaf, met de tanden verbrijzelde, waarvan het gevolg was, dat de scherven iu den mond eu keel drongen en een hevig bloeden Verooizuakten. Waauziuuig van pijn (zooals licht te begrijpen is), snelde hij de brug op, kermende en onder de hevigste gebaren naar zijn mond wijzende. Na met moeite door een paar personen gegrepen te zijn werd zijn mond verbonden en is hij naar het Gasthuis vervoerd. Z. H. den Paus heeft 10,000 lire aan deu Aartsbisschop van Sevilla gezonden als bijdrage voor het herstellen van de verwoeste kathedraal aldaar. De Engelsche Generaal Maitland heeft te Woolw.ch een kanon laten vervaardigen, dat eeretdaigs te Slioeburyness zal wolden be proefd, en een dracht zal bezitten van 12 Engelsche mijlen (19,300 M.) dus bijna 31/2 uur gaans. Met zulk een kanon kan het bombard ment op eene terugtrekkende vijandelijke vlo /t worden voort gezet, totdat de schepen door de bolrondheid der aarde, aan deu gezichteinder verdwijnen. Het kauou heeft een gewicht van 22 Engelsche tonnen, eu werpt projectielen van 172,3 KG. In de Tyrolscbe bergen hebben in deD laatsten tijd weder verscheidene onge lukken plaats gehad. Een toerist, die deu Cruenkopf beklom, is in een afgrond gevallen en zeer ge vaarlijk verwoud. Vau een Engelschmau, Duns- dale, die eet tocht in het gebergte ondernam, heeft meu sinds geruimen tijd niets vernomen, eu men vreest, dat hij om het leven kwam. Voorts wordt te Brixen een bergbeklimmer uit Weeuen vermist. Wederom is in Saksen eene epi- d.,-mie van trichinose waargenomen, thans iu de omstreken van Zwickau, alwaar eeu 80 tal per sonen door die ziekte zijn aangetast. Dit is de 3e epidemie, in een jaar tijds in Sak sen waargenomen, ea toch gaat men daar te lande steeds voort met het gebruik van rauw of half rauw varkensvleesch. Wie in Japan komt moet, behalve den Mikado, ook vooral de groote Takashima koleumij 1 gaan zien, zoo genoemd naar het rots eiland, waarop zij is gelegen. Het is eeu van de merkwaardigste particuliere ondernemingen, die jaarlijks omstreeks een half millioen ton kolen opbrengt en vele schepen naar Nagasaki lokt. Nii-t minder dan 5000 vrouwen zijn hij de onder neming in dienst, die voor het laden der schepen worden gebruikt. Dit gaat eigenaardig in zijn werk; de vrouwen echareu zich op eene rijende omm r steenkolen gaat snel van hand tot hand, tot bij eindelijk in het schip komt en langs eeu tweede keten keg terug gaat. Dezi bezigheid ge schiedt met bliksems,itlheid onder 't gelach eu gebabbel der vroolijke werksters. Op die wijze kan eeu schip iu een uur met 400 ton gekdau zijn eu de netheid, waarmede dit geschiedt, is zo,ider voorb eld. De afstand van B e r g e n-o p-Z 0 0 m naar Ziexiksee is door twee wielrijders uit eerst genoemde plaats in 1% uur afgelegd, het over zetten o;er de Eendracht eu het Zijpe hieronder niet begrepen. Eene aanzienlijke dame te Par ij s had boekwerken uit (le bibliotheek van haar echt genoot verkocht en was zelfs tot diefstal iu een magazijn overgigaan. om z ch het geld tot den aankoop van morphine te verschaf! n, maar alle morphine, die zij gebruikte, kon zij niet betalen, zoodat een apotheker haar zeifs op orediet leverde. Toen nu de echlgeuoot eene rekening van den apotheker ten bedrage van 1500 franks ontving, stelde hij dezen verantwoordelijk voor de af dwalingen zijner vrouw. De vraag deed zich bij de Rechtbank voor, of da apotheker tot in het oueiudige mag aflever, n wat een recept heeft voorgeschreven. Een daaromtrent geraadpleegde deskundige wilde de zaak niet iu het algemeen opvatten, maar spiak toch als zijne meening uit, dat de apotheker nooit meer mag verkoop-u dan de mtd cinale doses. De apotheker nu had aan de dame, tijdens zij op eene badplaats vertoefde, veel meer geleverd dan ooit voorgeschreven kon woiden, namelijk 100 poeders elk vau 250 a 300 milligram. De Eiansche rechter veroordeelde d.;n apotheker tot 6 dagen gevangenisstraf, boete van 2000 franks en de kosten van onderhoud dor patiënte in een krankzinnigengesticht. Van deze kosten weid hij echter spoedig bevrijd door den dood der dame. Iu liet jaar 1810 vond iemand te Center Township in Peunsylvanië een schildpad op zijne hoeve en sneed in haar schild zijne initialen en het getal 1810. Sinds dien tijd werd niets meer van de schildpad vernomen, tot dat zij kort geleden, vlak bij de plaats waar zij voor 78 jaren gevangeD werd, op eens weer is opgedoken, nie- maud weet van waar, doch iu goede gezondheid en weiarenden staat. Kinderlijk begrip. Elsje. Niet waar, Mama, als ten neger huilt, dan huilt hij inkipl Eene moderne dienstbode. Dame (lot hare nieuwe dienstmaagd). Ik hoop, dat gij door uw vlijt eu ij/er mijne tevretdenhcid zult verwerven en niet zooals uwe voorgangsier, den tijd zult dooden met liet lezen van romans. Dienstbode. Wees gerust, M< vrouw, romaus lezen d ie ik nooit, doch af en 10e schrijf ik er wel een. Onbeschaamdheid Sergeant.Ker< is, jullie bent zulke aartsleugenaars, dat ik je in staat acht mij in het geacht te spuwen en dan te zeggen, dat het heeft geregend. Bij den tandarts. «Ge hebt dus vreeselijke kiespijti?" «O, onverdraaglijke pijn," verzekert de paliëit. «Zio, en komen de aanvallen spoedig achter elkander?" «Elke vijf minuten." «En hoe lang duren zij?" «Minstens een kwartier." Het ongeluksgetal. Ja, ja, ik heb het altijd gezegd, dertien is een ongeluksgetal! O, wat heb ik een maagpijn. Dat komt van die 13 gla zen bier, die ik gisteren-avond heb gedronken. Ook eene vergelijking. Ambtenaar (met verlof in Zwitserland) die iu den vroegen morgen stond ziel naar de ossen, welke naar buiten worden gedreven. Hm zoo vroeg gaat nie mand in de residentie naar 't bureau. Men moet zich weten te helpen. Genees heer. Ik heb u gezegd, dat ge de medicijn moet innemen, ge hebt er u echter mede gewreven. Patiënt. Ja, want om ze iu te nemen, is zij te bitter! Haarlem, 16 Augustus. Er heeft zich hier ter stede bij een varken een geval voorgedaan van besmettelijke vlekziekte, waarop onmiddellijk de wettelijke voorschriften met het oog op verdere uitbreiding zijn toegepast. Gedurende de maand Juli zijn door de politie alhier 35 personen vervolgd wegens dron kenschap op straat. In de maand Juli van het vorige jaar was dit getal 42, dus 7 meer. De diamanten, welke in de afgeloopen kermisweek als verloren werden aangegeven, zijn thans door den eigenaar, wonende te Amsterdam, in zijn eigen huis teruggevonden. Op den 15 Augustus 1838,alzoo voor vijftig jaren, des morgens te elf uren, werden hier ter stede door het huwelijk verhonden Dirk Cornelis Bosch, geboren 22 October 1814, en Dina Frederika Maria Van Oostendorp, geboren 25 December 1808. Ter eere van het gouden echtpaar, thans woonachtig in de Witte Heeren- steeg, deden de buren gisteren de Nederlandsche vlag uit hunne woningen wapperen. In de gehouden zitting van de afdeeling voor de geschillen van bestuur van den Raad van State is o. a. ingekomen een koninklijk be sluit, houdende beslissing in zake het beroep van den Heer J. Willems c. s. te Haarlem van een besluit van Burgemeester en Wethouders dier gemeente van 8 Maart 1888, waarbij aan den Heer J. Drieduiten vergunning is verleend tot het oprichten eener slachterij aan de Oude Groen markt No. 18. Met handhaving van het besluit van B. en W. werd het beroep ongegrond verklaard. Op last der justitie is in het huis van bewaring gebracht een hier woonachtig dertig jarig man, op wien de zware beschuldiging rust van het plegen van onzedelijkheid met een meisje van vijf jaren. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd: 15 Aug.: J. Verzijlbergen en M. De Boer. Getrouwd: 15 Aug.: F. Akersloot en C. Antonisse. J, H. M. Geisdorfer en P. Rijbroek. J. J- Kramer en M. M. Van Slooten. A. Van Petten en G. Kort. J. Van Bommel en J. Schreuder. Bevallen: 10 Aug.: A. Enaeler-Visbeen, d. 11 Ang. E. Stouten Wolvezang, z. A. M. Bos-Koppen, d. K. Kan-Mok, d. G. J. Lasschuit-Van der Putten, 1. G. VanBatenbnrg-Intveld, z. (levenloos). 12 Aug.:: G. H. Balkenende-De Wilde, d. M. Smit-Cassee, 2 z. A. C. Wingender-Egner, d. W. C. Mooyman- Odink, d. P. K. Snoek-Schotanus, d. A. Q. Slin gerland-Kraak, d. 13 Aug.: A. M. Van Weslerhoven- Van Eeden, d. J. M. Jansen-Reysenberg. z. C. H. M. Kooy-Mulder, d. 14 Aug.: C. Stammers-Fokkens, z. 15 Aug.: E. Stam-Busking, z. T. Bakker- Bakker, z. Overleden: 11 Aug.: J. J. Vring, 1 m. A. M. Hartel Lennings, 31 j. J. Wevers, 30 j. B. J. Berlage, 4 j. 12 Aug.: M. Smit Cassee, 32 j. 13 Aug.: C. Van Abs, 03 j. 14 Aug.: M. C. De Wijn, 55 j. J. A. Fiora, 11 mn. S. Vau der List, 2 j. J. E. L. Martin, 17 j. UITLOTINGEN Weesp. Parochiekerk. Uitgeloot van de leening a 4 pet. No. 7 groot f500 en van de premieleening No. 4909 f 1000, No. 2296 f100, Nos. 708, 4540, 5028 en 6558 elk 25. De volgende nummera elk fll: Nos. 205, 780, 1896, 2067, 2364, 2541, 2664, 2758, 2807, 3137, 3316, 3353, 3654, 4364, 4455, 4962, 5129, 5425, 5613,5867, 6582, 6717, 6767, 7040, 7289, 7342, 7452, 7524, 7540, 7570, 7585, 7659, 7730, 7956. HAARLEM, 15 Aug. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, veikoopen en prijzen als volgt: koeien 12, verkocht 10 voor I 150 a 120, 1 stier verk. 1 voor f a 60—vaarzen, verkocht voor f pinken verkocht voor f af— graskalv. verk. voor ia nuchtere kalveren, 19 verk. 19 voor 12 a 6, schapen, 56 verk. 56 voor f 22 a 14 Lammeren verk. f —af Varkens verk. c. per 5 ons. Biggen verk. fa Paarden verk. f af Veulens verkocht Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 43 stapels kaas, 5383 stuks, wegende 9941 kilo, hoog ste prijs f 27,— middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 15 Aug. Ter veemarkt heden wa ren aangevoerd: runderen, 167 vette kalveren, 1ste qual. 0,95, 2de qual. 0,75 per kilo, graskaif J a 19 nuchtere kalveren,f 6 a 15, —schapen en lammeren f 165 vette varkens 36 a 39 c. per kilo. PURMEREND, 14 Aug. Kaas: aangevoerd 343 stapels prijs der kleine kaas f31.middelbare f HOORN, 15 Augustus. Op de heden gehouden paar denmarkt werden aangeroerd 113 stuks, meest goede qual. De prijzen waren, met stuggen liaudel, hoog. GOUDA. 15 Aug. Kaas. aangevoerd 93 partijen handel vlug. le qual. f 27 a 29.— 2e qual. 22.—a 25.— zwaardere 30.—a 84.Noordhollandsche fa Eerstvolgende kaasmarkt op 26 Sept. e. k. ROTTERDAM, 14 Aug. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 12 paarden. 196 mnderen, 223 vette en gras kalveren, 22 nuchtere kalveren, 12 schapen of lam meren, varkens, 81 biggen, 1 bokken. De prijzen van het vee, besteed ter markt vau heden waren als volgt: Runderen 1ste qnaliteit 70 e. 2de qual. 65 c., 3de qual. 60 c.; kalveren 1ste qual. 87Ys 2de qual. 80 a 75 c., schapen lste qual. 60 c., 2de qual. 55 c., alles per kilo; varkens lste qual 19 a c., 2de qual. 18 a c., 3de qual. 17 c., licht soort 16 a 18 c. per half kilo. SCHIEDAM, 15 Aug. Moutwijn, per ned. vat f 8,— Jenever f13.50, Amsterd. proef f 14,75 spoeling f 0,60 dito commissie f 0,60. pCt. de koers. Nederland. Oertil. Work. Sohuld 2' 787, Italië. Oostenrijk Portugal. Huelaiiri Spanje. TurkJJe Egypte. Columbia. Peru. Oostenrijk. Nederland Hongarije, übl. l.eouing 1867. 5 Goudleening5 Obl. Pauael. Leen. 1860-64 5 Obl. in papier (Mei—Nov.)5 zilver (Jan.Juli). 5 O bi. buiten). 1853-84 8 bij Dope A Comp. Oude Ruszeii 5 Obl. Nic. Spw. 1867/89 4 1877 A met. L 20-100 fi Obl. buitoni. 1867, 1871 75 I1 18762 binnenl. (Perpetueele)4 Obl dig. Schuld 1865 Serie D 5 n 1869 C 6 Obl. Leeuiug 18764 W.-Amenk». Obl. Vereen. Staten 1876 4' 1877 4 Obligation4' celling 18706 1872 5 Aand. Nationale Bank. divid Holl. Uz. Spw. Aand. M. tol Eipl. St. Spw. Aaud. Cent. Spw. geatemp. Obl iudisobe Spw. Aaud Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl nu 1875. Italia. Zuid Ital. Spoorw Obl.. Busts».' Gr. pw. Mantacb. Aand Baltia lie Spw. Aand.. Jelez Griaai Obl5 Kiew Brest Aand5 Kurek Ohark. Obl. ƒ1000. 5 Mor.chan.k Syaran Aand. 5 Riaacbk Wiaama 5 Uuuinuie Aandeelen Spwdi Amerika Chicago N. W. (,'ert. Aand.. N. York Lake Erie W. S. Aaud. Illinois Cert. Aaud Miaa Kauaaa l'eiaa Obl. Oerl. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amaterdam /100. 8 Rotterdam8 91 s/8 101%. 101% 931/, 92 86% 67% 64% 1027,. 85'/. 100% 50 697, 14% 14% 847, 1047, 124% 287, 15 13"/,, U7% 145 U8% 78 136 93 12% 607e 118 577a 93 99%. 297, 287, 1407, 28 121 96 Helgle Gemeente Orediet stad Antwerpen 1887. Oostenrijk. Staalel 185 4 1860 1864.. 1864, 1866., Uuflland Geldkoers prolongatie 27, pot. Ul% 104 1037, 897, 110 1137, 139 158 1477,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 3