[\[xYWxl\\\i e&ue algemeene. Geene regeering meer. Hat geweten der meuschheid zal dat alles vervangen. Oorlog aan het kapitaal GEMENGDE BERICHTEN. De vergadering ging met den kreei: »Leve de werkstakinguiteen. Het jaarlijksche feestmaal der Bouapar- tisten heeft eergisteren in de Wagram-zaal te Parijs plaats gehad, onder voorzittel- schap van Baron Legoux, Paul de Cas- sagnac, Clément de Royer, Baron Hauss- mann, Generaal De Lacerdelle en andereu hadden zich doen verontschuldigen. De gasten waren ten getale van 1500. Bij het dessert werden levendig toege juicht de toosten uitgebracht op Prins Victor, op de ex-Keizerin Eugeuie en op de Bo- napartistische kamerleden. Vervolgens werd er een adres, overvloeiende van betuigingen van onwankelbare trouw en toewijding, opgesteld en toegezonden aan Prins Victor. In dit stuk wordt de wensch geuit, dat Zijne Keizerlijke Hoogheid weldra op den troon het patriottische werk van Napo leon I en Napoleon III moge voortzetten. De strijd tusscheu Sir M. Mackenzie en de Duitsche doctoren, welke langzamer hand in het vergeetboek begint te geraken, zal daar weer uitgehaald worden. De uit gevers Sampsou Low en Co. toch deeleu mede, dat Dr. Mackenzie bezig is met het 8chrijveu van zijn antwoord op de aan tijgingen der Duitsche geneesheereu, 't welk biuneu eenige weken in de Duitsche en Engelsehe taal het licht zal zien. Uit Athene wordt gemeld, dat ern stige berichten uit Epirus ontvangen zijn, waar in vele plaatsen hongersnood beerscht, zoodat de bevolking op boomwortels en wilde kruiden teert. De politie te Chicago beeft eindelijk de dievenbende gearresteerd, die sedert langen tijd in de straten van Chicago de brievenbussen met behulp vau valsche sleu tels bestal. De politie heeft beslag gelegd op de gestolen wissels, chèques en post- aanwijzingen, te zamen geschat op eene waarde van 1 millioen dollars. In harmonieus accoord, zegt Be Gelderlander, dringt de liberale pers er op aan, dat de Heer Okma zijn mandaat als Afgevaardigde neerlegge. Zijn zijne financiën niet in orde, zooals eens aan een paar Kamerleden uit Zuid-liolland over komen is? O, neen. Is er iets anders oompromit- teerends, b. v. eene vechtpartij op straat, geschied, sinds lijj werd gekozen? Evenmin. Voor als na zijne verkiezing wisten de kiezers dat zijne firma, niet eens rechtstreeks gelooven we, geleverd had aan de gemeente, in wier Kaad hij zitting hield, 't Is verschrikkelijk! Als wij ons niet vergissen is onlangs te Arnhem tot lid van den Raad herkozen een liberaal, die ook ten aanzien van de Arnhemsche gemeente in 't geval van den Heer Okma verkeerde. Zijn er weer twee maten en twee gewichten? Onder het hoofd: //Ministerie van Koloniën" bevat de Staatscourant het volgende: Reeds terstond bij haar optreden zag Zijner Majesteits Regeering zich genoodzaakt te over wegen, wie in de plaats van den weldra aftre denden Gouverneur-Generaal als 's Konings ver tegenwoordiger tot het voeren van het bestuur over 's Rijks overzeesclie bezittingen in Azië zoude moeten worden voorgedragen. Het heeft den Koning behaagd tot Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië te benoemen den Heer Mr. C. Pijnacker Hordijk, oud- Minister van Binncnlandsche Zaken en Hoogst- deszelfs Commissaris in Drente. De Heer Mr. Pijnacker Hordijk, den aan zijn nieuw staatsambt verbondenen eed in's Konings handen afgelegd, hebbende, zal nu op Vrijdag den 24sten Augustus 18.88 den vaderlandschen grond verlaten, met het voornemen van zich op deD 30sten daaraanvolgende op het stoomschip Sumatra, van de maatschappij Nederland, te Marseille voor de reis naar Batavia, ter aanvaar ding zijner hooge waardigheid in Nederland ck- Indië, in te schepen. De ondergeteekende geeft hiervan langs dezen weg aan het Nederlandsche volk kennis, opdat ieder, zulk3 verlangende en al of niet daartoe opgewekt of voorgegaan door de Leeraars, Priesters en Geestelijken der verschillende Nederlandsche Christelijke of'andere godsdienstige gezindheden,, gelegenheid hebbe, aan zijne plichtmatige smee kingen voor den Koning en Hoogstdeszelfs Huis en Regeering, ook de bede toe te voegen, dat de reis van den Gouverneur-Generaal Mr. C. Pijnacker Hordijk en zijn gezin voorspoedig, en zijn bestuur door God gezegend, Indië tot heil, Nederland tot roem en den Koning der Koningen tot verheerlijking zij. Be Minister van Koloniën, Keuciienius. De Zeereerwaarde lieer C. Scheiberling, Pastoor te Vogelenzang, Redacteur van de. //Heilige Familie/', ontving van Z. Em. Kardi naal ltampolla het volgende schrijvengeda teerd 13 Juli. //Onder de geschenken, die de H. Vader bij gelegenheid van zijn Priesterjubilé heeft ont vangen, was hem bizonder aangenaam de feest gave, hem door do loden der Aartsbroederschap van de H. Familie aangeboden, wier gevoelens vertolkt worden door het tijdschrift, dat door' UZeereerw. met zooveel ijver wordt bestuurd.. Immers dit geschenk vloeit voort uit de bij drage van ambachtslieden, die Zijne Heiligheid' zoo na aan t harte liggen. Daavoin wil de eer biedwaardige Opperpriester, dat de vrome hij dragers door uwe bemiddeling de gevoelens van dankbaarheid van Zijne Heiligheid voor hun kinderlijk huldeblijk leeren kennen en da wen- schen, die hij koestert voor hun geluk, terwijl hij hun ên hunne huisgezinnen uit den grond zijns harten den apostolischen zegen schenkt. Heemstede, 17 Augustus, blaakten wij dezer clagen melding van een alhier ten huize van den Heer E. plaats gehad hebbenden diefstal, thans is gebleken dat daarbij worden vermist: een viertal gouden ringen, 3 dito broches, 1 medaillon, 6 zilveren vorken en 4 zilveren lepeltjes. Twee personen, die als verdacht van dezen diefstal door de politie waren aangehouden, zijn na verhoor door den Officier van justitie te Haarlem weder op vrije voeten gesteld, Naar men uit Odessa bericht, zijn er aau den rechteroever van de Wolga over blijfselen van eene oude stad ontdekt. Er werd -n daar een aantal Arabische, Perzische en Tar- taarsche munten, alsmede een aantal andere voor werpen gevonden, welke getuigen vau de be schaving der bewoners dier stad. Er waren over blijfselen van waterleiding, marmeren blokken enz. Als een staaltje, waartoe men door strenge navolging der gebruiken van het Hof kan geraken, wordt het volgende medege deeld uit Madrid, de stad der etiquette bij uit nemendheid. De tij 1 nadert, waarop de voedster van Koning Alfonso haar ontslag zal krijgen om door eene kindermeid en gouvernante van goeden huize te worden vervangen. De voedster, die zeer gehecht is aan haar vroegeren zuigtling, ziet dit oogenblik met angst te gemoet en vroeg daarom aan de Konicgiu-Regentes verlof, nog langer aan het hof te mogen vertoeven. Daar echter dit verzoek werd van de hand gewezen, vond zij zelve een middel om haar verblijf te rekken. Zij leerde nl. den jongen Koning de woorden „de voedster moet blijven, ik wil haar bij mij houden//, en Alfonso herhaalde dit ver scheidene malen in tegenwoordigheid der gehsele hofhouding. In Spanje moet ailes buigen voor een door den Koning geuiten wensch en de voedster blijft dus. Op het station Saint Lazare te P a r ij s worden thans nieuwe, door stoom gedreven, draaischijven in gebruik genomen, bij welke men- schenarbeid kan worden gemist. Zoodra de loco motief of een wagen op de schijf komt, is é;n druk op een kleinen hefboom voldoende om de schijf te laten bewegen. De kosten van zulk een draaischijf beloopen frs. 30,000. Een Zwitsersch vakblad Le jardinier suisse, maakte voor eenigen tijd melding van eene boomsoort, die onder den naam van „Niaouili" oorspronkelijk van Nieuw-Caledonië was en v.»arvau het hout onbrandbaar heette te zijn. Dus ten eenemale ongeschikt voor kachelblokjes, maar daarentegen van onschatbare waarde als bouwmateriaal en voor de brandverzekeriug-.- maatsclrappijen. Jammer echter, dat hoe legen- stiijdig het ook klit)keu moge, die onbrandbaor- heid in rook vervlogen is, want gedane protf- nemingen, met den aanplant der Niaouili in Algerië genomen, hebben voldoende bewezen, dat dit gewas slechts een heester blijit en er bijge volg nooit planken noch balken van te verwachten zijn. De opbrengst der perronkaartjes van 2V2 cent, die men verplicht is aan het sta tion vau den Hollandschen spoorweg te 's-Hage te nemen, als men op het perron wil komen zonder op reis te gaan, is uitsluitend bestemd tot ssijving van het weduwenfemds der onderge schikte ambtenaren. Broogmaking van de Zuiderzee. Reeds deelde het U. D. mede, dat de Heer P. J. De Quartel, ingenieur, plannen beraamde om, ge steund door Nederlandsche en Engelsehe kapi talisten, en in het bezit van eene concessie, 't grootste gedeelte der Zuiderzee droog te leggen. De Heer De Q iartel doet nu in genoemd blad een beroep op zijne stad- en landgonooten. Na eene opsomming van de waterwerken zoowel hier •te lande als buit .nslands, die hij op zich nam, of wairaan hij medewerkte, schrijft hij: „Eu thans, mannen van handel en sclieep- vaartl kom ik tot u met een voorstel: 1. tot verbetering van het kanaal van Am sterdam naar de Noordzee bij IJmuiden, 2. tot droogmaking, inpoldering en bebouwing 'van't grootste gedeelte der Zuiderzee; der Piiesche Wadden en der Lauwerzee. Sedert 1885 ben ik bezig met het opmaken 'der plannen en berekeningen en zal nu ook wel dra met nog eenige kapitalisten aan de Neder landsche Regeering concessie vragen om dat grootsche en allernuttigste werk aan te vangen, onder toezicht van den Minister en zijne inge nieurs Van DieBen, Wellan, Miohaëlis, Pijnje en Leemaus. Het voornemen ib, om eene leening uit te schrijven met premiëu, in Amsterdam en in Louden. De aandeden vau f 1000, f 500 en f 100, rentende 4 percent. Alle werken sub 1 en 2 kunnen binnen tien jaren geheel voltooid worden opgeleverd. De a'geheele kosten worden bepaald naar de eischen en voorwaarden, die onze Regeering zal stellen ent opleggen. De paal- en steenendijk, met spoorweg, lus- sclien Enkhuizen en Kampen, langs Urk en Schokland, heb ik berekend te zullen kosten dertig millioen Ned. guldens. Hij heeft eene lengte van 41,000 ellen. Het scheepvaart-kanaal van Amsterdam door den Zuiderzeepolder naar Enkhuizen acht ik voor eerst ounoodig. De IJsd wordt verlengd van het Keteldiep tot aan Enkhuizen, langs den afsluitdijk. Het Vlie blijft vooreerst open als te diep zeegat. Bij Schellingwoude wordt een spoorwegdijk gelegd, in plaats der sluizen aldaar enz. De stukken zijn nu ter visie bij de heeren Ged. Statsfl van Utrecht. ïn Amsterdam za! ik eene openbare voordracht houden ter voorlichting mijner projecten en op heldering geven door teekeuingju en begroo- tingen. Ik vertrouw te kunnen rekenen op de mede werking van alleu, die het wèl meenet) met ons vaderland. De zaak is lijp voor uitvoering." Eenige bekende aannemers te Groenloo hebben zich naar Kiel begeven, om mede te dingen bij de aanbesteding van de werken tot den aanleg van het Noord-Oostzee- kanaal. De kantonrechter teGulpen deed Dinsdag II. uitspraak in de zaak tegen I. 11. Maassen, apotheker te Valkenburg (L.), aange klaagd door Dr. Rocks te Geilenkirch n (Pruisen), ter zake ran overtreding van art. 10 der ge neeskundige wetten. De beklaagde weid schuldig verklaard aan het afleveren van een geneesmiddel, „morphine" in flasschen, welke niet voorzien waren van den naam van de zieke (de vrouw van voornoemden dokter), noch vau de gevorderde etiquette of eenig opschrift. Hij werd deswege veroordeeld tot eené geldboete van f25, subs. 5 dagen hech tenis en in de kosten. De eisch van het O. M. strekte tot drie geld boeten, elk van f 200, subsidiair 40 dagen ge vangenisstraf voor elke boete en in de kosten. Door het Openbaar Ministerie bij de rechtbank te Leeuwarden is tegen den barbier H., te Harlinger,, die zijne vrouw met een scheermes verwonde, een jaar celstraf ge- eitcht, doch de Rechtbank heeft een onderzoek naar de verstandelijke vermogens van den be schuldigde bevolen. Het glijden langs de onder den naam van toboganning slides bekende glijbanen is gebleken, als de glijder niet oppast, niet ge heel zonder gevaar te zijn. Te Londen vond zelfs dezer dagen eene vrouw door onvoorzichtig heid bij dit vermaak den dood. 't Was op de Iersche tentoonstelling. Toen de slede 20 meter gedaald was, schijnt de vrouw naar haar hoed gegrepen en hij die gelegenheid een oogenblik verzuimd te hebben, wat haar zeer dringend aanbevolen was, sterk voorover te buigen. H. t gevolg was, dat haar achterhoofd met een ijzeren staaf in aanraking kwam. Be neden gekomen, vond men haar bewusteloos en zij stier! nog deuzelfden avond in het hospitaal. Op de kust van Bretagne zijn nooit zooveel sardijuen gevangen als tegen woordig De fabrieken van Audierne en om streken willen zc niet meer koopen, zelfs niet tot den laagsten prijs, en de visschers zijn ver plicht, de sardijnen als mest te verkoopen. Ofschoon op het too neef ieder zijne „wacht" heeft, komt hot wel voor, dat een acteur buiten zijn boekje gaat en een schrijver, die de opvoering van zijn werk bijwoont, hoort somtijds verhalen opdisschen, welke hem vol komen nieuw zijn. Onlangs werd in een Duitschen schouwburg een nieuw blijspel vertoond. De tooneelspeler N. staat op de planken en houdt eeue alleen spraak. De monoloog is ten einde er. de „dokter" moet opkomen. Maar de dokter komt niet. N. improviseert nog een stuk monoloog, maar de dokter blijft weg. N. intusschen laat zich niet in de war brengen. „Hij gaat naar rechts en ziet achter het loone i. „11a! daar komt de dok ter", roept hij. „Maar wat loopt hij langzaam; het is alsof de man geen haast heeftHij groet eene dame!Za houdt hem staand). Ze spreken met elkanderZoo zijn heeren doktersEindelijk komt hij toch Daar vraagt een beer hem om vuurDie sigaar schijnt niet te willen trekkenDe dokter blijft ook met hem wat staan praten Maar deze dokter kent ook iedereenDaar groet hij weer iemandE'.udelijk komt hij tochDen Hemel zij dank Werkelijk komt de dokter ook, echter van eeu tegenge stelden kant, zoodat N., hij zijn opkomen, met den rug naar hem toe staat. Nochtans verliest N. zijne tegenwoordigheid van geest niet. „Wel dokter", roept bij uit, „hoe zijt ge zoo vlug om den hoek der straat gekomen!" Thans eerst bemerkte het publiek uit welke verlegen heid de gevatte acteur zich had gered en lachte. Volgene de officiëele lijst van prijswiuners bij den Wieier-Wedstrijd te Sche- veningen heeft de Heer Ives, uit Gouda, twee gouden medailles behaald. De Goudsche ingezetenen behoeven zich echter niet te haasten met trotsch te zijn op hun „be roemden" stadgenoot, want het bedoelde joug- men8ck woont niet in Gouda en heet ook tiet Ives! De zaak is deze: Hem was door zijne ouders verboden deel te nemen aan den wedstrijd, omdat hij bij de overgangs-examer.8 van dezen zomer Diet was geslaagd. In weerwil daarvan wilde hij toch meedoen en deed dit onder een aangenomen naam en woonplaats. Wij zullen den eigenlijken naam van dtn vluggen wielrijder niet verklappen maar onwillekeurig levert hij eene aardige illus tratie op een versje in den Spectator, waarin er op werd gezinspeeld, dat die groote wielrijders ook op de examens wel eens 't meest „reden." Laat ons hopen, dat hij de volgende maal beter slaagt en dan medailles mag behalen zonder het waas van gehtimzinnigktid, dat „den kampioen van Zuid-Holland" thans omgeeft! Prinses Christin an van Sleeswijk Holstein, tweede dochter der Koningin van En geland, is tot de Roomsck Katholieke kerk over gegaan. Het familiegraf van den Griek- schen dichter Sophocles, dat in de vijfde eeuw voor Christus gebouwd moet zijn, is dezer dagen ontdekt, niet ver van Palacokastron. Het bevatte drie urneu, de eeue vermoedelijk met het stoff.lijk overschot van eene vrouw, de beide andere, naar men meent, van twee jonge mannen. Volgens nadere berichten kwa- men bij het ongeluk in De B;ersaujn (Kaap land) 25 blanken en 178 inlanders om het leven. Ouder degenen, die zich bij het reddingswerk onderscheidden, waren twee inlanders. De eerste ging tot drie malen toe in de mijn door verblin denden rook heen, en droeg drie Europeanen, die bewusteloos waren geworden, 600 'voeten ver door nauwe gangen, versperd met dooden, naar eene veilige plaats. De andere, een Zoeloekaffer, redde zijn meester met groot gevaar voor eigen leven. De lt geeriiigs-commissie, belast met een on derzoek omtrent de ramp, vergadert met gesloten deuren. Een onverschrokken m e 11 s c b e n- redder is de sluiswachter Hubert Carlier, wo nende aau de sluis van Malmaisou-Hensies bij Bergen. Dezer dagen keerde een werkman, Jo seph Damiens genaamd, van B rgou naar de woning zijuer moeder terug. Hij liep langs het kanaal en door de duisternis misleid (het was elf uur in den avocd) geraakte hij ter hoogte van bovengenoemde sluis te water. Op zijn hulp geroep werd niet geantwoord. Niemand hoorde het. Niemand? Neen, Hubert Carlier, die zich reeds le bed had begeven, hoorde htt; hij stond ijlings op, snelde de deur uit en sprong zonder op het gevaar te letten eveneens in het kaï ad. Maar wat kon Carlier doen om den drenkeliug te redden, al was hij goed zwemmer, daar toch de wanden san het kanaal uit steile muren be stonden? Een ladder moest er zijn, wilden beiden niet verdrinken. Maar hoe die ladder te hekomen. Eindelijk vond Carliers zoon een touw, hetwelk hij zijn vader toewierp. Deze wond het met de eene hand eenige malen om zijn lijf, terwijl hij met de andere den drenkeling vasthield. E11 aldus vond na vele vergeefscho pogingen en na dat Carliers krachten echter uitgeput waren, de redding plaats, waartoe de vereeude pogingen van des sluiswachters vrouw en zoon, die den redder en den geredde naar boven trokken, ook het hare bijdroegen. Carlier is reeds meermalen voor zijne onver schrokkenheid in het redden van mensclienlevens gedecoreerd, het laatst met het burgerlijke kruis der 2e klasse voor deden van moed en ook nu zal men hem eeue dergelijke onderscheiding niet onthouden. Sedert eenige dagen heeft de notaris E., ta Roermond, die gemeente verlaten, en naar men zegt reeds zijn ontslag aangevraagd. Pogingen worden aangewend om met de schuld- eiachers in minnelijke schikking te treden. Dat met de toepassing der Ru s- sisclie wetsbepalingen al zonderling wordt om gesprongen, zuilen zich alle lezers wel herin neren, die onlangs lazen, wat wij over het Rus sische gevangeniswezen mededeelden; erger nog is het ongetwijfeld, dat liet strafboek der Russen zeer onbillijke bepalingen bevat. Al wie bijv. zonder toestemming van zijn gouvernement dienst neemt in een ander rijk of inwoner van een ander rijk wordt, zal voor altijd van alle bur gerlijke rechten worden beroofd. Zijn terugkeer naar Rusla .d zal met ballingschap naar Siberië worden gestraft. Al wie eigendunkelijk zijn va derland verlaat, kau door het gouvernement teruggeroepen worden; geeft hij aan deze roep stem geen gehoor, dan is hij vervallen van alle burgerlijke rechten; zijne eigendommen worden van wege de Regeering bestuurd, totdat hij terug gekomen is. Wie langer in den vreemde blijft, als hem geoorloofd is, zal door dezelfde straf bepalingen worden getroffen en wie een- ander persoou aanspoort of overhaalt naar eenig land te emigreeren, wordt ot naar Siberië verbannen of voor twaalf tot achttien maanden bij eene strafcompagnie ingedeeld. Niet alle liefhebbers van het edele schaakspel welen de beteekenis der woor- deu schaak en schaakmat. Zij zijn afgeleid van het Arabisch Es cheik imat: „De sclieik is stervende Bij het eiland Sable zijn twee stoombooten, de Geiser, van Stettin naar New- York, en de Daensehe boot Thingvalla, van New-York naar Stettin, in aanvaring gr komen. De Geiser zonk, en 105 menschen (12 passa giers en 33 matrozen) kwamen om het leven. Te Tilburg is eergistere n-n acht de fabriek van de firma Gebr. Sala door eene on bekende oorzaak afgebrand. I11 korten tijd stond het gebouw iu vollen gloed, en er kon niets worden gered. De fabriek werd juist een jaar geleden eveneens door brand vernield, en na dien tijd veel vergroot en geheel nieuw opgericht. Het gebouw en de inhoud waren verzekerd. Een aanzienlijk Engelsch edelman, Lord Deerhurat, oudste zoon van den Grasf van Coventry, heeft zich nu in de Londeusche City gevestigd als makelaar in effecten. Jongere zoons van hoogadellijke geslachten, 0. a. een zoon van den Hertog Argyll, zijn reeds sinds jaren aan de beurs werkzaam als deelgenooten iu make laarsfirma's; maar dit is de eerste maal, dat de erfgenaam van een Gravenkroon zich in den hande begeeft. Welk begrip sommige ouders toch hebben van de zorg over hunne kinderen? Daar staat men vorstomd van! Twoe meisjes, eeu van 11 en een van 14 jaren le Amsterdam, kregen Zondag verlof van hunne ouders om naar Haarlem te wandelen't Was daar kermis, moet men weten. Ieder ander zou juist dan zijne kin deren onder dubbel toezicht houden. Maar neeD,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2