B I N N E N L A A 1). fred Deluluze candidaafc gesteld voor de Ka mer. Deze caudidaat heeft geeu audere aan spraak dan deze, dat hij zich in de gevan genis bevindt. Hij werd wegens laster tegen een bizonder persoon veroordeeld tot 1000 frank schadeloosstelling en vier maanden lijfsdwang. Zijne vrienden hebben de Re- geering verzocht, dat hij voorloopig in vrjjheid zou worden gesteld, teneinde aan do verkiezingscampagne te kunnen deel nemen. Dit verzoek is echter afgewezen, en wel op dezen grond, dat de lijfsdwang door de civiele partij was gevraagd. Gold het eene correctioneele straf, het zou wat anders zijn. De radicalen nemen den Minister van Justitie deze beslissing hoogst kwalijk, eu zelfs de Justiceoverigens het ministerie vriendschappelijk gezind, keurt het af, dat Delcluze niet tijdelijk in vrijheid is gesteld. Over de herkomst der enorme sotnmen die bet Boulangistisch comité aan de re clame voor den Generaal ten koste legt, is veel gesproken. Welke zinspelingen er deswege ook gemaakt werden, de Boulan- gisiische pers is steeds in gebreke gebleven eeuige inlichting te geven. Thans heeft een blad, de Parti ouvrier, iu verband daarmede tegen Boulauger als oud-Mi nister van Oorlog beschuldigingen gericht, zóo ernstig eu zóo op den man af, dat het Journal des Débats van oordeel is, dat de ex-Generaal niet langer zwijgen mag, maar verplicht is eene aanklacht bij do justitie iu te dienen, wil hij niet die be schuldigingen op zich laten kleven. Mevr. Pelouze, Zuster van Wilsou, en eigeuares van het historische kasteel van Oheuonceaux, hee't zich bij de rechtbauk aaugemeld om failliet verklaard te worden. Daar zjj, hetgeen weinig bekend was, sedert di ie jaren handel had gedreven iu mous- seerende wijueu eu dus eeu patent had, is aan haar verzoek voldaan. Zooals indertijd gemeld is, heeft Mevr. Pelouze, die eeu onzeglijk fortuin bezat, haren broeder in zijne gewaagde fiuan- ciëele ondernemingen met schatten bijge staan. Het Journal des Débats verneemt oit Weeuen: De Su'tau weigert zijne goedkeu ring aau de voorwaarden dor leeniug, waar over zijn Minister van Financiën en de Ottomauische bank tot overeenstemming waren gekomen. De verkiezingsstrijd in de drie de partementen waarin eene vacature bestaat, neemt in heftigheid toe. De veronderstel lingen omtrent den vermoedelijken uitslag eu de berichten omtrent de reizen der cao- didateu zijn zoo partijdig en tegenstrijdig, dat zij hier geene melding verdienen. Reeds lang werd er iu Engeland over geklaagd, dat, terwijl de kroeg alle dagen openstaat van 's ochtends vroeg tot 'savonds laat, de protestantsche bedehuizen slechts op een dag in de week gedurende weinige ure hunne deuren ontsluiten. Onlangs nu heelt Lord Carnarvon zich hierover tot den Aartsbisschop van Canterbury gewend, en het schijnt dat de Primaat wel ooreu beeft naar het voorstel om de Auglicaansche kerken dagelijks open te stellen. Stefaui maakt eene nota van Crispi van 13 dezer openbaar, dienende tot ant woord op die van Goblet van 3 dezer. Crispi herhaalt zijn betoog, dat Masso- wab, door Egypte en de Porte verlaten zijnde, eene res nullius geworden was; en dat, aangezien het bezetten er van plaats greep vóór de Berlijusche conferentie, het onnoodig was daarvan kennis te geven aan de mogendheden. Ten opzichte van de ca- pitulatiëu stelt de nota vast, dat indien eeu aan capitulatiën onderworpen land over gaat in liet bezit vau eene beschaafde mo gendheid, de capitulatiën ophouden te be staan, hetzij krachtens overeenkomst, hetzij ipso facto. Volgens berichten uit St. Petersburg zullen de Grootvorsten Sergius en Paul Alexandrowitsch den 22 September naar Syrië en Palestina op reis gaan. Op de heenreis zullen zij te Constautincpel ver toeven eu door den Sultan worden ont vangen. Naar men beweert, is de Groot vorst Sergius met eene gewichtige politieke zending belast. De voorloopige Commissie tot uitrusting eener Duitsche expeditie ter ondersteuning van Emin-pacha heeft eene circulaire uit gevaardigd waarin zij fiuanciëele mede werking vraagt. Het doel der zaak is, wanneer er aansluiting bij Emin-pacha kan worden verkregen;- een handelsweg te openen eu talrijke stations daar langs aan te leggen. GEMENGDE BERICHTEN. Blinde gehoorzaamheid. In een der laatste num mers van Recht voor Allen wordt melding ge maakt van een besluit op een congres der Engelscke socialisten genomen, tot eene nauwere interna tionale verbinding en samenwerking van alle sociaal-democraten. In dat besluit, met alge- mcene stemmen aangenomen, wordt o. m. het volgende gezegd: //Terwijl wij dus eischen, dat vreemde socia listen eu de vreemde sociaal-democratische par tijen zich onderwerpen aan onze discipline, en onze leiding volgen in al wat betreft het optre den en de propaganda in Engeland, zijn wij verlangend en bereid, blindelings de bevelen op te volgen van vreemde sociaal-democratische partijen met betrekking tot al hetgeen wij in staat ziju te doen ter bevordering van de zaak van het socialisme in elk ander land dan het orike." Men ziet hieruit, dat de sociaal-democratie, evenals de vrijmetselarij, blinde gehoorzaamheid bij hare volgelingen eischt. Inderdaad, èn de sociaal-democraten, èn de vrijmetselaren schijnen al eene heel zonderlinge opvatting van de menschelijke vrijheid en de menschelijke eigenwaarde te hebben. Dergelijke dwang past intussehen uitnemend zoowel in het stelsel der sociaal democratie, als in dat der vrijmetselarij. Beide secten moeten, krachtens hare beginselen, de individuen ver lagen tot werktuigen, terwijl zij voorgeven aan de wereld licht en vrijheid te brengen. Het fraaist, of liever het onbeschaamdst van alles is intussehen, dat diezelfde secten, welke blinde gehoorzaamheid eischen bij bare aanhangers, nog van de Kerk durven beweren, dat zij de vrijheid aan banden zou leggen en den mensche- lijken geest knevelen. Men moet maar durvenC. - De strijd tegen de zaakwaarnemers is in den laatsten tijd met kracht ojigenomen door eenige notarissen uit de noordelijke provincies, die den 29n Juli jongstleden eene vergadering hebben gehouden te Groningen, waarin onder anderen is besloten een adres tot de Regeering te richten, ten einde maatregelen te nemen tegen de zaakwaarnemerij. De vergadering echter was van oordeel dat, om op goed gevolg te kunnen hopen, het wenschelijk zou zijn eene krachtiger en meer algemeene demonstratie uit te lokken. Tot dat einde is eene vergadering van notarissen en candidaat-notarissen opgeroepen te Utrecht in de groote zaal van Kunsten en Wetenschappen, tegen Zondag 2 September, des namiddags te 1 uur. Naar het Vaderland verneemt, is bij den ltaad van State in onderzoek een wetsontwerp tot regeling van kinder- en vrouwenarbeid, welk ontwerp in hoofdzaak is gebouwd op de conclu sion, waarmede de meerderheid van de commissie voor de arbeids-enquête haar rapport heeft be sloten. Een Zaterdag bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouver neur-Generaal van Nederlandsch-rndiö bevat het volgende, bericht /,0p aanwijzing uit Solo zijn aldaar, zoomede in dc residentiën Kediri, Pasoeroeon eu Madioen, ettelijke geestdrijvers met hunne aanhangers op gevat, als verdacht van onrust stoken. Het Be stuur is overal waakzaam. Rustverstoring on waarschijnlijk.// Uit den Haag wordt gemeld: De berichten omtrent Z. M, den Koning melden, dat eene vrij zware verkoudheid oorzaak is dat Z. M. het bed moet houden. De toestand is niet gevaarlijk, maar de leeftijd des Konings eischt bizondore zorg. Naar men uit Heerenveen bericht is de Heer O. T. Bosgra, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het distriet Bergum, overleden. Volgeua de Middelburgs che Courant heeft het in den nacht van Woensdag op Donderdag in het oostelijk deel van het kanton Oostburg flink gesneeuwd. De boomen waren met sneeuw bedekt en zagen geheel wit. Dén vorigen nacht had het gevroren. Een 40- jarig koopman te Par ij s is dezer dagen van schrik gestorven. Hij ging, op den arm van een bediende geleund, over straat, toen eer» rijtuig waarvan het paard op hol was, langs hen heen snorde en hem even aan den arm raakte. De zwakke man, die meende dat hij zwaar gewoed was, vi l bewusteloos op den grond. Toen hij thuis weer tot zichzelven kwam deed men alle moeite om liem gerust te stellen eu te bewijzen, dat hij volstrekt niet was bezeerd. Mrar het hielp niets. Eenige uren later overleed de arme man aan de gevolgen van den schrik. De aannemer van het schoonhou den der marktplaatsen te Parijs vertelde onlangs, dat bij vooral goede zaken maakte, als de ge- zoudheidspolitic veel bedorven visschen, mosselen, oesters enz. afkeurde en weg liet werpe-. Hij krijgt nl. voor dien afval 10 franks per kar vau twee fabrikanten iu den omtrek vati Parijs, die uit dat afschuwelijk materiaal levertraan voor zieken en zwakken bereiden. Tot groot verdriet van alle bier- drinkers te Miinchen is het Hoffbrduhaus sinds ten paar dagen gesloten, eu zal iu het begin der volgende week ook de Iloff-Brduhauskeller gesloten worden, oua eerst in September, als het winterbier geschonken wordt, weer geopend te worden. Sedert Mei zijn er in de beide Kon. brouwerijen ontzaglijke hoeveelheden bier -ver bruikt, ul. iu het Hofbrduliaus ongeveer 60 hectoliter per dag en iu den Keiler waar hut alleen 's avonds druk is 35 hectoliter per dag. Dat groote bierverbruik is eeu gevolg van het drukke bezoek der stad, wegens de kunst-ten toonstelling, en de trouwe bezoekers de Stamm- Gdste van het Hofbrauhaus en den Keiler ziju vol bitteren wrok tegen die tentoonstelling en alles wat daarrate in verband staat. „Zie je," zeggeu zij, „dat heb je nu van die tentoonstel lingen. Daar komen vreemdelingen uit alle we reldstreken naar Müuchen en drinken ons, wien de geheele rommel niets aangaat, het bier voor den neus weg!" Eene troep van 30 Russische ver- oordselden, die naar Siberië gebracht werd-n, heeft hij Taschkeut eene poging gedaan om, mid den in dcu nacht, te ontvluchten. De soldaten, die hen moesten bewaken, hadden hen echter spoedig achterhaald. Iti het hevig gevecht, dat nu volgde, werden 11 der gevangenen gedood. Z:8 wisten te ontkomen. De overigeu bleven iu handen der soldaten. Gewichtige ontdekking. De scheikundi- geti Diston en zonen te Philadelphia hebben eene uitvinding gedaan, die vau 't grootste belang is. Zij kunnen lichtgas leveren voor den spotprijs van 25 c;ti!s Huil. de 1000 kub. voet. Eene dame te Kralingen, die des avonds vd ir het naar bed gaan vergeten had atn hare; dienstbode te zeggen hoe laat zij dus morgeus moest gewekt worden, herinnerde zich omstreeks middernacht haar verzuim, en bevreesd zich te verslapen, stapte ij het bed uiten begaf zich uaar de dieiistbodoukamer. H-t meisje, wak ker wordende err bij het flikkeren van eeu nacht lichtje eene geleamo in het wit gekleed, voor haar bed ziende staan, verschrikte daarvan zóo hevig, dat zij hare spraak verloor. Er werd ter stond geneeskundige hulp ingeroepen. De toestand van de dienstbode moet echter niet gunstig zijn. St. Petersburg is de eenige groote stad van Europa, wier bevolking af-, in plaats van toeneemt. Iu 1881 telde de stad 929,000 inwoners eu iu 1888 slechts 842,000. Men sc It r ij ft uit Sittard: Een zekere heer, A. 1'. genaamd, wonende te R. eene stad iu Zuid-Holhn d heeft een paar maanden bij den hbtelhouder D. alhier ge logeerd. Hij liet zich flink bedienen eu deed de taf 1 alle eer aan. Toen hem echter deZir dagen gevraagd werd om dj rekening te vert ffouüti, verklaarde bij geen geld te hebben, doch bij zou dadelijk naar zijne familie te R. schrijven, welke hom onmiddellijk het geld zoude zenden. Als naar gewoonte ging de gast 's middags uit, en van deze wandeling moet hij nog altijd terug komen. Aan den weg vau Zweibroek uaar Eibergeu is een huis, dat bewoond wordt door vier geslachten. De over-grootvader is> 90, ter wijl de grootvader, vader en zoon, 64, 36 en 1 jaar oud zijc. De over-grootvader heeft nog dezen zomer gras gtinaaid, gehooid en ook zelf binnen gehaald. millioen, mannen bijeen te brengeD, die door ver- ge'ijkend examen beproefd waren op hunne be- kwaamltiid om over drie kruiwagens te slapen, met den mond wijd open en een vlieg daarbinnen." Een jonge Australiër heeft bij een crickelwedstrijd te Londen 20.000 pd. st. verloren. Onder den titel „la cuisineora- toire" geeft Albert Millaud in den Figaro re cepten voor redevoeringen. Eerst eene politieke redevoering. Men prent zich een aantal woor den uit den dictionnaire of halve zinnen uit oude toespraken in hut geheugen, om te begi: - nen bijvoorbeeld deze: Vooruitgang, stoom, asphalt, sociale orde, de mocratisch element, geest van onderzoek, Wittig heid, beweging en weerstandsvermogen, de be wezen diensten, die de republiek niet zal ver geten, de ontwikkeling van den menschelijk. n geest, de helderheid der administratie, dearenth- vlucht der vrijheid, de instellingen, die Europa ons benijdt, de oude vermolmde kouingschappe en rechteu van den mensch en de plichten der regeeriugen, de gerontocratie en de plutocratie, richt scholen op, de gunst des volks, de plichten, die het oogenblik oplegt, verleden, heden eu toekomst, gevaarlijke leerlingen, meeslepende utopi.ëii, de aard dozer beraadslaging in ver band met het karakter van het besluit, dat gij staat te tn men, rust en kalmte, de wet te dm u eerbiediger, krachtig en gematigd krachtig, manne lijke besluiten, de hartstochten ten offer breng tl aan hut waarachtig belang des vaderlands, liet volksbewustzijn en het volksgeweten, dienaren van het souvereine volk enz. enz. Men combineere en vermenge deze woorden tot in het oneindige, kruidt ze dan met adjec tieven als edel, populair, vadorlandscb, nationaal, dap per, berust: nd, geduldig, en substantieven als: bauier, vlag, vaandel, ücht, fakkel, gloed, vlam, flambouw, wetenschap, roem, Napoleoi Gambetta, beginselen van '89, de Bastille. Dit alles gekneed tot een mengelmois, dat men aan ziju publiek opdischt, zonder het deu tijd te gunnen, om, in moreelen zin, de porties iu te slikken. Het ware is, dat de spreker zich zelf niet meer begrijpt. Dan begrijpen de ander, n hem het best. De Saksische Regeeriug heeft, naar aanleiding van hut voortdurend voorkomen van tricbineuziekte bij varkens en opvolgend van trichiuose bij den mensch, maatregelen outwor- pett tot bestrijding der ziekte, welke op 1 Sept. a. s. in het kouinkrijk iu toepassing zuilen ge bracht worden. Daarbij wordt aan de gemeenten de verplichting opgelegd, onderzoektrs op tri chinen aau te sttllen eu er voor te waken, dat de bepalingen op het trichinen-onderzoek stipt worden tageleefd. Deze zij: verplichtende aangifte, door deu slachter, van elk geval van slachting van var kens, of van iuvoer van varkeusvleesch door den invoerder; verplicht microscopisch onderzoek van elk geslacht varken en van elk stuk ingevoerd varkensvleetch op trichinen, waarna dit wordt gemerkt; het bijhouden vau een slaclitboek door eiken slachter, waarin hij moet opteekeneu den oorsprong van het varken, den dag der slachting, den datum van het onderzoek, de uilkomst van het onderzoek en den uaam van deu ouderzoeker. Evenzoo moet door den vletschkooper eeu vleesch- bo/k worden bijgehouden. Voor het onderzoek van een varken wordt 60 cent, voor dat van een gedeelte van een varken 30 cent aan den keurmeester uitbetaald door den slachter of invoerder. Voorheen en thans. Het eiland, waarop nu de stad New-York staat, verkochten de In dianen in het jaar 1668 aan de Europeanen voor 10 hemden, 30 paar kousen, 10 geweren, 30 kogels, 30 pond kruit, 30 bijlen, 30 ketels en eenige koperen braadpanneD, eu beide partijen meenden een goeden koop gesloten te hebben. Wat zou dezelfde grond nu wel waard zij. Chineesche zenuwen. Een schrijver in de North China Ilerald van Shanghai zegt, dat ofschoon Chiuetzeu dezelfde zenuwen hebben als Europtacen, toch niets zoo duidelijk is als dat de twee stellen zenuwen geheel verschillend zijn. Het schijnt eeu Chinees volkomen onverschillig te wezen hoelaug hij iu dezelfde positie blijft. Hij zal als een automaat den geheelen dag schrij ven, hij zal maanden lang den geheelen dag van 's morgens vroeg tol 's avonds laat staan te werken aan hetzelfde werk, en nóchtans geene afwisse ling in de eentonigheid brengen, of schijnbaar zelfs zich niet van de eentonigheid bewust zijn. Chineceche schoolkinderen oudergaan opsluiting zonder eeuige afwisseling zoolang, dat Westersche kinderen er bijna gek van zouden worden, en zelfs de zuigelingen zijn door niets te bewegen. Het schijnt een physiologisch feit, dat de lichaams oefening voor de Chineezen overbodig is. Zij kunnen niet begrijpen waarom menschen athleti- sclte oefeningen nemen, zoolang zij koelies kunnen huren om dit werk te doen. Ook in het slapen zijtt zij geheel verschillend. De Chinees, in het algemeen gesproken, kan overal slapen. Geene kleinigheden hinderen hem, met een steen als ziju kussen legt hij zich op zijn bed vau plantende len, van baksteenen of bamboe ter neder eu slaapt niettemin den slaap der rechtvaardigen, zonder zich om de overige schepping te bekommeren. Hij heeft gteue kamer ttoodig waar het licht wordt buitengesloten, noch ia het noodig dat anderen zich rustig houden. Het kind kan den geheelen nacht doorschreeuwen zonder hum te storen. Op sommige plaatsen tcbijrit de geheele bevolking als door instinct gedurende de eerste zomerna- middaguren in sRap te vallen, onverschillig waar zij zich bevinden. Bij de meeste werklieden en vele anderen schijnt het onverschillig in welke positie zij slapen. „Het zoude gemakkelijk ziju iu Chiua eeu leger vau éeu miliioeu, neeu tien Petroleum is volgens sommigen overal goed voor. Een jouge boer iu Steenwijk wreef 19 koeien en 2 vaarzen met petroleum in om ze van ongedierte te bevrijden. Tenge volge daarvan stierven twee vaarzen eD alle anderen w. rden ziek. Zij hebben het haar bijna geheel verloren, zijn bedekt met wonden en Z' er mager gewordeD, terwijl de melkproductie bijna geheel ophield. Op State u-e i 1 a n d b ij Ne w-Y o r k worden tegenwoordig in de open lucht voorstel lingen gegeven van eeu groot spektakelstuk: „Nero, of de ondergang tan Rome." Niet minder dan 4 hectaren gronds worden bezet met prachtige huizen, paleizen, torens, muren enz daaronder zijn een aantal vuurvaste gebouwen, welke eiken avond iu lichte laaie staan, maar even snel weder iu de oude pracht uit hunne asch herrijzen. Niet minder dan 2000personen nemen aan de vertooning deel. Het koor bestaat uit 500 personen, en 1000 dauseressen luisteren de voor stelling op. De indruk, door het schouwspel der brandende stad gemaakt, moet overweldigend zijn. Of de onderneming veel voordeel zal opleveren is nog niet zeker, want om de kosten te dekken moeten er eiken avond gemiddeld 15,000 toe schouwers wezen. Intussehen tracht de Amerikaan- sche reclame de kijklustigen uit andere oorden des lands naar Staten-eilaud te trekken. Op een tot professor Veth gi- richte vraag over de afkomst van de, als jongens speelgoed bekende tollen, schrijft deze: De tcd is een zeer oud jongensspeeltuig en was reeds aan de Grieken en Romeinen bekend. Geeft men nu toe, dat de drijftol de echte oorspronkelijke tol is, en let men op de be schrijving harer bewegingen, zoo nauwkeurig door de oude dichters waargenomen, dan be- behoeft men nog slechts te weteD, dat men oudrijds nevens tol oek dol schreef, om het Kiliaeu (in voce top) gereedelijk toe te geier, dat gelijk top (een andere naam var. deu tol komt van toppen, circumverti, zoo tol of dol komt van dolen i. e. ab errando s. vagando, dun scutica agitatur (van het dwalen e.i zwtr- veu, terwijl hij door de zweep wordt gedreven). Top het Eugel8che top, het Duitsche Top/, net Eransche toupie, moet oudtijds ook Nederlaudsch zijn geweest. De b ev o 1 k i n g van Zwijndrecht telt iu haar midden een kind van 6 jaar, dat niet minder dan 54 kilo weegt. Te Gulpen ontvreemdde jl. Woens- dag een 14jarig meisje ten huize van den ban ketbakker Lahnye eene som van 12 in ver schillende muntspeciën. De brigadier der mare chaussee is er in geslaagd, de dievegge te achter halen eu tot bekentenis te brengen. Het gestolen geld is in de nabijheid hartr woning, waar zij het begraven had, gevonden. Bij het grenadierskorps van het Russische leger is thans eeu bizondere dienst van wielrijders ingericht. Iu elk regiment ziju een officier en twee soldaten met dezen dit nvt belast. Men heeft de veiligheidsié'ocij ède vol gens het stelsel van S. Swift gekozen. De proef nemingen, in den loop van dezen zomer gedaan, hebben bevredigende resultaten opgeleverd. Ver schillende officieren hebben ritten vau vijftig werst per dag gemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2