BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. De Heer Yon Benningsen zal met Crispi te Karlsbad vertoeven. Bij liet ontvangen van een adres, hem door den algemeenen Raad van het de partement Seine en Marne aangeboden, heeft President Carnot het volgende gezegd: »Ik zie in dezen stap bovenal eene vader landslievende betoogiug, een krachtig pro test tegeu zekere woelingen, die ten doel hebben het land tegen zichzelven te ver- deelen, in een tijd dat Frankrijk rust behoeft. Men kan er staat op maken, dat het Gouvernement vast besloten is, de in stellingen des lands te doen eerbiedigen door allen. Men berekent, dat door Boulauger, alleen ten behoeve van zijne verschillende candi- datureu reeds meer dan 3,000,000 franks is uitgegeven. Berichten uit Weenen melden, dat boven het district Kronenburg in Beueden- Oostenrijk eene wolkbreuk ontzettende ver woestingen heeft aangericht. Ongeveer 50 personen, onder welke eene geheele familie uit Weenen, zijn verdronken; het aantal ingestorte huizen bedraagt meer dan 50, en geheele schuren met vee en graueu ziju weggespoeld. De watervloed steeg zoo ont zettend snel, dat menigeen den tijd niet had de wijk te nemen, maar slechts door in boomen of op daken te klauteren, zijn leven heeft kunnen redden. Lit Constantiuopel wordt gemeld, dat Munir Pacha van Berlijn een conferentie plan betreffende de Bulgaarsche quaestie heeft medegebracht. Rusland welks invloed bjj de Port6 toeneemt, heeft opgehouden bij de Turksche Regeering aan te dringen om Oo8t-Rumelië te bezetten. Volgens officiëele berichten van den 16n dezer is de oogst van het winterkoren in Europeesch-Rusland bijna zonder uit zondering bevredigend of minstens middel matig. Het zomerkoren bevindt zich in goeden toestand. In de gouvernementen Moskou, Smo- leusko, Kaluga, OrelNishny-Nowgorod veroorzaakte eene soort van kevers schade aan vlas, hennep en erwtenbij het in- vaiieu van koeler weer verdween evenwel dit insect. De schade, welke de hagelbuien in Juli aan de gouvernementen Pultawa, Kursk en Kiew toebrachten, wordt op on geveer drie millioen roebels geschat. Een talrijke troep Sioux-Iudianeu, goed gewapend, heeft het hun toegewezen groudgebied verlaten en is Dacota binnen gedrongen. Er zijn troepen uitgezonden om de Indianen te vervolgen. De Volksvertegenwoordiging der Ver. Staten heeft het wetsontwerp, houdende verbod op de immigratie van Chiueezen, aangenomen. Zeer verstandig. Men zal zich herinneren, dat wij op, naar wij ons vleien, deugdelijke gronden hebben betoogd, dat het deelnemen aan de Pa- rijsche wereldtentoonstelling van 1889 moest worden ontraden aan de Nederlandsche natie, welker meerderheid, gelukkig, nog afkeerig is van de beginselen der groote omwenteling, tot welker verheerlijking de bedoelde expositie is ge organiseerd. Tegen die meening werd ingebracht, dat de tentoonstelling niets te maken had met de glori ficatie van de revolutie, en dat zij door ons uit een oogpunt van industrie moest worden beoor deeld. Met dit gevoelen streed natuurlijk de houding van bijna al de monarchale Regeeringen in ons werelddeel. Zij oordeelden terecht, dat het niet aanging mede te werken aan eene onder neming, die, dit kan het water van de zee niet afwasschen, wordt georganiseerd om den luister der omwentelingsfeesten te verhoogen. Als men dit niet beseft, toont men zich geheel onvatbaar voor het trekken van logische consequentiën uit bepaalde feiten. Wij hebben ons echter blijkbaar niet bedrogen in den geest van onze landgenooten. Van bevoegde zijde wordt althans aan de Fa brieksbode geschreven: //Met de Hollandsche afdeeling der wereld tentoonstelling te Parijs in 1889 wil het maar niet vlotten. De commissie in Nederland heeft alhier een comité gevormd, en hiervan tot president benoemd geen Hollander, maar een Duitscher, die tot Franschman is genaturaliseerd, den Heer Bischofslieim. Zulks is geschied in de hoop, dat deze een groot bedrag in geld zou geven ten behoeve der afdeeling. Maar ziet, de PTeer Bischofs- heim heeft niet meer gegeven dan 2000 franks. Er zal dus vermoedelijk van de geheele zaak niet veel terecht komen. //Daarbij komt dat de Eransche Regeering zeer ontstemd is tegen ons, omdat Nederland niet alleen niet officiëel mede doet, maar zelfs aan de particuliere commissie geene staatshulp heeft ver leend, wat in de meeste andere landen wel het geval is. Er bestaat dus geenerlei uitzicht, dat wij eene behoorlijke plaats krijgen op het Champs de Mars. Ik meld u dit omdat het niet kwaad is, dat de Nederlandsche industriëelen dit weten, alvorens zij zich blootstellen aan het armzalige figuur, dat onze afdeeling zal maken. Beter in het geheel geene inzending, dan een „halfbakken winkel.// Uit het geciteerde blijkt, dat vermoedelijk, tot groote eer van onze monarchaalgezinde natie, geene Plollandsche afdeeling op de Parijsche revolutie-tentoonstelling van 1889 zal gevonden worden. Niet alleen uit een politiek oogpunt juichen wij dien afkeer van onze industriëelen op de Parijzer expositie van harte toe. Ook in het stoffe lijk belang van alle nijverheidsmannen moét hunne onthouding zeer verstandig heeten. De toestand te Parijs is zoo, dat Frankrijk zeer wel gedurende de revolutie-feesten weer kan beginnen te wen telen. Dan zou zeer belangrijke financiëele schade door de eventueele inzenders kunnen worden geleden. Wij herhalen dus, ten overvloede, ons vroeger advies, 't welk luidde: Ieder Nederlandsch industriëel hoede zich voor schade! {Dagblad van Z. H. en 's Gravenhagè). "Volgens een bericht in de N. Rott. Cl. hebben de uitgaven der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen over 1887/88 bedragen ongeveer 30,000. Hiervan werden enkel ƒ9000 aan het huishoudelijk bestuur en 5000 voor het hou den van algemeene vergaderingen besteed, zoodat bijna de helft der inkomsten aan de maat- en strijkstok blijft hangen. C. W ij vernemen, dat door den Minister van Waterstaat een maatregel is genomen, welke on getwijfeld het postverkeer hier te lande ten goede zal komen. Tegen 1 October zullen nl. vanwege de postadministratie verkrijgbaar gesteld worden //gesloten briefkaarten// een soort block-notes, met daarop gedrukten vijf-cents-postzegel en voor zien van gegomde, geperforeerde randen. De grootte dezer kaarten verschilt, wanneer zij ge sloten zijn, niet veel van die eener briefkaart, maar de inhoud er van is aan de oogen van nieuwsgierigen onttrokken. Het openen der dichtgevouwen kaart geschiedt door afscheuring der geperforeerde, met de gom aan elkander gehechte randen. Het bericht van het Vaderlandals zou een wetsontwerp tot regeling van den arbeid van vrouwen en kinderen reeds bij den Raad van State aanhangig zijn, is, volgens de Avondpost, minstens voorbarig. Wel schijnt een ontwerp in bewerking te wezen, gelijk reeds vroeger ge meld werd, bijna geheel overeenkomstig de voor stellen der enquête-commissie, maar dit is nog niet bij den Raad van State ingekomen. Bij Tolosa is een sneltrein van St. Sebastian naar Madrid ontspoord. Ver scheidene reizigers zijn gewond. Onder hen is ook de Spaansche Minister van Koloniën. Zondag-avond is te Stavoren door eene sleepboot binnengebracht een zonderling vaar tuig, Gipsy genaamd, komende van Yarmouth. Het gelijkt sprekend op eene ouderwetsche Hol landsche trekschuit en herbergt tene Ecgelsche familie, die, r.aar men zegt, voornemens is een week of zes in Friesland door te brengen. Door tus-.cheukomst van den Eagelschen consul te Harlingen, die zich daartoe tot den havenmeester te Sta/oren gericht had, is een visscbermau uit laatstgenoemde plaats aangenomen, om als loods en geleider zijne diensten te bewijzen. Uit Oostvoorne wordt gemeld, dat de heer O. Moerman, hoofd der school al daar, niet minder dan 1100 bewijzen van in stemming, in zake „afschaffiug der vergelijkende examens" heeft ontvangen. Eenige dagen geleden permit teerden drie tamboers van het garnioeu Middel burg zich de vrijheid om zonder verlof zich te verwijderen. Zij hadden plan niet weder terug te keeren en gingen daartoe van Bergen-op- Zoom af te voet naar de BelgLcbe grens. Ta Esschen kreeg een huuner berouw en keerde naar B rgeu-op-Zoom terug, begiftigd met de wapens zijner kameraden, die naar Antwerpen gingen om werk te zoeken. Gebrek aan het noodige nood zaakte hen 2 dagen later terug te keeren en zij meldden zich eveneens bij de bevoegde macht te Bergeu-op-Zoom aan. Voor dit uitstapje zullen zjj zich voor den krijgsraad motten verantwoordeu, en daartoe naar 's-Hage worden overgebracht. Op last van den Minister van Oorlog zullen in enkele garnizoenen proeven worden genomen met Fransche geconserveerde levensmiddelen. Dezer dagen stapte een keurig gekleed heer bij den houtkooper Amiot te Parijs uit zijn rijtuig; hij deed bestellingen voor een bedrag van 180 fr., gaf zijn adres op en vroeg, of de Heer Amiot 700 frs. aan goud tegen 7 biljetten van 100 frs. voor hem zou kunnen wisselen. Laatstgenoemde haalde de biljetten, de onbekende stak ze in een omslag en verzegelde dit voor de oogen van Amiot. Daarop haalde hij eenige rolletjes uit den zak en maakte er een open. Het bleek slechts aen-frank-stukken te bevatten. „Ik dwaas", liep de onbekende uit, „daar heb ik zilver genomen in plaats van goud. Ik zal dit even gaan halen. En hij reed heen, de verzegelde enveloppe latende lig gen. Na eenige oogenblikken argwaan krijgende, opende Amiot haar en vond eenige stukjes papier zonder waarde. Hij snelde het rijtuig achterna, haalde het in maar de zwierige dief had zich reeds uit de voeten gemaakt, tot groote ver bolgenheid ook ran den koe sier, die hem dan ganschen dag had rondgereden en nog geen cen time had ontvangen. Volgens officiëele mededeelingen, te Bulijn bekend gemaakt, liep den 12n Juni te Singapore de Duitsche stoomboot Dubnrg bin nen met 490 Chiueesche passagiers, waaronder aan boord de cholera was uitgebroken. Deze waren dgn 4den Juni te Awatowe als werklieden voor de plantages op Deli ingescheept; sedert 8 Juni stierven echter zoovele passagiers, dat het schip te Singapore moest binneuloopen. Ook de schepe lingen, die uit slechts 5 Europeanen, en overi gens uit Oosterlingen bestouden, werden door cholera aangetast. Na een verblijf van 7 dagen der gezamenlijke gezond gebleven Cbineesche pas sagiers op het 8 zeemijlen van Singapore ver wijderde quarautaine-eiland St. Johns, en na uitvoeriug der door de bevoegde macht verordende ontsmettingsmaatregelen, kon het stoomschip op 21 Juni de haven weder met 450 passagiers verlaten, nadat daags te voren het verkeer der schepelingen met het land weder was toegestaan. Het blijkt dus uit deze mededeeling, dat men ook met het oog op het overbrengen van cholera met den invoer van Chineesche koelies op Su ms'ra voorzichtig dient te zijn. In een Duitsch blad las mende volgende advertentie: Wordt gezocht voor de maand September een van de concertpest vrije badplaats. De Oostenrijksche Volksverte- genwoordiger Schoeuerer, leider van de antise mitische pariij daar te lande, is Zondagavond te Weenen aangekomen, om de vir-r maanden ge vangenisstraf, waa.toe hij onlangs veroordeeld wtr l, wegens het beleedigen van een paar Is raëlitische journalisten, te ondergaan. Duizenden zijner geestverwanten wachtten hem op aan het statio maar door krachtig optreden der politie bleef de orde bewaard. Elf rustverstoorders wei den in hechtenis genomen. Maandagnacht heeft een beambte, die met het schouwen van de spoorweglijnen be last. is, i abij bet station Schiedam op de rails het verminkte lijk van een arbeider gevonden. Uit den aard der verwondingen bleek, dat de ongelukkige waarschijnlijk door een trein w.is overreden. De vernielingswerktuigen wor den neg dagelijks verbeterd. Zoo heeft de Engelsche Generaal Maitlaud te Woolwich, een kanon doen maken, wegende 22 Engelsche ton nen, hetwtlk projectielen van 172,3 KG. uit werpt en eene dracht bezit van 12 Engelsche mijlen, dus bijna 31/2 uur gaans. De Amerikaan- sche Kapitein S. A. Day op zijne beurt heeft een toestel uitgevonden om de patroon der draagbare vuurwapenen door middel van electriciteit te ontsteken. De werking van de slagpin wordt vervangen door een electrische vouk van eene droge chloorzilverbatterjj, die zich in de kolf van het geweer bevindt en die 38,000 vonken geven kan, zonder dat herladiug noodig is. Een Amerikaansche geneesheer, Dr. Roche, heeft brlaugrijke onderzoekingen ge- daau omtrent de zoogenaamde //kramp" in het water, welke jaarlijks vele personen, waaronder goede zwemmers, als offer eischt. Volgeus Dr. Roche is er echter nooit van kramp sprake, zoo als hem gebleken is bij het onderzoek der lijken van plotseling verdronken zwemmers. Het snelle verslappen der spierkracht wordt volgens hem veroorzaakt doordat er schuim of water met de ingeademde lucht in de achterkeel komt en door de luchtpijp ingezogen wordt, of, zooals men zegt, in de verkeerde keel geraakt, hetgeen eene oogenblikkehjke stremming van alle adem halingsorganen ten gevolge heeft. Komt het water bij het begin der ademhaling in de lucktpjjp, als de long geheel luchtledig is, dan zinkt het lichaam dadelijk; geschiedt het gedurende de ademhaling, dan wordt de strijd iets verlengd. Merkt men dus, dat een zwemmer ongewone bewegingen maakt met de armen, dan moet oogenblikkelijk hulp verleend worden, omdat hij niet in staat is om hulp te roepen. Sedert 14 Mei jongstleden be vindt zich te Veeuhuizen een 23-jarige verpleegde, die sedert dien tijd nog niet gesproken heeft en zich voornam gedurende ziju verpleegtijd van éen jaar in 't geheel niet te spreken. Alle mogelijke middelen, zelfs het onthouden van een deel der dagelijksche voeding, om hem daarvan af te brengen, bhken vruchteloos te zijn. Het Bataviaasch Nieuwsblad s c h r ij f t De onlangs hier aangekomen Hollandsche mail bracht o. in. aan de iuteekenareu op den Staats almanak voor het Koninkrijk der Nederlanden een supplement op den jaargaug 1888, bevattende de l(jst der nieuwe Ministers en van de leden der Stafen-Generaal. Dit supplement van slechts enkele bladzijden werd te Emmerich aan het postkantoor afgegeven, en, versierd met Duitsche postzegels, met eeu Hollaudachen mailstoomer via Marseille hier aangebracht. Kan het dwazer? Wauueer het hooger port op Nederlandsch- Iudië in Nederland gehandhaafd blijft, dan zullen we het waarschijnlijk spoedig zien gebeuren, dat de correspondentie tusschen den Nederlandschen Minister van Koloniën in den Haag en den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Iudië te Buitenzorg, ook ter doorzending aan een post kantoor in Duitschland wordt afgegeven." Drie kleinzonen van Dom Pedro, Keizer van Brazilië, die 12, 11 en 7 jaar oud ziju, geven een klein blaadje uit, waaraan zij den naam hebben gegeven van Le Courrier imperial. Zij zijn er de uitgevers en de drukkers van en drukken zelf dit blaadje, dat de slavernij bestrijdt. Een probaat middel. Beethove u's u e- gende tymplionie zou, aldus vertelt de Musikalische Jugendpost, op e-.n hofconcert te Mdningen ten gehoore worden gebracht. Dat dit meesterwerk schittereiid zou worden uitgevoerd, sprak van zelf, want Hans Vou Bülow dirigeerde. Alle muziek- liefbebb/rs der hoofdstad verheugden zich reeds lang van te voren in hat zeldzame kunstgenot, dat hun te wachten stond. Eenige hooggeplaatste personen betoonden zelfs zooveel belangstelling, dat zij de repetitie wenschten bij te wonen, tot groot leedwezen van den dirigent. In geen geval echter kon hij de hem toegedachte eer van de band wijzeD, en er bleef hem dus niets anders over, dan middelen te bedenken, om op fatsoen lijke wijze van die ongevraagde, bem hinderende toehoorders verloBt te worden. De repetitie zou beginnen. De doorluchtige kunstvrienden hadden vol verwachting plaals genomön. Daar riep Von Bü'ow dan fagoitist en beval hem zijn geheele partij van a tot z te spelen. De kunstenaar zette zich in positie en ontlokte met het onnooselste gezicht de meest komische knor- en bromge luiden aan zijn verschrikkelijk instrument: deze waren natuurlijk, uit het verband gerukt met het overige der compositie en zonder begeleiding der anderen instrumenten, verschrikkelijk om aan te hooren. Nu en dan liet de dirigeut htm ophouden en eenige bizonder opvallende passages herhalen en rariëeren. Eindelijk had de fagot speler gelukkig het einde bereikt, maar mijn heer Von Biilow verzocht hem met een verge noegd glimlachje, de interessante solo nog eens van voren af voor te dragen. Doch eer de eerstu bromtoon weer vernomen werd, waren dc onge- noo.te gasten opgestaan, om zoo spoedig mogelijk de zaal le verlaten. Si nou ero.... Naar men uit Genua bericht, we r- den Zaterdag-avond te Diauo Marina schokken van aardbeving gevoeld. Er werd geene schade daardoor aargericht. Maar al de inwoners wien de vorige noodlottige aardbeving aldaar nog versch in het geheugen lag vluchtten in groote ontsteltenis naar het strand der zee. Eene wedvlucht tusschen bijen en postduiven. Een zekere mijnheer Chr. R. te Hamm, ijmker van beroep en een groot liefhebber van post duiven, ging de volgende weddenschap aan: dat de afstand van Rheinerc naar llamm (nog geen uurl bij goed weder in korteren tijd zou afgelegd worden door bijen, dan door postduiven. Deze wedvlucht had den 25sten Juli jl. des namiddags om 4 uur plaats en werd door den heer Chr. R. met glaus gewonnen. Twaalf post duiven en twaalf met meel bestoven bijen, waar van 4 hommels en 8 werkbijen waren, werden naar Rheiueru gebracht en daar tegelijkertijd losgelaten, met dit gevolg, dat een der hommels vier seconden eerder te Hamm terug was dan de eerste duif. Tegelijk met de tweede duif kwamen ook de andere hommels en met de overige dui ven de werkbijen terug. Dr. Gamaleia, directeur van het gesticht voor hondsdolheid-inentingen te Odessa, heeft eene methode van inenting tegen de Azia tische cholera uitgevonden. De Heer Pasteur zal die in de Eransche Academie van Wetenschappen bespreken. D e Japan Weekly Mail bevat een r 0- mantisch verhaal van een geroofden schat welke zeer eigenaardig op een der Marianne- of Dieven.-eilanden (Stillen Oceaan) begraven moet ziju. Het verhaal doet denkeu aan Goudvelden van Stevenson. Die schat, bestaande uit f 24,000,000 in Spaansch geld en een aantal juweelen en gouden en zilveren voorwerpen, werd, luidens het ver haal, in 1823, tijdens de revolutie iu Peru ge roofd, met een schip waarop een aantal rijke buigers van Lima hunne kostbaarheden hadden ge bracht, om naar Spanje te vluchten. De roover was een Engelachmao, als luitenant in Peruaanschen dienst. Hij roofde het schip met behulp van eene bende handlangers, en begroef den schat op een der Mariaune-eilanden. Daarna ontsloeg bij zich van zijne medeplichtigen op twee na, door het schip in volle zee in brand te steken, en zelf met een officer en een scbeeps- jongeu in eene sloep te vluchten. Den scheeps jongen zond hij met eene boodschap naar zijne geliefde te Lima; maar de knaap werd daar als zeeroover gevat en gestraft. De luitenant werd daarna door zijn eenig over gebleven handlanger, op reiê naar het eiland van den schat, overboord geworpen. Hij verdronk, en zijn moordenaar maakte zichzelven van kant toen de kapitein van het schip hem, onder be dreiging van straf voor zijne miadrqveD, wilde dwingen, hem de plaals van den schat aan te wijzen. Zoo was er niemand meer, die iets omtrent den verborgen schat kon meedeelen het eenige wat mee desbetreffeude onder de papieren van den verdronken luitenant vond, was eene kaart met aanwijzingen maar meu wist niet, op welk eilaud die bulrekking had. Dize kaart kwam in het bezit van de Spaansche Regeoring. Naar aanleiding van die oude historie vertrok in het begin van dit jaar een Engelsche kapitein uit Yokahama naar de Marianno-eilanden om den schat te zoeken. Maar ook hij was ongelukkig; want terwijl hij aan laud was op het eiland Guam, giug zijne bemanning (.trie koppen), die het doel van den tocht vermoedde en op eigen gelegenheid wilde zoeken, met het schip er van door. Hiermede eindigt voorloopig de phantas- tische geschiedenis. Als zij waar is, zal men wel spoedig hooren van eene nieuwe expeditie ter op sporing van den begraven schat. Hendricus Verlée de tweede be- schuldigde var. den diefstal ten huize van den Heer Eschauzier te Heemstede, die voorvluchtig was, is door de Amsterdamsche politie aange houden en naar Haarlem overgebracht. Uit Vaals meldt men ons: Inden nacht van Zondag op Maandag jL, werd de Rijksambtenaar Grijns alhier, toen hij een rijtuig wi'de visiteeren, hetwelk van Aken hier was aangekomen, door vier zich daarin bevindende personen vastgepakt, geslagen, mishandeld en terwijl de koetsier rechtsomkeer maakte, naar Duitsch grondgebied medegesleurd. Aldaar liet men hem los, tengevolge waarvan hij viel en zijn linkerarm brak, waardoor hij buiten staat gesteld is zijn gewouen dienst te verrichten. De Duitsche en de Nederlandsche politie hebben proces-verbaal van het gebeurde opgemaakt. Dertien Afrika a nsche kroko dillen, die door een stoomschip te Hamburg waren aangebracht, moeten uit dat schip ont snapt zy 11, en nu in de Elbe zwemmen, tot niet geringe ongerustheid van de omwonenden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2