N IE WE No. 1285. Woensdag 29 Augnstus 1888. 13de Jaargang. Een bisschoppelijk woord. BUITENLAND, Een offer. HiiRLEM ABOWKEMENTSPBIJË Per 3 maanden voor Haarlem0,86 Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afz juderl jjke Nummers0,06 Dit blad verschjjnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AltiTlT.Wrj AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DEB ADVEKTENTIÉN Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant Advertentiën worden uiterljjk Maandag-, Woensdag en Vrij dag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers; KÜPPEH8 I.AUKEY, Een onlangs door Z. D. H. den Bisschop van Linz, Ernst Maria, uitgevaardigd her derlijk schrijven aan de geloovigen van zijn diocees, waarin het hoogst belangrijke on derwerp, »de christelijke school,® wordt behaudeld, bevat eenige beschouwingen, welke wij aan onze lezers wenschen mede te deelen, omdat zij, ofschoon op Oostenrijk- sche toestanden doelende, in menig opzicht ook op Nederlandsche omstaudigheden van toepassing zijn. Aan het slot van dit her derlijk schrijveu zegt namelijk de Prelaat: »In onze dagen wordt een hevige strijd gevoerd om de school. In dien kamp wordt gestreden voor de wederinvoering der chris telijke school, die hoogst verbitterde te genstanders heeft. Het mag inderdaad wel in aanmerking genomen en behartigd wor den, dat de christelijke, van ons standpunt de katholieke school, niet het onderwerp eeuer vraag mag zijn, over welke het een ieder vrij staat te oordeelen, zooals het hem goeddunkt. Ieder katholiek Christen moet eeu voorstander van de katholieke school ziju, moet jjvereu voor de katholieke school zooveel in zjju vermogen is, hij moet haar verdedigen even goed als de be ginselen en geloofswaarheden der Heilige Kerk. Een Katholiek, wieu het onverschil lig is, of de school christeljjk is of niet, toont daardoor, dat hij geen trouw, geen waar Katholiek is of dat hem het juiste begrip van zulk eene hoogst belangrijke zaak totaal ontbreekt. Eeu zoodanige moet de woorden van den Heiland behartigen: »Wie niet met Mjj is, die is tegen Mij.« In Opper-Oustenrijk zijn de Onderwijzers iu de volksschool in 't algemeen veel beter dan de schoolwet. Zij steunen de Geestelij ken, bij wie zij zich aansluiten, in hun streven voor de christelijke opvoeding van het kind. De Geestelijkheid, van haar kant, helpt en steunt wederkeerig de Ouderwijzers zooveel mogelijk. Zoo heerscht er tusschen den Clerus en de Onderwijzers, in 't alge meen, eene goede verstandhouding en eeue vriendschappelijke samenwerking zeer in 't belang en in 't voordeel van de school. Doch dit is, ten opzichte van de godsdienst- looze schoolwet eeu toestand, welken men eeue uitzondering mag beeten, eeu toestand, die slechts van den goeden wil en van de goede gezindheid der Ouderwijzers afhangt, eeu toestand, die elk oogenblik aan de grootste verandering onderhevig is, een toe- FEUILLETON. 11) (Vervolg) Alle begin is moeiljjk en het naambordje op de deur van een dokter lokt niet zoo dadelijk patiënten naar hem toe. Dit wist Adolf ook en liet ontmoedigde hem niet, dat de gewenschte praktijk niet zoo spoedig zijn deel werd. Gevoelde hij soms, dat zgn moed hem wilde begeven, dan daclit hij aan zijne geduldig wach tende bruid, uit wier brieven steeds de warm ste en teederste liefde sprak. Thans naderde de tijd weer, dat Louise hare zuster kon verwachten, maar in plaats van Truida kwam een brief. Tante Schönfeld was sedert lang ziekelijk en de dokter had haar geraden eene zekere badplaat* te gaan bezoeken, terwijl zij zelve er zeer op stond, dat de thans zestienjarige Truida haar zou verge zellen. Mocht Truida dat weigeren? Kon men het der zieke euvel duiden, dat zij het jonge meisje, dat zij sedert jaren met moederlijke zorg had opgekweekt, juiet in dezen tijd niet wilde missen. En ook de reis zelve. Wat bood zij Truida niet veel genoegens en verlokkends aaol Louise alzoo moest zich, zoo goed als 't ging, met hare teleurgestelde hoop tevreden stellen. Als de toe stand der zieke zoodanig was, dat zij den winter te Mentone of ergens anders doorbracht, dan was het ook natuurlijk dat hare pleegdochter bjj haar bleef. Onder den milden hemel van Italië nam Mevr. Schör.feld zichtbaar in beterschap toe, terwijl Truida's reine ziel en ontvankelijk gemoed leven dig de betoovering der haar omringende natuur stand, waaraan eeu vast en zeker fundament ontbreekt. Maar wat thans uitzondering is, moet eeu vaste regel worden. Daarvoor bljjfl nog veel te wenschen over en moet er nog veel gewichtigs geschieden. Wat zal men er bij voorbeeld van zeggen, dat er eene verordening is uitgevaardigd, waarbij be paald wordt, dat er in eeue school, waar een paar niet-katholieke kinderen aanwezig zjju, de talrijke katholieke kinderen geeu katholiek schoolgebed mogen bidden? Wat zegt men er van, dat er, volgens de be- staaude schoolwet, protestautsche en israë- lietiscbe onderwijzers kunnen geplaatst wor den op scholen, waar zich uitsluitend katholieke kinderen bevinden? Welke Katho liek kan eu mag met zulke dingen tevreden zijn? 't Is waar, de sckoolautoriteiten leggen in zake van religieuze quaestiën eeue zekere welwillendheid aan den dag, doch alleen voor zooverre de schoolwet zulks toelaat. Mag nu zulk eene belemmering der goede zaak vau het katholiek ouderwjjs nog langer worden gedoogd? Neen, driewerf neen; de Katholieken moeten voor hunne kinderen katholieke scholen hebben, scholen, die volgens de leer en de beginselen der Katholieke Kerk zijn ingericht eu worden bestuurd. Het is niets dan laster, wanneer onze tegenstanders be weren, dat de Geestelijkheid de school wil hebben, opdat zij er over zoude kunnen heerschen. Neen, de Geestelijkheid wil, dat Christus heersche iu de school met Zijne leer eu Zijn geest, met welken de opvoeding eu het onderricht aan kinderen gegeven, moet doordrongen ziju. Een jjdele waan eu niets anders is de vrees, dat door de christelijke school de ontwikkeling eu het ouderwijs van de kin deren verwaarloosd eu tot een minimum herleid wordt. Die zulks durven beweren, zijn leugenaars. Wat de nieuwe school beters heeft dan de oude, wordt bijgehouden en gevolgd, maar de opvoeding eu ontwikke ling van het kind moet met den godsdienst ia harmonie zijn; de zin voor het gods dienstig leven moet in het kinderlijk hart diep worden ingeprent eu bevorderd. Katholieken, het is uwe plicht om voor de christelijke school te ijveren eu te strijden eu alle geoorloofde middelen te gebruiken om onze scholen wederom tot christelijke inrichtingen van ouderwijs te hervormen. Het geldt hier eene hoogst belangrijke zaak. Ouze hooggeëerde Paus Leo XIII ondervonden. De brieven aan liare zuster gericht, brachten dan ook zonneschijn en bloemengeur in Louise's eentonig en kleurloos leven. Toen de winter zich ook aan den zuidelijken voet der Alpen begon te vertoonen, togen de reizigers verder en bereikten in kleine dagreizen einde lijk, Rome. In de hoofdstad der oude wereld, het middelpunt der Christenheid; wilde zij iets langer vertoeven. Ootmoedig knielde Truida neer onder de zegenende hand van Christus' Stedehouder op aarde en vol eerbiedigen schroom betrad zij den verheven dom van St. Pieter en knielde neder op de graven der Apostelen. Dan weer doorliep zij de met het bloed der marte laren gedrukte overblijfselen van het Colyseum en de gewijde gangen der Catacomben. Zij zag in de eeuwige stad de overblijfselen der kunst werken, uit den tyd toen deze hun hoogsten bloei bereikten. Zij zag er de voortbrengselen van Michael Angelo en van een Rafaël en er opende zich voor haar eene geheel nieuwe we reld, van welker bestaan zij nooit had kunnen droomen. Zoo verstreek de lente en naderde weer de zomer toen Mevrouw Schönfeld en hare nicht aan terugkeeren begonnen te denken Eenige in de haast geschreven regels kondig den de aankomst barer zuster aan en weinige dagen later lag Truida in de armen baars vaders en die barer zuster. Maar was dit schoone wezen inderdaad Truida? Zonder die als van Ouds van liefde stralende oogen zou Louise hare zuster niet hebben herkend. Truida's edele gestuite met die gouden lokken en die lachende maar toch zoo onpeilbaar diepe kinderoogen, scheen meer door het huis te zweven dan te gaan, en stree- lend voor het oor was de klank harer zilver- heldere stem. Iedereen zag met verrukking tot haar schreef onlangs aan de Bisschoppen van Amerika: De school-quaestie is voor het Christendom eene vraag op leven en dood. Strijden wij derhalve den goeden strijd met moed en volharding; de overwinning zal aan onze zijde zijn. De Goddelijke Za ligmaker, Die wil, dat wjj voor Zijne eer en voor het heil der kinderen den strijd voor de school aangorden, zal ons uit Zijn heilig hart licht, kracht en zegen scheu ken, wanneer wij ons met een geloovig vertrouwen in het gebed vereenigen. Tot dit hart der liefde en genade zullen wij met volharding bidden en de heilige Maagd smeeken om Hare voorspraak bjj Haren Goddelijken Zoon, opdat de school weder worde hetgeen zij geweest is: eene instelling voor het christeljjk onderwjjs eu voor de christelijke opvoeding van het kind. De Heer De Bruyn Afgevaardigde en Burgemeester van Deudermoude, is benoemd tot Minister van landbouw eu openbare werken in België. In verscheidene Duitsche bladen komt het bericht voor dat de gezondheidstoe stand van den ongelukkigeu Koning Otto van Beieren sedert eenige dagen zeer ver ergerd is. De Kolonial Zeitung maakt bekend, dat de Duitsche Oost-Afrikaansche Maatschappij op de kust van Zanzibar begonnen is met de uitoefening van Regeeringsrechten na mens don Sultan van Zanzibar, overeen komstig het met hem gesloten verdrag. Dit betreft thans voornameljjk de plaatsen Wanga, Tanga, Patigaua, Saadani, Baga- moyo, Dar-es-Salaara QuiloaKiveudje, QuiloaKisivani, Kiswere, Mtschengabaai, Lindi en Mikeudano. Tusschen deze groote plaatsen (waaronder zeven goede haven plaatsen zijn, terwjjl de overige eeue altoos bruikbare reede hebben) liggen een aantal kleinere, zoodat erin het geheel zal kunnen worden gerekend op 42 tolstations. Ouder de genoemde plaatsen ziju er, die reeds een druk verkeer hebben, iuzonderheid Biga- moyo, hetwelk op zekere tijden des jaars ongeveer 25,000 inwoners telt; deze stad is het uitgangspunt der groote karavaanwe gen. Ook te Quiloa-Kivindje, Lindi en Mi- kendauo wordt reeds veel handel gedreven. Gelijk bekend is, gaan op de genoemde maatschappij nevens het recht van tolhef fing ook nog over: de administratie, de ju- op. Zij zelve begreep niet hoeveel macht zij wel op ieders gemoed uitoefende: met kinderlijke be scheidenheid dankte zij voor elk vriendelijk woord en voor eiken kleinen dienst. Zij beminde haar vader en hare zuster evenals vroeger en het deed haar genoegen dat de geschenken, die zij voor hen had megebracht, hun vreugi'e ver schaften. Haar ernstige vader noemde haar telkens zijn zonnetje van 't huis. Louise verheugde zich oprecht over het geluk harer zuster en nimmer kwam de gedachte bij haar op, waarom ook zij niet aan de gaven van het geluk mocht deelach tig worden, terwijl hare zuster er zoo overvloe dig mede was bedeeld. Doch ook Louise scheen na jaren lange hoop haar doel te naderen. Wilcllieim's brieven luid den in den laatsten tijd veel gunstiger. Het was de jonge dokter eindelijk gelukt zich baan te breken en hij kon er nu aan gaan denken zich een eigen haard te stichten. Immer ademden zijne brieven liefde, al mocht ook al de tegen spoed voor koele beschouwingen ruimte over gelaten hebben. Toch scheen het Louise toe, dat zij in sommige opzichten niet meer kon over eenstemmen met haar verloofde, het scheen of liij haar vreemd was geworden. Eindeljjk deelde Adolf zjjne moeder en zijne bruid zijne aanstaande overkomst mede en hjj zelf volgde zijn brief kort daarop. Reeds dadelijk legde hij de redenen van zijne komst bloot: hij verzocht Louise den dag te bepalen, waarop hij haar als zijne echtgenoote naar zijne woning mocht voeren en wenschte te vens dat dit zoo spoedig mogelijk zou zijn. Dit was bijna te veel geluk op eens voor de bruid. Wel had deze dag haar in hare droomen gedurig voor den geest gezweefd, doch met het ontwaken was hij weder verdwenen; ja zelfs begon zij risdictie, het mijnrecht, het beheer over allen openbaren grond, met de bosscheu, gebouwen, garuizoeus en versterkingen. Generaal Boulanger heeft gesprokeu. Elk der drie departementen, waar hjj ver kozen is, heeft zijne redevoering gehad. Let is overigens niets nieuws wat hjj schrijft, en geheel iu den trant van zijne vorige oraties aan de kiezers. »In de zittingzoo luidt zijn manifest, waarin de scheldwoorden, welke u meer dan mij troffen, mij genoodzaakt hebben mijn ontslag in het aangezicht van de con- vulsiouisten der Kamer te werpen, heeft de Minister-President uitgeroepen: »Gij hebt het land ondervraagd, het heeft u iu de Charente geantwoord®. »Het heeft mij bovendien geantwoord in de Somme, iu het Noorden en iu de Charente- Inférieure door meerderheden, die de tegen woordige Kamer een onvermijdelijke ont binding in de armen voeren. Met welk eene kracht ook de Afgevaardigden zich aan hun zetel vastklemmen, kunnen zij den oubeschaamden eisch van tegen iedereen te regeereu niet stellen. Aan de kiezers der Chareute-Inférieure zeide hij: »Wij hebben Zondag eeu waren veldslag gewonnen; want gij weet door welke bedreigingen en geweldenarij gij ter stembus zijt gegaan. Gjj hebt te strjjden gehad tegen alle eerzuchtigeu, die, nadat zij Frankrijk hebben uitgeschud, tot geen prijs hun prooi willen loslaten en zich uit de stellingen lateu verdriugen, welke zjj door intriges hebben verkregen. Zooals Lodewijk XIV zeide: de Staat beD ik, zoo herbalen zij overal: de Republiek zijn wij.c »Gij hebt de Republiek aan hen ontrukt, die poogden haar ten eigen bate verbeurd te verklaren. U zij dank gebracht, dat gjj door uwe energie eu uwe volharding, ge holpen door het algemeen stemrecht, deze hinderpalen uit den weg hebt geruimd®. In zjju aanspraak tot de kiezers der Somme gericht, wjjst de Heer Boulanger er op, dat, dank zjj huune energie eu hunne liefde voor de Republiek, niemand meer twjjfelt aan de noodzakeljjkheid eeuer herziening van de Constitutie en eeuer ontbinding van eene vergadering van ziekelijke personen, wier brutaliteit zelfs hare zwakheid aauwjjst. Eindelijk moet men de groote volksstem hooreu, die roept: plaats voor anderen.® Iu bet quartier Notre-Dame te Versail les wordt eeu protest met baudteekeuiugen eindelijk aan de verwezenlijking harer wenschen te twijfelen. Nog zat Wildkeim aan de zijde zijner bruid, sprak over zijne tegenwoordige omstandigheden en schilderde haar hun toekomstig samenzjjn af. Louise hoorde hem zwijgend aan, zij had zich hare toekomst anders gedroomd. De ontknooping was eindelijk daar zij moest gelukkig zijn. Daar opende zich de deur; van het heldere zonlicht als van eene glorie omstraald, verscheen Truida op den drempel. Wildheiin en Truida hadden elkander, nadat de laatste als kind de ouderljjke woning liad verlaten, nimmer gezien. De jjdele jongeling ver loor bij zulke bekoorlijke verschijning bijna het verstand, terwijl Louise zich verheugde over den indruk, dien hare zuster op haren verloofde maakte. Met ongedwongen minzaamheid trad Truida den man te gemoet iD wien zij reeds sedert jaren den toekomstigen echtgenoot van hare zuster zag. Louise kende geen grooler genoegen dan wanneer hare Truida zoo recht werd bewonderd. Ook Adolf zag met verwondering deze uitmun tende schoonheid aan en Louise wist het arge- looze meisje gemakkelijk tot onschuldigen kout over te halen, waarbij hare reizen het hoofd onderwerp uitmaakten. Wildheim stond verbaasd. Hij wist niet wat meer te bewonderen, de reinheid harer schoone ziel en het teederc gevoel, dat uit menigen trek doorstraalde of hare grondige kennis, waarmede zij over alles sprak. En dan hare kinderlijke eenvoudigheid, die hare onbewust liet hoe hoog zjj boven anderen was verheven! Hoe gelukkig, benijdenswaardig moest de man niet zijn, die het geluk ten deel viel zulk eene levensgezellin te mogen verkrijgen. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1