1] 1 i\ l\ i\ L A overdekt. De Zusters van Saint Vineent de Paul,, die in deze wijk een weeshuis, scko- leu, een toevluchtsoord voor kinderen en een weldadigheidsbureel bezitten, hebben, zoo als men weet, bevel ontvangen heen te gaan. Zij worden door leekeu vervangen. Omstreeks 40 jaren geleden had de toen malige Pastoor van Notre-Dame, deEerw. Heer Pinard, het huis, dat hij in de rue de la Pornpa had, voor den halven prijs aan de stad Versailles verkocht, nadat hij geheel zijn vermogen aan de verschillende werken van liefdadigheid besteed had, welke door de Zusters vau Saint Vincent de Paul worden bestuurd. Als de brave man, 40 jaren geleden, in zijn contract niet bepaald heeft, dat de Zusters in zijn huis gehandhaafd moesten worden, dan is dit zeker niet geschied om dat geene seconde de gedachte bij hem op gekomen is, dat zij, de Zusters, uit een huis konden verjaagd worden, waar alles voor haar verblijf in orde was gebracht. De reden tot opheffing, door den Prefect van Seiue et Oise aangevoerd, is dat, wijl de Directrice te oud is, zij vervangen zal worden door eene leeke-zmter. De Moor, die gaan kan, als hij »seiue Schuldigkeit gethan hat,« blijft altijd waar. Aan den Graaf van Parijs is na een feest maal, dat een 250 zijner aanhangers te Parijs gehouden heeft, ouder Voorzitterschap van den Hertog d'Audiffret-Pasquier, ter gelegenheid van zijn vijftigsten verjaardag, het volgende adres gezonden: »De mouarchalen, den 234en dezer bij eengekomen in het Hotel Continentalver zoeken den Graaf van Parijs met de be tuiging van hun diepen eerbied de uit drukking hunner toewijding en hunner va derlandslievende hoop aau te nemen. Volgeu3 den »XlXe Sièclemoeten bin nenkort in Elzas-Lotharingen al'e handels- boeken, facturen, quitauties, enz. in het Duitsch opgesteld zijn, willen zij ontvan kelijk ziju voor het gerecht. De Reichsbank zou geene Fransche wissels ontvangen en de post alle pakjes weigeren welker adressen niet in 't Duitsch zon. De Opinione meldt, dat alle Italiaausche oorlogsschepen, die oefeningen moesten hou den, bevel hebben ontvangen om proviand aau boord te nemen en den 25en dezer bijeen te komen, om naar de Levant te vertrekken. De Opinione voegt er bij, dat het Italiaausche Gouvernement door ver wijdering der vloot uit de Middellaudsche zee een bewijs yan vredelievende bedoelingen heeft willen geven. De directiëu der posterijen vau Italië en Japan zijn voornemens eerstdaags ambte naren naar Duitschland te zenden ter be studeering van het post- en telegraafwezen, gelijk het daar is ingericht. Het bestuur der posterijen vau Siam heeft tot de Duitsche Regeeriug het verzoek ge- rieht, of deze een ambtenaar van de poste rijen ter beschikking wilde stellen ter verdere uitvoering van de door een Duitsch beambte ontworpen reorganisatie van het post- en telegraafwezen in Siam. Volgens bericht uit Shanghae aan de Standard laat de Cbineesehe Regeering de noordelijke forten versterken en heeft zij in Duitschlaud verscheidene oorlogsvaar tuigen besteld. Volgens berichten uit Tanger is de toestand in het binnenland van Marokko van zeer erustigen aard en wordt de Sultan in het Atlasgebergte door oproerige stam men ingesloten. GEMENGDE BERICHTEN. Multaluli a Katholiek." In zijne studie over Multatuli had Dr. Swart Abrahamsz. gewag ge maakt van diens zoogenaamde bekeering tot bet Katholicisme, en deze toegeschreven aan //eene onbestemde sympathie voor de H. Moederkerk//. //Waarschijnlijk zoo voegde de schrijver er aan toe heeft hij (Multatuli) in eene vlaag van sterke vermoeidheid behoefte gevoeld aan het absolutisme, en is hij tegelijkertijd in aanraking gekomen met een hem sympathiek Priester.// Volgens No. 21 van Het Dompertje nu zou de toedracht der zaak eenvoudig deze zijn geweest: „In het jaar '42 of '43 vertoefde D. Dekker op Batavia en woonde daar bij de katholieke familie Van Sch., waar een nichtje logeerde, zekere Caroline V. De jongelui kregen elkander lief, en D. Dekker deed. aanzoek om hare hand. De Heer Van Sch. waarschuwde hem echter, dat Carolines vader in geen geval zjjne dochter zou geven aan een Protestant. Dit was voor den jongen man geen bezwaar; hij begaf zich naar den Pastoor, gaf zijn verlangen te kennen onderricht te ontvangen in de katholieke geloofsleer, zwoer inderdaad na eenigen tijd zijne dwalingen af, werd katholiek, en wendde zich nu rechtstreeks tot den vader om de hand zijner dochter. Kort daarna kwam de heer V. op Batavia, maakte kennis met den adspirant-schoonzoon en achtte hem geen geschikt echtgenoot voor zijne dochter, die hij met zich terugnam naar het binnenland. Al was D. Dekker katholiek geworden, hij had zich niet verbonden, daarom alleen zijne toestem ming te geven. Na deze teleurstelling liet de toe komstige Multatuli zijn nieuw geloof varen,// enz. In een volgend nummer vau Het Dompertje deelt de Heer Swart Abrahamsz. aan de redactie mede, dat //de geschiedenis van Caroline V.hem, in hoofdzaak bekend// was alleen //omtrent naam cu tijd was hij niet zeker", en daarom //had hij niet deze geschiedenis als aanleiding genoemd tot Multatuli's overgang tot de Roomsclie Kerk, maar eene veronderstelling gewaagd, die kan zijn samengegaan met de geschiedenis in al hare bizonderheden//. „Wel mogelijk!// zegt De Tijd, //wij gelooven echter niet, dat de omstandigheid, die blijkens het hierboven medegedeelde tot Multatuli's //overgang// aanleiding gaf, den eerbied voor het karakter van den //bekeerling// bij het nage slacht zal verhoogen. Aan het slot van een artikel Nogmaals de Parijsche revolutie-tentoonstellingn zegt het Dag blad van Z.-Holland en 's Gravenhage, nadat het heeft medegedeeld, dat er eene levendige beweging in de liberale gelederen heerscht, om dat het aan de teedere snaar van het liberalisme, de groote omwenteling heeft geraakt en de oor zaken heeft vermeld waardoor de toorn der liberalen zoo is opgewekt: //Een berichtgever van de Zwolsche Courant waagt eene uiterste poging om de zaak te red den. Hij voorspelt onzen nijveren indirecte voor- deelen, met betrekking tot de uitbreiding van het terrein, waar onze nijverheidsproducten de biet kunnen vinden. Yan zulke//smoesjes" zullen onze industriëelen wel geen dupe worden. Zij zullen, afgescheiden van de politieke bezwaren, reeds uit het oogpunt van hun belang, ver standig genoeg wezen zich van alle deelneming ten deze te onthouden. Het verblijdend vooruitzicht wordt trouwens steeds helderder, dat wij de Tentoonstelling van 1889 te Parijs, georganiseerd tot verhooging van den luister der groote omwenteling, gelijk dit aan eene monarchaalgezinde natie past, in waar heid zullen schitteren door onze afwezigheid. Het Sociaal Weekblad noemt het eene gek heid van ons alleen in zomersche dagen aan den man te brengen als wij beweren dat onze industriëelen zich onthouden uit monar chale gezindheid. Dat bet Sociaal Weelclad het dwaas vindt, dat men alleen reeds uit bezwaar tegen de omwenteling zich van de Tentoon stelling onthoudt, begrijpen wij levendig. Als men in de omwenteling de hoogste wijsheid ziet, moet men wel allen, die een afkeer van haar hebben, als //gekken// beschouwen. De meerderheid onzer natie, waarin de indus triëelen begrepen zijn, is werkelijk in dien zin //gek// te heeten. Aan die //dwaasheid// dankt evenwel ons land zijn roem en het behoud, tot hiertoe, van zijn zelfstandig bestaan.// De Gouverneur-Generaal van Oost-Indië, Mr. C. Pijnacker Hordijk, en diens gezin hebben Zaterdag-ochtend 's-Gravenhage verlaten en zijn ter inscheping naar hunne bestemming, naar Marseille, vertrokken. Aan het Holl. spoorweg station deden vele belangstellende autoriteiten en vrienden de vertrekkenden uitgeleide o. a. de Ministers Hartsen, Mackay, Dyserinck, Godin De Beaufort, Havelaar en Keuchenius, de Com missaris des Konings in Zuid-Holland Mr. C. l'ock en een aantal Indische en Nederlandsche hoofdambtenaren. Een van de vele landgenooten, die in deze maand Brussel b< zochten, maakt een paar opmerkiugeD, waarbij hij de vergelijking met andere steden aan den lezer overlaat. „Ik zag nergens in de gebeele stad eenig vreemdeling, hoe kleurrijk en opzichtig ook ge kleed, aangapenuitlachen of naloopen door grooter of kleiner gebeugelte. Ik zag ruiters midden iu de Btad, zon'er dat eenige straatjongeus er aan dachten den ruiter met 6teenen te gooien of het paard te doen schrikken. Ik zag ook nergens jongens honden plagen en mtrkte dan ook geen enkele vijandige be weging van die zijde. Op de trottoirs, ook waar men niet op de ruime boulevards is, loopt men nergens gevaar door slagersknechts met groote manden tot wijken genoopt te worden. Over het algemeen is het groote vreemdelingenverkeer niet zonder invloed gebleven op de manieren van het volk. Ik zag geene schuttingen met oneerbare woor den beschreven, pasgeschilderde huizen bevlekt of andere staatschenderij verricht. Bij de dagelijkache muziekuitvoeringen iu het Park zag ik het gebeele gehoor rustig op zijue plaats staan en miste ik de joelende schaar, die voor anderen het hooren onmogelijk maakt. Ik zag misschien nog meer, maar dit is mogelijk reeds genoeg." Onder Suameer op de Tieke(Er. werd een huisgezin ongesteld, ter gevolge van het gebruik van voedsel uit een koperen aktr, waar het vertinsel grootendeels uit was. Een kind, dat niet uit den aker had gegeten, bleef gezond. Een curieus bericht komt uit Foockouw. In die stad is een tempel vat: af goden", wier hulp werd ingeroepen door per sonen, die wraak op hunne vijanden wenschten te nemen. Zij werden ondersteld den dood te veroorzaken van hen tegen wien de gebeden aan de goden werden gericht. Onlangs stierf de Tartaarsche militaire commandant plotseling, en kwam bij het volk de gedachte op, dat hij door de afgoden in quaestie wa3 verslagen. Zoo dra de Onderkoning der provincie dit vernam, gaf hij bevel de afgoden te arresteeren en te straffen. De prefect werd met de uitvoering van dit be vel belast en gewapend met het bevel van arresta tie van den Onderkoning, begaf hij zich naar den tempel waar hij 15 afgoden liet in hechteuis nemen. DcZe waren van hout eu ongeveer 5 voet hoog. Alvorens zij voor den prefect werden gebracht om gevoauisd te worden, werden de oogen uitgestoken opdat zij niet zouden zien wie hun rechter was en hem niet hier op de aarde of hiernamaals zouden lastig vallen. Na een grondig onderzoek werd een verslag aan den Onderkoning gezonden, die daarop order gaf de afg >deu t) onthoofden, de lichamen in een vijver te werpen eu deu tempel voor altijd le sluiten, ten einde hen te beletten de rust der slad nog moer te veratoren. Men zal zich herinneren, dat o n- langs te Madrid eene bejaagde dame, de weduwe Varela, vermoord werd onder zeer geheimeiunige omataudightden. Na allerlei tegenstrijdige ver klaringen heeft de dienstmaagd der vermoorde eindelijk bekend, dat de dader uiemar.d anders is dan de zoon, die in de gevangenis te Madrid zit. Zij had dat niet vroeger durven meedeeleu, uit vrees voor den directeur van de gevangenis, die niet wilde, dat men zou te weten komen, dat hij Varela herhaaldelijk permissie gaf uit te gaan Dit leidde tot da arrestatie van deu gouver neur, die later wel op vrije voeten werd ge steld, maar tevens ontslagen. Het bleek nu, dat Varela niet de eenige was, die 's avonds per missie kreeg, de gevangenis te verlaieu. Ja, dat de beeren misdadigers zelfs de sleutels mee kregen op hunne avo idtoehtjes! H;t puBliek was niet ten onrechte verontwaardigd over deze schandalen en er is thans een comité benoemd met Silvea, den oud-Minister van Justitie, aau het hoofd om de zaak grondig te onderzoekeu. Behalve Varela zullen da dieustmaagd Higinia Baleguer eu twee medeplichtigen terechtstaan. Het requisitoir omvat de verklaring'n van 210 getuigen en beslaat 3500 bladz folio. De Belgische Regeeriug heeft besloten tot reorganisatie der opleiding van veeartsen in dien zin, dat alleen zij zullen toe gelaten worden tot de veeartseuijkundige studiën, die het diploma vaa candidaat ia de natuur wetenschappen kunnen overleggen, afgegeven door eene der universiteiten. Tot het nader aangeven der verschillende leer vakken en vaststelling vau het studieplan heeft zij eene commissie van deskundigen aaugewezen, welke heeft bepaald, dat de duur d r studie zeven semesters zal bedragen, waarvan de eerste drie gewijd zuilen ziju aan het ouderwijs iu de vakken voor cacdidaat, de voorbereidende vak ken, eu de laatste vier aau de speciaal veeartseuij kundige vakkeu. Het doctoraat zal den tweeden academischen graad vormen. De schrijver der Brieven uit de Hofstad iu de Arnh. Ct. deelt mede, dat de Minister van koloniën kort geleden eene aller- omslachtigste circulaire aan da ambtenaren vau zijn departement uitvaardigde, om tegen het doen van uiededeelingen aan de pers te waar schuwen, eene circulaire uitgelokt, naar genoemde schrijver hoort, door eene klacht vau den Gou verneur-Generaal, dat hij plannen, soms zelfs beschikkingen van deu Miuister, las in de correspondenties uit Nederland aan de Iudi- sche dagbladen, geruimen tijd voordat hij daar van de oflieiëele mededeeliug van de Regeering zelve ontving. Te Put (L.) is door den rijksveld- wacht r geverbaliseerd tegen zekeren Rethen eu huisvrouw, die iu den morgen vau 23 dezer om 5 uur hunne woning verlieten en hun 9jarig zoontje aan een boom in eene weide haddeu vastgebonden, waar het kind, schreiende vau honger, 's namiddags om 3 uur werd gevonden. Door de politie ondervraagd, verklaarden de outlets het kind naar hun werk te kunnen mede- nemen, maar steeds aan een boom vast te biudeu en, zoo voegden zij er bij, dit ook te zullen blijven doen. Von Bismarck en Dr. Schweninger. Vorst Von Bismarck gevoelde zich op zekeren dag in Karlsbad niet wel, eu liet dokter Schweninger, die zich daar juist ook bevond, bij zich komen. De dokter deed hem verscheidene vragen. Dit begon den Vorst te vervelen en hij riep uit r „Waar wilt gij dan toch eigenlijk heen met al dat vragen, dokter Deze antwoordde, in't minst niet verlegen: „Uwe Doorluchtigheid, ik beu tot uw dienst; maar als ik u moet behandelen zonder u vragen te doen, moest gij liever om den veearts zenden, die is aan zoo'u soort van genezing gewoon." N o r d 1 a n d (No orwegen) wordt d e- zsn zomer bezocht door een veldmuizen-plaag. G'/heele streken zijn zóu verwoest door deze dieren, dat er geeu gras meer groeit. Zelfs de bosschen worden er door aangetast. Dejmuizen eteu bast en loof van de hoornen, die daardoor bij menigte sterven. Een Fransch geneesheer heeft een aantal proeven genomen betreffende de wer king van wijn en brandewijn, en voornamelijk absinth, op jonge kippen. Het was niet moeilijk de dieren er aan te gewennen, het laatst ge bruikten ze tot 6 kub. centimeters alcohol en 12 tot 15 kub. centimeters wijn. Bij dit diëet vermagerden zij geregeld hoe langer hoe meer, voornamelijk was dit het geval bij het gebruik van absinth, en langer dan twee maanden hiel den ze het bij deze absinthkuur niet uit. Opmerkelijk was het, dat bij de jonge haantjes de kam niet alleen, evenals dé neus bij vele drinkebroers, aanmerkelijk rood werd, maar ook tot het viervoudige vau de gewone grootte opzwol. Eerstdaags wordt te Frankfort a/Main eene inrichting geopend, waar uitsluitend onderwijs gegeven wordt in de wetenschap der electriciteit, eu aan jonge werktuigkundigen het maken van electriecho toestellen eu werktuigen geleerd. Te Ne w-Y ork hebben de vrouwen eene vereeriiatitig opgericht tot b< scherming der g zoudlieid Health Protective Society) De leden dezer voreeniging houden persoonlijk toezicht over de ziudelijkheid der straten eu der in- dustriëele inrichtingen. Zij hebben op eigen kosten de vrouwelijke iuspecteur der straatreini ging naar Europa gezonden, om daar het beste stelsel van straatreiniging te bestudeeren. Armbandenvoor paarden. De onder- linge achting en vriendschap ouder de men sehen neemt blijkbaar af, maar daarentegen wordt het paard hooger geschat, zoolang het niet wegens ouderdom en afgeleefdheid in handen van deu paardenslachter valt. Voor deze stijgende vriend schap voor paarden heeft dan ook tegenwoordig de Engelsche sportwereld een middel gevonden om die te doen blijken. Verscheidene Engelsche paardenliefhebbers hebben bet besluit genomen, dat hunne paarden van nu af, aau hun rechter voorbeen een gouden ring zullen dragen, waarop de uaarn van het dier is gegraveerd. Reeds eenige beroemde Loudensche renpaaiden kan men met zoo'» ring zien prijken. Intusschen moet opge merkt worden, dat de beeren tegelijkertijd be- sloteu hebben, een voudige, gladde goudeu banden, zonder versierselen van juweelen, als voldoende te verklaren. „B.delvoelbandeu// voor paarden zullen waarschijnlijk ook spoedig in da mode komen. Door de politie te Groningen is proces-verbaal opgemaakt tegen zekereu O. M. K., die voor eene arme hulpelooze vrouw, welke van den Burgemeester vergunning had bekomen om met eene lijst de huizen der ingezetenen rond te gaart tot het inzamelen van liefdegiften, deze be zigheid waarnam omdat zij zelf daartoe te zwak was, doch de bedragen waarvoor de medelijdende gevers op de lijst toekenden, veranderde en klei ner maakte, terwijl hij de ontvangen gelden voor een gedeelte zich toeëigende. In Duitschland zijn den laatsteu tijd goedgeslaagde proeven genomen met het schieten bij nacht onder electrische verlichting. Omstreeks 200 meter achter de schutters was een gemakkelijk verplaatsbaar toestel gesteld, dat een electrischen lichtstraal wierp tot op een af stand van 4000 meter door middel van een ri flec tor, die met eene enkele beweging het licht naar voren of naar achteren, links of rechts liet schij nen, zoodat men zich tegen onverhoedsclie aan vallen kon waarborgen. Het licht moet natuur lijk vallen op het doel, waarop gemikt wordt, maar de schutter kan kiezen, of hij zelf even eens in het licht dan wel iu de duisternis wil staan. Bij deze proeven werd de beste uitkomst verkre gen, wanneer de schutter in het licht ging staan. Iu oorlogstijd schijnt dat minder gevaar op te leveren da» men denken zou, omdat het sterke licht den vijand belet in die richting met eenige kans van trillen te schieten. Te Helder is door het gebruik van bedorven vleesch een geval van vergiftiging voorgekomen. Iu een huisgezin zijn de vader, moeder eu 4 kinderen aangetast. Door de plaat selijke gtzondsheids-politie is onmiddellijk een onderzoek ingesteld. De koudste plaats der wereld is naar men verzekert de stad Werchojarsk in O rst-Siberië. Deze ligt op 67V2 graad Noorder breedte en 134 graden O/ster lengte in htt dal van de rivier de Jana, 107 meter boven de oppervlakte der zee. D e Academie d' aerostation météorologique t e Parijs heeft een eere-diploma toegekend aau ieder der beide wakkere Holland-che zeelieden, dia op 14 Juiii II. met gevaar voor eigen leven de luchtreizigers Fiédéric Lhoste, Julhes en Wolf gered hebben, toen dezen door storm genood zaakt waren met hun ballon in de Zuiderzee neer te dden. Het diploma zal in eene plechtige zitting der Academie aau den Nedtrlandschen Consul te Pau worden ter hand gesteld. Zooals men weet, zal in 1889 te Parijs een vrouwen-congres worden gehouden. Men verwacht dat 25,000 dames daaraan zullen "deelnemen. Door eene zonderlinge speling vau het lot draagt de presidente van de Federation des Femmes, van welke het congres uitgaat, den naam Barberousse I D e dd. schutter ij te Breda oefent zich ook in den velddienst. In de vorige wetk weid zulk eene oefening gehouden, doch sommigen konden al dat manoeuvreeren en dat schieten met los kruit, maar niet zoo droogketls mede maken, en hadden daarom eene flesch met „snaps" medegenomen, terwijl het bovenste gedeelte van het hoofddeksel tot glaasje diende. Eén hunner had dat nieuwmodisch glaasje zoo druk aange sproken, dat hij door een drietal kameraden naar de amigo werd gebracht, terwijl hij later over het buitensporig nathouden van zijn keel, voor den schuttersraad verantwoording zal hebben af te leggen. U i t O u d-B eierland meldt men als eene bizonderhtid, dat Vrijdag nog ongeveer 40 kilogram kriekeu ziju geplakt, iets wat zelfs de oudste menscheu niet heugt. Een noodlottig ongeluk heeft plaats gehad in eene fabriek op een eiland bij Neenah, Wisconsin, (Vereeuigda Statin). Aldaar ziju de stoomketels gesprongen, op een oogeublik dat er 50 arbeiders en een paar honderd be zoekers waren. De muren van hel gebouw vlogen in stukken rond. Achttien personen werden on middellijk gedood, zeven bekwamen gevaarlijke worden, eu vele anderen werden minder ernstig gekwetst. De komende winter belooft, vol- gens het Berl. Tgbl., bizonder guuslig te zullen worden voor handelaars in brandstoffen. De trekvogels, die anders eerst in September naar het zuiden gaan, zijn reeds ruim veertien dagen geleden vertrokken eu in de hooger gelegen stre ken van Brandenburg bevriezen des nachts de aardappelen, boonen en augurken op de velden. Ditzelfde gebeurde in het laatst van Mei aldaaj; eveueeus met het voorjaarsgew'as.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2