N IE U WE No 1287. Zondag 2 September 1888, 13de Jaargang. Het Italiaansche strafwetboek. BUITENLAND. Een offer. (Wordt vervolgd) RAiRlMSCHÏ (0HR11ÏT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemt 0,86 \Toor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzanderlgke Nummers0,06 Dit blad verschjjut eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVEBTENTIÉN Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlgk Maandag-, Woensdag en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPERS LAUREY. De Italiaansche volksvertegenwoordiug heeft in hare zitting van 9 Juni jl. een door de Regeering ingediend ontwerp-straf- wetboek met 245 tegen 67 stemmen aan genomen. Wij zouden dit feit onbesproken hebben gelaten, ware het niet, dat er in dit nieuwe strafwetboek artikelen voorkomen,welke voor de Kerk en de Geestelijkheid hoogst beleedi- geud zijn, zoo dat de H.Vader in zijne allocu tie van den 1 Juui zich gedrongen gevoelde zjjue stem te verheffen tegen die strafver ordeningen, welke opnieuw getuigen hoe groot de haat is, waarmede de Italiaau- sche Regeeriug tegen Kerk en Geestelijkheid is bezield. Tot recht begrip van de zaak zullen wij allereerst de artikeleu vermelden, welke tegen den Clerus ziju gericht, dan de allo cutie me ledeelen, die de H. Vader heeft gehouden en teu slotte eeuige beschou wingen geven over de onzalige handeliugeu van het Italiaausch bewiud, 't welk steeds voortgaat de Katholieken iu hunne heilig ste belangen te grieven en te kwetsen. Artikel 173 van het strafwetboek luidt: Een Geestelijke, die iu de uitoefening zijner fuuctiën de inrichtingen of wetten van den Staat of de handelingen der overheid laakt of verachtelijk maakt, wordt gestraft met gevangenis tot een jaar on met eeue boete tot duizend lire. Art. 174. Eer. Geestelijke, die zjjue macht misbruikt, tot minachting van de inrichtingen of wet ten van den Staat of de handelingen der overheid, of op andere wijze tot de over treding der plichten jegens het vaderland aanspoort, of die zich iu erfeuis-aangele- genhedeu ten uadeele vau den Staat mengt, of deu vrede der familiëu stoort, wordt met gevangeuis vau 6 maanden tot 3 jaar, met eeue boete van 500 tot 3000 lire eu met altijd dureud of tijdelijk verbod vau de uitoefening van ziju kerkeljjk ambt ge straft. Art. 175. Een Geestelijke, die op den ojjpubaren weg godsdienstige handelingen uitoefent, in strijd met de verordeningen van deu Staat, wordt met gevangenis van 3 maanden en met eeue boete van 50 tot 1500 lire gestraft. Tegen zulke uitzonderingswetten protes teerden alle weldeukenden. Zelts liberalen vreesden voor de gevolgen van dergeljjke ver ordeningen; de voormalige Minister Bonghi FEUILLETON. 13) (Vervolg) //Ik weet het,// antwoordde Wildheiin bijna toonloos. //Louise is zoo goed, zoo edel; nooit zou ik den moed hebben haar leed aan te doen, hoe verschillend onze gevoelens in de laatste jaren ook uit elkaar mogen loopen. Reeds sedert vele jaren .zijn we verloofd; zij heeft hare jeugd voor mij opgeofferd; zou ik nu mijn eens gege ven woord mogen breken? Ik vernam echter heden, dat gij morgen op reis wilt en wie weet waar of wanneer wjj elkander wederzien. Toen bereikte mijn lijden het hoogste punt. Thans ben ik gerust: de belofte, die ik uwe zuster gedaan heb eer ik u kende, zal ik niet intrekken en mijn ongeluk als man weten te dragen.// //Het is te hopen, dat gij u ia uw gevoel voor mij bedriegt. Strjjd moedig tegen uzelven en de overwinning zal uw deel zijn. Wanneer gij maar eerst met mijne zuster gehuwd zijt, dan zult gij wel rust vinden, mijn arme vriend!// //Ja, de rust van een kerkhof," antwoordde hjj. //Truida, met uw vertrek gaat alles verloren wat mjj het leven aangenaam kan maken elke hoop op aardsch geluk.// Er volgde nu eene lange pauze, terwjjl Truida zacht snikte. In de verte hoorde men het gerommel van den donder, dat meer en meer naderde. //Ween niet, mjjn lieve! smeekte hjj teeder; „uwe verklaarde iu 't openbaar, dat zij in strjjd waren met de waarborgwet; de Bisschoppen van Florence, Napels en andere verhieven hunne stem tegen deze wetten, en de H. Vader toonde het afschuwlijke dier bepalin gen aan in eene allocutie (gehouden in het Cousistorium van 1 Juui jl.) waarvan wjj hier den inhoud mededeelen. Eerwaardige Broeders Een wonderbaar bewjjs van geloof eu godsdienstzin kou men gedurende het gau- sche jaar, waarin wij ons vijftigjarig Pries- terjubilé vieren, door eene bizoudere schik king der aiwijze Voorzieuigheid, over deu ganscheu aardbodem waarnemen. Dage lijks kwamen talrijke scharen vreemdelingen tot ons eu hulde outviugen wij van alle standen der maatschappij. Duizenden men- schen uit Europa, niet weinigen uit de meest verwijderde streken van Amerika en Afrika hebben wjj in deze muren met huuue gelukwenschen outvaugen. Gij hebt ook kannen zien, welke plaats in dezen zoo schoouen en eervoileu wed strijd van kinderlijke toegenegenheid, het Italiaansche volk innam; het heeft van zjjue aangeboreue eu voortdurende aanhan kelijkheid aan den Apostolischen Stoel op schitterende wjjze getuigenis gegeveu. 't Zou ongetwijfeld van wjjsheid en welvoegelijk- heid hebben getuigd, als er iu die stemmen der gelukwenschendeu geen waukiauk zicb had gemengd. Maar het ontbrak ook thans niet aau tegenstanders; integendeel het scheen alsof de in zoo hooge mate deu Apostolischen Stoel bewezen eerbewjjzen, de woecie Lij hen, die de Keik met onver- zoeuljjkeu haat vervolgen, nog feller had gemaakt. De vijandige gezindheid van ve len werd in deu loop des tjjds vermeteler dan ooit; aan de misdaden werden nieuwe bedreigingen gevoegd. Als een gevolg der macht, welke zij bezitten, maken onze vjjauden thans de planuen, welke zij be raamd hebben, zonder schroom opeubaar; zjj vermeerdereu de hindernissen eu smeden dageljjks hardere kluisters om de Kerk te boeien. Ware het noodzakelijk dit te be- toogen, dan biedt het strafwetboek, dat thans aau het Parlement is aangeboden, een nieuw eu treurig bewjjs; wij bedoelen namelijk die bepalingen in het strafwet boek, welke indirect de rechten der Gees telijkheid, direct de rechten van den Apos- tolischeu Stoel aaugrjjpen. Vermits de zaak van groote beteekenis is, willen wij u, Eerwaardige Broeders, in 't kort daarover onze meerling mededeelen. Iu de bedoelde verordeningen worden voor zekere misdadeu en overtredingen zeer tranen branden mij het hart, zij berooven mij van de kracht, die ik zoozeer noodig heb." //Vaarwel Adolf,// fluisterde zij. //Heb dank voor dit woord. Truida! God be hoede u!" Met vluchtigen tred ijlde zij het huis in en hjj ging zonder om te zien de tuindeur door. Daar flikkerde een bleeke lichtstraal uit de donkere wolken, een tweede, en derde; zware donderslagen klonken door het luchtruim, de storm geeselde de toppen der hoornen en kletterende sloeg de regen neder. Uit het priëel verhief zich met moeite eene donkere vrouwengestalte, die langzaam en met waggelende schreden het huis in ging om daar ongemerkt hare kamer t.e bereiken. Toen de eerste stralen der morgenzon de spo ren van den naehtelijken storm verlichtten, was het stil in de natuur. Ook in het hart van Louise was liet rustig en kalm: zij had zich zelve over wonnen en haar eigen wensch en geluk opge offerd aan God om dat van anderen te bevor deren. Zij was zelfs in staat hare zuster bij de afreis warm aan het hart te drukken en haar hartelijk, welgemeend te kussen. En Truida? Hare bleeke lippen beefden en moeilijk onder drukte smart lag in hare stem. Zoodra de wagen, die Truida naar hare bestem ming moest brengen, uit het oog verdwenen was, ging Louise naar de kamer van haar vader. Dr. Feldner keek vreemd op, haar op zulk een onge woon uur bjj zich te zien. //Wat voert u hier heen, Louise?// vroeg hij. Ik kan het eigenlijk wel begrijpen, ik zal u nu ook spoedig moeten missen, tenminste Wildheim zeide mij giste- harde straffen gesteld; doch waarin deze misdadeu bestaan, wordt uiet duidelijk ge zegd. Evenzoo worden onder den schijn, gevaren af te wenden, welke van de macht der Geestelijkheid zouden dreigen, strenge maatregeleu tegen de Priesters genomen, als zjj iets tegen de wett u, de staatsin richtingen of tegeu den vrede der huis gezinnen zouden misdoen. Met welk doel deze wetten zijn gemaakt, kan men ge makkelijk begrijpen, als men ze vergelijkt met de reeds bestaande wetten van gelijken aard. Allereerst wil men de mogelijkheid, de rechten van den Apostolischen Stoel te verdedigen, door de vrees voor straf uit den weg ruimen. Men behoeft stellig niet te zeggen, hoe onbilljjk het is, de gehei ligde, met de rechtmatige vrijheid der Kerk verbonden rechten vau de eene zijde naar willekeur te laten aangtijpeu, aau deu anderen kant hare verdediging met straffen te bedreigen. Omdat er voor alle Katholieken aan de onaantastbaarheid dezer rechten veel gelegen is, kan men er niet aau twijfelen, dat er op den ganscheu aardbodem mannen zullen optreden, die de verdediging van deu Apostolischen Stoel op zich zulllen nemen, ofschoon zulks voor de Katholieken iu Italië, door de wet wordt verhinderd. En toch de positie van deu Paus, welke voor zjjne vrijheid noodzake lijk is, zal aan de welvaart geeu schade doen, zjj zal integendeel hoogst voordeelig zijn voor het land, zoodat hij, die 's Pau sen vrijheid verdedigt, uiet als een vijaud van het vaderlaud, maar als een goed eu trouw burger moet beschouwd worden. Voorts wordt door deze strafwetten, ter- wjjl men voorgeeft den Staat te bescher men, inderdaad de Kerk verdrukt. Want aangezien het de heilige plicht is der Kerk, alles te leereu eu zelfs tegen den wil der menschen te bescliermeu, wat Christus te leeren eu te beschermen haar heeft bevo len, zoo kan hare Geestelijkheid nimmer billijken of stilzwijgend voorbijgaan, dat gene wat iu de wetten en verordeningen strijdig is tegeu de christelijke geloofs- eu zedeleer; zij moet het voorbeeld der Aposte len volgen, die, door de overheid aange maand over deu Heiland en Zijne leer te zwijgen, onverschrokken antwoordden, dat zij God meer gehoorzaamden dan de men schen. Wat zon er van het Christendom zijn geworden, als de Kerk gehoorzaamd had, aan alle wetten, rechtvaardig of on rechtvaardig, vau alle volken eu Staten? De duisternis van het oude bijgeloof ware door de wetten beschermd gebleven en het ren //Vergeef mjj, lieve vader! dat ik u iu de rede val," sprak Louise. //Zeker kom ik tenville van Wildheim hier, doch niet zoo als gjj het meent. Hebt gjj een oogenblik tijd voor mij?// „Wel zeker, mgr. kind! Wat begeert gij?// //Ik verzoek u dan, dat gjj aan Dr. Wildheim zegt, dat ik nooit zjjne echtgenoote kan worden. Doe het nog heden, jn dadeljjk!// Met verbazing hoorde haar vader haar aan. //Louise!// sprak hij eindelijk, //dat kan u toch onmogelijk ernst zijn! Sedert tien jaren zijt ge met Wildheim verloofd. //Juist daarom, vader, is mij dat te meer ernst. Ieder onzer heeftin al die jaren in zeer verschillende omstandigheden geleefd, zoodat onze karakters daardoor werkelijk geheel anders zijn geworden. Wij passen niet meer bij elkaar, wij zouden sa men slechts ongelukkig zijn.// //Hoe komt gij zoo plotseling aan die overtui- ging, Louise? Gij en Wildheim waren gisteren nog de beste vrienden.// „De gedachte zelve is mij niet geheel vreemd, doch ik heb gezwegen tot dat de omstandighe den mij daartoe de gelegenheid zoudeu aanbie den. In de laatste dagen ben ik volkomen zeker van de zaak geworden. Adolf zal misschien aanvankelijk tegen mijn wensch gestemd zijn, doch spoedig zal hij mij dankbaar zijn, dat ik hem zijne vrijheid teruggeef. Wij zullen in de toekomst elkander toch niet geheel vreemd zijn. Haar vader kon natuurlijk hare dubbelzinnige woorden niet begrijpen. Nog eenmaal trachtte hjj zijne dochter tot andere gedachten te bren gen." Handel niet onverwijld, deuk rijpelijk na, Evangelie zou zijn licht uiet over het men- cheijjk geslacht hebbea kunuen doen schijueu. Wordt vervolgd Volgeus de voorloopige telling is in het zesde kiesdistrict der Pruisische hoofdstad, voor deu zetel in deu Rijksdag ter vervan ging van Hasenclever, met 26,067 van de 41,791 uitgebrachte stemmeu de sociaal democraat Liebkuecbt gekozen. Knoercke, de vrijzinnige candidaat, heeft 7507, För- ster, c.e anti-semitiscbe candidaat, 4322, en Holtz, de candidaat der Kartell-partijen, 3847 stemmen verkregen. De nota van den 29en, van den Mi nister Goblet, betreffende Massowah, ver werpt de zienswijze van Italië betreffende de capitulatiëu, en zegt dat altijd slechts door tractaten verwisselingen van souve- reiuiteit worden bekrachtigd. Nooit kan een land van souvereiuiteit verwisselen, zonder toestemming van de mogendheid aan welke de souvereiniteit behoorde. De Minister toont verder de onjuistheid aan, dat de dépêche van Italië, van 13 Augustus 11. als kennisgeving aan de mogendheid zou kunnen strekken; overigens handhaaft de Porte met beslistheid hare rechten. Nu de Italiaansche Regeering het debat ten over staan van Europa meende te moeten bren gen, ziet de Regeeriug der Fransche Repu bliek met vertrouwen het oordeel daarover te gemoet. Het Boulangisme levert, zooals vroe ger reeds opgemerkt is, zonderlinge toe standen op. Een nieuw staaltje daarvan is het volgende schrjjveu van Boulanger aan zijn vriend Laguerre: Waarde vriend! Wees zoo goed uit miju naam de goede bevolking vau Lisieux dank te betuigen voor het mij uit eigen beweging op zoo sympathieke wijze bereide onthaal, toen zjj mijne aankomst vernam en zeg haar, dat ik de beste herinnering aan hare hartelijke ontvangst zal bewaren. Welnu, daar de reservist Laguerre thans sergeant bij het 129ste is en voor liet oogen blik noch advocaat, noch Kamerlid is, komt Le Paris op tegen het zonderlinge denkbeeld, dat de Boulaugisten in het al gemeen eu Generaal Boulanger in het bi zonder zich van de militaire tucht schijnen te vormen. Stelt u toch voor den sergeant Laguerre, die de opdracht vervullende, welke heni is mijn kind! Gij dient ook uit een wereldlijk oogpunt goed te overleggen wat gij doet. Wild heim heeft thans zijne carrière gemaakt; hij is eene goede partij en gij Louise gij bljjft niet altijd jong. Zal zich nogmaals eene gelegenheid voordoen, dat gij kunt huwen?" //Ik zal nooit trouwen, wat hindert het of er eene oude jonge juffrouw meer in de wereld is!// sprak zij weemoedig. //De stem van mijn geweten moet ik volgen en daarom verzoek ik u Wildheim mijn besluit mede te deelen. Ik wil hem niet meer zien, dat zou nutteloos en pijnlijk zjjn.// Zij legde haren verlovingsring op de tafel voor haar vader neer, die haar hoofdschuddend na staarde, toen zij langzaam de kamer verliet. Louise bleef vast bjj haar besluit; vergeefs trachtte Wilheim haar nog eens te spreken. Ook zjjne moeder verzocht haar, doch te ver geefs, slechts te zeggen wat haar zoo deed han delen. Het arme meisje onttrok zich aan elke verklaring en de geliefde vriendin scheidde neerslachtig uit des dokters huis. Zjj reisde met haar zoon naar diens standplaats en stierf kort daarna, zonder dat Louise haar nog eenmaal had gezien. Een halt jaar later schreef tante Schönfeld, dat Truida, die ofschoon zij al meer voordeelige huweljjksaanvragen van de hand had gewezen, onder hare toestemming met dokter Wildheim was verloofd. Zjj verzocht hierbij voor het jonge paar den vaderlijken zegen; een schrjjven van Wildheim en eenige letteren van Truida waren er hjj ingesloten. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1