BINNENLAND. toevertrouwd, op eene hoogte van de straat staat en de goede bevolking van Lisieux toespreekt. GEMENGDE BERICHTEN. De militaire overheid zou den redenaar onmiddellijk in de doos stoppen. De Daily News meldt uit Rome, dat Crispi bij zijn terugkeer zijue bevrediging uitdrukte over de uitkomsten zijner reis, en de overtuiging uitsprak, dat de Euro- peesche vrede vooreerst niet zal gestoord worden. Reuter's Office seint vau Lorenzo Mar ques, dat blanke soldaten aldaar aan het muiten geslagen zijn tegen hunne Officie ren; dat een detachement Portugeesche naa- rine-infanterie is ontscheept, en een gevecht elk oogenblik werd verwacht. De bevolking is in veiligheid, terwijl de Engelsche con sul om een oorlogschip beeft geseind. Reeds is de campagne begonnen, die wij voor zien hadden. De Arnhemsche Ct. dweept met het tegenvoorstel van de meerderheid der Commissie van Rapporteurs over het voorstel-Schaepman- Lohman. De Arnhemsche is voor de Allerlei-Commissie, gelijk de Standaard ze noemde, die steeds be slissen zal of een wetsontwerp belangrijk zij of niet, of het zal onderzocht worden in de af- deelingen of enkel door haar wijs brein. Verneem de redenen: //Al geldt het hier slechts een vorm, wij ach ten het voorstel der commissie van rapporteurs in dit opzicht juister, waarin na de bepaling, dat al die wetsontwerpen worden gedrukt en rond gedeeld terstond volgt dat de Centrale afdeeling bepaalt, behoudens eene andere beslissing der Kamer zelve, welke voorstellen in de afdeelingen zullen worden onderzocht, en welke op eene meer eenvoudige wijze zullen behandeld worden. En een tweede verdienste van het voorstel der Commissie bestaat daarin, dat die eenvoudige behandeling ook werkelijk zeer eenvoudig is, en het geheele afdeelingsonderzoek over wetsont werpen van weinig belang kan doen vervallen. Over voorstellen namelijk, waarvan geen onder zoek in de afdeelingen wordt noodig geacht, be noemt elke afdeeling een rapporteur. In com missie vereenigd onderzoeken deze rapporteurs het voorstel, nemen de opmerkingen, welke de leden der Kamer hun individueel kunnen mede- deelen op, en stellen het verslag samen. Ziedaar een middel van expediet werken, dat de Kamer wel zal doen aan te nemen. Dat is de liberale bekwaamheid, permanent en diligent verklaard. Ook is die courant voor de zelfstandige Com- missiën van Rapp., waarbij niet op de partijen, enkel op de bekwaamheid, de zelf geafficheerde en gereclameerde bekwaamheid gelet wordt. Dan zijn wij voorgoed in 't achterschip. Onze partijen missen de vereischte verwaandheid en Unverfrorenheit. Dat is het systeem van de blague. En de tijd daarvan heeft uitgediend. (De Gelderlander.) De onlusten in Bantam hebben ook de aan dacht van het buitenland getrokken en geven den Münchener Neueste Nachr. aanleiding tot een hoofdartikel (26 Aug.), waarin de onder gang van het Nederlandsck gezag in Oost-Indië als zeer nabij wordt voorspeld, als wij Atjeh verlaten. Van den. strijd in Atjeh wordt een ge schiedkundig overzicht gegeven, dat volstrekt niet op juistheid kan aanspraak maken, evenmin als de sombere voorspellingen, die in het artikel voorkomen. Aan het slot wordt de vraag reeds gesteld: op welke Europeesche mogendheid de erfenis zal overgaan. Men behoeft aan dergelijke beschouwingen geene groote waarde'te hechten. Maar zij bewijzen toch, dat men over de grenzen ons niet uit het oog verliest. Des te meer reden, om de zorg voor onze koloniën in Azië als een eerste staats belang te beschouwen, en alle krachten in te. spannen om er ons gezag te handhaven. (Centrum.) Het is nog onzeker of deVereenigde Ver gadering der Staten-Generaal ter behandeling van de Voogdijwet zal bijeenkomen nog voor de sluiting van de tegenwoordige zitting. De Gouverneur-Generaal Van Rees zal, na zijne waardigheid aan zijn opvolger te hebben overgegeven, met de Soenda naar Nederland terugkeeren. Dit stoomschip wordt opzettelijk daarvoor ingericht en zal eene extra-vaart maken. Woensdag-ochtend vervoegde zich op het raadhuis te Schiedam een paartje om ia het huwelijk te trede'; het is echter weder ongehuwd moeten vertrekken, daar de ambtenaar van den burgerlijken stand bezwaar maakte het huwelijk te voltrekken, omdat de bruidegom in zeer abnormalen toestand verkeerde. Ie Schiedam, hoe is 't mogelijk! Een merkwaardig bruidskleed. De vroegere Keizerin van Erankrijk, Eugenie, heeft haar bruidskleed ten geschenke gegeven aan Prinses Laetitia Bonaparte, de bruid van haar oom den Hertog van Aosta. Dit bruidskleed is een geschenk van de stad Luik, ter gelegenheid van het huwelijk vau Eugenie met Napoleon III, Het patroon van dit schoone kauten kleed bestaat uit violet'en, de geliefkoosde bloemen der Bonaparte, en de Keizerin heeft het nooit na haar trouwdag ge dragen. Eenige weken geleden kwam hot kleed, dat eene waarde van minstjns 30,000 franken heeft, te Turijn aan, met een brief der Keizerin, waarin zij schrijft: „dat zij altij I gehoopt ha l dit kleed te geveu aan de uitverkorene van haar zoon Louis, doch de Almachtige het aldus g:- wild had en zij thans verheugd zou zijn als Prinses Laetitia het op haar huwelijks lag zou willou dragen." De Keizerin voegt j>t deu weusch bij, dat het geluk der Prinses op hechfer grondslagen moge rusten dan het hare had ge daan Door de rijksveldwacht is Woens- dag-avond in het Bloemeudaalsche bosch bij Ha-rlem aangetroffen een verdacht persoon, vol gens zijne opgave genaamd Dirk Bentick, oud 37 jaren, geboren en laatst woonachtig te Am sterdam, in het bezit van een breekijzer, beitel en scherp mes. Hij is tot onderzoek voorloopig in bewaring gehoudeD. De Wiener Illustrirte Garten Zeilung maakt gewag van een nieuwen sier-pereboom, herkom stig uit Japan. Deze boom heeft bloedroode diep ingesneden bladeren en hoewel zijne vruch ten niet eetbaar zijn of althans weinig te be duiden hebben, belooft hij een prachtige sier- boom voor onze parken en tuinen te worden, le m°er, omdat hij tegen de Europeesche win ters volkomen bestand moet zijn. Eerst nu is de Heer Mr. E. Oosting, rechter te Assen, die bij de spoorwegramp te Ruinerwold op 2 Januari 11. het ongeluk had beide beenen te breken waarvan éen op twee plaatsen weder geheel hersteld. De Duit8che veearts Dammann vestigt in een weekblad, over het verdelgen van vliegen in de stallen sprekende, de aandacht op het nut der zwaluwen als vliegenverdelgsters. Men moet dus den bouw van zwaluwuesten in stallen niet verhinderen maar integendeel zooveel mogelijk in de hand werken. Om verontreiniging te voorkomen is het goed, ouder elk nest een plankje aan te brengen; de ondervinding leert, dat de zwaluwen 't meest en 't liefst gaan houwen op zulke vooraf aangebrachte plankjes, daar de vogeltjes op die wijze de beste gelegenheid heb ben om zich, als zij komen aanvliegen vast te houden. Ook kau men massa's vliegen vangen en het vee't leven veel veraangenamen, wanneer meu boven den kop of den rug van elk stuk vee een met honig of stroop bestreken stuk plank ophangt. Paul Foucher, een neef van Vic tor Hugo, he ft zich aangeboden als sujet voor eene beslissende proef met Dr. Gamaleia 's inen ting tegen de cholera, welke Pasteur onlangs in de Academie van Wetenschappen te Parijs be sprak. Pasteur zal het aanbod aan Dr. jGamaleia meedeeleti, maar omtrent het aannemen daarvan is niets beslist. In het tijdschrift,, Onze honden11 staat een verhaal omtrent een houd, welke het zoover gebracht heeft, dat hij zijn oppasser bij deu naam noemt. „Jan roept hij duidelijk en steekt daarbij de to"g uit//. Dit laatste mag meu een hond niet zoo kwalijk nemen. Als Jan visite heeft in de keuken, zegt de schrijver, zit Hector op een stoel en doet alsof hij zich in het gesprek wil mengen. „Met sprekende oogen eu opgestoken ooreu beweegt hy de onderkaak op en neder//. De firma Sanders Co., teLeiden, is op de internationale hygiënische tentoonstel ling te Ostende voor hare medicinale zeepen met de gouden medaille bekroond. De bladen meldden, dat een k o e- kork, die zich bij herhaling op'l Bildt (Fr.) laat hooren, niet den gewonen dubbelslag heeft, maar een drieslag. Hij roept koe koe-koek. Een stotteraar dus in zijn geslacht 1 De Arnli. Ct. teekent hierbij aan Z>o ontstond, naar wij vermeenen, ook bet woord komkommertijd. De dagbladschrijvers hadden deze periode van gebrek aan nieuws met den dichterlijken naam //kommeriijd" bestempeld. Een stotteraar maakte hiervan komkommertijd en men hield later dezen naam, omdat berichten van dien naam, als ze wat laat in het Seizoen komen, in het zuur wor den gelegd voor het volgende jaar. Uit Giethoorn schrijft men omtrent deze aan gelegenheid aan het N. v. d. D, „De drieslag (ko -kot-koek!) van den koekoek is, a'.thans te Giethoorn, geen nieuwtje." Niet zonder eeuigen schrik out-augen wij die meded eling. Zin het met de koekoeken gesteld zijn als met de klaver, eu hebb n wij na dezen drieslag-koekoek ook weer een vieislag, vijfslag, ei z. te wechteu I n Het schoolblad komen eenige «en ken voor omtrent de zorg, die de ouderwijzer moet aanwenden voor het spreken der leerlin gen. Reeds op de lagere school moet tegen slechte uitspraak gewaakt worden en tevens moeten de fouten in het uitspreken der zinueti worden verbeterd. Bffialve juist sprtkeu heeft dan het kind in de tweede plaats noodig de vrije en zelfstandige beschikking over zijn woordenschat en daarom is oefening in het zelfstandig ge bruik der moedertaal zoozeer geweuscht. Als beste hulpmiddel hiertoe wordt vooral de vraag aanbevolen, die .6) ingericht moei zijn, dat hel kind genoodzaakt is, zelf een logisch verband op te sporen en zelfstandig met zijne eigen woor den uit te drukken. Bij de antwoorden is dan de eisch te stellen, dat zij in afgeronde zinnen worden gegeven. In de geschil denis-les hetft men vooral hierop te letten; zij kan voor het zuiver spreken in hooge inate bevorderlijk zijn, vooral als da onderwijzer do kunst verstaat, allen zooveel mogelijk te laten profiteeren, door hij voorbeeld de meest bekende feiten, die het gemakkelijkst ziju weer te geven, te laien vertellen door de met het talent van spreken minst begaafde kinderen. Tea slotte geldt vau alle onderwijzers, dat, wie er uaar streeft, zijne leerlingen te gewennen aan eene samenhangende voorstelling hunner ge dachten, wie rustig kan toehooreu, als het spre- keu langzaam en stotterend voortgaat, eu wie kan zwijgen, als hij lust zou hebben, zelf gauw den zin af te maken, ten slotte meer zal be reiken dan hij, die allijd precies een voorgeno men plan in de les uitvoert en nooit, door tijd en zorg aan denken en spreken te wyden, in een uur iets minder afdoet, dan hij had ge hoopt. Van de 45 Sliedrechtsche arbei- ders, die naar Emmerik waren vertrokken om daar grondwerk te verrichten, zijn er 19 terug gekeerd. Zij waren, volgens hun zeggen, door den Duitschen aannemer bedrogen geworden. De 26 overige werklieden hebben iu Duitsch- land goed werk gevonden. De oudste zoon van Koning Jan van Abessinië is getrouwd mtd de dochter van den Ethiopischen Koning van Goa. De bruid droeg bij het huwelijk, zegt het Petit Journal, den diadeem, dien Salomon aan de Koningin van Saba schonk en die reeds meer dan 28 eeuwen iu het bezit is vau de Ethiopische Koningen. In ronde som worden de kosten van de verkiezing van een president der Ver-, eenigde Staten op circa 50 millioen gulden geschat. Toen ik onlangs in Alabama was, vertelde een heer uic Atlanta, zag ik, dat een man tien of twaalf gatiz n in een katoenveld dreef. Wat hebt ge die ganzen toch om den hals gebonden? vroeg ik nem. Kleiue fl schjes vol water, zeide hij: ik drijf de ganzen het katoen veld in, om ze het onkruid te laten uitwroeten en omdat daar geen water is, moet ik het wel medegeven, want anders blyven ze er niet in. Maar hoe kunnen zij dan drinken uit de flischjes, die ze zelf om deu hals dragen? Wel, ze drinken uit elkanders fleschjes, waarin eene ope ning is aangebracht door welke het dier zijn snavel kan steken. Wanneer ge 't niet geioo'-en wilt, overtuig a dan Zelf. Ik wachtte eeu halveu dag en eindelijk zag ik het werkelijk. De ganzen deden juist, zooals de man had gezegd. Was er eene dorstig, dan ging zij naar eene gaus, die dicht in de buurt was en leschte haar dorst aan den voorraad van haar collega. Eergistere n-n amiddag vloog een koppel van wel 70 patrijzen uit de Betuwe over den Rijn, naar de Rijnkade te Arnhem, ter hoogte van het kantoor der Keulsche en Dus- stldorpscke Stoombootmaatschappij, en trachtte zich aldaar in de huizen t; verschuilen. De beestjes schenen zinneloos door vervolging aan de overzijde. Verscheiden stuks werd levend gevangen. Reclame! Bij zyn laatste reis wierp L'Hoste uit zijn luchtballon kaarten neer, waarop men las: „Luchtpost. Par ballon monté l'Atmosphère. Assen, 23 Augustus. De beste Chocolade is de Scholteu's Chocolade. Generaal Boulanger." Graaf Van Ree h teren Limpurg, onder Almeloo, heeft ziju pachters voor dit jaar 10 percent pacht kwijtgescholden. Onlangs werd medegedeeld, dat e n Engelsch geleerde de oorzaikvan het aan houdend regenen zocht in de aanwezigheid van een buitengewoon groote massa ijs iu de noorde lijke zetëo, welke ons klimaat heheerschen. Een Engelsch zeevaarder uit het hooge Noorden terug gekeerd, weet nu mede te deelen, dat de ijsmassa bestaat iu een ijsveld, zoo groot als het Konink rijk Groot-Brittannië en Ierland (onveveer tien maal zoo groot als geheel Nederland), dat lang zaam naar de Europeesche kusten drijft. Twee dames, wonende in de rue de Belfort te Lyon, korden het samen niet vin den. Toen bovendien jaloezie iu het spel kwam, was de tweedracht weldra tot een verwoeden stiij 1 aangewakkerd. De Eva's scholden, sloegen en krabden en ten slotte stelde de eene de andere buiten gevecht door haar. den neus af te bijten 1 Erg lief! Door een Siciliaansch Geestelijke, den Hoogeerw. Kanunnik Cinquemani, is eeu nieuw uurwerk uitgevoudeu, waarin het raderwerk bijna geheel vervangen wordt door eeue reeks looden balletjes, welke, zich op en neder bswegeude, het uurwerk in beweging brengen door middel van twee metalen kettinkjes. Da eenvoudigheid en juistheid der constructie wordt onder anderen zeer geroemd door Pater Denza, den directeur van het sterrenkundig ob servatorium te Moncalieri. Het uurwerk wijst niet alleen de uren, kwar tieren, minuten eu secouden aan, doch bovendien de dagen en maanden en de gtstalteu der maan. Voorts is het voorzien van een slagwerk van bewonderenswaardige eenvoudigheid, dat de uren en de kwartieren slaat. H t eerste exemplaar van deze klok, in de ge daante van eeu vierkanten toren, is op eene der laatste tentoonstellingen te zien geweest. Thans is een tweede te Milaan in bewerking. In het dep. van de Seine wonen 5 mannen en 7 vrouwen, die in hun 121e jaar /ij i. Ta Grenoble leeft eene vrouw, die 143 jaar is! D e Brauertag, die om de vier jaren bijeenkomt, wordt ook thans weder te Stuttgart gehouden. Volgens het verslag door de vereenigde bierbrouwers uitgebracht, moet het gebied van koning Gambrinus sedert de laatste bijeenkomst iu 1884 weer aanzienlijk ziju uitgebreid. De ge heele opbrengst der Daitsche brouwerijen is in dien tijd vau 39 250 000 tot 45 000 000 hecto liter gestegen. Du Duitschera hebben dat meer dere bijna geheel zelf opgedronken, want de uit voer van Duitsch bier is slechts zeer weinig ver meerderd, daar de meeste landen hun eigen „lager" brouwen. De schade, veroorzaakt door den brand te Hamburg, wordt op 51/2 millioen Mk. geschat. Een treurig ongeluk had Zondag- middag plaats in de Ziegenorterhaven bij Stettin. Daar is eene boot, waarin een 16 jarige knaap met vijf jongere broertjes en zusjes en twee an dere kinderen was gaan varen, omgeslagen, eu zeven der kinderen zijn verdronken. Slechts een der knapen, die zich aan de omgeslagen boot had vastgeklemd, werd gered door mannen, die iu verschillende vaartuigen de kleinen te hulp kwamen. Men is in Frankrijk druk bezig met het maken vau nieuwe Lsbel-geweren, Er worden, naar men bericht, in de staatsfabrieken, met 8000 machines, 8000 geweren per dag ver vaardigd. In de strafgevangenis te Leeu warden is Woensdag-nacht omstreeks 2 uur in een der cellen eeu begin van brand ontstaan, doordien de gevangene, die wegens wangedrag in de cel verblijf houdt en maiten vlecht, met behulp van de gasvlam zijn stroozak had in brand gestoken. De brand werd evenwel spoedig ont'ekt en door den op wacht zijnden bewaarder gebluscht. Een nader onderzoek van den commissaris van politie te Leeuwarden omtrent den brand in het lokaal van Eigen hulp leverde zulke bezwarende omstandigheden tegen den win kelhouder op, dat deze ter beschikking vau de justitie is gesteld. Hij heeft reeds eeue volledige bekentenis omtreDt door hem gepleegde verduis tering van geld afgelegd, maar blijft de brand stichting ontkennen. Op het Engelsche schip Carysfort i n de Middelandsche zee waren twee matrozen, die straf hadden gekregen, iu cellen opgesloten. De wacht moest om het uur naar hen zieD, maar verzuimde dat; toen zjj eindelijk kwam, vond zij een matroos dood, een ander bewusteloos. De cellen waren vlak naast de machine en de dood was bet gevolg geweest van verstikking. De Rechlbank teAmsterdam ver oordeelde gisteren Jan Leendert Boijers, directeur van de Naaml. Vennootschap „De kleine Cou- raut// (Het Nieuws van den Dag) tot f 250 boete, subsidiair 2 maanden hechtenis en in de kosten, verhaalbaar met 14 dagen hechtenis. Wij ontleenen het volgeude aan de motieven van het vonnis. Het stuk is niet de reproductie eener legende maar ziet wel degelijk, op den tegenwoordigen Kapelaan van B. Vooreerst toch spreekt de cor respondent in den tegenwoordigen tijd. Ten andere staat zijn entrefilet onder de rubriek //Gemengd Nieuws", eene rubriek, die bestemd is voor berich ten en mededeeliogen «ver gebeurtenissen van den dag en niet van den legendairen voortij 1. Een gelijksoortige titel geldt voor de rubrieken: Schoolnieuws, Kerknieuws, Marktuieuws, Brnrs- nieuws enz. en nu zal toch wel niemand willen beweren, dat de tydingen die Het v. d. D. daar geeft over kerk, school, markt en beurs betreffen de kerk, de school, de markt of de beurs voor eenige jaren geleden. Het stuk is voor den Eerw. kapelaan gewis be- leedigend, want het legt hem ten laste, dat. hij als spokenhanner en als spook dienst gedaan zou hebben. Deze beweringen tasten hem aan in zijne geestelijke hoedanigheid en in zijne zedelijke waarde als mensch. Voor het beste ontwerp van een eere-diploma voor de Parij-che wereldtentoon stelling is een prijs van 10,000 franks uitgeloofd. Aan de Zw. Ct, wordt uit Almeloo gemeld: Als eeu bewijs van de minder aangename ver houdingen alhier kunneu wij het navolgende me- dedeeleu. Gisteren-morgen ging de zoon van den Heer Van Laer alhier zich vermaken met een roei bootje. Ten einde voor eene regenbui te schuilen, begaf hij zich met zyn bootje ondor de brug, op de plaats waar de Lee iu het Nieuwe kanaal komt, zich staande in dat bootje vasthoudende aan die brug, ten einde bet met dëh stroom wegdrijven te voorkomen. Nadat hij daar een oogenblik getoefd had, kwam er een persoon bij hem, die een praatje met hem begon te maken. Kort daarop stiet die persoon met eon stok, dien hij bij zich had en onder het uiten der woorden: „Als de rieken niet beogen willen, dan motten ze maar verzuupen!" de boot onder den zoon van genoemden heer weg, zoodat deze hoven het water hing. Na eenigen tijd om hulp geroepen te hebben, liet bij zich in het water vallen en, daar hij goed zwemmen kon, trachtte bij het bootje weder te bereiken, betgeen hem ook gelukte, zoodat hij er met den schrik en een nat pak is afgekomen. Hoe moet men de boter behande len? Nadat de boter terdege doorkneed en van alle waterdeelen ontdaan is, zout men haar iets zwaarder dan gewoonlijk. Ook kan men er een weiuig suiker doorkneden. Daarna drukt men de boter, liefst met een opzettelijk hiervoor be stemden houten s'amper in een volkomen zuiveren, steenen pot, die te voren mtt koud water is omgespoeld. Men zorge vooral dat de boter goed aangestampt wordt, zoodat er geen ledige ruimten tusschen blijven. Dan legt men een nat gemaakten linnen doek ov<r de boter en strooit hierover eene laag kenkenzout. Men bergt den pot niet toegebonden op eeue droge, koele plaats weg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2