BI N N E N L 1 l). Tóorctet de Keizer fiaar Rome vertrekt, komt Prins Von Bismarck zelf nog eens te Berlijn, oin met ^/"ilhelm II over staat- knndige aangelegenbeden te bandelen. Daarna vertrekt bij naar Yarzin, waar ook Graaf Kalnoky komt. Zooals aan een liberaal blad wordt gemeld, beschouwt men te Berlijn de overeenstemming tusscheu den Paus en den Keizer, omtrent de reis van laatstgenoemde naar Rome, als stellig. GEMENGDE BERICHTEN. De Germania vestigt er intusschen de aandacht op, dat de Post en de Róln. Zeit., die tot dusver aanhoudend van eene reis des Keizers naar Rome hebben gesproken, nu bij de vermelding van 's Keizers reispro- gram slechts spreken vau eene reis naar Italië. Het katholieke blad acht deze ver andering van toon niet zonder beteekenis. De Gaulois bevestigt bet bericht van de Figarodat Crispi te Eger er bij Graaf Kalnoky ernstig op aangedrongen heeft, dat Keizer Frans Jozef, na Keizer Wilhelm, Koning Humbert te Rome zou bezoeken, maar daarbij te eenenmale schipbreuk heeft geleden in zijne pogingen. Graaf Kalnoky zeide, dat het hem speet, maar dat de Kei zer eenmaal zijn woord aan den Paus had geven en daarvan in geen geval zou afwij ken. Toen Crispi bleef aaudringen, ver klaarde de Oostenrijksche Minister vrij koel, dat hjj zijn Keizer kende en dat elke po ging, om hem te bewegen naar Rome te gaan, vruchteloos zou blijven. De Italiaau- sche premier bracht toen het gesprek op Kroonprins Rudolf, maar deze scbijut even min geneigd om den revolutie-koning in de Eeuwige stad te gaau huldigen. Het katholieke Congres te Freiburg trekt veel belangstelling. Oostenrijkers, Zwitsers, Elzassers en ook eenige Franschen wonen het Congres bij. Bovendien telt meu er vele aanzienlijke personen. In de tweede alge meens vergadering heeft de eerste spreker, dr. Wolter, eene lange en welsprekende redevoering gehouden ten gunste van den terugkeer der Ordeu, die vooral in Baden nog met meedoogenlooze strengheid worden geweerd. «De geestelijke Ordeu zeide spr. o. a. »zijn een leger voor den vrede, sterker dan bajonnetten en kanonnen. En zou uu een Capuoiju, eene Zuster van liefde aan het ziekbed of eene Clarisse in hare cel «staatsgevaarlijks zijn? De gevaren van den Staat worden niet in de kloosters, maar wel elders uitgebroed. De Orden zijn reeds daarom niet gevaarljjk, omdat het volk ze lief heeft.De volgende spreker Dr. Curtius, uit Zwitserland, brak eene lans voor eene algemeene, internationale arbeidswetgeving. Pastoor Van Ah sprak over de katholieke pers, waarover hij een warm pleidooi hield en op het hooge belang van haren bloei wees en Professor Keppler, uit Thuriugeu, over kunst. Met geestdrift is het voorstel van Kardinaal Lavigerie tot het oprichten van een Duitscbeu boud tegen de Afri- kaansche slavernij aangeuomen. Uit Constautinopel wordt aan de Daily News gemeld, dat naar men aldaar veitelde, de Hertog van Ehlinburg aan den Sultan gevraagd zou hebben, of in geval eeuer Russische bezetting van Bulgarije of eener Russische demonstratie in de Zwarte Zee, de Engelsche vloot de Dardanellen zou kuunen passeeren als coutra-demoustratie. Deze vraag, zegt men, werd door de Porte aan den Russischen Ambassadeur medege deeld, eu het antwoord zou ontkennend zjjn geweest. Sprekende over de ergerlijke, bespottelijke hedendaagscke mode van feestvieren op breeden voet, zegt De Gelderlander zeer terecht o. a. het volgende ;/Wie somt ze op, de clubs, die het land met hunne feesten overdekken? Daar schijnen er maar weinig te zijn, want elk hunner gebruikt als hij kan het woord sport, 't Is sport al wat men hoort of ziet, al wat de klok slaat. Men heeft de wed rennen, de wielerwedstrijden, de roeipartijen, de sckermconcoursen, de kegel-, kaats- en cricket partijen, voor de jeugd de vliegerwedstrijden. Hierbij sluiten zicli aan de concoursen van scherp schutters, de muziek- en zangersfeesten, de extra- treinen, ten bezoeke eener tentoonstelling, de ordinaire goedkoope treinen, ten bezoeke van eene of andere, voor ons land, groote stad, voor de jeugd de vacantiereisjes en vacantiekolouiën (aardrijkskunde, onderwezen door uitstapjes in Nederland, straks in het buitenland), de feeste lijke openingen van eene sectie van een locaal- spoortje, van een tram, eene sociëteit, een concert gebouw, de heugelijke dagen waarop een stations chef, een ambtenaar ter griffie, een deurwaarder bij de rechtbank, of andere titularis, herdenkt dat hij 25 of 12i/2 jaar die standplaats heeft vervuld, een feest waarin geheel het dorp deel neemt, de jaarlijksche potverteringen (gelijk men die in den ouderwetschen tijd noemde) en die thans worden uitgebreid tot collegiale reizen, van eenige dagen, naar Duitschland of België, straks naar Schotland of Zweden. Dat alles moet betaald worden, en wel contant. Al degenen, welke in die dagen van geldver- teren leverantiën doen, scheuken geen crediet. Men verlangt zelfs geen crediet. 't Is of men in de jaren leeft dat we, als natie, rijk zijn ge worden. En toch zijn hét «leekte tijden. Geen slechte tijden, zoo men de menschen beoordeelt naar hunne uitgaven, wel slechte tijden, indien men acht geeft op hunne inkomsten. Als wij 't niet mis hebben, ligt de diepe grond van dat roekeloos, en door de tijdsomstandig heden geenszins verschoonbaar verteren in de brutale zorgeloosheid en het blinde vertrouwen van 't liberalisme, dat te onzent wel op politiek, maar nog niet op economisch gebied is overwonnen. Het leeningen sluitende, altoos grootscheeps te werk gaande liberalisme laat het denkbeeld niet varen, dat het nog eenmaal de goudmaakkunst uitvinde en met zijn stelsel alles ten slotte nog goed te recht komt. En de geest der moderne alehymisten is ver doorgedrongen. Er behoort energie toe om zich tegen den stroom der feestenmakerij te verzetten. Iemand krijgt dan heel de jonge generatie tegen zich. Doch wanneer de ouderen bang zijn voor de zure gezichten en zinledige spotternijen der jongeren, en de wijsheid der ondervinding het hoofd buigt voor de dwaasheid van rumoermakend jong on verstand, dan kan het woord gezag wel als een verouderd begrip worden geboekt, maar bock er dan dc welvaart maar naast. Ook in het staatsonderwijs ligt de kiem der grove verteringen, die afschuw van hard werken met zich voeren. Onze jeugd ontvangt een letter kundige opleiding, voor de meeste kinderen te eenenmale ongeschikt, leert reizen, concoursen houden, den inhoud van spaarpotten in een dag opmaken, meê praten met de ouden van dagen. Wanneer ten platten lande een boerenjongen geld kan verdienen in de zomerdagen en de school verzuimt, dan wordt hem dit als een crimineel feit toegerekend, (zie het ontwerp-wet op den leerplicht). Arbeiden, wel foeil Studeeren moeten de stumperds, en dan uitrusten gedurende wekenlange vacantiën, als aan de hoogeschool. Yan hetgeen het leven, de praktijk der toe komst later van hen zal vorderen, daar leeren zij niets van op school. Daar staan zij boven, zij en hunne leeraars. Het zijn allen litterators of wiskunstenaars. Zulke domme dingen als land bouw, ambachten, winkelnering, fabriekwezen, die zijn voor de dommen, evenals het werken voor de dommen is. En hoe hard ze studeeren, onze jongens, als zij de lagere school verlaten hebben, 't blijkt dag aan dag. Heele dagen liggen ze op 't water te zeilen of te roeien, of rijden op hunne velo cipedes de wandelende renteniers omver. Maar rentenieren zullen zij wel nooit. Vandaar dat men onze jonge geleerden wel in een omnibus kan bergen, geleerden namelijk die dezen naam, naar eisch der wetenschap, verdienen. Maar sport en een glas Münchener, ja, dat zijn de heerlijke vruchten van ons onderwas.// Men meldt uit Bergum: In dit kiesdistrict is heden tot candidaat der Centrale Anti-revolutionnaire kiesvereeniging ge steld de Heer L. De Vries, te Miunertsga, die in het afgeloopen voorjaar de candidaat der anti-revolutionnaire partij te Schoterland is geweest. Het hoofdbestuur van de Nederl. ver- eeniging tegen de prostitutie heeft het besluit genomen, dat een nationaal congres zal belegd worden door genoemde vereeniging, met mede werking van den Nederlandschen Vrouwenbond tot,verkooging van het zedelijk bewustzijn. Het congres zal gehouden worden te Am sterdam op 19 tot 22 Maart 1889. Heldor, 6 September. De Belgische Begeering heeft 250 franks toegekend aan tien der redders van de opvarenden der op 18 Januari 1887 in de Noordergronden verongelukte Belgische sloep Fernandus. Eeeds vroeger ontving de schipper der red dingsboot, Th. Eijkers, naar aanleiding dezer redding, de burgerlijke medaille 2de klasse. Haarlemmermeer, 6 September. Zondag avond had een binnenbrand plaats ten huize van A. K. aan den Eingdijk dezer gemeente. Het achterhuis braudde geheel uit, waarbij eene som van f260 door het vuur werd verteerd. Thans is door den Officier van Justitie te Haarlem een plaatselijk onderzoek ingesteld naar dezen brand, die als zeer verdacht moet be schouwd worden. Barnum uit New-York, de koning der reel urne, heeft g-tracht zich de geldverlegen heid ten nutte te maken, waariu de neger-repu bliek San Domingo verkeert. Hij hoeft namelijk de E* geering dei republiek voorgesteld hem,tegen eene belangrijke geldelijke vergoeding, het stoffe lijke overschot ran Columbus voor den tijd van 4 jaren ie leenen. lu dat voorstel schrijft hij: De kosten voor de opgraviug van een man,'die ons land ontdekte, draag ik zelf. Eveneens neem ik voor mijne rekening de reis- en verdere kos ten voor het tentoonstellen in de Vereenigde Staten, en voor de lijfwacht, die de kostbare overblijfseleu moet vergezellen, en die zal be staan uit acht soldaten, die ik in prachtige uni formen zal steken." Nu volgt eeue uitvoerige i nschrijving van de uniformen en van de verdere uitrusting. „Ik neem de verplichting op mij", gaat Barnum voort, „om na verloop van 6 maanden, 50 pCt. van de winst, die ik van het tentoonstellen vau liet stoff lijk overschot van Columbus deuk te maken, in de schatkist van San Domingo te storten. Als minimumbedrag sta ik de Eegeering borg voor eene som van 100,000 frks. Wauncer de „zaak" gem geld opbrengt en in den tij i van een jaar de lijfwacht naar huis wil terugkoeren, dan betaal ik de terugreis.// Het antwoord der Eegeering was, zooals men licht begiijpen kan, eene verontwaardigde weigering. Barnum werd echter door deze weigering in het minst niet uit het veld geslagen. In een open brief strooide hij nu het bericht uit, dat htt graf van CjIuuious te San Domingo reeds lang ledig was eu det zich het gebeente van den grooten ontdekker te Havanna bevond. Uit de Eij astreek wordt gemeld, dat in de laatste dagen weder dikke nevels op stijgen, die de scheepvaart zeer belemmeren en inzonderheid vertraging jveroorzaken in het per sonenvervoer. Drie of vier uren oponthoud op het water is tegenwoordig geene zeldzaamheid. Voor eenige dagen moest eene Hollaudsche pas- sngiersboot ten gevolge van den mist ten anker gaai ligg-n en, tot groot ongerief van de rei zigers, volle zeven ureu wachten eer de reis kon worden voortgezet. Men schrijft uit Wissekerkr: Ten vorigen jaro werd alhier op Priusesjesjaardag het schoolfeest gehouden, dat had moeten plaats hebben op's Kouings 70u verj tardag, maar dat uitgesteld is moeten worden wegens het epidemisch heerschen der mazelen. Bij die g legenlieid werd ook eene rijtoer gedaan, eu stelde het dochtertje van den landbouwer G. H., even oud als het Prinsesje, H. K. II. voor. Op den toen gezonden gelukweusch outviug hel gewaande prinsesje eene dankbetuiging van het werkelijke Priiisesj Op den jaardag nu van H. K. H. ontving hetzelfde boerendochtertje wederom een telegram van het Kroonprinsesje, en nadat zij haar per telegraaf gefeliciteerd en bedankt had, ontving zij van Prinses Wilhelauna eene doos met speelgoed'. Eene kostbare handschriften-ver- zamtling zal eerlang te Newhaven, Connecticut (Ver. St.) worden verkocht. Dtze collectie, door Dr. Lessiugwell nagelaten, en welker waarde op 900,000 wordt geschat, bevat een aantal brieven vau EugrLche Koningen en Koninginnen tot voor in dejmiddeleeuwen, alsmede van Bacon, Shakes peare, Cromwell, Newton, Burns, Goldsmith Byron, Washington enz. Aan het station te Eome z ij n tot eeu bedrag van 80,000 lires aan spoorwegbiljet ten gestolen, de politie hoopt echter de daders op hel spoor te zijn. Bij den veehouder K. teldsken- huizeu (Pr.) werd onlangs eene koe ziek. De veearts werd gehaald eu constateerde vergif- tigiug. Dat begreep de eigenaar niet, doch spoedig werd het raadsel opgelost. Een stuk land, waar in de koe gegraasd had, was bemest met asch en vuilnis van een vervt-r, die daarin vermoede lijk nu en dan niet meer te gebruikeu verf had gevoegd. Met geval kan audereu^tot voorzichtig heid aanmanen. De Eransche Minister De Treyci- net heefi de bepalingen op het huwelijk van on derofficieren eeuigszius verscherpt, o. a. door het vereischte huwelijksgoed van 3000 tot 5000 frks. te verhoogeu en de vrouwen het houden van koffiehuizen, slijterijen en cantines te verbieden. Als eene bizonder heid kan wor den gemeld, dat de Holtentolten, die zich thans in den acclimatatietuiu t« Parijs bevinden, het gemis van huu land niet betreuren. Zij raken goed gewend aan de Frausche gewoonten en beginnen reeds het Eransch te verstaan; verscheidene hunner zijn zelfs reeds in staat met de Frausche bezoe kers te spreken. Het is thans vooral hun ver langen om hunne nationale kleederdracht te ver wisselen tegen de Europeesche, die zij dagelijks voor zich zien. Een Maltezer matroos moet dezer dagen op de Mississippi 25 mijlen gezwommen hebben met de armen langs het Ijjf gesnoerd en de beenen saamgebondeu. Hij had acht uren werk om dit feit te volbrengen. De methode van Pasteur wordt door een zwaren slag bedreigd. Een Amerikaansch geneesheer heett, zegt men, van de handen niet alleen zijne assistenten gemaakt, maar hen zeiven als geneesmiddel gebruikt. Op grond van het feit, dat de boeren, die gewond of gekueusd zijn, de zeere plek doen likken door hun houd, heeft hij de beginselen bestudeerd, waarop het ver schijnsel berustte, dat de tong van het dier een middel tot genezing of leniging van pyn was. De slotsom, waartoe bij gekomen is, strekt zoo zeer ten voordeelo van het hondenras, dat hij weldra eene therapeutische inrichting van honden zal tot stand brengen. Zij zal gevestigd worden te Zurich en den naam dragen van „Zungenbad". Houden van allerlei soort zullen daar ter beschikking worden gesteld van zieken, gekwetsten; zenuwlijders enz. en naar de voorschriften van deu geneesheer ge durende een bepaalden tijd de lijdende deeien moeten likken. Het voedsel van deze menschlievende mede standers in de wetenschap zal een punt van on derzoek uitmaken en de geschikte spijzen zullen han worden vers1 rekt door bedieudeo, die onder deugdelijke toezicht staan. Men verhaalt nu al merkwaardige kuren, waardoor weldra „Zungen bad" eeu der meestgezochte herstellingsoorden zal worden. Da //likkerij" zal evenals de massage in zwang komen en het lijdt geen twijfel of, evenals op andere badplaatsen en inrichtingen van dien aard, zal men de bloem der aristocratio met hare luis terrijke en grillige toiletten ook daar zich zien verzamelenom door de houden te worden gelikt 1 {Arnh. Gt.) Bij Porto Maurizio (Sardinië) heeft eene aanvaring plaats gehad tusschen het Itnliarnsche stoomschip Mattes Bruzzio en het Frausche Salvador. Eerstgenoemd schip kreeg daardoor een groot gat aan de stuurboordzijde. Twee vrouwen werden daar gedood en een kind gewond. Ook het Frausche schip is beschadigd, maar allen daar aan boord bleven ongedeerd. De volgende aardige daad van Amsterdam's Burgemeester wordt verhaald: Eeu groot aantal stoepen voor da huizen op de Heeren- en Keizersgracht wis Za'erdag af- geschut en bood alzio voor de bewoners een 1 veilig punt om deu voorbij trekkenden stoet op te nemen. Waar evenwel geen schuttingen waren geplaatst, had het publiek al vroegtijdig de beschikbare ruimte in beslag genomen. Dit was ook het geval voor het huis van den Burgemeester. Het werd steeds voller en de kans om wat ta zien werd voor de kindaren steeds kleiner. Daarom erbarmde de Burgemeester zich over de kleiueD, liet ze binnenkomen en plaa'ste ze voor het openstaande ver.ster. Dat de jeugd recht dankbaar was, laat zicli begrijpen. Wij lezen, dat het Berliner Ma- chiuenbau-aktiëugesellschaft haar 2000ste torpedo aflevetde en wel aan de Nederlandsche Marine. Volgens beschrijving schijnt het een visohtorpedo te zijn, want wij lezen van eene lading van 60 kilo schietkatoen en eene snelheid van 28 kroopen. Is onze industrie niet in staat, die veruieiings- werktuigen te leveien? In het scheepsbonwvak kan onze industrie toch gerust met het buiten land wedijveren! %R. N.) Na ar men zegt, zal de oudste zoon van Prins Albert van Pruisen, die gedurende het badseizoeu een zestal weken te Scheveniu- gen doorbracht, aan de Leideche academie komen studeeren en appaitementen betrekken in het gebouw der Duitscbe ambassade te 's llage. Voor den dienst dezer ambassade heeft de Duit- sche B-geering een van de prachtigste huizen der residentie, het „Witte Huis", op den Vijver berg, aangekocht. Dit huis was sedert tal van jaren het eigendom van de familie Scbuyleuburgh eu werd eene eeuw geleden door een Frauschen architect gebouwd. In de strafgevangenis te G ro llingen zijn dezer dagen aangekomen de toestelleu voor de weverij. Eergisleren ziju zij opgenomen door deu inspecteur der gevangenissen, zoodat weldra deze nieuwe tak van arbeid in werking zal komen. Voor de gevangenen mag dit werk als eeu geluk beschouwd worden, daar de arbeid tot dusverre weinig of niets beleekeude. Hij be slaat uitsluitend in het vervaardigen van stroo- hulzen, om fl.sachen te verpakken. Moeilijk is eentoniger werk te verziiiuen, vooral voor hen, die straffen van 2 tot 5 jaar moeteu o idergaan. De werktuigen zijn geleverd dooreen Engelsch-n fabrikant, hier te lande gevestigd. Gladstone's particuliere boeker (j bevat 15,000 boekdeelen, welke de grijze staats man alle terstond weet te vinden eu alle kent. Een b n e e u,w tunnel van 20 meter lengte, 5 meter breedte en 3 meter hoogte was dit voorjaar in het dal Sau bij Eatschach in Oostenrijk te zien. Zij was gevormd door het welwater, dat bij terugkeer van het warme weder een sneeuwdam, opgeworpen door eene reusach tige lawine, doorboorde en een ganggewelf vormde, waarin men in warme zomerdagen eene heerlijke koelte geniet. De koude in eeo wijden omtrek door de lawiue veroorzaakt was zoo groot, dat de plantengroei in het dal zich eerst in Au gustus kon ontwikkelen. Den 13 en 14 dezer zal t« Go tlia een cougres worJen gehouden van de Vereeni ging tegen misbruik vau sterkeu drank. Daartoe zijn de volgende punten aan de orde gesleld; lo. Iuvloed van het gebruik van sterken drank op de volksvoeding: 2o. het aandeel der hoogere standen aan het misbruik van sterken drank eu hunne verantwoordelijkheid in deze; 3o. de volkskoffiehuizen en huune wijze van exploitatie. Naar aanleiding van geuite klach ten ozer het opereeren op levende dieren bij het afnemen van vetartsenijkundige examens zijn, bij wjjze van proef, terwijl in de zitting van het vorige jaar enkel de hoefoperatiën op op het doode dier werden Verricht, dit jaar ook de overige operatiën, met uilzondering van de aderlatingen op dc-Zelfde wijze gedaan. De com missie deelt in haar iu de „St.-Ct." van 4 September openbaar gemaakt Verslag mede, dat haar uit deze proef is gebleken, dat wel is waar verschillende der vorenbedoelde operatiën, be houdens de bezwaren iu het verslag van de vorige zitting vermeld, ter beoordeeling van de bekwaamheid der candidaten in dezen, op het doode dier even goed als op het levende verricht kunnen worden, doch dal daarentegen het ver richten van andere dier-operatiën op het doode dier voor de juistheid vau die beoordeeling om verschillende redenen geen voldoenden waarborg oplevert. Men sehryft ons van Terschel ling: De heer Vao der Veen, predikant te Hoorn op Terschelling, is in 't bezit van een levend steppeuhoen. Die dieren vliegen hier nog rond in troepen van een 60 stuks. De heer W. alhier had eeu ei van een steppeuhoen iateu uitbroeden door eene gewone kip. Het jonge dier was veel kleiner dau de andere kuikens; het werd door de broedhen verwaarloosd en later door de an dere kippen doodgebeten. De HeerJhr. Mr. De SavorninLoh- mau te 's Gravenhage meldt thans, dat de door Recht voor Allen medegedeelde en door onder scheidon bladen overgenomen mededeeliug, be- trtffeiide eene optreding van hem in Walhalla, het lokaal der sociaal-democrateu aldaar, on waar is. Naar wij vernemen, is de Heer Lobman wèl uitgenoodigd, maar heeft evenals Baron Van dar Feltz geweigeid. V (5 or eenige weken heeft teNew- York een diefstal plaats gehad eener brandkast, op zulk eene stoute en vreemdsoortige wijze, dat het verhaal daarvan haast ongelooflijk klinkt. De geschiedenis heeft zich echter geheel toege dragen, zooals hier wordt gemeld. E-.ne bende dieven, beslaande uit 12 man, was door middel van handlangers te weten ge komen de afmetingen, het gewicht en nadere

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2