NIEUWE Mo. 1291. Woensdag 12 September 1888. 13de Jaargang. De verkiezingen te liome. BUITENLAND. De Vergelding. HAAM ABONNEMEWTSPKIJS Per 3 maanden voor Haarlemt 0,8b Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 AfzDnderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG BüfiEAÜ: St. Janstraat Haarlem. AINTIEND AGHTE MA NOK AGITATE. ?BIJ8 DES ADVEBTENTIJÉK Van 16 regels .30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterljjk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPERS LAUKE Y. Nadat door den ijver en het beleid der Uninne Romana van bet jaar 1880 af steeds meer werkelijke katholieken en mannen van adminislratieve bekwaamheid in den stedeljj- keu Raad van Rome werden gebracht, zijn de verkiezingen dit jaar, tot groote teleurstelling en droefheid der Katholieken, zeer slecht uitgevallen. Welke schandelijke middelen, hoofdzakelijk ook door de Regeeriug, om dezen omkeer te verkrijgen, dit jaar zijn gebezigd, laat zich gemakkelijk begrijpen. Dezer dagen verscheen eene brochure, die eene uitvoerige beschrijving bevat van de gebezigde kies-manoeuvres en die zulk een helder inzicht verspreidt in de aangelegen heden van het »jonge Italiëdat wij niet kunnen nalaten het een en ander uit dit geschrift aan onze lezers mede te deeleu. Wij geven al dadelijk eene kleine schets van de wetenswaardigste voorvallen bij gelegenheid vau de zegepraal der Italia- nissimi. De bovengenoemde loffelijke Unione Ro mana werd in 1877 opgericht en behaalde reeds in het jaar 1880 eeae groote over winning. 5310 kiezers stemden in haren geest. In dit jaar bedroeg dit aantal 9500 van de 23,467 die aan deu kiesstrijd deel namen. Volgens officiëele opgaaf bedroeg het aantal stemmen der süuione* slechts 8000, doch men kau veilig aannemen, dat meer dan 1000 stemmen op onrechtvaar dige wjjze werden geannuleerd. Opmerkens waardig mag bet beaten, dat, terwijl in het vorige jaar het aantal kiesgerechtigden te Rome niet meer dan 28,000 bedroeg, waarvan 14,000 aan de verkiezingen deel namen, het aantal kiesgerechtigden dit jaar met niet minder dan 6000 werd vermeer derd; het getal kiesgerechtigden bedraagt dus thaus 34,418, waarvan 23,467 kiezers aan de stembus verschenen. Met hoogste getal stemmen, dat de liberaleu tot dusver kouden bereiken was dat van het vorige jaar n. 1. 6430; thaus klom dit getal tot 15,000 eene zeer in 't oogloopende ver meerdering! Een feit is het, dat Bacca- riui en Menotti Garibaldi reeds sinds zes maanden, iu 't geheim, personen, dia aan de verkiezingen niet wilden deelnemen, tot audere gedachten trachtten te brengen en dat door de Prefectuur nog kort voor het sluiten der kiezerslijsten aan 1348 personen, die geene aanspraak op kiesrecht konden maken, dit recht toch werd verleend. Ook zegt men, dht op den dag voor de stemming, alle tijdelijk naar buiten gedetacheerde ambtenaren en officieren naar Rome werden teruggeroepen, ofschoon zij volgens de wet FEUILLETON. 2) (Vervolg) //Ik moet den Generaal gaan spreken, zeide de Priester. Misschien gelukt h :t mij van hem te verkrijgen, dat mocht de schuldige niet be kend zijn, een onschuldige niet worde opgeofferd.// Daarop werd Jacob binnengeroepen, die nog wist te vertellen, dat Generaal von Leuchten- berg met zijn staf in den namiddag zou aan komen. //Is men den schuldige op het spoor,// vroeg de Pastoor. //Mijnheer Devos,// zeide Jacob, //vertelde mij, dat naar alle kanten Uhlanen uitgezonden waren om den schuldige op te sporen, maar algemeen gelooft men, dat zij er niet in zullen slagen den schuldige te vinden, daar niemand iets van hem kan opgeven." De Pastoor stond op, nam zijn hoed en ging in alleryl op weg, zonder op het bedenke lijk gezicht van Marie te letten, die het met leede oogen aanzag, dat de Pastoor zonder nog iets te hebben gebruikt, zoo vroeg reeds weg ging, 'ie meer daar Z.Eerw. er in deu laatsten tijd al zoo slecht uil zag. Het was dan ook een open bear geheim in St. Sevran, waarom de Pastoor in den laatsten tijd zoo droefgeestig was gestemd. Ter plaatse ge boren en later, na volbrachte studiën, er tot Pastoor benoemd, was hij onder zijne parochiauen geen recht van kiezen hadden. Een feit is hot ook, dat op den dag van de verkiezing de spoorwegen een overgroote massa ambte naren en officieren aanvoerden, die Rome des avonds weder verlieten. De onafhankelijke Staatsambtenaren, die te Rome verblijf houden, en wier aantal 12,612 bedraagt, ondergingen de hevigste pressie. Het gezamenlijk cijfer der kiesge rechtigden te Rome bedraagt in een rond getal 34,000, het cijfer van hen, die wer kelijk ter stembus verschenen, bedroeg, 23,000, het aantal ambtenaren is echter 12,000. Het is dus buiten kijf, dat het grootste gedeelte der 15,000 stemmen, welke op de liberale candidate!) zijn uitgebracht, vau de ambtenaren komen. Over den in vloed welke op deze personen werd uitge oefend, schrijft men van zeer geloofwaardige wijze het volgende: Allereerst werden in de onderscheiden departementen de namen der ambtenaren en hunne woonplaatsen op lijsten geschre ven. Dit. zoogenaamde materiaal* werd dan aau de statistieke bureelen gezonden, opdat deze met medewerking van het libe rale Centraal-kiescomité daarvan lijsten voor de verschillende kies-sectiëu kouden samen stellen. Op deze wijze kon dus elke sectie wordeu nagegaan en gecontroleerd. Ten slotte werd eene circulaire gezonden aan alle afdeeling-chefs der verschillende Miuis- teriën, het bevel bevattende om hunne on dergeschikte ambtenaren aau te sporen naar de stembus te gaan eu hen de hooge be- teekeuis der verkiezingen te verklaren. Hoe zulks geschiedde bewijst uit vele het volgende geval iu 't welk de chef tot zijne ondergeschikten sprak: »De verkieziugen van heden zullen aan de wereld toouen, of Rome aan den Paus moet toebehooren of aau de Italiaansche Regeering, in welker dienst wij staan eu die ons betaalt. Dat zal voor u wel voldoende zijn om te weten, aan wien gij uwe stem zult gevenIn elke sectie zullen er twee ambtenaren zijn aan wie de taak is opgedragen uwe af- of aanwezigheid bij de stembus te controlee ren. Wie zijn plicht verzaakt, zal door de Regeeriug tot het geven van rekenschap dieuaangaaude wordeu opgeroepen. Wat zegt men wel van de vrijheid iu het moderne koninkrijk? Om te stelen, niet waar Iu de kies-lokalen ging ouopboudeljjk een ambtenaar met de lijst in de hand op en neer om te controleeren of zijne collega's ter stembus wareu opgekomen, en ook een der stem-opuemers in elke sectie, was belast de namen der ambtenaren op te schrijven. Ambtenaren, die men verdacht, dat zij aan algemeen bemind. En zou iemand de reden van die droefgeestigheid vragen, dan zou iedereen hem weten te vertellen, dat Pastoor YvonDela- vigne in de laatste drie maanden geheel veran derd ja, verouderd was uit verdriet over zijn broeder Edmé. Zij verschilden dertien jaren in leeftijd, en Yvon vereenigde van jongs afin eene vaderlijke liefde voor zijn broeder nog eene broederlijke. Hij was het, die de bezwar n zijner ouders wegnam, zoodat zijn broeder; die niets anders wilde, voor artist werd opgeleid; en toen zijne ouders gestorven waren, schonk hij zijn klein erfdeel nog aan zijn broeder, opdat deze ruimschoots in Parijs zon kunnen leven, en flink studeeren. Dë jonge man had dan ook werkelijk veel talent, en eene schitterende toe komst lag voor hem open. De grootste artisten prezen zijn werk, terwijl hem in de couranten uitbundige lofbetuigingen werden toegezwaaid, en ofschoon slechts vier-en-1 wintig jaar oud had hij reeds een zekere vermaardheid. De Pastoor was dan ook zeer trotsch op zijn broeder, als hij in de vacantie eenige weken bij hem kwam doorbrengen. Voor zich zelf had de Pastoor geene hooge weusclien maar voor een schitterende toe komst van Edmé koesterde hij groote hoop. Beiden hadden voor elkander geene geheimen, en de oudste was tegelijkertijd vader, broeder en vriend van den jongeren. Dat zijn broeder den een of anderen dag in het huwelijk zou treden, dat wist de Pastoor wel, doch dit tijdstip scheen hem zoover verwijderd, dat hij er zelden lang aan dacht, en zich niet eens afvroeg, welk eene vrouw bij wel voor zjjn broeder wenschte. En de verkiezing niet zonden deelnemen, werden troopsgewijze van hunne bureelen naar bet kieslokaal geleid en daar tot bet laatste oogeublik streng bewaakt. In sommige Mi- nisteriën dwong men de ambtenaren de formeele belofte af, niet voor de caudidateu van do Unione Romana te stemmen. Een der ambtenaren werd gedreigd te zullen worden gepasseerd als hjj het zou wagen voor de anti-liberale caudidateu werkzaam te zijn. Het kolossale overwicht dor liberale stem men in eenige kies-sectiëu verried ook de aanwezigheid van talrijke ambtenaren. Iu de wijk Esquilin, waar de meeste fiuancie- ambteuaren wonen was de verhouding dei- liberalen tot de conservatieven: 3000 tot 600. Nog onbeschaamder dan in de mede gedeelde gevallen ging men te werk bij de mindere beambten. Hun werden de stembiljetten door hunne superieuren over handigd en daarbij gelast ter stembus te komen en niets aau de met de namen vau liberale caudidateu ingevulde biljetten te veranderen. Bovendien wareu de chefs zal ven in liet kieslokaal aanwezig, om per- soou'ijk over de juiste volvoering van hun bevel te waken. Wee! als iemand het durf.Ie wagen met de lijst der Unioné Ro mana te verschijnen. Behalve deze middelen, om het aantal ambtenaren voor deze verkiezingen te ver meerdereu eu ben allen, (meer dan een derde van het aantal kiesgerechtigden) naar de stembus te brengen eu zicli van hun votum iu den geest dar Regeeriug te ver zekeren, had men nog een aantal audere middelen. Ongelooflijk waren de manipu laties vau allerlei aard, waardoor de ver kiezingen werden vervalscht. Met het vau onwaarde verklaren van stembiljetten ging men schandelijk te werk, als die biljetten namelijk met de namen van katholieke candidateu waren ingevuld. Een groot aantal Geestelijken had men geene stembiljetten toegezonden, terwijl ieder voorzitter eeuer kiezerssectie een groot aantal biljetteu bad voor zich liggen. Zelfs de Popoio Romano laakt de wijze waarop deze verkiezingen hebben plaats gehad. Ooggetuigen verhalen, dat men de bil jetteu opende en als men den naam zag van een liberaal, gaf men zich de moeite niet meer naar den verderen inhoud van het biljet onderzoek te doen. Het werd een voudig geacht niets dan namen van liberale candidaten te bevatten. De schrijver der brochure verhaalt nog een aantal schandelijke voorvallen, die bij deze gemeenteraadsverkiezingen zijn ge schied. Het zou ons te ver leiden, wanneer toch dit huwelijk zou over Edmé's lot beslissen. St. Sevran is gelegen midden in eene prachtige landstreek. Dag in dag uitwas Edmé Dela/igne dan ook in zijne vacantie daar ter plaatse om teekeningen en schilderijen naar de natuur te maken. Dikwerf kwam zijn Heerbroer hem daar onder zijn arbeid opzoeken. Eens toen Edmé des morgens als naar ge woonte aan het zoeken was om een schoon ge zichtspunt te vinden ontmoette hij een allerliefst meisje, met name Estelle Ttey, die bij hare moeder te Verrier, een dorp omstreek* vijf mijlen van St. Sevran, woonde. Haar donkeruiterlijk, en zwarte oogen brachten al dadelijk een diepen indruk op den schilder te weeg. Hare openhartigheid en vroolijkheid mankten de kennismaking gemak kelijk. Natuurlijk deelde Edmé zijn broeder het eerst zijn geheim mede, en ofschoon laatstge noemde liever eene andere vrouw aan zijn broe der had toegewenscht, toch wist hij niets ten nadeele aan te voeren. Wel zeide men algemeen, dat Estelle zelfzuchtig was, maar Edmé verklaarde dat andere meisjes, jaloersch op hare schoonheid, deze praatjes over haar hadden uitgestrooid, en Yvon geloofde dit gaarne. Ofschoon de jeugdige kunstenaar voltrekt niet bedeesd was, toch was hij in haar bijzijn zoo verlegen als een kind. Terwijl het meisje alles in het werk stelde om zijn gevoelen te haren opzichte te leeren kennen, en hem duidelijk genoeg liet merken, dat zij genegenheid voor hem had opgevat, durfde hij van zijn kant nau welijks woorden van liefde spreken. Eindelijk deed hij aanzoek om hare hand, en Estelle wij deze alle hier wildeu verhalen. Het mag echter niet onvermeld worden gelaten dat, indien de organen der Regeeriug on partijdig hun plicht hadden gedaan, de tal rijke beleedigingou van Priesters, geweld dadigheden jegens katholieke kiezers, open bare diefstal van stembiljetten enz. niet hadden plaats kunnen vinden. De bacehaualiën en orgiën, die na de ver kregen stembiis-overwiuniiig door de liber- tijuen werden gehouden, waren iu volmaakte harmonie met de schandelijke middelen, door welke de zegepraal werd bereikt. Op merkenswaardig mag het heeteu, dat de Popoio Romano zelf deze schandelijke ver- tooningeu het werk vau het canailles noemt. Noodlottigerwijze trof het juist, dat Minister Crispi, zooals bekend is, door dit canaille zich lnilde liet bewijzen en aan liet canaille slechts deu raad gaf zich niet in de nabijheid van het Yaticaan te begeven. Als nu het »ca:iaille« te Rome zulk eene rol speolt, wie kan dau ook maar een dag borg blijven voor de zekerheid van bet Opperhoofd der Kerk, de Paus, die van alle kanten door dit »caiiaille« wordt omringd? Ziedaar de toestand in de eeuwige stad, io het heilige Rome, den zetel van liet Opperhoofd onzer Kerk! En het is Siguor Crispi, die door zijn onzaligeu doch machti gen invloed, de buitendien reeds zoo treu rige toestanden van Rome met de bier ge schetste feiteo heeft verrijkt*! In een zeer de aandacht trekkend hoofd artikel betoogt de Postdat des Keizers reis naar St. Petersburg uit een politiek oogpuut veel belaugrijker is geweest, dan op het oogeublik werd gemeeud. Deze reis zou eene algemeeue »verdagings-politiek« van Ruslaud's zijde zelfs iu het Oosten ten gevolge hebbeu gehad. Wel is waar zou deze wel niet van langen duur zijn doch Dnitschlatid was er voor behoed ge worden, tegeu Rusland eeu reuzénstrijd te moeten voeren, in welks vruchten luter de geheele wereld, zonder éenig offer te heb ben gebracht, zou hebben willen deelen. HetzePde blad is iu staat de berichten omtreut de aanstaande openbaarmaking van de testamentaire beschikkingen van wijlen Keizer Frederik II ten stelligste tegen te spreken. Voor bet overige zij gezegd, dat uiterste wilbeschikkiugen vau den overleden Keizer iu het geheel niet bestonden. Den 5 dezer is het Duitsche oorlogs schip Möwe naar Tonga opgesloomd, al waar de overdracht van het bestuur aan stemde in het huwelijk toe. Eens bracht hjj een vriend met name Jean Distinguin mede, en nu begon de oude geschiedenis, van eene valsche liefde en een valschen vriend. Jean Distinguin was een rijk jongmensch, zeer aangenaam in den omgang. Estelle coquetteerde slechts in den beginne met hem, deels om haar invloed op Edmé te leeren kennen, deels om zich door Distinguin te laten vleien en bewonderen. Daarin slaagde zij maar al te wel.Daarbij kwam nog het verlangen van haar om rijk en gemakkelijk te leven, welk doel zij, indien zij met den rijken Dietinguin huwde, gemakke lijk kon bereiken. Ten laatste kreeg dit. verlan gen de overhand en brak zij met Edme. Sinds dien dag was Edmé spoorloos verdwenen, en het gerucht liep, dat er tuschen hem en Distin- guim bloed had gevloeid. De Eerw. Heer Pastoor bracht veertien bange dagen door, totdat er eindeljjk bericht kwam, dat zijn broeder als cavalerist had dienst genomen, en in een ruiter gevecht was gedood. Distinguin, ofschoon zelf bewust vau niet eerljjk te hebben gehandeld, door dat bij door zijn minnenijd zijn besten vriend in het ongeluk had gestort, drong zeer op een spoedig huwelijk aan, en de dag, waarop dit verhaal begint, was juist die voor hun huwelijk bepaaldKeeds waren zij getrouwd en aan den bpiiloftsdisch gezeten, toen de mare van het vree- elijk bevel ook tot de feestvierenden doordrong. Het onderwerp werd druk besproken, en heimelijk vreesde menigeen der aanwezigen, dat het lot hem zou treffen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1