BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. de Duitsche Oost-Afrikaansche maatschappij zou plaats hebben. Eene boot, die des namiddags naar land werd gezonden ter kennisgeving, moest terugkeeren, omdat zij zonder bekende redenen door de inlanders werd beschoten. Den volgenden ochtend werden twee booten der Möwe op dezelfde wijze aangevallen. De Müwe vuurde toen op de aanvallers en liet ze door een klein detachement verdrijven. Daarop heeft de Sultan troepen gezonden om de oproer makers te tuchtigen en thau3 is de rust hersteld. Daar de Eugelsche Regeering reeds lang onder allerlei voorwendsels geweigerd heeft aan een Duitschen koopman, die door de Britsche Royal Niger Company aan de Westkust van Afrika benadeeld geworden is, schadevergoeding uit te keeren, zoo heeft de Duitsche Regeeriug thaus een ultimatum gezonden aan het departement van koloniën te Londen. Het was op den 27u Mei, den dag, waarop de communards van allerlei scha- keeriugen kransen gaau leggen op de graven der in 1871 doodgeschoten communards. Zekere Rouillon bracht de zijne, afge vaardigd, als bij was, door het revolu- tionnair comité. De volksmenigte meende echter, dat hij door het dagblad Vlntransi- geant gezonden was en riep: »Weg met dien man, 'net is de krans der verraders! Weg met RochefortWeg met Boulauger cn duizend audere liefelijkheden van dat soort. Plotseling riep de anarchist Lucas, op den muur van bet kerkhof gezeten, Rouil lon toe: »Voor jou het eersteen pan, daar weerklonken drie schoten. Het gevoig was, dat, behalve Rouillon, twee der aan wezigen werdeu getroflen. Nu ontstond een vreeselijk gedrang en Lucas trok er partij van om te ontvluchten. De lafaard viel echter in handen der justitie en stond dezer dagen voor. het Hof van Assisen terecht met zekeren Saulnier, die hem zou aangezet hebben. Het parket had dezen laatste als mede plichtige beschouwd. Nooit baarde op de zitting een grooter berg een kleiner muis, zegt Le Figaro. Wel verre dat meu de aan de socialisten eigen groote woorden hoorde, kropen èn Lucas èu Saulnier voor den rechter in hun schulp. De eerste had Rouillou slechts aan het schrikken willen maken; de audere was slechts als nieuwsgierige naar het kerkhof gegaan om de kransen te zien rond dragen. Het Hof heeft Lucas tot 5 jaren gevan genisstraf veroordeeld en Saulnier vrijge sproken. Allemaue, een der hoofden van de oprui erspartij te Parijs, is te Limoges aange komen, waar hij in eene vergadering eene allerheftigste rede heeft gehouden. Van Li moges zou hij zich naar Allas3ac begeven om aldaar zijn werk voort te zetten. De keus der Regeering voor de betrekking van Gouverneur-Generaal van Tongkin en Annam, ter vervanging vau den Heer Con- staus, is gevallen op den Heer Richaud, die als Resident-Generaal die betrekking voorloopig heeft waargenomen. Te Belgrado zijn enkele pogingen om eene betooging ten gunste vau de Koningin in het leven te roepeu, onderdrukt, waar- bjj verscheidene personen in hechtenis zijn genomen. CJit Shanghai wordt bericht van eene gewapende expeditie van zes oorlogsschepen, door de Japansche Regeering naar Corea gezonden. De bewering der Regeeriug, dat alleen eene inspectiereis bedoeld wordt, vindt we'uig geloof. De cretins in België. De cretin of krop- mensch is eene mcnschensoort, die zich door zwakheid van verstand en wanstaltigheid van lichaam onderscheiden en meest in de alpendalen van Zwitserland, Savooie en Piëmont, maar ook wel elders worden gevonden. Het kenmerkende der eigenlijke cretins bestaat vaak in groote krop gezwellen, gepaard met dikke hoofden, slappe spieren en lange armen. De Belgische liberalen bestempelen sinds jaar en dag hunne katholieke landgenooten met dezen scheldnaam. Vooral te Bastogne hoort gij van de liberalen geen anderen naam voor de Katholieken dan cretins. Is hij ook verdiend? De uitslag der ofliciëele examens der katho lieke en liberale scholen zullen de proef op de som leveren. In 1885 behaalden de leerlingen der kath. scholen op den algemeenen concursus 3 tweede prijzen, die der liberale slechts een. In '86 be haalden de Kath. 9 prijzen: 5 eerste 2 tweede en 2 derde; de liberalen 4, waarvan 1 eerste 1 tweede en 2 derde. In '87 behaalden de Kath. 6 prijzen: 4 eerste en 2 tweede; de liberalen slechts 2, t. w. 1 tweede en 1 derde. Tot aanmoediging (?1 om op den ingeslagen weg te blijven voortgaan, hebben de liberale heeren van het stadhuis de subsidie der katholieke scholen ingetrokken. Echt liberaal. En dat durft nog van cretins spreken V. W.) Een voortwoedende Tcanker. Wie de nieuws bladen leest, zal hebben opgemerkt, dat het duel aan de orde van den dag is. Geen week, ja schier geen dag gaat voorbij of er heeft hier of daar een duel plaats. Men neemt er selder geen notitie van, tenzij het tweegevecht een doodelijken afloop heeft. Het onlangs te Visé, nabij de Nederlandsche grenzen plaats gehad hebbende tweegevecht tus- schen Lejeune, advocaat, en Thullier, redacteur, waarbij de. laatste op de plek dood bleef, maakt nogal opspraak. Met verontwaardiging wordt in sommige bladen melding gemaakt, dat de moordenaar Lejeune en zijne secondanten met waar cynisme, anders gezegd met eenehondsche schaamteloosheid of ongevoeligheid, een glas cognac dronken en eene sigaar opstaken bij het warme lijk. Wij verwonderen ons over deze schaamtelooze onverschilligheid, over dit verregaand, ongehoord cynisme in het geheel niet. Wij zeggen dood eenvoudig. dat de vrijdenkers en godloochenaars geheel en al in hunne rol zijn. Men moet al heel onnoozel zijn, als men niet beseft, dat de vrijdenkerij en dc godloochening noodzakelijker wijze tot zulke en nog meer on gehoorde gruweldaden en schaamteloosheden leiden. (F. IF.) Het Bat. Nbl. prijst den Minister Keu- chenius, omdat hij het traktement van den Gou verneur-Generaal heeft verminderd. //Zeker," zegt het blad, //het is eene hooge po sitie, waarvan de waardigheid op schitterende wijze moet worden opgehouden. Doch de vraag daargelaten, of dit laatste is gebeurd en nog gebeurt bij het zoo hooge traktement, stellen wjj als een feit, dat een Gouverneur-Generaal te Buitenzorg eenvoudig geen anderhalve ton'sjaars kan verteren, tenzij hij 't geld bij handenvol uit het venster werpt. //Het geld is dan ook niet gebruikt, om de hooge positie en de waardigheid op te houden. Het was ook daarvoor niet noodig. Hoogstens een vijfduizend gulden 's maands was ruw weg, en dooreen gerekend, het bedrag, dat de achter eenvolgende Gouverneurs-Generaal in Indië aan het onderhoud van hen en hunne gezinnen uit gaven. Restte dus de bekende spaarpot van een ton goud 's jaars. Het blad hoopt, dat Keuchenius nog verder in Indië met het snoeimes werken en o. a. den Raad van Ned.-Indië opheffen zal, die geen raison d'etre meer heeft sedert de invoe ring der stoomvaarten en der telegraphische ge meenschap. C De Kamers der Staten-Generaal zijn in vereenigde zitting bijeengeroepen op heden ^fins- dag) 's nam. 2 uur, ter behandeling van het ontwerp-voogdijwet, waarover verslag en ant woord der Regeering thans gereed zijn. Uit Den Haag meldt men: De Koning, ofschoon herstellende, neemt slechts langzaam in krachten toe. Op advies van den lijfarts, zal hij de nieuwe Kamerzitting niet in persoon openen. Bij kon. besluit van 7 September is be paald, dat de tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 15 September, des namiddags de drie uren. De Minister van Binnenlandsche Zaken is gemachtigd in eene vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in 's Konings naam te sluiten. Uit 's-Gravenhage wordt het overlijden gemeld van den gepensioneerden Luitenant-Gene raal J. J. Van Swieten, Staatsraad in buiten gewonen dienst. Naar gemeld wordt heett de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, gevolg gevende aan het door de Regeering uitgesproken verlangen, aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid voorstellen gedaan omtrent een beperkten treindienst voor het personenvervoer op den Zondag. Indien die voorstellen door de Regeering worden goedgekeurd zal met den be perkten Zondagsdienst eene proef worden genomen voor eene periode van drie maanden, aanvangende den lsten December e. k. Als eene bizonderheid kan gemeld worden, dat van 27 Juni tot 1 September zich te Wormerveer geen enkel sterfgeval heeft voor gedaan. Te Pignan, in het Franschede- partement Hérault, viel dezer dagen een zes-jarig meisje, het eenig overgebleven kind van zekeren Arbousset, in een put. Arbousset sprong onmid dellijk in den put, om het kind er uit te halen. Zijne vrouw en eenige ter hulp toegeschoten buren wierpen hem touwen toe, en met behulp daarvan heesch hij zich op, met het meisje, dat zich om zijn hals had geklemd. Maar toen hij boven was, en de helpers reeds de armen naar hem uitstrek ten, begaven den armen man de krachten; hij liet zich los, en gleed weer naar beneden. Toen daalde een 56-jarig man, met een touw om het lijf gebonden, in den put af, en hij bracht eindelijk eerst het kind en toen den vader behouden weer boven. Sedertl879is het onderwijs inJapan verplichtend gesteld. Op iedere 600 inwoners moet eene openbare school zijn, waarin bijna dezelfde vakken als op onze scholen wordt onderwezen. Steden van eenig gewicht hebben athenaea, aca demies en handwerkscholeu. Men s c h r ij f t o n 8 uit 's-II a g r Een bewoner van da Twentstraat kwam heden ochtend aan de politie mededeelen, dat zijn hond hem en ziju dochtertje, laatstgenoemde aan de lip, had gebeten, en bjj daarom het dier, in het vermoeden dat het ziek wrs, had afgemaakt en aan den vuilnisman medegegeven. Met medewer king der politie is de doode hondop de aschstaal teruggevonden en tot onderzoek opgezonden aau den districtsveearts. Waarschijnlijk heeft deze verklaard, dat het dier lijdende was aan honds dolheid. Ten minste heden is afgekondigd, dat de honden 4 maanden lang een muilkorf moeten dragen. Omtrent den hevigen brand te C .yenne (Fransch G .yaua), wordt nader bericht, dat door de zich snel verspreidende vlammen binnen een paar uren eene gehsele wijk werd ver woest. Ruim 80 huizen zijn tot den grond toe afgebrand en een aantal gezinnen zijn zonder onderkomen. De schade wordt geraamd op ruim 15 millioeu franks. De Engelsche Katholieken. Da Dublin Review bevat in zijn laatstverschenen nummer een zeer be langwekkend artikel, waariu de hooge waardigheden en posten worden opgesomd, welke thans in Engeland door Katholieken bekleed en bezst zijn. In hst Hoogerbuis heeft in den persoon van Lord Pctre, em katholiek Priester, zitting terwijl nog een andere de vermoedelijke erfgenaam is van een pairszetel. Alom schitteren de Katholieken met eere in de hoogste staatsambten, in de wedrennen, en andere nationale spelen. Binnen een jaar heeft een Katholiek, de Heer Torouly, den grooieu Derhyprijs gewonnen, terwijl een audere, de Heer Weid, veel van zich deed spreken op de yachtclub-partijtjes. B ivendien heeft een derde Katholiek, Lord Denbigh, hij de militaire manoeuvres te Wimbledon den eere- palm behaald. Engeland heeft zich reeds in Indië dooi een Katholiek, Lord Ripon, als Onderkoning laten ver tegenwoordigen, terwijl nog drie Gouverneurs in de bezittingen: Malta, N;euw-Zeeland en Mau ritius, alsmede de Gezant bij den Sultan, Wdliam White, Katholieken zijn. Onder de aanzienlijke ambtenaren vinden wij de namen van Lord Bury, Oud-Minister en ge heim Raadsheer; dien van Matthews, Minister vau Binnenlandsche Zaken, en dien van John Lambert, geheim Raadsheer en Staathuishoud kundige. Arthur Herbert, Generaal Dormer en ver - schillende anderen, zijn de waardige vertegen woordigers der Katholieken in het Eugelsche leger. Oud r de Engelsche geleerden en letter kundigen zouden wij tientallen uitmuntende Ka- tholiektn kunnen aanwijzen. Een reisje a la Jules Verne, vin- den wij beschreven in een Engelsch dagblad. Een reiziger, terugkeerende naar Amerika, mist te Londen den trein naar Liverpool, en kan daardoor de boot niet halen. Hij ueemt na kort beraad plaats in een gewonen trein lot aan Crewe, seint nog even vooraf daarheen om een extra trein gereed te maken. Te Crewa aan- "komende stapt hij over op een locomotief en als een pijl uit den boog stoomt de machine in 33 minuten naar Liverpool. De afstand was 58, dus werd eeue snelheid van 105 kilometer per uur bereikt. Tien minuten voor het vertrek van de boot stapte onze reiziger aan boord. Het ritje, dat hem 130 gulden gekost had, bewijst wat er in geval van nood kan gedaan worden. Zekere G. Altenstein, uit Arcen, is op den openbaren weg naar Nijmegen aange houden dooi iemand, die zich uitgaf voor Rijks ambtenaar, en die zich na gehouden visitatie A's. horloge toeëigende. De gewaande ambtenaar werd echter eergistsren-nacht door de gemeente politie te Venloo aangehouden ea bleek te zijn zekere C. Van Zoutendijk, kleermaker te Nijme gen. Het uurwerk was nog in zijn bezit. De wedstr ij d- manie is aanstek e- lijk, tegenwoordig. Onlangs hielden te Hamburg eenige dienstmeisjis eene hardrijderij van kinder wagens, (natuurlijk met de haar toevertrouwde kleinen er in.) En een paar dagen geleden zag men in de Marianneustrasse het ergerlijke schouw spel van twee lijkkoetsen, die om het hardst reden. De koetsier van een kinderlijkwagen tracht te een grooten lijkstoet voorbij te rijden; de koet sier van den anderen wagen deed al zijn best om den voorste te blijven en reed zoo hard, dat de rouwdragendeu, die te voet er achter liepen, de koets niet konden bijhoudeD. De politie maakte gelukkig weldra een einde aau het schandaal. Aan de manschappen van de brand- weer te Brussel zijn maskers, systeem Gosse, uitgereikt, met behulp waarvan men ongehinderd gedurende eenigen tijd in ruimten kan vertoeven, die gevuld zijn met schadelijke gassen. Bij de genomen proeven, bleven de manschap pen, zonder eenig nadeelig gevolg, gedurende vijftbn minuten in lang gesloten geweest zijnde beerputten. Te West-Newark, bij New-York, was in den laatsten tijd een neger, die, naar het scheen, zich tot taak gesteld bad, een be schermengel voor blanke kinderen te zijn. In een tijdsverloop van twee maanden had hij niet minder dan 41 kinderen, die hij uit het water haalde of verdwaald op afgelegen wegen vond, aan hunne angstig zoekende ouders teruggebracht. Hij werd in den regel ruim beloond, en hij ver wierf zich onder de dankbare inwoners der plaats den naam van ,/de kindetenredder." Maar een geheim agent van politie vertrouw de den edelmoedigen redder niet recht. Hij ging hem nauwlettend na en ontdekte weldra, dat de negf r de kindereu stal, waar hij hen krijgen kon, hen eenige uren in zijne woning verborgen hield en hen vervolgens, na hen in water gedompeld of in vuil gerold te hebben, naar hunne ouders bracht, om zijne beloouiog te ontvangen. Hij moet op die wijze in acht weken 7000 dollars heb ben verdiend. De „kinderenredder" is natuurlijk gevaugen genomen et) zal eerstdaags terecht staan. Italiaanse he bedelaars zijn er voor bekend, dat zij het een toerist zeer lastig maken met hem na te loopen om hem hunne ge breken te laten zien en eene aalmoes te vragen. Eenige jaren geleden waren de bedelaars van Flo rence zulk eene plaag geworden, dat de overheid bevel gaf om een ieder, die op straat bedelend werd geyouden, in hechtenis te nemen. De plaats waar da broederschap zich bij voor keur ophield, was de heuvel bij Fiesole. Het steile pad noodzaakte den reiziger langzaam te loopen eu gaf d. n bedelaars dus tijd en gele genheid om hun bedrijf uit te oefenen. Maar op zekeren dag werd dit, door eau slimmeu iuval van een rechercheur, het middel om hen in de val te laten loopen. Da rechercheur drentelde, als een gewoon rei ziger vermomd, onder het neuriëu van een wijsje op zekeren zonnigen ochtend, den heuvel op. Da niets kwaads vermoedende bedelaars liepeu hem bij troepen na, vroegen hem eeue aalmoes en stelden hunne lamme beeuen, hunne blindheid en vermagerde gezichten ten toni. Hij drentelde neuriënd voort, terwijl hun getal aangroeide en zij hoe langer hoe lastiger werden. Eiudelijk was de heele optocht op de kruin van den heuvel gekomen. Daar stond een omnibus, waaruit een aantal g ndarmes te voorschijn sprongen. Oogeublikkelijk verstrooideu de bedelaars zich de lammen liepen, de blinden zagen, de doover. hoorden, de stommen spraken en de teringach- tigen werden sterk. Maar zij werden gevat, in den gevangeniswagen gestopt want dat was de omnibus en onder bet toezicht van den ueuriënden wandelaar overgebracht. De commissie, door de Franse he R'geeriiig benoemd tol het toekennen van den „Voltaprijs" (50,000 franks), heeft besloten, dat die moet worden uitgereikt aan den Heer Gramme, voor diens verbeteringen van de dynamo-electri- sche werktuigen. In de inrichtingen der „L i e b i gs extract-maatschappij" te Fray Ventos (Uruguay) werden den lO.i Jauuari II. niet minder dan 1250 runderen gedood het grootste getal dat daar tot dusverre op éen dag werd geslacht. De waarde van dat vee is ongeveer 37,500, en als men weet, dat daar den gaheelen zomer door, dag aan dag, ongeveer evenveel runderen geslacht worden, dan kan men nagaan hoe groot de ka pitalen zijn, welke in de geuoemde inrichting worden omgezet. Thans is ook voor het publiek eene telephoonverbiuding tot stand gebrachttus- schen Berliju en Dresden. De kosten voor elk gesprek bedragen een Mark per 5 minuten, be taalbaar door den persoon, die het gesprek aan vangt. In Noorwegen werden, volgens ofliciëele opgaven over 1886, in dat jaar 114 beren, 37 wolven, 5618, vossen, 950 arenden, 5100 roofvogels en 108 verschillende andere roofdieren geschoten. Deze cijfers zijn over het algemeen ongeveer gelijk aau die van vorige jaren, met uitzondering van het aantal vossen, dat aan merkelijk is verminderd. In deRochecoüartstraat te Parijs, zoo leest men in het Journal des Debats, was de heer L., rentenier, 58 jaar oud, na een ze nuwlijden van ettelijke jaren, Maandag-avond overleden. Zijn eenige bloedverwant, een neet, kwam met zijne vrouw bij het lijk de wacht houden. Dinsdag-avond ging de vrouw in eene andere kamer rusten en zette de neef zich bij het bel. Na eenige papieren te hebben nagezien nam hij plaats in een armstoel en sliep bij in. Tegen vier uren ontwakende, wilde hij wat bouillon gebruiken, door den knecht met een flesoh wijn bij het bed voor hem gereed gezet. Met verbazing zag hij, dat de kop geheel en de ttssch gedeeltelijk ledig was. Hij weid beangst, maakt zijne vrouw wakker en verhaalde haar zijn bevinden. Om hem gerust te stellen wilde zij met hem de sterfkamer binnentreden, toen zij daar gerucht hoorden. Zij bleven versteend van schrik staan en hoorden roepen: vWees niet bang, Victor! Kom dan toch binnen, Victor!" De neef deed dit, maar stoof onmiddellijk met een gil de kamer weder uit. Hij had zijn oom in een wit laken gewikkeld in het bed zien opzitten. Deze slaagde er ein delijk in hem te doen bedaren en hem er van te overtuigen, dat hij niet gestorven was, maar zich integendeel zeer wel gevoelde. Uit zijne verdooving ontwakende, had hij zich aan de bouillon en den wijn gelaafd. Het overlijden was door den gewonen genees heer van den Heer L. geconstateerd. Wanneer een hond de koorts heeft, moet men hem dekken en op eene matig warme plaats leggen. Aan zuiver en«frisch drinken mag het hem niet ontbreken. Is de koorts nogal bevig, dan moet men hem tweemaal's daags een poeder geven bestaande uit een grein zoete kwik en 5 grein salpeter waarbij men later nog 1 grein vingerkoedkruid kan doen. Bijna dagelijks leest men in de Staats- Ct., dat Z. M. aan den een of ander eervol ontslag uit diens betrekking heeft ver leend op zijn daartoe gedaan verzoek". Het schijnt nog nooit iemand te zijn opge vallen, dat het vrij overbodig is, mede te deelen, dat bedoeld verzoek „daartoe gedaan" werd. Of is de bedoeling wellicht, te kennen te geven, dat het ook mogelijk zou zijn, dat iemand ontslagen werd op zijn verzoek b. v. om be vordering? Haagsche Ct.) ToenDonderdagavond deBerlyn- sche straat //Onder de linden" voor het eerst electrisch verlicht werd, heeft men daar in een restaurant ten aanechouwe van de gasten een kip „electrisch gebraden." Het dier werd op een spit gestoken, dat door electrische kracht werd rond gedraaid voor eene soort van baard, waardoor een electrLche stroom werd heengeleid. Die stroom ontwikkelde in de afgesloten blikken ruimte een zoo groote hitte, dat de kip binnen een half uur gaar was gebraden. Het electrische braden ia nu nog vrat duur

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2