NIEUWE No. 1293 Zondag 16 September 1888. 13de Jaargang. Een merkwaardig getuigenis. B U 1T E N L A N 1). 4) De Vergelding. Koloniën. HAlRLIMSdlIE COVRAIT. ABONNEMENTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. Voor het Buitenland Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BCRKAÏÏ: St. Janstraat Haarlem. t 0.8b 1,10 1,80 0,06 AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DEB ADVEHTENTIÉN Van 1—6 regels.30 Cents. Slke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPERS LAUREï. Zooals bekend is hebben de radicalen te Parijs het vaste voornemen om de beide laatste hospitalen, die nog door de Gees telijke Zusters worden bediend, evenals de andereu weldra te verwereldlijken, dat wil zeggen: de Zusters van liefdadigheid uit hare woning en werkkring verjagen en hare plaatsen doen innemen door leeken, die zich met de verzorging der zieken zullen hebben te belasten. De Godgewijde, vrome Zusters, die haar edelen en weldadigen ar beid op de meest onbaatzuchtige wijze ver richten, die op geene aardsche beloouiug aanspraak maken, die haar moeilijke taak slechts uit zuiver christelijke beginselen, zonder de minste bijbedoeling en met eene offervaardigheid, welke tot de hoogste be wondering dringt, volbrengen, zullen ver vangen worden door huurlingen, die den Mammon dieuen en van wie allerminst eene toewjjding kan verwacht worden, welke tot dusver in de ziekenhuizen der Geestelijke Zusters kou waargenomen worden. De leden van den atheïstischen gemeen teraad der Fransche hoofdstad willen het alzoo. Alle leden? Neen. Ouder hen is er een opgestaan, die den moed had de ramp zalige gevolgen, die de verwereldlijking der hospitalen na zich sleept, voor oogen te stel len. Het zal een geloovig Katholiek geweest zjju, die den moed bad voorzjjne overtui ging uit te komen, Uooreu wij ons toevoe gen. Misgeraden. Het was geen Katholiek, geen »clericaal«. De mat), die zjjue stem heeft verheven oin te protesteeren en te waarschuwen tegen de verwereldlijking van de hospitalen, is een vrjjdenker, atheïst en republikein. Zijn getuigenis is daardoor te merkwaardiger. Het is Dr. Despres, een der voornaamste hospitaalgeneesheeren en lid van deu gemeenteraad te Parijs. Iu een brief gericht aan de Gazette des hopitaux geeft deze geleerde, naar aanlei ding van het bericht tot verwereldlijking van »l'Hotel Dieu« eene schets van de resultaten, welke de verwereldlijking in het gasthuis »de la oharité® heeft gehad. Deze verwereldlijking,® aldus schrijft Dr. Despres, heeft deu 23 Jauuari jl. plaats govonden en wij zijn in de gelegenheid geweest met eigen oogen de treurige gevolgen, die wij hadden voorzien, te bevestigen. Zonder stil te staan bjj de bekende gebreken van het nieuwe persoueel, als onnauwkeurigheid, gemis aan orde en reiuheid, bijna voort durende afwezigheid van de zaleu, behalve op de ureu van bezoek, wanorde in het linnengoed en de heelinstrumenten, zal het mij voldoende zjjn te zeggeu, dat op de vjjf leekeu-verpleegsters, die men mij achter eenvolgens binnen drie maauden gegeven heeft, men er twee heeft moeten verplaatsen wegens gemis aan zorg, waardoor twee FEUILLETON. (Vervolg) //De naam van den man, op wien het lot is gevallen, is: Jean Distinguingjj leunt thans heengaan.// Er ontstond een onbeschrijflijk verward gemom pel van afgrijzen en verlichting (want de meeste waren voor hun eigen leven beducht geweest), te midden waarvan men den rauwen kreet hoorde: //Gerechte God! Op den dag van mijn huwelijk!// Het volk bewoog zich als de golven aan een rotsig strand. Wie zou de vreeselijke tijding aan de bruid overbrengen? Naast Jean hadden reeds twee soldaten post gevat met de eeDe hand op zijn schouder en de Bndere aan hun geweer. Zij brachten hem, in een staat van verdooving, naar een kamertje, dat daartoe door den Generaal vooraf was uit gekozen en waarvan de vensters van ijzeren sta ven waren voorzien. Voor de deur betrokken zjj de wacht. Pastoor Delavigne had een onderhoud met de Pruisische officieren, dat echter vruchteloos bleek en tevergeefs poogde hij hen te overreden, liever eene som gelds te eischen, dan iemand te dooden mijner zieken zijn omgekomen en dat ik mij teu slotte heb moeten behelpeu met twee oudere verpleegsters, die nog van de Geestelijke Zusters hare opleiding hebben ontvangen en tenminste met een zieke weten om te gaan. Wat de uitgaven betreft, deze hebben geene grenzen meer. Waar vroeger éene Geestelijke Zuster dienst deed, heeft men thans twee leeken-verpleegsteis geplaatst. In eene onzer afdeelingen heeft men er zelfs nog een derde bijgevoegd en dit is nog niet voldoende geweest. Deze diie dames verklaarden, dat zij te veel W6rk hadden eu wisten van deu directeur van het gast huis te verkregen, dat men haar eene vierde heeft toegevoegd. Op deze wijze vervaugt men in de »Charité« éene Geostelijke Zuster, die veel miuder kostte, dan ieder van deze dames afzonderlijk. Maar het ergste van den toestand is nog, dat een aantal vrou wen, die men ons als verpleegsters toe zendt, beschermelingen van gemeenteraads leden eu zelfs van Afgevaardigden zijn; zij komen hiervoor vrij onbeschaamd uit tegeu- over onze leerlingen en meeuen, dat haar alles is geoorloofd. Wanneer ik goed ben ingelicht, zijn eenige van deze vrouwen de echtgenooten en bloedverwanten van in vloedrijke kiezers, die natuurlijk voorstan ders vau de verwereldlijking ziju. Deze bi- zonderheid werpt op de zaak een nieuw licht eu de noodzakelijkheid van deu terug keer der Geestelijke Zusters in de gods huizen zal zich al meer en meer doen ge voelen. Drie dagen na het vertrek der Geeste lijke Zusters,® zoo schrijft Dr. Despres als postcriptum, »werd een biljet aangeplakt iu de gangen van het gasthuis »delacha- rité® eu op de deuren der ziekenzalen, waarin iu hoofdzaak het volgende werd medegedeeld: Aan de zieken wordt kennis gegeven, dat zij geen geld hebben te geven aan de personen, die hen verplegen.® Het gasthaisbestuur stelde aldus aan de onge- lukkigen zijn nieuw personeel voor en bracht daarbij tevens aan de Gasthuiszusters eene ouvrijwillige hulde, grooter nog dan die, welke wij haar hebben gebracht.® Het bekende Parijsche dagblad »Le Fi garo® heeft een zijner verslaggevers naar deu Heer Despres gezonden, wieu de moe dige geneesheer nog tal van merkwaardige bizonderbedeu heeft medegedeeld. »Toen de Geestelijke Zusters er nog waren,® zoo bad Dr. Despres zich uitgelaten, bedroeg de sterfte éeu percent, sinds de leekenverpleeg- sters zijn gekomen, is zij geklommen tot 5 percent. Deze cijfers geven te deuken. Commeu- taren ziju hier overbodig. Het getuige nis van Dr. Despres mag inderdaad de schoonste lofrede worden geheeten voor de verbannen Geestelijke Zusters en verplet voor het geval, dat de moordenaar niet mocht worden ontdekt. Hoffelijk hoorden zij hem aan, maar blijkbaar met het vaste voornemen, zijn verzoek niet in te willigen. Met eenige beleefde woorden namen zij afscheid van hem. Na Jean zelf, was misschien niemand meer ontroerd dan de ijverige Priester, toen hij den naam van den vijand zjjns broeders hoorde uitspreken. De gedachte, dat Edmé's bloed om wraak schreide ging hem als een bliksemstraal door de ziel, doch was even spoedig daaruit verbannen, maar zijn gevoel, was zoo hevig geschokt, dat hij genood zaakt was zich aan een pilaar in de nabijheid vast te houden. Het was hem als een benauwde droom en toen hij weder tot bezinning was gekomen, was de menigte reeds uiteengegaan, terwijl enkele groepjes, die hier en daar stonden te praten, door de soldaten uiteen werden gejaagd. Eenigen schenen zich te willen verzetten, maar het grootste gedeelte wilde dit blijkbaar niet; het zou dan ook werkelijk dwaasheid geweest zijn, met hun armzalige dorpswapenen, tegen een zoo goed gedisciplineerde macht te willen ageeren. Met veel moeite kreeg de Pastoor verlof den gevangene te bezoeken. Jean zat voor de kleine tafel, met zijne handen voor zijn gelaat en hoewel hij niet opkeek, huiverde hij toch, toen de Prie- terend voor de bevorderaars de verwereld lijking. Zal de Parijsche gemeenteraad luisteren naar de waarschuwingen van dezen zaak kundige? W|j betwijfelen het. De verwereldlijbings- manie is te diep doorgedrongen in de har ten van de leden van deu athéïstischen Gemeenteraad der Fransche hoofdstad. Zjj vinden in de vervolging van al wat chris telijk heet een genot, eene voldoening van hun satanischen haat tegen het klooster lijk kleed. En in huune woede outzieu zij zich niet het ljjden van zwakken en zie ken te verzwaren en die ougelukki- gen over te leveren aan de hebzucht van ellendige wezens, die in de plaats gekomen zijn van de Liefdezusters, welke door ieder een als Engelen vau barmhartigheid wor den geprezen. Arme krauken! Maar voor al arm, arm Frankrijk! Hoe treurig staat het ook binnen uwe grenzen geschapeu met de vrijheid, door u zoo hoog geprezen en verheven. Tot verdere geldelijke en zedeljjke onder steuning van de expeditie tot het ontzetten van Einin Pasha, waartoe thans vast be sloten is, zal er weldra door het comité eene oproeping tot het Duitsche volk wor den gericht. Als aanvoerders der expeditie zijn de bekende grondlegger der Duitsche Oost-Afrikaansche maatschappij, Carl Pe ters, en de evenzeer bekende Afrika-reiziger Wissmann aangewezen. Tegelijkertijd ont bood de Rijkskanselier deu grooteu Ham burger koopman Oswald naar Friedrichs- ruhe, om door hem nader ingelicht te worden omtrent de jongste gebeurtenissen en ge- vechteu in Oost-Afrika. De Heer Oswald bezit te Zanzibar de grootste firma. Verder verneemt men, dat het plan betreffende eene Duitsche gesubsidieerde stoomvaartlijn naar Oost-Afrika weder opgevat is geworden. Blijkens officiëele opgaven in Duitschland zijn de aanstekelijke veeziekten sedert de desbetreffende nieuwe wet op verblijdende wijze afgenomen. De schulden van Koning Lodewjjk II van Beieren zjju nu bjjna geheel afgedaan. Er ziju een paar landgoederen voordeelig verkocht, en ook de toegangsgelden, betaald voor het bezichtigen van de kouinkljjke paleizen, hebben aaumerkelijk meegeholpen. De openbaar gemaakte berichten over de overstroomingen in Tyrol, luiden zeer treurig. De treinen van den Vorarlberg-spoor- weg staan stil op den Brenner, tusscheu Bozen en Roveredo. Innsbrück wordt met overstroomiug bedreigd; Bregenz staat ouder water, waarbij menschenleveus te betreuren ziju; Trente is eveneens geïnundeerd, en ster de kamer binnentrad. Hij was als een doof stomme en antwoordde geen woord. Op eene zachte wijze trachtte de Pastoor hem uit zijne verdooving te wekken en hem voor zijn laatste uur voor te bereiden. Hij zeide hem, dat de dood eene deur was, die allen vroeg of laat moesten doorgaan. Wat ons het meeste ter harte moest gaan, is, dat wjj voor dien God, die ons aan de andere zijde des grafs verbeidt, zoo rein van hart als mogelijk mogen verschenen. Hij sprak van de liefdevolle goedheid, de overvloe dige genade van den Schepper, en smeekte hem berouw te gevóelen over de zonden, die hij in zijn leven mocht hebben begaan. Toen opeens beurde de gevangene zijn hoofd op. //God!// riep hjj uit, met een vreeseljjken vloek, //spreek mjj niet van Hem. Er is geen God, en als Hjj is dan is Hij wreed en onmeedoogend!" Toen keerde hjj zjjn gelaat naar den muur en zei niets meer. Groote tranen stonden in Yvon's oogen; zjjne stem werd zachter, liefdevoller en smeekend. Plotseling stond Jean op, liep naar de deur en klopte. De soldaat deed voorzichtig open. //Wilt gjj dien man wegbrengen?// zei de gevangene en keerde naar zijn stoel terug, om weder zjjne vorige houding aan te nemen. De bewaker gaf den Priester een wenk; met langzamen tred verliet deze de kamer. In de donkere gang bleef bovendien vau verlichting verstoken, om dat de gasfabriek is overstroomd. Het Journal Officiel behelst een de creet van den President, waarbjj de rechts- bedeeling in Tonkin opnieuw wordt gere geld. Twee rechtbanken van eersten aan leg worden daarbij ingesteld, te Hanoï en te Haiphong, waar de buitenlanders zich voomameljjk ophouden, met gelijke be voegdheid als de rechtbanken in Cochin- China. Misdaden zullen behaudeld worden door een Hof te Hanoï. Inboorlingen en Aziaten zulleu alleen in bepaalde gevallen aan deze rechtspraak 7,iju onderworpen. Volgens de France en de Presse, die het weten kunnen, bevindt zich Generaal Boulanger met eene zijner dochter» te Christiauia. Uit Oonstantinoprel wordt gemeld, dat door deu staf omvangrijke verdedi gingswerken voor Tripoli worden ont worpen. De Transvaalsche Regeering heeft besloten, voorloopig het verleeuen van eene bank- eu muntconcessie uit te stellen, daar de Commandant-Generaal thans naar Ma- tabelelaud is vertrokken. Vóór diens terug komst zal er geene beslissing genomen worden, hoewel het zeer wel mogelijk is dat de Uitv. Raad, zoodra hij weer vol tallig is, vau de hem verleende macht zal gebruik makeD. Een besluit om de zaak uit te stellen tot de eerstvolgende zitting van den Volksraad is niet genomen. Van Tunis wordt gemeld: Benden gewapende roovers, dissidenten uit het Tripolitaansche gekomen om een rooftocht te houden onder de stammen in het zuiden van het Regentschap, hebben een treffan gehad met de Chamanis, een bergstam. De roovers, ten getale van 300, werden op de vlucht gedreven eu vervolgd, met achterlating van verscheidene dooden en hunne kudden kameelen. Men verneemt uit Zanzibar dat, niet tegenstaande de orde te Pagauis hersteld, de toestand gespannen bljjft. De handel ïs verlamd. De Arabieren eischen herstel van hunne grieven tegen de Duitsche ambtenaren. De Cougo-Staat is thans voor ad ministratieve doeleinden in 11 provinciën verdeeld. Men schrijft het volgende aan het Bat. Hbl.: »In het Bautam8che zjjn pas eenige hadjies, die zich verzet hadden tegen ons gezag, daarvoor als welverdiende straf dood geschoten, of ik verneem daar juist, dat het stoomschip Noord-Holland van de Bott. Lloyd niet minder dan een 800-tal van die onruststokers zal aanbrengen van Djedda en die hier »lossen« moet. Inderdaad, ver dient de vraag overweging, of iu die ruime hij staan om te overwegen, wat hem verder te doen stond. Weldra helderde zjjn gelaat op, terwijl men hem hoorde zeggen: „Ik zal niet langer wachten,// en mei haastigen tred verdween hij in de richting der nederige pastorie. Marie was wanhopig, toen zjj den Pastoor wilde uithooren en mededeelen, wat zij dacht en wat Jacob dacht en zei van de gewichtige ge wichtige gebeurtenissen van den dag, maar tot de ontdekking kwam, dat Z.Eerw. de deur van binnen had gesloten, omdat hij, zooals hij zeide het zeer druk had. Ongeveer een uur was hij in zjjne kamer bezig en ging toen naar de keu ken, om staande een glas wijn en een stukje brood te gebruiken, waarna hjj de woning ver liet. Met vluggen tred stak hij het veld over in de richting van De schoone Dennenom den ouden Pastoor van Terrier te bezoeken, die, zooals hjj terecht vermoedde, niet naar huis was gegaan, maar bij de ongelukkige Estelle was gebleven. Hun onderhoud duurde niet lang. In weerwil van den spoed, dien hjj had gemaakt, was het bijna zeven uur. Wie zal zeggen water tusschen hen voorviel? Het gelaat van den jon geren Priester straalde als dat van een Engel, toen hjj zich naar de//drie sterren" spoedde, ter- wjjl de oudere hem aan de deur naoogde met ontroerde blikken. (Slot volgt.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1