BI N X E X L A i). GEMENGDE BERICHTEN. mtzwermiug vau hadjies over ouzeu archipel geen werkelijk gevaar is gelegen, zeker kan eok wel eens het onverantwoordelijke worden overwogen om eeue dergelijke fameuze menschen-massa op een stoomschip in te schepen.* Men leest in het Venloosch Weekblad: Scherp maar juist is hetgeen een Duitscher in de Köl- nische Zeitung van ons Hollanders schrijft: Benen die Koloniën nicht eine absolute Noth- wendigkeit als Absatzgebiet für Ueberproduction von Pabricaten und Menschen, sondern lediglich eine Goldquelle sind, deren Segen nicht etwa dein Volke, sondern nur wenigen Ausgewahlten zu "Gute komt"". „Inderdaad, onze koloniën dienen niet als débouché (Absatzgebiet)voor de overproductie onzer industrie, hetgeen toch zoo natuurlijk ware. „Waarom niet? //Omdat de liberale vrijhandelsmanie zich daar tegen verzet. En die is zoo onverbiddelijk dat, zelfs nu alle ons omringende natiën hare grenzen voor onze produsten gesloten houden, aan onze industrie nu nog niet het débouché naar Indië wordt gegund. //Dat ware ten minste eene kleine compensatie voor de ongelijke behandeling die, dank zij het vrijhandelstelsel, aan de Nederlandsche industrie ten deel valt. De vreemde producten mogen hier te land met de onze vrijelijk concurreeren, terwijl onze producten zulks ginds niet met de vreemde mogen doen. //Nu zou men denken, dat de vrijhandelaars ten minste zoo redelijk zouden zijn van te zeggen: //Wij begrijpen dat dit hard voor u is en daarom zullen wu u als vergoeding het débouché der Oost laten. Wat gij in Europa verliest, wint gij dan in Indië//. //Maar neen! //De dwingelandij (de Duitschers noemen het „Eucksichlosigkek//) der vrijhandelaars tegenover de industrie kent geene grenzen. Zij zeggen: //Hier niets en daar niets. Als gij het niet zonder débou ché kunt stellen, dan moet gij maar te gronde gaan//. oDe Oost (zegt onze Duitscher verder) is niets dan eene goudmijn, geenszins voor het volk, maar voor enkele uitverkorenen." Het klinkt vreemd, tegenwoordig nog te hooren zeggen, dat Indië eene goudmijn is, eene goudmijn nota-bene, terwijl het een afgrond is geworden die schatten verslindt; terwijl zelfs de suikerlords bij den Staat om een aalmoes zijn komen bedelen. Maar toch zijn er nog altijd die fortuin in de Oost maken. Enkels uitverkorenen wel te verstaan. Wat men noemt het volk, heeft tegenwoordig niets meer aan de Oost. Zoolang er batige sloten bestonden en de schatkist door de Indische bij dragen gestijfd werd, kon men zeggen dat ieder Nederlander bij de Oost profiteerde. „Thans nu de overschotten in tekorten zijn veranderd, heeft ieder belastingschuldig Neder lander er, in plaats van voordeel, schade bijHij moet meer belastingen betalen, omdat Nederland koloniën bezit en die koloniën brengen hem geen voordeel, direct noch indirect. //Zietdaar wat de liberalen van onze Oost ge maakt hebben: een duur meubel, dat nergens toe dient. //Wij vergissen ons, het dient wel ergens toe. Namelijk om ons de vijandschap van Duitschland op den hals te halen. ,,'t Is bekend, dat vooral Duischers zich als soldaten voor Indië laten werven. //De Oost is dus voor Duitschland een dé bouché (Absatzgebiet) der overproductie van menschen, evenals onze lioogescholen en burger scholen langen tijd een débouché geweest zijn der overproductie aldaar van geleerden en ge letterden. Maar in de plaats van daarvoor dank baar te zijn, vinden de Duitschers dat wij ze exploiteeren. De schrijver in de Kölnische Zei tung spreekt van ons als van den unliebenswür- digsten unserer Nachbarnn en betreurt het ten diepste, dat Duitschers in dienst van Nederland treden. //De Hollanders, de minst beminnelijke nabuur der Duitschers! Wie had het ooit gedacht? Het eenige kwaad dat wij hun doen, is, dat wij ze //moffen// noemen. Maar daarentegen hoeveel goeds doen wij hun niet? In Amsterdam en Bot terdam wemelt het van Duitschers, die daar voor uit komen. Onze vier hoogescholen en de talrijke burgerscholen krioelen van Duitsche leeraars. Ons Indië is eene bepaalde uitkomst voor alle Duitschers, die geen raad meer weten. //En dan nog de minst beminnelijke nabuur! //Hoe dit zij, de wrevel der Duitschers, ge rechtvaardigd of niet, komt al weer voor reke ning der liberale koloniale politiek. Die heeft wat te verantwoorden! Het wordt hoog tijd, dat er aan den oorlog met Atjeh een einde komen. Bij al de redenen, die daar vroeger reeds voor pleitten, is nu nog het gevaar gekomen, dat wij anders in onmin zouden geraken met den mach- tigsten onzer naburen, die ons nu al, volgens de Kölnische Zeitung, den onbeminnelijkste zijner nabmren vindt.// De schrijver der nHaagsche Brieven» in de Zaanl. Ct. zegt, dat het niet persoonlijk openen van de Kamerzitting door Z. M. de Koning niet uitsluitend aan den minder gunstigen toestand van onzen geëerbiedigden Vorst moet worden toegeschreven. Men kan er zeker van zijn, ver klaart hij, dat de Koning nooit meer de Kamer zal openen of de nieuwgekozen lot en beëedigen zoo lang de Heer Domela Nieuwenhuis tot de uitverkorenen des volks zal blijven behooren. Volgens de Zwolsche Ct. is de Heer Van Rees voornemens belangrijke mededeelingen te doen, als hjj in het Moederland terug is. O. a. zou hjj aantoonen dat de groote teleurstellingen, die zijn bewind aan alle partijen berokkend heeft, voornamelijk te wijten zijn aan allerlei tegen werking, die hij van den vorigen Minister van Koloniën heeft ondervonden. 1- Naar wij vernemen, heeft de Staatscom missie, benoemd tot regeling der geneeskundige hulp bij spoorwegongelukken, hare taak volbracht en aan de Eegeering haar verslag ingezonden. Te rekenen van 15 dezer zullen de tele- graaf-kantoreD op de stations der Haarlem-Zand- voort Spoorweg-Maatschappij te Overveen ea Zandvoort dagelijks open zijn van 8 uur voor tot 10 uur namiddags. Het voorloopig Comité van den Neder- landschen Bond voor den nationalen arbeid be staat thans uit de Heeren JM. Van der Made, G. De Wit en J. J. F. Beijnes. Dit werd be sloten in de jongste Vergadering van den Bond, onlangs te Utrecht gehouden. Haarlemmerliede en Spaarnwoude, 14 September. Heden-namiddag te ongeveer 5 uur brak een felle brand uit in den hooiberg op het erf van den landbouwer Van Opzeeland te Schalk wijk. Door de goede zorg van de brandweer bleven woonhuizen en schuren, die er vlak bij stonden, gespaard; den geheelen nacht wordt doorgewerkt om de onbluschbare vuurmassa uit elkander te werken, terwijl de brandspuit de ge bouwen blijft beschermen. Het hooi was tegen brandschade verzekerd. Van den regen in den drup De Eraiische Kamerafgevaaidigde Michel stapte dezer dagen met een vriend te Parijs af aan het Lyon-station en nam eeu huurrijtuig om zich naar zijn huis te lateu brengen. Maar ongelukkig was de koetsier zoo dronken ais een lolhij reed telkens tegen andere rijtui gen aan, en eindelijk, op den Boulevard Richard Lenoirhad hij hen bijna omvergeworpen. De heeren wilden op die manier niet verder rijden. Zij gaven den dronken koetsier zijn af scheid, en gingen met hunne koffers, in een an der rijtuig, dat het eerst naar een dagbladbureel iu de voorstad Montmartre en daarop naar huis zou brengen. Zij bleken het echter met den tweeden koet sier nog slechter getroffen te hebben dan met den eersten. De „nuchtere" voerman was een roo- ver van de ergste soort. Toeu zij, na hunne zaken aan het dagbladbureel afgedaan te hebben w.êr buiten kwamen, was de koetsier met het rijtuig en hunne bagage verdwenen. En tot overmeat van ramp hadden zij vergeten op /ijn nummer te letten, zocdat het moei ijk zal zijn, den dief op te sporen. Een knaapje te Londen heeft, bij het spelen met een kauonnelje waaruit hij erwten schoot, een kindermeisje zoo ernstig verwoud, dat zij binnen eeu paar minuten overleed. Da erwt moet haar door het voorhoofd in de herseuen zijn gedrougeu. Volgens Figaro, heeft de Eransche officier Benard thans eindelijk den langgezochten bestuurbaren luchtba'lon uitgevonden, die a.tu alle eischen voldoet. Er wordt te Calais zulk een ballon gemaakt voor militaire doeleinden. Hij zal binnen twee maanden gereed zijn en worden beproefd. Benard heeft eene machine gemauki van 50 paardekrachten en 500 kilogram zwaar. Iu 999 van de 1000 getallen de uitzonderingen zijn natuurlijk hevige stormen, ouweders enz. zal de ballon, naar meu verzekert, door het roer naar alle richtingen kunnen bestuurd worden. Onder het leger te Urk het Eeddingsleger gelukkig maar is er muiterij uitgebroken. Een soldaat, die niet verkoos af stand te doen van ziju uniformpet, is te Assen door den kapitein de deur uitgesmeten. Juist op den dag van de laatste to'ale maansverduistering, was er eeu voornaam gezelschap van Ongeveer 4000 fraai uitgedoste Gomauchen, Krowas, Chtyenuen, Arapahoes en Delawaren aan het Anakee agentschap ver- eenigd, om daar de gewone 3 maandelijksche uitdetliug der Eegeering in ontvangst te nemen. Het geheele kamp was iu beroering toen de maan meer werd verduisterd. Op bevel van den voornaamsten aanvoerder werd er een geregeld geweervuur geopend op den „lioozeu geest", die de maan verslond. De salvo's werden langer dan een uur voortgezet, totdat alle ammuni'.ie verschoten was; en toen eindelijk de zilveren maan weer uit den echaduwkegel te voorschijn trad, kwau er geen einde aan het wilde gehuil en gejuich over de vermeende overwin ning op den boozen geest. Aan boord van de stoomboot Pem broke Castle, in de dokken te Kaapstad, is een brand uitgebroken in de kolenbergplaats. Tien koelie's stikten in den rook, voor men hun te hulp kon komen. Drie matrozen eu drie officieren, die hen poogden te redden, werden door den rook bedwelmd eu verkeerden eetiigen tijd in levens gevaar. Wat iemand in eeu jaar tijdsal beleven kan In hit voorjaar van 1887 stal B. H. van Munnekezijl twee schapen uit de weide. Hij verkocht z», kreeg berouw, kocht twee andere schapen weer en bracht die terug iu de weide, 't Werd ontdekt en H. gestraft, hoewel niet zeer zwaar. Toen hij weer op wjje voeten kwam, trouwde hij. Nu zou hij een gelukkig leveu hebben, meende hij, doch het huwelijk was niet all ij 1 rozengeur en maueschijn. Huiselijke oneenigheden waren aan de orde van den dag. Laat ons elders zoeken, wat we hier niet kunnen vinden, werd besloten en ze togen naar het verre Amerika. Doch men hid pas Enkhui zen bereikt, of het vrouwtje kreeg reeds heimwee en keerde naar hare vroegere woonplaats terug. De man pruttelde wel tegen, maar zijne vrouw alleen, achterlaten, ging toch ook niet en daarom besloot ook hg maar om stil naar zijn dorpje terug te keeren. Men leefde 't oude leven weer, tot H. op de onzalige gedachte kwam om weer te stelen. Hij was het, die in de gemeente Kol- lumerland een 50 tal paardeu den staart afsneed, op welke daad hij werd betrapt en onmiddellijk gearresteerd. H. werd toen levensmoede en sprong in eeu diepen kolk, toen de politie hem wilde grijpen. Bijna zou hij verdronken zijn, doch hjj werd nog gered eu zit nu in de gevangenis te Leeuwarden na te denken over de wisselvallig heden van het meuscheljjke leven. UitTessel meldt men: Niet alleen hier, maar ook op Vlieland zijn de palingvis-cbsrs tot de ontd kki:g gekomen, dat er onder de zeepaling eeue ziekte schijnt te heerschen, waardoor veler, ziju aangetast. De zieke pa'ing is met roode vlekken overdekt, sterft teratoid na gevangen te zij'», en gaat dan aan stonds tot b'derf over. Aangezien de aangetaste palingen niet bruikbaar zij worden de zi. ke dieren als geheel waardeloos weer iu zee ge worpen. Te Philadelphia worden de „o ni mbussen" en tramwagens door middel van elec- triciteit verricht. Ziedaar dus het lang gewenschle electrische licht „voor allen". Door eene hevige aardbeving is in de Grieksche stad Vostitza groote verwoes ting aangericht. Een groot aantal huizen zijn ingestort, en alle gebouwen zijn meer of minder beschadigd. Ouder het puin zijn twee dooden ge- vouden en vele menschen ziju ernstig gewond. Ook in alle omgelegen dorpen werd schade aan gericht, eu in een groot aantal andere plaatsen, tot op grooten afstand van Vostitza, werd de schok gevoeld. De Grieksche Eegeering heeft onmiddellijk hulp voor de nood.ijdenden gezonden. De Minis ter Tricoupis ging, op het eerste bericht, met verscheidene hooge ambtenaren, zelf naar de plaats des onheils. De tuinbaas van mevr. de wed. B., te Kralingen, heeft eergisteren in den tuin eene slang van ongeveer een meter lengte gevangen. Het dter is aan de Botterdamsche Diergaarde ten geschenke aangeboden. De officieren, die verleden Maan dag bij Keizer Wilhelm op het gala -diner te Berliju ter gelegeuheid van de parade genoodigd waren, zagen met verrassing bij hun bord eeue Speisekarte liggen met Duitsche namen van al de gerechten, als: „Burgunder Schinken mit Ge- miweu", „liummer nacht Osteuder Art Mehl- speise van Aepfclu„, enz, De Kölnische hoopt, dat hel keizerlijk voorbeeld het gebruik der Fransche //menu's// voorgoed uit Duitschland zal doen verdwijnen. Op het vermoeden dat een kind van 4 jaar, Z ondag te Helder vermist wordende, zoude zijn verdronken, omdat meu ziju petje in de Bovengracht drijvende vond, heeft men aan houdend op verschillende plaatsen naar het lijkje gedregd, zond'r itts te vinden. Waarschijnlijk is het naar zee gedreven. Te H. doet zich de volgende quaes- tie voor: Twee boeren, vader en zoon, rijden met een wagen, waarin eenige varkens. Een dier varkens ontsuapt, springt over eene sloot en loopt een weiland in. De mannen zetten het beest na, doch het gelukt huil niet dit te vangen. Een iu de nabijheid wonend vrouwtje, die deze parforce- jacht van verre heeft gaddegeslagen, sluit zich bij het tweetal aan en doet mede haar best om het dier te vangen, waarop de zoon van den boer haar gekscherend toeroept: „Grjjp het, dan is het voor joul" Toevallig gelukt haar dit, waar op ze hel varken doodbedaard naar haar huis medevoert en in een hok zet. Nu komt de boer het beest weer opeischen, terwijl de vrouw weigert daaraan te voldoen, omdat het, volgens de belofte van den zoon, haar eigendom is. Daar nu niet uit de omstandigh'den blijkt, dat de vrouw bij het wegvoeren het oogmerk had om zich het dier wederrechtelijk toe te eigenen, dewijl zij geheel te goeder trouw kan ziju geweest, zal de boer verplicht zijn eene ge rechtelijke vordering tegen haar in te stellen en, wordt zij in het ongelijk gesteld, het vonnis door een deurwaarder ten uitvoer te doen leggen. Winterkoolzaad dorschen mid den in den tarweoogst in de maand September is wel eene bizonderheid, die zelden voorkomt. Toch verkeerde verleden week een landbouwer te Borsele in die omstandigheid. Zijne arbeiders, die grootendeels de tarwe hadden gesneden, moesten voor het eerst in hun leven dat werk voor zaaddor8cheu laten rusten in herfstmaand. Fraaie toestanden toch inChina! Twee kooplieden, die met eene aanzienlijke som golds terugkeerden van eene markt in den omtrek van Honchaw bij Shanghai, waren voor roovers gevlucht bij een militairen Mandarijn. Deze verdedigde hen, versperde zijn deur, zoodat er slechts éen man door kon gaan, doodde vier roo ier», die een voor een binneudrongen en dreef de overigen op de vlucht. De roovers gingen daarop bg den Magistraat Lob, te Honchow, klagen, dat de Mandarijn hen aangevallen en vier hunner makkere had gedood. Terwijl zij daar waren kwam de Mandarijn, ver haalde de ware toedracht der zaak en verzocht den Magistraat, den volgenden morgen de zaak te laten onderzoeken. Maar de roovers vroegen verlof, om huune doode makkers te gaan halen, en dit werd hun door Lob toegestaan, hoezeer de Mandarijn zich ook daartegen verzette. Den volgenden morgen vond men de vrouw, de kinderen eu de dienstboden van den Mandariju, fe zam3n 14 personen, door de roo vers vermoord. De twee kooplieden waren gelukkig ontkomen. Zij dienden eeue aanklacht in bij de hoogste overheid, iu de hoofdstad, en de Keizer veroor deelde den magistraat Loh, die voor den ontzet- tenden moord aansprakelijk moest gesteld worden, om 10,000 taéls (f 24,000) aan den militairen Maudarijn te betalen en daarna onthoofd te worden. Dit vonnis werd uitgevoerd. Te Toulon hebben sluwe gau w- dieven een onbeschaamden diefstal gepleegd. Op de deur van e»n der postkantoren had men, voor de aankomst van dea koerior, ta 3 ureu iu den morgen, een p.ipier geplakt met de woor den: „L g den zak met brieven bij de deur van het bureel." Dj koerier deel alzoo, en toen de dienst doende beambte, die de kar hoorde wegrijden, naar beneden kwam om den zak te halen, was die verdwenen, eu van de dieven geeu spoor te zien. Modelhoeden. Op zekeren dag kwam een man voor zaken in een modewinkel en ging bij ongeluk op een hoeden vorm zitten, die de eene of andere op een stoel had nedergelegd. Hij bleef echter stil zitten, tot niemand meer op hem lette, stond toen zachtjes op en gir.g aan den anderen kant staan. Kort daarop kwam eene dame om een nieuw model vo >r een hoed. Na langen tijd alles bekeken te hebben, vond zij eindelijk de vorm, waar de man op gez-.tec had eu deze stond haar wonderwel aan. 't Was juist itts wat zij zocht, zeide zij. Stuart Cumberland heeft aan The Standard een brief geschreven over het door den Weener correspondent van dat blad meegedeelde bericht, dat tegen hem een bevel tot inhechtenisneming zou ziju uitgevaardigd, omdat hij de Oastenrijksche vlag had bespot. Hij verklaart, dat hij niets van die vervolging weet, dat hij nooit de Oostenrijksche vlag bespot heeft en dat hij te Johanneebad, waar hij verleden week dat misdrijf zou gepleegd hebben, sinds Juli 11. niet is geweest. Hij heeft sedert eeuigen tijd het „gedachteulezen" opgegeven voor andere bezigheden, en het is reeds herhaalde malen, vooral in Duitschland, voorgekomen, dat anderen zich voor hem uitgaven. Een van die valsche Cumberlands heeft misschien de Oostenrijksche vlag bespot. Stuart Cumberland heeft aan de betrokken overheid geschreven om iulichtiugen. Van goederhand vernemen wij, dat een opmerkelijk product der Nederlandsche middeleeuwsche kunst pulangs te Oudenbosch, in Noord-Brabant, is teruggevonden, over welks bestaan de kunstkenners sedert geruimen tijd in het onzekere verkeerden. Dit kunststuk van groote waarde, is een ivoren Christus-beeld aau het kruis. Waarschijnlijk zal het, evenals zoovele andere kunstwerken, in Amerikaansche handen overgaan, en het is zeer gewenscht, dat bestuur ders van museums, waar dergelijke voorwerpen worden verzameld, althans beproeven, dit werlc voor ons land te behouden. Percentsgewijze verhouding der bij de verschillet'de korpsen onderzochten man schappen, welke konden lezen noch schrijven. in 1887 iu 1865 Zuid-Holland 4.6 12.6 Noord-Holland 4.7 8.8 Friesland 6 17 Utrecht 6.6 18.4 Gelderland 9.1 22 Overijsel 9 3 17.6 Groningen 10.2 10.5 Limburg 11.2 24.1 Zeeland 11.3 27.2 Drente 11.6 8.8 Noord-Brabant 16.8 31 9 Uit dezen staat blijkt, dat van alle provir.cië' vooruitgang is te melden, zij het ook van de eene in veel grootere mate dan van de anderealleen de provincie Drente is achteruitgegaan. Het gemiddelde percentage voor het geheele land was 8.5. (Ontleend aan de cijfers aan de „Staatscourant" medegedeeld). Te Meppel is eergisteren een ge- heel gezin, dh het gebruik Van gestoofde appelen, ernstig ongesteld geworden en verkeert sedert Zelfs ia leveusgevsar. In plaats van kaneel heeft de vrouw des huizes, naar men vermoedt, een zakje met suuif over de appelen gestrooid. Dat de besmettel ij ke oogziekte ook thans nog vrij wat gevaar oplevert en lich telijk over groote terreinen zich kan verbreiden (evenals bij de legers vroeger en later is voor gekomen), blijkt hieruit, dat die ziekte eerst zich voordeed ouder de leerlingen van gymnasium eu burgerschool te Osuahrück, daarna onder die te Lingeu en laatstelijk ouder de leerlingen van het gymnasium te Verden, alle steden in Hannover. De scholen werden In al die steden tijdelijk ge sloten en de patiënten huiswaarts gezonden. De harmonie „Vlijt en Volhar ding//, te Bozendaal (N.-B.), heeft van den Gou verneur-Generaal van Ned.-Indië uit Mar seille f 50 ten geschunkeu ontvangen, voor de hem gebrachte hulde aan het station aldaar, bij ziju vertrek naar Iudië. Naar men uit goede bron ver neemt, zal de Heer P. Van Bgn, de ontwerper en vervaardiger van het alom geroemde stoom- rijluig „Noviomagum//, behoudens koninklijke goedko'iriug, zijne vinding verloten. De prijs van het lot zou bepaald ziju op 2,50 eti alles onder tcezicht en controle van een notaris plaats hebben. Hoe gevaar) ij k het bangmaken soms zijn, kan, bleek dezer dagen te Echt: Een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2