N- I E U W j No. 1294 Woensdag 19 September 1888» 13de Jaargang. Vrijdenkers. B U flT~KN LAN ïh De Vergelding. 4 mi m 7* ABOiSNEMEBTSFB IJ 8 Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland >1,80 Afzinderlgke Nummer0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA NON" AGITATE. ?HIJ3 DER ADVERTENTIE» Van 16 regeis.30 Cents. Bike regei meer os Groote 'letters worden berekend naar plaatsruimte. I Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentie n worden uiterlijk Maandag-, Woensdag- en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K UPPERS LAUREL Niet lang geleden had er te Keulen eene vergadering plaats van een aantal »ver- lichte« mannen, die zich vrijdenkers* noemen. Zij weuschten in de metropole van de Rbijnprovinciën hun licht te doen schyueu tot verlichting van de dommen, die nog niet tot de secte der vrijdenkerij behooreu. Door gewone vrijdenkers en zelfs door geleerde doctoren werden philosophi- sche redevoeringen gehouden, die ten slotte van dien aard waren, dat de politie ge noodzaakt was aan het schandaal een einde te maken, door de vergadering te doen Bluiten eu verdere bijeenkomsten te ver bieden. We'.geziuden zullen met ons het krachtige optreden der Duitscbe politie voorzeker goedkeureu. Iu eeu Cbristelijkeu Staat be hoorden dergelijke vergaderingen nimmer te worden toegelaten. Bijeenkomsten waar de meest godslasterlijke taal wordt uitge braakt, waar God eu Godsdienst worden bespot eu de waardigheid van deu meusch wordt aangetast, behooren zeker op de allereerste plaats tot die zaken, welke ge vaarlijk zijn voor deu Staat en de gauscbe maatschappij. Tegen het atheïsme moet dan ook voortdurend worden geageerd. Zijne aanhangers nemen op ontzettende wijze in aantal toe; de vrydeukerij vindt hoe langer hoe meer hare volgelingen. 't Is juist die onzalige propaganda, welke er ons toe leidt het een en ander omtrent de vrijdenkerij in het midden te brengen, ten einde ook onzerzijds iets bij te dragen tot wering vau een vreeselijk kwaad, het welk zulke betreurenswaardige gevolgen na zich sleept eu zoo het niet wordt gestuit, ten slotte tot totalen ondergang van Staat en volk zal vooren. Wat zjjn vrijdenkers? Het autwooid op deze vraag is niet zeer moeilijk te geven. Vrijdenkers zijn eigenlijk lieden, die hunne hersens zoo geplaagd eu gesloten hebben, dat er voor God, Hemel of bel, geen plaati meer is. Er bestaat geen God, zeggen zij, en de duivel is slechts uitgevonden om kin deren bang te maken. De vrijdenkers den ken vrij, d. w. z.: zij deuken wat zij willen. De meesten ouder hen deuken ecliter in 't geheel niet, anders zouden ze geen vrij denkers zijn. Want het deuken leidt niet van God af, maar bet voert ons tot Hem. Zie slechts om u heen in de natuur, in deze grootscbe schepping, beschouw deu menscb in zijn organisme, met zijne spraak, zjjn oog eu zeg dau: dat is alles nit zich zelf ontstaan er is geen God. Dat zou immers de taal van eeu krankzinnige zijn. Voor deu vrijdenker bestaat er niets boven natuurlijks, hij heeft Hemel eu hel, God en FEUILLETON. Vervolg en slot). De schildwacht, een goedharrige Beier, bad genegenheid voor den vromen, ijverigen Priester opgevat. //Het gaat niet, Monsieur le Curé„, zei hij in gebroken Fransch. //De gevangene vroeg mjj, u niet binnen te laten als gij mocht terug- Romen.// //Vraag het hem nogeens,// zei de Pastoor, die den moed niet wilde opgeven „misschien is hij nu wel van gedachte veranderd.,, Toen Jean echter bij zijne weigering bleef volharden, begaf de Priester zich naar het kerkje, 70or welks altaar hij als kiud reeds had geknield en bad daar geruimen tijd. Wat al gedachten doorkruisten toen het brein van den man, die uiterlijk zoo kalm scheen! Edme, hjj zelf, zijne ouders, het gelukkige verleden, het heden, de eeuwige toekomst! En door dit alles heen hield de bede den boventoon: //O God, help mij en sterk mij in de vervulling van mijn plicht in de redding zjjner ziel Tusschen den gevangene en zijne bruid had een kort doch pijnlijk onderhoud plaats. Hij drukte de weenende Estelle hartstochtelijk aan zijn hart. Hjj noemde haar zjjne lieve vrouw en telkens herhaalde hjj luid genoeg om door den schildwacht den duivel afgeschaft en de natuur daar voor in de plaats gesteld, die hem alles zal verklaren. Ongelukkigeu! O, mochten zij toch eens vragen: hoe komt het dat zij kunnen zien, hooreu, voelen, deuken en spreken? Hoe komt het, dat bet lichaam leven ontvangt en eenmaal weder op geheimvolle wijze dit leven uitademt? Daar staan zij dan met hunne wijsheid eu de natuur geeft hun geene verklaring. Die arme vrijdenkers! Hoe zal het ben te moede zijn, wanneer een maal bun laatste uur beeft geslagen, als de dood zijn offer aangrijnst. Op het sterf bed worden de dingen gansch anders be schouwd, dat beeft de vrijdenker Voltaire ondervonden, toen bij in het aangezicht des doods om eeu Priester riep; maar zijne vrienden zorgden er wel voor, dat aan zijn verlangen niet werd voldaan. En zoo ging die groote geest naar de eeuwigheid. Niet alleen geleerden ontkennen de hoo- gere dingen en verkondigen, dat er geen Opperwezen bestaat. Ook domme, onont wikkelde lieden zijn er, die zich vrijden kers noemen, zonder eigenlijk te weten, waarom. Hunne geestelijke armoede eu be krompenheid willen zij door hun vrijdenkeu maskeeren, door eene openbare verzaking van het geloof meenen zij voor hoogst ontwik kelde en beschaafde meuschen door te gaan. Wie geleerd is, is verlicht en wie verlicht is gelooft niets, ergo, wie niets gelooft is geleerd; ziedaar de logische gevolgtrekkiug van deu vrijdenker. Met een stillen vrij denker kan men nog medelijden hebben, maar voor een atheïst, die met zijne onza lige ideeën in het openbaar optreedt en daarmede pronkt, hebben wij slechts ver achting over. Te Keulen vormden op bet door ons vermelde vrijdenkers-congres de sociaal democraten de meerderheid der toehoorders. Dat geeft te denkeu. Als die lieden zich in gezelschap van godloochenaars op hunne plaats gevoelen, dan moet er toch tusschen beiden eene verwantschap van ideeën be staan en zulk eene verwantschap bestaat inderdaad. Daarvoor levert de geschiedenis eu ook de tegenwoordige tijd talrijke be wijzen. Giug niet bij de bloedige, Fransche revolutie, welker aandenken in 't volgende jaar iu Frankrijk door eene tentoonstelling wordt gevierd, ongeloof en omwenteling hand in hand? God werd afgeschaft eu in Zijne plaats de rede in de gedaante van eene veile deern als godheid boven de rookende puiuhoopeu der tempels en altaren verheven. Geloof eu godsdienst leereu ons achting en eerbied te hebben voor de Goddelijke eu maatschappelijke wereldorde, maar met on geloof en goiloochening is deze niet te vereenigen. Het is voor de sociaal-demo- te worden verstaan, dan zij ter wille van Edmé gestraft waren, dat zijn dood de reden van hun ongeluk was, doch dat. het wreed van God was, Zijn wraak tot op den dag van hun huwelijk uit te stellen. Opnieuw kreeg hij een aanval van wanhoop, terwijl hij haar stilzwijgend aan staarde. Half in zwijm werd Estelle het vertrek uitge dragen. Dit was dan de dag van haar triomf, waarop zij, een meisje zonder eenig vermogen, den rijksten bruidegom van uren ver nit den omtrek, den hare kon noemen, met opoffering van trouw, genegenheid en het leven van een braaf man.... Haast was het noodlottige uur gekomen Ieder een wist, dat het vonnis even achter het dorp zou voltrokken worden. Er waren reeds soldaten daarheen gezonden om een graf te delven, kinde ren hadden het nieuws verbreid. Eindelijk waren de treurige toebereidselen afgeloopen; groepjes menschen door een ziekelijk gevoel van angst en ontzetting gedreven, begonnen zich lang voor den tijd te vormen. Er heerschte eene groote verbittering en menige bedreiging werd tegen den vijand gemompeld. PlaDnen om den gevangene te ontzetten en de Pruisen te vernietigen wer den geopperd en verworpen. Dit was dan ook gemakkelijker gezegd dan gedaan. De rampzalige maire rende in doodsangst heen en weer; hij smeekte het volk zich rustig te houden en zich aan het onvermijdelijke te onderwerpen, aan hnnne vrouwen en kinderen te denken en mocht ciatie een slecht teekeu, dat zij zich iu den kring vau vrijdenkers eu atheïsten thuis gevoelt, en dit alleen reeds moet iedereen afschrikken, zich iu hare armen te werpen. Het atheïsmede godloochenaars eu vrij denkers hebben nog nimmer iets goeds verricht eu de geschiedenis leert, dat eene natie, al was zij nog zoo beschaafd en levensvatbaar, spoedig te niet ging, zoodra het atheïsme en de vrijdenkerij zich onder het volk verspreidde. Iu Frankrijk zien wij de gevolgen van deze treurige verschijning het atheïsme, dat het Kruis van alle open bare plaatsen en uit de scholen deed ver dwijnen, heeft ook eene onzalige verandering gebracht in het maatschappelijk leven; Frankrijk zinkt vau jaar tot jaar dieper. Zonder godsdienst en geloof heeft het in dividu geen steun, kan een volk niet bestaan. Ook de vrijmetselaars zijn vrijdenkers. God eu geloof bestaan niet voor benende liefde der».-, broedersis niet op cbriste lijkeu grondslag gevestigd, doch s echts op materiëele belangen. De Kerk, de bewaar ster der orde en goede zeden is hunne vij andin, de strijd tegen de Kerk is derhalve hunne taak. Ofschoon nu de vrijdenkers voor de goede zeden, voor menschdom eu maatschappij hoogst bedenkelijke beginselen verkondigen, is het toch aan hoogleerareu geoorloofd van den katheder hunne leeringen te ver kondigen; het staat hen vrij in het open baar ongeloof eu zedeloosheid te predikeu en zoo het vergift van zedeloosheid te storten in de harten der jeugd. Zou het niet iu het belang zijn van de sociale en zedelijke wereldorde, als de man nen der wet de vrijdenkers weerden uit de opeubare lokalen en de atheïstische leeraars als gevaarlijke menschen van huu leerstoel verwijderden? Kan men van eeu vrjjdeuker en godlooche naar nog recht en trouw verwachten? Waar blijft de heiligheid van deu eed, waar blijft de gerechtigheid eu eerlijkheid op de wereld, als de vrijdenkers en de godloochenaars hu uue ontzettende leeringen vrij mogen ver spreiden om de menschen van God en gods dienst af te houden? Inderdaad, de wereld kan niet bestaan, wanneer de vrijdenkers-beginselen mochten zegevieren, want slechts liet geloof en de vreeze Gods regeeren de wereld, de vrijdenke rij, het altheïsme richten haar te gronde. In politieke klingen houdt hardnekkig het gerucht stand, dat tusschen deu Duit- scheu Keizer eu deu Rijkskanselier over legd wordt, in welken vorm laatstgenoemde hij er wel bijvoegen aan hemzelf, want, er waren enkele noodlottige voorteekenen met betrekking tot het lot dat hem te wachten stond, ingeval de dofpelingen tegenstand mochten bieden. De zon neigde langzaam ten Westen. Als zij was ondergegaan, zou een jong, krachtig leven een einde hebben genomen. De dood van een misdadiger, een ongewijd graf welk een einde van een leven. Geregelde voetstappen kondigden de aankomst der troepen aan. In hun midden liep, met gebonden handen en gebogen hoofd, Jean Distinguin. De soldaten verdeelden zich, om de huu vooraf aangewezen plaatsen in te nemen en lieten den gevangene voor het ge opende graf staan. Een detachement werd met het varen belast. Langzaam neigde de zon ter kimme, doch Generaal Von Leuchtenberg was nog niet aanwezig. Aller blikken waren op den weg ge richt, die naar het dorp leidde, en daar zagen zij hem eindelijk met zijn staf naderen en met den Pastoor, die naast zijn paard liep. Wat deed hij daar? Ware hij niet beter op zijne plaats hij den veroordeelde, die zulke sombere eu woeste blikken om zich heen wierp? Het volk zag den Generaal afstijgen en de voor hem bestemde plaats innemen. Zij zagen, dat zijn stroef gelaat zich ontplooid had en hij er bedroefd uitzag; sommigen meenden zelfs, dat hij in het voorbij rijden had gemompeld: //een koning onder mensehen//. De zonneschjjf was nu geheel verdwe nen en in ademlooze spanning verbeidde men de dingen, die komen zouden. zich van het grootste deel zijner politieke werkzaamheden zal kunnen terugtrekken, op gelijke wijze als met Moltke is geschied. Vau het thans openbaar gemaakte ver kiezingsprogramma der nationaal-'iberale partij is het voornaamste, dat de partij zich verklaart tegen verdere tegemoetkomingen van den Staat aan het Vaticaan, elke uit breiding vau het hiërarchische gezag in de Evangelische Kerk verwerpt, en ten krach tigste verlangt, dat do Pruisische volksschool het karakter eeuer staatsinstelling blijve behouden. Op grond van den burgerlijken staat van beleg te Hamburg, Altona eu Harburg zul len binnenkort uit die plaatsen weder een aautal socialisten worden verdreven. In overleg met de Regeering hebben de plaat selijke autoriteiten de noodige schikkingen gemaakt om de 28 socialisten, die iu Juli wegens geheime verspreiding van verboden geschriften eu geheime relatiëu met verbo den vereenigingen zijn veroördeeld en wier straftijd binnen kort afloopt, onmiddellijk na hunne invrijheidstelling uit het gebied van deu burgerlijken staat van beleg te verbannen, eu dien maatregel ook toe te passen op andere socialistische woelgeesten, wier verblijf de politie aldaar voor de open bare rust gevaarlijk acht. Woensdag hebben omtrent 600 post en telegraafbeambten te Parijs eene bijeen komst gehouden, waarin eene commissie van 8 leden benoemd werd, ten einde een peti tionnement iu het geheele land aan den Directeur-Generaal der posterijen en tele- graphen op touw te zetten, en besloten werd bij dezen gehoor te vragen om de grieven der beambten tegen de laatste lijst van be vorderingen in te brengen. Ook de hulpbeambten zijn op gelijke wijze doende om tractemeuts-verhoogiug en be- uoemiug tot gewone beambten na drie jaren zonder examen te verkrijgen. Le Parti National heeft een middel ge vonden om eeu einde te maken aan het Boulaugisme. Dit bestaat in de afschaffing van de verbauniugswetten en de terug roeping der Prinsen. Op deze wijze, zegt het blad, zou het Boulangistisch leger, dat sameugesteld is uit conservatieven en ontevredenen, als bij betooveriug wegsmelten. Het is zeer goed, zegt La Libertéde vlek, welke de verbanning op de republiek geworpen heeft, uit te wisschen, maar dit is niet voldoende. De kracht der vijanden van het tegen woordig regeerstulsel en het ontstaan vau het Boulangisme zijn, men kan het niet genoeg herhalen, gelegen iu de algemeene ontevredenheid, welke door een slecht be stuur is ontstaan. //Uw Pastoor, Monsieur Yvon Delavigne,// begon de Generaal, „dien ik eerbiedig en hoog acht, heeft mij over den gevangene, Jean Distin guin gesproken; hjj deelde mij mede, dat deze heden gehuwd was en de gedachte te moeten sterven, hem wanhopig maakte. Maar hij deed meer. Hij wees er op, dat hijzelf een man was wiens maatschappelijke invloed verre dien van den gevangene overtrof, hoewel hij minder ver mogend dan deze was; dat hij geen aardsche baiiden had, en zooals hij in nederigheid hoopte, bereid was tot God te gaan. Hij bood zichzelf als plaatsvervanger aan. De gronden voor zijn aanbod zijn zoo gewich tig en hij is zoo bevreesd voor den dood van den gevangene, in zijn tegenwoordigen geestestoestand, dat mij geene keuze is overgelaten, vooral met het oog op de stellige hevelen van den Opperbevel hebber, dat er een offer vallen moet." Zijn stom scheen te beven. Het volk zag, dat Jean in stille was verwij derd en de Pastoor op zijne plaats stond, in zijne zwarte soutaan, met een crucifix tegen het hart gedrukt. Von Leuchtenberg wendde het hoofd af, toen hij het teeken gaf. De schoten knalden. Een marmeren kruis wijst de plek aan, waar Pastoor Yvon Delavigne begraven ligt en daarop leest men de woorden: //Hij leefde als een Heilige en stierf als Mar telaar.//

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1