BINNENLAND. Daarin ligt de geheele oorzaalc van het kwaad en daarin moet het geneesmiddel liggen. Er zal niets uitgericht zijn, zoo'aug men niet besloten zal zijn van staatkunde te veranderen, goede wetten te maken, de financiën goed te besturen, goede hervor mingen in te voeren en al de nationale belangen te bestudeereu en te beschermen, in een woord, men moet beter regeeren dan men tot heden heeft gedaan. Eenige dagen geleden werd aau de Duitsch-Zwitsersche grenzen door de Duit- sche overheden een groote voorraad sociaal democratische geschriften in bsslag ge nomen, die men getracht had uit Zwitserland binnen te smokkelen. De Zwitsersche Bonds raad heeft toen dadelijk het gerucht doen tegenspreken als zouden de Duitsche over heden door de Zwitsersche gewaarschuwd en op die bezending opmerkzaam gemaakt zjjn. Niettemin heeft de Bondsraad toch onderzoek naar da herkomst van die ge schriften doen instellen. Ten einde echter de gevoeligheid der Zwitsers te ontzien, doet de Bondsraad ook nu weder officieel bekend maken, dat dit ouderzoek niet het gevolg is van eeue aanvraag der Duitsche Regeering, maar alleen ten doel heeft de Zwitsersche Regeering van al dergelijke zaken nauwkeurig op de hoogte te brengen. De Zwitsersche Boudsregeeriug heeft be vel gegeven om Frans Troppmaun (uit Beie ren) die tot de anarchistische partij behoort en in betrekking heeft gestaan met de anar chisten welke te Chicago zijn ter dood ge bracht, uit het land te verwijderen. Yolgens berichten uit Rome is het meer Corno na eene rijzing van negen voet. buiten zijne oevers getreden, en heeft de overstroomiug belangrijke schade aange richt. De Emir van Afghanistan heeft aan de Eugelsch-Indische Regeering doen we ten, dat zijne troepen het fort Khatnan hebben vermeesterd, 't welk de rebellen hadden bez6t. Men maakte vele gevange nen, o. a. den schoonvader van Ishak Khau. Deze zelf iutusschen houdt zich nog steeds staande en schijnt een niet te verachten tegenstander. Ongelukkig zijn de berichten omtreut hem zoo tegenstrijdig mogelijk. Ishak moet eene centrale positie hebben ingenomen om Kash-Kurgau en Mazar-i- Sharif, terwijl het grootste deel zijner troe pen zich bevindt te Haibak. Men verwacht eerstdaags een beslissendeu slag. Tusscheu de Regeering van Canada en die der provincie Quebec is een ernstig geschil ontstaan tengevolge van het veto door de eerstgenoemde uitgesproken over eene regeling der rechtbanken, door het parlement van Quebec vastgesteld. Iu de stad Quebec werdfc eene vergadering van tien duizend ingezetenen gehouden, om daar tegen iu verzet te komen. Er werden hef tige redevoeringen gehouden, waarin het besluit der Regeering van Cauada eeue be- leediging genoemd en voorts verklaard werd dat Quebec geen stap terug zal gaan. Omtreut den Sultan van Marocco zijn de berichten zeer tegenstrijdig. Uit Tauger wordt van den 4den dezer gemeld, dat de Sultan zich met succes geslagen heeft dooi de hem omringende in opstand gekomen stammen. De brief, waariu die tijding te Tauger werd gebraeht, werd met groote eerbetuigingen voorgelezen. Het bezoek van den Sultan te Tanger zal gebezigd worden tot bespreking van een aantal quaestiën tusschen de Regeering en de vreemde Ge zanten. GEMENGDE BERICHTEN. Een navolgenswaardig voorbeeld. Wij hebben bereids gemeld, dat ook Belgische Katholieken binnenkort zullen samenkomen, om tegen den toestand waarin de H. Yader door de onophou delijke aanvallen van het Italiaansche gouverne ment, met den kerkvervolger Crispi aan 't hoofd, gebracht wordt, te protesteeren. Het schijut dat allengs in alle landen de Ka tholieken zich zullen verheffen, om met nadruk tegen de vervolging, waarvan de Paus thans wellicht meer dan ooit gedurende de laatste achttien jaren het slachtoffer is, op te komen. Na het protest der Bisschoppen van Spanje, volgde dat van hot Pruisische Episcopaat en het voornaamste punt van behandeling op het Duit sche katholieke Congres te Freiburg was alweder de vervolging des H. Vaders door de Italiaansche vrijmetselarij. De energieke resolutie op dat ngres tegen het geweld, dat men tegen den Vader pleegt, aangenomen, heeft in geheel Europa diepeu indruk gemaakt. Thans zal het katholieke België met zijn protest volgen. Wat natuurlijker ook, dan dat nu de vervolging van den Vader der Christen heid, den Plnatsbekleeder van Jezus Christus haar toppunt schijnt te naderen, al zijn zonen hun stem verheffen tot protest en troost. Het komt ons voor, dat de Nederlandsche Katholieken hier niet behoeven achter te blijven. Het katholieke Nederlandsche volk stond altijd in de eerste rij der verdedigers, wanneer het Pausdom werd bedreigd en een getuigenis van liefde en gehechtheid aan den Opperpriester, op wiens schouderen een zoo zware zorgen-last drukt, dubbel noodig was. Menig katholiek Nederlander heeft zijn bloed veil gehad vóór"'de verdediging van de rechten des Pausan in de jaren 1860 tot '70. De Hol- landscho jongens streden in het eerste gelid met een moed, die hun lauweren schonk. Later, toen de ondersteuning van den H. Vader een ande ren vorm aannam, onderscheidde het katholieke Nederland zich in het offeren aan den St. Pie terspenning, die in ons land nog altijd zoo ruime bijdragen vindt. Het vorige jaar eindelijk, hebben de Katholieken van Nederland de rijkste geschenken gezonden naar de Vaticaansche ten toonstelling en door herhaalde pelgrimstochten hunne liefde en vereering jegens den H. Vader getoond, waarvoor zij uit zjjn mond de meest vleiende woorden mochten hooren. Aldus hebben wij, Katholieken van Nederland, steeds de schitterendste bewijzen gegeven van onze groote verknochtheid aan den H. Stoel. Dat ons land klein is, dat wij hier niet de meer derheid vormen, is nimmer een beletsel voor ons geweest, om uit te blinken in den dienst des Pausen. WTij durven dan ook met vertrouwen in over weging geven, dat hier te lande het voorbeeld van onze Duitsche en Belgische broeders zal worden gevolgd en eene bijeenkomst van Katho lieken zal worden belegd, om onze stem te doen hooren bij die van de Katholieken der gansche wereld en met nadruk te protesteeren tegen de vervolging, waardoor Z. H. de Paus eiken dag meer wordt gekweld. Wij moeten zoolang protesteeren,// zeide Windthorst op het Congres, van Ereiburg, //dat onze stem eindelijk doordringt.// Maar dan moeten ook de Katholieken der geheele wereld, dan moeten ook wij onze stem verheffen. Want de Romeinsche quaestie is eene wereld-quaestie en met den H. Vader voelt zich iedere waarachtige Katholiek beklemd, door de vervolging het Pausdom aangedaau! (C.f Jl. Zaterdag is de tegenwoordige zitting der Sta ten-Generaal in eene vereenigde vergade ring der beide Kamers, door den Minister van Binnenlandsche Zaken gesloten. De Tweede Kamer zal Dinsdag a. s., des middags te 3 uur, vergaderen tot het opmaken eener nominatie voor het voorzitterschap. De Regeering heeft een ontwerp ingediend, waarbij de Koning bevoegd verklaard wordt tot vaststelling van bepalingen, welke noodzakelijk zijn om de Rijks-Waterstaatswerken te beschermen en het veilig en doelmatig gebruik daarvan te verzekeren. Bij een gewijzigd ontwerp tot verzekering van de toegelaten vrijheidsbeneming is ter bescher ming van de ambtenaren bepaald, dat zij kan geschieden te allen tijde en waar de te vatten persoon zich ook bevindt. Uit een artikel in Ons Noorden blijkt, dat de Katholieke Bond in Friesland bij de ver kiezing van een "lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Bergum, den anti-revolution- nairen candidaat, den Heer L. W. De Vries, aanbeveelt. De St.-Ct. van 18 Sept. behelst de wet van 14 September 1888 tot regeling der voogdij over H. K. H. Wilhelmina Helena Paulina Maria, Prinses der Nederlanden, voor het geval van minderjarigheid bij hare komst tot den Troon. Bij kon. besluit van "16 Sept. is benoemd tot Burgemeester der gemeente Koog aan de Zaan, de Heer F. Th. Roeiers Van Lennep, te Haarlem. De hoffiehuisvliegDeze vlieg, die in den tabakswalm en op de biljarten en tafeltjes der koffiehuizen haar bestaau doorbrengt, is zoo houdt de Figaro er een praatje over een insect van eeue zeer bizondere leefwijze en van bepaald ondeugenden aard. Zij is niet dat aardige diertje, dat zich in een zonnestraal baadt, en met zijne slanke pootjes de glinsterende vleu gels van elk stofje reinigt, van alle bloemen snoept eu ia de zoele zomerlucht zijne pUautastische dansen uitvoert van dat alles is zij niete, maar een naar, vuilgrauw gedierte, een echte vuilik, die er niet aan denkt zijne vleugels, zelfs zijn neus schoon te maken. Bovendien is zij schan delijk aan den drank; bet eene oogeublik is zij bezig van de tafel een drupje koffie met cognac op te slurpen, en het volgende snoept zij van een overschotje bier op den bodem van een glas, om dadelijk weer verder te vliegen en haren snuit in een plasje absinth, dat uit een glas ge stort is, te steken. Zij wordt eene onverdragelijke plaag voor de koffiehuisbezoekers. Tien, twin tigmaal komt zij terug, om zich harnekkig op denzeltden neus, hetzelfde kale hoofd te zetten. Haar einde is meestal treurig; door den staat van dronkenschap, waarin zij altijd verkeert, is zij eene gemakkelijke prooi vau een welgemikteu slag met het servet van een kellner, en in den vroegen ochtend wordt zij met ander vuilnis uit de hoeken weggeveegd. Uit Zevenaar is een Duitscher ov-er de grenzen gezet, die getracht had dienst te nemen voor Ntd. Oost-Indië, ofschoon hij slechts een oog bezat. Bijua was hem dit door een zeldzaam goed nagebootst kunstoog gelukt, doch het werd nog tijdig opgemerkt. Onder de wonderbare en tref fende gebeurtenissen in de Grot te Lourdes, waar dagelijks miraculeuze genezingen geschieden, mag ook het volgende worden gesteld. Twee oude Fransche Generaals ontmoetten elkaar aan de Grot, de eeue was er pelgrim en de andere als ziekendrager (brancardier). Op het oogeublik van de ontmoeting riep de eeue uit „Kijk, wat doe jij hier?" //En wat doe jij hiei?" antwoordde de ander. Beide heeren lachten en drukten elkaar hartelijk do hand. De eerstgenoemde was Generaal Bourbaki ea de tweede Generaal De Geslin. Te Tarsus, den geboorteplaats van Paulus, zal door A/merikauen een weeshuis ge sticht worden, gew(jd aan de nagedachtenis vau dien grooten Apostel'- Te Ne w-Y ork loopt het gerucht, dat de bekends reclamr-raan Barnum 800,000 dollars aan Boulanger heeft geboden, om met hem eene tournee door de Vereenigde Staten te maken. Als voorwaarden stelt hij daarbij, dat de ex-Generaal het groote zwarte paard zal mede brengen, waarop hij gezeten was, toen hij bij de revue op het Champs-de-Mars te Parijs den Pa- rijschcu komiekznnger inspireerde tot diens po pulair geworden: //En revenant de la revue." Generaal Booth heeft, om inde geldelijke behoeften vau het Leger des Hcils te voorzien, besloten nog eens de proef te nemen met het uitschrijven eener week vau onthouding. Iu zulk eene week moeten alle „soldaten// en vrienden van het ieger zich zooveel mogelijk b - krimpen in hetgeen zij dagelijks gebruiken en het daardoor bespaarde geld naar het „hoofdkwartier" opzetiden. Twee jaren geleden bracht zulk eene week in Engeland 3000 pond sterling op. Ne derland zal nu ook het genot van den maat regel hebbeu. Het baantje van orgeldraaier schijnt nog niet lui genoeg, te Utrecht gaat men nu met een „zelfwerkend" orgel langs de huizen Te Deventer is eene nieuwe soort van oplichterij gepleegd. Iemand heeft namelijk een rolletje opgemaakt als een rolletje van B0 centen en het ook daarvoor ir. betaling gegeven. Lat r ontdekte men, dat aan de beide einden van dat rolletje ésn cent was en het overige met stukjes ijzer was aungevulJ. Daar het mo gelijk is dat die practijken ook elders zullen worden uitgeoefend, zij men dus op zijne hoede. Een oude diplomaat over Frank rijk: Een land waarin bijna iedereen geest heeft en waar de mannen van geest voor geen twee oortjes gezond veistand hebben. Te Szaboda(Hongar ij e) heeft men dezer dagen ouldekt, dat het hoofd der politie aldaar een dief was, die indertijd tot 25 jaren gevangenisstraf werd veroordeeld. De ambtenaar heeft zich jaren lang ijverig en nauwgezet tot aller tevredenheid van zijne taak gekweten, en hij zou nog zijn ambt bekïeedrn, als hij zich niet b,nl Lten verleiden tot een diefstal van eene aauzieulijke som gelde, ten nadeele van de stad. Zijne twee medeplichtigen klaagden hem aan. Een 87—j arig mau in het hooiland werkzaam te zien is zeker eene zeldzaamheid, die uit Twijzel (Fr.) wo/dt gemeld. Met ijver eu tamelijke vlugheid heeft de zeven-en-tachtig jarige K. Kleiterp nog dezer dagen de hooihark gehanteerd eu behoefde hij voor mannen van een kwart eeuw jonger niet ouder te doen. In het zuidoosten van Drente zijn een aantal personen opgelicht door iemand, die voorgaf veel kennis te hebben vau 'l maken van goede boter, het zuiveren van water eu verder alles wat op de boten fabricage betrekking heeft. Hij is thans spoorloos verdwenen. Dezer dagen is een staatje open- baar gemaakt van de toeneming der bevolking van onze steden iu de laatste halve eeuw. Daar uit blijkt, dat van enkele stelen de bevolking meer dan verdubbeld is, met name vau den Haag, Rotterdam en Apeldoorn. Amsterdam is met een derde toegeoomeu; Utrecht eu Groningen met meer dan een derde, Nijmegen telde op 1 Jan. 1840 21,182. op 1 Jan. 1888 31.103 zielen, Zutfen en de meeste andere steden zijn met ongeveer ten vierde vermeerderd. Arnhem spant echter de kroon: daar is het aantal inwoners nageno/g tot het drievoud gewassen en van 16,758 tot 48,297 gestegen. De Duitsche Keizer wordt tegen woordig bij de manoeuvres vergezeld door een gendarm, die een purperen standaard draagt, zooals op ziju paleis pleegt te waaien, doch in kleiner formaat. Hij wordt als eene lans iu een schoen aan den Btijgbeugel gedragen. De schacht is hol en kan iu elkander worden geschoven, terwijl de opgerolde lap er in wordt geborgen. Voortaan zullen de cominandeerende Generaals ook standaarden en de divisie-commandanten wimpels naast zich hebben. Er won en in de stad Parijs en ha te omstreken 57,640 Belgen 35,718 Duitschers, 28,351 Italianen, 27,233 Zwitsers, 19,227 Neder landers, 14,701 Eugelscben, 8 018 Russen, 6915 Amerikanen 5860 Oostenrijkers, 4242 Spanjaar den, 1294 Zweden, Noren en Denen, te zamen 209,208 vreemdelingen. In Antwerpen wekt de ontdekking van knoeierijen iu het stedelijk armbestuur groot opzien. Meer dan 40 personen, voor het meeren- deel armen, die van het weldadigheidsbureau on dersteuning ontvingen, zijn in verhoor genomen en het kwam toen aan het licht, dat verscheidenen van hen dikwijls slechts een gedeelte vau het geld onlvingeu waarvoor zij geboekt stonden, dat goe deren voor rekening der stedelijke armverzorgiug gekocht waren, waarvan de prijs niet met de boe kingen overeen kwam, en een groot aantal be driegerijen van dergelijkeu aard. De secretaris, Van Bergen, en do chef de bureau, Van Ardoye, zijo onmiddellijk ontslagen, en twee inspecteurs die weigerden opheldering te geven, geschorst. Een ander btamble, de concierge, heeft ziju ont slag gevraagd, maar 't werd hem geweigerd, daar men hem voor medeplichtig hield. Daarna verhing hij zich. Het onderzoek wordt ijverig voortgezet. Ongeveer 2800 families, dus min stens 30000 personen, vvsrden door het arm bestuur verzorgd. Inde Royal Agricultural Hall te Londen is eeue internationale tentoonstelling geopend van uaaimachinea en werktuigen voor huiselijk ge bruik. Zij is min of meer eene aanvulling of ver volg eener in het vorige jaar gehouden tentoon stelling. Alia nieuwigheden op het gebied van naaimachines ziju hier natuurlijk vertegenwoor digd en zullen dat 14 dagen blijven. O. a. is er ook de eerste naaimachine, die ooit werd gemaakt. Zij werd geconstrueerd volgens de beschrijving van Tliomas Saint, een werkman, die deze in 1760 iu het Patent Office" depo neerde, en voorloopige bescherming kreeg, 60 jaren voor Howe met zijne machina voor den dag kwam. Da grooiste inzendingen zijn van de Singer Com pany" en de White Machine Company" (>au Ohio) en rle St. Georges Machine Company Van de toestellen tot huiselijk gebruik ver dienen vermelding de lampen. Voorts is er eene nieuwigheid van haarspelden, die als een kurke- trekker in het haar dringen en niot zoo ge makkelijk uitvallen als de gewone. Verder ma chines voor het maken van knoopsgaten, waar mede eene knappe werkvrouw er 4 a 5000 per dag kan maken, automatische muziekinstrumenten, inrichtingen voor wijnkelders, brandbluschmidde- len, enz. Nog een Columbus ei. In een gezel- scliap werd het volgende raadsel opgegeven „Hoe kan men vijf eieren onder vijf personen zoo verdeelen, dat ieder een ei krijgt en er toch nog een op den schotel blijft?" Na lang nadenken en hoofdbreken gaf men het op, en nu volgde de oplossiug: „Aan den laatste van de v(jf geef ik het ei met den schotel!" De heeren vv i e 1 r ij d e r s, die v r ij- willig hunne diensten hebbeu verleend bij de fortoefeniugen in het land van Altena, hebben zooals wij reeds meldden zich uitnemend van hunne dikwijls zeer lastige taak gekweten. Onvermoeid waren zij elk uur van den dag en nacht beschikbaar om berichten over te brengen. De Arnh. Ct. verneemt, dat de hooge twee- wieler nog het best voldaan heeft, vooral op de nachtelijke tochten over de dijken. Ieder der heeren had drie velocipedes in het hoofdkwartier. Een der Amsterdamsche heeren was er op bedacht geweest, dat hij soms door een tamelyk breed water zou kur.nen worden belet aan de hem ge- geveu opdracht te voldoen. Hij had een gutta percha zak bij zich die, opgeblazen, in staat was het rijwiel drijvende te houden. Wanneer het nu gebeurde, dat hij voor eene breede wetering kwam, zwom hij met zijn drijveud rijwiel over. De vélocipè listen heuben, wij herhalen het, een allergunstigsten indruk gemaakt. Iemand, die het weten kan, meldt ons als „aardigheid", dat bij de examens voor de hoofdakte te Breda, aan een der candidaten de vraag werd gesteld: „welk is tegenwoordig het feuilleton van het Nieuws v d. Dag?" Of echter de caudidaat dit „aardig" vond wordt Diet gemeld. {Maas- en Roerbode). Eene dure les om niet iederen onbekende, die zich onder een of ander voor wendsel aanmeldt, iu huis te laten, ontving de zer dagen weder eene dienstbode op de Zieze- niskade te Amsterdam. Voorgevende den gasme- terstaud te moeten opnemen, meldde zich daar een onbekend persoon aan. Toen hjj vertiokken was miste de meid haar zilveren knipje met geld. Te Coustantinopel is eene werk- staking uitgebrokenonder de koks van den Sultan. Dtze nederige maar nuttige dienaren van den grooten Heer hebben ten getale van 200 de keukens van Vt Keizerlijk Paleis veriaten. De fornuizen ziju uitgedoofd en waar vroeger de muziek der braadspitten, ketels en pannen weer klonk, daar heerscht thans eeue droevige stilte. De oorzaak der grève is, dat het den onge- lukkigen Minister van de civiele lijst door het hoofd is gegaan, het koukenpersoneel te betalen. En hoewel dit nu geheel uit Muzelmannen be staat, die den Sultan zeer ziju toegedaan, heeft het toeh den arbeid moeten staken en dit ia zeer begrijpelijk, want een kok moet toch ook eten. De opperkeukenmeester was aanvankelijk niet weiuig verlegen met het geval; hij behelpt zich thans echter met Grieksche en Armenische koks, die echter de voorwaarde bedongen hebben, dat zij eiken avond zullen betaald worden. Op de tentoonstelling te Weenen bevindt zich eene door Prof. Nowah ingezonden „weder-plani", welke, door de verandering in de positie der bladeren, veranderingen in het weder 24 tot 48 uren te voreu aankondigt. Meer dan 4000 proefnemingen, gedurende 100 dagen met verschillende plauten genomen, hebben de vei trouwbaarheid dezer merkwaardige plant be wezen. Zij ziet er eenigszius uit als, maar is geen mimosa. Een jachtliefhebber iu Gelder- land was dezer dagen 's morgens vroeg op de jacht gegaau. In de nabijheid van het'jachtveld zette hij zich ouder het geboomte neer en deed eene goede teug uit zijno veldflesch. Dc cognac smaakte zoo, dat weldra de geheele voorraad in 's mans maag was verdwenen. Het duurde nu niet lang, of hij lag dronken iu 't gras. Zoo vond hem een daglooner uit de buurt. Deze gevoelde zulk een trek in een hazenbout, dat hij stil het ge weer en de patroontasch vau den slaper wegnam en spoedig naar hartelust jaagde. Met twee flinke hazen keerde de daglooner huiswaarts. De slaper was niet weinig geërgerd, bij zijn ontwaken ge weer en patronen te missen. Mismoedig toog lijj naar huis eu vond daar tot zijne groote verbazing, zijn geweer en patroontasch aan het hek van zijn tuin hangen. In welke boomen het meest de bliksem inslaat. Bij de gemiddelde berekening van boomen, die door den bliksem getroffen worden, staat de Duitsche eik bovenaan met jaarlijks 1928 blik semslagen op 1000 keciaren. Het minste getal, 919 bliksemslagen, heeft de beuk, die meestal

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2