Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. Van een rechterlijk standpunt. Piano- dilettant. De buren klagen over mijn spel; maar ik kan toch binnen vier muren doen wat ik wil. Advocaat. Zeker, maar als u bij het geopende venster speelt, ontbreekt er een muur. STEDELIJK NIEUWS. Kerknieuws. St. Gregorius-Vereeniging. Onderwijs. op den drogen kalkgrond, en ook In veel grooter dichtheid dan een eikenbosch staat. Te Antwerpen is Donderdag eene algemeene vergadering van Belgische Volapüki- sten gehouden. Verscheidene Belgische plaatsen waren daar vertegenwoordigd en uit het Buiten land werden verscheidene gelukweuschen en tele grammen ontvangen, waaronder ook een van Dr. Winkler, uit Haarlem. Er werd een „algemeen landverbond// tusschen de Belgische Volapiikisten gevormd. Voorts werd bepaald, dat het hoofdbestuur der B dijische Ver- eeniging voortaan zelf de diploma's zal toeken nen. De Heer Heyligers, van Antwerpen, werd her kozen tot algemeen bestuurder der Belgische Volapiikisten. Met den kreet: Volapük lifomös (leve de wereldtaal!) werd de vergadering ge sloten. De volgende bijeenkomst word te Blanken- bergh gehouden. Wat gevreesd werd, is gebeurd. Vrouw Lips, te Breda, is dezer dagen, na een slaap van 10 dagen, de eeuwigheid al slapende ingegaan. Middel tegen dronkenschap. De Russische geneesheer Portugaloff verklaart dat strychnine bij onderhuidsche inspuitingen een dadelijk wer kend en onfeilbaar geneesmiddel tegen dronken schap is. In een dag verandert de begeerte van den dronkaard naar drauk in bepaalden tegen zin, en na eene behandeling van acht of tien dagen, kan hij genezen worden verklaard. Zells al mocht de lust maanden naderhaud hij hem terugkomen, dan zal de eerste poging om weer drauk te gebruiken hem er van doen walgen. De strychnine wordt gebruikt door een grein op twee honderd druppels water op te lossen, en om de vier en twintig uren vijf droppels van de oplossing in te spuiten- Dr. Portugaloff raadt aan inrichtingen tot genezing van dronkenschap met politiebureaus te verbinden. Te Meirelbeke, bijGent, is het geheele gezin van een landbouwer, vader, moe der en kinderen, vergeven door het gebruik van rijstebrij, waarin loodwit was geraakt. Men vrees de voor het leven van verscheideneu hunner. De mensch is niet de eenigc lief- hebber van oesters; de zeester leeft er bijna het geheele jaar door van. Zij heeft eene eigenaar diger manier om de schelpen te openen. Zij zet er zich eenvoudig op, en brengt dan de einden barer lange armen in de nabijheid van de spleet. Op het oogenblik dat de oester die tot opneming van voedsel opent, spuit de zeester er een sap in, dat de oester iu korten tijd doodt en dan gaat zij haar oppeuzelen. De oester bemerkt wel de aanwezigheid harer arglistige vijandin en stelt het dus, zoolang zij het kan uithouden, zonder voedsel, dat is 7 of 8 dagen, om eindelijk toch de prooi harer belaagster te worden. Een tweede Salomon's gevecht. Dezer da gen werd te New-York een slager voor de recht bank vervolgd, omdat tegen hem eene klacht was ingediend wegens het rooven van een houd. Eene oude juffrouw beweerde n.l., dat de //booze man" haar Beauty had gestolen, terwijl de slager volhield dat de hond iu quatstie zijn Fanny was, die hem iu eigendom wettig toebehoorde. De rechter beval het dier onmiddellyk in de gerechtszaal te brengen. Op order van den rech ter werden nu de beiden partijen ieder in een hoek van de zaal geplaatst. Beicle moeten op éen oogeublik den hond bij zijn naam roepen. De oude juffrouw riep luidkeels: Beauty en de slager schreeuwde; FannyBij het hooren van den eersten naam bleef de houd rustig zit ten, terwfjl hij bij 't hooren van het Fanny da delijk van vreugde begon te blaffen, üe slager ging met zyn hond naar huis. De Groothertogin van Baden heeft het plan opgevat, te Baden-Baden een gesticht voor lijdende vrouwen van den beschaafden stand te doen verrijzen, en wel in de onmiddellijke nabij heid der aldaar bestaande bad- en kuur-inrich- tingen. Zij heeft te dien einde eene commissie benoemd, bestaande uit een lid der Regeering, een lid van den gemeenteraad, met de presidente en eeuige leden der vrouwenvereniging. Menverzoekt ons liet publiek te willen mededeelen, dat de Belgische politie aan de onze de volgende opgraaf gezonden heeft van valsch geld, hetwelk iu omloop is: a. vijffrank stukken, beeltenis „Louis-Pbilippe", jaar 1841; b. idem beeltenis, ,7Victor-Emanuel", 1871; c. twee-frankstukken, beeltenis //Napoleon III" 1863; d. een-frankstukken, dezelfde beeltenis en hetzelfde jaar e. een-frankstukken, beeltenis der „Republiek", 1871; halve-fraiikatukken, het zelfde jaar en beeltenis. Gemelde stukken zijn treffend nagemaakt en hebben dezelfde zwaarte als de echte munt. Zq zijn echter van lood, met eene dunne laag zilver omkleed. Bq het kantongerecht te Maas tricht doet zich het volgende geval voor. Eenige vonnissen in strafzaken, die door den kanton rechter moesten gewezen worden, konden wegens ongesteldheid van dien ambtenaar niet worden uitgesproken. Nu moet, volgens het nieuwe Wetboek van Strafvordering, vvanueer de uitspraak niet uiter lijk op den veertienden dag na het sluiten van het onderzoek heeft plaats gehad, de zaak op de bestaande dagvaarding op nieuw worden on derzocht. De kantonrechUr-plaatsvorvanger heeft daD ook dezaken, waarvan de uitspraak had moeten plaats hebben, zes weken verdaagd, met last aan het Openbaar Ministerie om de beklaagden and.r- maal op te toepen. D^ze zullen thans bij ver oordeeling ook de kosten der nieuwe behandeling beubeu te dragen. Voor de betrekking van winkel houder der vereeniging //Eigen Hulp," te Leeuwar den, hebben zich niet minder dan ongev. 200 sollicitanten aangegeven. Ook de Duitsche wetenschap houdt zich in den laatsten tijdevenals de Eransche, bezig met onderzoekingen omtrent de longtering-bacillen en de middelen om die te verdelgen. In de eerstvolgende zitting van het „Geneeskundig genootschap" te Berlijn, zal Dr. Louis Weigert uitkomsten van een desbetreffend onderzoek mededeelen, welke, naar men hoopt, „zullen leiden tot de oplossing van het groote raadsel omtrent de genezing der longtering." Zaterdag is detelephonische ver binding tusschen Rotterdam en Dordrecht tot stand gekomen. De prijs is bepaald op f 0,50 per gesprek, en een abonnement op f 50 per jaar. Een jager uit Bonn heeft dezer dagen bij Eritzdorf een zwarten haas geschoten, eene groote zeldzaamheid. Het uitvoeren van oudheden is in Griekenland, zooals men weet, verboden; maar het is in den laatsten tijd zoozeer toegenomen, dat de Regeering het noodig achtte, met groote gestrengheid daartegen op te treden. Onlangs moet te Witten, naar een Duitsch blad verhaalt, een zakboekje gevonden zijn, waarin een landlooper zijne dageiijksche ont vangsten had opgeschreven. Daaruit bleek, dat de bedelaar te Geldern 7 Markte Kevelaar 4 M. te Goch (in twee dagen) 17 Mark, te Kleef (in twee dagen) 18 Mark, te Nijmegen (in twee dagen) 8 Mark, en te Emmerik, 1.50 M. ont ving. Hij maakte dus over het geheel nog al goede zaken. De Bulgaarsche rooverbende, welke voor eenige dagen bij Dubnitza drie per sonen gevangen nam, is Vrijdag door de gendar mes aangevallen. Twee der gevangenen werden bevrijd; de derde bezweek aan de gevolgen der mishandelingen, welke hij van de roovers onder ging. Een roover werd gedood, een ander ge wond; de overigen vluchtten in verschillende richtingen. Onlans werden te Marseille 30 uit Algiers aangebrachte struisvogels in een spoor trein geplaatst, om naar Parijs vervoerd te wor den. Een man beproefde een der vogels een paar vederen uit te trekken; maar moest die poging duur bekoopen. Hij kreeg zulk een hevigen slag van den struis, dat hij onmiddellijk dood op den grond viel. Onder den titel: vIIet schandaal te Schagen" bevat De Tijd van gisteren een kern achtig artikel waarin wordt aangedrongen op een streng onderzoek van wat in de genoemde N. F. Gemeente de vorige week is geschied. De Tijd meent, dat een onpartijdig onderzoek en een vrijmoedig getuigen van allen, die er iets van weten, diugen aan het licht zal brengen, die het licht niet kunnen zien. Er zou meer zitten achter de bandeloosheid vaa het gepeupel, en bet optreden van de plaatselijke autoriteiten moet zeer veel te wenschen hebben overgelaten. 't Is te hopen, dat aan het rechtmatig ver langen vau De Tijd zal voldaan worden en dat men de zaak ernstig en streng, zonder aanzien des psrsoons, zal onderzoeken. Da misdadigers dienen voorbeeldig te worden gestraft, opdat het blijke, dat de wet, die het recht der vrijheid van godsdienst in ons land verkondigt, geeue ijdele phrase is. Onder de patiënten van Dr. Mez- ger telt men thans ook weder Dr. Joachim, wiens verblijf in de hoofdstad vijf a zes weken zal duren. Recht voor Allen zal volgens 't Vad. waarschijnlijk reeds met 1 Oct. een dagblad worden. Door hoogmoed en eigenliefde verliezen wjj onze beste vrienden. Een volhardende arbeid overwint de grootste moeilijkheden. Voor beu, die moed hebben en weten te lijden is bijna niets onmogelijk. Zij, die moeilijke zaken onmogelijk achten, zullen het nimmer tot iets groots brengen. Een edelmoedig hart opent zich al tijd voor de gevoelens van vriendschap. Elke dag heeft zijn roeping. De handen aan 't werk 1 Maar eerst biddend ten Hemel geheven. Want de Heer is uw Godzijt gjj zwak, Hjj is sterk: Hij zal moed §n volharding u geven: Zoo voleiudig de taak van uw leven. Sarcastiseh compliment. Dame. Ik heb u mijne gedichten gezonden, Professor; wat is uw oordeel daarover? Hoogleeraar. Ik maak u miju compliment, Mejuffrouw; voor eene dame is u zeer belezen. Herkenningsteeken. Heer. Kellner, nog een glas oier, maar in 't zelfde glas, hoort ge. Kellner. Zeker, mijnheer; uw glas kennen we altijd. Heer. Zoo? En waaraan? Kellner. Aan het handvat, dat altijd warm is. Noodlottige samenloop. Student A. Zie eens, amice, wat een massa geld mijn papa mij heeft gezonden. Student B. Kerel, wat is het jam mer, dat ook ik nu juist zoo goed bij kas ben. Merkwaardige logica. Dame (tot hare keu kenmeid). Betje, hebt ge de eieren al gekookt? Befje. Neen, Mevrouw: ik heb geen klok daarvoor. Dame. Iu de keuken hangt er toch een. Betje. Ja, maar daar heb ik niets aan, die gaat een kwartier voor. Landelijke trots. Boerin (op het concert, tot hare dochter). Neel, snuit je neus eens, dan kunnen de menschen zien, dat wijlieden ook op een werkdag er een schoonen zakdoek op nahouden. Moderne aalmoes. Bedelaar. Ach, beste heer, eene arme reiziger vraagt eene kleinigheid. Heeft u niet zoo'n oude velocipede voor mij? Haarlem, 18 Sept. Ingevolge eene aanschrij ving van den MiuisteEvan Oorlog, brengt deBurge- meester dezer gemeente ter kennis van belang hebbenden, dat de kostelooze vrijwillige oefeningen in den Wapenhandel, voor jongelingen van 17 jaren tot aau den militieplichtigen leeftijd, eerst daags zullen aanvangen; dat de aanmelding voor deelneming aan die oefeuingen zal behooren te geschieden voor den lsteu October aanstaande, bij den commandeerenden Officier van het 3e bataljon 4e regiment infanterie alhier, onder over legging van een uitreksel uit het geboorte-re gister, alsmede van een door den Burgemeester af te geven bewqs van goed gedrag. Na het verstrijken van dien termijn wordt de toelating gesloten. Verdere inlichtingen, alsmede opgaven van de voordeelen, aan het bijwonen dezer oefeningen verbondenzqn te verkrijgen ter Gemeente- Secretarie (afdeeling Militie en Schutterij). Door den Hongaarschen kunstschilder Mun- kaczy werd eergisteren-namiddag een bezoek ge bracht aan het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis. Gisteren herdacht H. Hazenkamp, letter gieter bij de Heeren Joh. Enschedé en Zonen, den dag waarop hij voor 50 jaar bij genoemde firma in dienst trad. Het ontbrak den jubilaris bij deze gelegenheid uiet aan hartelijke blijken van waardeering zoowel van de zijde zijner patroons als van die van het overige personeel der letter gieterij. Omtrent de drie personen, die onlangs door revolverschoten werden verwoud, kunnen wij thans vermelden, dat de toestand van allen zeer gunstig is. De Heer B. gaat reeds weder uit, ofschoon de kogel nog uiet is verwijderd. De dienstbode zal ook binnen eenige dagen hersteld zijn. Hooger- beets is eergisteren-nacht uit het St. Elizabeths gasthuis naar het huis van bewaring overgebracht. Bij hem is de kogel met goed gevolg verwijderd BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Bevallen: 13 Sept.: A. Van Tellingen-Reevers, z. N. Versohaur-Hopman, z. 14 Sept.: A. M. Ransijn- Hendriks, z. S Schuurman-Aan de Kerk. z. 15 Sept.: S. M. Blei-Serné, z. S. Jonker-Van Blanken- stein, z. Van der Walle-Saur, z. A. F. Van Lunen'ourg-Kuyken, z. J. Hagebout-Kernekamp, d. P. De Vries-Baten, z. 16 Sept.: L. M. Verhagen- Wiethoff, d. S. Geldorp-Burghout, z. J. W. Dek- ker-GrooteDdorst, d. 17 Sept.: G. Kloos-Van Acker z. A. F. Moseman-Thelen, d. Overleden: 13 Sept.: K. K. Ruysenaars, 3 m. 14 Sept.: J. Maerten, 63 j. 15 Sept.: E. Priesman, 7 m. N. Prinsen, 4 m. W. K. C. Du Chatenier, 8 m. H. en G. BosBe, 2 d. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. C. J. M. Bottemanneheeft benoemd tot Pastoor te Hem en Ven huizen, den Weleerw. Heer A. F. Peters, tot dusver Con rector van het Gesticht Be Heibloem-, tot Professor in de dogmatiek aan het Seminarie te Warmond, den Wel eerw. Zeergel. Heer Dr. Th. M. Vlaming en tot Assistent der St. Laurentius kerk te Rotterdam, den Weleerw. Heer C. C. A. Van Dillen. Z. D. H. de Bisschop van Roermond, Mgr. F. A. H. Boermans, heeft den Weleerw. Heer H. Claessens, Kapelaan te Maastricht, benoemd tot Pastoor te Iteren. De zevende algemeene vergadering der Nederlandsche St. Gregorius-Vereeniging zal geschieden op Woensdag den 26 September e. k. Volgens het programma zal de plechtige Hoogmis te 10 anr plaats hebben in de kerk der EE. PP. Redemp toristen (Keizersgracht). Het zangkoor dezer kerk zal, onder leiding van zijn directeur, den Zeereerw. Pater J. Bogaerts, o. a. zingen de 6 stemmige Missa Papae Marcelli van Palestrina. Onder de H. Mis zal de Eerw, Pater K. TVulfingh eene predikatie honden. Na afloop der H. Mis zal er eene bijeenkomst gehouden worden in Maison Stroucken. Op deze vergadering wordt verslag gegeven van den toestand der Vereeniging. Daarna toespraak „over 's Heeren geliefde Kerkmuziek" van den Zeereerw. Zeergel. Heer L. Be Sonnaville, Professor aan het gymnasium te Katwijk, gevolgd door eene onder richtende repetitie, te leiden door den Weleerw. Pater J. Bogaert en door eene toespraak „Bene oude waarheid, door voorbeelden opgehelderd" van den Weleerw. Heer P. Wouterlood, Kapelaan te Amsterdam. Te 3 uur in voornoemd Maison Stroucken gemeen schappelijke maaltijd. Te half zes: Uitvoering en plechtige zegen met het Allerh. Sacrament in de O. L. V. kerk (de Posthoorn), Haarlemmerstraat. Deze uitvoering zal geschieden door het zangkoor van genoemde kerk, onder leiding van den Heer J. G. Van Balen. Na afloop der uitvoering gezellige bijeenkomst in Maison Stroucken. Eerwaarde Heeren Geestelijken en werkende- en eere- Leden (Heeren en Dames) der St. Gregorius-Vereeniging hebben tot alle plechtigheden, uitvoeringen en bijeen komsten vrijen toegang. Zij, die geen leden der Vereeni ging zijn, moeten voor de Bijeenkomst en de Namiddag- Uitvoering voorzien zijn van eene toegangskaart a 50 ct., bij de boekh. J. S. Be Haas en Wed. B. Lenfring te Amat. verkrijgbaar. Tot dusver waren de kweekelingen der Rijkskweek scholen voor onderwijzers verplicht om na het afleggen van het onderwijzersexamen, nog gedurende vier maan den (MeiSeptember) zich practisch in het geven van onderwijs aan de leerschool te oefenen. Thans heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken de directeuren der bedoelde kweekscholen aangeschreven, om in het vervolg de kweekelingen, die de akte van onderwijzer hebben verkregen, onmiddellijk te ontslaan, teneinde hen reeds terstond in de gelegenheid te stellen om naar eene vacante betrekking te kunnen dingen. MAB KTBEBICHTEKT. HAABLEM, 17 Sept. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f a f witte f 6,a 8.75 rogge f5.50 a f5,55 Haver f3.05 af—,— gerstfö,— bruine booneu f a fGr. erwten f 8,a f 9,50 Capucijners f 10 a f 10.75 Oliezaad fKarwijzaad f 11^75 AMSTERDAM, 17 Sept. Ter veemarkt waren aangevoerd 576 runderen, van welke de pryzen waren vette 1ste qual. f 0.74. dito 2de quai. f 0.64 dito 3de qualiteit f 0,54 per kilo; melk- en kaifkoeien f a 6 graskalv. a 43 nuchtere kalveren f 6 a 14, 121 schapen en lammerena 466 vette varkens 38 a 43 c.; —biggen beide per kilo. ALKMAAR, 15 Sept. De aanvoer van vee en daarvoor be stede prijzen is als volgt: 25 koeien 90 a 200, 24 nuchtere kalveren /10 a 18, vette kalveren a—,337 schapen 11 a/ 22 varkens fper kilo, 149 ma gere dito 13 a 18, 10 bokken 3 a 9, 10 paarden 70 a 300, lammeren f A ALKMAAR, 17 Sept. Ter veemarkt werden ver kocht 10 koeien van 175 a 215, 155 kalveren van f 35 a 92, 15 nuchtere dito van f 10 a 16, 517 sob apen f 20 a 27, 137 varkeus a 42 a 50 c. 49 magere 13 a 17 per kilo. paarden f a LEIDEN, 15 Sept. De prijs der boter was heden pei vat lste flua'- f 52.a 58.—, 2de qual. 44.— a 50.Aanvoer groot en handel vlug. DELFT, 15 Sept. Heden werden aangevoerd 100 stapels kaas, wegende te zamen 38,573 kilo; prijs f 20 a 25,60 HOORN, 15 Sept. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als volgt: heel. tarwe f 8,— a 9,25 heet. rogge 14,50 a 5,50 heet. gerst 4.50 a 5,50 heet. haver f 3,25 a f 4,— mosterdzaad a heet. bruine (10.75 a 14,gele ƒ12,25 a f 15.heet. paardeboonen (5,75 a 6.50 heet. erwten f 10,— a 15,— heet. groene f 10,50 a 12, heet. grauwe f 13,25 a 18 heet. witte f 12,25 a f 15. heet. aardappelen ƒ3.50 a 4.—. manden appelenj 2,a 3.—, alles per heet. De aanvoer van vee en daarvoor betaald pryzen waren als volgt: paarden van f,60 tot 200. veulens f a koeien van f70,— tot' kal veren van 12, tot 20, schapen van 16 tot 28 lammeren van 7 tot 19, varkens van 8.— a 20, zeugen 25 a 35, biggen van 2.50 a 6,— LONDEN, 17 Sept. Ter Veemarkt zijn aangevoerd Runderen 3700, Schapen en Lammeten 10000. Kalveren 220, ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 2/4 a 5/2 Schapen en lammeren 3/2 a 6/2, Kalveren 3/8 a 5/2 Zwijnen 2/4 a 4/4. SCHIEDAM, 17 Sept. Moutwijn, per ned. vat 11, Jenever 116,50,Amsterd. proeft 17,75, spoeling f 0,80 dito commissie f 0,80. ROTTERDAM, 17 Sept. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: paarden, 192 innderen, 86 vette en gras kalveren, nuchtere kalveren, 2395 schapen of lamme ren, 503 varkens, biggen, bokken. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren al» volgt: Runderen 1ste qualiteit 63 e. 2de qual. 58 c., 3de qual. 54 c.; kalveren 1ste qual. 87%c. 2de qual. 80 a 75 o., schapen 1ste qual. 55 c., 2de qual. 45 c., alles per kilo; varkens 1ste qual. 25 a c., 2de qual. 23 a c., 3de qual. 22 c., licht soort 19 a 20 c. BEURSBERICHTEN. Amsterdam, 17 September 1888. Prijzen der onderstaande effectergaU0l(J6r. pUt. de koers. Nederland. Uertif. Werk. Sehuld. 2' ,|77Vi« n 8 907/8 8'101'/, Hongarije. Obl. I.eening 1867. 5 Goud leening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-64 5 Ooatem-yk. Obl. in papier (MeiNov.) 5 zilver (Jan.—Juli). 5 Obl. bnitenl. 1853-84 8 bij Ilope& Comp. Oude Russen 5 Obl. Nie. Spw. 1867/69 4 1877 Amst. L 20-100 5 Obl. bnitenl. 1867, 1871 75. 1' Portugal. Rusland. Spanje. 2 4 5 6 4 4' 4 4» 1876. binnenl. (Perpetneele) Turkye, Obl. Alg. Schuld 1865 Serie D 186# C Elgypte. Obl. Leening 1876 N.-Amerika. Obl. Vereen, Staten 1876 1877 Columbia. Obligationt Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank. divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand, M. tot Eipl. St. Spw. Aand Geut. Spw. gestemp. Obl Indische Spw. Aand ltyn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl. 1875. Italië. Zniil-Ital. Spoorw. Obl.. Rusland. Gr. pw. Maatsch. Aand.. s 5 8 5 Bumonle Amerika Baltische Spw. Aand.. .8 Jelez Griasi Obl Kiew Brest Asnd Kurak Ohark.Obl. ƒ1000,. Morschansk Sysran Aand.. Riaschk Wiasma Aandeelen Spw. Chicago N. W. Gert. Aand.. N York Lake Erie W. S. Aand. s Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert.. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam 100. 8 Rotterdam8 Gemeente Crediet 8 Belgto Stad Antwerpen 1887. Oostenryk. Staatsl 1854, 1860 1864 1864 1866 Rusland Geldkoers prolongatie 2% pet. 100% 94'/s 92% 66ll/n 67»/,, 63% 102% 85'%. 100%, 50 67 14'%, 14'%, 84'/, 104% 124'/, 33'%, 15% 14 121% 149'/, 120% 78'/, 137 92'/, 11% 607/,, 117% 67% 24 99% 28"/s 28'%, 142 29% 122'/, 92 111'/, 103% 103'/, 88 109'/, 114% 140% 162'/, 145'/, DAATSTE BERICHTEN. Naar wij vernemen, zijn de begrootingen voor Oorlog en Marine voor 1889 hooger geraamd dan voor 1888; die voor Marine is 2 millioen hooger. Van de andere be grootingen zijn er sommige lager geraamd, o. a. die voor Binnenlandsche Zaken. Op onderwya wordt bezui nigd door afschaffing van zeer vele normaallessen, terwijl maatregelen worden voorbereid, om een volgend jaar twee rijkskweekscholen op te heffen. RUSTSCHUK, 17 September. De Minister Natschewitz is te 9 uur hier aangekomen. Er werden zes revolver schoten op hem gelost, waarvan er drie raakten. Zij veroorzaakten schrammen, waarvan er slechts eene, boven de rechterzijde der borst, ernstig scheen. De dader, Kis- selos genaamd, is vroeger ambtenaar hij een Bulgaarsch diplomatiek agentschap geweest. Hij is toen wegens ver duistering van gelden afgezet en dientengevolge naar Rus land verhuisd. Hij is nu op machtiging van Natschewitseh naar Bulgarije teruggekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 3