N I E IJ W E No, 1299. Zondag 30 September 1888, 13de Jaargang. De fabrieken en hare werk lieden in Engeland. B UITEN L A N D. B i N N E N L A N D. M o n a. HURL ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden yoor Haarlem t 0.86 Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzónderlijke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG BUBEAÏÏ: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PKIJS DES ADVEHTENTEÉW Van 16 regels .30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie Contant Advertentie n worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPERS LAUREY. Vervolg en slot). Het belangrijkste gedeelte van Let verslag vinden wij in de raededeelingen, welke Mr. Lakeman, de Inspecteur vau het centraal- district vau Londen, geeft over den toestand der vrouwelijke werklieden iu zijne afdeeling. Deze mededeelingeu zijn va.i te belaug- rijkereu aard, vermits de meisjes eu vrouwen een zeer groot deel der iu Londen wer kende arbeiders uitmaken. Laketnau zegt o. a.»Drie vierde van den arbeid, welke in Londen wordt verricht, is het werk van vrouwen-banden. Het is een droevig beeld, dat die ambtenaar ons voor ogen stelt. Maar al te vaak moet hij spieken van onvoldoend loon bij zwaren arbeid, iu vunzige, aan de eischeu der hygiëne weinig beantwoorden ie werkplaatsen. Eender voor naamste oorzaken der beklagenswaardige toestanden, waarin een groot gedeelte der Londeusche arbeidsters zich bevindt, wordt aan de omstandigheid toegeschreven, dat in die takken van industrie, waar de vrou wen-arbeid bet meest wordt gebezigd, het huis-werk eeue zoo groote uitbreiding heeft ondergaan. »In plaats vau groote fabrieken en vau werkplaatseu, die naar de eiscben der wet zijn ingericht,* zegt Lakeman verder, winden wij duizenden kleine, akelige, donkere, overbevolkte werkplaatsjes in de buizen der arbeiders zelveu.De wet op de fabrieken kan aau den tpestaud, welke in deze krotten heerscht, niets veranderen. Toen de wet van 1878 werd gemaakt kou men eeue dergelijke ontwikkeling der in dustrie niet vooruitzien. De uitvindingen op bet gebied der werktuigkunde zijn, vol gens den Londeusche inspecteur, voor de arbeiders in 't algemeen, niet voordeelig want bet leger van halt volleerde werk lieden wordt met den dag grooter en moet dagelijks grooter wordenboe meer de door machines bewerkstelligde arbeid de overhand neemt. Een natuurljjk gevolg van deze ontwikkeling is de overlading van het werk iu de huizen en kleine werk plaatsen, dat wordt uitbesteed door ageuteu eu sub-agenten, die van den armoed der armen leven. Iu het verslag uit Louden wordt verdpr medegedeeld, dat vele patroons er op uit zijn om iu die takken van nijver heid, waarin men meestal geene volleerde arbeiders behoeft te bezigeu, tot uiterst lage loouen vrouwelijke leerlingen aau te nemen en deze wederom door audere meisjes te FEUILLETON 4) (Vervolg.) „Toch dezen avond niet Camarda?// vroeg de Gravin ten hoogste verwonderd. //Zeker nog dezen avond op het oogen- blik." //Maar dat is onmogelijk; er is nog niets in gereedheid gebracht. Ik vertrek eerst binnen veertien dagen, en gij hadt beloofd haar tot dien tijd bij mij te zullen laten." „Ja maar, er zyn onvoorziene omstandig heden bjj gekomen; wij verlaten dit land en zullen binnen de eerste jaren niet terugkomen; daarom neem ik haar nu mede." i/O, meter, mijn goede meter!// riep het meisje snikkende, en wierp zich in de armen der Gravin. Deze bleef eenige oogenblikken in een stil gebed verzonken, en smeekte God om genade en sterkte voor hare onschuldige beschermelinge, die zoo groote beproevingen te gemóet ging. Toen sprak zij: //Als uwe moeder dit verlangt, mijn kind, moeten wij ons onderwerpen. Eenige dagen meer of minder beteekent niet veel en de ge hoorzaamheid is de eerste deugd van een goed kind. Ga uwe kleeren pakken en voeg er de kist bij, die op mjjiie kamer staat." //Maar, meter „Doe wat ik u zeg. Alles wat zich in die kist bevindt, is voor u.// Zoodra de deur achter Moïna gesloten was, vervangen, zoodat de prijs vau den arbeid laag blijft en er een overmatig aaubod van arbeiders ontstaat. Welke ellendige loonen er worden uitbetaald in de fabrieken van linnen en katoenen ondergoederen, kunnen wij zien uit het volgende bericht: Mij werd verhaald, dat een man met zijue vrouw en zijne drie kleine kinderen bij een zwaren arbeid die van 's morgens vroeg tot 's avonds laat duurt, 27 shilling (ƒ16.20) per week verdient. Hiervan moet hij 6 ahlliug (ƒ3.60) huur betalen. Dat bij eeue verdieuste van even 4 shillings (ƒ2.40) per per.-oon armoede in huis moet komen, is eeue zaak, die stellig niet nader behoeft te worden verklaard. Ondanks de bittere armoede, waarin dezen arbeidsters leven, en iu wier levenslot geen verbetering zal komen, prijst de Inspecteur hare zindelijk heid eu haar zedelijk gedrag. Een merkwaardig gedeelte vau het re port* is dat, waarin de gezamenlijke In specteurs eeue complete lijst leveren van de gemaakte processen-verbaal en de daarop gevolgde veroordeeliugen. In eene bijlage worden niet alleen de namen vermeld der Inspecteurs, die de be- keuriugeu deden, der patroons, oudernemers eu werkbazen, die zich aau de overtredingen schuldig maakten, maar ook de aard der overtredingen wordt er in vermeld, zoomede de straffen, welke werden toegepast. In het jaar 1887 werden er 2125 pro cessen-verbaal opgemaakt, waarop 1687 strafvonnissen werden uitgesproken in 506 gevallen volgden slechts veroordeeliugen iu de kosteuiu 60 gevallen werd er geene veroordeeliug uitgesproken. De overtredingen van de fabriekwet be stouden hoof izakelijk in het tot den arbeid bezigeu vau personen, die door de wet worden beschermd en door het laten ver richten van werk op Zondagen of op bij de wet aangewezen feestdagen, gedurende de voor den maaltijd voorgeschreven rust uren enz. enz. Het gansche verslag werpt wederom een helder licht op eeue reeks wanverhoudingen, waardoor de fabriekarbeiders veel te lijden hebben eu die niet zijn verdwenen, ondanks de toestand der nijverheid is verbeterd. Iu ver baud met de arbeidersbewegingen, welker schouwplaats het Yereenigde koninkrijk iu de laatste jaren is geweest, zal dit verslag voor de overheid en de bewindslieden in Albion een leerzame vingerwijzing zijn. deed de Gravin Camarda nevens haar nederzitten en sprak haar aldus aan: //Ik geef u Moïna terug omdat gij dit met geweld wilt hebben, maar het is met vreezen en beven dat ik het doe. Uwe dochter is een engel, zorg toch haar niet te bederven.// //Mijne dochter bederven! o mevrouw, ik, hoor dat gij mij niet kent. Ik zou zoo veel van haar niet houden als zij bedorven was. Het is juist om hare deugd, om den eerbied dien zij mij inboezemt, dat ik zoo veel van haar houd; als ik zien zou, dat zij slecht werd, zou ik haar niet meer zoo lief hebben, want ik ben trotsch op haar, dat ben ik.// »Én gij hebt gelijk, want zjj is braaf en deugdzaam, vol verstand en ijver. Maar gij weet ook, dat zij zeer godsdienstig is, sta haar dus loe hare plichten naar behooren te ver vullen.// „Dat beloof ik, dat zweer ik u. Ik zal haar tegen iedereen verdedigen, en zij zal vol komen vrijheid hebben." //Maar als zij nu niet gelukkig bij n zou wezen?// «Als mijne dochter zich niet naar ons leven kan schikken; als ik zien zou, dat zij zich ongelukkig gevoelde, of als men haar te veel overlast aandeed, dan zal ik haar uithuwelijken aan iemand, die haar waardig is, of wel, ik zal haar afstaan aan haren God, Dien gij haar ge leerd hebt te beminnen, en Die uwe en mijne plaats zal vervangen.// //Belooft ge dat? //Ik zweer het u bij al wat mij heilig en dierbaar is!" //God, dan ben ik gerust. Zij heeft een Het wordt ons bevestigd zegt de National Zeitung dat Keizerin Frederik zich zeer scherp heeft uitgelaten over de openbaarmaking iu de Deutsche Rundschau, die buiten haar weten heeft plaats gehad. Geweldig opzien baart het thans ver schenen offieiëele bericht, dat Prins Von Bismarck op bevel des Keizers over Keizer Fried-rich's dagboek heeft opgesteld; alsmede het bevel aan den Minister vau Justitie om tegeu de Deutsche Rundschau recht streeks een drukpersgeding te openen. Naar het heet, uitte de Keizer nog voor zijn vertrek den wensch, het proces zooveel mogelijk bespoedigd te zien. De Rundschau deelt mede, dat zij geene verdere oplagen vau haar nummer met het dagboek vau Keizer Friedrich zal uitgeveu. De Reichsanzeiger maakt een besluit van den Minister van Justitie bekend, waarbij de verkiezingen voor den eersten trap be paald worden op 30 October, eu de ver kiezingen voor de Kamer vau Afgevaar digden op 6 November. Met 1 October zal te Barliju het eerste nummer verschijnen van een anti-socialis tisch blad: Zeitung füt Deutsche Arbeiter*, hetwelk ten doel heeft de schrikbarende vorderingen van het socialisme in Duitsch- land tegen te gaau en de arbeiders te ver manen de Regeering te volgen, die hunne belangen behartigt, in plaats van zich aau volksmenners over te geven. Het blad gaat uit vau de uationaal-liberale partij. De Heer Benuiugseu, hoofd dier party, zal o. m. een der voornaamste redacteurs zijn. Het is echter zeer de vraag, of dit orgaan het beoogde doel zal bereiken. Liberalen zijn iu hunne bestrijding van het socialisme gewoonljjk niet zeer gelukkig en de reden hiervan is niet ver te zoeken. Bjj den Berlijnschen gemeenteraad heb- beu 47 ledeu eeu voorstel ingediend, om lo. een bedrag van 500,000 mark beschik baar te stellen voor eene stichting onder den naam vau »Keizer-Frederik-stichtiug«, dienstig ter bevordering van volkswelvaart, zullende de nadere bestemming worden overgelaten aau Keizeriu Frederik; 2e, eeue inzameling van giften te openen voor een gedeukteeken ter eeie van Keizer Frederik, iu de hoofdstad. De Standard verneemt uit Athene, dat de klachten der Regeering vau Grie kenland over het gebeurde te Calymnos de Porte bewogen dienaangaande instructiëu te zenden aau den Turkschen Gouverneur levendig geloof, en zal weerstand bieden aan alle bekoringen. Intussclien hier hebt gjj mijn adres, voor het geval ge mij soms noodig mocht hebben. Als zij een-en-twintig jaar oud is, zal zij mijne verdere beschikkingen vernemen." //tiet is goed, ik dank u.// „Zult gij haar nu dezen nacht reeds medenamen? Het is al zoo laat geworden, en ik zou haar nog zoo gaarne dezen nacht iu rnjjn huis hebben.// //Nu, gij kunt haar dezen nacht bjj u houden, maar morgen vroeg kom ik haar halen.// En de heidin verwijderde zich met rasscke schreden, wantzjj wilde niet laten zien hoe jaloersch zjj op de Gravin was, omdat hare dochter deze zoo zeer beminde. Gèhéel de nacht werd wakend doorgebracht. De Gravin gaf aan haar geliefd petekind hare laatste onderrichtingen en eene menigte wijze lessen voor de moeilijke gevallen, waarin zij mocht kunnen komen, en voegde er bjj, dat zjj steeds bjj haar, als hare tweede moeder, troost eu toevlucht zou vinden, en toen de morgen aanbrak, schonk zjj aan Moïna haren zegen, omhelsde haar voor de laatste maal en verwjj- derde zich met den ouden Jozef, terwijl zij zeide: //En nu, kindlief, moet gjj uwe móeder afwachten." Deze toefde niet lang. Met het krieken van den dag klopte zij reeds aan de deur en werd zij door hare dochter ontvangen. Toen zij de koffers in de gang zag staan, vroeg zjj ver wonderd: //Is dit alles van u, mijn kind?" //Ja, moeder; mevrouw de Gravin heeft mij van alles ruimsohoota voorzien." Kemal-Bey, waarbij bevolen wordt de ge vangen genomen Grieksclie spousvisschers vrij te laten, zoomede hunne gecoufisceerde ladiugen spons. De Regeoring van Grie kenland acht evenwel eene zóo laat ko mende satisfactie onvoldoende. Het Jourmd de St. Petersbourg maakt melding van het bericht in de Memorial diplomatique, volgens hetwelk Lord Salis bury van Prins Vou Bismack en Graaf Kaluoby de verzekering had ontvangen, dat zij eeue caudidatuur van den Prins van Coburg als Vorst van Bulgarjje willen ondersteunen, en men derhalve eene be vredigende oplossing der Bulgaarsche quaestie kan tegemoet zien. Het Journal geeft zijne verbazing er over te kennen, dat een ernstig blad zulk een bericht heeft kunnen op nemen. Volgens een bericht uit Rome aan Le Matin zou de gezondheidstoestand van Koning Humbert bedenkelijk zijn. Hjj zou aau tering lijden en zijne dagen zouden geteld zjjn. De commissie voor Buitenlandsche Zaken van den Senaat der Vereenigde Sta ten bracht een gunstig rapport uit over Sherman's voorstel betreffende een onder zoek nopens de betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Canada. De paniek voor de gele koorts vermin dert; het verkeer per spoorweg is gedeel telijk hersteld. Uit Durban wordt bericht, dat En- daboeko Diuizoeloe's gevangenschap loo chent, waaraan ook andereu twijfelen. De Regeering van Natal verklaart, dat Eugé- laud Zoeloelaud voor goed heeft gean nexeerd. In tegenspraak op het bericht in sommige bladen als zouden de Katholieken van Neder land zich tot een optreden voor de onafhanke lijkheid van den 14. Stoel aansluiten aan de voorgenomen bjjeenkomst der Belgische Katho lieken te Leuven, en tevens in antwoord op de vragen, haar van verschillende zjjden gesteld, deelt De Tijd mede, dat door bevoegde personen in ons vaderland maatregelen worden beraamd tot eene uitsluitend nationale beweging in boven aangegeven zin. Binnen enkele dagen hoopt zij in staat te zijn bepaalde aanwijzingen te laten volgen, die er toe zullen bjjbrengen de beweging zoo algemeen en dus ook zoo vruchtbaar moge lijk te maken. Onder het opschrift: Overvloed van onder wijzers leest men in De Wekker: „Verleden jaar schreef iemand in een onzer //Maar zijn die koffers we^stevig?// //Zeker, moeder; ge ziet, ze zjjn met jjzer beslagen.// //Bewaar dan de sleutels goed in uwen zak, ik zal wel zorgen dat ze u niet bestelen.// //Maar wie zou mij kunnen bestelen?// //Wel de lieden van onzen bende; Joï, de hoofdman zelf. Ik geloof eigenljjk, dat het beter is, alles maar stilletjes hier te laten; want zij zouden in staat zijn ons te vermoorden om ons alles af te nemen.// Moïna verbleekte. //Zijn ze dan zóo slecht, moeder?// vroeg zjj. //Kindlief, gij moogt mij geen oogenblik verlaten; gij zult steeds bjj mij zijn; God weet wat zij anders met u zullen beginnen, want zij zullen u nog langen tijd als eene vreemde be schouwen." 1 //Ik zal doen wat ik kan, moeder, om mij bij hen bemind te maken.// //Ik hoop het; maar toch zult gij in dei* beginne veel moeite hebben. Doch maak nu ehn pakje van het noodzakeljjkste, en laat de "rest hier. Neem vooral geen goud of ziWer mede; ge zoudt het nog geen twee dagen kunnen be houden.// Moïna volgde den raad van hare moeder; zjj knoopte eenige noodige kleedingstukken in een pak met haar kerkboek en eenige voorwerpen zonder waarde, schreef een briefje om de Gravin van het voorgevallene te verwittigen, Jegde dit op de koffers, en sloeg toen met een bezwaard hart met hare moeder den weg in naar het kamp der Zigeuners. Eenige vrouwen waren reeds opgestaan en bezig met de kinderen te helpen of met het eten te koken. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1