f GEMENGDE BERICHTEN. nieuwsbladen, dat in sommige gedeelten van ons vaderland benden ongeplaatste onderwijzers rondzwierven. Daar stak natuurlijk overdrij ving in. Maar in den grond der zaak had de schrij ver toch geljjk; de kern van zijn beweren was waarheid, en de toestand is er na dien tijd nog niet beter op geworden. Betrekkingen, waarvoor zich eenige jaren ge leden nauwelijks een sollicitant aanbood, lokken nu dozijnen liefhebbers, die elkaar aan deuren van Bnrgemeesters en Wethouders enz. haast omverloopen, ten einde te komen met hunne verzoeken om bescherming en voorspraak. 't Is in sommige streken letterlijk een bede- laarswedstrgd, onteerend voor den onderwijzers stand. Maar er zijn er onder die ongelukkigen, en dit dient tot verontschuldiging die al zoo dikwijls vruchteloos hebben gesolliciteerd. Velen loopen reeds sedert April 1887 met de akte in den zak en verdienen nog geen duit, terwijl ze reeds eene aanmerkelijke som aan zegels enz. hebben verknoeid. Het is duidelijk, dat er thans overvloed, groote overvloed van onderwijzers is. Mij dunkt, die het niet ziet, moet wel blind zijn. En toch gaat men steeds voort bij tien-, twin tig-, ja dertigtallen recruten voor 't vak aan te werven en voor te bereiden tothet doen van een examen, meer durven wij niet zeggen, aangezien de meesten, die nu op normaalscholen enz. geplaatst worden, als ze eenmaal klaar zijn, in 't geheel geene betrekking meer zullen kunnen krjjgen. Wal al ontevreden lui zullen er dus in 't ver volg komen! Wat al Wie zal 't keeren?* Naar wjj vernemeD, heeft ook de Ned. Centraal Spoorwegmaatschappij, op gelijken voet als de Rhijn- en Holl. Spoorwegen, toegestemd in het verzoek van den HeerHeldt, om blinden, die voor hun ambacht reizen, met hun geleider op éeu biljet te vervoeren. De Tweede Kamer heeft gisteren het debat over de Reglementswijziging voortgezet. De verdere uitwerking van de taak der voorbe reidingen van commissiën, belast met de buiten gewone behandeling van onderwerpen, werd met eenige wijziging goedgekeurd. Voor de gewone behandeling was door de Commissie van Rapporteurs voorgesteld de voor- loopige verslagen eerst te publiceeren met het Regeeringsantwoord, en de vruchten van het overleg der Rapporteurs met de Regeering. Dit amendement werd echter verworpen met 60 te gen 29 stemmen. Blijkens een gisteren-avond ontvangen tele gram is hi t stoomschip Sumatra, aan boord waar van Z. E. Mr. C. Pijnacker Hordijk, Gonverneur- Generaal van Ned.-Indië, zich bevond, gisteren te Batavia aangekomen. Aan boord was alles wel. Haarlemmermeer, 29 Sept. De aangeboden gemeentebegrooting voor 1889 bedraagt in ont vangst en uitgaaf 71,814,65 en die van het Burgerlijk Armbestuur in ontvangst en in uit gaaf f 6832,87V,. In een hotel te Rotterdam werd aen kruier gevraRgd, wiens taak in huishoudelijke bezigheden en in boodschappen bezorgen bestaat. Voor dit baantje, waaraan f 4 per week met den kott is verbonden, meldden zich or.geveer 80 liefhebbers aan. Onder dezen waren er, die met de rolling in de hand hunne dieuateu aan boden; voorts een oud-burgemeester, eeu vroeger rijk landbouwer, twee eertijds gefortuneerde kooplieden, een voormalig opzichter tener Oost- Indische tabaksplantage, een gewezen chef eeuer suikerfabriek, de noodige politie-agenten, enz. Velen der aollicitauten waren vaders van huis gezinnen. {Msb.) Reddingstoestellen voor dren- keliugen zijn nu aau al de groole bruggen te Berliju bevestigd. Het zija groote waterdichte ballons, welke met een lang touw aan de brug zjjn vastgemaakt eu die, in geval van nood, door politie of burgers losgesneden eu den in het water liggende toegeworpen kunnen worden, om hen boven te houden, tot er andere hulp komt. Kort maar sprekend is het onge- lukken—lijstje in het officiëele verslag over de tpoorwegeu in de Vereeuigde Staten, over de maand Juni 1888. Botsingen van elkaar ont moetende treinen 33; d°. door achteroprijden 22; d°. hij kruisingen 8; déraillementen 12; 11 on gevallen tengevolge van gebreken aan het ma teriaal; 8 d'. te wijten aau onachtzaamheid van het personeel; 11 ougelukken door niet te voor ziene versperringen op den weg; en 35 gevallen wnrvan de oorzaak niet is verklaard. Veertig persoueu kwamen om het leven en honderd vijt-en-twiutig werden gewond. Voeg hierbij nog dat er jaarlijks ongeveer 30 a 40 spoorwegbruggen instorten, dan schijnt het leizen per spoor in de Vereeuigde Staten eene Mak, waarbij men wei doet te denkeu aau verze kering tegen ongelukken en het maken van tes tamenten. Een Gezant zoek. De nieuwbenoemde Perzische Gezant te Washington vertrok in Juli nit rijn land en werd half Aug. te New-ïork verwacht, maar hij kwam niet. Men zegt nu, dat de Gezaut de reis maakte over Paiijs eu dat het hem daar zoo goed beviel, dat hij daar nog is. In de sluis van St. Denis, op het kanaal| der Ourcy ia onlangs «ene groote stoom boot, met 100,000 kilogram suiker geladen, door onvoorzichtigheid van-den sluiswachter, in aan varing gekomen met een schip, en tengevolge daarvan gezonken. Men trackttte tevergeefs de suiker te redden. Binnen een uur was de geheele ladiug opgelost •n de «luis vol dik, strooperig suikerwater. Vele oeverbewoners kwamen met emmers en kannen van dat suikerwater scheppen. De suiker verspreide zich tot op verscheidene kilometers afstaud, en de visschera in drn omtrek hadden een zoo overvloedige vangst, dat zij er niets van begrepen. De arme visschen schenen te stikken in het water, en als ware te vragen om er uitgehaald te worden. Nog den volgenden dag keerden vele visschera terug met 50 Kilogram visch, welke zij zonder eeuige moeite met de hand voor het grijpen hadden. Een wedstrijd van hengelaars. LI. Zondag heeft le Tours (in Frankrijk) voor de eerste maal een wedstrijd plaats gehad van hengelaars. Honderd-vier-en-dertig liefhebbers hadden zich, ieder met zijn rischheugel, geschaard om de vijvers van het Park des Prebendes. De jury was samengesteld uit leden vau den gemeenteraad en heeft drie prijzen toegekeud, Eeu der prijswiuners had 144 stuks gevaugen; een ander had een karper gevangen, wegende 1 kilo 540 gram. Deze wedstrijd had, om zijne oorspronkelijkheid, een buitengewoon groot aantal toeschouwers gelokt. Er waren niet minder dan 3200 toegangskaartjes tot het park afgegeven; de opbreDgst is aan de algemeene armen uitgereikt. Maandag ia Jeanne Lorette, na een straftijd van 3 jareu, uit de gevangeuis te Atihem outslageu. Door eene bewaarster werd zij naar rle zuidelijke grenzen geleid, als vreemde linge zonder middel van bestaan, eu aldaar door hare familie afgehaald. Een Berlijnsche kastelein, die slechts beperkte „vergunning" had en wel wijn en bier, doch geen spiritualia verkoopeu mocht, werd eergisteren tot 45 mark eD zijue vrouw tot 10 mark boete veroordeeld, voor deu verkoop van „Duiteche madera" in verzegelde flacons a 85 Pfenuigeu. Een der getuigen, een pohlerjongeu, verklaarde dat bedoelde „Üuitsche Madera" in kleur, reuk eu smaak niet vau brandewijn te onderscheideu was. De rechtbank beschouwde dezen getuige tevens als deskundige en veroor deelde de sluwe wederdoopers tot bovenvermelde boeten. Eergisteren zijn de luchtreizigers Woll eu Lhuste te Kampen opgestegen eu op de kust van de Zuiderzee nedergedaald, na twee malen in deu IJsel gevallen te zijn. Met een nat pak kwamen de reizigera er af. Eene dwaze mode. Een Ostender, mode-uouveauté, waarvan de uitvinding is te dan ken aan eene Frauache kunstenares zijn jersey toiletten met figuren bedrukt. Dat is eene mode, die maar enkele ureu de draagster genoegen kan scheuken. Zoodra de tricot uitrekt en de vormen van het lichaam aanneemt, veranderen de figuren in de meest opvallende caricatureu, wat wel den voorbij gangers genoegen schenkt, maar niet altijd (le draagster ervan, want meu wandelt toch niet graag als levende staalkaart. Er wonen volgens officiëele op gaven, tegenwoordig 37,000 Nederlanders en Luxemburgers dat is tweemaal zooveel als voor 25 jareu in Frankrijk. Ruim 19,000 houden in het Seine-departemeut verblijf. Van President Cleveland wordt de volgende anekdote verhaald. Eeuige jongelieden van de militaire schooi te West Potui hadden tegenover eeu der docenten, eeu Overste, katte- kwaad uitgehaald. De Overste liet den primus, een uitstekend jonkman, bij zich komen en dwong hem den schuldige te Verklappen; de jongeling weigerde; hij werd disciplinair gestraft, maar bleef volbarden. Eindelijk droeg de Overste hem voor om outslageu te wordeu eu dat we! op grond, dat hij, erkennende den schuldige te kuuueu auuwijeeu, met de vuist op tafel geslagen had ouder den uitroep: „Ik zal eeu fielt wezeu als ik het zeg.// De Presideut kreeg de voordracht tot ontslag onder de oogeu, las de stukken, glimlachte en legde het stuk ter zij. Na drie maanden kwam eene nieuwe voordracht voor hel ontslag. Cleveland fronste de weukbrauweu en wierp het stuk in eeu hoek. Eeu volgend kwartaal werd het verzoek herhaald en de heeren te West-Point, ongeduldig geworden, verzochteu eerbiedig bespoediging der beslissing. Ha zoo, zeide de Presideut, het schijnt, dat de heereu mij uiet hebben begrepen; ik moet duidelijker spreken. Welnu, en hq nam de voordracht eu schreef er met groote letters ouder: „Ik zal een fielt weien als ik dit stuk teekeo." De jonge cadet werd zeer spoedig luitenant en is thans een der degelijkste Kapiteins van het Amerikaausche leger. Men meldt ons uit Utrecht van den 27sten dezer: Als eene bizon derheid kan worden medegedeeld, dat in deze stad met ruim 80,000 zielen, op heden niemand is overleden. Een jacht op reigers, bij Havel- berg (Duitschlaud) gehouden gaf een bevredigen» deu uitslag. Op een enkeleu middag werden drie-eu-tachtig visch reigers, die daar iu een bosch nestelden, gedood. In den krop van een der diereu vond men dertien jonge snoeken, eeu teeken van de vraatzucht dezer vogels en van de verwoesting door hen ouder de visschen aaugericht. Te Maasland had iemand de aar- digheid om een brandenden lucifer in een leeg pe troleumvat te werpen waardoor de bodem van de ton hem zoodanig tegen de beeueu sloeg, dat zijne kleeren gescheurd waren en het bloed hem uit de open wonden stroomde, terwjjl hij genood zaakt was geneeskundige hulp in te roepen. D e Sunday Times meldt dat de Prinses van Wales eu hare dochters tijdeus haar bezoek te Gmunden bq hare zuster, de Hertogin vau Cumberland, aan een groot gevaar onstsuapt zijn. Zij reed met de Prinsessen in een open wagentje met een ponny, dien zq zelf bestuurde, en was vergezeld door een stalmeester te paard. Zg moest onderweg over de rails rij len en schijut de waar schuwing uiet gehoord te hebben, althans de hekken sloten zich, juist toen zij op de rails was, zoo onverwachts dat Prinses Maud daarbij haar hoed verloor en toen was da trein ook vlak bij. De stalmeester Clark steeg ecliter dadelijk af, nam den ponny bij den teugel en trok hem met het rijtuig zoo, dat men evenwijdig met de rails kwam te staau en de trein rakelings voorbij snorde. De Prinses was doodelijk verschrikt, doch heeft daarvan geen verdere gevolgen ondervonden. Onder de hondeu in het honden- asyl te 's-Ilage gebracht, wegens overtreding der muilkorveuwet, is, wellicht tengevolge van de be perkte ruimt hondsdolheid geconstateerd, zoodat ui de houden, ten getale van ruim 80, ziju af gemaakt moeteu worden. Even over de grenzen, in het dorpje Eeckeren, bij Antwerpen, is een zeer ernstig, maar ook zeer bizonder stoomtram-ongeluk ge beurd. Er is daar eene lijn naar het dorp Wil- marsdonck, welke officiéél nog niet gebruikt werd, en daarom had men er geen bezwaar iu gezieu ter gelegenheid van de dorpskermis kramen op de rails te laten zetten. Alles giug dan ook goed, totdat er op een avond eeu der kramers de lichten van de tram suel ziet naderen. Voor dat hij kon waarschuwen had de locomotief reeds een kraam met porselein omvergereden en den inhoud totaal verbrijzeld. Ongelukkig was dat niet het ergsteonder de overblijfselen vond men het deerlijk verminkte lichaam van een doch tertje vau de eigenares van die kraam, eu aau een anderen kant het lijk van een bediende uit eene wafelkraam. Het dochtertje ia kort daarna bezweken. De locomotief zou zeker nog meer onheil aau gericht hebben, want ze was geheel oubeheerd, doch een moedig werkman wist er op te springen en het gevaarte tot staan te brengen. Iu de puin- hoopeu van de verbrijzelde kraam ontstond braud door de petroleumlampengelukkig werd men hem spoedig meester, anders ware de geheele kermis iu vlammen opgegaau. Over de oorzaken van dit ernstige ongeluk is meu het uog geenszins eens. De machinist zegt, dat hij van zijue machine afgevallen is, en hij kwam dan ook het onheilstichtend gevaarte na- hollen, maar auderön Zeggen, dat hij in een her berg waa afgestapt eu dronken was. Inmiddels is hij aangehouden. Te Tanagra is dezer dagen een roode aarden vaas opgegraven, welke door Phi- dias, deu beeldhouwer der Grieksche oudheid, moet gemaakt zijn. De vaas is naar Athene gezonden, met nog eeu paar andere merkwaardige kunstvoorwerpen: een groot basreliëf van vijf krijgslieden, dat te Thespis eu een beeld dat te Coriuthe werd ge vonden. Bjj het afbreken van den toren der St. Servaiiuskerk te Maastricht ia gebleken dat deze mot een gewicht van 35,000 kilo lood was belegd. Zaterdag 6 October zal eerst de betrekkelijke snelheid van den meer besproken 18-jarigeu hit vau deu Heer De Jong, te Nieuw- Veunep, beoordeeld kuuueu worden, omdat hij dan te Hoofddorp loopeu zal tegen de voor naamste wielrijders uit ous laud. Meu verwacht er o. a. de hh. Huysser eu Scheltema Beduin. De baau zaal weer 3 kilometer lang ziju; het beste record van deu hit ia 4.31 in. Als prijs is door een commissie van iogezeteuen een luxe- voorwerp van f 25 uitgeloofd. De Prins van S c h w a r z e n b e r g heeft eeu vermogen van 130 millioen gld. na gelat/u. De erfgenamen zullen dientengevolge eeue kleine 5 millioen gulden aan den fiscus te betalen hebben. Aau het U. D. wordt medegedeeld, dat sedert geruimen tijd bij de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen proeven ge nomen zijn om lot de kenuis te komen van de doelmatigste wijze van verwarming der bagage wagens (in het belang der beambten). Het ligt toch in deu aard der zaak, dat deze voertuigen met hunne wqd openschuivende deuren, die bij aankomst op elk station geheel moeten wor den geopend tot het iu- eu uitladen van koop mansgoederen en bagage, niet op dezelfde wijze kuunen wordeu verwarmd als de gesloten rijtuig- afdeelingan, waarin de eenmaal verwarmde lucht lang hare warmte behoudt. Reeds iu de maand Maart vau het vorige jaar nam men proeven met groote en met kleine vulkachels, met briquetten-inrichting en met warmwateretoven. Uit de proeven moet voorloopig zijn gebleken, dat briqueiten-verwarmiug de voorkeur verdient; men is dientengevolge aangevangen met in een 80tal bagagewagens de noodige inrichtingen daar toe aan te brengen. Blijkt het, dut deze wijze van verwarming in de praktyk blijft voldoen, dan zal zjj ongetwijfeld tot alle bagagewagens worden uitgebreid. Öp delange lijst der schouw- burgbranden valt weder eeue nieuwe ramp te plaatsen. Het druk bezochte Olympic-theater te Londen namelijk is gedeeltelijk door de viam- meu vernield. BI ij kens de pas verschenen offi- oiëele statistieke opgaven over de maaud Augus tus, ziju in de verloopen 8 maanden van dit jaar iu het Yereenigd Koninkrijk van Groot- Brittannië en leiiaud iugevoerd 1,116,444 oen- teuaars ooler, ter waarde van 5,916,121 tegen 1,070,4,23 centenaars ter waarde vau JE 5,547,765 in het overeenkomend tijdvak van 1887. Uit Nederland kwam daarvan in 1888: 105,709 cen tenaars ter waarde van 514,263, tegen 117,332 centenaars ter waarde van 574,762 in 1887 ea 259,237 centenaars ter waarde ran 1.253,720 in 1886. Dus aanhoudende achteruitgaug. Iu Augustus 1888 was overigens de invoer uit Ne derland 18.541 centenaars tegen 15,272 ia Augustus 1887 en 86,657 iu Augustus 1886. De invoer van kunstboter was in de afgeloopen 8 maanden van 1888 729,778 centenaars ter waarde van 2,091,526, tegen 784,547 cente naars ter waarde van 2,422,665 in 1887. Uit Nederland kwam daarvan in 1888: 669,412 centenaars ter waarde van 1,895,240 tegen 730.479 centenaars ter waarde ran 2,243.893 in 1887. Of de nieuwe wet op de margarine op deze vermindering vau invloed is valt uog moei lijk te zeggen. Markwaardig ia zoowel bq boter als bij kunst boter de toeneming der invoeren uit niet afzon derlijk genoemde landen. Bij de boter moeteu de aanvoeren uit Finland en Nieuw-Zaeland hiervan voornamelijk de oorzaak ziju, bij dc kunstboter de aanvoeren uit Frankrijk. De aanvoer van kaas was 1,218,791 cente naars ter waarde vau 2,889,223 in 1888 tesren 1,96,922 ceutenaars ter waarde van 2,836,754 iu 1887. Uit Nederlaud kwam hiervan 206,704 centenaars ter waarde van 522,866 in 1888 tegeu 247,161 centenaars ter waarde van 594,698 iu 1887. Dus ook op dit gebied gaan wij ach teruit, voornamelijk door de toenemende con currentie uit de Vereeuigde Staten, die aan houdend meer aanvoeren. Toch zijn er teekenen, dat ook deze Amerikaansche handel niet meer zoo bloeieud is als voorheen, voornamelijk we gens den last welken de „kunstkaas" geeft. Al moge het strekken om „erg" fatsoenlyk te schijnen, het staat mal als men het ziet, maar uog maller is de iudruk, wanneer men t leest; De Heer A. trad aau den arm van zijne verloofde de zaal binueujuffrouw B. naderde, aan haar arm haar aanstaanden echtgenoot met zich voerende, enz. Alleen als die heeren blind, lam of beschonken waren, zou die houding verklaard kunnen worden, die nu de mode wil invoeren. ArnhCl.) Het tekort in de gemeentekas van Geut zou, volgens het Vlaamsche blad Het Va derland, 200,000 frank, de borgtocht van den gemeente-ontvanger slechts 100,000 frauk be dragen. Om eeu denkbeeld te geven van de uitgebreidheid van het gerechtelijk onderzoek, diene dat er meer dan 250 „rogatoire commis siën" zijn verzonden, dat zijn vraagpunten om daarop de ontvaugers in verschillende gemeenten te hooreu, die gelden aan de gemeentekas te Gent hebben overgemaakt. Ook worden door de poliiie alle personen gehoord, wier aauslag on- iuvorderbaar is verklaard, ten einde te weten te komen of zij inderdaad niet betaald hebben. Men verhaalt verder, dat het ondergeschikte personeel op het kautoor van den ontvanger aanhoudend verwisseld werd, en dat er od het oogenblik alleen jongelieden van 17 tot 20 jaar werkzaam waren. Ook in dat opzicht liet de ontvanger zqu commies geheel de vrije hand. Aanstaanden Zondag, 30 Septem- ber, zal er te Utrecht in het Gebouw vau kun sten en wetenschap een bakkers-congres gehouden wordeu van patroons en gezellen, om te beraad slagen over eeu op te richten pensioenfonds voor bakkersgezellen. Melding makende van het op han- den zijnde vertrek van Dr. Mezger uit Amsterdam merkt de lijd op, dat napleiten uiet helpt. Dr. Mezger gaat heen het contract met het con sortium van Wiesbaden is reeds voor veertien dagen geteekend en hq neemt zijue hooge patiënten mede. Toch, zegt genoemd blad, behoeft onze stad niet te wauhopen, evenmin zij onzer landge- nooten, die tegen eene kostbare buitenlaudsche reis opzien. Sedert een zestal jaren toch oefent Dr. R. Ter Cook, arts, nasst Dr. Mezger, alhier met het uitnemendste gevolg en de beste resul taten de massage uit geheel in den geest en naar de methode van zijn beroemden collega, zoodat het dan ook vooral iu de laatste jaren geen geheim meer was, dat meest alle stadge- nooten, aanzienlijk of gering, de hulp van Dr. Ter Cock inriepen voor kwalen, die door wrijven of knijpen het best worden genezen, ook omdat Ur. Mezger geen andere patiënten behandelde dan die in het Amstel-Hotei tot hem kwamen, wat voor velen dikwijls Diet mogelijk is. Uit Wiesbaden wordt aan de Ber liner Börsen-Zeitung gemeld, dat Dr. Mezger dezer dagen met deu hofraad Bauer en den Heer Bernhard Sehiff uit Wiesbaden de definitieve overeenkomst heeft gesloten, waarbij de dokter de opperleiding op zich neemt »an het op te richten groote Wiesbadensche had-établissement. Dr. Mezger zal reeds in den loop van dit jaar voor goed naar Wiesbaden verhuizen en voorloopig zijne praktijk uitoefenen in het gebouw, dat door de maatschappij tijdelijk daarvoor is ingericht. Te Havelte (Dr.) werden Donder dag dood langs den weg gevonden zekere Jan Streuk, boerenarboider, en zijn 10-jarig zoontje. Den laatsleu tijd leidden zij een zwervend kom merlijk leven, zoodat men gelooft, dat beiden door uitputting ziju bezweken. De beide Alpenherders, die g ear- resteerd zijn als verdacht van moord, gepleegd op Dr. Schieck, zijn Jacob Kuhn, te Tartsch, oud 72 jaar, en Joseph Schopf oud 34 jaar, te Mals. Teu huize van Kuhn ia gevonden da pas poort van Dr. Schieck, eene briefkaart van Mevr. Schieck, een deeltje van Baedekers reisgids, enz. Bij de lqfviaitatie aau Schopf kwam een priem van Dr. Schieck te voorschijn. Iu het verhoor hebben beideu verklaard, dat de vreemdeling eenige uren bij hen op den Alp heeft doorge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2