MARKTBERICHTEN, BEURSBERICHTEN, Laatste Berichten. Voor geest en Hart. De wijze, waarop men eene vriendelijk heid bewijst-, bepaalt hare waarde. Wie het ei eten wil, moet eerst de schaal breken. Beschaving is een kapitaal, maar het moet goed worden uitgezet. Uw geheim is, zoo lang gij zwijgt, uw gevangene; spreek het uit en gij zijt de gevangene. Verwaandheid is doorgaans het ver nis der bekrompenheid. Ter behartiging. Als gij onder 't leed gebogen, Haast den moed gewonnen geeft, Blik uw heerlijk kind in de oogen, Eu uw heldenmoed herleeft. Mocht gij hier reeds 't heil begeeren Van het Hemelsch Koninkrijk, Word zelf, naar 't gebod des Heeren, Eerst den kinderkens gelijk. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Kerknieuws. BERLIJN, 3 Oct. Tengevolge der can- didataur vau den hofprediker Stoecker to Berlijn big de aanstaande verkiezingen voor de Pruisische Kamer van Afgevaardigden is het tusschen de conservatieve partjj en de gematigde middenpartij alhier tot eene breuk gekomen, daai eerstgenoemde Stoec ker volstrekt candidaat wil stellen, en de laatste zich hiermede niet kan vereenigen. Verscheidene verzoeken van Mevrouw Geffcken om tot eene audiëntie bjj Von Bis marck in Friedrichsruh toegelaten te worden, zijn zonder gevolg en onbeantwoord ge bleven. Geffcken zal weldra naar de voor de instructie bestemde gevangenis alhier worden overgebracht. Zjjne echtgenoote zal hem naar Berlijn vergezellen. Tot dusver is het verzoek om hem onder borgstelling voorloopig vri) te laten van de hand ge wezen. Naar gezegd wordt, zullen op ver langen van den Keizer pogingen in het werk worden gesteld om alle afschriften van het dagboek van Keizer Frederik, die nog in particuliere handeu zijn, terug te bekomen. De in beslag genomeue exempla ren zullen in het koninkljjk huisarchief worden bewaard. De Regeering zou thans de lijst bezitten van de particuliere per sonen, wieu de overledene Keizer afschrift ten van zjjn dagboek ter hand heeft gesteld. Het moeten omstreeks 20 personen zjjn. Het Berl. Tagéblatt bevat het bericht, dat Von Bismarck de toestemming van den Kei zer voor het proces tegen Geffcken alleen ge kregen heeft door met zjjn ontslag te dreigen. Dit bericht heeft zekerlgk bevestiging noodig. PARIJS, 3 Oct. Verscheidene bladen zeggen, dat er ernstige berichten van Haïti ontvangen zjjn. Tusschen de Generaals Boi- ron en Telemaque zou eene botsing hebben plaats gehad, waarbj) de laatste met een aantal zjjner officieren zou gedood zjjn. zoek bleek, dat zij baar koreet zoo stijf geregen had, dat bij de inspanning van[|liet dansen een bloedvat is gesprongen. De verloofde van het meisje is geheel ontroostbaar. Uit de opgave van Bureau Veritas blijkt dat in de maand Aug. zijn verongelukt 98 zeilschepen waaronder drie Nederlandsche. Onder de 13 verongelukte stoomschepen komt geen Nederlandsch voor. Te Zwolle is een boerenknecht nit Ilaerat, gemeente ZwolLrkerspel, het slacht offer geworden van drie «kwartjesvinders", die hem f 90 atwonnen. De drie daders, die voor gaven boterkoopers te zijn, werden gesnapt, doch daar zij gezamenlijk gespeeld hadden, konden geene termen gevonden worden, om den lummel zijn geld terug te bezorgen. Eene hevige stoomketelontplof- fing heeft plaats gehad in eene meelfabriek te Birmingham. Er werd groote verwoesting door aangericht. Een gedeelte van het puin werd 24 M. omhoog geslingerd. Drie werklieden werden gedood, en vier an dere personen ernstig gewond. De treurige zaak, welke in den nacht van Zondag op Maandag geschied is te Loosduinen, en waarvan wij kortelijk melding maakten, houdt thans alle gemoederen aldaar bezig. Zonder het onderzoek der rechtbank te willen vooruitloopen, meldt men nog de vol gende bizonderheden: Albert van Veen, 45 jaar oud, en landbouwer aan den Monsterschen tol te L., een overigens oppassend man, was Zondag-avond eenigszins ouder den invloed van sterken drauk. Op weg naar huis zijnde, ging hij wat zitten in eene zijlaan in het bosch van de buitenplaats «Bloe- mendaal" van den Heer Lengerke. Ongeveer 10 uur komt daar in de nabijheid de koetsier van genoemden Heer, tevens tolgaarder, genaamd Steiufort. Meenende den roover van vermiste eenden, een otter, te onderscheiden, loopt bij naar den jachtopziener Bakker, die reeds te bed leg en klopt dien op. Gewapend gaan beide mannen er heen en schieten Het gekerm van een mensch doet de beide mannen na 3 schoten verschrikt ophouden. In gejaagde haast wordt de dokter gehaald, en 's nachts half ten geeft de getroffene in de armen van Dr. J. H. Perk den geest. Eeeds vroegtijdig was de Burgemeester ter plaatse en eergisteren heeft de justitie het ongeval verder onderzocht. De afkeuringswaardige onvoorzichtigheid van H. en B. heefi hen zoodanig radeloos gemaakt, dat het noodig is geworden hen te bewaken. Het lijk is intusschen naar Leiden vervoerd. De ver slagens was ongehuwd. Drie hagelkorrels van verschillende nummers waren in het lichaam gedrongen, een daarvan in de hartstreek. Het is nog niet uitgemaakt uit welk geweer het schot kwam, dat als de voor naamste oorzaak van den dood is te beschouwen. Voor de rechtbank te Leeuwar den heeft terecht gestaan eene vrouw van 36 jaren, arbeidster te Tietjerk, ter zake dat zij den 3 Juli 11. toen op last van den ont vanger te Bergum de deurwaarder der directe belastingen met twee kommiezen bij haar kwam, om, wijl zij de verschuldigde personeele be lasting niet kon betalen, haren inboedel in beslag te nemen dien deurwaarder uitgescholden heeft voor «smeerlap" en «afzetter". Zij verklaarde voor de rechtbank, dat zij zoo zenuwachtig werd, toen haar weinig goed wat ze had, opgeschreven zou worden, omdat zij de belasting niet kon betalen. Het zal wel zoo zijn, heeren 1 zeide zij, dat ik het gezegd heb, maar ik was mij niet meer meester door de zenuwen. En terwijl die vrouw dit zeide, begon zij te beven en te schudden, de zenuwen overmeester den haar ook nu weer; bijna machteloos viel zij neer op de bank der beklaagden, en hield hare bevende handen in den mond, als om iets tegen te houdeo, en toen zy dit niet meer kon, hield tij haar boezelaar er voor. De subst. off. van justitie, Mr. Johs. P. Van Outeren, vorderde hare schuldigverklaring, om dat zij die beleedigende woorden tegen een ambte naar in de rechtmatige uitoefening zijner functie geuit had, maar vorderde tevens, dat haar het minimum straf zou worden opgelegd, nl. 60 cents boete. De rechtbank heeft haar daartoe veroordeeld. In een der zalen van Cafe' Suisse t e Amsterdam werd eergisteravond eene vergadering van winkeliers gehouden ter bespreking van een even oorspronkelijk als doelmatig «publiciteits- idée"voorgesteld door enkele heeren, die op de gedachte waren gekomen en de plannen er van op papier hadden gesteld. Dit «publiciteits- idee// zou zijn een reclame-optocht zooals die eenige weken geleden te Groningen en vroeger reeds in andere steden is gehouden. Een zestig tal winkeliers was aanwezig. Er werd over de zaak korten tijd gedebatteerd, maar het scheen, dat zij den aanwezigen, ten minste in don vorm waarin zij hier werd voorgesteld, weinig aanlokte. Ten minste niemand wenschtc op de deelDe- mingslyst in te teekenen, en zelfs onthield de vergadering zich om hare ingenomenheid met het plan te uiten. Zekere T. te Edam, die Vrijdag bij vergissing uit eene flisch met carbolzunr had ge dronken, is aan de gevolgen daarvan overleden. Uit Etten wordt gemeld: De vo rige week werd door den Heer H. Suelder in de Beemden een vreemdsoortige vogel geschoten, die grooter was dan eene eend, met een bek gelij kende op dien van een roofvogel, met een bui tengewoon groote vlucht en met vliezen tusschen de teenen. De Heer S. zond dezen vogel ten ge* jchvnko aan de Eerw. Broeders van het instituut St. Louis te Oudenbosch, die eene prachtige col lectie opgezette vogels hebben, met verzoek hem te laten weten tut wat soort de vogel in quaestie behoorde. Het antwoord daarop luidde: «Da vo gelsoort heet «Cormorant", is uit China afkom stig en wordt door de Chineesche visschers tot de vischvangst afgericht." Er zijn vele menschen, die het druk hebben in hunne betrekking; maar het tref fendste voorbeeld lerert, meent de Arnh. Ct. toch wel een Arnhemsche tapper, die de vorige week voor het eerst het nieuwe station aldaar zag, tei wijl zeer velen zich zelfs het oude Diet meer herinneren. Zijue drukke bezigheden hadden hem niet toegelaten zich zoo ver van huis te verwijderen. Volgons den Courrier dé Bruxelles heeft Mgr. Lavigerie niet minder dan 1000 aanvragen van personen om deel te nemen aan dan kruis tocht tegen de slaxerny. De bevolking van de bizondere strafgevangenis te Leeuwarden vermindert, ten gevolge van het nieuwe strafstelsel, voortdurend. Op den 1 October jl. waren er nog slechts 211 gevangenen aanwezig (hieronder tien levenslang veroordeelden). Sedert 1 Januari jl. is er geen enkele gevangene bijgekomen. Te Amsterdam is een internatio- naal bureau voor handelsmerken en patenten op gericht. Het belast zich met alle zaken voor het deponeeren, het bezorgen van patenten enz. in Nederland, zijn koloniëne en in het buitenland. Voor officieren wier verdien- sten niet ten volle door hunue chefs worden ge waardeerd, moet het een troost zijn, dat, toen Von Moltke zijn ontslag uit den Deenschen dienst inzond, de Minister van Oorlog daarop schreef: «Uwer Majesteits Regeering zal niets verliezen door dezen officier te ontslaan.// In Duitschland worden de boe- schen meer en meer uitgeroeid door de cou ranten, tijdschriften en boeken. Van de 34yg millioen centenaars papier, die Europa jaarlijks verslindt, wordt nl. slechts 22 millioen uit lom pen bereid en het overige, alzoo 127a millioen centenaars, uit Burrogaleu; een der voornaamste surrogaten nu is een langs mechauischen weg bereide houtmassa, welker jaarlijksche productie tot 300 milioen kilo geklommen is; niet zelden vindt men papier dat uit 80 pet. hout en 20 pet. minerale stoffen is samengesteld. Vau alle landen maakt Duit3chiand htt meeste papier en voor namelijk bloeit er de fabricatie van houtstofpapier; er worden jaarlijks ruim 600,000 kubieke meter hout tot papier verwerkt, waartoe ruim zeven buuders bosch moeten worden gekapt. Naar aanleiding van de met 15 dezer in te voeren //poslbladen" een aller ongelukkigst gekozen woord voor de bekende mots d la poste wordt weer de oude quaeetie opgeworpenwat is voor de opplakkiug van postzegels //reebts" of «links//. Do post-administratie, zegt het 2V. v. d. D., spreekt steeds van «links//, en dan bedoelt ze «rechts//, nl. den kaut tegenover de rechter kant van den houder van brief of briefkaart, ze maakt het trouwens duidelijk door op de briefkaarten en op de (veel te weinig gebruikte) gestempelde couverts de nabootsing vau den postzegel in den //linker// (alias «rechter") bovenhoek te drukken. In oogenblikken van twijfel stelle men zich slechts voor hoe de ooutroleerende postambtenaar stempelt. Hij stempelt met de rechterhand, maar natuurlijk liefst niet over de liukerhand. Er bestaat over het algemeen nog te veel schrik voor briefkaarten en vooral voor geze gelde briefcouverts. Iu couranten, die beter moesten weten, vindt men de vrees uitgedrukt dat alle kosten verloren zijn wanneer men op den adreskant zich «verschrijft". Dat is niet zoo. In znlk een geval koopt men voor een halven cent eene nieuwe briefkaart of een nieuw gezegeld couvert, tegen inwisseling van de oude. Tot secretaris der Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen iu Noord- Holland is benoemd de Heer Mr. A. A. Land, secretaris van Haarlem, en tot eere-lid, de Heer P. B. J. ïerf, lid der Gedeputeerde Staten. Het bestuur bestaat-voorts uit de Burgemeesters Mr. G. Vau Tienhoven, te Amsterdam, eere voorzitter; Mr. E. A. Jordens, te Haarlem, voorzitter; H. J. Versteeg, te Zaandam; H. J. Calkoen, te Edam, en J. Ph. Dolleman te Heem stede. Te Londen houden de jongste moorden iu Whitecbapel nog steeds alle gemoe deren bezig. Aauhoudend komen verdere staaltj'es aan het licht van de buitengemeene koelbloedig heid, waarmede zij werden bedreven. Een der moor- deD moet zijn gepleegd onder het venster van eene Joodsche Vereeniging, waar dien avond een bal plaats had. Het geschreeuw van het slachtoffer, als er geschreeuwd is, werd dus waarschijnlijk door het gedruisch daarbinnen gedempt. Het eenige spoor van den misdadiger, dat de politie tot nu toe ontdekt heeft, is een stuk van het schort van een der vermoorde slachtoffers, dat op eenigen afstand van de plaats der misdaad werd gevonden en blijkbaar gebruikt was om de handen enz. van bloed te reinigen. Ook een zeer scherp mes met een blad van 10 Eng. duimen lengte werd gevonden. Het schijnt, dat de moordenaar op verschillende plaatsen met anderen gesproken heeft en dat men thans eenig signalement heeft. Het spoor is mis schien nog niet volledig genoeg om tot de ont dekking te leiden, doch de middelen waardoor men hem in het nauw hoopt te brengen nemen aanhoudend toe. Dat er in de wijk Whitecbapel eene ware paniek heerscht is niet te verwonderen. Trouwens geheel Londen gaat daaronder gebukt. De vreemdsoor- tigste voorstellen worden gedaan. De Times stelt zelfs voor bloedhonden te gebruiken om tot de ontdekking van den moordenaar te leiden. In den hoedenwinkel. Bediende. Do hoed dien u gekozen heeft, Mejuffrouw, is zeer fraai, maar 't komt mij voor, dat hij als tuinhoed wel wat klein is. Mij dunkt deze zou geschikter zijn. Dame. Ach neen, ik zal den eersten houden, hij bevalt mij het bost; bovendien onze tuin is zoo groot niet. Onbevreesd. Dame. Men zegt, dat schapen een vreesaehtigon aard hebben en hier weiden te zamen dertien stuks, zonder zich over dit on geluksgetal bevreesd te maken. Praktisch. Mevrouw A. Over het slechte koken zal ik met mijn echtgenoot nimmer on aangenaamheden krijgen. Mevrouw B. Hoe legt ge dat aan? Mevrouw A. Zeer eenvoudig; ik laat hem zelf het eten koken. Een sluwe hond. Eerste jager. Je hebt slechte hondeu. Zie eens, dit beest loopt voort durend aan mijne zijde. Tweede jager. Die hond weet hoe gij schiet en acht dus aan uwe zijde zijn leveu het veiligst verzekerd. Ook een genoegen. Vreemdeling. Zsg eeus, vriend, waarom staan hier zoo vele kinderen voor dezen winkel? Burger. Ja, ziet ge, hier is zoo even een commis-voyageur binnen getreden en de kinderen weten, dat hij binuen eenige mi nuten er uit geworpen zal worden. Een verkwister. «Is het waar, mynheer Sckrokkenberg, hebt ge uwen jongeten kantoor bediende weder ontslagen?" «Ja, want hy is een lichtzinnig mensch, een verkwister. Iu eeu half jaar tijds heeft hij zich reeds twee maal de maag 6edorveu. De spaarzame. «Vertel mij eens, waarde Heer, waarom rijdt gij, schatrijke man, altijd derde klasse?" «Omdat er geen vierde bestaat." Haarlem, 4 Oct. Gedurende de maand Sep tember 11. is ten postkantore alhier in de Rijks- postpaarbank ingelegd de som van f14,387,36, terugbetaald f6024,4iy3. Het laatste uitgegeven boekje had het nummer 3655. Het Museum van Kunstnijverheid alhier is gedurende de vorige maand door 1156 per sonen bezocht. Voor de aanbesteding van haver ten dienste dor paarden van de Haarlemsche Tramway- Maatschappij, zijn ingekomen vijf insohrijvings- biljetten, waarvan de hoogste de firma Van Dort Go., voor f7,95 de 100 kilo en de laagste de firma J. Leupen Zoon, voor f6,88 de 100 kilo; aan welke laatste de levering is gegund. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM Ondertrouwd: 3 Oct.: P. Steenhoven en W. M. Oudolf. J. H. Eemmers en J. A. Van Suchtelen. P. H. Boom en M. Smit. Getrouwd: 3 Oct.: A. Luyten en A. Scholte. A. H. Blansert en J. Van Egmond.— W. B. Kroeze en A. M. Doeglas. Bevallen: 30 Sept.: H. Van Orden-Lomans, z. 2. Oct.: J. S. Holster-Heuver, d. 2 Oct.: A. Junge- Zunrendonk, z. Overleden: 29 Sept.: J. Rusbach, 9 m. 30 Sept. J. G. Vredenburg, 2 Oct.: C. M. Vink, 3 j. Z. D. H. de Bisschop van 's Hertogenbosch, Mgr. A. Godschalk, beeft benoemd tot Kapelaan te Ammerzoden den Weleerw. Pater A. Hoogen; tot Kapelaan te Nijmegen (H. Franciscus) den Weleerw. Pater L. J. A. Scholtes; tot Kapelaan te Zalt-Bommel den Weleerw. Pater J. Heiligers en tot Kapelaan to Hemen en Leur den Weleerw. Pater G. HarberB. HAARLEM8 Oct. Aan de veemarkt van beden waren de aanvoeren, veikoopen en prijzen als volgt: koeien 22, verkocht 20 voor f 180 a 120, 3 stier verk. 2 voor f80 a B0, vaarzen, verkocht voor f pinken 4 verkocht 4 voor f75 a f 60 graskalv. verk. voor fa nuchtere kalveren 20, verk. 20 voor 7 a 12, schapen, 104 verk. 94 voor f 1 B a 23 Lammeren verk.f af—Varkens verk. c. per B ons. Biggen verk. ,fa Paarden S verk. - f40 a f400. Venlens .verkocht f af Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 80 stapels kaas, 10095 stuks, wegende 20086 kilo, hoog ste prijs f 25,50 middelbare prijs f per B0 kilo AMSTERDAM, 3 Oct. Ter veemarkt heden wa len aangevoerd: runderen, 173 vette kalveren, lste qual. ƒ75,— 2de qual. 0,50 per kilo, 14graskalf 25 nuchtere kalveren,/ 6 a 14, —schapen en lamineren 189 vette varkens 40 a 43 c. per kilo. PüRMEREND, 3 Oct. Kaas: aangevoerd 358 stapels prijs der kleine kaas fmiddelbare 1.15 a 1.20 per kilo; 451 Runderen aangevoerd. vette koeien laag in prijs; melk prijshoudend; gelde- ger in prijs kalfkoeien Vette kalveren aanvoer 162 stuks, prija 50 a 70 c. per kilo, handel matig; nuch tere dito:aanvoer 112 stuks prijs f 8 20 per stuk, stug- geu handel. Vette varkens: aanvoer 163 stuks, prijs 36 46 c. per kilo met viuggen handel; magere dito aan voer 95 stnks, prijs f 12 a 22 per stnk met stuggen handel. Biggen aanvoer: 362 stuks pry, f 3 a 8.— ROTTERDAM, 2 Oct. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 30 paarden, 2084 innderen, 380 vette en graa- kalveren, 9 nuchtere kalveren, 43 schapeu of lamme ren, varkena, 218 biggen, 5 bokken. De pryzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen lste qualiteit 64 e. 2de qnal. 60 c., 3de qnal. 56 c.; kalveren lste qual. 87'/«C. 2de qual. 80 a 75 e., schapen lste qua]. 58 c., 2de qual. 50 c., alles per kilo; varkens lste qual. 23 a e., 2de qual. 22 a c., 3de qual. 21 c., licht soort a c. per half kilo; melkkoeien f120 it 220, kalfkoeien f 150 a 220, stieren f70 it 200, graskalveren f 16 it 35, pinken f a vaarzen f 50 a 110, alles mager vee; paarden f20 a 50. Op de botermarkt werden aangevoerd 107/8 en 103/16 ton; en 1134 stukken per half kilo; prijs le qual. f68, 2e qual. f 54, 3e qnal. f 50 per half kilo 55 a 70 c. SCHIEDAM, 3 Oct. Moutwijn, per ned. vat/" 10, Jenever f 15,50, Amsterd. proeft' 16,75, spoeling f 0,70 dito commissie f 0,90. Amsterdam, 3 October 1888. Prijzen cler onderstaande effeotengollolo8t. pCt. de koers. Nederland. Certif. Werk. Sohuld. 2' 7G1»/,, 0 0 8 r 0 0 81 j Hongnrljo. Obl. Leening 1867. 5 Goudleening8 Italië. Obl. Fausel. Leen. 1860-64 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.)5 0 zilver (Jan.—Juli). 5 Obl. buiteul. 1853-84 8 bij Hope& Oomp. Oude Runen 5 Obl. Nie. 8pw. 1867/69 4 1877 Amst. L 20-100 6 Obl. buiteul. 1867, 187176- 1' 4 Portugal. Rusland. Spanje. Turkije. Egypte. 2 4 6 6 4 6', 4 **4 6 6 1876. 0 binnenl. (Perpetueels) Obl. Alg. Schuld 1865 Serie D 1869 C Obl. I.eeniug 1876 N.-Amerlka. Obl. Vereen, Staten 1876. 1877 Columbia. Obligatien Peru. Leeuing 1870 1872 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank. dlvid. Nederland. Holl. ïJz. Spw. Aand. M. tot Bipl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl Indische Spw. Aand Ryn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl. 1878. Zuid-Ital. Spoorw. Obl.. Gr. pw. Maatsch. Aand Baltisehe Spw. Aand.. Jelex Griasi Obl Kiew-Breat Aand6 Knrsk Chark. Obl. ƒ1000,. 6 Morichansk Sjrsran Aand.. Riaiohk Wiaima Aandeden Spw. Chicago N. W. Cert.Aaud.. N. York Lake ïrie W. S. Aand. Illinois Cert. Aand.. 0 Miss Kansas Texas Obl. Cert.. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam ƒ100. 8 0 Rotterdam8 m Gemeente Crediet8 Stad Antwerpen 1887- ltalle. Rusland. Bumenle. Amerika. 6 S div 90»/, 101 101»/, 93 '»/w 93 66»/, 67»/„ 63>/4 102»/, 8»V« 100»/,, Belgle. Oostenrijk Rusland. Staatsl 1854. 1860. 1864.. 1864. 1866. 48 67 16>/4 15>/4 83 104"/, 127 34»/, 15'/,, 13?/, 121'/, 147 120 79 137 94 11 617. 117'/, 577. 857, 100 387, 29 143 29'/,, 1177. 91»/, lll»/4 1047, 103 887, 10974 1157, 14274 1641/, 148 Geldkoar, prolongatie 21/, pet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 3