BINNENLAND. en den graad van ontwikkeling, waartoe dit machtigste volk van Enropa geklom men is, zeker makkelijker tot stand te brengen dan de bekeering der Bulgaren en Serviërs. In deze richting dus heeft Rus land eene vooruitstrevende zending te ver vullen, heerlijker en verhevener dan welke bloedige overwinning ook op het slagveld. Ten slotte laat de Bisschop zich in eer biedige termen uit over Keizer Fraus Jo zef en verzekert, dat hij de politiek nimmer op den predikstoel heeft behandeld en zelfs sinds tientallen van jaren van zijn poli tieke rechten als burger geen gebruik heeft gemaakt. Een scherpe beschuldiging leest men tusscben de regels door tegen de Hoti- gaarsche bewindslieden. Wat willen dan toch mijn tegenstanders van mij? zegt de Bisschop ten slotte. Leef ik misschien vol gens eenigen hunner te lang, daar zij reeds iemand op het oog hebben voor mijn dio cees en die het Magyaarsch idoom is toe gedaan. Or.tzettend6 berichten nopens over stroomingen komen er uit Zwitserland, waar overal het verkeer stilstaat, ernstige schade geleden is en ook het verlies van meu8chenlevens te betreuren is. In den om trek van Bazel werd de Badensche spoor weg gedeeltelijk weggespoeld. Men meldt uit Athene, dat eene vre delievende oplossing van de Turksch-Griek- sche geschilpunten ophanden ismen ge looft dat de Porte den Griekscheu Gezant te Coustantinopel eerstdaags bevredigende verklaringen zal doen. Uit Calcutta, wordt gemeld dat de Chi- neesche Resident in Thibet met de Britsch- Indische Regeering komt confereeren, om de gerezen moeilijkheden gemeenschappe lijk te onderzoeken en te trachtten uit den weg te ruimen. GEMENGDE BERICHTEN. Voor geest en hart. Als men het onkruid te lang laat groeien, verwoest het ook het schoonste koren. Luiheid en een lekkerbek. Zijn de sleutels van 't gebrek. Het is kwaad bieden als de beurs leeg is. Nog beter te buigen, dan te vallen in duigen. Nering-zonder verstand Is schade voor de hand. Ter behartiging. Rjjk te ziju is nog niet zoo gemakkelijk; men moet tevens voorzichtig en verstandig zijn, anders heeft men er op den duur alleen verdriet van. De voorbeelden van menschep, die eensklaps iu goeden doen kwamen en daardoor hun hoofd verloren, dwaze dingen deden, onnuttig het geld verkwistten en ten slotte ongelukkig werden, die voorbeelden zijn er verbazeud veel. Allerlei. Door eene commissie van officieren en burger beambten der Kon. Mill. Acad, te Breda is aan de autoriteiten van land- en zeemacht en 's- Rjjks Waterstaat eene circulaire gezonden, naar aanleiding van het op den 24sten November a. s. te vieren zestigjarig bestaan der Academie. //Het voorstel, door ons gedaan,//zegt de commis sie, //om den 24n. Nov. een kameraadschappelijk reunie-diner te houden, vond algemeen bijval. Daarom zullen wij ongeveer 15 Oct. a. s. alle oud-gouverneurs, oud-leeraren en oud-cadetten oproepen tot deelneming aan dien feestmaaltijd, door de plaatsing eener advertentie in de „N. Rott. Gourant, het Nieuws van den Dag en het Utrechtsch dagblad.// Alweer een echt liberale geest van exclusivisme! Zijn alle oud-gouverneurs, oud-leeraren en oud cadetten van de Kon. Mil. Acad, liberalen, of werd er geen prijs op gesteld, dat de niet- liberalen onder hen deelnemen aan het //kame raadschappelijk// diner? Is dit laatste wél het geval, waarom dan ook niet in een paar bladen van niet liberale inrichting de bewuste adver tentie geplaatst! De mogelijkheid bestaat intus- schen nog, dat men daaraan, door de kracht der gewoonte, niet heeft gedacht, en we meenden derhalve goed te doen met op dit verzuim te wijzen ten einde te handelen in den verzoenen den geest door het vütrechtsch Dagblad// in een zijner jongste artikelen den zonen van hetzelfde land zoo dringend aanbevolen. De Tijd.) Eén treurig einde. Het standje in de berri- berri-commissie kwam gisteren in de Tweede Kamer ter sprake. Men kent de zaak of liever de vertooning. Toen de commissie voltallig was, spatte zij uiteen, omdat daarin een officier was benoemd, die voor jaren geleden met een ander lid der commissie onaangenaamheden had gehad. De Heer Keuchenius zette de zaak op eenigs- zins humoristische wijze uiteen, waaruit men mag opmaken, dat ZEx. door het gebeurde niet zoozeer in het nauw is gebracht, als de N. R. Ct., in hare bekende voorliefde voor dezen Minister, eenige dagen geleden scheen te ver onderstellen. De voornaamste mededeeling was wel, dat de commissie, die trouwens feitelijk reeds is uiteen gevallen, zal worden ontbonden en voorloopig geene nieuwe commissie benoemd. Dit feit is zeker te betreuren en kan slechts den spotlust van den buitenlander opwekken. Eene vertooning als deze is buiten twijfel nog zelden te aanschouwen gegeven en wij kunnen degenen, die ze hebben uitgelokt, daarmee geen geluk wenschen. Niets is meer te betreuren, dan dat door per soonlijke geschillen en veten aan 's lands zaken afbreuk wordt gedaan. 't Is jammer, dat mannen, die het vaderland hebben gediend in hetzelfde leger, datzelfde vaderland niet kunnen dienen in eenzelfde commissie! {Centrum.) De Commissaris des Konings in de pro vincie Eriesland heeft gereedelijk gevolg gegeven aan het tot hem gerichte verzoek van het Be stuur dèrNederlandsche Heide-Maatschappij, en in eene circulaire aan Burgemeesters in zijne provin cie verzocht, dat zij het doel der Maatschappij zooveel in hun vermogen is, zullen willen be vorderen. Ook bij de andere Commissarissen des Konings werden door genoemd Bestuur de belangen dezer Maatschappij, dit} zooveel kan bijdragen tot eene werkverschaffing, dringend aanbevolen. Naar wij vernemen zullen aan het Hoofd bestuur der Afdeeling Posterijen van af 15 Octo ber a. s. gefrankeerde binnen- en buitenland- sche post- en portzegels, benevens de telegram zegels der behandelde post- en telegraafformu lieren verwijderd worden, ten einde die te gele gener tjjd publiek te verkoopen en de op brengst daarvan ten bate der schatkist te ver antwoorden. Gedelegeerden van de verschilleude Ne- derlandsche spoorwegen zullen 17 dezer te Utrecht bijeenkomen om te raadplegen over de beperkte Zondagsdienstregeling. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Lochem (vacature S. v. d. Oye) zal plaats hebben op Dinsdag 30 October e. k.: en dat de herstemming, is die noodig, zal ge schieden op Dinsdag 13 November daaraan volgende. Als curiositeit kan wel worden medegedeeld, dat in een der hotels te Roermond thans verblijf houdt een mijnheer L. uit Parijs, die alleen daar vertoeft om te kunmn visschen. Alleen met dat doel is hij naar Roermond ge- komeu, en reeds heeft hij twee volle dagen daar aan besteed, zonder ook maar een enkel viscbje te kunnen bemachtigen. Men behoeft dus geen bewoner van Engeland te zijn om eigenaardige idees te hebben. Dezer dagen overleed teSaratoga (Ver. St.) de ober-kellner van een voornaam logement aldaar, die een vermogen van 60,000 dollars (f 150,000) nalaat. Een paar jaren geleden reeds deed de Heer Goudschaal eenige aantrekkelijke mededeeliugen orer de cultuur van zijn wijn, dieu bij „Eigenheimer" noemde. Men heelt dat destijds misschien meer als eene aardigheid dan als eene aansporing tot ernstige opvatting van den wijnbouw in ons land beschouwd. Dit doet thans het Mbld. van den Heer Van Hamel Roos naar aanleiding van een proefje van een anderen iulandschen wijn. Dit blad zegt: „Wij ontvingen een monster wijn, bereid door den Heer C. Sipkes, te Haarlem, uit witte Hol- landsche druiven, afkomstig van eene naburige buitenplaats. Hoewel wij door de geringe hoe veelheid verhinderd waren een op grondige ana lyse berusteud oordeel te dezer zake uit te spreken, kunnen wij mededeeleu, dat de eigenschappen van dezen wijn voortri ffclijk waren en geheel heriuuerdeu aan zoeten Eranschen, zoogenaamden deasert-wijn. Wij raden den Heer S. teu zeerste aan, zijne proefnemingen voort te zetten, en zijn overtuigd dat de beide groote factoren bij wijn, n. 1. geur eu 'smaak, van zoodanig bevredigenden aard zijn, dat een dergelijke Holltindsche wijn een geduchte coucurreut voor den Franschen zonde kunnen worden, gesteid natuurlijk dat ook een nauwkeurig scheikundig onderzoek bevredigende resultateu zou opleveren. In de Brusselsche tentoonstel- lingsloterij is op nummer 626952 de prjjs van 100,000 fr. gevallen. Een der prijzen van 25,000 frank viel op het lot van een werkman met een groot gezin te Gilly. De beroemde Fransche kunst- schilder Meissonier wilde eens een wit satijnen waaier, dien ziju kleindochtertje teu gescheuke had gekregen, met een aquarel versieren. Neen, groopasprak het aDgstige kind ik laat mijn nieuwen waaier niet met uwe vuile verf bederven. Wie heeft nu gelijk, zei Meissonier tot een zijner vrienden het eenvoudige kind, die haar waaier blank wil houden, of eene Keizerin, die mij een schat zou betalen om een waaier te bezitten met een aquarel van mijne hand? De volgende voorpostzegelver- zamelaars ongetwijfeld interessante mededeeling wordt uit Soerabaja aan de Loc. geschreven: Daar hot frankeerloon voor brieven naar Eu ropa sedert van een kwartje tot vjjfiien cent teruggebracht is, zal men dan ook briefomslagen tot laatstvermeld bedrag dienen verkrijgbaar te stellen. //Maar zij zijn er nog niet en daar hij het hoofdkantoor te Batavia nog zoowat 600 stuks briefomslagen van een kwnrtje voorhanden wa ren, werd besloten om op het postzegeltje met velte cijfers het getal 15 te stempelen, dusdoen de zou men die couverten, in afwachting vau de vyftien cent-omslagen, aan het publiek slyien. Een paar dagen geleden had de verdeeling er van plaats. Batavia, Semarang en Soerabaja kregen ieder 200 van die gedegradeerde om slagen. //Weg ziju nu al die briefomslagen; het post kantoor alhier heeft geen eukele meer en even min moeten zij op de andere kantoren te krij gen zijn. Een ondernemend heer te uwent, be- gijpende dat die omslagen wel door de post zegeltjes-verzamelaars voor hun album opge kocht zullen worden, heeft nl. al wat er was in de wacht gesleept; liefhebbers kunnen zich nu tot hem wenden om zoo'n omslag, waarvoor /.ij dan vijftig cent of het dubbele van de oor spronkelijke waarde hebben te betalen.// Naar de Avondpost verneemt, heeft Z. M. de Koning zich niet kunnen vereenigen met de straf, in Juli 11. aan den luitenant der huzaren S. v. d. C. door den waarnemeudeu regiments commandant te 's-Hage opgelegd, ter zake van het bekende voorval in het Kurhaus, en heeft Z. M. bevolen, dat die straf tal worden gerooi- eerd. Bedoelde officier is reeds uit zijn urrest ontslagen. Plaats toch geen Zweed sche 1 u- cifers met de koppen naar boven op een stand aardje. Herhaaldelijk gebeurt het, dat bij 't afstrijken van eftu homje eet ski»pa de geheele doos vlam vat. Nog eergisteren zagen wij er weer een voorbeeld vbd, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. (ff. C.) Voor een nieuw systeem om bij stormweder op een zekeren afstand olie over de oppervlakte der zee te verspreiden, ten einde den golfslag te doen bedaren, is in Duitschland brevet genomen. Een vuurpijl, die met juistheid van boord kan afgeschoten worden, voert een cylinder mede, welke met olie gevuld is, en als die ont ploft, wordt de olie op de gewilde plaats ver spreid. Op de reis van Bremen naar New-York zijn herhaaldelijk proeven met dit toestel ge nomen, waarbij de vuurpijlen tot op 450 M. ver werden geworpen. Door de ontploffiug van een vijftal vuurpijlen op 360 tot 450 M. afstand van het schip, werd eene wateroppervlakte van 140 tot 185 Ma met olie bedekt eu de golfslag al daar getemperd. Naar men zegt, zou de uit vinding gekocht ziju door de Noord-Duitsche Loyd. Voor het vervoer van erts uit de Gellivara-mijnen in Zweden Daar de kust, heeft de Noorweegsch-Zweedsche Spoorweg-Maat schappij transportwagens van zeer sterke con structie met een buitengewoon draagvermogen van 25 ton aangeschaft. Zij ziju voorzien van 3 assen en van VVestinghouse- eu handremmen. In Amerika wordt een transportwagen gecon strueerd met acht wielen en een draagvermogen van 100,000 kilogram. Inde Ne w-Y orksche bladen werd in éec week het overlijden bericht tan zes men- sc'nen boven dc honderd jaar (vijf vrouwen en een man). De oudste was eene vrouw, die hon derd vier jaren oud was. Een ondernemend Amerikaan is op het vernuftige denkbeeld gekomen, om schouw burg-programma's vae eene bisoudere soort te rnakeu. In de veronderstelling dat hst publiek bij alle kunstgenot, toch hst lichaam niet gaarne vergeet, liet hij van een fiju, zoet deeg, blaadjes maken, die veel op schrijfpapier gelekeu. Hierop wordt niet met drukinkt, maar met Verdunde chocolade, behalve eenige korte stukjes, het programma gedrukt. Nadat het blad eerst als programma dienst heeft gedaan, voldoet het in de pauze, voor zoover er dan nog zijn, aan zijne eigenlijke bestemming. Deze nieuwe soort van programma's moet bizonder in den smaak van het publiek vallen. De uitvinder Verwacht er zelfs eene vermeerdering van het theater bezoek van. De brievengaarder R. G., van het hulppostkantoor te Ubbergen, is Woensdagmid dag iu hechtenis genomen en naar de gevange nis te Arnhem overgebracht. Hij wordt beschul digd van verduistering van verschillende sommen geld, Welke hem ter verzending per post waren toevertrouwd. Bjj Artena in den omtrek van Rome is een Heer, die zich met zijn secretaris per rijtuig tisar Valmoutoue begat om zijne werklieden te betalen, niet ver van het spoorweg station op klaarlichten dag door drie roovers aangevallen en doodgeschoten. De secretaris werd zoo zwaar gewond, dat ook hij weldra overleed. Door dadelijk toegesnelde hulp werden de roovers verhinderd zich van het geld meester te maken, dat de ongelukkigen bij zich hadden. De moord heeft te Rome grooteu iudruk ge maakt, te meer daar te Artina in de laatste jaren herhaaldelijk bloedige moorden, o. a. op verscheidene Syndicusseo, werden gepleegd. E u dadelijk ingesteld onderzoek heeft tot nu toe nog tot geen enkel resultaat geleid, en Wel voor namelijk omdat de bewoners een hardnekkig zwijgen bewaren. Ook uit Sicilië komen voortdurend onrustba rende berichten omtrent de openbare veiligheid. Behalve de aanhouding te Scalilli, gevolgd door moord, waarvan wij onlangs melding maak ten, werden, enkele dagen te voren, op den straatweg, welke van Moureale r.nar Palermo voert, twee lijken gevonden. Indien de politie de bende, waaronder zich verscheidene ontsnap te boeveu uit de gevangenis te Trapani bevinden, niet spoedig in handen krijgt, vreest men dat het kwaid zeer zal toenemen, te meer daar op het platteland groot broodsgebrek wordt geleden. Angeli maakt 4 portretten van Keizer Wilhelm, alle in generaalsuniform, maar respectievelijk met het kruis van St. Andreas, S:. Etienue, den ketting der Auuonciade en de Kousenband-orde er op, want de vier por tretten zijn bestemd voor den Czasr, Keizer Erans Jozef, Z. H. den Paus en Koningin Victoria. Over eene onbegrijpelijke vergissing van een Engvlsch oorlogsschip bij het lossen van een seiuschol, deelt een te Singapore verschijnend blad het volgende mede: „Toen de stoomboot „Natal" van de //Messageries maritime,s" te Alexandria voor anker lag, werd zij door een kanonskogel van een Britsch oorlogsschip ge troffen, die den ijzeren scheepswand doorboorde en nog door twee kajuiten heendrong. Gelukkig bevond zich niemand in deze kajuiten. Eenige officieren van het Eng/lsche schip namen de aan gerichte schade in oogenschouw. Zij zeiden, dat hit stuk bij vergissing met scherp wus geladen. Bazaiue's zoon zal de nagolaten papiereu van zijn vader uitgeven. De grootmoedige FlorenceNight- ingale vooral bekend door de zelfopoffering en menschenliefde door haar gedurende den Kriinoorlog betoond, als verpleegster in de En- gtlsche hospitalen is thans, op 65-jarigen leeftijd, bepaald gebrekkig geworden. De spoorwegdirectië n inOosten- r(jk zuilen, voor hit vervoer van personen, voor bet meerendeel aanschaften communicatie-rij tuigen. Deze rijtuigen ziju zoowel voor de reizi gers nis voor de conducteurs geriefelijk, daar de reizigers zich gemakkelijk kunnen bewegen en de conducteurs de portieren niet meer behoeven te openen. Ook ten opzichte van het vervoer van bagage wordt in Oostenrijk verandering gebracht. Aan de school tefAchlum (Fr.) ziet men nog een nest met jonge zwaluwen. De ouden beijveren zich hen te verzorgen. Ho ede Koningin vanZweden van hare zenuwachtigheid wordt genezen. Zij slaat om 7 uren op, brengt zelf hare kamer in orde (vegen incluis) en drinkt dan een glas melk. Vervolgens gaat zij in den tuin werken tot 12 uren; dau ontbijten, een uur rusten en tot 6 oren weer in den tuin werken. Dan een douche en het middagmaal; te 9 uren naar bed. Vanwege de Neder 1. Electric i- teitemaatschappij is te 's-Hage in de straten een aanvang gemaakt met het leggen der onder- grondsche kabels ten behoeve van de electrische verlichting. Trok in den 1 a a t s t e n t ij d het 7h o u- gerlijden" van zekere personen de aandacht, ia de Geldersche gemeente Berg voelt men «ich sterk in het „eiereten". W. H. vrachtrijder uit het naburige Lengel ging op eene weddenschap in om 40 eieren binnen éen uur tijds op te peuzelen; 3 min. moesten ze in kokend water gelegen hebben; gedurende dien tijd liet onze „eiereter" zich verleiden een stukje voor te dra gen. In het vuur zijner improvisatie Vergat bij zjjne eieren, die nu zoo hard als een steen waren. Na ziju 32>te ei verorberd te hebben verklaarde hij niet meer te kunnen,. Genoemde W. H. uit Lengel heeft echter zijn meester gevondeD. W. B. te 'a-Heerenberg wou bovengenoemde wed denschap II. Zondag met glans. Hij liet zijne eieren niet hard worden. Bij het souper had zijn kostbaas niet kunnen merken, dat ziju oom- mensaal reeds iets had gegeten. In Duitschland zijn procvon ge nomen, die schijnen te bewijzen dat tering door inademiug van heete, droge lucht kan genezen worden. Twee doctoren betwisten eikaar de pri meur van de ontdekking. Baron Rothschild uit We en en heeft onlange te Odessa waar hij eenigen tijd verblijf houdt benauwde oogenblikken beleefd, door de overgroote belangstelling zijner stamge- nooten. Hij bezocht namriijk, op verzoek van het kerkbestuur, de Israëlietische synagoge. Maar nauwelijks was hjj daar, of er ontstond een ver vaarlijk rumoer onder de aanwezigen, die iu hun ijver om den beroemden man te zien, elkander drongen, stampten, scholden en schreeuwden. Verschrikt vluchtte Rothschild door eene zijdeur naar buitenmaar een deel der nieuwsgierigen volgde hem en was langs eeu naderen weg, eer der dan hij voor zijn logement, Hotel London. Toen de Boroti daar aankwam werd hij er opgewacht door eene talrijke menigte, die onder luid gejuich op hem aandrong en hem deerlijk in het nauw bracht, toidat eindelijk de hötelbe- dienrieu met behulp van krachtige stompen en slagen hun ontstelden gaat bevrijdden van zijne bewonderende geloofsgeuooteu. Onder den titel van The World Silent is onlangs door het doofstommen-instituut te Philadelphia eene courant gesticht. Zetters, druk kers, correctors, redacteurs, alleu ziju doofstom. Van welingelichte zijde deelt men aan het Dagbl. van Z. H. en s' Gr. m> d", dat Ür. Mezger geen directeur wordt van het sanatorium te Wiesbaden, maar eerste geneesheer. Eene beloouirig als zoodanig wordt hem niet uitgekeerd. Hem wordt alleen eene villa ter be schikking gegeven. Voorloopig, totdat het sanatorium en de villa voor den geneesheer zullen zijn voltooid, zal Dr. Mezger zijn intrek nemen in het Victoria-hotel, hetwelk 150 kamers telt. Door Dr. Mezger zal van iederen door hem behandelden patiënt eene vaste uitkeering worde n verstrekt aan het bestuur dor maatechahpij, welke bet sanatorium exploiteert. De aandeden in bedoelde maatschappij, welke tot een vasten koers worden geplaatst, worden niet als gewone fondsartikelen aangeboden, maar voor eenige familiëu verkrijgbaar gesteld. De inschrijving is verzekerd door eeuige voorname bankiershuizen in Duitschland. Het kapitaal voor Nederland afgezonderd, is betrekkelijk niet groot. Zeer moeilijk. Een reiziger voor zeker han delshuis kwam als getuige voor de rechtbank.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2