BINNENLAND. kau tvordea de te Rome gevestigde Franscho scholen insgeljjks aan eene inspectie te onderwerpen. Uit het Noorden van Italië komen weder treurige berichten betreffende den hoogen waterstand der rivieren. Uit Sondrië wordt bericht, dat de spoorwegdienst op verscheidene plaatsen weder is gestaakt en de aangebrachte herstellingen aan den spoor weg opnieuw door het water zijn vernield. De Tartano en de Lario en verscheidene andere rivieren zijn opnieuw wassende. Het Comomeer is zeer onstuimig. In 1887 verlieten ruim 300,000 men- scheu Rusland voor goed. De Novoja Vremja berekent dat ieder minstens 200 roebel mee neemt, zoodat het land daardoor 60 millioeu roebel verloor. En de Duitschers, die zich daar vestigen, komen veelal met leege beurzen. Te Zanzibar loopt een gerucht, dat de aan den Sultan toebehoorende stoom boot Swordsman, toen zij in een der havens aan de kust was om eenige Britsche onder danen af te halen, door een Italiaansch oorlogsschip werd genomen. Eene Britsche expeditie, naar Kepi (aan de Westkust van Afrika) gezonden, om den in April 11. gepleegdeu moord van Kapitein Dalrymple en de zijnen te wreken, heeft, na een hevig gevecht met de inboor lingen, de stad Tavieuwe ingenomen. De inboorlingen verloren ongeveer 500 man; de Britsche troepen 60 (voor het meeren- deel bevriende inlanders, die zich bij de expeditie aansloten). De twee voornaamste aanvoerders en de moeder van den overleden Koning werden gevangen genomen. Wij gaan vooruit. Het Vaderland bespreekt de straatschenderij in verband met het vertrek van Dr. Mezger uit Amsterdam en zegt daarbij o. m. het volgende: //'t Werkzaamste middel om ruwheid te keer te gaan is het volk te besctaven. Goed en alge meen verkrijgbaar onderwijs (wij zeggen niet openbaar onderwijs alleen), waarvan opvoe dende kracht uitgaat, moet daarbij wel vooraan staan.// Inderdaad wij gaan vooruit. De tijd is nog niet ver achter ons, dat van liberale zijde slechts in de meest afkeurende termen over het bizonder onderwijs kon worden besproken. Dat onderwijs deugde tot niets; in tegendeel, het bracht slechts bederf aan, daar het de onverdraagzaamheid aankweekte en het volk verdeelde in twee vijandelijke kampen. Bovendien kon het onderwijs van //dompers// slechts de beschaving tegenwerken. En thans? Het volk moet beschaafd worden en niet door openbaar onderwijs alleen, zegt het liberale Va derland. De groote Von Bismarck en zijne reptiliè'n. Sedert de openbaarmakingen uit Keizer Erederiks Dagboek heeft de dagbladpers al heel wat papier daarover zwart gemaakt. Zelfs de Rijkskanselier, de machtige Yon Bismarck, werd er door uit zijne rust opgeschrikt en verliet Friedrichsruh, want de overleden Friedrich liatte seine Ruhe gestortde doode Erederik had zijne rust gestoord. Eerst heette het: Het dagboek is een valsch stuk. Later, dat de zinnen en aan halingen uit hun verband waren gerukt. Daar na, dat hier en daar wel feiten waren aange haald, die met de waarheid strookten; eindelijk, dat er veel in was vervalscht en verkeerd voor gesteld. Ten slotte dat niemand dan een Reichs- feindliche in staat was zoo iets in het licht te geven. Dat waren de oordeelvellingen en van Von Bismarck zelf en van hen, die om den wille van het smeer aan zijne rokspanden hangen, van de reptiliën, die zingen zoo als de meester hun het deuntje voorfluit, En wat is nu ten slotte gebleken Dat al die hooge politieke woordvoerders, die goed ingelichte, de wetenschappelijke pers eindelijk, dat de groote Von Bismarck en zijn aanhang allen glad mis hadden geprofeteerd. Het is gebleken, dat de mededeelingen uit het Dagboek geenszins apocrief zijndat ze door geen Reichsfeindliche zijn in het licht gegeven. Dat de man, die ze aan de Deutsche Rundschau bezorgde, niemand anders is dan de zeer ortho doxe, zeer Duitsch gezinde, de zeer geleerde professor in het staatsrecht, Geffcken, een vriend en vertrouweling van unser Eritz. En nu het gebleken is, dat én Von Bismarck én zijne speurhonden op politiek gebied zich deerlijk hebben vergist, zullen zij zeker de wijze party kiezen, en laten alles blauw-blauw, en zwijgen de zaak dood. Von Bismarck's trots laat zulks niet toe, te meer, daar 's mans gloriekrans door het dagboek wat minder helder stralend wordt. De haat en wrevel keert zich niet alleen tegen prof. Geffcken, maar zelfs tegen den edelen Fre- derik. De Köln. Ztg. schaamt zich niet te schrij ven: //Het verlangen om in zijn Dagboek bij het bewonderend nageslacht een gedenlcteeken op te richten voor zijn geest, was bij Frederik sterker dan de verplichting, om zijn zoon, zijne dynastie en zijn vaderland in aanmerking te nemen//. En zulk eene hoogst beleedigende taal duldt de zoo licht geraakte, de zoo teergevoelige Von Bismarck, die zich zoo licht beleedigd gevoelde, tegenover een overleden keizer. En een keizer duldt, dat men de nagedachtenis van zijn edelen vader op deze wijze hoont? Waarlijk onze tijdgeest duldt veel, waarover het nageslacht bij het vernemen zich zal ver bazen. (V. W.) De Nederlandsclie Vereeniging tot bevor dering van Zondagsrust heeft zich opnieuw tot de maatschappijen van vervoer in Nederland gewend met het verzoek, om bij het vaststellen van zomer- en winterdienstregelingen deze zoo danig in te richten, dat het personeel althans twee Zondagen in de maand vrij van dienst zal zijn. Naar de N. P. D. Ct verneemt, zal de nieuwbenoemde Gouverneur van Suriname, jhr. Mr. De Savornin Lohman, niet voor December derwaarts vertrekken. De Delvenaar kan het bericht van een der bladen tegenspreken, als zou eerlang door een anti-revolutionnair lid der Tweede Kamer een voorstel gedaan worden tot het afschaffen van den vaceine-dwang. Wel schijnt dit plan bestaan te hebben, doch het is opgegeven, zoodra bekend werd, dat de Begeering voornemens is zelve eene wijziging van de wet op de besmette lijke ziekten aanhangig te maken. De Minister van Binnenlandsche Zaken, geeft onlangs uitgemaakt, dat de gemeenteraden bevoegd zijn bij verordening te bepalen, dat de openbare onderwijzers zich onthouden moeten van privaatonderwijs te geven. //Art. 35 der wet (aldus luidendehet is den onderwijzers op straffe van ontslag verboden handel te drijven of eenige nering of beroep, behalve het geven van onderwijs, uit te oefenen), zegt de Minister, laat den raad bevoegd in het belang van het onderwijs in de gemeente, eene beperkende be paling vast te stellen.// Door den Minister van Justitie is bepaald, dat het Algemeen Politie-blad wekelijks een dag eerder dau vroeger het licht zal zien. Dien tengevolge is het Politie-blad in de vorige week reeds op Zaterdag aan de verschillende autoriteiten en beambten bezorgd, en behoeft het dus voortaan niet meer op Zondag door postboden besteld te worden. Naar men ons mededeelt, is de transfor matie van de geweren door het Departement van Oorlog gegund aan eene firma te Luik, welke de bewerking in Nederland, waarschijnlijk te Maastricht, zal laten uitvoeren. Bij beschikking van den Minister van W. II. en N. is o. a. bepaald, dat de Commies 4e kl. der posterijen P. C. Isitig, met ingang van 1 Nov. a. s. zijne functiën zal uitoefenen ten post kantore te Overveen. De redactie van het Maandblad tegen de Vervalsching van Levensmiddelen deelt mede, dat zij, de overtuiging verkregen hebbende dat van ofïiciëele zijde het gewichtige vraagstuk der levens middelen-controle niet behoorlijk wordt behartigd, het initiatief zal nemen tot eene uiet-ofliciëele krachtige controle, waarover zij hare inzichten en plannen nader zal uitzetten. GEMENGDE BERICHTEN. Men schrijft uit Londen: De scheepvaart is tegenwoordig in een zeer bloeienden toestand. De vrachten zijn hoog en er is voor sommige doeleinden zelfs schaarschte van geschikte schepen. Eene ware uitkomst na de langdurige malaise, waaronder deze tak van industrie heeft geleden. Uit een briej van de Ex-Keizerin Eugenie. In een bekend geworden correspondentie zegt de ex-Keizerin het volgende van den tnenma- ligen Kroonprins van Pruisen en Generaal Moltke, die in 1857 Parijs bezochten: //De Prins is een rijzig en schoon man, bijna een hoofd grooter dan de Keizer; hij is slank en blond, met een strookleurigen snorbaard, een Duitscher (zooals Tacitus de Germanen be schrijft) vol ridderlijke hoffelijkheid, en met het voorkomen van een Hamlet Hij wordt vergezeld door een zekeren Generaal Moltke (of een dergelijke naam), een stil, teruggetrokken man, m/.ar volstrekt geen droomer, die een scherpen blik heeft en iemand door zijne tref fende' opmerkingen verrast. Zij zijn een ont zagwekkend volksras, die Duitschers 1 Louis (de Keizer) noemt hen het ras der toekomst! Bah! Zoover zijn wij echter nog niet I Ten gevolge van het gebruik van een varken, dat grooteudeels tot worst werd ver werkt, kwam in den aanvang van dit jaar in Reichenbach en omstreken (Saksen) eene epide mie van trichinenziekte voor, waardoor 200 personen werden aangetast en 26 stierven. De worst was meerendeels als braadworst ver bruikt. Het varken was na da slachting niet onder zocht. De geschiedenis van eene trom. Het scherp- schutterskorps van eene kleine Duitsche provincie stad besloot zich eene nieuwe groots trom aan te schaffen, en toen het geld bij inteekening bijeengebracht was, weid een aldaar wonenden instrumentmaker opgedragen er eene in de hoofd stad te koopen of te bestellen. De instrument - maker begreep, dat hij dat geld wel zelf kon verdienen, ouder den schijn vau de trom in de hoofdstad gekocht te hebben. Dus ging hij aan 't werk en maakte de groote trom in zijn eigen huis. De tijd van het jaarlijksch prijs schieten naderde, en de ondernemende winkelier ting naar den kapitein en zside: „De trom is aan gekomen; 'tis een prachtig instrument; ik heb ze thuis." De kapitein besloot, dat de trom met mili taire eer, en muziek voorop, gehaald zou wor den. Aan het huis van den instrumentmaker gekomen, gingen de officieren naar binnen en be wonderden het groote nieuwe instrument, waar van de weerga nergens dan in de hoofdstad te krijgen was. Maar toen men het de deur wilde uitdragen, was er geene ruimte genoeg voor. Nu beproefde men of het door het venster kon veel te nauw! De instrumentmaker is verraden; de menigte, die buiten staat, wordt ongedul dig. Er zat niets anders op dan een gedeelte van den muur tusschen de twee vensters weg te breken otn eene opening te maken, die ruim genoeg was, eu met alle inspanning gelukte het eindelijk de groote trom op straat te krijgen onder gejuich en gelach. In den laatsten tijd wordt van hier aldus schrijft men uit Har'iingen per Engelsche stoombooten een artikel verzonden, waarvan men vroeger niet zoo hoorde, namelijk pooten en koppen van varkens, netjes in vaten gekuipt en afkomstig van de varkensslachterij te Assen. Soms worden op éen keer vau 50 tot 80 vaten verscheept. In den staat Yucatan in Mexico is men eene nieuwe zijwormenteelt begonnen. Meu heeft er namelijk een wilden zijworm ont dekt, met de 3oort Phalaena bombyx (zijdespin ner.-) «erwaut, wiens tonnetje eene zeer goede zijde van eene tusscheu wit en lichtblauw af wisselende kleur oplevert. Eene soort van gom, die de tonnetjes omsluit en niet gemakkelijk weg te nemen is, msakt de bewerking van deze zijde eenigszins moeilijk. De Rugeeriug van den Staat Yucatan stelt pogingen in 't werk om van dit nieuw outdekt laudsproduct voordeel te trekken. De cilinderhoed. Wanneer ge wilt bewezsn zieo, wat de menschen al niet doen uit kracht der gewoonte, sprak een modern philosoof, kies dan een gewonen hoogen hoed, alias ka chel- pijp, tot onderwerp von uwe meditatiëu. Ik durf zeggen, dat er 22,000,000 menschen zijn, die ieder een van die onpraktische hoeden dragen al leen om anderen te behagen 1 Dezer dagen heeft te Berl Ij n een der gevaarlijkste internationale gauwdieven terecht gestaan. Hij is afkomstig uit Russisch Polen en heet Hirsch Isaac Ostrowsky, maar reisde onder den Daam van Graaf Ostrowsky, noemde zich hier en daar ook wel Baron Suchanoff en nam soms bij afwisseling nog andere valache namen aan. Zijne gauwdieverij bestond hierin, dat hij in de hotels des nachts in de kamers der rei zigers wist te komen en hunne brieventasschen, porte-monnaies, enz. weg te kapen. Op die nach telijke tochten droeg hij een zwart hemd, zwart mutsje, zwarte kousen, en wist hij zoo stil en behendig te sluipen, dat wanneer een reiziger soms plotseling ontwaakte, hij toch maar meende te hebben gedroomd. Nadat de dief op die ma nier te Londen, Parijs, Weenen, Rome, Milaan en andere steden jaren achtereen in de hotels die kunstgrepen ongehinderd had voortgezet, werd hij ten slotte in het hotel Kaiserhof te Berlijn op hseterdraad betrapt en gegrepen. Welke voordeelige zaken hij als rondsluipende zwarte gedaante heeft gemaakt, bleek voldoende uit de groote uitgaven, die hij zich kon veroor loven. Hij is nu tot vijf jaar tuchthuisstraf ver oordeeld. Dat iemand sterft aan zeeziekte is een zeer zeldzaam geval. Het is echter, vol gens het British Med. Journal, onlangs voor gekomen aan boord van eene Schotsche stoomboot. Daar is een achtjarig meisje, dat in zeer he vige mate door zeeziekte was aangetast, ondanks alle toegediende middelen, overleden. Eene 70-jarige vrouw uit Drach ten (Fr.), die met bakkerswaren den boer opgaat, verdwaalde dezer dagen in de uitgestrekte bos- schen te Oklerterp. Hoe zij ook zocht, zij kon niet deu rechten weg vinder; de avond viel in en het werd er niet beter op. Haar bejaarde echtgenoot ging uit om haar te zoeken, geraakte daarbij te water, doch werd gelukkig gered. Het oude vrouwtje werd niet gevonden; zij zwierf den geheeleu nacht in de duistere bosschen rond, totdat de zon den volgenden ochtend haar weg verlichtte en zij eindelijk hare schreden naar hare woning kon richten. Verschillende personen worden genoemd als trekker van den grooten prijs der Brusselsche tentoonstelling (100,000 franks), nu ook weer Sophie Tobben, een Hollandsch dienst meisje van 24 jaren, te Ixalles dienende. BI ij kens een ons toegezonden sta- tistieseh overzicht omtrent de Zuid-Amerikaansche republiek Paraguay, telt dat land, hetwelk eene uitgestrektheid heeft van 230,000 vierkante kilo meters, niet meer dan 263,751 inwoners. Andere landen van dezelfde grootte hebben een honderd vijftig maal grootere bevolking. Turkije bv., dat een gebied heeft van 262,404 vierkante kilometer telt 40 millioen inwoners. Von Bismarck gaf te Erederik s- ruhe een groot feest met bal, illuminatie en mu ziek ter tere van het afleveren van de honderd duizendste ttlegraafpaal uit zijne bosschen. Met behulp van de telephoon tus- schen Parijs en Brussel, is dezer dagen een moordenaar snel opgespoord en gevat. De Heer Goron, hoofd der Parijsche veiligheidspolitie, die dezer dagen te Brussel was, kreeg daar per tele phoon de mededeeling, dat zekere Eleich, die te Levallois-Porret een moord gepleegd had, te Brussel verblijf hield onder den naam We'oer. De Heer Goron ging toen onmiddellijk zelf met een Brusselsch politie-commissaris op onderzoek uit, en een uur later was de moordenaar ge»at. Er wordt onderhandeld over zijne uitlevering. De Heer Dijksterhuis, uit Pre toria, deelt in de Prov. Gron. Ct. het volgende Transvaalsche liedje mee: 1788. 1888. Boer ploeg hom moe; Boer is op zwier; Dogter melk die koe; Dogter speul klavier; Vrouw is and spinne; Vrouw eit in satijn; Seun rij gerwe binnen; Seuntji leert latijn; Geld in die kasPlaats is belas. Tout comme chez nous! zegt De Tijd zeer terecht. De Keizer aller Russsen is be- kend om zijne liefhebberij voor de veeteelt. Op het keizerlijk domein Peterhof wordt die teelt op gtoote schaal gedreven, naar de persoonlijke aan wijzingen van den Czaar. Om de tweejaran wor den aankoopen van het edelste rasvee in het buitenland gedaan. Er is onlaugs eene kudde vau 58 stuks rasvae te Lu'ieck gebracht, om van daar naar Peterhof vervoerd tc worden. Die kudde bestaat alleen uit runderen, welke op landbouwtentoonstellingen eerste prijzen behaald hebben. Het is eene verzameling prachtexemplaren van Simmerthaler, Hollandsch, Braitenhurgsch en Engelsch vee, ter gezamenlijke waarde van on geveer f 44,000. Door een Chinees te Hongkong wordt een Volapük-blad Van Kuno Tuny Hua uitgegeven, dat ten doel heeft, den Cbineezen Volapük en Volapük-verstaanders Chiueesch te leeren. De grajlantaarns. Eene eenigszins ondeugende wet verplicht ieder dokter in China, zaodra 's avonds de duisternis is ingetreden, zoo veel lantarens voor zijn huis aan te steken, als hij reeds patiënten naar de andere wereld heeft geholpen. Op zskeren avoi.d zocht een Europeaan, die zich voor zaken met zijn huisgezin te Peking ophield, een geneesheer voor zijn plotseling on gesteld geworden vrouw. Hij vond er genoeg, maar bij allen schrikte hem het groot getal lantaarns af, die voor de huizan der geleerde heeren dok ters wareu aangestoken. Eindelijk na uren lang rondgeloopen te hebben vindt hij een arts, voor wiens wo ning slechts drie lantaarns hun melancholiek licht verspreidden. De gelukkige Europeaan snelt naar het hnis van den uitstekenden man en wekt dezen. Gij moet toch zeker wel de beste dokter in deze groote stad zijn! zegt de Europeaan on derweg tot den Chinees. Waarom gelooft gij dat Omdat gij maar drie lantaarns voor uwe deur hebt branden, terwijl al uwe collega's ze bij dozijnen hebben. O, dacht ge dat daaroml antwoordde de langgestaarde Esculaap zeer treurig en kalm. Nu, ik beu eerst van morgen begonnen te prak- tiseeren. Dezer dagen heeft de politie te Parij9 de hand gelegd op een aantal valsche munters die schijnen te behooren tot een „inter- nationalen bankdievenbond,// die in alle groote Europeesche steden hare „filialen" bezit. Zij doen zich ah heeren voor, zijn keurig gekleed, praten beschaafd en aardig en maken groote verteringen. In de Huisvrouw wordt de aandachtge vestigd op het nadeel, dat schoolkinderen, met name meisjes, belast worden met zware boeken- tasschen, hetgeen voor eene normale ontwikke ling van het beenderenstelsel van het kind verre van eene onverschillige zaak is. De stadhouder van Elzas-Lothariugen, die zich aan de gezondheidsbelangen der school kinderen zeer veel laat gelegen liggen, heeft langs officiëelen weg opmerkzaam gemaakt op de schadelijke gevolgen, die voor het lichame lijk welziju der kinderen uit dit kwaad moeten voortspruiten, en de sohoolautoriteiten aange spoord om daartegen krachtdadig te waken. Er is een groote toevloed van sollicitanten naar de betrekking van directeur der N. Amstelsche waterleiding (salaris /"1500). Er bevinden zich versoheidene ingenieurs, ge- pensionneerde officieren van alle wapens, zee officieren, stuurli.den, machinisten, opzichters, kantoor- en waterklerken onder de aspiranten. Voor da betrekking van kraandraaier, salaris ƒ800, deden zich 130 gegadigden op. Het conserveeren van druiven in verschen toestand door middel van kurken- meel, dat in Zuid-Rusland en in de Krim, waar zieh groote wijngaarden bevinden, algemeen ge bruikelijk is, beschrijft Ferd. Cajeur in „Le Jardiu" volgender wijze: Wannter de druiven geheel rijp zijn, worden de volkomeu gezonde druiven op een laag van kurkeumeel in kleine vaten gelegd, die iets grooter zijn dan gewone biervaten. Op elke laag druiven strooit men het kurkenmeel, dat de tusschenruimte aanvult en elke aanraking en wrijving belet. De druiven, volgens deze wijze bewaard, blijven gedurende een geheel jaar goed, versch en gezoud en meu kau ze voor den verkoop meestal reeds door eenig schudden of ook door ze in het water ta doopen, van het aanhangende stof bevrijdeo. Deze methode van conserveeren moet, volgens „l'Algérie agricole" door het Gouvernement ook in Algiers zijn in gevoerd. Om van het goede conserveeren geheel zeker te zijn, moet men de druiven zoolang mogelijk aan de stokken laten zitten, de gezonde en ge reinigde druiven bij droog weder afplukken en ze op boven beschreven wijze in de vaten Iedereen heeft we 1 e e ns ge 1 ezen of gehoord en afbeeldingen gezien van de aardige Chineesche handwagentjes met zeilen, waarmede koopwaren ot ook wel passagiers in China wor den vervoerd. Deze schijnen tenzij men hier aan eene navolging van onzen Simon Steven denken moet een jong Engelsch paar voor ocgen te hebben gezweefd, dat gezamenlijk op een driewieler een reisje door Frankrijk deed en ter besparing van arbeid een zeil op de velocipede heesch. Zij legden zoo den weg af van Honfleur naar Rouaau. Telkens wanneer de wind gunstig was werd een klein zeil opgezet en lieteu de reizigers de trappers van het rijwiel los om zich eenvoudig maar te laten voortstuwen. Zoo sterk was de kracht vau den wind somtijds, dat zjj, zonder eenige mede werking hunnerzijds, tegen vrij sterke hellingen op reden. Vindt dit denkbeeld in ruimere kringen ingang, dan zal men spoedig ter afwisseling van de tegenwoordige wielerwedstrijden (het woord

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2