BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. de DeenscFe socialisten. Ook de Fransche socialisten hadden wel oor naar eene weder opwekking der oude Internationale. Daaren tegen wilden de Bngelsche broeders niets daarvan weten; en de Duitsehe moeten ver klaard hebbeidat zij tot eene internatio nale verbintenis, welke bepaalde vormen zou aannemen, niet zouden kunnen toetreden. Buitengewoon opzien wekt te Berlijn de officieel bekend geworden toekenning der orde van den Zwarten Adelaar aan Prins Waldemar van Denemarken. Dit is de hoogste orde, die aan vreemdelingen slechts in zeer bizoudere gevallen wordt verleend. Men be schouwt dus deze toekenning als eene po litieke gebeurtenis. Zij had tegelijkertijd plaats met het schenken van de Adelaar- orde aan den Russischen Minister Von Giers en aan den Zweedschen Minister Bildt. Op Sicilië zijn vele leden der Maffia gevangen genomen. Dit moet geschied zijn met het oog op de verwachte komst van Keizer Wilhelm te Napels. Naar men uit Madrid verneemt, wordt het geschil tusschen Portugal eu Marokko aan de arbitrage van Frankrijk en Spanje onderworpen. Dat de cholera uitgebroken is op de Philippijnen wordt officieel be vestigd. Alle Pkilippijnseke vaartuigen moe ten iu de Spaansche havens quarantaine houden. Uit Odessa wordt gemeld, dat Dr. Gamaleja naar Parijs zal vertrekken om zijne methode van inenting tegen de cholera uiteen te zetten voor de academie van weten schappen. Hij zal daarna naar Iudië gaan om zijne theorie in praktijk te brengen. Te Chicago is eene werkstaking uit gebroken ouder de tramweg-beambten. Drie duizend van hen hebben het werk gestaakt. Omtrent de splitsing der meervoudige kies districten merkt De Tijd o. a. op, dat aan elke der partijen in liet land op den gang der openbare zaak den invloed te verzekeren, die haar recht matig toekomt, de taak van den wetgever is, die zich met het samenstellen der kiestabel heeft bozig te houden. Daarom valt bij behoud der meervoudige kiesdistricten aau niets anders te denken dan aan eene onzedelijke politieke daad. De Tijd, zou wenschen, dat de splitsing thans leiden mocht tot de meest eerlijke en volledige toepassing van het boven aangegeven en alleen juiste beginsel. De laatste algemeene verkiezingen voor de Staten-Generaal hebben b. v. de ver houding der partijen in de hoofdstad en de ge meenten, die met haar een kiesdistrict vormen, aangewezen. Naar deze verhouding zouden van de 9 Ver tegenwoordigers, die het distriet Amsterdam naar de Kamer afvaardigt, 4 of 5 tot de oud-liberale, 2 of 3 tot de Katholieke en anti-revolutionnaire, 1 of 2 tot de radicale en misschien nog een tot eene der overige genoemde partijen dienen te behooren. Eene waarlijk onpartijdige indeeling der kiesdistricten van Amsterdam zal, meent De Tijd, derhalve slechts eene zoodanige zijn, die tot deze uitkomst leiden of ten minste zooveel mogelijk daartoe naderen zal. Is eene dergelijke indeeling te maken De Tijd twijfelt er niet aan, mits men zich geene scrupules make, die geene enkele reden van bestaan hebben. Zij heeft reeds hooren beweren dat er geene onpartijdiger verdeeling zou zijn dan die met passer en liniaal tot stand komt. Niets zoo onjuist, meent De Tijd, als deze be wering. Onder de verschillende deelen der stad zijn er bepaaldelijk zulke waar het liberalisme een zeer overwegenden invloed oefent, andere waar de anti-revolutionnaire levensbeschouwing den boventoon voert, weer andere waar een katholieke candidaat ernstige kans zou hebben. Er zijn meer aristocratische wijken, er zijn ar beiderswijken, er zjjn straten, geheel bewoond door den neringdoenden stand. Welnu, De Tijd gelooft dat men om eene zooveel mogelijk evenredige vertegenwoordiging te verkrijgen bij de splitsing der meervoudige kiesdistricten dergelijke toestanden niet huiten beschouwing moet laten. Met passer en liniaal is het hier niet te doen. Toevallig of ligt de oorzaak in de opvoeding? Te Amsterdam hadden Dr. Mezger's patiënten zooveel van de lieve straatjeugd te lijden, dat hij dit als een der oorzaken opgeeft, waarom hij zich te Wiesbaden zal gaan vestigen. Te Brussel klagen de vreemdelingen vooral, en de wandelaars ook, dat zij in de wandellanen zich niet meer durven ophouden, wegens de baldadigheden der gamins, die met steenen naar de Kastanjes werpen alsof eene stad moest ge bombardeerd worden. Dat de voorbijgangers en de wandelaars daardoor gevaar loopen gewond te worden, behoeft dus niet te worden gezegd. In het hertogdom Baden wordt door het Evan gelische diocesaan-comité in zijn bericht over het verhandelde in de synode gemeld, dat de klachten over de zedelijke bedorvenheid der jeugd er algemeen zijn. De laxiteit, de onverschillig heid, in de opvoeding wordt als de grondoor zaak dier bedorvenheid beschouwd. En als men alom zulke getuigenissen van de spes patriae, van hen, op wie de hoop des vaderlands is gevestigd, geeft, wat zal de toe komst ons dan opleveren En waar deze klachten worden aangeheven is de opleiding en het onderwijs der jeugd geens zins aan middeleeuwsche ultramontanen toe vertrouwd. (F. W.) Blijkens bericht van den Consul te Buenos- Ayres is aldaar,, wegens het afnemen der gele koorts te Rio de Janeiro, de waarnemings-qua rantaine voor van daar komen.de schepen opge heven. In Chicago is een nieuw soort van comptometer of rekenmachine uitgevonden, die de meest ingewikkelde wiskundige berekeningen ge makkelijk, juist en snel oplost. Het werktuig kan op ceue tafel gezet worden en werkt eenigs- zins als eene schrijfmachine. Bij de eerste proefneming werden de uitvinder verscheidene vrageu gedaan en de machine loste ze alle zonder uitzondering op. O. a. werd ge- vraa d, hoeveel dollars gelijk staan met 2 34 p. st. als de koers 4 847/s is. In eene seconde kreeg men het juiste antwoord, nl. 1134,603/V „Zoon' ding moesten wij op school hebben''', zal menig scholier zuchten. De schouwburg te Dundee, een gebouw dat 78 jaren bestaan heeft, eu nu her steld werd, is door brand vernield. De Keizerin van Duitschland, die eerst onlangs „ridder" geworden is, zal nu ook, zoodra haar echtgenoot van zijne reis terug keert, tot „chef" ran een regiment kura9siers worden benoemd. Indien Keizer Wilhelm zijne vrouw geen ander cadeau behoeft mee te brengen, komt hij er goedkooper af dan menig burgerman, die van eene buitenlandsche reis thuis komt. In Nieuw Zui d-W allis zijn dezer dagen eenige proeven met Pasteur's inentingen tegen de veepest genomeu, welke zeer goede uilkomsten opleverden. Het publiek dat verleden W oen s- dag te Ottowa bijeen was om „professor" Wil - liams uit ziju luchtballon met behulp van een valscherm te zien nederdalen, kan meer dan vol daan huiswaarts zijn gekeerd, daar het onthaald werd op eene sensatie, op welke het niet ge rekend en voor welke het niet betaald had. Toeu namelijk de ballon met den professor omhoog steeg, verzuimde een jonkman, een zekere Wensly een dergenen die het gevaarte had helpen vasthouden bijtijds het touw te la'en schieten. In een oogwenk was hij zoo hoog opgevlogen, dat hij zich niet meer durfde los laten. Ver geefs trachtte de ongelukkige ouder het- snelle stijgen tegen het touw op te klimmen en het schuitje te bereiden. Weldra begaven hem zjjoe krachten, en toen de ballon eene hoogte van on geveer duizend voet had bereikt, zag men Wensley neerstorten, eerst met de beenen, daarna met het hoofd naar omlaag. Iu zijn lijk waren letterlijk al de beenderen gebroken. De professor kwam kort daarna met zijn val scherm heelhuids beueden; doch het spreekt van zelf, dat 's maus kunststuk na dat van zijn voorganger slechts een half effect maakt en niet dan flauwtjes werd toegejuioht. Met het oog op talrijke gevallen van vergiftiging door visoh, heeft de Russische Regeering een prijs van 5000 roebel uitge loofd op het beste geschrift over vischvergif. Tot mededinging zijl geleerden van alle natiën uitgenoodigd. Naiere bizouderheden verstrekt het Russische Ministerie der domeinen. Te Kornjum, nabij Leeuwarden, herdacht Vrijdag een zeer geaeht ingezetene, Bauke Haijes Molenaar, grondeigenaar en landbouwer, den dag, waarop met hem zijne ouders en voor ouders, van vader op zoon, gedurende den tijd vak van 160 jaar, onafgebroken huurders waren van de Zathe en Lande No. 6 op het Oudland, aldaar, daarop zjjn geboren, hebben geleefd, ge werkt en zijn overleden. Reeds vroeg in den morgen waren van de meeste woningen de vlaggen uitgestoken; des namiddags ontving de jubilaris de gelukweuscben van vele vrienden en belangstellenden. Vanwege den landheer werd hem eene sierlijke oorkonde ten geschenke aangeboden, vermeldende de na men der huurders van 1728 af tot op heden. D e Medical Press hevat oenige mede- deelicgen nopens de resultaten vau een onder zoek, toegepast op eenige algemeen in Engeland erkende dranken van zoogenaamde „teetotallers" (geheel-onthouders). Het onderzoek bracht merk waardige bizouderheden aan het licht. Een mon ster „vlierbessensiroop// bevatte meer dan 8 per cent spiritus; een gember-extract, „vrij van alco hol", meer dan 10 percent: zoogenaamde „onge giste sherry" gaf 17 percent en een drank, be kend onder den naam van „cowslip wine", niet minder dan 28Vu percent. De voorzitter en de secretaris der Rekenkamer in Japan brachten gedurende hun korstondig verblijf te 's Gravenliage, een bezoek aan de algemeene Rekenkamer aldaar, ten einde gegevens omtrent de werking van da comptabiliteit hier te lande te verzamelen. Gisteren hebben de Japansche afgevaardigden hunne reis naar Brussel eu Parijs voortgezet. Dr. Tanner, de uitvinder van het hongerlijden als geldwinning, is, na een vierjarig verblijf iu Mexico, naar de Vereeuigde Siateu teruggekeerd met plannen voor nieuwe, gevaar lijke proefnemingen. Hij heeft zijne studie gemaakt van schijudoo- den, en beweert, dat de mensehen in de Veree- nigde Staten veel te gauw worden begraven. Volgens hem kunnen menschen, na eene behoorlijke voor bereiding, langen tijd zonder voedsel en lucht in eene afgesloten ruimte blijven, even goed ah beren en andere dieren, die iu holen overwin teren. De dokter wil nu proeven nemen daaromtrent. Hij moet zelfs voornemens zijn, zich voor eenigen tijd in een lichtdichte, verzegelde doodkist te laten begraven 1 Te Deventer leven nog 17 perso- nen uit de vorige eeuw, ouder anderen een echt paar van 1798 en 1799. De eohteliede'n Sauveur, te Gutte- koven (L), vierden Zondag, onder algemeene deelneming hunner dorpsgenooten, hun diaman ten huwelijksfeest. Ergerlijk! De Amsterdamsche stu- denten hebben in de Kalverstraat aldaar een „groen" gedwongen, dames aan te spreken en ze lastig te vallen. Dat wa» eenvoudig straat schenderij. De groen, die zich daartoe leeude, verdiende verlenging van groentijd, en de stu denten, die het bevalen, hadden hunne verdiende straf gekregen, indien ze bij e'en oor, als een straatjongen naar het politiebureau, of, beter nog naar hunne kamer waren gebracht. De werkzaamheden aan den eer- sten Palestinischen Spoorweg van Jaffa Daar Jeruzalem zijn in vollen gang. De opening wordt binnenkort tegemoet gezien. In den laatste n tijd werd dooi de vissehers op de nevenrivieren van den Rijn zeer geklaagd over het groot aantal vischotters, die eene ware slachting onder de aanwezige visschen aanrichtten. Da Pruisische Regeering heeft daarom aan de verschillende Regeerings- presidenten eene som gelds ter beschikking ge steld en hen gemachtigd om hem, die een vischot- tsr aanbrengt, daarvoor eene premie van 10 Mark uit te betalen. Zou de Rotterdamse he water- leiding er eer. visclmj/cr op na houden? Iu éetie week zijn er, naar de N. R. Ct. meldt, niet minder dan drie palinkjes uit de buizen afgetapt. 'tZal waarschijnlijk wel de eerste maal zijn, dat aan een lid van de Tweede Ka mer het verblijf in België is ontzegd. Dit trof, naar we in Belgische bladen lezen, den Heer Domela Nieuwenhuis, die, op weg naar Genève te Brussel vertoeft en daar van de Regeering een weigerend antwoord verkregen heeft op zijne vraag om eenigen tijd daar te mogen blijven. Men moge zegt de Dordr. Ct. wel eens met Verbazing het hoofd geschud hebben over kolossale eischen tot schadevergoeding of gellboete, in de zitting der Dordsche rechtbank van Vrijdag werd een eisch gedaan, welke zeker tot de zeldzaamheden zal behooren. De rijks advocaat eischte namelijk tegen den in staat van faillissement verkeerenden zoutzieder C. J. S., te Dord, wegens het minder zout of pekel in zijne ziederij aanwezig hebben dan waarvoor hij als zoutzieder is gedebiteerd, eene geldboete van niet minder dan f 401,863,05. Ra, ra, wat is dat? In een onzer dagbladen komt eene advertentie voor, luideude: //Er biedt zich aan een s/3 can didaat-notaris. Een nieuw zelfwerkend brand- bluachtoestel, door een Amerikaan uitgevonden, is dezer dagen te Battersea, bij Londen, beproefd. Het is eene soort vau sproeitoestel, dat in elke woning geplaatst kan worden, in geval van brand alleen door de warmte in werking komt en over vloedig water Verspreidt, terwijl het tevens door een schel geluid waarschuwt voor het gevaar. Eene proef, daarmee genomen in een houten gebouwtje vol vernissen, slaagde zeer goed. Eenige seconden na het uitbreken van den brand begou de sproeier te werken, en twee minuten later waren de vlammen gebluacht. Op de a r t i 11 e ri e-s c h i e t p I a a t s t e Buckau zijn voor het eerst afgeschoten kanon kogels in de vlucht gephotographeerd. De tijd der opneming bedroeg een tienduizendste eeneï seconde. In hooger beroep werd eergisteren voor het Gerechtshof te Amsterdam behandeld de zaak tegen den Heer J. L. Bcijers, directeur van de naamlooze vennootschap „De Kleine Cou rant// {Het Nieuws van den Dag), die, ter zake van het bekende correspondentie-artikel over het spook en den Eerw.Kapeiaan jvan Bornebroek, door de rechtbank te Amsterdam tot f250 boete werd veroord eld. Van dit vonnis werd door den Heer B. appèl aacgeteekend. Nadat de Heer Mr. Eies als raadsheer-rapporteur een beknopt verslag had uitgebracht over het in eerste in stantie verhandelde, en de appellant verklaard had directeur te* zijn van de vennootschap, die do courant uitgeeft en dat hij' voor de verschij ning van het nummer geen kennis droeg van het interfilet, was het woord aan het O. M., dat hij monde van Mr. Op t-n Noort betoogde, dat het vonnis der rechtbank, ofschoon in het al gemeen nl. wat de veroordeeling aangaat juist gewezen, toch vernietigd moest worden, èn omdat niet behoorlijk uit het vonnis blijkt door welke bewijsmiddelen de schuld van bekl. is bewezen èu omdat art. 23 Wetb. van Str. (in dat art. wordt de maatstaf der subsidiaire hech tenis vastgesteld) niet in het vonnis opgenomen was. Overigens achtte spr. dat het artikel van den oorrespondent voor den Kapelaan beleedigend was en dal mitsdien art. 418 wetb. v. str. terecht was toegepast op den bekl. Het requisitoir luidde: vernietiging vau het vonnis en veroordeeling van bekl. tot f 250. Na re- en dupliek bepaalde het Hof de uit spraak op Donderdag 16 October a. s. De afdeeling Utrecht van de Ko- nir.klijke Nederlandsche Vereeniging tot bescher ming van dieren reikte gisteren belooningen en getuigschriften uit aan 23 agenten van politie, die zich verdienstelijk hebben gemaakt ten aan zien van de bescherming van dieren. Een heer ging voor zaken naar Engelsch Indië en, zooals daar gebruikelijk is, nam een inboorling aan om des nachts hem te verkoelen, met een waaier. De meeaten van zulke bedienden bewaaieren hunne heeren alleen totdat zij in slaap vallen en verflauwen dan in hun ijver tot op het oogenblik dat zij weder wakker worden. Zoodra zij dat zien, beginuen zij weder te wuiven, met een gelaat alsof zij geen oogen- blik rust hadden genomen. Bedoelde heer, dia tusschen twee haakjes een glazen oog had, was zeer verwonderd te bespeuren dat zijn bediende eene uitzondering op den regel maakte en werkelijk den geheelen nacht den waaier /ijn verkwikkend werk liet doen, zonder ook maar een oogenblik rust te nemen. Hij begreep niet wat ziju punkah- wallah bij uitzondering zoo consciëntieus had ge maakt. Maar in den loop van den dag was hij ia de gelegenheid een gesprek af te luisteren tus schen een aantal punkah-wallahs, die elkander hunne bevindingen van den afgeloopen nacht me dedeelden. //Mijn meester is een slimmerd," sprak de zijne„als hij naar bed gaat, legt hij een van zijue oogen op tafel om mij te bespieden, en dit oog houdt hij altijd open en op mij ge richt zoodat ik geen oogenblik ruat kan nemen. En 's ochtends neemt hij het op en zet het we der in zijn hoofd," Te Charleroi is eene dame d e houdster vau een koffiehuis, in hechtenis ge nomen, die met haren man aan het hoofd scheen te staan van eene uitgebreide dieyenbende. In hare woning heeft men een geheel magazijn van gestolen goed gevonden. De man der dame heeft het hazenpad gekozen. 111 de Nieuwe Gids komt het sonnet voor, waarin de dichter, Willem Kloos ziju bundel opdraagt aan den Heer W. Witseu, een jeugdig talentvol schilder Ik wijd aan U dees verzen zwaar geslagen, Van Passie, en Verdoemenis, en Trots, Iu doodsbleek marmer of dooraderd rots, Al naar mijn kunstenaarswil en welbehagen. Zij zijn doorleefd: 'k heb daarin nêergedragen, Rijkhandig, al wat, in den loop des Lots, Aan menschealiefde of liooge Liefde Gods, Dit doodarm Wezen heeft te voelen wagen. Ik, die mijn Leren uit-te-zeggen zoek, Heb al mijn lieve voelen, zoeken, tasten En weten in dit somber boek gevat. En 'k bied met dit mijn eerste en laatste boek, Een laatsten groet aan U, die met uw vasten Stap naast mijn til te wankle schreden tradt. Ondank ia 's werelds loon! zegt de Arnli. Ct. Waarlijk de Heer Willem Witsen had eene betere- waardeering dan deze dolbuis-poëzie verdiend voor den „vasten stap", waarmede hij naast Wil lem Kloos voortschreed. De Noorsche tentoonstelling te Kopenhagen ia Dinsdag pleohtig gesloten. De ontvangsten bedragen te zamen een millioen kronen, en er is zelfs kans op het zeldzaam schoone slot van een batig saldo. In het Russische Gouvernement Olonetz heeft men in den laatsten tijd zeer veel last van beren. Vijf dorpen, door uitgestrekte bos- schen omgeven, worden letterlijk belegerd door de talrijke beren, die in troepen van zeven of acht roudloopen en al het vee op de weiden verscheuren. De boeren durven niet op het land werken, en niemand waagt zich in het bosch, om beziën of paddenstoelen te zoeken. De plaatselijke overheid kan weinig doen tot verbetering van den toestand; maar de belegerde boeren hopen nu op de hulp der detachementen jagers, die onlangs bij de troepen ziju ingevoerd, en die bevel ontvangen hebben, op de berenjacht te gaan. De nieuwe salonwagen, waarmee de Duitsehe Keizer reist, is gebouwd in den trant der sieapwaggons, maar iets langer en breeder. Er ziju daarin drie afdeelingen: de voorste is een ontvangkamer, met twee gemakkelijke stoelen; de middelste en grootste is het werk vertrek, en de achterste is het slaapvertrek des Keizers. In het werkvertrek staat een schrijftafel en eene lange smalle tafel, zoo ingericht, dat de schrijvenden geen hinder hebben van het schok ken onder het rijden. De vertrekken ziju met blauwe zijde behangen en vau allerlei benoo- digdheden voorzien. De waggon heeft ter weerszijden gemeenschap met andere, evenzoo ingerichte wagens, voor de voornaamsten van 's Keizers gevolg: Graaf Herbert Von Bismarck en de ^chef van het Militaire Huis des Keizers, Luitenant-Generaal v. Hahnke. De overige heeren reizen in waggons eerste klasse. De geheele trein bestaat uit 12 waggons. De Zeereerw. Heer Schleijer, de uitvinder van de wereldtaal Volapük, is, naar men meldt, te Constanz overleden. Men schrijft uit Njjmegen: Gisteren-middag is door de politie alhier in beslag genomen eene gouden broche met dia manten en eene kostbare chatelaine, toebehoo- rende aan Jaantje Struik, bijgenaamd „de Mil— lioenen-juffrouw", die, na haar ontslag uit de gevangenis, te Apeldoorn haar verblijf houdt eu met haar huisbaas eu diens dochter herwaarts was gekomen. De huisbaas, zekere H. Van der Werff, had de gouden broche bij eenige goudsmeden laten taxeeren, waardoor de politie argwaan kreeg en en die voorwerpen in beslag nam. Nadat Van der Werff, diens dochter en Jaantje Struik door do politie gehoord waren, zijn zij voorloopig op vrije voeten gesteld. Iu de Groote Kerk te Ambem is men bezig met het laten zakken van een ge deelte van den vloer. Bij die werkzaamheden is een grafkelder opengekomen, waarin men een nog in het geestelijk'gewaad gehuld lijk van een Priester vond, die daar, zoo meent men althans, reeds in 1523 is begraven. Het lijk boudt een kelk in de hand. De stof van het gewaad is nog

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2