Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. gehandeld heeft zonder het te willen bekennen, letten op de partij waartoe de benoemden be- hooren. De Gelderlander.) De uirreguliere vergadering.u De zaak der ontbonden beri-beri-commissie is nu in het sta dium van anekdote getreden. Heeft het publiek tot dusverre in de meening verkeerd, dat er in Den Haag op 17 September eene vergadering van Bidders der Militaire Wil lemsorde plaats had, die gericht was tegen den Heer De Eocliemont en ten doel had diens ont- riddering te bewerken, de Heoren Diepenheim en De Wijs verzekeren in de Nieuwe Rolt. Courant en een inzender in het Handelsblad verzekert het ook dat deze bijeenkomst een geheel ander doel had. Ja nog sterker: de vergadering, zoo lezen wij thans, was geene bijeenkomst van ridders, want er waren ook gewone menschen bij tegenwoordig! Begrijpe nu wie het kan! Gelukkig beloven beide bovengenoemde hoeren, dat zij het Kamerlid Huber mondeling zullen mededeelen,- wat op de vergadering verhandeld is, in de hoop, dat deze dan zijn woord //irre gulier// zal terugnemen. Het zou ons volstrekt niet verwonderen, als de Heer Huber thans kwam te vernemen, dat in het geheel geene vergadering gehouden is. Nu de zaak zulk eene vermakelijke phase is ingetreden, zal het publiek er wel meer belang in gaan stellen. (Centrum,)) - Naar wij vernemen, was het bericht niet geheel juist, dat van rijkswege openbare ver- koopingen van gebruikte postzegels zullen worden gehouden. .Het Kijk moet namelijk voornemens zijn, daarvan verzameliugetjes te laten makenen die aan de postkantoren te verkoopeu als //ge garandeerde echte postzegels.// Yoorts zou altijd' naar men zegt het voornemen bestaan om ter bevordering van dien kleinhandel telkens nieuwe modellen voor de postzegels aan te nemen, als een voorraad is uitgeput en nieuwe moeten worden aangemaakt. Eindelijk moet, maar dit bericht komt ons te onwaarschijnlijk voor, om geloofwaardig te zijn het voornemen bestaan, om postuniale zegels ter waarde van 121/3 cfs- (25 centimes, 21/2 pence of 20 Pfennigel uit te geven, die dan in alle landen der Postunie voor het in ternationaal verkeer bruikbaar zouden zijn, dus ook in staat zouden stellen om aan iemand in het buitenland een postzegel voor antwoord in te sluiten. Haagsche Ct.) Het Nbl. v. Ned. maakt de opmerking, dat eene wettelijke voorziening gewenseht is in zake de premieleeningen, eigenlijk niet anders dan loterijen zonder nieten, waarbij het in den regel gemunt is op de spaarpenningen van den kleinen burgerman, en men dezen soms tonnen, ja millioenen meer laat opbrengen dan noodig is om op den bepaalden tijd de toegezegde prij zen uit te betalen. In verband met het voornemen der Ke- geering om de nog overgebleven meervoudige kiesdistricten in enkelvoudige te splitsen, worden reeds gegevens verzameld en adviezen bij de betrokken besturen ingewonnen. De Heer Van Asseneenigen tijd geleden door den Minister van Koloniën uit Indië ont boden om inlichtingen te geven over de Atjeh- sche toestanden, zal 3 November a. s. naar Indië terugkeeren. Door Z. E. den Commissaris des Konings zjjn de volgende Heeren benoemd tot zetters voor 's Rijks directe belastingen: te Bennebroek M. Van der' Eist en F. Stam, te Bloemendaal J. H. Bijvoet en N. Rouwens, te Haarlemmer- liede en Spaarnwoude 11. Holleman en C. Van Dregt, te Haarlemmermeer G. B. 't Hooft, A. J. G. Timmermans en B. Biesheuvel, te Heem stede M. Vester en M. Tibboel, te Schoten II. Blo m en A. Stut, te Spaarndam B. Schouten en G. AMelchior. Wij vernemen, dat de Tweede Kamer der Stat en-Generaal waarschijnlijk eerstdaags met ree es uiteen zal gaan, om midden-November hare werkzaamheden te hervatten. Haarlemmermeer, 12 Oct. Eerstdaags zal hier eene vergadering worden gehouden van de invloedrijkste ingezetenen van hier en Aalsmeer om de middelen te bespreken ter verkrijging van de zoozeer gewenschte tramverbinding met de hoofdstad. GEMENGDE BERICHTEN. Zondag werden de eerste bezoe kers van het olifantsverblijf in den dierentuin te Berlqn verrast door eene muziek-uitvoering door den A merikaanschen olifant. Met zijn snuit bespeelde hij eon draaiorgel en sloeg te gelijker tijd met een pauke op een koperen bekker, terwijl hij een rinkelbel op den kop heen en weer schudde. Binnenkort zal deze talentvolle veel-instrumen- tige straatmuzikant ook op de bas Iet-ren spelen. Naar men verneemt is de sluiting der nationale kunstnijverheids-tenioonsteliing in den Koekamp te 'a-Gravenhage bepaald op 21 dezer. In een dorp van Moravië is dezer dagen eene vrouw overleden van 123 jaren. Tien jaren geleden verloor zij haar man, die toen 118 jaren oud wsb. Zij laat een zoon van 102, eene dochter van 96 jaren na, en daar ook hare schoondochter 94 jaren telt, hebben de over- talrijke klein- en achterkleinkinderen eveneens op hoogen ouderdom eene goede kans. Te Quincy, in Illinois, is bij een feest eene groole tribune, met 5000 menschen er op, ingestort; 500 zijn gekwetst. Het was eene grap, dien men den tolgaarder van Nieuwebrug wilde spelen, Joch hij dacht er anders over. Wat er wat? Een ze vental paartjes, die elders kermis hadden gehou den, reden hunne chaisen zonder betalen door het tolhek. De tolgaarder had echter een van htn herkend en liet deze weten, of zij de ontdoken tol 50 maal wilden voldoen of voor deze zaak met den richter in keunis wenschien te komen. Het eerste werd gekozen, en het werd dus eene dure aardigheid. Aan den gevel van het schoonste huis der Weesperzijde te Amsterdam is thans eau bord geslagen te huur" of //te koop//. Het behoort aan en is bewoond door Dr. Mezger. Adellijke dentisten. Sedert geruim lijd studtereu in het National Dental Hospital te Louden vrouwelijke studenten. De tandheelkunde is in den laatsten tijd eene broodwinning geworden voor vrouwen, wier teere, fijne vingers, zegt men, voor deze moeilijke praktijk bizonder geschikt zijn. Ook eenige dames uit hooge, aristocratische kringen, onder welke eene Daitsche Barones, zij n sedert jaren reeds ts Londen als dentisten werk zaam. Volgens Het Vad. zou de Heer De- mela Nieuwenkuis niet aan de Belgische Regee ring vergunning tot een langer verblijf iu Brus sel gevraagd hebban. Hij heeft alleen vergunning gevraagd en verkregen om door België naar Bazel te mogen gaan. De faam groeit onder het loopen z-gt een Latijnsch dichter. Zoo is 'took met de blaam, die Amsterdam is aangewreven in verband met Dr. Merger's vertrek. In een En- gebch weekblad The Weekly Dispatch van 7 dezer, vinden wij nu vermeld, dat Dr. Metzki zooals da naam daar luidt het stof onzer hoofdstad van zijne voeten schudt ;/wegens het botrsehe gedrag dor burgers, die des doctors patiënten op straat beleedigen, vooral de dames.'-' Aldus worden alle Amsterdammers vereenzelvigd met de onhebbelijkheden van enkele straatschen ders, zooals in elke groote stad gevondeu wor den, vermoedelijk ook wel in Wiesbaden, „waar het volk beschaafder is", volgens de bewering van dezen berichtgever. llandsbl Te midden van aaulokkelijk fruit, prijkt, achter het wioktdraam van den Heer P. G. Lobbing, in comuiestibles, op de Prinsen gracht 807, te Amsterdam, eene kolossale pom poen, die een gewicht heeft van niet minder dan 73 pond. Tooneelstudiën. De bekende thea ter ciiticus Sarcy verhaalt van Fré iéic L rnaTre dat deze beroemde acteur elke nieuwe rol, die hij moest sp len, steeds iu het dagelijksch leven iu-studi.erdt-. Toen hij op zekeren dag in een goed bezetten poatwag/n reisde, kwam hij plot seling op het denkbleckl eene rol in te studeeren, waarin hij een zieke moest voorstelleu. Hij deed plotseling trg naar; zijne armen vislen hem slap langs het lijf, en gekromd van pijn, begon hij erbarmelijk te kreunen. Iu de grootste outstelte- nia zagen zijne medereizigers hem aan, want zij meenden, dat hij een aanval van cholera had. Do wagen hield stil en men wilde juist iemand uitzenden om een dokter te gaan zoeken, toen Lemaïtre, zeer in zijn schik over zijn succes, zich weer oprichtte en het gezelschap gerust- ste de. Bij eene andere gelegenheid was het hem bijna slecht vergaan. Hij trad met de houding oa den loop van een vechtersbaas een koffiehuis binnen, keek alle aanwezigen verachtelijk aan en werd eindelijk bij eeu tafeltje, waaraan een jong officier en zijne vrouw zaten, zoo uit dagend eu beleedigenddat de aanwezigen riepen, dat die brutale kerel hef koffiehuis moest wor den uitgezet. Bleek van woede stoof de jonge officier op hem af en eischte voldoening. Plotse ling veraoderde Lemaïtre zijn gelaat en van den brutalen twistzoeker werd hij eensklaps een idioot met ten dommen grijns. De officier was stom van verbazing en intusachen ging Lemaïtre heel gewoon, alsof er niets gebeurd was, zitten, be stelde koffie en begon in eene courant te lezen. De Financier onderwerpt in No. 41 de oplichting van lut Sanatorium te Wiesbaden, als geldzaak, aan eene uitvoerige bespreking, aan welke wij deze niet onbelangrijke zinsnede out let nen „Ook gelooven wij ternauwernood, dat de op richting van het Sanatorium te Wiesbaden vol strekt zektr is." In d ©Hofstraat te Rotterdam had eei'e hevige woordenwisseling tusschen een echt paar plaats. In drift liep de man het huis uit, van welke gelegenheid de vrouw gebruik maakte om den geheelcn inboedel te verkoopeu voor eene som van vijf eu zeventig cent. De Hertog vanSakse n-M e i n i n g e n, die in 1887 geruimen tijd in Amsterdam ver toefde, heeft de welwillendheid gehad le voldoen aan een verzoek van de redactie vsu De Amster dammer, om zijn oordeel te zeggen over de hou- diug van de bevolking der hoofdstad, waarop tegenwoordig zoovele aanmerkingen gemaakt wor den. Da Hertog vond tijdens zijn langdurig ver blijf in Amsterdam het gedrag der bewoners zeer prijzenswaardig, zelfs in vrij moeilijke omstan digheden. Bij gelegenheid van de voorbereiding van den intocht van Z. M. deu Koning, en tijdens zijn verblijf alhier zoo schrijft hij heb ik meermalen, vergezeld van eene dame, de wijken der werklieden bezocht, waar de straten stampvol waren. O/eral hebben wij niets dan beleefdheid ontmoet. Ook de ex-Keizcrin van Frankrijk heelt zich in zeer gunstigen zin over de Amsttrdamsche bevolking uitgelaten. Chineesche etikette. Wanneer een Cki- nees wil dat iemand, die bem komt bezoeken, bij hem eet, noodigt hij hem niet uit; als hij echter het t g indeel wenscht, zegt hij: //Mijn heer, wilt gij den maaltijd bij mij gebruiken?" De bezoeker weet dan, dat men hem niet gaarne als gast heeft. In Duitschland is, gel ij k men weet, in den laatsten tijd eene beweging out- staan, om de volkstaal te zuiveren van uit— heemsche woorden. De ijver, welke hierbij door sommigen aan den dag gelegd, maakt door over drijving wel eens eeu komischer) indruk, waar b. v. wordt voorgesteld, technische uitdrukkiugeu en sedert eeuwen burgerrecht hebbende woordeu door allerzonderlingst geknutselde te vervaugen maar ever het algemeen moet men deze beweging toejuichen, eu wij zouden wel wenschen, dat ook in ons land zooveffi belangstelling in de moeder taal werd betoond. Da Duitsche ambtenaren houden bizosdcr van uitheemsche woorden, waarschijnlijk omdat men meent dat die deftig staan en goed kleeden. Da Regeeriug van Saksen-Weimar is het hiermede echter niet eens, en heeft eeu boekje laten uit geven: nVerdeutschung von Fremdwörtern irn öffentlichen Dienst", dat voor 600 van die woor den goede Duitsche aan de hand doet, welke even duidelijk en bevattelijk zijn. Wegens de invoering van machi- naal bewerkt schoeisel, zal de vervaardiging van schoenen voor het Indische leger, die vroeger ook gedeeltelijk in Indië zelf plaats vond, voor- loopig iu haar geheel in Nederland geschieden. Een heer uit Verviers wedde de zer dagen met een paardenkooper uit Aken, dat bij uit die stad naar het 15 kilometer van daar gelegen Eupeu met een rijtuigje met twee paarden in 50 minuten zou rijden. Zaterdag 11. had de rit, waarop belangrijke sommen verwed waren, plaats en de weg werd afgelegd in 45 minuten, eene snelheid, die op zulk een stijgend terrein vroeger nooit was bereikt. De paarden reden met eene vaart van 5.55 meter per seconde, terwijl gewoonlijk in draf slechts 2.1 en iu galop 4.5 meter por seconde wordt afgelegd. Te Loon-op-Zand (N.-Bia op den stal van Z. Van der Velde in de Moer, eene koe aan het miltvuur gestorven. Eene kat, die van het vleesch gegeten had, vond men den vol genden dag dood. Na afkeuring door den veearts, is volgens de voorschriften der wet gehandeld. De zoon van Baron De Carayon- Latour, dragonder-officier te Metz, was in het hospitaal opgenomen wegens eene aandoening der ingewanden. Eeu ziekenoppasser zou hem bis muth geven, muar vergiste ziel) en num een ander wit poeder, vermoedelijk arsenicum. Ten minste de jonge officier, die naar Parijs werd vervoerd, kreeg onderweg hevige pijn, was zeer ziek, toen hij thuis kwam en overleed een paar dagen daarna. Eeu zeer nuttige toestel begint opdeFnr.Sche spoorwegen in gebruik te komen, namelijk eene wijzerplaat waarop in eiken wagen de namen der stations achtereen volgens hij de aan komst worden aangewezen. Da hoofdeonducteur brengt iu zijn wagen telkens eea eltctrischen stroom in beweging waardoor de wijzer ter- springt. Op de maand October zijn van toepassing de volgeude spreekwoorden: 1. Veel vorst eu wind in October, dan is de koude iu Januari eu Februari sober. 2. Als October ons warm houdt, Maakt Februari ons koud. 3. Heldere herfstdagen Brengen wind er» wintervlagen, 4. Als in October 't loof zit vast, Krijgt men met den winter last. 5. Veel vorst en sneeuw iu Ooiober, geven een onbesteudigen winter. 6. Om St. Lucas moet hst koren (18 Oct.) Liggen in de wintervoreu. 7. Het weder vau St. Urselsdag (21 Oct.) Heel den winter Wrzsn mag. 8. Men dient op St. Gal te zorgen (16 Oei.) Dat elke appel is geborgen. Maasb Op den Lehigh Valle y-s p o o r w e g heeft in Pennsylvania een groot ougeluk plaats gehad. Verscheiden waggons van een trein met pleizier-reizigers zijn vernield. De treiu was verdeeld ir. twee afdeelingen. Het ongeluk is veroorzaakt doordien da tweede afdeeling ge drongen is in de eerste. Volgens latere berichten zijn er 50 personen omgekomen eu een honderdtal gekwetst. Eenig dagen geleden was de heer Pernolet, directeur vau het Afrikaausch aquarium te Bóue, in Algerië, het bassin, waarin 70 kroko dillen rondzwemmen, binnengetreden, met laar zen aan die te nauwernood tot de knie reikten. Tien minuten lang ging alles goed; de heer Pernolet gaf zijne pensiounaires te eten, die gritig toehapten, toen hij plotseling door een der rep- tilen aangegrepen werd eu te midden der andere krokodillen viel, die zich met geopenden muil op hem wierpen. Groote moeite kostte het om den man aan de hongerige dieren te ontrukken. Een parapluiemaker te Biele- feld, de heer Jordan, trad dezer dagen zijn 110e levensjaar in. De heer Jordan heeft onder zes Pruisische Koniugeo geleefd. Op de kermis te Centreville, in Michigan, is bij het oplaten van een luchtballon een grijsaard in de touwen verward geraakt eu met het hoofd naar beneden hangend omhoog geroerd. Een kunstenmaker, die aan eene trapeze ouder den ballon toeren verrichtte, slaagde er in deu ongelukkige tot zich op te trekken en deed hem plaats nemen op deu ring. Nadat de ballon eene hoogte van meer dan duizend voet- bereikt had, daalde het tweetal onder daverend gejuich der menigte ongedeerd neder. Id een der bladen van Shanghae wordt verhaald, dat de bedelaars in China eene onderlinge organisatie hebben, die hen zoo sterk en gevreesd maakt, dat men hunne bedreigingen als het ware afkoopt door hun geregelde en vry belangrijke aalmoezen uit te keeren. Het Hoog Gelrechtshof van Utah heeft het proces van de Amerikaansche R gee- liug tegen de Mormooneche secte, waarbij de ontbiuding van die onzalige secte en verbeurd verklaring harer goederen geëischt worden, be slist ten gunste van de Regeering. De Mormoonsche secte zal nu in hooger be roep komen voor het Hoog Gerechtshof der Vereenigde Stateu. Drie En gelachen hebben getracht op de Brusseleche tentoonstelling iemand, die juweelen en kostbaarheden ter waarde van 400,000 fr. in een valies borg, om die 'a nachts elders te plaatsen, aan den praat te krijgen en zoo mogelijk eene andere tasch in handen te stoppen. De toslag mislukte; de dieren zijn ge vlucht. De Parijsclie politie is een op- lichtar op het spoor, die er zijn Werk 'an maakt bloedverwanten van in hechteuis genomen per sman te bezoeken en hun „namens het gerecht" verschillende inlichtingen te vragen. Hij betoont zich daarbij uiterst welwillend en opeet gunstige uitzichten. Een of twee dagen komt bij, met verzoek om diepe geheimhouding, terug ouder mededecling dat de kans bizouiier goed staat, maar dat er geld noodig is om een en ander te „stoppen". De ongelukkige batrek- kiugen brengen de gevraagde som bijien en hooren nooit meer iets vau den welwillenden gerechtsdienaar. De vrouw kan mek den boezelaar meer uit liet buis dragen, dau de man er met deu hooiwagen kan inrijden. Vrienden zijn er genoeg, maar zij zijn als de vliegen, die men steeds daar ont moet, waar iets te ha'en is. Luiaards zijn een eigenaardig soort doodeu, die men echter niet begraveu mag. Hoe meer gij uit eene bron put, des te meer water zal zij voor u opwellen. Die meer begeert dau bem betaamt, Mist dikwijls wat hij bad geraamd. De meeste menschen zijn geneigd hunne eigene gezindheid ook bij andereu te ver moeden. De bedorven meuseh zal dus ook iu deu onschuldiger» meusch bedorvenheid zien; de reine daarentegen za zelfs deu bedorveue nog voor beter houden dan hij is. Het laatste is eene deugd eu eer, bet eerste is zoude en schande. Een gulzigaard. Heer (in ecu restaurant tot een boer.) Will gij een tandenstoker? Wel bedankt, mijnheer. Ik heb er al twee op. Ui. Tante Netje geeft kleinen Gerard, aret be hulp van een prentenboek, les in het Nederlaudsch. Tantje Netje. Gerard z:g eens eeu woord met „oe// er iD. Gerard. „hoed, koek, hoek." Tante Netje. „B stnu eei s iets met „ui." Gerard (na eenig nadenken). i/Hdahé, tante!" In den paraplu-winkel. Mevrouw. Zie eeus, mijuhter, verleden week kocht ik eeu nieu wen parasol bij u, eu nu is hij al geheel ver schoten. Meti zou waarlijk niet zeggen, dat hij nieuw is. Parapluwinkelier. Ja, mevrouw, dat kan ik niet helpendat komt van de zon. U weet immers wel, dat er niets nieuws ouder de zon is. Bewijs genoeg. „Grietje, is Jan al uit de school thuisgekomen?" „Ja, mijnheer.// „Heb je hem gtzien?// „Neen, mijnbeer." „Hoe weet je dau of hij thuis is?" „Omdat de kat weggekropen is ouder het ka- biuet. Nooit verlegen. Knaapje (voorlezend): „En hij gaf den armen man eeu ba ga Wat is dat, meester een bagatel?" Meester (deftig): „Eeu bagatel, jongen, is een kleine, Spaausche muutl// Naïef. Onderwijzeres. Wat is une domestique in het Hollaedsch Leerling Eene dienstbode. Onderwijzeres. Weet je ook eeu ander woord Leerling. Ja eeu meid. Een klein meisje steekt nog deu vinger op. Onderwijzeres. Weet jij nog iets? Het kind. Ja, vee van Laban, juffrouw. Onderwijzeres. Maar kindje 1 Het kind. Ja juffrouw, mama zegt het zoo dikwjjls! Ad rem. Een Drentsche boer wordt te Am sterdam door een Ulmer dog aangevallen. Eige naar. Hij doet uWes nies, hij is doodgoed. Boer. Ik wou liever dat ie goed dood was. Haarlem, 10 Oct. Douderdag-middag om streeks half zes is een man, Gerardus Duineveld genaamd, wonende te Zandpoort, hij het stappen van den tram-omnibus in de Zijlstraat overreden door een tweewieligen handwagen, geladen met steenkolen, waarbij een der wielen over zyn hoofd is gegaan, dat daardoor belangrijk werd verwoud. Hij werd iu bewusteloozen toestand door de politie per brancard naar het St. Elizabeths-gasthuis over gebracht alwaar hij te half tien is overleden. De ongelukkige was eerst 50 jaar oud, verdiende den kost met boerenarbeid en laat eene weduwe na met zes kinderen. In de letterlievende vereeniging rrJ. J. Cremer" alhier, znlltn in den a. s. winter twee lezingen worden gehouden, de eerste door den Zeereerw. Heer <7. W. Brouwers, Pastoor te Bovenkerk, de tweede door den Heer Justus Fan Maurik jr., van Amsterdam. KERKBERICHTEN. Kathedrale en parochiekerk van den H. Jozrf. Zondag, het feest van Aanbidding. Den ge- heelen dag blijft het A. H. Sacrament ter aan bidding uitgesteld. De HH. Missen te 6, 7 en 8 uur; te 10 uur de plechtige Hoogmis. Na den middag te 3 uur de Vespers en het Rozenhoedje, te 6 uur plechtig Lof, Preek, Processie en Te Deum. Eiken dag in de week gedurende de maand

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2