BINNENLAND. Koloniën. GEMENGDE BERICHTEN. ingegeven, besluit, van den Bey van Tunis, waarbij bepaald wordt, dat alle in het Ra- gentschap bestaande vreemde scholen, bi- zondere zoowel als openbare, voortaan ouder worpen zijn aan de inspectie der Pransche overheid. Naar thaus uit Tunis wordt be richt, heeft de Italiaansche Consul-Generaal aldaar de Italiaansche hoofden van scholen last gegeven geene vreemde inspecteurs in hunne lohalen toe te laten. De Rumeensche Regeering heeft een decreet uitgevaardigd waarbij de toegang tot bet Rumeensch grondgebied verboden wordt aan iederen vreemdeling,die niet voor zien is van een pas, welke door de Ru meensche consuls in het buitenland moet geviseerd zijn. Bij de verkiezing voor 24 ledeu van de Zweedsche Eerste Kamer zijn 20 voor standers van beschermende rechten en 4 vrijhaudelaren gekozen. Batavia, 13 September. In de Javasche Courant wordt aan alle departementen, au toriteiten, colleges, civiele en militaire amb tenaren en aan de ingezetenen bekend ge maakt, dat het bestuur van Nederlandsch- Indië aan den door den Koning benoemden Gouverneur-Generaal, Zijne Excellentie Mr. C. Pijnacker Hordijk, zal worden overge geven op den dag van den intocht van Zijne Excellentie te L'atavia, des voormid dags te half elf uur, en dat na die overgave door den Gouverneur-Generaal op het paleis te Weltevreden zal worden verleend eene buitengewone audiëntie ter gelegenheid van de aanvaarding van het bestuur. Professor Spruyt te Amsterdam. Men herin nert zich ongetwijfeld, welke hatelijke rol de Amsterdamsche Prof. Spruyt bij de laatste alge- meenc verkiezingen jegens de geloovige partijen aan welke hij het grootste gedeelte zijner bezol- digiug te danken heeft, gespeeld heeft, o. a. door artikelen in de liberale bladen bladen en inzon derheid door eene brochure, welke hij heeft uitge geven. Daarvoor is hem nu eene geduchte kastijding toegediend in het verslag der afdeelingen van den Raad, die de begrootiug voor Amsterdam hebben onderzocht. Men leest daarin het volgende: //Zonder in het minst te kort te willen doen aan de vrijheid der Professoren van de univer siteit, om hunne politieke zienswijze in geschrift en hij monde te openbaren, meende een der leden, dat zij toch niet uit het oog mogen verliezen, dat zij onderwijs geven aan eene universiteit, toegankelijk voor de studenten van elke gezind heid en richting, en waarvan de kosten door alle belastingschuldigen worden gedragen. Dat lid had met verontwaardiging kennis genomen van een verkiezingsgesclirift: In geen geval een Ultra' montaan! Een woord aan de Protestantsche kiezers door Dr. C. B. Spruythoogleeraar te Amsterdam. Uitgegeven 13 Maart 1888 bij J. H. de Bussy, te Amsterdam. Dat woord vloeit over van haat tegen de Katholieken. Zij worden daarin gegriefd, zooveel als in een bestek van 6 pag. mogelijk is. Protestanten worden tegen de Katholieken als aanstaande landverraders gewaarschuwd, enz. Dergelijk geschrift kan, naar gezegd lid, niet strekken ter bevordering van den roem der uni versiteit, noch tot verhooging van de achting voor gezegden hoogleeraar.// De flinke daad van het Amsterdamsche raads lid heeft welverdiende waardeering gevonden in de vergadering van Hecht en Orde, jl. Woens dag gehouden ter verkiezing van candidaten voor de aanst. gemeenteraadsverkiezing. (De Heer Raaijmakers van Nieuwer-Amstcl bracht daar de zaak ter sprake en noemde het „eene zaak, die alle Katholieken in geheel Nederland aangaat//. Spr. wist niet, wie dat raadslid was, maar dat belette niet, dat hij hem irr't openbaar dankte en hulde bracht. Hij vroeg den Voorz., of het niet gepast zou zijn, dat er door het bestuur eene motie aan de vergadering werd voorgelegd, waarin deze vereeniging hulde bracht aan het kloeke raadslid, door hem bedoeld, //opdat geheel Nederland verneme, dat de Katholieken zich door niemand laten beleedigen, ook niet door een Professor aan de A.msterdamsche universiteit. Zoo ja, dan wenschte h\j, dat die motie ter kennis van den Gemeenteraad werd gebracht. De vergadering, door ongeveer 450 leden bij gewoond, nam onder daverend gejuich en met algemeene stemmen de volgende motie aan: //De vergadering van Recht en Orde, ken nis genomen hebbende van het verslag der af deelingen over Gcmeentebegrooting, heeft met onvermengd genoegen het oordeel vernomen van een lid van den Raad over het publiek optreden van Prof. Spruyt, en brengt dat lid in het openbaar hare hulde.// Prof. Spruyt is dus met zijn //papeuhaat// van 't voorjaar den winter nog niet door. Want zegt de Mb., //wordt de motie ter ken nis van den Raad gebracht, dan zullen onge twijfeld ook de niet-katholieke leden hunne afkeuring te kennen geven over de hartstochte- telijke wijze, waarop de Heer Spruyt bij de twee vorige verkiezingen is opgetreden.// Het blad heeft goede reden tot deze veron derstelling, omdat, reeds een der liberale raads leden, nl. de Heer W. Heinéken, in Juni op eene meeting zich in den zin heeft uitgelaten. {De Zoom) Als vermeldenswaardig feit deelt de lnd. Mere, mede, dat sedert 9 Mei ji. voor niet min der dan f 6,300,000 aan zilveren muntspecie voor rekening van particulieren, naar Ned. Oost- Indië is gezonden. De hooge wisselstand, thans 103 pet., is hiervan de oorzaak. Het is nl. voor- deeliger de stoombootvracht en de assurantie van de specie te betalen, dan tegen den tegen- woordigen koers wissels te koopen. Z. M. de Koning heeft aan de Neder- landsche Heidemaatschappij, als blijk van zijne belangstelling in deze zaak, de belangrijke gift geschonken van f 25,000. Een Reutertelegram uit Weltevreden, ge- dagteekend 14 October, maakt melding van het ontdekken van eene samenzwering tegen het Nederlandsch gezag in Madioen (Java). 42 Opruiers ziju gevangen genomen. Elf ande ren, die weigerden zich over te geven, zijn dood geschoten. Eene eenigszins andere lezing van blijkbaar hetzelfde feit vonden wij gisteren-avond in de Staats-Courant luidende: Blijkens telegraphisch bericht van de Indische Regeering vernam de Resident van Soerakarta in den nacht van 11 op 12 dezer, dat een dertigtal inlanders, als priesters gekleed, zich meester ge maakt hadden van de pasangrahan te Tawang- Mangoe, in het district Karang-Pandan, nabij de grens van Madioen, en door de politie niet waren te verdrijven. Terstond werden militairen derwaarts gezonden, met een gedeelte van de lijfwacht-dragonders en van het legioen van Pangeran Prang-Wedono, terwijl zich ook de Resident en genoemde Pan geran daarheen begaven. Tengevolge van dit krachtig optreden werd de poging tot verzet in lmre geboorte onderdrukt. Van de bende in de pasangrahan gaven zich 42 personen, waaronder vrouwen en kinderen, over, terwijl de leider der bende on tien anderen, die zich niet wilden overgeven, werden gedood. Niemand is ontkomen. De bevolking is volkomen rustig. Het hypnotisme heeft onlangs dienst bewezen bij een gerechtelijk onderzoek. Zekere Pichereau, een sehoenmakersknecht uit Painboeuf, werd beschuldigd van zijn patroon 230 franks ontstolen te hebben. Hij ontkende alle schuld; rnsn kon geen bajvijzeu tegon hem aanvoeren, en bet gestolen geld was niet te vin den. Toen stelde de „gedachtenlezer" Zamora, die juist te Painboeuf séances gaf, den rechter van instructie voor, hem te helpen, en deze nam dit aanbod aan. Zamora ondervroeg deu beschul digde in bet bijzijn van den rechter en verscheidene getuigen, liet zich blinddoeken, nam Pichereau bij de hand (op de manier van Cumberland) en bracht hem naar eene plek bij een otden muur, waar men, ouder een steen, een bedrag, nage noeg gelijk aan het gestolene, verborgen vond. Pichereau, die nog steeds bleef ontkennen, stond nu terecht, voor het gerechtshof der Bene- den-Loire. Zamora verscheen niet als getuige, en er werd door het Openbaar Ministerie vol strekt geen melding gemaakt van het hypnotisme. De verdediger wees cr op, dat hit vinden van de som, Welker bedrag bekend was, uog volstrekt geen bewijs voor Pichereau 'a schuld mocht, heeten; het geld kon er zeer goed begraven zijn alleen om gevonden te worden. Maar ondanks die betoogeu werd de beschuldigde, zonder neder bewijs, veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf. Figaro acht terecht deze verootdeeling op zulk een grond een bedenkelijk verschijnsel. „De ge zworenen,// zegt het blad, „lieten zich reeds al te dikwijls door hunne zenuwen leiden. Er ontbrak nog maar aan, dat de „suggestie" hen het spoor geheel bijster maakte, en ook dit is thans geschied." Korps 10 van het Leger des Heils, hetwelk te Hattem zijn hoofdkwartier had, is ontbonden. De officieren en cadets zijn bij andere korpsen ingedeeld, terwijl de soldaten huiswaarts keeren om hunne gewone werkzaamheden weder te her vatten. Verminderde belangstelling in dat leger, en daardoor gebrek aan fourage, zijn de oorzaak. Hout en literatuur. De Amerikanen ziju terecht vermaard om de groote ontwikkeling, die zij aan hunne industrie hebben weten te geven. De Populair Science News geeft er een aardig voorbeeld van. Men weet dat in de Vereenigde Staten, gelijk trouwens ook hier, het papier voor dagbladen goeddeels vervaardigd wordt uit houtpap. De houtvezels ondergaan daartoe een bepaald schei kundig proces en moeten door bepaalde machines worden verwerkt. Ia de Vereenigde Staten heeft men deze be werking tot zulk eene volmaaktheid weten te brengen, dat er niet meer dan zes en dertig uren uoodig zijn om een jougen boom om te hakken, te drogen en te zagen, het hout in houlpap om te zetten, daaruit het papier te ver vaardig! n en de courant te drukken en in omloop te brengen. Het laat zich aanzien dat eene dergelijke in dustrie in weinige dagen een bosch zou weten te veranderen in eeue complete bibliotheek. Een paar Belgische werktuig- kundigen hebben eene water-velocipède van nieuwen vorm uilgevonden: een driewieler met gom-elastieke randen om de wielen. Men moet daarop zeer gemakkelijk over het water glijden. De uitvinders namer. te Brussel welgeslaagde proeven en zullen eerstdaags op zee gaan wiel- lijden. Er is zelfs sprake van een vélocipè ie- tochtjo over het kanaal van Galais naar Dover. Door eene muis tot staan gebracht. Op de Italiaansche spoorweglijnen geeft een electriack toeate', bij het vertrek van een trein, zes slagen op eene klok in het volgende station. Eens hoorde de stationschef te Capri drie slagen in plaats van zes, en dadelijk maakte hij de gevolgtrekking, dat er iets op de lijn niet in orde was, en liet het electrisch waarschuwingsseiu gevtn. De trein, die reeds in vollen gang wae, slopte onmiddellijk. Nu begon er eene wisseling van telegrammen. Da passagiers wisten niet wat er aan de hand was en wachtten ia groote onge rustheid, terwijl de telegrammen over en weer gingen. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat alles op de lijn in orde was, en na een lang oponthoud giDg de trein weer voort. Intusschen ging de stationschef ook eens naar zijne klok zien, en daar vond hij tusschen de kamraderen van het electrisch toestel eea muisje. Het arme diertje was toen het érn sloeg in het inwendige van de klok, en in zijne poging om weg te loopen was het door de moorddadige ra deren gegrepen. Hot kleine lichaampje wa3 groot genoeg om het geheele toestel te doen stilstaan, en bij gevolg den trein ook. „Velocipède-drosclrkeu" voor vier personen worden tegenwoordig door eene firma te Berlijn, Dumstrey J ungk, vervaardigd. Die rijtuigen zien er zeer sierlijk uit en rijten even snel door de straten der Duitsche hoofd- Btad als gewone twee- en driewielers. Toost en toosten. Iedereen weet wat deze woorden beteekenenook dat ze uit het Engelsch tot ons zijn gekomen. Hoe, is misschien niet iedereen bekend. Het woord toost is ïd het Engelsch geroosterd brood, eene gevierde schoone en een gezondheids dronk. Bij ous alleen het laatste. Ia lang vervlogen tijden, toen men nog meer uit groote koppen, tassen genoemd, en glazen iu den vorm der champagne-coupes, dronk, legde meu in Engeland daarin onderin een sneedje ge roosterd brood. Ieder gast dronken om beurten uil die drinkschaal, die daarna hij dengeen, die den toost had ingesteld, terug kwam, waarop deze het sneedje brood opat. Zulke toosten werden op het einde van een maal uitgebracht. Het geroosterd brood is lang verdwenen, maar het woord is gebleven. Voor 1789 schreef de Transchman toste, tostes. Na dat jaar schrijft hij toast. De Laliauen, Spanjaarden en Portu- geezen gebruiken het woord niet maar zeggen sande, santé. De Dritscher gebruikt het bij uit zondering, muar meer het deftige Trinkspruch, De Deen kent hel niet, de Zweed wel. De geldel ij ke toestand dor stad Frankfort a/M. is tegenwoordig zoo gunstig, dat B. en \V. den Gemeenteraad zullen voorstellen, het volgende jaar de woning- en huurbelasting met 10 pCt. te verminderen, en woningen be neden 300 Mark geheel daarvan vrij te stellen. Ook zullen voortaan de gemeenteambtenaren en ouderwijzers niet meer behoeven bij te dragen voor het weduwen- en weezenfonds. De Engelsche kooplieden in steen kolen ondervinden veel last van het gruis of stof, dat zich steeds meer verzamelt en waar mede zij geen weg weten. Thans is door de heeren Mowil en Messinger te Dover eene me thode uitgevonden om dat gruis te gebruiken voor het maken van briquetten, die elk een ]/4 Engelsch pond wegen. Het gruis wordt vermengd met 10 percent pik en daarna in aanraking ge bracht met stoom, die het pik doet smelten en het geheel tot eene saamgepakte massa maakt. De machines kunnen 14 briquetten per minuut of 5 touuen per dag van 12 uren afleveren, kosten betrekkelijk weinig en vereischen geeu geoefenden arbeid. Zij kunnen door stoom of door paardekracht worden bewogen. De materie brandt goed en laat weinig asch na. De machine is verkrijgbaar bij de „Universal patent fuel machine company" 32 Eeuchurchstreet, London E. C. Een merkwaardig braadspit. De Graaf van Gastel Maria, een der rijkste heeren van Treviso, had een braadspit, waarop 130 stuk ken vleesch tegelijk gebraden konden worden; bovendien speelde het 25 muziekstukken, dis elk met een zekeren graad vau braden in ver band stonden, waarnaar de kok zich regelde. Een schapenbout a l' Anglaise was bijvoorbeeld goed bij het 12a stukje; eeu kapoen a la Flamande bij het achttiende, enz. In den Londenschen Standard wordt vermeld, dat jaarlijks niet minder dan 2500 Eugelacheu op de meren en rivieren verdrinken omdat zy niet kunnen zwemmen. t Is verba zend," zegt het genoemde blad, „hoe een land, dat op eeue zoo uitgebreide zeemacht en de overleveringen van een eigenaardig volksleven kan roemen, welks geheele wezen van smaak voor de zee doordrongen is, kan dulden dat jaarlijks het water zooveel menschenlevens kost. Negen van de tien Engelachen aan de zeekust bewegen zich op het water; elke daartoe geschikte waterstreek heeft hare roeiclub. Men zou mee- neu dat alle inboorlingen van zulk een lar.d zich vauzelf op de zwemkunst zouden toeleggen. Bij de vloot werd onlangs het zwemmen ten minste geleerd; maar onder de bemanning der koop vaardijschepen is een zwemmer nog eene zeld zaamheid. Ook voor Nederland geldt dit uog maar al le zeer 1 Dat het beroep van kellnernog zoo kwaad niet is bleek o. a. dezer dagen uit het feit, dat twee Duitschers, die iu hunne be trekkingen in verschillende lauden de voornaamste Europeesche talen geleerd halden, en dezen zomtr te Scheveningen als kellner ziju werkzaam geweest, dezer dagen, ieder in hot bezit van circa 3000 aan goud geld, naar Duitschland terug keerden. Een millionnair. Men spreekt zoo gauw van iemand, die heel rijk is, als van //millionnair". Vroeger was dat iemand die een millioeu be.ut van de in het land zijner inwoning geldelijke eenheid. B. v. guldens iu Holland, franks iu Frankrijk, lires in Italië, roebels in Amerika. Thans hebben de groote geldpotentaten in Ame rika en Engeland bepaald, dat een millionnair, onverschillig welk land hij bswoout, esn parsoon is die een millioeu pond sterling bezit, dus on geveer twaalf millioan gulden. Het srort zal dus wel'tra zeldzaam zijn ge- wor den Volgens de Werkmansbode is h e t g e- bouw cfGeelvinck te Amsterdam, Maandag in publieke veiling voor f 45000 verkocht, door tus- sclieakomst van den makelaar G. J. Vermeulen, overgegaan in handen van den Amsterdamschen Werkmansbond. Het is zeker niets vreemds, wan- neer iemand bij het sloopen van ziju eigendom, om gegronde redenen daartoe, door autoriteiten belet wordt, vreemder echter wanneer dit belet wordt door den bewoner. Zoodan'g geval doet zich te Dinxparloo voor, waar de eigenaar bezig is zija eigendom te sloopen eu te midden vau de puinhoopen onaangeroerd moet laten eene ka mer, waarin zich eene familie van vijf personen bevindt. De bewoner, veel jaren huur achter stallig, wil zijne woning niet verlaten en de eige naar mag op gevaar voor menschenlevens niet verder sloopen. Volgens de „Nijm. Ct." melding ma kende van het beslag leggen op een paar kost bare voorwerpen door de gewezen „Millioenen- Jufïrouw" te Nijmegen ten verkoop aangeboden, is de waarde van het in beslag genomene op f3000 te schatten. Een schatrijk orgeldraaier. Onder de o r- geldraaiers te Berlijo is volgens de Nat. Ztg. een ware Croesus. Hij heeft eeue uitstekende standplaats bij den dierentuin, waar 's middags pantoffelparade gehouden wordt en waar menig geldstukje in het bakje van deu invalide valt. 's Morgens houdt hij zich met zijne zaken bazig en alleen 's middags, op het wandeluur, staat hij achter ziju orgel. Hij is eigenaar van twee hui zen te Charlottenburg eu zijue dochter kon hij bij haar huwelijk 80,000 mark, baar geld, me degeven. Door B. Van Ophuizen, z a 1 m d r ij ver tusBchen Lobit en Millingen, werd Dinsdag avond een steur gevangen, wegende ruim 700 halve Kilogram. Een bierglas voor Von Bismarck. Tijdens het bezoek van Keizer Wilhelm te Miinohcn bezocht Graaf Herbert Von Bismarck ook het nationale museum voor kunstnijrerheid. Daar viel ziju oog op een fraai bewerkt bierglas met het op schrift: „Mensch, erger u niet." //Te drommel!" zeide de zoon vau den Duit- schen Rijkskanselier tot een der heeren, die hem geleidde „dat zou een goed glas voor mijn papa zijn." Op het gebied der Vereenigde Staten van Noord-Amerika zijn thans 34 elec- tri8che spoorwegen iu gebruik, waarop 223 wa gens loopen. De vorderingen, die de moderne beschaving in China maakt, blijken nu ook uit het toenemend vtrbruik aldaar van. zeep. De ontvanger der inkomende rechten der aan de Yautze-rivier gelegen stad Wuhu, meldt in ziju officiëd! rapport over het afgeloopen jaar, dat (te invoer van buitenlandsche zeep aanmerkelijk to - neemt. In 1887 werd 30 percent meer verbruikt dan in 1886, eu zoo snel zijn de bewoners vau het Hemelsche Rijk aan het nieuwe artikel ge wend geraakt, dat de invoer in de laatste vijf jaar met 133 percent is toegenomen. „Als de koopers hunne handen en hun gelaat ook niet met zeep wasschen", zegt een deskundige, „dan was- schen zij er althaas hunne kleederen mede en mis schien ook hunne stoelen en tafels". Ook het vensterglas wordt in China meer en meer bekend en neemt allengs de plaats van het g< oliede papier of de oesterschelpen in. Op a a n d r i n g'e n van het bestuur der „Vereeniging tegen onzedelijke geschriften", te Gei ève wordt te Neufchatel beraadslaagd over de vraag, hoe men het best de uitgave, den uitvoer en den verkoop van onzedelijke boeken, platen en photographieën kan tegengaan. In het volgende jaar hoopt men een internatio naal congres bijeea te roepen ter behandeling van die vraag. Advertentiën, zoo zegt een Be 1- gisch blad, ziet men 't meest in de brandpunten vau de nijverheid, bv. te Luik, waar dc dagbladeu met kolommen, ja met volle bladen adverleutië i piijken. Iu Engeland en Amerika, verklaart de man van zaken 't openlijk, de couranten met mijne aunoncen, dat is het jachtveld waarop ik mijne klan'en moet vangen, maar dat niet door eene advertentie, o neen! onder verschillende vormen, in hetzelfde nummer, twintig-, vijftig-, hoD- derdmaal, ja jareulaug herhaald, op die wijze dwingt men de koopers bij ons in te gaan. Hoe doet de courantenlezer? De Ie i maal 1. Ziet hij de advertentie niet. 2e li Ziet hij die wel, maar leest die niit. n 3a n Hij leest. 4e n Hij leest den prijs van het artikel. li 5e Hij spreekt er zijne vrouw over. li 6e n Hij besluit het artikel te koopen. n 7e n Hij koopt. Een E n gelach predikant vair adellijke familie en gehuwd met eene Spaansche vrouw, heeft een hartstocht voor lange namen. Hij heeft 13 kinderen, die gezamenlijk 100 voor- nameu hebben. Een zijner zoons, thans 12 jaren oud, heeft de volgende voornamenLyuloh Yd- walls OJiu Nestor Egbert Lyonel Toedraag Hugh Erclrenwyue Saxon Esa Cromwell Orma Nevtll Dysart Flautagenet, terwyl eene zijner dochtera heet: Lyona Decina Veronica Esyth Undine Cyssa

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2