NIEUWE No. 1309. Woensdag 24 October 1888, 134e Jaargang. De Katholieke Kerk in Noorwegen. BUITENLAND. ABONHBMENTSPaiJB Per 3 maanden voor Haarleru t 0,85 Voor de overige plaatsen in INederland fr. p. p. 1,10 Voorliet Buitenland 1,80 Afzinderlyke Nummers 0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG, BUREAU: St. Janstraat Haarlem. uyraKSDRij AGITE MA NOW AGITATE. PRIJS DER ADVERTE1TTIÉF Van 16 regels.30 Cents. filke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag- en Vrijdag-avond voor 6 nur ingewacht. Uitgevers: KUPPERS LAUEET. In alle deelen der wereld is haar klank doorgedrongen en hare taal tot aan de grenzen der aarde.Deze woorden, welke de Kerk op de leesten der H. Apostelen bidt, ziju als 't ware letterlijk vervuld op het gebied der katholieke zending in Noor wegen. Zooals men weet is Hammerfest de noorde lijkst gelegen stad der wereld. Iu die Noordsche gemeente zelfs hebben zich de werken van liefdadigheid der Katholiekeu Kerk geopenbaard. Daar toch verrees in het vorige jaar een uitstekend ingericht hospitaal van de Vereeuiging van den H. Vinceutius a Paulo, eeue instelling, die volgens een Duitsch geleerde, de Heer Ro- buske uit Berlijn, met de beste gasthuizen van Europa mag wedijveren. Maar ook in andeie steden van het Noordsche Rijk, is de geest der Katholieke Kerk doorgedrongen, gelijk wij uit een brief van den Aposto lische:! Prefect van Noorwegen, den Hoog eerwaarden Heer Falize, kunnen vernemen. Aan dat schrijven outleeneu wij het volgende. »Evenals uit land,« zoo schrijft de ge noemde Prefekt, ondanks zijn ruw klimaat, betooverende natuurschoonheden biedt, zoo dat het den toets der vergelijking met Zwitserland glansrijk kan doorstaan, zoo kan zijne bevolking, met uitzondering der arme, wilde Laplanders, met de meest be schaafde volken van Europa wedijveren eu ten opzichte van de outwikkeliug van geest en hart en in loffelijke beleefdheid, kan zjj met de Frausche worden gelijk gesteld. Eéne eigenschap vau dit volk moeten wig in hooge mate bewouderen, namelijk zijn diep godsdienstigen zin, dien het wist te bewareu gedurende de drie eeuwen in welke geen enkele straal der katholieke waarheid in dat land kou doorJriugen. Reeds omstreeks het jaar 1540 namelijk werd door Cristiaau III van Denemarken de »uieuwe leer® in Noorwegen, als elders, te vuur en te zwaard ingevoerd. Een bewijs voor de verwoesting van dien tijd zijn de puinhoopou van de eenmaal zoo heerlijke kathedraal van Drontbeim, uit welke de kostbare schrijn van goud, honderd kilo gram wegende, eu de reliquieëh van den H. Oiaf bevattende, naar Kopenhagen werd overgebracht. Sinds dien tijd was de katho lieke godsdienst in Noorwegen verboden. Eerst in het begin van onze eeuw toen Noorwegen met Zweden werd vereenigd bij den tweeden vrede van Parijs in 1815, werd verlof gegeven tot het bouweu van eene katholieke kapel. Maar nog in 1860 werden zes vrouwen door de Zweeiische Regeeriug uit het land verbannen, omdat FEUILLETON. Ontdekt. {Vervolg en slot). Hoe langer de vreemdeling dit voortzette, des te meer scheen eene levendige opgewondenheid zich van hem meester te maken; zijne geestige, donkere oogen schitterden. Tusschen de tanden mompelde hij: //De gelegenheid is gunstig! Ja 1 Maar zoo ik mij vergiste. Toen echter de trein nog maar eenigeEngel- sche mijlen van het station Ashford was ver wijderd, scheen hij een onherroepelijk besluit te hebben genomen. //'t Is me ook om het even! Ik zet mijn bestaan op het spel! maar al was het er ook meê gemoeid En hij haalde uit zijne overjas iets voor den dag dat daarbij een klinkend geluid maakte. De oudachtige heer opende de oogen. Het jonge meisje, bleek en vastberaden, richtte zich op hare plaats overeind, maar reeds waren een paar handboeien stevig aan hare fijne polsen bevestigd. //Wat is dat? Wat moet dat beteekenen//? riep de oude heer met bjjna verstikte stem, want hij meende een droombeeld voor zich te zien. zij iu den schoot der Katholieke Kerk waren teruggekeerd. Eerst in het jaar 1873 herkreeg de Katholieke Kerk iu Zweden en Noorwegen hare volle vrijheid. Noor wegen vormt, sinds 1868 van het Aposto lisch Vicariaat Zweden gescheiden, eene Apostolische Prefectuur en omvat een ge bied grooter dan gansch Italië. In dit uitgestrekte gebie'd, aldus meldt de Hoogeerwaarde Heer Falizehebben wij slechts acht statiën, namelijk in liet Zuiden Ohristiania, de hoofdstad, Fredrickstadt eu Fredrickshald, iu het Westen Bergen eu D ontheim, de oude hoofdstad, in het Noor den, Tromsoe, het Parijs van het Noorden, Alten de statie der Laplanders, eu Ham merfest, de noordelijkste stad der wereld. Elk dezer statiën heeft hare kerk, school en pastorie; vijf ervan bezitten katholieke hospitalen waar deels Fransche Liefdezus ters uit Chambéry, deels Duitsche uit Neisse met de grootste opofferingen zich aan de verpleging van zieken wijden. Iu eene zesde statie, te Bergen, hebben onlangs Liefde zusters uit Parijs eeue zieken-iurichting geopend. In elke statie bevinden zich twee Priesters.® Aldus acht statiën met zestien Priesters in een land, dat vroeger een Aartsbisdom en vier Bisdommen lelde. »Meer dan eenmaal in de tien maanden, sinds ik in Noorwegen verblijf, aldus gaat de Hoogeerwaarde Prefect voort, hebben onze schuldeischers ons met het in veiling brengeu onzer kerken gedreigd zoo schraal zijn de middelen, waarover onze Priesters kuunen beschikken.® Op eene rondreis, die de Hoogeerwaar dige Heer Falize in October van het vorige jaar dted, vond hij gelegenheid, de ge zindheid van het volk te leereu kennen. »In den aanvang ontving het volk, dat sinds eeuwen niets dan laster tegen de Katholieke Kerk eu hare Piiesters had gehoord, onze Geestelijken en Liefdezusters met wantrouwen. Maar toen het in de pre dikatiën hoorde, dat dé katholieke leer met de H. Schrift en het verstand geheel en al harmonieert, toen het onze godsdienst oefeningen bijwoonde, verauderde zijne ver bazing in bewondering en sympathie. Met de grootste hoogachting bejegent ons het volk, van den Regeeriugs-Presideut tot den nederigsten bedelaar eu dat iu een land waar voor 20 a 30 jaren de katholieke Priesters zich niet mochten vertooneu. Op mijne bisschoppelijke reizen staan de scheepsgezagvoerders gaarne hunne eigene kajuit aan mij af, de Gouverneurs brengen mij een tegenbezoek in vol ornaat en ter wijl ik iu katholieke landen dikwijls wegens mijn priesterlijk kleed werd bespot, heb ik in Noorwegen nog geene enkele onbe- lee'dheid ondei vonden. Daarop wendde hij zich tot den vreemdeling en zeide gloeiend van toorn: //Wie zijt gij, spreek!// //Ik ben inspecteur T***, beambte der veilig- heids-politie van Londen", was het antwoord. „En wat heeft deze dame misdreven?// //Ja, mijnheer, zoudt gij dan kunnen volhouden, dat dit eene dame is?// antwoordde de inspecteur met een grijnslach. „Mjjn Hemel, wie kan daaraan twijfelen?// //Ik, mijnheer, en ik vermeen, dat ge den Schepper moogt danken; want de twijfel van mijn kant heeft u hoogstwaarschijnlijk het leven gered.// //Maar, mijn Hemel, hoe dan?// //Bekijk deze dame eens, zooals gij ze gelieft te noemen; gelijkt ze niet op iemand uwer kennis? „Niet in 't minst, in 't geheel niet!// //Ook niet op iemand, wiens signalement gij ergens hebt gelezen?" //Dat ik weet, niet.!// //Mjjn Hemel, gij moei toch op het perron van London Bridge Terminus den vervolgingsbrief tegen Charles Wintringham hebben gelezen, op wiens gevangenneming 500 belooning is gesteld, omdat hij op verschillende spoorlijnen in den laatsten tijd verscheiden moorden heeft begaan?// //Ik heb dat aanplakbiljet gelezen, zoo goed als iedereen, maar wat kan dat voor eene be trekking. Al is ons succes nog niet schitterend te noemen, de bodem wordt toch voorbereid. Onlangs had een hoogleeraar aan de universi teit van Christiana, den moed in eene aan zienlijke eu talrijke vergadering in't open baar te verkoudigen, dat na verloop van eene eeuw gansch Noorwegen weder ka tholiek zoude zijn. En dat kan zeer goed geschieden. In de Staatskerk althans vindt de godsdienstige zin der Noren geene be vrediging. Ontelbare protestautsche secten, die zicli van de Staatskerk hebben afge scheiden, geven daarvan getuigenis.® Ten slotte deeleu wij eeuige vragen mede, die kortelings waren opgesteld in een protestantsch blad getiteld Arbeiteren het orgaau van de werklieden-vereeuigiug te Christiania: »Waarom wijden de katholieke Priesters meer zorg aan de armen, dan de predi kanten der protestautsche Staatskerk? Waarom lioudeu zij zich meer met het volk eu zijue belangen bezig? Waarom brengen de Katholieken gaarne offers voor hunne Priesters? Waarom prediken de Roomsche Geeste lijken op populaire wijze, zoodat het volk hen kan verstaan terwijl de predikanten onzer Staatskerk zoo prediken, dat men hen niet kan begrijpen Waarom slaapt men zoo veel in onze kerken Waarom verspreidt de Staat zoo vele leugens tegen de Katholieke Kerk, die hare onafhankelijkheid eu vrijheid heeft behouden? Waarom heeft de EvaugelischrLuthersche Staatskerk vroeger de katholieke Priesters vervolgd en gedood (De predikanten der Staatskerk meeneu, dat zij ons altijd dooi kunnen houden.) Waarom besteden de katholieke Priesters zoo veel zorg aan de belangen der werk lieden terwijl de Staatskerk den arbeider van zich afstoot?® Mogen de antwoorden die door het wei kliedenorgaau op deze vragen onge twijfeld zullen gegeven worden, er toe bij dragen om velen te bewegen tot de Katho lieke Kerk terug te keerenhet zou een begin zijn van de vervulling der profetie door den protestantschen Hoogleeraar on langs te Christiana in 't openbaar geuit. De Duitsche Keizer is jl. Zaterdag-morgen te 8 uren iu alle stilte iu zijne residentie te Potsdam teruggekeerd. Naar men zegt, zal Z M. ook een be zoek brengen aan het Spaansche hof, eu van Madrid de reis voortzetten naar Lis sabon, om dezelfde beleefdheid te bewijzen aan het Portugeesche hof. Volgens sommige berichten zal het bezoek reeds plaats hebben //Ziehier, mijnheer!" zeide de inspecteur, terwijl hij den dameshoed benevens eene zwarte pruik van het hoofd van den geboeide rukte de zoogenaamde dame vertoonde een net gefriseerd blond manshoofd. //Barmhartige Hemel!// jammerde de reiziger, en het ging hem als een dolk door 't hart; zijn gelaat werd lijkkleurig. //Alzoo is deze dame niemand anders dan. //Dan Charles Wiutringham in 'persoon. Ge zult nu begrijpen, mijnheer, aan welk gevaar ge zijt ontkomen.// „Brrrl// deed de heer, en rilde van ontsteltenis. //Mijnheer de inspecteur, ik zal u nooit in mijn leveu genoegzaam mijne dankbaarheid kunnen betuigen.// i/O, ik heb niets dan mijn plicht gedaan,// hernam de inspecteur. „Deze kleine misdadiger wie zou ooit kunnen gelooven, dat zulk een engelengezicht een duivel verborg? was waar schijnlijk van plan naar het buitenland te ont vluchten, en het scheelde maar een haar, of zijn voornemen was gelukt. Daaraan is enkel het toeval schuld. Ik had in ('en eersten trein, die naar Dover ging, plaats genomen, maar in Turn- bridge, waar ik eene kleine verversching ge bruikte, bleef ik door mijne eigene schuld en onoplettendheid achter.// //Maar hoe hebt ge deze. dezen mensch kunnen herkennen, onder zjj no vermomming?// in den loop van den aanstaanden winter; volgens eene andere lezing is de tijd nog niet bepaald. Keizer Wilhelm moet uit eigen beweging zijn voornemen tot dit be zoek te kennen hebben gegeven. Te oordeelen naar een bericht uit Ma drid aan de Indépendance beige, beschouwt men in de staatkundige kringen aldaar de komst des Keizers enkel als een bewijs van beleefdheid, zonder staatkundige ne venbedoeling. Trouwens, wordt er bijge voegd, een bondgenootschap van Spanje met Duitschlaud zou ongunstig opgevat worden door de openbare meening, die zich herhaaldelijk onverholen heeft verklaard tegen het streven van sommige staatslieden om zekere bondgenootschappen te sluiten. Volgens de Weser-Ztg. is thans uitspraak gedaan in een voor eeuige jaieu aanhangig gemaakt proces, tusschen eeuige Arueri- kaansche readers en het bestuur van Bremen, tot teruggave van een oogenscbijulijk ten onrechte in beslag genomen zeeschip. De aanspraken der Amerikanen zijn ongegrond verklaard. De scheidsrechtelijke beslissing was op gedragen aau Prins Von Bismarck, die haar op zijne beurt overdroeg aan het Rijks gerecht te Leipzig. Te Elberfeld zijn de verantwoordelijke redacteurs van vijf dagbladen van verschil lende richting, wegens ontijdige openbaar making van stukken uit het verleden jaar behandelde Ti.ümrael-proces, tot 30 mark boete veroordeeld. Iu zake het Noord-Oostzee-kauaal wordt in de bladen medegedeeld dat het overne men van de vereischte stukkeu grond zoo vlug gaat, dat men nog in het loopeude begrootiugsjaar 1888/89 daarmede gereed hoopt te kunnen zijn. Tengevolge van na dere overwegingen heeft men besloten in den loop van het kanaal een paar wijzi gingen te brengen, zoodat het o. a. niet, gelijk vroeger het plan was, bij Bastenberg, maar bij Schulp iu de Eider zal uitkomen. Het aankoopen van den grond heeft voor verreweg de meeste gevallen ondershands plaats gehad. Aangekocht zijn thans 2424 hectaren, voor eeue som van 5,200,000 mark, terwijl nog iets meer dan 800 hec taren moeten verworven wordeu. Voor meer dan de helft van het kanaal zijn de werken, in tien afdeelingeu, uitbesteed aan de on dernemers, en de uitbesteding van het ove rige zal eerstdaags geschieden. Bij twee dier afdeelingen is met den arbeid reeds een eeu aanvang gemaakt. In de Frauscbe Kamer van Afgevaar digden beeft de Heer Calvinhac een voor stel ingediend tot invoering eener belas ting op den effectenhandel op tijd. Hij gaf het verlangen te kennen het voorstel spoed- vereiscbend verklaard te zien. vroeg de oude lieer, terwjjl de gevangene tanden knarsend terneer zat. //Het moet wel is waar moeilijk, bijna on- mooglijk schijnen, want ik zelf moet bekennen, dat zelden een meisje er schooner uitziet. Maar gjj moogt niet vergeten, mijnheer, dat mjj in zulke dingen eene zeer groote ondervinding ten dienste staat; onderscheidene kleine eigenaardig heden in zijne bewegingen maakten 't eerst mijne opmerkzaamheid gaande, en mijn argwaan steeg van minuut tot minuut." „Nu, en ten laatste?// De inspecteur wees op de kin van den ge vangene. //Ah!//, riep de oude heer, terwijl hij opnieuw verbleekte. „Waarschjjnljjk door de hitte gekweld, had hij de linten van zijn hoed losgemaakt, entoen ik dit zoogenaamd schoonlieidsmerk ontdekte, verdween hij mij elke twijfel. Ik was van mijn man zeker.// De trein was aan het station Ashford gekomen. De oude heer liet den inspecteur eene banknoot van 10 in de hand glijden, stapte in een anderen, waggon en ontweek ditmaal de eenzaamheid, die hem wellicht duur ware te staan gekomen, door in een bijna gevulde coupé plaats te nemen. De inspecteur echter beval zijn gevangei.e uit te stappen, om den trein af te wachten, die hem naar Londen zon terug voeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1