BINNENLAND. Er heeft zich in Frankrijk eene ver- eeuiging gevormd voor de lichamelijke ont wikkeling der jeugd, met welk doel aau de scholen van lager, middelbaar en kooger onderwijs jongensspelen in de open lucht zullen verbonden worden, terwijl er elk jaar een groot feest, met eeD wedstrijd in li chaamskracht en vlugheid, zal plaats heb ben, eene soort van navolging van de Olym pische spelen der oudheid. De Heer Bischoffsheim heeft aan deze zaak een krachtigen stoot gegeven. Hij heeft er op gewezen dat de lichaamsoefe ningen der jeugd tot versterking der spie ren en ontwikkeling van het lichaam sedert laug in Frankrijk in onbruik ziju geraakt. Wel is waar worden er methodische lessen in de gymnastiek in de scholen gegeven, maar men dwaalt als men meent dat deze de lichaamsoefeningen in de open lucht kunnen vervangen. Waarom, zoo vroeg hij, zou men hierin niet het voorbeeld volgen, dat Engeland reeds voor 50 of 60 jaren heeft gegeven? De Minister van onderwijs heeft nu eene commissie benoemd voor het voorbereidende werk der organisatie dier schoolspelen. Aau de Daily News wordt uit Berlijn geseind, dat vertrouwelijke onderhandelingen tusscheu Engeland en Duitschlaud plaats vinden met het doel van een gemeenschap pelijk optreden in Oost-Afrika. Naar de Daily News uit St. Peters burg verneemt, zou eene Russisch-Turksche schikking ophanden zijn, volgens welke Turkije desnoods gewapenderhand in Bul garije zou interveniëereu. Uit Coustantinopel wordt bericht, dat het conflict voortduurt tusscheu de Porte en de Ottoniaaische Bank, die wederzijds elkaar van contractbreuk beschuldigen; in middels heeft de Turksche Regeering fi- nauciëele relaties aangeknoopt met het Crédit Lyonnaisdat gemachtigd is tot het oprichten vau filialeu in de provinciën,waar tegenover het Crédit Lyonnais aan de Porte T. 30,000 voorschot heeft gegeven. De Turksche Gezant te Madrid heeft omtreut Marokko een rapport gezonden, waariu hij aandringt op handhaving van het prestige der Porte te Marokko, ook door middel van eene maritieme demonstratie. Een land, dat volgens de liberalen, ongetwij feld in den afgrond der diepste ellende moet verzinken, zegt de Dep. Stand., is Canada. Men verbeelde zich, dat in dat land onlangs een Pastoor Minister is geworden. De Eerw. Heer Labolle was sedert een 20tal jaren aan het hoofd der kolonisatie in Neder- Canada vooral in de uitgestrekte landstreken, besproeid door den Outaouais en bijrivieren, de Roode rivier, de Lieve en de Gatineau. Zijne landbouwkennis en de diensten, door hem aan het land bewezen, hebben de aandacht van het gouvernement op hem gevestigd. Dit laatste, onlangs besloten hebbende een Ministerie van landbouw op te richten, heeft de leiding ervan den moedigen katholieken Priester aangeboden. Het ambt, aan den Eerw. Heer Labelle toe vertrouwd, is hoogst gewichtig. Neder-Canada of de provincie Quebec is bijna zoo groot als geheel Frankrijk; zijne oppervlakte bedraagt niet minder dan ongeveer 125 millioen acres. Dit uitgestrekt grondgebied, dat even vruchtbaar is als gezond, bevat volgens de volkstelling van 1881 nog maar 1,359,027 inwoners. Een bisschoppelijk woord. Mgr. Janssens nieuw benoemd Aartsbisschop van New-Orleans, heeft onlangs aan de Morning Star een schrijven gericht, bevattende eene warme aanbeveling van de katholieke pers. De Prelaat zegt o. a.: //De pers is een krachtig werktuig ten goede zoowel als ten kwade. Dat wordt beslist erkend door onzen 11. Vader den Paus en alle ernstige denkers. De profane pers is in dit land over het algemeen niet opzettelijk vijandig aan de Kerk, maar zjj behandelt den godsdienst slechts als terloops, en daarom zijn de katholieke bladen, die in een waarlijk katholieken geest worden geschreven, eenvoudig eene noodzakelijkheid voor onzen tijd. Gjj hebt de valsche berichten te wederleggen, de leugens te bestrijden, het volk bekend te maken met de katholieke gebeurte nissen der geheele wereld, de brandende katho lieke vragen van den dag te bespreken en te verdedigen en de geloovigen voor te lichten met betrekking tot de Kerk, hare organisatie en leer. //De katholieke courant moet in elk huisgezin een welkome gast zijn en als zij door de leden daarvan geregeld gelezen wordt, kan zij veel goeds stichten.// Ieder Katholiek behoort het zich tot plicht te maken alle vraagstukken, niet alleen die, welke het welzijn des lands, maar ook die de belangen van den godsdienst betreffen, te leeren kennen. //De Geestelijkheid zal de zaak der Kerk zeer bevorderen, indien zij de lezing der katholieke bladen en der Katholieke literatuur ten krachtigste bevordert.// Bij koninklijk besluit is bepaald, dat ver schillende betrekkingen bij het Departement van Oorlog, bij de artillerie-inriektingen en bij 's Rijks centrale magazijnen van kleeding en uitrusting Toortaan uitsluitend zullen worden vervuld door militairen, tenzij er onder hen geene geschikte sollicitanten gevonden worden, in welk geval andere personen, doch bij voorkeur gewezen onderofficieren, in deze betrekkingen kunnen worden benoemd. Naar aanleiding van de mededeeling, dat dezer dagen in eene gemeente in Noord-Holland ontdekt werd, dat een loteling der militie zich 14 jaren geleden als eenige wettige zoon van den dienst had doen vrijstellen, terwijl hij op die vrijstelling geen recht had en hij thans het nadeel zoude hebben veel langer in werkelijken dienst te moeten blijven, zij opgemerkt, dat de loteling daarvan geen nadeel zal ondervinden; zij, die indertijd deze verklaring voor den burgemeester aflegden, kunnen, zoo zij nog in leven zijn, wor den vervolgd wegens het afleggen van eene ver klaring in strijd met de waarheid. Zoodra de militieraad zijne uitspraak heeft gedaan en de tijd van appèl tegen die uitspraak is verstreken, kan de loteling niet meer tot den dienst worden verplicht. Men zij dus op zijne hoede bij het afleggen van bedoelde verklaringen, waarvan alleen aan sprakelijk zijn.de getuigen. ArnhCt.) Z. M. de Koning heeft zijne hooge belang stelling betuigd in de maatschappij Helenaveen tot de verveningen en ontginningen in de ge meente Helenaveen (Noord-Brabant) door het beschermheerschap over die maatschappij te aan vaarden. Z. M. wenscht als gevolg daarvan de bewo ners van Helenaveen in hun landbouwbedrijf krachtig te steunen. Hiertoe stelde hij belang rijke bedragen ter beschikking van de maat schappij, lo. tot afdoening van alle schuld, die de Nederlandsche vaste arbeiders der maatschappij aan deze mochten hebben (de Maatschappij stelt nl. hare vaste arbeiders door voorschotten in de gelegenheid een eigen landbouwbedrijf te be ginnen en 2o. tot vorming van fondsen ter ont wikkeling en verbetering van de veestapels der bowoners van Helenaveen cn ter bevordering van de groenten-, ooft- en bosehcultuur. Bovendien zijn door Z. M. zoo ten behoeve der bewoners, als tot vorming van proeftuinen, ten geschenke gegeven eenige honderdtallen uit stekende vruchtboomen en eene zeer groote hoe veelheid groentezaden. Zondag na afloop der godsdienstoefeningen werd van deze gunstige beschikking des Konings aan de bewoners van Helenaveen mededeeling gedaan, die daarover ten zeerste verheugd waren en aanstonds een telegram van dankbetuiging aan Z. M. zonden. De dag werd naar aanleiding van dit heuglijke feit in ernstige feestvreugde doorgebracht. Te rekenen met 1 Nov. a. s. zullen in het verkeer met Duitschland postpakketten zijn toe gelaten, bestemd om aan de geadresseerden te worden uitgereikt zonder betaling der eventueel verschuldigcie porten en rechten, waarvan het bedrag voor rekening van de afzenders blijft en van dezen is in te vorderen. De bedoelde pakketten, alsmede de daarop betrekking heb bende adreskaarten moeten voorzien worden van eene aanwijzing: Vrij van port en rechten. Franc de taxes et de droits. Thans is door de Regeering bepaald, dat ook postbladen, die, door welke oorzaak ook, voor het gebruik ongeschikt zijn geworden, mits zij niet reeds vroeger gediend hebben, tegen bij betaling van de formulierkosteu ad Vs cent tegen nieuwe kunnen worden ingeruild. Het is niet overbodig hierbij te herinneren, dat deze bepaling reeds lang van kracht is ten opzichte van onbruikbaar geworden briefkaarten en ge zegelde omslagen. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Schiedam zal plaats hebben op 20 Nov. e. k. en de herstem ming, indien noodig, op 4 Dec. daaraanvolgende. GEMENGDE BERICHTEN. Te O u d e m i r d u m (F r.) ii e e t t iemand de wreedheid gehad eene koe dj tong bijna ge heel af te snijden, waarschijnlijk uit wraakzucht tegeu den eigenaar. Er is in België eene maatschappij gesticht met een kapitaal van 600,000 franks, wefke ten doel he ft, iu den Congo-staat, te Boma, een hötel en algemeene magazijnen te vestigen. Beneden wordt het gebouw voor handelsmaga zijnen ingericht. Op de eerste verdieping komt eene koffiekamer en twee eetzaleu en op de tweede verdieping worden slaapkamers ingericht. Of het druk bezocht zal worden, zullen de aan deelhouders moeten ondervinden. Een zonderling geval heeft te Luik plaats gehad. Een doodkistenmaker raakte by het kisten van een doode met een vinger, waaraan hij eene nog versche wond had, het lijk. aan. De wond ontstak, wo keide voorten Zaterdag heeft men hem den rechterarm moeten afzetten InSarah's Bernhardts contracten met de toneeldirecteuren staat o. a., dat deze zich verbinden, haar eene serenade te doen breogen, die haar dan volgens de couranten „blijkbaar verrast", terwijl zij „zeer gevoelig" is over die spoutane hulde des volks. En toch weet een too- neeldirecteur geregeld maecenassen te vinden, die de kosten dier „verrassing" voor hem dragen, zegt de schrijver der „Haagsche Sprokkelingen" in het ütr. Dgbl. In Noorwegen heeft de winter reeds zijue intrede gedaan. Een sueltrein Van Chris- tiania naar Trondhjim is dezer dagen bij het station Reiten iu de sneeuw blijven steken. Eerst nadat een andere trein, die van een sneeuwploeg voorzien was, den weg vrij had gemaakt, kon de tocht worden voortgezet. Eene prijsvraagis uitgeschreven voor een afdoend middel om het inademen van het stof te verhinderer, waarvan de arbeiders, die ia de zoogenaamde slakkenmolens tot het fijn- malen \an do Thomasslakken werkzaam zijn, ge durig last hebben. Zij, die hierop ten antwoord willen inzenden, toegelicht door modellen of tee- kecingen, moeten zulks doen voor 31 December a. e. De prijsvraag gaat uit vaa Gebr. Stumm te Neunkirchen, die volgens eene mededeeling in de Berg- u. Hüttenmann Ztg. voor het beste toestel een prijs van 100,000 mark hebben uit geloofd. Do uitvind er d er spoorkaartjes, een Eugeljchman, Robert Davill genaamd, is dezer dagen overleden, ia den ouderdom »an 81 jaren. Hij was iu 1833 beambte der Birmingham- spoorwegmaatschappij, en kwam toen op het denkbeeld, de geschreven ontvangbewijzen, welke den reizigers na betaling van de vracht werden gegeven, te vervangen door gedrukte biljetten of kaartjes, tickets-, die nog thaus over de geheele wereld worden gebruikt. De consulten van Dr. M e z g e r in het Amstel-Hö el eindigen 20 December e. k. Italië heeft tegenwoordig 21 u n i- versiteilen. De drukst bezochte daarvan is die te Napels met 3900 studenten; dan volgt Turijn met 2100, Rome met 1200, Bologna met 1160, Padua met 1000, Pavia met 1000, Palermo met 960. De minst bezochte is die te Ferrara, met niet meer dan 39 studenten. De universiteiten zijn zeer ongelijk over hot land verdmld. Sicilië b.v. heeft er drie, Sardinië twee; de Kerkelijke Staat zeven, het koninkrijk Napels éen, evenals Piëmont en Venetië. Zsventien universiteiten worden door den Slaat en vier door provinciën onderhouden. Tien behooreu tot de le en elf tot de 2e klasse. De Heer Edison hoeft een volle- digon phonograaf aan den Heer Gladstone dien toekomon, deze heeft beloofd, hem een iu dit werktuig opgevangen phonogram te zendei: met eene rede lot het Amerikaaneche volk. Dize rele zal te New-York worden na/ge draaid". In de pas verschenen aflevering van het Volapükabled zenodik no. 95 schrijft de heer Sehleyer „Men z gt, dal iemand laug leven zal wanneer hij valschelijk gezegd is gestorven te zijn. Diens volgens zal ik waarschijnlijk BOg lang leven, want sedert kort is in vele couranten bericht dat ik gestorven ben. Gode zij dank! ik leef nog. Wel is waar, ik ben in het begin van Septem ber zeer ziek geweest en heb de HH. Sacramenten der stervenden ontvangen. Maar ik beu hersteld door de voortreffelijke baden van het Zwitsersche Baden, ten huize van den Heer Borsinger. Ik dank alle vrienden, die ons in hunne brieven en telegrammen naar Constanz hunne innige deel neming hebben betuigd. Opnieuw heb ik geden, dat ik eene groote menigte vau vrienden bezit, die mij voortdurend zeer liefhebben." Te Noorbeek (Limburg) moet een nieuwe burgemeester worden geïnstalleerd. Tot tweemaal toe werd daarvoor eene vergadering van den gemeenteraad belegd, maar telkens was er geen voldoend aantal raadsleden opgekomen. Hetindertijd zoo spoorloos ver dwenen hoofd eenor school te Helder, de Heer B., is naar het Vad. meldt thans Professor in de wiskunde aan een hoogeschool te Iowa. Op hoog bevel. De ook in Nederland bekende Duit.-che tooneelspeler Juukerman, heeft zijne gedenkschriften uitgegeven, waarin eene aar dige herinnering aan wijlen Keizer Wilhelm I voorkomt. De vorst woonde in Wiesbaden eene voorstelling bij vau het toouedstuk „Onkel Biaiig//. Opi't oo- gciiblik dat een der personen van 't stuk, die door een ander van zelfmoord wordt weerhouden, uit riep„Ik zal weder bij bet leger dieust nemen", hoog de Keizer zich over den rand van zijne loge heen en zside hardop„Ja, maar ik neem dien vent niet meer terug 1" Deu volgenden morgen kwam een Adjudant vertellen, dat de Keizer het stuk 's avonds nog eens wilde zien, op voorwaarde dat de woorden, die hem hadden gehinderd, werden weggelaten dit werd natuurlijk aangenomen. Toen ditmaal werd gezegd: „Ik zal een bekwaam helper nemeu en hoop dat het mij dan zal ge lukken rniju verwaarloosde goederen er weder boven op te brengen", knikte de Keizer heel te vreden met het hoofden zeide duidelijk verstaan baar Zie zoo, dat klinkt heel wat beter." Als eene bizon derheid kan gemeld worden, dat iu den tuin vau den Heer Van der Nat te Uitwijk (Noord-Brabant) nog verscheidene frambozenstruiken stnan, volop met rijpe frambozen. In hoe sterke mate de electrische verlichting bij groote schepen in toepassiug be gint ta komen, kan eenigszins worden beoordeeld naar het aautal schepen, dat des nachts het ka naal van Suez passeert. Sedert 1 Maart 1387 toen het nieuwe regle ment hiervoor in werking trad, zijn 's nachts door dat kanaal gegaan: Iu Maart 15, April 19, Juni 25, Juui 25, Juli 27, Augustus 35 September 45, October 49, November 63 en December 73 schepen. De gemiddelde duur van den doortocht was in 1887 34 uren tegen 36 in 1886. Het jacht van den Heer Brunett heeft het ka naal van Port-SaïJ naar Suez in 13 uren 53 minuten gepasseerd. Onder het patronaat van de jeug dige Prinses Frederik, dochter van den Prins vau Wales, zal in de volgende maand, ten voordeele van 't kinderziekenhuis te Londen, aldaar eene ten toonstelling plaats hebben van poppen Aan de L ij n markt te Utrecht ston- den eergisteren-avond te 8 uur eenige personen voor een der winkels naar de étalage te kijken, Een schamelgekleeJe jongen bevond zich ook ouder hen en deze wilde „blijkbaar" zijne beurs eeus nazieu om zich zeker te vergewissen, dat hij het voorwerp zijner keuze kon koopen. Hij scheen echter wat „verstrooid//, Want hij stak de band in den mantelzak van eene d-r damss. Gelukkig bemerkte deze hetzij slaakte een kreet ende jongen liep zoo hard bij kon. Wel gingen twee mannen hem achterna, doch zij konden hem niet achterhalen. Die dame had geen geld in hare raantelz ikken gestokei!, doch dit geval levert toch het duidelijk bewijs, dat er op zulke bewaarplaatsen van beurzen wordt gerekend. Een draaitoi met muziek liét door gaans slechts éen lauggerekten en vaak minder weiluidenden toon hooren. Doch nu ziju in Eden's Amerikaansche magazijnen te Amsterdam derge lijke tollen verkrijgbaar, die een geheel deuntje spelen. In deu tol is een speeldoosje aangebracht, dat ouder het draaien aau het spJeu gaat, en ziju lustig liedje laat hooren. Elke tol heeft ziju verschillend, meestal populair liedje. Als eene bizon derheid meldt men aan het B. H. dat tal van Arabieren in Lidië gebruik maken van een weinig kostbare wij se van correspondeeren met hun iu 't mudderiaud achtergelaten betrekkingen D.ze schrijven uit Arabië brieven, op welks omslag zij het „poste restante" zetten en welk couvert zij overigens met een moeilijk leesbaar haudschrift bekladden, dat het adres moet ver beelden, doch indordaad eigenlijk niets anders bevat dan de mededeelingen, die zij aau hunne verwanten wenschen te djon toekomen. Overbodig te zpggen dat deze brieven onge- frankeerd zijn. Onze Arabier gaat naar het post kantoor van de door hem bewoonde plaats, vraagt of er ook een brief poste-restaute voor hem is, kijkt het pakket met Arabische adressen na, leest op de buitenzijde van het voor hem bestemde epistel het voor hem bestemde nieuws en verklaart dan, dat er geen brief voor hem is. Op die wijze moet elke zes maanden een zeer groot aantal brieven als onbestelbaar worden ver scheurd. Te Ween en zijn dezer dagen op nieuw proeven genomen met de Maxim-mitrail leuse, om te bepalen, of die mitrailleuses even goed kunnen schieten met kogels vau 8mm.derOos- teurijksche Mannlicher geweren als met dp ge wone kogels van 11 mm. De proeven slaagden goed; er werden 400 schoten gelost iu 41 seconden. De Maxim-mitrailleuse zal nu zoowel bij de infanterie als voor vestiugwerken worden ingevoerd. Op het wachtschip teTandjong Priok heeft een matroos zichzelf door eeu paarden middel van de cholera genezeD. De medicijnen van den geneesheer liet hij onaangeroeid, maar hij wist eene fLsoh cognac machtig te worden en versloeg die geheel. Toen de flesch cognac niet meer was dan eene cognacflesch, dus leeg gedronken was, en als lijk op den grond lag, sliep Janmaat lustig den slaap der beschonkeuen en... was gered. Maar toen hij beter was, motst hij op 't rapport kómen en werd gestraft wegens het niet iuuemen der medicijnen! President Carnot, het hoofd der Fransche Republiek, heeft oulaugs een eigenaardig geschenk ontvangen. Een wever, tevens honden- liefhebber, die een aantal fraaie hondeu bezit, heeft vijf jareu lang de haren, welke bij het kammen dier honden uitvielen, verzameld, vau die haren 5 kilogram ongeveer eene stof laten weven en daarvan een vest laten maken voor President Carnot, die een groot honden vriend is, en het geschenk met dankzegging aar. nam. De eenige, behalve ('arnot, die een vest van hondenhaar dat voor zeer kostbaar w rit ge houden bezit, is Grootvorst Nieolaas vau Rus land. Men herinnerde bij deze gelegenheid aan een rok van Lodewijk XIV, welke bestond uit spin rag, vastgehecht op groen satijn. A Is eene zeldzaamheid kan wor- deu gemeld, dat door den jager M. Koning, van St. Maarten, pachter van de jacht aan den Zand dijk, in do gemeente Callantsoog (N. H.) aldaar een arend is geschoten. Men meldt uit Chicago, dat een aldaar wonend, eer.igermate excentriek man, zijne kinderen in plaats van nameu nommeis heelt gegeven. Zijne spruiten beéleu Een, Twee, Drie en Vier. De vader geeft als reden voor zijne handelwijs op, dat kinderen, als ze ouder worden, meermalen niet tevreden ziju met de nameu, die zij vau hunne ouders ontvingen. Daarom heeft hij de zijnen eenvoudig geuommerd. Zoodra zij hnn twaalfde leveusjaar ziju ingetrtden, zullen zij zelf hunne namen mogen kiezen. De slede, waarin Napoleon I in 1802, na zijne vlucht uit Ruslaud, te Dresden aankwam, werd daar bewaard in een huis, waar vroeger ds Fransche Gezant woonde. Dit huis is onlangs aan het gemeentebestuur verkocht, en de eigenaar heeft bij die gelegenheid de historische slede aan de stad Dresden geschonken. Bij het vertrekken uit ons land van het philharmonisch orkest uit Berlijn werd, bij 't passeereu der grenzen, een zijner verdien stelijkste leden door de Duitsche politie „einge- spert" en overgeleverd aan de militaire overheid Als Duitsch onderdaan was de man in gebreke gebleven om de herhalingsoefeningen te komen medemaken. Htj werd ingedeeld bij de stafmuziek van het garnizoen te Düsseldorf en bracht dezer dagen reeds weer een bezoek aan het pas ver laten Nederland; thans evenwel niet als mede werker in een symphonie-orkest, doch als „speel man// op de dorpskermis te Pannerden. Ook de heer Van derSchaaffte Amersfoort houdt zich bezig met de oplossing van het vraagstuk „Nederlaudsche Druiven wijn". Hij heeft een wijugaard Van een honderdtal stokken, speciaal met dat doel, in cultuur. Hek

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2