MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten. komen, zal daarbij tegenwoordig zijn en de eerste Voor geest en hart. Ter behartiging. »k Zal opstaanHeil, hoe diep hij viele, Die deze zucht toch eindlijk slaakt 't Is de eerste levenskreet der ziele, Die uit den schijndood is ontwaakt. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS^ Kerknieuws. Land- en Tuinbouw. zou, volgens hem, meer te wijten zijn aan eene ondoelmatige verpleging, dan aan het klimaat, dat in Nederland de wijnstok zoo weinig goede druiven voortbrengt. In de gemeenteHaskerland, waar- van Joure de hoofdplaats is, bestaat bij de brand weer een gebruik, dat zoover ons bekend is, nergens elders wordt gevonden. Tijdens bet woe den van een brand wordt, bij het eind van elk uur, aan ieder der aanwezige brandweer mannen door een gemeente-beambte een koperen penning uitgereikt, waarop het gemeentewapen is aange bracht, welke penningen later tegen 15 cent het stuk, aan het gemeentehuis kunnen worden ingewisseld. Nu wordt het w a a r 1 ij k a 1 t e e r g zegt het Rotterdamsch Nieuwsblad. Big een inwoner van Rotterdam weigerde de waterleiding te loopen. Men besloot toen de kraan at te schroeven en wat vond men? eenige half vergane stukken van een kikvorsch. Wanneer, vraagt htt blad, zal eindelijk eens beproefd worden do waterleiding alleen klaar water te laten schenken? Een inwoner van Chicago, Frank Proult, heeft een plan gemaakt tot stichting van eene nieuwe stad in 't Westen der Vereenigde Staten, waardoor 6000 gezinnen of ongeveer 30,000 zielen onder dak zouden worden ge bracht. Elk gezin zou 160 buuders land in be werking krijgen, terwijl de boschgrond, de delf stoffen en algemeen den natuurlijken rijkdom onderling zouden verdeeld worden, lleeds dadelijk zou de stad naar de meening van deu Heer Proutt 15 millioen dollars waard zijn. Dit ge voegd bij de waarde van het laud in den omtrek, zou een gemeenschappelijken rijkdom opleveren van ruim 24,000,000 dollats of ongeveer 4000 dollars per gezin. Coöperatieve kolonisatie is volgens den Heer Proult tienmaal goedkooper dan individueele. Eene stad kan voor 3 millioen dollars gesticht worden, wanneer alles op coöperutieve leest wordt geschoeid. Hij wil de stad op hoogen grond bouwen, waardoor men behalve steeds versche lucht, eene gotde gelegenheid voor riolcering ver krijgt. Overdekte gaanderijen Zullen tegen regen en hitte iu den zomer beschermen en tegen sneeuw ec ijs in der. winter. Al het brood zal in éeue bakkerij worden gebakken. Maar ook voor geestelijk voedsel zal gezorgd worden; inrichtingen tot vermaak en outspanuing komen onder de bizondere zorg der gemeente, die daarvoor ieder burger eene betrekkelijk geringe belasting oplegt. Niemand zal in deze „modelstad" voor zijn 21e jsar behoeven te werken 1 In het geding wegens den d i a- mantendiefstal ten uadeele van Prinses Gort- scbakoff, te Parijs, voor een bedrag van ƒ120,000, is nu uitspraak gedaan. Zooals wy indertijd mededeelden, werd da kameuier der Prinses, juffrouw Armiser, van den diefstal verdacht eu iu hechtenis genomen. De zoou der verdachte, een jong advocaat, stelde alles iu het werk om den waren schuldige te onldekkeu, en vond dien in den persoou van een werktuigkundige te Karls ruhe, Rückert genaamd. (Alweer een misdadiger met een dichternaam!) Mokert beschuldigde op zijn beurt een Eugelschen taalmeester eu anderen, en beweerde, dat de Prinses zich ouvvettiglijk een paar millioen uit de nalatenschap barer moeder had toegeëigend. Maar Rückert is schuldig bevonden en door het gerechtshof te Frankfort a/M. veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf. In het kleine door vele onzer laudgenooteu bezochte en bekende Limburgscbe plaatsje Valkenburg, overleed dezer dagen Maria Magermans, in den ouderdom van ruim acht en tachtig jaren. Hoewel deze naam den meesten lezers oubekend zal zijn, is hij toch niet ge heel en al van geschiedkundige beteekenis ont bloot. Hij voert ons terug naar het eiude der vorige eeuw, toen de FtanBcbe republiek, na de inne ming der stad Maastricht in 1791, meester van alle landen aan deze zijde van deu Rijn eu daarmede ook van geheel Limburg, bij de wet vau 19 Fructidor an 5 (5 September 1797), aan alle Geestelijken deu eed van trouw en ge hoorzaamheid aan de constiiutie der republiek en tevens van baat aan het koningschap voor schreef. Tegen deze laatste bepaling verzetten zich alle Limburgscbe Geestelijken, waaronder ook de toenmalige Pastoor vau Valkenburg, Servaas Van Widdersboven geuaamd. Dit zyu ambt dienteu— govolge ontzet, uit de door hem bewoonde pastorie verbannen, bleef hij, niettegenstaande het streDge verbod, hel zielenberdersambt waarnemen. Ontdekt, op heeterdaad betrapt, vluchtte bij met zijne getrouwen iu de onderaardsche mergel groeven te Valkenburg. Ruim twee jaren hebben zij in deze sombere spelonken doorgebracht. Velen dezer zijn hier gestorven; een twaalftal heeft er het eerste levenslicht aanschouwd en werd er door de hand vau Pastoor Widdersboven ge doopt. De namen dezer personeD ziet men nog op de wanden van het primitieve kerkje, in die dagen in dezen mergelsteen gehouwen. De laatste luidde: „Maria Magermans" eu behoorde toe aan het onlangs gestorven vrouwtje. Menigmaal hebben zij, die gedurende de laatste jaren eenige dagen in het lieflijke plaatsje hebben doorgebracht, bij den ingang der groeven dat stokoud moedertje met gr'jze haren, rimpelig gelaat en gekromden rug gadegeslagen, onbewust dal deze nog de eenige levende herinnering was van etn belangwekkend verleden. Het door bet Leger des Heils voor eece som van ruim vijftienduizend gulden aan gekochte gebouw in de Weistraat, te Utrecht zal op Dii.sdag 30 dezer worden geopend. Generaal Booth zelf, die daartoe van Engeland zal over oefening te Utrecht leiden. Uit Oud-Carspel meldt men, dat eergisteren-avond op den trein, die te rnim zes uren van Alkmaar naar Helder vertrok, geschoten is. De kogel kwam in een coupe late of 2de klasse terecht. Da passagiers kregen door het verbrijzelen der tuit glas in het gelaat, doch verder werd geen lets:l toegebracht. De trein stond terstond stil, doch vervolgde spoedig zijn weg. Of hier aan een ongeluk of aan boos opzet gedacht moet worden, is nog niet uit te maken. Het ongeval had plaats even buiten A'kmaar. In de duinen van den Heer J. H. Willink, onder Noordwijkerhout, is door den jager A. Van Ewijk een geheel zwart wild konijn geschoten. Het moet in den laatsten tijd zeer onveilig ziju in de omstreken van Napels. Drie Amerikaansche dames en een gids o. a. zijn op een uitstapje naar Pozzuoli aangevallen door roovers, die hunne diensten als geleiders aan boden, en toen deze geweigerd werden hen onder allerlei bedreigingen geld afdwongen. De bladen waarschuwen de vreemdelingen, geen tochtjes in, de omstreken te ondernemen zonder goed gewapend te zijn. Te Rotterdam zijn gisteren-ochtend door dikken mist geene stoombooten aangekomen of vertrokken. De sergeant J. D., van de le com pagnie der d.d. schutterij te Vlissingen, is door den schuttersraad aldaar veroordeeld tot degra datie eu tot betaling van de kosten eener tegen hem gevoerde procedure of, in geval van niet voldoening, tot provooststraf, ter zake van //gedrag tegen de oudergeschiktheid, door het in minach ting brengen van een zijner superieuren.// De behandeling van de pakketten voot Engeland, door de Engelsche douane, onder gaat vertraging, indien de bij die pakketten be- boorende douaneverklaringeu in de Hollandsche taal zijn gesteld. Het is dus wenschelijk de bedoelde douane- verklaringen iu de Fransche of Eagelsche taal iu te vullen. Een Fransch visschersvaartuig, dat te Cauia, bij Boulogne, voor anker lag, is dezer dagen losgeraakt en door den stroom me- degesleept. De eenige, die zich op dat oogenblik aan boord bevond, was een oude visschsr, Cas- sier genaamd. Hij dreef drie dagen eu vier nach ten op het kanaal rond, zonder eenig voedsel. Hij heesch etn stuk zeildoek als noodsein aan den mast, maar geen der schepen, welke hem voorbij voeren, bemerkte hem of kon hem hulp verleenen. Da zee was onstuimig, en de arme visscher had veel te lijden, niet alleen van honger, maar ook van koude en vermoeiuis. Eindelijk, tegen den avond van den derden dag, wikkelde hij zich in een stuk zeildoek en ging liggen, om den dood af te wachten. Maar deu volgenden morgen kwam hij te Hastings aan, waar men den ongelukkiger, ouden man met veel bereidwilligheid hielp. Hij verslond letterlijk het voedsel, dat men hem bracht. Caissier werd nog diei.zelfden deg per spoortrein naar Folktstoue gezonder, van waar hij seheep ging naar Boulogne. Drie gezusters (drielingen), waar van er twee in Den Haag en eene te Arnhem wonen, vieren heden haren 70sten verjaardag. Alle drie zijn gehuwd, en ieder heeft een zoon. Onlangs is gemeld, dat Baron U. t. S. en H., penningmeester vau de „Vereeniging tot ondersteuning eu zedelijke ontwikkeling van hulpbehoevende bliudec// te Utrecht, was geai- resteerd wegens vermoeden van kwade praktijken in zijne betrekking. Omtrent deze zaak, deelt men aan de Haarl. Ct. het volgende als den meesteu ingang vindende lezing mede. Eenigen tijd geleden moet er door de overige bestuursleden der genoemde Vereeniging een tekort in de kas zijn ontdekt. Uit tekort, ruim ƒ3000, moet door den functionaris, met de administratie papieren, drie maanden geleden zijn aangeboden aan Mr. A. A. Pit, die als rechtsgeleerde boven genoemd bestuur ter zijde staat, verzoekende om gekeele décharge. Door Mr. Pit moeten toen echter een aantal onjuistheden in de administratie zijn ontdekt, terwijl vele noodige bescheiden ontbraken, zoodat bij noch geld, noch papieren wilde accep teeren en dit alles per deurwaarders-exploot aan t* S. liet terugbezorgen. Daarna is inhechtenis neming gevolgd. Bij het spoorwegongeluk te Gras- sano zjjn, volgens officiëele berichten, 19 meusehen gedood en 52 gewond. Dat de eerste tijding overdreven was (men sprak van 90 dooden), is daaraan toe te schrijven, dat vele reizigers in deu eersten schrik naar alle kanten weggevlucht waren en toen voor dood werden gehouden. Vriendschap is een groote schat d98 le vens, maar alleen voor hen, die haar op pqjs weten te stellen. Wie anderen gaarne den spiegel zou voorhouden, deed soms goed er zelf eens in te zien. Onthoud u van nuttelooze woorden en zorg uw oor niet te sluiten voor een nuttig gesprek. Hier beneden zijn vele gevaren: zij komen altijd van de wereld, maar alleen uis den Hooge komt de redding. Het aardsch geluk gelijkt de edelge steenten. Men betaalt ze duur en toch bestaat hunne waarde slechts in den glans. Geraden. Gast. Hoor eens, kastelein, gij rekent twee golden voor eene flesch Rüdesheimer; dat is werkelijk veel te duur. Kastelein. Te duur zegt u? Weet u wel wat ik op elke flesch wijn toegeef? Gast. J"a, eeu kwart liter water. Praktisch toegepast. Jonge vrouw. Gij wilt dus mijn kleinen wensch niet vervullen? Man. In geen geval. (De jonge vrouw haalt ijliugs een paonograaf, die, in beweging gesteld, de volgende woorden spreekt:) „Lieve Agnes, wees verzekerd, dat ik steeds uwe wetiscben zal ver vullen.// Vrijgevig. Eerste bandiet. Zeg eens, kameraad, die horlogemaker in de X straat, is de fideelste kerol der wereld. Gisteren heb ik een gouden horloge om niet van hem gekregen. Tweede bandiet. Zoo, en wat zeide hij? Eerste bandiet. Hij heeft niels gezegd, hij was zelfs niet in den winkel, toen ik het ging koopen. Gemotiveerd. „Men zegt dat de meteoroloog X. steeds in ongenoegen leeft met zijue eclitge- noote.„ „Daarom voorspelt hij ook zoo dikwijls „slecht weer." Goed opgevoed. Vader (woedend). Jongen, durf jij met zoo'u getuigechrift thuis te komen? Wacht maar, ik heb nu geen tijd, later zal ik je wel straften, deugniet. Zoon (weenend). Acb, papa, haast u je maar met, ik heb wachten ge leerd. Ook een vegetariaan. Eerste gast. Wat zie ik? U eet alleen asperges? U is waar- schijulijk vegetariaan? Tweede gast. Juist geraden, doch alleen dan, wanneer ik eeu Hinken biefstuk heb verorberd. Verzuchting van een toerist. Mijne schoon moeder doet met alle modes mee, behalve met de allernieuwste, namelijk in de eene of andere bergkloof verdwijnen. Haarlem, 25 October. By de eergisteren ge houden aanbesteding ten behoeve van de ge vangenen alhier voor 1889 waren van de vol gende artikelen laagste inschrijvers: de Heeren J. T. Perquin Zonen te 's-Gravenhage en Haarlem, grove steenkolen voor 0,85 per 100 KG.; cokes voor 1,20 per 100 KG.; lange turf voor 32Vs ct. per dubb. HL.; de Heer J. Overakker alhier, korte turf voor 68 cents per dubb. HL. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd: 24 Oct.: N. Spier eu N. Pnardebek. A. F. J. Vau Hamelaveld en II. Dolle. M. Van der Hoeven en A. Hemminga. F. A. De Nijs en P. W. Fort- gens. P. Lommeise en A. Nijsscn. B. Spoelstra en 41. W.A. Creemers. G. Pregel en M. Koning. J. P. Van Marion en J. Van den Bos. J. Scbrijder en E. J. Madarasz. K. Boes en L. Hollenberg. Getrouwd: 24 Oct.: H. Köben cn J. Van Eerden. Bevallen: 21 Oct.: A. Aronds-Melissen, z. B. Martens- Stegeman, z. 22 Oct.: A. E. M. Wille-Rogge, d. E. M. Lucas-Beekelaar. d. M. Paesi-Visser, z. S. J. Hage-Vring, d. P. Geisderfcr-Rijbroek, z. A. M. Romp-Dammiaans, d. J. H. Mensert-Van Velzen, z. Overleden: 21 Oct.: W. Van den Eykhoff-Boeda, 44 22 Oct.: J. Klabou, 6 m. J. Smits-Van Looy, 67 j. W. E. Staphorst, 44 j. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. P. M. Snickers, heeft benoemd tot Pastoor te Driel den Weleew. Heer G. Nnij. De minder gunstige resultaten, welke de bloemen en plantenteelt in de laatste jaren te Aalsmeer opleverde, hebben enkele kweekers doen besluiten zich meer op de groenten- teelt toe te leggeD, om in het aanstaande voorjaar geregeld versche groenten naar de Amsterdamsche markt te verzenden. De onmiddellijke nabijheid der hoofdstad doet verwachten en heeft dit jaar ook reeds doen zien, dat deze onderneming meer winst oplevert dan de bloemen- en plantenteelt. UITLOTINGEN van aandeelen in geldleeningen voor R. K. Kerken en Gestichten. Botterdam. Vereeniging voor katholiek onderwijs Uitgeloot: Aandeel No 1, groot f1000, van de leening op de school aan de Nadorstlaan en aandeel No 39, groot f 500, van de leening op de St. Bernardusschool. Betaalbaar na 1 Januari a. s. by den Heer Arnold Gilissen aldaar. HAARLEM 24 Oct. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen eu prijzen als volgt: koeien 38, verkocht 29 voor 160 a 100, - stier verk. voor f—a vaarzen 4 verkocht 3 voor f 70 a 100 pinken 7 verkocht B voor f70 a f35 3 graskalv. 3 verk. voor f 30 a 25, nuchtere kalveren 17, verk. 17 voor 6 a 14, schapen, 48 verk. 44 voor f 22 a 13 Lammeren verk. f —af—. Varkens verk. c. per 5 ons. Biggen verk. f.—a.Paarden 6 verk. 3 f50 a f250. Veulens, verkocht f af Aan de kaasmarkt werden heden nangevoerd en verkocht 89 stapels kaas, 9216 stuks, wegende 21729 kilo, hoog ste prijs f 26,50 middelbare prijs f per 60 kilo AMSTERDAM, 24 Oct. Ter veemarkt heden wa ren aangevoerd: runderen, 144 vutte kalveren, lste qual. 80,— 2de qual. 0,60 per kiL»,graskalf/ a29 nuchtere kalveren,/ 5 a 12, schapen en lammeren 174 vette varkens 36 a 43 c. per kilo. FORMEREND, 23 Oct. Kaas: aangevoerd 361 stapels prys der kleine kaas f 31.50 middelbare f 29,—. Boter 1.20 4 1.30 per kilo; 343 Re nderen aangevoerd. vette koeien laag in prijs; melk prijshoudend; gelde- ger in prijs kalfkoeien Vette kalveren aanvoer 131 stuks, prijs 50 a 80 c. per kilo, handel vlug; nuch tere dito: aanvoer 77 stuks pry6 f 10 a 22 per stuk, vlug gen handel. Vette varkens: aanvoer 291 stuks, prijs 37 45 e. per kilo met stuggen handel; magere dito aan voer 75 stuks, prys f 10 a 18 yer stuk met stuggen handel. Biggen aanvoer: 389 stuks prys f 2 a 6.—. ROTTERDAM, 23 Oct. Op do veemarkt waren heden aaugevoerd: 27 paarden, 1723 ïunderen,487 vetteen gras kalveren, 9 nuchtere kalveren, G schapen of lamme ren, varkens, 206 biggen, bokken 1. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen lste qualiteit 64 c. 2de qual. 60 c., 3de qual. 54 c.; kalveren lste qual. 90 c. 2de qual. 80 a 75 o., 6chapen lste qual. c., 2de qual. c., alles per kilo; varkens lste qual. a c., 2de qual. a c., 3de q al. c., licht soort a c. per half kilo; melkkoeien f 120 a 200, kalfkoeien f 150 a 270, slieren f70 a 200, graskalvcren f 20 a 60, pinken fa vaarzen f 60 a 160, alles mager vee; paarden f 30 a 90. Op de botermarkt werden aaugevoerd 102/8 en 100/16 ton; en 1128 stukken per half kilo; prijs le qual. f 56, 2e qual. 52, 3e qual. f 48 per half kilo 55 a 70. SCHIEDAM, 24 Oct. Moutwijn, per ned. vat f 10, Jenever f 15.50, Amsterd, proef 1*16,75, spoeling f 1,10 difo commissie f 1,40. Amsterdam, 24 October 1888. Prijzen der onderstaande effecteiigüllotuer. pCt. ae koers. Nederland. Cerlif. Werk. Sohuld. 2' S|76'/s 8 90 Ér Hongarije. Obi. Leaning 18675 Goud leening. Italië. Obl. Pausel. Leen. J860-64 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.) 5 zilver (Jan.—Juli). 5 Portugal. Obl. bnitonl. 1853-84 8 Rusland, bij Hope Gomp. Oude Russen 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69 4 1877 Amst. L 20-100 5 Obl. buitenl. 1867, 1871 75. 1'4 Spanje. Turkije. Egypte. 1876. binnenl. (l'erpetueele) Obl. Alg. Sohuld 1865 Serie D 186» C. Obl. Leeniug 1876. Italië. Rusland. 2 4 5 6 4 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4', e 1877 4 Columbia. Obligatien4s, Peru. Leeniug 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank. .divid. Nederland. Holl. Dz. Spw. Aand. M. tot Expl. St. Spw. Aaud. Geut. Spw. gestamp. Obl Indische Spw. Aaud0 Ryn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl4' 18755 Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Gr. pw. Maatach. Aand.. 5 Baltisriie Spw. Aaud6 Jelez Griasi Obl5 Kiew Brest Aand5 Knrsk Ghark. Obl. ƒ1000., 5 Morschansk Sysran Aaud.. Riasehk Wiaams Aandeelen Spw Chieago N. W. Gert. Aaud.. N. ïork Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert.. 7 BREMIE-LEENIN gen. Nederland. Loten Amsterdam /100. 8 Rotterdam8 0 Gemeente Crediet8 Belglo. a Slad Antwerpen 1887. Oostenrijk. Staatal, 1854, ...4 1860 5 1864 Rusland b 1864. S 18665 Humeule Amerika 5 5 di. lOO'/a 100>/4 Geldkoers prolongatie 2'/s pol. 923/r 673/I5 68 63 102Vs 86>3/16 101 49 67 l5'/a 151/x 813/4 1041/s 127 337/s 17l/a 14ls/.e 121 H63/4 120 ï9'/s 137 93»/, 11 607/s 117 V. 573/4 943/4 99'3/10 28 7/s 281/, 1403/8 28>3/It 118 Hl'/x 1041/, 103'/4 89'/4 1093/4 115 143 166 151»/, BELGRADO, 24 October. Ia het officiëele blad van heden wordt de beslissing, onder- teekeud dooi don Metropolitaan, openbaar gemaakt, waarbij de echtscheiding tusschen deu Koniug eu de Koningin wordt uitge sproken. Er is thans eene openlijke miuisteriëele crisis. Naar het zich laat aanzien, zou Generaal Protitch het voorzitterschap aanvaarden, Georgevitch de portefeuille van binnenlandsche zaken, Niatovitch die van financiën en Milan Christich die van buiteulandsche zaken. PARIJS, 24 October. De Commissie voor de herziening der constitutie heeft Generaal Boulauger gehooid. Hij verklaarde, dat hij de herziening tot stand gebracht wil zien door eene constitueereude vergadering, eu hij verlangde de ontbinding der Kamer. Hij weigerde verklaringen te geven omtrent zijne inzichten aangaande de nieuwe con stitutie. Het herstel der monarchie, zeide hij, is onmogelijk in Frankrijk. Hij zal stemmen voor de opheffing van het Presi dentschap der Republiek. Alle ambtenaren, te beginnen met het hoofd des Staats, moeten verantwoordelijk zijn. De seheidiug vau Kerk en Staat dient onderworpen te worden aan een referendum. Het leger moet buiten de staatkunde worden gehouden, en de sol daten moeten verstoken zijn vau het stem recht. LONDEN, 24 October. Volgens telegram men uit Toronto is de toestand in Mani toba onveranderd gebleven. De werkzaam heden voor den aanleg van deu Red River spoorweg zijn gestaakt nahjj het punt, waar deze lijn die der Canadian Pacific zal kruisen en zij zullen niet hervat worden, alvorens door de rechtbank uitgemaakt is, of het verzet der Canadian Pacific is gewettigd. De bevolking van Manisoba schijnt besloten te zijn, den aanleg van deu Red River spoorweg door te zetten, onverschillig wat de uitspraak der rechtbank zij. Tevens wordt op de Britsche Regeering eeu beroep gedaan, om Manitoba af te scheiden van het Canadeesche Stateuverboud, terwjjldequaes- tie der inlijving hij de Vereenigde Staten tegelijkertijd weder op den voorgrond komt. De Regeering van Cauada heeft het bestuur van Manitoba gewaarschuwd tegen het ple gen van geweld. De troepen bljjven gecon signeerd in de kazernes.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 3