GEMENGDE BERICHTEN. lfjksclie congres voor sociale aangelegenheden plaats, daar men eenigen tijd wil laten voorbij gaan, om de vruchten der congressen van vorig» jaren tot rijpheid te laten komen. "Echter blijven onze Belgische broeders niet werkeloos. Te Charleroi is deze week een katholiek werk lieden-congres gehouden, dat uitmuntend was be zocht en waar veel animo heerschte. Dit congres is van des te meer belang, omdat Charleroi kan worden beschouwd als het broei nest van socialistische woelingen, waar nog niet lang geleden werkstakingen en oproer aan de orde van den dag waren. Geen beter middel, om aan dergelijke toestanden een einde te maken, dan het ijvervol optreden der Katholieken. {Gentrum.) De Heer Huber heeft per briefkaart zijn abonnement op de Standaard opgezegd. Al hadde hij groot gelijk in zijn geschil, over 't Reglement van Orde, met de HH. Kuyper en De Savornin Lohman, in dat bedanken van een dagblad zijner partij heeft hij ongelijk. Er kan geene andere aanleiding of motief aan ten grondslag liggen, dan dat hij aan de liberale partij wil toonen, dat hij niet aan den leiband loopt van Dr. Kuyper of Mr. Lohman. Dit is een respect-jegens de liberale partij, dat hem kleiner moet maken in de oogen zijner eigene partij. Wat moest het den Heer Huber kunnen schelen, hoe de HH. Rutgers, Van Houten en Eppo Cremers, hoe het //Vader land// en //Handelsblad// over hem denken! Of acht de Heer Huber zijne eigene partij minder dan de liberale? Ziet hij de liberale partij naar de oogen, en wordt hij beteuterd als die brilslang hem aankijkt? Dan moet hij het zeggen. Dan had hij 't moeten declareeren voor de verkiezing. Dan hebben de kiezers zich in hem vergist. Wij verlangen geenAfgevaardigden,die zich over hunne herkomst schamen, die niet willen weten, in het bijzijn der liberale seigneurs, dat zij maar door ons, bekrompen, drijverige lieden, zijn afgevaar- digd. Doch wij weten wel dat het anders is. Juist echter dewijl uit zijne plompe handelwijze zou kunnen afgeleid worden wat wij zooeven op somden, is zijn optreden, na zijn onverdedigbaar votum, zoo onhandig. Hij moet nog veel leeren. En wil hij eerbiedig opzien naar de liberalen, laat het hem dan gezegd zijn, dat hij dit van hen kan leeren: zij doem zulke domme dingen nooit. Wij kennen geen enkel liberaal partijman, die op zoo ijdele wijze zijn abonnement opzegt op een liberaal dagblad. Tegenover eene kiesvereeni- ging, een persorgaan, een club zijner eigene partij treedt iemand, die de politieke wereld kent, niet zoo tactloos op. Het politieke savoir vivre ver biedt zulks. [De Gelderlander.) De Amstelbode leidt uit het verzamelen van gegevens, betreffende de splitsing der groote dis tricten af, dat de Regeering niet voornemens is het bij de behandeling der motie-Schaepman door den Minister Heemskerk ter tafel gebrachte plan der verdeeling te volgen. Is het blad goed ingelicht, dan is er sprake van de gemeente Amsterdam in 8 enkelvoudige districten te splitsen en Nieuwer-Amstel met eenige omliggende gemeenten tot het 9e district te maken. De Kölnische VolTcszeitung, het katholiek orgaan te Keulen, weet mede te deelen, dat onze katholieke kamerleden bij de Staten-Generaal zullen aandringen op herstel van de Nederlandsche legatie bij den H. Stoel. Door den Minister van justitie wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat voor eerst geene gelegenheid bestaat tot plaatsing bij de rijksveldwacht, en dat mitsdien de na heden tot dat einde ingediend wordende verzoeken zullen worden gehouden buiten beschikking. In eene dezer dagen gehoudene vergadering der R.-K. kiesvereeniging te Groenloo werd met algemeene stemmen tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer Jhr. C. M. Brantsen, candi daat der anti-revolutionnairen. Tijdens de tentoonstelling te Parijs in 1889 zal daar ook een groot internatio naal vrouwencongres worden gehouden. Dat ont brak er juibt ook nog aan! Voor het winkelraam van een stoffenverver in de Friedrichstrasse te Berlijn is een merkwaardige autographische brief uitgestald, waarin geconstateerd wordt dat deze industriëtl door een bizonder procédé aan het scharlaken van de dolmans der huzaren van de garde, niet tegenstaande hel langdurig gebruik van het bor duursel, volmaakt den glans der nieuwheid terug geeft. De beteekenis van dit getuigschrift ligt vooral in de handteekening van Prins Wilhelm van Pruisen, thans Keizer van Duitscblaud, toen maals Majoor en president der kleedingscommissie san de huzaren der garde. Uit dit typische detail kan men weer zien, op welke ernstige en volledige wijze de Prinsen vau Pruisen zich toeleggen op de vervulling van de lunctiën van hun graad gedurende hun militairen leertijd. Het oorlogsschip de Belle-Poule waarmede in 1810 het stoffelijk overschot <au Napoleon naar Frankrijk werd overgebracht en dat men te Toulon bewaarde, iB dezer dagen naar Gastigneau geboegseerd, om daar te worden gesloopt. Te Dordrecht werd Maandag jl. //Kunstmin" eene nieuwe opera, Nelly, muziek van den Heer C. L. Bouman aldaar, met veel succes opgevoerd. Als eene bizonderheid kan vermeld worden, dat bij deze uit»oering 9 heeren Bouman deel uit— maakteu van het orkest, nl. de heeren: Carel L. Bouman, muziek-directeur te Dordrecht; le viool L. C. Bouman, muziek-directeur te 's-ljertogen- bosch eu N. A. Bouman, kapelmeester te Bergen- op-Zoom2e viool M Bouman, mnziek-dirtcteur te Gouda, en F. Bouman Jr., muziek-onderwijzer te 's-Herlogenboech; alt-viool H. P. Bouman, muziek-directeur te Zalt-Bommel; violoncel An ton Bouman te Utrecht; pauken, Carel Bouman Jr. te 's-Hertogenbosob; kleine trom, triangel enz. F. Bouman Sr.te 's-Hertogenbosch. Te Nootdgouwe zijn drie kinde ren van een tuiuman Zondag vrij ernstig onge steld geworden door het eten van zaadjes van den goudenregen. Gelukkig bemerkte men spoedig de oorzaak en heeft men hulp kuunen bieden, zoodat hun toestand thans bevredigend is. Het jongste, dat de zaadjes te bitter vond en er dus maar weiuig van gebruikte, was spoedig hersteld. Van den pot, die den ketel verwijt, dat hij zwart i& Twee broodombrengers der sociaal-democra tische broodbakkerij te Amsterdam, W. A. L. Emmiuk en J. Hevel, verzoekau ons plaatsing vau een stuk, waarin zij hunue grieven blootleggen tegen de behandeliug, welke de ombrengers van bet bestuur dier bakkerij ondervinden. Het stuk is te uitvoerig om het in zijn geheel te plaatsenwij bepalen ons derhalve tot de volgende mededeelingen uit dit stuk, de verant woordelijkheid daarvoor overlatende aan de beide inzenders. De ombrengers ontvangen eene betaling van ongeveer f 2 per week (zijnde 1 cent van elk brood). Wegens het uiteenwonen der klanten zijn er bij, die daarvoor vau 's morgens half zes tot 's namiddags vijf uur in de weer zijn. Een om brenger, die weigerde na zoo'n „normalen ar beidsdag" nog terug te komen om desgevorderd opnieuw rond te gaan, werd op Btaanden voet ontslagen. De schade, voortspruitende uit het borgen, komt voor rekening van de ombrengers; de so cialistische bakkerij trekt zich daarvan niets aan. Zij verstrekt alleen aan de loopers een voorschot van flB a f25, om de schuld dier borgers da gelijks te kannen aanzuiveren, maar houdt dit voorschot met f 1 per week van het loon in. Door de inzenders wordt er op gewezen, dat wanneer eeu particuliere bakker zijne knechts aldus behandelde, er van de zijde der sociaal-demo craten wraak zou worden geschreeuwd, terwijl zij zelf, als bakker optrtdeode, niet schromen, om het werkvolk eene dergelijke behandeliug aan te doen. Nv. N.) De Koning en de Koningin van Italië hebben aan Keizer Wilhelm een groot ju weelkistje ten geschenke aangeboden voor de Keizerin, waarvan het deksel met eene mozaïek- afbeelding van de „Overwinning" versierd is. Dit juweelkistje bevat een diadeem, gouden oorhangers, een halssnoer en een armband, alles vetsierd met paarleu d la romaine gezet. In den stadsschouwburg te La m- berg, werd Maandag het drama Leue opgevoerd, waarin aan 't slot een tweegevecht plaats viudt. De tooneelspelers Wolenski en Hierowski stonden dan ook, gelijk hunne rollen voorschreven, met het pistool in de hand in dreigende houding tegenover elkander en Wolenski moest binnen enkele seconden vallen. De dames in de zaal trilden van aandoening en hielden de ooren dicht. De getuigen op het tooneel gaven hel teeken „een, twee, drie// en het schot viel. Wolenski bad vuur gegeven maar het pistool van zijn tegenstander had geketst. Thans geschiedde een wonder wantWolenski viel neder en verroerde geen vin meer. Zijn tegenstander had, zonder te schieten, de zegetipraal behaald. De zaal daverde van het gelach der toeschouwers en van aandoening was geen zweem meer te bespeuren. „Onze Ministers," zegt Le Moniteur Universel kiezen op zonderlinge wijze hunne ambte naren. Zekere Heer Charles Edmond kwam 14 dagen geleden te Prades aan, waar hij tot On der-Prefect benoemd was; men had hem uit een magaziju van gemaakte kleederen genomen, waar hij eeu der bedienden was, die met den verkoop waren belast. Deze benoeming maakte te Parijs en te Prades zulk eene opschudding, dat men gedwongen was op deze ongelukkige benoeming terug te komen. Te vergeefs beriepen 's mans bescheruiheeren zich op een precedent. Een an dere bediende van gelijke soort was naar eene onder-prefectuur gezonden, dank zij den steun van een invloedrijken opportunist, wien het zelfs een weiuig later gelukt was zijn beschermeliug tot Prefect te doen benoemen. Ongelukkigerwijs bestuurt deze gewezen be diende uit een modemagazijn zijn departement op zulk eene buitensporige wijze, dat men zich genoodzaakt ziet voor hem een toevluchtsoord te zoeken in een ontvangerekantoor. Pet argument werd dus tegen den nieuwen Ouder-Prefekt gekeerd, die tot zijue groote spijt naar zijn magazijn moest terugkeeren. Hierbij moet herinnerd worden zegt het blad dat de keuzen van deze soort nog niet die zijn, welke men onzen Ministers op de geatrengste wyze kan verwijten en dat zij eens, in eene klasse van discipline een oud-deserteur zijn gaan zoeken om hem aan het hoofd van een der belangrijkste arrondissementen te plaatsen De mazelen heerschen te Breda en in het naburige Priusenhage zeer hevig. Bijna geen straat of men ziet een of meer der bekende plakkaten. Dit jaar moet deze ziekte een kwaad aardig karakter hebben, zelfs kinderen van 14 jaren bekooren onder de aangetasten. De bekende Succi is weder aan het vasten geweest, ditmaal op de tentoonstelling te Barcelona. Dinsdag heeft bij zyn dertigsten dag ten einde gebracht en hij moet htel wel zij). Zijn eerste maaltijd, bestaande uit sardynen, soep, gebraden kip, biefstuk, suikerwerk, soda water en verschillende wijnen, werd iu tegen woordigheid van tal van geneesheeren, journalisten enz. gebruikt. Hij zegt, dat hij spoedig weer be ginnen zal te vasten. Door de justitie van Maastricht is eergisteren huiszoeking gedaan in de woning van den postbode H. C., te Beek, waarbij on derscheidene brieven en couranten zijn iu beslag genomen. Deze huiszoeking heeft plaats gehad naar aanleiding eener klacht bij den Officier van Justitie te Maastricht over het niet aankomen van brieven aan hun adres. Als een voorbeeld van lage aan- nemingsprijzen wordt hel volgende uit Wijk—bij- Duurstede aan het Handelsblad gemeld: Ten be hoeve var. het gasthuis is alhier het vleeach en vet als volgt aangenomen: rundvleesch 49, kalfs- vleesch 49, varkensvleesch 36 en vet 4 cents per kilo, alles zonder beea en goede waar. In een Amsterdsmscli blid komt de volgende vermakelijke advertentie voor: „Zoudag-uacht per abuis uitgetrokken, in liet Vondelpark, een kamgaren jas eu vest, waariu eeu zilveren horloge met stalen ketting. De vi >- der kan alles togen de volle waarde terugbe zorgen. Adres te bevragen aan het bureau Vlie gend Blad.n Zij is van een zeeman, die te dikwijls op de vriendschap had gedronken eu ten slotte in het Vondelpark verzeild was, waar hij dacht te huis te zijn en zich van eenige kleederen ontdeed. Een voorbijganger nam waarschijnlijk de spullen mee. Daar de zeeman liefst geen „arme drom mel// in aanraking met het gerecht bracht en het gebeurde grooteudeels zijn eigen schuld is, zoekt hij nu op dt ze manier zijn eigendom terug te krijgen. De 7jarige Pruisische Kroonprins heeft zijn eersten exeicitie-onderwyzer in den per soon des „Feldwebels" (sergeant-majoor) Hauck, van de 2e compagnie le garde-regiment te voet, en W'jdt zich met kinderlijken ijver aan het leeren der eerste militaire oefeningen. Dagelijks ontvangt het Prinsje een half uurtje les in een der zalen van het Marmerpaleis. Nu en dan neemt ook de 6jarige Prins Frederik aan deze oefeningen deel. Een nieuw surrogaat voor natuur- boter is de zoogenaamde kokosboter, die door een Duitsch scheikundige, Dr. Schlinck te Lud- wigshaven, uil de olie van de copra, het vleeach van de kokosnoot, vervaardigd is. Het gedroogde vleeach van de kokosnoot is, gelijk men weet, een belangrijk artikel van uitvoer uit alle tro pische landen. In tal van Europeesche fabrieken wordt er eene olie uit bereid en deze is het, die thans belooft eene rol op het gebied der volks voeding te zullen spelen. Dr. Schlinck is er nl. in geslaagd deze olie te ontdoen van de vetzuren en oliën, die zij bevatte. Op deze wijze heeft hij een vet ver kregen, de „kokosboter", dat als voedingsmiddel is te gebruiken en zeer gemakkelijk verteerbaar is. Daar het een zuiver natuurproduct is, waar aan slechts de schadelijke bestanddeelen zijn ont trokken, dreigt het bij een niet te duren prija aan de andere surrogaten voor boter, met name het zoo dikwijls vervalschte Amerikaansche var kensvet en de margarine, eene duchtige concur rentie te bereiden. Keizer Wilhelm heeft bevolen dat de menu's voor de maaltijden te zijnent voortaan geheel in de Duitsche taal zullen worden opgesteld en dan ook „Speisekarte" zullen heeteu. Dit voorbeeld wordt thans door de Pruisische aristocratie gevolgd, die nu niet meer „Eiula- dungen zum dinireu" zullen verzenden, maar //zu einem Mittagessen". Op de uitnoodigiiigskaarten mogen geene vreemde woorden meer voorkomen. Men herinnert zich het duel t u a- schen den Heer Thuïllier, berichtgever der In- dépendance te Luik, en zijn aangehuwden neef, deu advocaat Lejeune, waarbij eerstgenoemde het leven verloor. De Heer Lejeune heeft thans des wege terecht gestaan en is veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en 2000 franks boete. Van de getuigen is éen tot 6 maanden en zyn de anderen tot 1 maand gevangenisstraf veroordeeld, benevens boeten van 500 en 100 franks. Boven dien is Lejeune veroordeeld tot eene schade loosstelling van 6000 fr. aan de weduwe en van 12000 fr. aan hare minderjarige dochter. De eerstbedoelde getuige moet haar 1000 en 2000 fr. uitkeeren, als hebbende de verzoening onmo gelijk gemaakt. Te J Par ij s biedt eene firma poli- tieke autograpben te koop aan volgens de volgende prijscourant: De handteekeningen van den Czaar en van Koningin Victoria 50 franksdie van den Keizer van Oostenrijk 30 fr.van den Prins van Wales 20 fr.van Von Bismarck 100 fr. van Von Moltke 30 fr.vau Sadi Carnot 20 fr.van Mac Mahon 35 fr.vaa Gréry 10 fr.; van Clémeuceau 3 Ir. Geheel onder aan de lyat staat Crispi voor 50 centimes. D i n s d a g-m o r g e n, o n g e v e e r 7 uren, werd door P. P. Claasen, warmoezier ia de Ak kerstraat, te Breda, de bulp der politie inge roepen. Onmiddellijk begaven zich toen twee po- litie—ageuteu daarheen. Deze vonden in beschon ken toestand, een man bij de varkens in het hok liggen, van al zijne bovenkleedereu ontdaan, die gedeeltelijk in het hok verspreid, gedeeltelijk er voor lagen. Het eerste werk was natuurlijk om dien man vandaar weg te nemen, waarna hij, nadat men hem eenig drinken gegeven had, per wagen naar het politiebureau werd gebracht. Hier verleende Dr. J. P. Hofman hem de eerste geneeskundige hulp en is hij vervolgens naar het stedelijk ziekenhuis vervoerd. De in slijk en modder doorgebrachte nacht heeft hem nochtans zoo aangegrepen, dat men niet gelooft, dat hij in het leven zal blyven. Blijkens een by hem gevonden bewijs bleek, dat hij den dag te voren uit de gevangenis alhier was ontslagen, waarin hij zes maanden verblijf had gebonden, J. W. Boerkamp geheeten, 39 jaren oud en uit Drente afkomstig is. Hoe hij in het varkenshok geraakte, is tot heden een raadsel. Waarschijnlijk heeft hij gedacht: soort zoekt soort. Naar wij vernemen, zegt de N. R. Cf., ia het bericht, aan de Haarlemsche Courant ont leend, betreffende de onregelmatigheid in de ad ministratie van de blinden-werkinricbting te Utrecht ontdekt, niet juist. De advocaat Mr. A. A. Pit is door den be trokken persoon zelf geconsulteerd, toen deze werd aangesproken door het bestuur tot aanzui vering van een tekort. Wol schijnt het zeker, dat er vele onregelmatigheden ontdekt zijn, maar of er bepaald valschheden gepleegd lijn, zal nog moeten worden uitgemaakt. De gearres teerde beweert uiets verschuldigd te zijn en heeft het bedrag van het tekort (f 1300 niet f 3000) uiet willen storten, zelfs uiet ouder protest, zoo als hem is aangeraden. Onjuist is ook, dat de bescheiden en het ge storte tekort door den advocaat Mr. Pit, ouder deurwaardersprotcst aan S. zouden ziju aangeboden. Op de Voorstraat te Utrecht hield eergisteren-middag een goedereuwagen van de N.R.S. stil. De besteller stapte er met een pakje uit en schelde aan den iagaug van eeu bovenhuis. De meid keek even boven uit het raam en riep haastig: „uiet noodig man, we hebben nog genoeg vooeerat daarvaul" De meid had, toen zij uit het raam keek, de bekende cacao-reclame gelezen, die achter op den wagen is geplaatst. De Regeering heeft nu beslist, dat „postbladen", die voor bet gebruik onge schikt zijn geworden, evenals dito briefkaarten en post-enveloppen, tegen betaliug van Vv cent voor nieuwe kunnen worden ingeruild. Men ziet dus dadelijk, dat het Rijk voor dat stukje papier, dat iedere papierhandelaar kan levereu voor 25 centen per 100 of minder, Vs cent berekent. De bedoeling om daar een winatje op te ma ken, zal natuurlijk afstuiten op het gezond ver stand, dat die „postbladen" eenvoudig als te duur ongebruikt zal laten. Met de post-courerten had men daar toch al leergeld genoeg mee betaald. Ook die kostten eerst B1/3 cent en niemand kocht toen die en veloppen van 50 cent per 100. Later, toeu men met deu voorraad bleef zitten, werd de prijs op de helft gebracht; maar de eerste indruk zat toen eenmaal zóu diep, dat ook nu bijna niemand die post-enveloppen gebruikt en de meeste men- schen niet eens weten dat ze beslaan. RotiN.) Eene verstandige vrouw te Schiedam, wier zooutje zich bet vloekeu begon aan te wennen, wilde haar kind haar af schuw van zulke ruwe woorden te kennen ge ven, en kwam op den inval om, telkens wan neer bij vloekte, zijn mond met zeepsop at te waascben. Dit hielp. De knaap begreep, dat zijne moeder geen vloeker kon dulden, en de smaak van het zeepsop braoht ook niet weinig tot de gewenschtd uitwerking by. Waartoe concurrentie niet al kan leideu, hiervan zag men onlangs een sterk spre kend voorbeeld in een Moravisch dorp. Daar werd het schoonhouden van het schoolgebouw voor 188889 aanbesteed. De man, die het tot dus ver deed, kreeg daarvoor 10; maar uu was er een concurrent gekomen en de beide mede dingers deden al lager en lager aanbod, totdat de een zich bereid verklaarde, het werk om uiet te doen. Daarbij had hij echter zyne tegenpartij nog niet overbluft, want deze bood aan, eeu gulden toe te geven. „Ik geef f 1,60", riep daarop de ander. „„Maar ik f 2.hernam de concurrent, en uu werd bem het blykbaar zoo begeerlijke baantje toegewezen. Een gelukkig niet alledaagsch voorval had te Utrecht in een geziu plaats, waar bij het gebruiken eener boterham eene naald met draad uit het brood werd te voorschijn gebracht. De Grieksche Minister Tricou- pis heeft zijn vaderland nogmaals eene financiëele verrassing bereid. Iu de staatskas is nl. weder een verborgen schat ontdekt in drie kisten, welke blijkbaar in jaren niet geopend waren. In de eerste kist waren drie pakken aandeelen in eene 60 millioens-leening van 1833 door Engeland, Frankrijk en Rusland gegarandeerd (afgeloopen in 1873). De beide andere bevatten een groot aantal kostbaaiheden, waaronder gouden munten en een bisschopskruis van diamanten en robijnen. Zooals men zich herinnert is een half jaar ge leden iets dergelijks te Athene voorgekomen. Er is een onderzoek ingesteld. Volgens een berioht uitPyrmont van eergisteren is de Vorst (volgens de N. R. Ct. de Vorstin) van Waldeck-Pyrmont aldaar ernstig ziek en was de Erfprins (geb. 1865) in allerijl ontboden en ten paleize aangekomen. De commissaris van politie in de derde afdeeling te Rotterdam bericht den handel, dat een man, zich noemende Berkelbak, een pakhuis eu kantoor heeft in de Oudaenstraat 13 aldaar. Hij handelde nog kort geleden onder den naam van Wènsma en had toen kantoor en pakhuis in de Tollonztraat. Ziju naam ie Fan Berkel. Aan de bekende stoomslachtery te Ede zija in éene week nooit zooveel varkens geslacht ais in de voorgaande week. Kwam men meermalen het oyfer 1000 dicht naby, in de vorige week werden niet minder 1128 varkena behandeld. Zaterdag-avond kreeg het talrjjke per soneel eene extra-belooning.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2