BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Bij het overzetten over het Oude De Echo du Norcl meldt, dat de voor zitter van het aardrijkskundig genootschap te Rijssel een bericht ontvangen heeft be helzende dat Stanley met allen, die hem vergezelden, vermoord zouden zijn, met uit zondering van slechts twee mannen, die ontkwamen. In den Spaansehen Ministerraad hebben de Heeren Vego de Armya en Moret mede gedeeld, dat zij stellige berichten hebben ontvangen, dat er bij het leger en in ver schillende provinciën van revolutionnaire zijde gewerkt wordt om onlusten te voor schijn te roepen. In hel nabij Taranowka gelegene sta tion Borkizijn twee locomotieven en de daar opvolgende vier waggons van den keizer lijken trein ontspoord. De keizerlijke fa milie en haar gevolg zijn volkomen on gedeerd gebleven. Dezer dagen ontsnapte de Czaar aan een groot levensgevaar. Even voordat Z. M. in het Transcaucasische stadje Koetsis aan kwam, werd er een gewaande officier der kozakken gearresteerd, bi) zich hebbende ontplofbare bommen, alsook vergif in cap sules van gelatine, benevens eene procla matie van een Zuid-Russisch revolutionnair comitéwaarvan de aangehoudene later bleek een der oprichters te zijn. Hij trachtte vergeefs zich zeiven te vergeven en werd naar St. Petersburg opgezonden. ontruimen en enkel eene bezetting te houden voor den vuurtoren op Poeloe Bras. Ofschoon voegt het Handelsblad hierbij het moeite kost aan de waarheid van dit gerucht te gelooven, meenen wij het te moeten mededeelen, omdat het door gewoonlijk welingelichten als geenszins onwaarschijnlijk wordt beschouwd. Haarlemmermeer, 30 October. Bij konink lijk besluit van 15 October is vernietigd het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland van 27 Juni 11., houdende goedkeuring der begrooting dezer gemeente voor 1888, nadat daarop met toepassing van art. 212 der gemeente wet waren gebracht de gelden, noodig voor de jaarwedden van nog aan te stellen onderwijzers, terwijl bij gemeld koninklijk besluit de begrooting is goedgekeurd zooals die laatstelijk door den Gemeenteraad op 25 Juni is vastgesteld. Bij het koninklijk besluit is overwogen, dat de uitgaven, waarvan sprake was, niet door de wet, maar door het besluit van Gedeputeerde Staten van 28 December 1887 aan de gemeente zijn opgelegd, en zulks gelijk bij het kon. besluit van 7 Juni 1888 is beslist zonder dat de wet aan Gedeputeerde Staten de bevoegdheid heeft toe gekend om te dezer zake zelfstandige voorschriften te geven, zoodat dat besluit niet op de wet op het lager onderwijs is gegrond en krachtens die wet niet had kunnen worden genomen, en dat op die uitgaven alzoo art. 212 der gemeentewet niet had mogen worden toegepast. De voltalligmaking van het personeel der on derwijzers, overeenkomstig 's Konings besluit van 3 October 1884, Staatsblad no. 207), (en dat is hiermede nu tevens beslist) behoeft dus niet plaats te hebben voor 1 Januari 1890. Welgepruiht. De Graaf AmoriniBo- loguini, die bijna eene e^uw lang zeer gezien was in de gezelschapskringen te Florence en Bologna, is onlangs te Parijs overkdsn in den ouderdom van 103 jaar. De gitzwarte pruiken van Graaf Amorini hadden zekere vermaardheid. Hij had er dertig voor eiken dag van de maand eene. Zij waren volkomen eveneens, be halve dat het haar van de eene langer was dan van de anderen. Dit verschil in de lengte stelde zeer vindingrijk den natuurlijken groei van het haar voor, dat de Graaf voorgaf den eersten van eiken maand te laten knippen, en dan zette hij de kortste van zijne pruiken op. Op den avond van dien dag mistte het nooit of hij kuchte eenige malen als hij in zijne club was, totdat een vriend zeide: „Gij schijnt kou gevat te hebben, Mijnheer de Graaf!// Dat geloof ik ook," was dan het antwoord. „Ik heb mijn haar laten knippen in dat gure weer; ik heb pijn in mijne keel." Door wijlen den Heer W. J. Hof- dijk is aan de gemeente Alkmaar vermaakt zijn portret in olieverf, geschilderd door M. Ca- lisch, en de buste zijner eerste vrouw, vervaar digd door L. Royer, alsmede een door hemzelf geschilderd landschap. Een slimme apothelcer. Bij gelegenheid van een groot militair feest te Neurenberg ont stond een vreeselijk gedrang in eene straat voor de deur van den apotheker Von ZDe spie gelruiten van de winkelkast werden ingedrongen en de men8chen bijna plat geduwd. De provisor, die alleen in huis was en zich verdienstelijk wilde maken door zijn patroon ia de gelegenheid te stellen den „indringers" een proces tot scha devergoeding aan te kunnen doen, haaide dade lijk hamer en spijkers. Het volk stond roerloos opgepakt voor de vensterbanken. In een oogwenk had hij een tiental panden van heerenjassen en achterstukken vau damesmantels op de venster banken vastgespijkerd. Slechts éen heer achtte het beter zijn halve jas af te scheuren, dan met den slimmen provisor te onderhandelen. Te Woolwich is een boerenknecht tot 21 dagen dwangarbeid veroordeeld wegens het doodslaan van eene kat. Waarom schrijven de geneeshee- ren hunne recepten, van wier juiste of onjuiste ontcijfering dikwijls een menschenleven afhangt, zoo onleesbaar? Aan die vraag der „Amsterdamsche Courant" zou zeker meer kracht worden bijgezet, indien zij gepaard ging met eenig bewijs, dat een zieke tengevolge van het onduidelijke schrift ernstig beuadeeld was of gestorven. Als er soms verkeerde geneesmiddelen werden verstrekt, was eene ver gissing van den apotheker daarvan oorzaak. De vraag blijft intusschen onopgelost, tenzij meu als antwoord geven wilde, dat de doktoren üever niet zien, dat de patiënten meepractiseeren, ■vat door hunne hiëroglypen, zoo niet helrt, toch bemoeilijkt wordt. (A. Ct.) Te Groningen is Zaterdag-avond een biljartwedstrijd gehouden, waartoe de vermaarde biljartspeler R. Bierling, van Groningen, eene openlijke uitnoodiging had gedaan, om een prijs van f 50, waarhij ieder speler 500 caramboles op de 1000 voorkreeg. Eau kellner aldaar, Van der Heide genaamd, had deze uitdaging aangenomen en had het geluk, dat Bierling op 870 staan bleef, toeu hij zijne 500 reeds uit had. De Heer Bierling bleef alzoo 130 caramboles achter. Een zonderling avontuur, bij de Hongaarsche manoeuvres voorgevallen, weten llongaarsche bladen te vertelleu. Van den korps commandant te Hermannstadt Anton Vou Czve- tenay, heette het, dat hij, ofschoon hij onder zijne troepen eene voorbeeldige tucht wist te houden, niet afkeerig was van eene aardigheid. Op een der laatste divisie-manoeuvres, welke de genoemde aanvoerde, moet eene batterij zich ongestraft eene iewat ruwe niet geheel ongevaarlijke "grap// ver oorloofd hebben. In den loop van het gevecht Wird deze batterij, welke kapitein W. aanvoerde, door een vijandig eseadrou huzaren ouder aan voering vau een eersten luitenant, Graaf P. K., aangevallen en zoo in 't nauw gebracht, dat zij zich moest terugtrekken. Toeu de batterij eene naburige hoogte gewonnen had, klonk het bevel: „Keert 1" en in hel volgende oogeublik open den de kanonnen een moorddadig vuur op de haar achtervolgende huzaren. Deze lieten zich evenwel niet uit het veld slaan, maar reden de hoogte op en naderden de batterij /.oo dicht, dat hunne paarden de dampende monden der kanonnen be snuffelden. De kapitein der artillerie was woedend, de huzaren-luitenant echter groette vriendelijk en riep hem met een boosaardigeu glimlach toe: //Ik heb niets bespeurd, heer kapitein!" Daar mede maakte hij rechtsomkeert en reed met zijn troep naar de vroegere stelling terug. Het gevecht werd voortgezet en weldra zag de batterij zich weer aangevallen, eu opnieuw door het tBcaaron huzaren van Graaf P. K. Kapitein YV. besloot nu, zijne tegenpartij eene herhaling van dit spel af te leeren. Naast de standplaats der batterij lag een aardappelenveld. Plotseling heette het: „Met aardappels laden De munitiedragers sleep ten nu met alle macht aardappels naar de achiet- plaats. Toen de huzaren tot op ongeveer 500 passen genaderd waren, gaf de geheels batterij vuur. De uitwerking was zeer kluchtig; de paar den werden 6chuw en steigerden, de huzaren scholden eu wischteu zich de in brei veranderde aardappelen uit bet gezicht; het geheele eecadron vloog uit elkaar. Kapitein W. tchter riep den aanvoerder der huzaren toe: „Dat hebt gij toch wel bespeurd, heer luitenant?" De zaak werd weldra voor deu commandant Czveteeay gebracht; maar deze lachte hartelijk en de geschiedenis had geete verdere gevolgen. Maasje, aan het Gapelsche veer, werd J. Van Vuuren, te Kaatsheuvel, die Maandag jl. met eene koe in de pont stond, door verscheidene andere koeien zoodanig opgedrongen, dat hij met zijne koe over boord werd geworpen. Weldra was hij in de diepte verdwenen, en zeker zou hij omge komen zijn, indien de koe, die hy steeds bleef vasthouden, niet met hem was voortgezwommen, waardoor hij na eenige oogenblikken weder boven kwam en gered kon worden. De koe, welke onder de pont doorzwom, heeft alzoo den drenkeling gered. Het gemeentebestuur van Gent heeft besloten de voorhaven dier stad electrisch te verlichten. De verlichting zal bestaan nit zes booglampen van duizend kaarsen elk en vier-en-twintig gloei lampen Swan-stelsel, van 16 kaarsen. Het licht zal alleen branden op de plaatsen waar schepen liggen te laden of te losten. De booglampen kunnen langs de |kaden opgehangen worden aan palen van 8 tot 10 meter hoogte, of bin nen de twee los- en laadloodsen. De gloeilam pen zijn bestemd om de ruimen der schepen te verlichten en kunnen aangebracht worden waar het noodig is. De stoom voor het in beweging brengen van de dynamo wordt geleverd door de ketels van de stoomkraaen, die op de kade staan. Da kosten van inrichting worden op fr. 16,500 geraamd, en de jaarlijksche exploitatie- en amortisatiekosten op fr. 4650. Om deze som op te brengen, behoeft het licht slechts 646 uren in een jaar te branden, wanneer aan de verbruikers in rekening gebracht wordt 15 centimes per uur voor de gloei- en 60 centi mes per uur voor de booglampen. Sinds eenige dagen loopt te A m- sterdam het gerucht, dat de White-Cbapel- moordenaar van LondeD, Jack-the-Ripper, in die stad zou zijn. Men weet er zelfs bij te voegen, dat hij daar reeds verscheidene moorden zou hebben gepleegd, o. a. in de Nes een bloedblad aangericht van twaalf vrouwelijke slachtoffers. Deze overdrijving geeft eeD maatstaf aan ter beoordeeling van de waarheid van dit verhaal, dat trouwens ook reeds toepasselijk is gemaakt op Parijs, waar men ook meent, dat de beruchte man vertoeft. Op de lijst van de uitvindingen, waarvoor in de laatBte weken in Eugeland patent is aangevraagd, komt o. a. een nieuw veevoeder voor, dat een Patijzenaar, zekere heer Feuchères, in 't gebruik wil brengen. Het bestaat uit een mengsel van lijnkoeken met houtzaagsel en is be stemd voor hoornvee en schapen. Voor paarden heeft de uitvinder het eenigszins gewijzigd. Aan dezen wil hij nl. een mengsel geven, bestaande in houtzaagsel en peul- of graangewassen. Degenen, die veel brieven ont vangen, zullen de instelling van de Postbladen niet zegenen, althans niet de manier, waarop de instelling is uitgevoerd. Het openen is vrij om slachtig. Er zijn drie manipulatiën toe noodig: twee voor het afscheuren van de gegomde strook langs de geperforeerde lijn aan twee zijden en dan nog een voor het losmaken langs de bovenlijn, waartoe men een mes of vouwbeen noodig heeft, zal 't niet aan flarden gaan. Had men maar het buitenland nagevolgd en er eene dunne, toeslaande briefkaart van gcmaaktl Dan was 't ook een echt „postblad"; nu is 't een gewoon stuk postpapier, onhandig om te bewaren in ongevouwen toestand, lastig in het vouwen en dichtmaken en bewerkelijk in het openmaken. Wij outvangen liever brieven dan deze zooge naamde postbladen en verzoeken aan onze bericht gevers, zich er niet van te bedienen. Dezer dagen is bekend gemaakt, dat postbladen op welker adres men zich verschreven heeft, te- geu bijbetaling van een halven cent tegen ande ren ingeruild kunnen worden, iets wat van zelf sprak. (N. v. d. D.) Haast je wat! riep men op het stationsplein te Utrecht Woensdag-middag een boer toe, die zich naar den trein spoedde. Het boertje liep dan ook zoo haid hij kou het per ron op. Er stond een trein en hij stapte in een der 3e kl.-waggons. De conducteur vroeg en ver kreeg zijn kaarlje. „Er uit!// riep hem de haastige conducteur toe, „je moet naar Maarsbergen en deze trein gaat naar Rotterdam." „Nee, nee, mannetje!" hernam de boer al hjjgende, „je zei me nie pakker, in die waogeu bin ik van morgen hier gekomme en daor mot ik weer mee naor huus, dan mot je maor wat omrijden, ik heb 't retour betaold." Het boertje werd er echter, niettegenstaande zijn tegenspartelen, met geweld uitgetrokken en hij kou nog een uur op zijn „waogeu" wachten. In Huzeau, een klein dorpje in België, hoorde men Maandag-morgen plotseling den kreet weergalmenEen dolle hondeen dolle houdDe Burgemeester, een man van fortuin, zag uit zijn venster en bemerkte een grooten bond, die de dorpsstraat kwam afhollen. Verderop stond een troepje kinderen, die, ver schrikt door het geroep, geen besef hadden om te vluchten, maar zich angstig tegen elkander aandrongen. Een hartsvanger grijpen en de deur uitsneilen was voor den Burgemeester, een krachtig man van veertig jaar, het werk van een oogenblik. Hij boog eene knie en wachtte, met het mes in de vuist, het dolle dier af. De hond wierp zich op hem. Een verwoede strijd ontstond, dien de ontstelde bewoners van verre gadesloegen. Eindelijk lag het groote dier dood op den grond uitgestrekt, maar Diet zoDder zijn aanvaller aan de hand en in het been te hebben gebeten. Zijne vrouw wierp zich snikkend aan zijn hals, terwijl zij uitriep: „Ach, nu zult gij ook die vreeselijke ziekte krijgen. Waarom hebt gjj 't beest maar niet laten loopeul" De koninklijke familie heeft op nieuw een droevig verlies te betreuren. De moeder van H. M. onze Koningin de Vorstin van Wal- deck-Pyrmont is te Pyrmont overleden. Vorstin Helena Wilhelmina Henriette Pauline Marianne, geboren 12 Augustus 1831, dochter van Hertog Wilhelm van Nassau, was den 26 September 1853 gehuwd met den tegenwoordig regeerenden Vorst van Waldeck-Pyrmont. Het karakter der overledene werd hoog ge roemd. Hare uitnemendheid als moeder bleek ook uit de voortreffelijke opvoeding, welke zij aan hare dochters schonk. Geheel de Nederlandsche Natie zal leed dra gen over den slag, welken Koningin Emma trof, daar in haar lot steeds door-ons volk, dat haar reeds zoo hartelijk lief kreeg, innig wordt ge deeld. De tocht van Prins Willem van Oranje naar Engeland. De gedenkdag, waarop 200 jaren geleden Prins Willem III van Oranje te Torbay in Engeland landde, om zijn schoonvader Jacob II de kroon te ontnemen, schijnt in Engeland niet het enthusiasme te verwekken, welke deze tocht onlangs hij den President onzer Tweede Kamer, Jhr. Beelaerts van Blokland, deed ont vlammen. Eene commissie heeft zich sedert eeni- gen tijd in Engeland gevormd, om den 5n No vember a. s. op de plaats der voorzegde landing den eersten steen voor een gedenkteeken te leggen. Voor dit gedenkteeken, is het voor Engeland uiterst geringe bedrag van 1500 Pd. St. noodig. Ofschoon onze Koning 100 Pd. St. zal bijdragen, is de helft van het benoodigde geld nog niet bijeen. Gelukkig is het den 5 November a. s. geene Kamerzitting! {Gentrum). De Heer Gerritsen, het radicale lid van den Amsterdamschen Gemeenteraad, heeft het denkbeeld geopperd, de betrekking van //adjunct wethouder// te creëeren, en die functie dan beurtelings aan ieder der leden van den Raad op te dragen, teneinde hen beter op de hoogte te brengen van de gemeente-zaken. Dat dit denkbeeld, zoowel om de motieven als wegens de toepassing, sensatie wekte, laat zich denken. Voor het beginsel om de Raadsleden bij de wethouders //in de leer te doen" is wel wat aan te voeren, maar ook veel is er tegen eu de toe passing zou eveneens bezwaren opleveren. Maar zoo het gevolg er van wezen mocht, dat ook hier het //qui tout sait tout pardonne// eene waarheid wierd, dan zou er eene idyllische eendracht in onze Gemeenteraden ontstaan en de taak van een Gemeentebestuur, en vooral van een Burge meester, wel zoo gemakkelijk worden. ArnhCt.) Het wetsontwerp tot tegengaan van over- matigen arbeid van vrouwen en kinderen is van den Raad van State terug ontvangen en zal binnen enkele dagen de Kamer hereiken. Is deze voordracht wet geworden, dan mag men ver wachten, dat de Regeering ten spoedigste, over eenkomstig hare belofte in de openingsrede, maat regelen zal nemen tot voortzetting der afgebroken enquête. Het is blijkbaar hare bedoeling eene Staatscommissie in te stellen en deze bij eene wet toe te rusten met dezelfde bevoegdheden, als aan eene parlementaire commissie toekomen. Vad.) De nieuwe schoolwet, of beter gezegd, de herziening der schoolwet, is volgens den resi dentie-briefschrijver van het „Z. D.// bijna gereed. Bij de openbare behandeling der begrooting zal de inhoud van het wetsontwerp hekend wezen. Indien deze corr. wel geïnformeerd is, dan zal de wijzigingswet allerminst een uittartend karak ter dragen, maar een compromis bevatten, waar aan zelfs liberalen hun steun zullen kunnen schenken. Op het voetspoor der wettelijke voorziening in andere Rijken, heeft de Regeering thans voor gesteld het inbreuk maken op de rechten der natiën tot visseherij op de internationale wateren strafbaar te stellen, en maatregelen te nemen, opdat zonder gevaar voor moeilijkheden met vreemde 'Regeeringen aan vreemde vissehers bedrijf-uit- oefening aldaar worde belet. Overtreding van dit verbod wordt gestraft met boete, met of zonder verbeurdverklaring van het vischtuig. Volgens een gerucht, dat het Handelsblad ter ooren komt, zou de Regeering aan de Staten- Generaal weldra het voorstel doen, Atjeh te Melk en petroleum. Tot leering van allen, die 't nog niet weten, kunnen wij mede deelen, dat de ondervinding ook in Amerika heeft bewezen, hoe gemakkelijk een petroleum- braud met melk te blusschen is. Wanneer men een hoog opgaande petroleumvlam niet meester kan wordeu, giete men er vlug eene zekere hoeveelheid melk in. t Van Utrecht meldt men aan de Amst. Ct. „Gisteren-avond ontmoetten eenige Utrechtsche jongelieden nabij Maartensdijk een ezelwagen, waarop de voerman, die iets te veel aan Bacchus scheen geofferd te hebben, was ingedommeld. Heel bedaard werd de ezel door hen uitgespan nen en in de richting naar genoemd dorp den weg opgejaagd, terwijl men het karretje met den slapenden begeleider (hem de leidsels in de hand latende met de zweep bij zich) voorzichtig aan het hekwerk vastbond. //Hu bonk!" en nog cêns //Hu", waren 2iju eerste ontboezemingen, toen de mau wakker werd en hij legde tezelfder tijd de zweep over de boomen van den wagen. „Hu bonk! en nug eens „hu", toen eindelijk de man, geheel wakker zijnde, bemerkte dat men hem een poets had gespeeld. Goede raad was daur; Langoor was weg en reeds op S'al, zoo hij meende. Nu bleef hem niets anders over dan zelf zijne equipage voort te trekken tot groot vermaak van hen, die deze grap uitgehaald had den, en hem van verre hartelijk stonden uit te lachen." Het kaD niet genoeg herhaald worden, hoe schadelijk voor de gezondheid het is, adem te halen door den mond. Man houde bij de eenvoudige ademhaling vooral in den slaap worde het den kinderen geleerd den mond gesloten, waardoor de lucht genoodzaakt is door den neus het lichaam binnen te stroo- men; de neuB dient zoowel lot zuiveraar als tot verwarmer van de lucht, alvorens deze de ver- takkiugeu der luchlpijp en de longen bereikt. Zeer vele ziekten worden door de neus-adem- haling voorkomen. Voor eenige dagen reed een flinke Limburg che schoone, te Spekholzerheide woon achtig, met haar hondenkar naar Aken ter markt. In het naburige Horbach (Pruisen) riep een ambteuaar haar het welbekende, barsche „Halt" toe. Het karretje visiteerende vond de ambte naar eene boeveelheid brood, waarvan het gewicht iets meer bedroeg dan 6 pond het maximum dat thans in Pruisen ingevoerd mag (worden. „Mit zum Ober - Zollamt" klonk het ruwe bevel en do ambtenaar wierp zijn geweer van den schouder in het karretje. Te Aken aangekomen, moest onze jonge dochter eene boete van 2 Mark betalen. Deze echter niet op haar mondje gevallen, zooals de spraakmakende gemeente het uitdrukt eischte 6 Mark van den ambtenaar, als vrachtgeld voor het vervoeren van het ge weer. De noodige getuigen waren weldra bij de hand, die verklaarden dat het geweer van Horbach tot Aken door den hond was vervoerd. De ambteuaar kreeg bevel, aan de kloeke Neder landsche burgeres eene vergoeding van 4 Mark te betalen, zoodat deze nog eeue winst had van 2 Mark, Noch nie da gewesen! Alweer komen ouzo Amerika a n- sche overburen voor den dag met een splin ternieuw plan van haveuvttdedigicg. De tijd zal leeren of het uitvoerbaar is; in elk geval pleit het voor de vindingrijkheid van hem, die het plan bedacht. Kruit nog dynamiet komen er bij te pas, maar petroleum. Door den uitvinder wordt voorgesteld, doorboorde ijzeren pijpen te leggea dwars door de rivier en de haven-toe- gaugen van Philadelphia. Bij het naderen van den vijand kan petroleum worden geperst door da buizen, en de drijvende laag behoeft dan slechts aangestoken te worden om een ondoordringbaar gordijn van vuur en rook te verkrijgen. Naar men zegt, zal binnen een paar weken eene proef genomen worden bij Fort Mifflin. Men spreekt thans in Duitse h- land van „Wilhelm der greise Kaiser, Friedrich der weise Kaiser en Wilhelm der Reise-Kaiaer."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2