IJ w No* 1313. Zondag 4 November 1888. 13de Jaargang. u De Romeinsche quaestie. 11 U 1T E N L A M). R I N X E L A iifw e< Ab* Ss0*&3^1 Ups Ean strijd om levensbehoud. ABONNEMENTSPBXJ8 Per 3 maanden voor Haarlem r U.8c Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1.10 Voorliet Buitenland 1,80 Afzjnderljjke Nummers 0.03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG BUREAU: St. Janstraat Haarlem, AGÏTE MA NON AGITATE. PRIJS DEB ADVEBTEHTIÉR Van 1regel» .30 Cents. Slke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen '25 Cents per advertentie a Contant k d ver ten ti n worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en V r ij d a g- a v o n d voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K"U PPERS 1AURET. De liberalen houden er eigenaardige ma nieren op na. Als men niet wist, dat de liberalen gewoon zijn alles te vervalschen, de geschiedenis, het Evangelie, ja zelfs, als dat mogelijk was, de feiten van den dag, dan zou men zich over huuue houding telkens moeten verbazen. Zoo verzekeren de liberale organen thans, dat de Rotngiusche quaestie niet meer be staat. En die onzin wordt met de grootste vermetelheid den volke verkondigd. Grootere misleiding dan waaraan de liberalen zich ii| dit opzicht schuldig maken, kan er wel niet bestaan. We! beschouwd is er geene Romeinsche quaestie, daar de zaak volstrekt niet quaes- tieus kau geuoemd worden. Dat laatste te betoogen is het doel van dit schrijven. Wij zullen ons daarbij plaat sen op zurier staalkundig standpunt. De kerkelijke zijde vau het vraagstuk werd reeds vroeger door ons behandeld. Trouweus voor ieder geloovig Katholiek is het eene uitgemaakte zaak, dat de Heilige Vader niet de onderdaan van eeuig ander Vorst kan zijn. De absolute onafhankelijkheid van het Hoofd der Kerk is dus een eisch des geloofs. Gelijk wij reeds zeiden, willen wij thans het licht doen vallen op de (om het zoo eens uit te drukken) materiëeie zijde vau de quaestie. Eu dan vragen wijmoet Z. H. de Paus niet worden beschouwd als een gewoon Souvereiu met betrekking tot zijn land Op deze vraag kan het antwoord niet auders dan toestemmend luiden. Wij voe gen er bp, dat zeker gesn Monarch eerlijker aan zijn land is gekomen dan de Paus. Ge- loovige Vorsteu hebbeu het erfdeel van den H. Petrus gevorm 1. Het waren geene daden van g6weld, door welke de Pausen een zelf standig gebied erlangden. De Kerkelijke Stalen waren dus een vol komen wettig eigendom van deu Paus. Nu hebben nog iu ouzen tijd Souverei- nen, die ook volkomen legaal het gezag uitoefendeu, zich moeten laten welgevallen dat meu hen van hun laad beroofde. Wij denken daarbij aan de Koningen van Han nover, den Hertog van Nassau, deu Keur vorst van Hessen, de Vorsteu vau de on derscheiden andere Staten van Italië. De laatsten werden in letterlijken zin even als de H. Vader, vau hunne Staten beroofd, eerstbedoelden (le Koning van Hannover, de Vorsteu van Nassau en Hessen) verloren huu land omdat het werd prijs verklaard nadat zij hadden deelgeuomen aau een on gelukkig afgeloopeu oorlog. Z. H. Paus Pius IX bad geen oorlog tegen den Koning vau Italië gevoerd. Hij was geeu oogenblik afgeweken van zijne verhevene roeping van verkondiger van de boodschap de3 vredes te zijn. Toch liet Victor Emmanuel toe, dat men naar Rome toog om deu grijzen dienaar God3 met ge- F E V ILL E T O N. Onder de eerste volksplanters van Oostelijk Ohio was een man, met name Silas Kingsbury, met zijne vrouw en een dertien jarigen zoon. On danks de waarschuwingen van hen, die hem in dat district waren voorgegaan, bouwde hij zijne hut geheel verwijderd van alle andere hutten, daar zijn naaste buurman wel twee mijlen ver van hem verwijderd woonde. Toen men hem onder het oog bracht lioe dwaas hij handelde door aldus zich zeiven en zijn gezin geheel en al als't ware op genade en ongenade over te geven aan de wilden, die, ofschoon zij toen vrede hadden met de blanken, elk oogenblik de vijandelijkheden konden hervatten, gaf hij ten antwoord, dat hij hen niet vreesde zoo lang hij hen vriendschappe lijk behandelde en geen onrechtmatig voordeel van hen zocht. Naarmate er dagen en weken verliepen, werd het open terrein rondom de hut, weid zijn wettig eigendom te ontwringen. De Slaienroof, aan den Paus gepleegd, geschiedde onder de meest verzwarende om standigheden Florence had (wij bespreken de zaak, gelijk wij reeds aanvoerden, van een zuiver wereldlijk standpunt) de hoofdstad van Italië kunnen blijven. Er bestoud voor Victor Emmanuel geene enkele reden om geheel de katholieke Christenheid zulk een slag in 't aangezicht te geveu eu haar in diepe droefenis te storten. Zulk een rooftocht, als de revolutionuaire vrijschaien uaar Rome deden, was alleen mogelijk in eeneeeuwvan rechtsverkrachting. In eiken anderen tijd zou tegen zulk eene daad een kreet van verzet en verontwaar diging zijn opgegaan, welke alle Vorsten tegen dat ongehoord bedrijf zou hebben te wapen geroepen. Nu werd er wel geredeneerd, maar uiets gedaan. De Souvereinen van Europa schenen niet to begrijpen, dat bet dulden van dezen Stateisroof den grond ondermijnde, waarop hunne tronen gevestigd staan. Dat gezichtspunt wordt te veel uit het oog verloren, hetgeen wel diep te betreuren i3. Men moest meer algemeen beseffen, dat de Paus als Souverein met alle andere Vorsten gelijk staat. Napoleon I, de groote overweldiger, heeft zich ook vergrepen aan het erfgoed van oeu H. Petrus; hij eerbiedigde het eveumin als de andere landen eu monarchieën. Ge heel Europa kwam tegen hem tot opstand toen zijne glorie begon te dalen. En welk einde beeft die tirau gehad Als balling stierf hij op St. Helena. Na zijne vernedering werden de oude grieven der landen hersteld. De verander ingen, die geschiedden, hadden bij minne lijke overeenkomst plaats. Zoo werd de nieuwe internationale verhouding geboren, een nieuw recktsverbond voor de verschil lende landen geschapenmen meende, dat het mot de overweldiging uit zou zijn. Men werd echter deerlijk bedrogen. Reeds bij den opstand der Grieken, later bij dien der Belgen, week Europa af van de lijn der Weener verdragen. Steeds verder schrijdde men voort op dien noo ilottigeu weg. De kaart vau Europa is geheel veranderd recht bestaat op iuteruatiouaul gebied niet meer. Waartoe dat alles, iu verband tot de Ro- meiusehe quaestie herinnerd? Eenvoudig om te doen uitkomen, dat de quaestie nog niet uit de wereld is. Zjj staat in elk blad onzer hedendaagsche geschiedenis als het ware ingedrukt; geen duizend Crispi's zulleu dat merkfceekeo kun- uen uitwisschen. De Romeiusche quaestie is dus niet van de baan; integendeel zij zal steeds krach tiger op den voorgr.nd treden en zulks te meer naarmate de liberalen, de revolution- uairen baar op den achtergrond willen dringen. Zullen de Vorsteu van Europa lijdelijk na het vellen der boomen, hoe langer zoo grooter, totdat, in het begin van den herfst, een uitge strekt veld was verkregen, ofschoon tot nog toe bezet met afzichtelijke tronken en houtmijten, die de volksplanters hadden opgestapeld en di.i in het voorjaar moesten worden verbrand, de gemakkelijkste manier om ze van den weligen bodem te verwijderen. Gedurende het laatste gedeelte van den zomer hadden er geruchten geloopen van vijandelijk heden der Indianen, niet slechts in hunne eigen onmiddellijke nabuurschap, maar zelfs tot op een afstand van een honderdtal mijlen boven- en benedenwaarts van de rivier. Vele gezinnen van volksplanters waren door de wilden vermoord en hunne hutten verbrand, en er was eeu gevoel van vrees en onrust ontstaan onder de volks planters, dat hen op hunne hoede deed zijn voor de roodhuiden, en uitwerkte dat zij zich eenigs- zins voorbereidden om daaraan het hoofd te kun nen bieden. Ofschoon Silas Kingsbury de geruchten niet kon tegenspreken, die telkens zijne ooren bereikten, deed hij toch alsof hij het gevaar min achtte en eiken dag ging hij naar zijn werk, aan blijven toezien, dat te Rome tegen alle wet eu recht wordt gehandeld? Zullen voortaan de revolutie-mannen de wereld beheerschen? Wij hopen van niet en zulks ook voor het rustig bezit hunner Staten voer al de andere Vorsten van ons werelddeel. Vroeger of later zullen de Soevereinen van Europa de Romeinsche quaestie behan delen als een vraagstuk waarhij zij, onver schillig of zjj den katholieken godsdienst belijden of niet, een collectief belaug heb ben; dan zal den Paus weder recht ge schieden. Wanneer zal dat plaats hebben? De Heer regeert en Hy lneft de tijden eu gelegenheden in Zijne macht. Zij, die gelooven, haasten niet. Door de Belgische Bisschoppen is een telegram aau Z. II. den Paus gezonden, waarin zij hem hunne innige gehechtheid, eerbied eu liefde betuigen en den Hemel smeekeu, een einde temaken aan de voort durende bitterhedeu, welke deu H. Stoel ten deel vallen, terwijl zij vooits hopen, dat 's Pausen edel streven ter herstel zijner on afhankelijkheid met eeu goedeu uitslag moge bekroond en de rechten der Kerk en de souvereiuiteit van den Pauseliji-eu Stoel mogen hersteld worden. Eene groep pelgrims van Capua, die deel uitmaken van tien Napelschen pelgrims tocht, hebben aan Zijne Heiligheid den Paus het boek wei k la Vita di Gesu Cristo vau Kardinaal Capecelatros aangeboden. Eene copie van dit werk werd op plech tige wijze aan's Pausen Staatscretaris Mgr. Rarupolla overhandigd. Het centrale criminee'e hof to Londen heeft den uitgever Vizetally veroordeeld tot eene boete van 100 wegens de uitgave eeuer vertaling vau de romans van Zola: Nana, Port-Bouilli en la Te.rre, die de rechtbank heeft beschouwd als kwetsend voor de openbare zeden. Toen de procureur- generaal tot toelichting der beschuldiging slechts weinige volzinnen uit die romans had voorgelezen, verklaarden een paar ge zworenen, dat zij er genoeg vau hadden gehoord. Door de jury bleef het »schuldig« onuitgesjiroken, daar de beklaagde schuld baleed. De voorzitter van het hof betitelde de geïncrimineerde romans van Zola als allerwalgelijkste letterproducten, wier ver spreiding volstrekt moet belet worden. Hij beval Vizetelly aan, onder borgstelling vau 200, geeue verdere exemplaren daaraan te verkoopen, eu de reeds uitgegnvece zoo veel mogelijk in te trekken. Lord-Mayor De Keyser is door Hare Ma jesteit in den ridderstand verheven ge worden, en zal dus voortaan moeten aan gesproken worden als Sir PnlyJore*. Iu het koninklijk besluit staat, dat hij deze ouderscheiding te danken heeft aan .v be langrijke openbare diensten* doch nu geeft de Pall Mall Gazette heel schamper het den zoom van het bosch, blijkbaar even zorgeloos alsof er honderd mijlen in het rond geene Indi anen waren te vinden. Zijne vrouw verzocht hem dikwijls, tooli niet zoo roekeloos zijn leven in gevaar te brengen, maar zyn geweer mede te nemen, opdat liij, in geval hij werd aangevallen, ten minste niet geheel en al zon Ier verdediging zijn mocht, maar dat had hij altijd geweigerd; nooit had hij den wilden eenig kwaad hoege- tiaamd gedaan, zeide hij; veeleer had hij hun meer dan eens welwillendheid bewezen en hij was niet bang dat zij hem lastig zouden vallen. Op zekeren morgen, omstreeks het midden van September, nam ouze volkplanter zijne bijl open hij ging naar zijn werk, dat juist dien rlag was gelegen op het verst afgelegen punt van de lint op de geheele ruimte waarover zijne ontginning zich tot nog toe uitstrekte. Willie, zijn zoon, hield hem gewoonlijk gezelschap gedurende het eerste gedeelte van den dag, doch dien morgen had hij over onpasselijkheid geklaagd en zij ti vader, na zich verzekerd te hebben dat het geene ernstige ongesteldheid was, ging naar zjjn werk en zeide hem dat hij, wanneer hij zich raadse tje op: waarin deze diensten wel mogen hebbeu bestaan? DeHeerPoor- termeestcr heeft zich namelijk ouder de poorterij vele vijauden gemaakt door zijne alles behalve vleiende uitingen over de stad Londen bij zjju jougste verblyf te Brussel. Daar toch moet hij, naar aanleiding van de moorden in Whitechapel, de Britsche hoofdstad opeulijk hebben vereerd met den titel van: »'s werelds beerput*. De thans geadelde hotelhouder schijnt inderdaad wel eenige aanleiding te hebben gegeven tot het vermoeden, dat hij in het binnenste zijns harten nog altijd meer Belg dan Brit is. Volgens de Corriere di Napoli, een regeeriugsgezind blad, heeft de revue over de vloot, ter gelegenheid van de komst van Keizer Wilhelm IT, niet minder dan drie millioeu lire aan het ministerie van marine gekost. De kosten der wapenschouwing over de troepen moeten, als men rekening houdt met den tragen gang der mobilisatie, min stens op 1 millioeu worden geraamd. Voorts is wel eeu millioeu ten koste gelegd aan de versiering van het Quirinaal. Indien men alle uitgaven bijeeutelt, dus ook die welke de gemeenteraden van Rome en Napels hebbeu gedaan en die noodig waren geworden ten gevolge van de door den Minister van bin- nenlandsche zaken genomen buitengewone maatregelen van veiligheid, dan zal men niet ver van de tien millioeu af zijn. Naar uit Constantinopel wordt ge meld, hebben de vertegenwoordigers van de verschillende spoorwegmaatschappijen in het Oosten te Belgrado eene vergadering gehouleu, om de tarieven eu andere bizon dei heden vast te stellen voor de doorloo- peude sneltreinen tusschen Westelijk Europa en Constantinopel. Wanneer men den berichtgever van de 'limes te Philadelphia gelooven mag, zou, nu de Britsche Regeering nog niets van zich deed hooren, de Regeeriug der Unie aau den Britschen Gezaut, Lord Sack- viile, onomwonden hebben te kenuen ge geven, dat zij het niet gewenscht oordeelt, dat hij langer zijn post blijve bekleeden. Dertien Amerikaausche walvischvaar- di rs, met 500 man aan boord, zijn ten noordwesten van Alaska door het ijs inge sloten. De RegeeringMer Vereenigde Staten zal een oorlogsschip zenden om hen te hulp te komen. Eene beweging ten goede. In Duitschland heeft men, sedert het verdwijnen van den Heer Falk van de Ministertafel, begonnen met voor en na de SimuHanschtilen, d. i. de mischmaschscholen van godloochenaar, Jood, Protestant en Katho liek, op te rnimen. De confessioneele, d. i. de godsdienstige school, komt weer in eere. Ook in Oostenrjjk, waar de Joden met hand en tand ijveren voor het behoud der neutrale school, wil men de godsdienstige school hersteld zien. Zelfs de liberale Minister Lutz in Beieren, heeft in plaats van de neutrale normaalscholen, protes- tantsche en katholieke scholen opgericht. Sedert beter gevoelde, later op den dag, wanneer hjj maar wilde, bij hem kon komen. Voor de vrouw van Kingsbury ging de morgen spoedig ora, terwijl zij zich met hare dagelijksche bezigheden onledig hield. Het gouden zonlicht beseheen het binnenste der hut en breidde zich al verder en verder uit op den vloer, totdat het een punt had bereikt, dat door den volksplanter was gemerkt, waardoor zijne vrouw wist, dat het nog maar een uur van den middag was en dat het tijd werd het middagmaal gereed te maken. Den ganschen morgen had zij de bijl gehoord van haar man en wist zij dat hij nog ijverig aan het werk was. Willie, die zoolang te bed was blijven liggen, verzekerde dat hij nu weer vrij wel was en dat hij naar zijn vader wilde gaan. Eene heldere bron, op korten afstand van de hut, leverde het water op dat zij noodig hadden, en nadat de^vrouw den emmer had opgenomen, ging zij heen om dien te vullen, terwijl Willie naast haar ging, want de bron lag in de richting van de plaats waar Kingsbury aan het werk was Wordt vervolgd,)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1