GEMENGDE BERICHTEN. November. in België de neutrale staatsschool geene buiten* sporige voorrechten geniet, zijn de lands- en gemeente-middelen merkelijk verbeterd en aan den onzaligen strijd en de schromelijke geld- verkwisting komt gaandeweg een einde. Men begint overal in te zien, dat onverschillig heid of neutraliteit in den Godsdienst noodzakelijk moet leiden tot onverschilligheid in vaderlands liefde, onverschilligheid in plichtsbetrachting, onverschilligheid in het naleven der wetten en voorschriften, onverschilligheid ten opzichte van autoriteiten en wat dies meer zij, en als drijfveer van al ons doen en handelen blijft niets meer over, dan het ellendig egoïsme, het vuige eigen belang. Dat zal de wrange vrucht .zijn en blijven van het neutrale onderwijs en de neutrale op voeding. De neutrale school heeft hoofdzakelijk haar ontstaan te danken aan den invloed der joodsche pers. Zij is het, die hemel en aarde beweegt om haar te behouden, te eigen bate en to' schade en schande van den geloovigen Protestant en den Katholiek. Hekserij. In een Hessisch dorp stierven onlangs van een boer verscheidene stuks vee in de weide. De evangelische, bijgeloovige boer in een echt protestantsche streek, nota bene, hield het er voor, dat hier hekserij in het spel was. Een vilder, die tevens als duivelsbanner bekend stond, werd geraadpleegd. Na heel veel hokus- pokus te hebben gebezigd, geeft hij den raad, om van de heks bevrijd te worden, de eerste persoon, die na de bezweringsmiddelen het huis zou binnentreden, den neus tussehen de deur en den' deurstijl af te nijpen. Het ongeluk wil, dat eene naburige vrouw het huis 't eerst binnen treedt. Aau hare kracht heeft zij het enkel te danken, dat zij er den neus niet heeft bij inge schoten, ofschoon haar gezicht deerlijk werd gewond. Ook onder de Katholieken treft men hier en daar, helaas! nog bijgeloovige lui aan. Als eene ziekte op stal of onder de kinderen van eenigen duur is, wordt dadelijk aan hekserjj gedacht. Veelal zijn onzindelijke huismoeders, die de slaap vertrekken, beddengoed enz. niet genoeg ver- sehoonen en verluchten, de personen die schuld zijn, dat hunne kinderen door eene kwade hand, dat i3 door ziekte, wegens gebrek aan verscbe lucht en behoorlijke reiniging, worden geraakt. Niet zelden is het ongeregeld te bed gaan, opstaan en eten, de oorzaak van den voortdurend ziekelijken toestand der kinderen. Ons is meer dan een geval bekend, dat ziekelijke kinderen, die thuis laat te bed gingen, ongeregeld aten, dadelijk herstelden en zichtbaar opfleurden, zoodra zij vroeg te bed gingen en eene geregelde leef wijze volgden. Goed en warm schoeisel, en nu eu dan een voetbad, zijn der gezondheid zeer bevorderlijk en probate middelen om de kwade hand van heksen of wien dan ook te weren. VW.) Bij kon. besluit van 30 October zijn tot leden van den Baad van voogdij over H. K. H. Prinses Wilhelmina, voor het geval van minder jarigheid bij hare komst tot den Troon, benoemd: Mr. W- Baron Van Goltstein Van Oldenaller, Kamerheer in buitengewonen dienst; Mr. W. A. A. J. Baron Schimmelpenninck [Van der Oye, Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal; Jhr. Mr. Röell, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en AN. J. M. Baron Van Brienen Van de Groote Lindt, Kamerheer in buitengewonen dienst, De Staatscourant van eergisteren meldt: //Volgens verklaring van Zijner Majesteits ge- neesheeren is de gezondheidstoestand van Zijne Majesteit den Koning in de laatste dagen niet verbeterd. Hoogst-Dezelve is op dit oogenblik lijdende aan eene ontsteking der mond- en keelholte, waardoor de voeding aanmerkelijk belemmerd wordt//. Te 's-Hage is Donderdag-avond per telegraaf be richt ontvangen, dat Dr. Vinkhuijzen vooreerst op het Loo zal blijven. Op het paleis des Koning in den Haag ligt omtrent den gezondheidstoestand van Zijne Ma jesteit het volgend telegram van Het Loo te lezen //Toestand niet onmiddellijk zorgwekkend. //De geneesheer "op Het Loo vindt ziekte zorge lijk, zonder oogenblikkelijk gevaar. {Zie laatste ber Men verzekert ons, dat de Minister van Oorlog, tijdens eene audiëntie te kennen heeft gegeven, dat van hem geene pensioneeringen ver wacht kunnen worden, die niet zeer noodzakelijk zijn. De post pensioenen zal dus wel iets gaan verminderen. Te Pyrmont heeft Woensdag-morgen te 10 uren met indrukwekkende plechtigheid de bijzetting van het overschot der Vorstin van Waldeck-Pyrmont plaats gehad. De Erfprins, Prinses Elizabeth, de Hertogin van Albany, de Kroonprins van Wurtemberg, de Erfprins en Prinses van Bentheim, en andere vorstelijke personen namen daaraan deel, alsmede de vertegenwoordigers van den Duitschen Keizer, den Koning der Nederlanden, den Koning van Zweden, de hoofden der burgerlijke en militaire overheid van Kassei en Arolsen, Afgevaardigden van den Landdag, vereenigingen, militairen enz. Heden (Zaterdag) wordt het stoffelijk over schot naar het familiegraf te Bhoden vervoerd De afwezigheid van den Vorst van Waldeck wordt verklaard door de treurige omstandigheid, dat hij ernstig ziek is. In het hóofdkiesdistrict Lochem is tot lid der Tweede Kamer gekozen Jhr. C. M. Brantsen (anti-revolutionnair), met 1460 van de 3909 uit gebrachte geldige stemmen. Op Jhr. Van Rap-- pard {liberaal) waren 1450 stemmen uitgebracht. Er is in ons land nog zelden zoo goed gestemd als jl. Dinsdag in het district Lochem. Bekent men de overleden, zieke en vertrokken kiezers er af, dan hebben ruim 97 percent van hun stemrecht gebruik gemaakt. De Standaard schrijft: In enkele bladen werd gisteren meegedeeld, dat te 's-Hage het gerucht liep, als zou de Eegeering weldra een voorstel doen, Atjeh (e ontruimen en enkel eene bezetting te houden voor den vuurtoren op Poeloe-Braa. Volgens inlichtingen uit goede bron kannen wij dit gerucht beslist tegenspreken. Bloemendaal, 3 Nov. Tot directeur van den tramdienst Bloemendaal-Haarlem, is benoemd de Heer A. Koolhoven alhier. Sand voort, 3 Nov. De Baad heeft besloten alhier met 1 Januari a. s. eene hondenbelasting- te beffeu. Bittere spotternij van het lot. Ineen stadje van Zwitserland werd onlangs eene tombola g-houden ten behoove dar noodlijdenden bij de overstroomingen. De Heer G., een voornaam ingezetene, was er met eenige vrienden eu kennissen, herren en dames, heengegaan en had een tiental loten gekocht van het dametje, dat haar best deed om er zooveel doenlijk te slijten. De Heer G., die er een schedd op nahield, zoo glad als een biljarthal, en daarover soms nog al wat moest hoortn, had dien avond min der genoegen van zijne loten dan zijn gezelschap, dat een hoezeetje aanhief, toen hem een haar schuier e i eeu po'je pomade uit de tombola te beurt viel. B ij het 3e. reg. infanterie te Ber-* geu-op-Zoom is eeu hond afgericht om patronen te dragen. Hij volgt zijne compagnie bij elke oefening in het vuur. De Haagsche correspondent van de N. Gr. Ct. sluit zijne mededeelingen ongeveer met het volgende Ik heb omtrent een bekend Hagenaar, die voor eenigen tijd van hier vertrok, geruïneerd, berichten ontvangen. De Heer V. d. B. v. H., een van de steunpilaren van onz--n dierentuin, een mau van ortbodox-Protestantiche familie, heeft zich, terwijl juist zijne scheiding van zijne echtgenoote ia uitgesproken, iu Ital.ë tot het Katholicisme bekeerd eu is in een klooster ge gaan. Hij was vroeger commissaris van het Dag blad van Z H. en 's Gr. Tegen eene Engelsche dame, die zonder akte jaagde in den ourustpolder onder Camperlaud (Zeeland) is proces-verbaal opge maakt. Een landbouwer te Iersekehad een stuk zomerkoolzaad, dat, toen ai d.-,ren dit gewas oogstten, geene waarde had dan voor de mestvaalt, Daarom bleef het staan, iu de hoop dat misschien eeu gunstige nazomer nog on verwacht verbetering zou aanbrengen. Eu werkelijk is de vrucht door het betere weer der luatste weken zoodanig opgeknapt, dat de akker eeu rijken oogst heeft opgeleverd, waarvan dezer dagen het laatste gedeelte wtrd gedorscht. De tegenwoordige hooge prijs van het zaad vermeerdert nog de waarde van dit buitenkansje. Te Amsterdam zalop27Nove ru ber of 4 December eerstkomende een najaars reclame-optocht worden gehouden. De vrees van sommigen voorhooge broodprijzen, en de ijver van anderen om de noodzakelijkheid daarvan te doen uitkomen, zullen ongetwijfeld aanmerkelijk gematigd vvor- deu door het verblijdend officiéél bericht, dat de opbre gst vau den graanoogst in Rusland meei endeels aanzienlijk boven het gemiddelde is. Rusland is namelijk, naast Amerika, de groote voorraadschuur van granen vau Europa; van de laatste oogsten voerde het meer dan 16,000 millioen kilogram graan uit. De he eren Gips en Zonen, te Dord- reebt, hebben aan het Rijk, ter plaatsing iu het N.dcrlandscli Museum te Amsterdam, ten geschenke aangeboden het model van een op hunne scheepstimmerwerf gebouwd barkschip, zittende op eer.e langscheepsche stoomsleephel ling, compleet met machinegsbouw en ge,heel in glazenkast. De vorige- week wefden 6 perso nen van het geziu van Prof. Dr. A. Mayer te W/.gt-'uingen door eene hevige ongesteldheid aan getast: mist e!ijk heid, braken, pijn in de inge wanden, diarrhee, gedeeltelijk ook duizeligheid en moeilijkheid bij het slikken. Als oorzaak vau de ongesteldheid vond hij het roggebrood, waar in bij onderzoek eene groote hoeveelheid bolderik— zaadschillen door hun werden aangetroffen. Na van den bakker een monster rogge be komen te hebben, vond Dr. May r iu ruim 1 o's van die rogge 41 bolderikkorrels, wegende 0.5 gram, eene hoeveelheid groot genoeg om ge noemde verschijnselen van vergiftiging te ver klaren. Iu het belaag van de openbare gezondheid heeft Prof. Mayer vau dit feit mededeeling ge el aar. Dezer dagen werd op den locaal- rpoorweg OudenaardeDcyiizi een trein gestuit, dooi dien men de baldadigheid had gehad, de rails een eindweegs met zerp te besmeren. De trein kon op die plaats niet verder rij leu, daar de wi.l-n geen vat meer hadden op de rails. Eerst toea door het strooien van asch een eind was gemaakt aan den stiijd tussehen zeep en stoom, kon de reis worden voortgezet. Meu leest in de Arnh. Ct.; Eeu merkwaa'dig voorbeeld van hondentrouw kwam ons dezer dagen ter ooren, voor de waar heid waarvan onze zegsman volkomen instaat, terwijl hij desnoods de getuigen zou kunnen noemen. Eene familie te Velp heeft twee honden, eou Newfoundlander en een kleineu krulhond. Deze die ren L veu met elkaar in de grootste eendracht. De kleine is een geweldig jager eu speurt altijd in het kreupelhout; slaat h'j aan, dan rent de groote hond, die anders rustig bij de familie blyft, uaar zjjn kleinen kameraad, en als hij zipt dat geeu kwaad bij is, komt hij spoedig terug. Onlang» nu, tofiu zij met de fatnili" warm medegegaan, hoorde deze wederom den kleinen houd aauslaau en verdween de groote, maar om niet meer tetug te komen. Roepen en fluiten hielp uiet. Da honden bleven zoek en keerden ook des nachts niet terug. Den andereu morgen werden zij door de politie in het kreupelhout bij de Sieeneu Tafel ontdekt. De kleine was iu eeu stroopersstrik gevangen. Wandelaars vooral dames wilden het dier bevrijden; maar de Newfoundlander gedoogde uiet, dat iemand zijn kameraad aanraakte, bij wien hij bijua 24 uur de wacht had ge houden. Do politiewacht kwam op lut denkbeeld om de familie te waarschuwen, en toen Sultan een der leden van het geziu 'nerkenue, legde hij uitbundige vreugde aan deu dag en verzette zielt toen niet langer tegen de bevrijding van Tommy. Waren de honden niet o. tdakt, dan zon hoogst waarschijnlijk de groote dei. kleinen niet hebben verlaten en uit vriendschap den dood met hem hebben gedeeld. Als eene bizonderheid voor den tijd van het jaar meldt men ons uit Haarlem mermeer, Hat de drie stoomwerktuigen in dezen polder, Lijnden, Cruquius en Leeghwater, van deu 20n tot den 29ii October uitt hebben gewerkt. Het hoofdbestuur vau het Leger des Heils, sedert vorscheideue weken te Helder nu en dan moeite doeude tot het stichten van eene afdeeling aldaar, is alsnu zooverre gevorderd, dat het plan bestaat tot het voor vast huren van een gebouw tot vergaderlokaal, waarin de open- bate bijeenkomsten eerstdaags zullen plaats hebben. De werklieden der firma G. Ja n - nink Zoon te Enschedé hebben gisteren-ochtend wegens loonsverlaging het werk gestaakt. Alles is rustig. B ij besluit van deu Min. van b i n n. zaken in Saksen zijn openbare voorstellingen van toepassing van het hypnotisme verboden, nadat het advies van het Landes-Medicinal Kollegium, was ingewonnen, en dit de meeuing had uitgesproken dat het hypnotisme voor de daaraan onderworpen personen in verschillende richtingen nadeelen en gevaren meebrengt eu schade aau de gezondheid kan veroorzaken. Op de Merwede bijWoudrichem is door eenige visschers een zeehond gevangen, gtdood en verkocht. Het dier had zich reeds eenigen tijd iu de rivier opgehouden. De volgende tragisch-komische aanklacht moet dezer dagen bij deu Burgemeester van Loosduinen, als hoofd der plaatselijke politie, zijn ingedieud. Eelt Hagenaar woonde zekeren avond, krach tens eene hem verstrekte volmacht, de vergadering bij eener Ceóperatieve B juwvereeuigir g, welke vergadering onder de gemeente Loosduinen werd gehouden. De president zag echter bezwaar in zijne tegen woordigheid entrok deu stoel onder het lichaam van den gevolmachtigde weg, waardoor deze op den grond viel. Volgens den regenmeter der Rijks- landbouwschool te Wageuingeit is in de maand October jl. gevallen 81 mM. regen, tegen 721/2 mM. over dezelfde maind van 1887. Ook Engeland heeft z ij n //ra i 1 - lioenen-jufLonw". Verleden week werd daar we gens bedriegclijke handelingen eene vrouw ver oordeeld, dse geruimen tijd lu de hoogste kringen had geschitterd en die zich een grooten roep van weldadigheid had weten te verwerven. Zij had bedienden in livcrei gehad eu uitgestrekte landgoederen bezeten, maar al hare bezittingen wareu vau twijfelachtige herkomst en smolten bij hare reusachtige verkwistingen als sneeuw voor de zon. Haar naam was Aunie Bruce, zij was de dochter vau eene watchvrouw en had reeds in 1872 te Dundee wegens zwendelarij te recht gestaan. Niettegenstaande eene veroordeeling deswege, had zij nu toch weer iu Londen eeue groote rol weten te spelen en de geheele aan zienlijke wereld voor z ch weten in te nemen. Zij zal nu vijf jai»en tuchthuisstraf ondergaan. De hoofddirecteur van het post wezen te Berlijn heeft eene premie vmi 500 mark uitgeloofd op de ontdekking van den persoon, die Zaterdag-avond den gevulden brievenzak uit de poatbezsnding heeft gestolen. Onder de slachtoffers der ramp van Grassauo bevonden zich ook twee Belgische Geestelijken, die op weg waren naar Jeruzalem met de jaarlijksche gift, voor het Heilige Land ouder de geloovigen ir. België en Nederland bijeenverzameld door deu Heer M. R P. Cou- raert, commissaris van het H. Land te Gent. Dj som, welke zij hij zich hadden, bedroeg 60,000 franks. De Keizer van Duitscliland heeft voor de na gelaten betrekkingen der slachtoffers eu de ge wonden 4000 Mark geschonken. Het instorten van eeu huis te üueseldorp, waarbij vijf ardeiders het leven ver loren, is gebleken te zijn een gevolg van het slechte materiaal, hij de opbouwiug gebruikt. De aannemer van bet gebouw, Rott genaamd, is ge vangen geuomett. Eergisteren werd ter beurse van Annst. wat in lang niet gebeurd was nog wear eens van e u traditioneel //recht" gebruik gemaakt. Iemand, met wien men geene zaken wilde doen, werd er afgedrongen. De betrokkene diende hierover zijn beklag iu bij den president van het benrs-comité. Een rijk grondeigenaar in hot departement Sarthe zond onlangs een zekeren Her B te Panj«, die hom een dienst bewezen had, een getruffeerd hoer., waarin hij een gouden ring met een diamant, voor Mevrouw B., ver borg. Toen hij twee dagen later nog niets hoorde vau zijn geschenk, schreef hij daarover aau den Heer B., en nu bleek het, dat deze het hoen had overgedaan aan eeu restaurateur, die het zijn klanten had voorgezet. Een jonge dame, die er had gegeten, herinnerde zich, dat zij daarbij iets kouds had ingeslikt. Het arme meisje nam onmiddellijk de uoodige geneesmiddelen in, maar zonder gunstig gevolg, en voor een paar dagen overleed zij aau ontsteking van de ingewanden. Een onmensch heeft de laagheid gehad eene koe van den Heer R. Jakobi te Utrecht de tong geheel uit te suijden; men vond de tong op het land. Men heeft hier zeker met eene allerlaagste wraakneming te doen, waarmede de politie in kennis is gesteld. Onlangs werd gemeld, dat eene moeder te Londen, in eeue vlaag van drouken- schap, een klein meisje genoodzaakt had den nacht door te brengen op h«t bed waar het lijk van den vader lag. Terwijl deze zaak voor den rechter was, kwamen tal van aaubitdiugen van particuliere personen zoowel als van corporatiëu om het kind tot zich te nemen eu op te voeden, ten eiu.le het aan de wreedheid en gemeenheid dezer moeder te onttrekken. Eene dezer aan biedingen is aangenomen; bovendien is ook voor het kind eene som gelds bijeengebracht. Te Rome hebben onbekende boos- wichten zich Verstout het huis uit te pluridereu van niemand minder dan den „directeur der algemeene veiligheid", den hier Berti. De meu bels werden stukgeslagen en al 's mans eere- penningeu eu ridderorden zijn verdwenen. Terwijl Maandag de stoomtram van Tilburg naar Loon-op-Zattd in volle vaart voortreed, hield een Tilhurgsehe slager de tram te voet bij. Het gold eeue weddenschap, groot..,. 25 cents, dia door den slager schitterend gewonnen werd, want hardlooper eu tram kwamen te ge lijkertijd te Looii-op-Ziud aau. De politie te Amsterdam heeft gisteren-morgen van een telephooudraad op den Amstel bij de Blauwbrug eene zwarte vlag ver wijderd, waarop een witte doodskop en met roode letters de woorden: Brood en Werk. Dezer dagen werd door een land- bo twer uit Diepenveen eene koe op de markt te Raalte gekocht eu op zijne weide gebracht. Den volgenden dag werd het dier daai niet meer gevonden. Het was uit die weide gevlucht en naar den vorigeu eigenaar, ruim twee uren vau Diepenveeb wonende, teruggeloopen. Vroeger in overoude tijden, was November de negende maand van het jaar. Van het woord negende, novem, heeft zij haren naam gekregen. Toen, ten tijde der Eomeiusche heerschappij, Numa Pompilius den kalender hervormde, het jaar opnieuw indeelde en twee maanden er bij voegde, werd November de elfde maand, doch men liet haar den ouden raam behouden. De Grieken wijdden de maand aan de godin Diana. De Romeinen vierden de eerste dagen der Neptolaoes ter eere van Neptuuus; en in het midden der maand de Thermales, landelijke spelen en plechtigheden, om de komst van den winter te begroeten, die de aarde rust eu nieuwe krachten get ft. De bewoners van Athene hadden de gewoonte in 't begin dezer maand eeu os te offeren, en dit ging genaard met vreemde gebruiken. Alle mannen, die cenig deel hadden aan het doodeu van het dier, werden voor de rechters geroepen, door dezen verhoord, en na lange be handeling weder vrijgelaten, gelijk vau zelf spreekt. Evenzoo werden voor de rechtbank de meisjes gedaagd, die den steen gedraaid hadden om het mes te slijpen, evenals zij, die het water hadden aangebracht om den steen nat te maken. De meisjts wierpen de sehuld op hem, die het mes had geslepen en deze, van zijn kant, verweet alles deu man, die het mes gebruikt had, om het beest te doodeu. Ten slotte besehuldigde deze op zijne beurt het mes, eu daar dit niets tegeu zijne verdediging kon zeggen, werd het veroordeeld en plechtig iu zee geworpen. Dat gebeurde eeuwen geleden in den ouden heideuscheu tijd. Karei de Groote noemde November Wiudun- mouath, de oude Angel Saksers Wintmoiiath, eu de Vlamingen noemen haar nog evenzeer Wind- maeud. Dezen naam verdieut zij zeker: doch wij, Nederlanders, noemen haar meestal Slachtmaand. Een kalender, die voor ons ligt en meer dan twee honderd jaren oud is, zegt van Novtmbei: //Dit is eene schadelijke maand om hare koude eu veranderlijkheid vau weder. Want de koude dringt in de lichamen der menschen eu beesten welke nog uiet zulk eene koude gewoon zijn, waardoor zij worden verzwakt. De zon gaat iu deze maand iu deu Schutter: door de droogte en de koude vallen de Diaderen van de hoornen, en Biuiteu de poriëu der levende dieren, en persen de voch tigheid in de lichamen zoo te samen, dat zij vet en dik worden, gelijk men kan zien aan de var kens, die in den winter gemest worden, en in de wintermaand eerst het rechte vet zetten." Daarom placht deze maand van ouds voorgesteld te worden door een boer, die de eikels afwerpt en daarmede de varkens mest. In November worden de dagen al korter en korter en de avonden al langer en langer. De dag neemt in deu loop dier maand 1 uur 17 minuten af, en wel 44 minuten des morgens en 33 minuten des avonds. De maand November herinnert ons twee groote aardschokken. Den eersten November van het jaar 79, onder de regeering van Titus, werden de beroemde

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2