N IE WE No 1314. Woensdag 7 November 1888. 13de Jaargang. Dc spoorwegramp van Borki. SI U IT E N L A N lï Een strijd om levensbehoud. HllftUHSCHI COCRllT ABONNNMENTSFK UB Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland Ir. p. p. Voor het Buitenland Afzouderljjke Nummers Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. BUSBAU: St. Janstraat Haarlem. 0,85 1,10 1,80 0,03 IIANDiGU AGITiE MA NON" AGITATB. PBIJS DEB ADVEBTBNTIÉH Van 16 regel».30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPEKS l.AUEE Y. Ontzettend zijn de berichten, welke ons ter oore kwamen omtrent het vreeselijk ongeval, dat deu trein overkwam, waarin zich de Czaar en de keizerlijke familie, uit den Kaukasus terugkeereude, bevonden. De hooge reizigers werden als 't ware door een wonder gered. Wat men van deze ramp verhaalt, is niet alleen vreeselijk wegens de vele menschenlevens, welke erbij ver loren gingen, maar ook wegens de sombere vermoedens ea gevolgtrekkingen, die het ongeluk verwekt. Men mag nu in het gebeurde een aan slag op het leven vau deu Czaar loochenen; men kan denken aan een gewoon spoor- wegongeval, toch kan men de gedachte aan eeue misdadige bedoeling niet geheel en al op zij zetten. Mei gevoelt diep medelijden met de arme reizigers, die dood of gewond uit de puiuhoopen der verbrijzel le waggons te voorschjjn kwamen en men siddert bij de gedachte, dat de waggon waarin de Czaar, die met zijne familie op het oogenblik der ramp het ontbijt gebruikte, had kunneu vermorseld worden en dat uit een ingesteld onderzoek had kuuuen blijken, dat eene misdadige hand het ontzettende ongeluk kou veroorzaakt hebben. De Czaar kwam uit den Kaukasus; bij bracht vriendelijke indrukken mede uit dit wonderbare laud, waarvau de met sneeuw bedekte bergtoppen op heerlijke, door wilde strooinen doorsneden dalen nederzien. Overal werd hij met ouderscheiding ontvangen en het volk toonde zich onderdanig. Maar er waren ook onder dit eertijds zoo ontembare, thans zoo kalme volk onheilspellende ge stalten geslopen en te Koetais was zelfs eeD persoon in Kozakken-uniform gearres teerd, bij wieu men dynamiet-bommeu en met vergift gevulde capsules vond. De spookgestalte van eeue Zuid-Russische re- volutionnaire vereeniging vertoonde zich en het te Koetais gearresteerde individu bleek een student te zijn, die als werktuig der nihilistische propaganda diensten deed. De Czaar trok huiswaarts en men weet welke angstige voorzichtigheid hein op zijne reizen omgeeft. De voorzorgsmaatregelen welke genomen worden, wanneer de Rus sische Keizer per spoor reist, zijn van dien aard, dat een ongeluk schier ondenkbaar is. Slechts een geraffineerd misdadiger kau het gelukken, ondanks alle genomen maat regelen, het leven des Keizers in gevaar te brengen. Maar de nihilisten spotten met de waakzaamheid der politie, en der sol daten. Zij zijn in het eetsalon van het winterpaleis binnen gediongen en hebben, onder het oog der politie, in hutten en aardholen hunne aanslagen voorbereid. Men kan niet nalaten daaraan te denkeu, wan neer men de berichten leest van de spoor wegramp van Borki. Van het nihilisme en de revolutionnaire propaganda heeft men in langen tijd niet meer gehoord, maar men zou al een on verbeterlijke optimist moeten zijn, wan- F EU ILL E. T O N. (2) (Vervolg.) Nadat men de bron bereikt had, hield de knaap «en oogenblik stil, terwjjl zijne moeder een emmer vulde, toen het sterk geluid van een half dozijn geweren, in de richting waar Kingsbury aan "t werk was, hun in de ooren klonk. Terstond daarop ragen zij hem met groote snelheid de plek naderen waar zij stonden, en toen kwamen uit het bosch, waar zij zich schuil gehouden hadden, een tiental wilden voor den dag, die hem achterna renden. Door een onbegrijpelijk geluk was de volksplanter ongedeerd gebleven, terwijl de kogels boven en langs hem voorbij floten; en zijn bijl in de hand houdende was hij zoo snel mogelijk voortgerend naar zijne hut, terwijl zijne vervolgers, die een vervaarlijk ge schreeuw aanhieven, hem achter de hielen zaten. neer men meende, dat de nihilisten en re volutiemannen uit het Czarenrijk zijn ver dwenen. Het gist en broeit nog in den Noordschen kolossus. Wellicht meent de Russische politie, dat zij het nihilisme heeft uitgeroeid, omdat het niet van zich deed spreken en zich in zijne schuilhoeken terug trok. Maar zij vergist zich schro melijk. Het nihilisme is niet verdwenen, want tot dusver werd geen enkele eisch, aan bet absolutisme van deu Russische» Czaar gesteld, bevredigd. Merkwaardig is het, dat op denzelfden dag, waarop de spoorwegramp van Borki geschiedde, het Journal de St. Petersbourg de reis van den Czaar beschouwde als deu aanvang eener nieuwe aera, die zou aan gewezen zijn, de macht, de welvaart en het aanzien van Rusland niet door den ouvruchtbaren roem van deu oorlog, maar door het vruchtbare werk van den vrede te bevestigen. Zekerals Rusland zou willen ophouden zijne oogen te vestigen op den Balkan, als het de energie bezat aan zijne biunenlandsche ontwikkeling te arbeiden inplaats vau de onafhankelijkheid van vreemde volken te bedreigen, die zich aan zijn invloed hebben onttrokken eu niets meer met het Czarenrijk willen te doen hebben, dan zouden rampen ais die van Borki zich niet herhalen, in elk geval zou men aan dergelijke ongevallen niet die onheilspellende beteekenis hechten, welke men, krachtens vroegere ervaringen, on willekeurig geneigd is er aan te geven. Dan zou ook de mogelijkheid niet uitge sloten zijn, dat het nihilisme langzamer hand verdween. Vooralsnog zijn de profetiën van het Journal de St. Petersbourg slechts utopiën. De scboone woorden van dit orgaan wor den schrikwekkend overgalmd door het gejammer en de doodskreten der slacht offers, die op den hoftrein van deu Czaar werden verpletterd. De Russische Keizer keerde naar zijue hoofdstad terug met vriendelijke herinne ringen aan de door hem bezochte Kauka- sische bergen maar ook met eeue vreese- lijke, angstvolle herinnering aan de spoor wegramp van Borki. Het noodlot spreekt somwijlen iu teekeus, aan welker werking ook de machtigste» der aarde niet vermogen zich te ont trekken. Zaterdag-namiddag te 1 uur werd bet stoffelijk overschot van H. D. H. Vorstin Helena van Waldeck en Pyrmont in het familiegraf te Rhoden bij Arolsen bijgezet. Aan de plechtigheid namen deel de Vorst Georg Victor, de Erfprins Friedrich, de Hertogin-weduwe van Albany Prinses Eliza beth van Waldeck, Prins Wilhelm van Wurtemberg, de Erfprins van Bentheim- Steinfurt, Graaf en Gravin Stolberg-Stol berg, de Vice-Admiraal Van Capellen als buitengewoon Afgezaüfc van HH. MM. deu Hij zag zijne vrouw en zijn kind bij de bron en riep hun toe, dat zij zich uit de voeten moesten maken, waarop de vrouw Willie bij de hand vatte en met hem, zoo snel dit slechts mogelijk was, de hut trachtte te bereiken. Binnen eenige oogenblikken waren zij beiden in veiligheid daar binnen. Toen nam zij het geweer van haar man en ging bij de deur staan om die terstond te kunnen sluiten wanneer haar man zou binnen getreden zijn, en den eersten den besten wilde neer te schieten, dien zij onder schot mocht krijgen. Onder een ijzingwekkend gegil en g&chreeuw kwamen de roodhuiden nader en wonnen ge durig veld op den volksplanter, ondanks de uiterste pogingen, die hij aanwendde om hen te ontkomen. Nog had hij ongeveer een zestal roeden af te leggen en zijne vrouw, die in de hevigste span ning dat alles aanzag, meende reeds, dat hij de hut zoa kunnen bereiken alvorens de roodhuiden hem hadden ingehaald. Daarvoor was dan ook wel eenige hoop, maar zij zag tevens een meer dreigend gevaar. Twee der wilden namelijk laad- Koning en de Koningin der Nedeilanden, de Hertog van Nassau en de Erfprins Ni- colaus van Nassau. De plechtigheid werd met gezang ge opend, waarop na eene rede eu een gebed van den plaatseiijkeu predikant de kist in het graf werd neergelaten. Nadat de plechtigheid was afgeloopen, keerden allen, die daaraan hadden deel genomen, naar Pyrmont terug. De President der Fransche Republiek is door den Koning der Belgen benoemd tot Ridder Grootkruis der Leopoldsorde. Uit Havre wordt gemeld, dat het weg genomen wapeubord van deu Duitschen Consul aldaar weer op zijne plaats zou worden gebracht iu tegenwoordigheid vau de stedelijke autoriteiten. Daarmede kan dus die zaak als vereffend wordeu beschouwd. De Raadkamer van het hof van appèl te Nim63 heeft op aanklacht van den Af gevaardigde Audrieux uitgemaakt, dat het geen diens ambtgenoot Numa Gilly gezegd heeft, namelijk dat er wel twintig Wiisous's zitting hebben in de begrotingscommissie (waarvan Audrieux lid is), beschouwd moet worden als laster, indien hij niet het bewijs levert vau hetgeen hij verklaard heeft, eu hij is mitsdien voor het hof van assises van het departement Gard gedaagd, hetzij om dat bewijs te leveren, hetzij om te wordeu veroordeeld. De commissie voor de herziening der constitutie heeft met zes stemmen tegen 1 beslist, dat er reden bestaat om de grond wet te herzien. Eén lid hield zich buiten stemming en drie leden warea afwezig toen de beslissing werd genomeu. Uit Straatsburg wordt gemeld, dat aldaar twee geestelijken plotseling voor deu 3- jarigeu krijgsdienst zijn opgeroepen. Daar dit het eerste geval van dien aard is, verwekt het veel opzien. Het katholieke Congres in Oosten rijk za! van 26 tot 29 November te Wee- nen worden gehouden. De katholieke or ganen van het volk bevatten eene oproeping aan alle Katholieken, door de namen van een groot aantal aanzienlijke mannen on derteekend. Daarin wordt meegedeeld, dat de meest brandende quaestie van het oogen blik, bet sociale vraagstuk, met den mees ten ernst en zorg zal behandeld worden. Ook de schoolquaestie zal een voornaam punt van behandeling uitmaken. Eindelijk is er eenig bericht oui- vangeu omtrent Stanley. Het is wel haast een jaar oud, maar toch beter dan niets. Het bericht is te Zanzibar aangebracht door koeriers uit Tabora, eene plaats, die ongeveer 200 Eng. mijlen ter zuiden van het Victoria-meer en ongeveer even ver ten oosten van het Taganyika-meer moet gelegen zijn. Deze koeriers melden, dat ze kere Arabieren, handeldrijvende tusschen Tabora eu de landstreek tusscheu het Albert-meer en het meer Mutu Nzige, in November van het vorige jaar de achter hoede van Stanley's expeditie ontmoet heb ben op een punt bewesten het Albert-meer, den, onder het voortgaan, op nieuw hunne ge weren en zij wist dat, zoodra hun dit gelukt was, het levensgevaar van haar man tienvoudig vergroot zou worden, tenzij het blijken mocht dat de roodhuiden evenmin als de eerste maal hun doel raakten, toen haar man als door een wonder den dood was ontkomen. Zij legde haar geweer aan op den wilde, die blijkbaar al gereed was met het laden van zijn wapen, schoot het geweer af en het schot was goed gemikt, want de Indiaan deed een vervaarlijke sprong in de hoogte en viel toen levenloos ter aardede kogel had hem den schedel verbrijzeld. Nu greep zij den kruithoorn en den kogelzak, die gelukkig iu de nabijheid op een plank lagen, en zij laadde haar geweer op nieuw. Haar man was nu niet meer dan een paar roeden van de hut verwijderd en hare hoop op redding werd weder verlevendigd, want, nog slechts eenige oogenblikken, en hij zou achter de sterke mureu der hut voor zijne vervolgers zijn beveiligd. In allerijl laadde zij nu het geweer met kruit, eu juist wilde zij deu kogel in den loop doen, toen aan de grens vau het land der Monboetoe. Stanley zelf werd door deze handelaars niet gezien, daar hij zjjne achterhoede twee dagmarschen vooruit was; doch het heette, dat hij gezond was, hoewel hij veel geleden had aan koorts. Door ziekte en onheilen was zijne troep tot 250 geslonken. Veertig zijner mannen waren verdronken bij het oversteken van eeue groote rivier. Met groote moeilijkheden had men te kam pen gehad, zoowel van den kaut der in boorlingen als door het moerassige eu on gezonde karakter van het land. Toch hoopte Stanley biuuen veertig of vijftig dagen zijne reis te kunnen volbrengen, eu de Arabieren schijnen het zeer wel mogelijk te hebben geachtdat hij daarin zou slagen. Ziedaar het bericht, dat inderdaad niet alleen zeer oud, maar ook zeer vaag is. Toch vindt de Times er eeuigeu grond in om het beste nog te hopen. Tabora ligt ongeveer 400 Eng. mijlen in eeue rechte lijn van de kust tegenover Zanzibar. In dien nu dit bericht (zegt het blad) een jaar heeft noodig gehad om die kust te bereiken, dan is het zoo bevreemdeud niet, dat latere tijdingen vooralsnog ontbreken. Immers ook bet jongste directe nieuws van Eoiin Pasba zeiven is meer dan een jaar oud, eu de troebelen in bet tusscbenliggende land moeten het overbrengen van berichten niet weinig hebben bemoeilijkt. Dit nieuws uit Tabora is (meent de Times) volkomen te rijmen met de mededeelingeu, die door deseiteurs van Stanley's expeditie iu April jl. in Majoor Barttelot's kamp te Yambunga werden aangebracht. Indien het waar is, dat handelaars iu de jongstverloopen twaalf maanden tusschen Tabora en het Albert- meer geweest en sedert te Zanzibar terug gekeerd zijn, dan moeten zij Stanley's weg gekruist hebben, eu dan is het haast ou- denkbaar (meent de limes), dat, ware Stan ley dood geweest, zij daarvan niet gehoord zoude hebben. Het Russische officiëele regeeringsblad meldt Bij bet spoorwegongeluk heeft de Czaar zijne voeten en de Keizerin hare band licht gewond, hetgeen Hunne Majesteiten niet verhinderd heeft, terstond voor de ver ongelukten te zorgen. Generaal Scheremetiew is een deel van een vinger afgescheurd eu de borst inge drukt, terwijl de hofdame Marie Golenit- schew beide beeuen zwaar gewond heeft, eu de Generaals Woroutzow-Daschko en Wauuowskieu de Adjudanten-Generaal Danilowitsch en Tscberewiu zwaar gekneusd zijn. De ingenieur Stiernwal had zijne beenen zoo zwaar gewond, dat hij op eene baar naar den bospitaal-wagen moest ge dragen worden. Van het personeel der be dienden zijn 21 personen gedood en 37 gewond. Omtrent de oorzaak der ontsporing meldt het offiiëele blad, dat ter plaatse zelf da Czaar in persoon aan een gendarme-officier een stuk van een half vergane rail heeft zjj andermaal een geweerschot hoorde, gevolgd door een kreet van smart: dit was de stem van haar man en zonder te denken aan het gevaar waaraan zij zich ging blootstellen, wierp zij het half geladen geweer op den grond en snelde naar de plek waar hij lag; de kogel had zijn rechterbeen verbrijzeld, zoodat het hera onmoge lijk was op te staan. De naastbij zijnde wilden waren nog slechts weinige roeden van daar verwijderd, en de moe dige vrouw wist, dat hetgeen zij te doen had, met den uitersten spoed gedaan moest worden. Yan nature had zij een teeder gestel, maar het was alsof het verschrikkelijk gevaar haar nooit gekende krachten verleende: zjj nam haar man in hare armen en met dien last beladen ging zjj naar de hut terug. Willie, die haar gevolgd was, had de tegenwoordigheid van geest om de bijl op te nemen, die zijn vader had laten staan bij de deur, die hij terstond sloot nadat zijne moeder, met haren last beladen, mede was bin nengetreden. s Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1