li I N N E N L A N I). ter hand gesteld, om als overtuigingsstuk bij het onderzoek te dienen. van B November a. s.; de in- en doorvoer van GEMENGDE BERICHTEN. Dezer dagen overleed te Höw- tooneelspeler Toole in zijne memoires, een ijzer winkel binnen en verlangde //Macaulay's Engel sche geschiedenis." I Het adre8 van antwoord der Bul- gaarscke Sobranje is slechts een weerklank van de troonrede. Het zegt dat het Bul- gaarsche volk getoond heeft de eigenschap pen te bezitten, welke onontbeerlijk zijn om zelfstandig zijne zaken te regelen. Steeds zal het volk gedachtig blijven aan de offers, door den Vorst gebracht, en zal het bereid zijn den souvereiu te verdedigeu, terwjjl Bulgarije altijd zijn goed geoefend leger tot het vervullen zijner plichten zal bereid vinden. In het ontwerp tot herziening der Servische grondwet worden als voorwaarden van verkiesbaarheid aangenomen le een leeftijd van 25 jaar en 2e een aauslag van 30 fr. in de directe belastingen. Verder wordt daarin de nationale militie hersteld, terwijl de mobilisatie van het leger slechts bevolen kan worden met de toestemmiug der Skupschtina. De Ministers zullen geen leden der Kamer kunnen zijn, maar zullen tegenover haar verantwoordelijk wezen. Volgens particuliere berichten, te Saigoen ontvangen en onder reserve mede gedeeld, zou in de delta in Tonkin een post van het vreemdenlegioen den 7den September zijn aangevalleu door zeeschui mers. Er zouden 39 dooden zijn gevallen. De lijd meldt, dat namens den Minister van Koloniën doör den directeur van onderwijs, eere- dienst en nijverheid in Indië aan de leeraars en voorgangers der verschillende gezindten was ver- verzocht, dankgebeden gedurende hun dienst van Zondag 30 September op te zenden voor de be houden aankomst van den Heer Pijnacker Hordijk. Eene „vermaning"In de laatste dagen heeft men weder gehoord van onrustige ver schijnselen onder een deel <;er Schager bevolking men had namelijk het gerucht verspreid, dat de vermaarde jonge dochter Guurtje Borst zou wor den //ontvoerd// eu fluks rotte het gepeupel saam om dit. verschrikkelijk voornemen desgevorderd met opoffering ran bloed eu leven te verhinderen Bij de heldenfeiten, die men voornemens was te plegen, zou ongetwijfeld de tocht naar Chat ham slechts kinderspel zijn geweest Edoch een 6 tal veldwachters en een naar het, schijnt nog al krachtig optreden van don Burgemeester hebben bijtijds nog dc gemoederen tot kalmte gebracht 1 Thans wordt het volle van Nederland vergast op den inhoud van een dominé's-briefje, geplaatst aan het hoofd der //Schager-Oourant,// die van den aanvang af het vuurtje naar vermogen heeft aangeblazen. Het briefje wordt door de N. Rolt. Ct. bestempeld met den plechtigen naam van //vermaning,// weshalve wij gerechtigd zijn tot de veronderstelling, dat de schrijver ernstig meent wat hij zegt. Men leze: Aan dc leden mijner gemeente! Ik heb een kort maar ernstig woord tot u te richten. Ik doe het langs dezen weg, omdat de tijd dringt, en ik op dit oogenblik geene andere gelegenheid heb. De gemoederen zijn zoo opge wonden, dat ik vrees voor verschrikkelijke dingen. Denkt er aan, wat men in een oogenblik van opgewondenheid doetdrukt het geweten jaren- dikwerf levenslang. Laat men dus kalm zijn. Ik zal medewerken met lièn, die trachten te voor komen, dat Guurtje Borst de woning harer pleeg ouders verlaat zonder rechterlijke lastgeving. Maar mocht het gerecht straks beslissen in dien zin, dat zij haren vader moet volgen, onderwerpt u dan aan datgene wat onvermijdelijk is. Gelukkig dat wij in Nederland roem mogen dragen op eene rechtelijke macht, wier onpartijdigheid boven elke verdenking verheven is. Uw Predikant, A. W. YAN KLUIJVE. Is men, dit lezende, niet gerechtigd tot de vraag, of te Schagen de wereld soms op haar kop staat? Wat kan een predikant er toe bewegen aldus openlijk op te treden tegenover het gezag van een vader en saam te gaan met eene ongelikte bende, die iets wil doen of verhinderen, waar mede zij niet het minst te maken heeft en waar mede zich zelfs geen rechter heeft in te laten. Ons dunkt dat het hoog tijd wordt, dat aan het Schager schandaal eens van hooger hand een goed en afdoend einde wordt gemaakt. {Centrum.) Billijk of onbillijk? Alle Israëlieten in het gouvernement Warschau hebben last ontvangen binnen vier weken het Russische grondgebied te verlaten. Gaarne zouden wij van de joodsehe pers vernemen of ze deze uitzetting billijk vindt. Zoo niet, dan vragen wij haar, of zij ook billijk han delde, toen zjj haar leedvermaak niet kon verhelen bij de verdrijving van de Duitsche kloosterlingen gedurende den onzaligen kuituurkamp? Of schrijft de Köln. Zt. Von Bismarck meer rechtsmacht toe dan den Czaar aller Russen? Tusschen de verdrijving der Joden en die der kloosterlingen is nog een merkelijk verschil. Die der Joden wordt door de bevolking gewenscht. Zij wordt als een zegen voor de arme Polen be schouwd. Nog nergens stelde de bevolking po gingen in het werk om ze terug te roepen. Met smart zag men de kloosterlingen het laud verlaten. Hunne verdrijving is eene ramp voor stad en land? Overal worden ze gaarne terug gezien en met open armen ontvangen. VW.) Het Handelsblad zei dezer dagener loopt een gerucht, dat we Atjeh gaan ontruimen. De Standaard zeineen, 't is niet waar. Het Handelsblad zei toen De Standaard zegt, dat 't niet waar is. Daarmee uit. Vrage: of ernstige vraagstukken voortaan op deze luchtige wijze Zullen behandeld worden. N. v. d.. D. Ter algemeene keunis wordt gebracht, dat ingevolge beschikking der Regeering, met ingang lompen, gebruikte kleedingstnkken cn onge- wasschen lijf en beddegoed uit Sicilië is verboden. Bagages, door reizigers medegebracht zijn on der dit verbod niet begrepen. De commissie, welke in 1888 te Utrecht belast is met het afnemen derexamens van Apothekersbediende, zal zitting houden op Woens dag 7 November e. k. en volgende dagen. In Amerika maakt men op de e 1 a n- denjackt gebruik van eene kegelvormige spreekbuis, van boomschors gemaakt. De jager bootst daarin het geluid van den eland na, om hem daarmede te lokken en onder schot te krijgen. Als auekdote wordt verteld vau een jager, die twee uur lang, zoo ongeveer vier mijlen, al toeterend was voort- gekropen en eindelijk op een andereu toeteraar stiet, die door zijn geluid aangetrokken, hem ein delijk hebbende gevonden, hem nu verzocht om een beetje tabak. De Haagsche tram met impériales. De Haagsche tramweg maatschappij vat tegenwoordig hare taak breed op. Zij vervoert uitsluitend gefortuneerde lui, want hare passagiers zijn „er boven op" of wel zitten er „warmpjes in"; of hebber, althans eene buiten plaats te hunner beschikking. Soldaten- uniformen. Tot in het midden der zeventiende oeuw bleef in de verschillende Duitsche Staten de Heeding der troepen eene zeer willekeurige. Wel waren er sedert hel begin vau den dertigjarigen oorlog troepeu-'ifdeelingen, die aan kleuren te herkennen waren, en in het leger van Gustaaf Adolf waren gele, roodo en blauwe regimenten. Die kleuren hadden echter geene be- trekkiug op de uiform, maar alleen op de cocardes, sjerpen of pluimen. Ta den slag bij Lützen droe gen de Zweden groene eu de Keizerlijken roode sjerpen, om vriend vau vijand te kunnen onder scheiden. Eene bepaalde uuiform werd eerst ingevoerd door Eriedrich Wilhelm, den grooten keurvorst van Braodeuburg, die de voordeden der uniform inzag. En toeli was het onder zijne rcgceriug (1651) nog noodig geworden, dal iu den slag bij Warschau de Brandenburgsche _troepen een tak eikenloof op den hoed moesten steken om hen van de verbonden Zweden te onderscheiden, die van hun kant als herkenuingsteeken ceu bos stroo op deu hoed droegen. Op de veemarkt te Leeuwarden waren Vrijdag niet minder dan 5951 stuks vee aangevoerd. Deze groote aanvoer is een gevolg van de om standigheid, dat in Friesland vrij algomnen den 12 November door de landbouwers de halfjoar- lijksehe pacht moet worden betaald en velen hun ner, om aan geld te komen, tegen dien tijd een deel van hnu vee ter markt brengen. Een Chineesch kostje. In China worden de poppen van zijwormen als voedsel gebruikt. Een zendeling, die ze geproefd heeft, beschrijft ze als niet onsmakelijk. Nadat dn zijde er afgestroopt is, worden de poppen uitgeperst, om ze van vocht te bevrijden; het omhulsel laat er zich dan gemakkelijk afne men, en er blijft eene kleine gele massa orer, die veel overeenkomst met vischeieren heeft. Die overgebleven massa braadt men iu boter, spek of olie, kruidt ze met kippensoep, kookt ze vijf minuten lang en neemi daarbij op de honderd poppen ce i eierdooier. Het geheel verkrijgt de kleur van room eu moet een zoeten geur hebben. Zestig koks en honderd lakeien zijn door den Keizer aller Russen op zijne reis door den Kaukasua medegenomen. De berichlgtver van The Thimes, die dit verhaalt, had op den grooten weg naar Tiflis veel moeite ow dezen stoel, die 100 postpaarden on 20 rijtuigen ge bruikte, vooruit te komen. Een slecht voorteeken. Toen Napoleon I in het jaar 1813, van de» 2Lsten tot den 23aten Augustus, in het stadje Löwenberg, in Silezië, vertoefde, werd hem bericht, dat Oostenrijk een verbond had gesloten met Pruisen en Rusland. Hij schrikte van deze tijding zoo; dat bij ecu glas, hetwelk hij juist iu de hand had, op den grond liet vallen. Men raapte het op, eu bleek nu niet gebarsten te zijn, maar een stukje, met de letter N en de Keizerlijke kroon er op gegra veerd, was er uit gebroken. Het glas is uog b/waard gebleven en te zien in het huis op de markt, waar hij zijn verblijf hield, toen het onge luk gebeurde. Een Londensck geziD, bestaande uit den Heer en Mevrouw Actou met 6 kinderen het oudste 12 en het jongste (dat gereden wordt) 1 jaar oud, alsmede 2 dienstmeisjes heeft ou- langa eene wandeling van Londen naar Glasgow (een afstand van 500) mijlen volbracht. Zij doen die wandeling elk jaar. Twee rekeningen voor een. B ij gelegen- heid, dat Keizer Nicolaas I eens met zijne ge malin, de Pruisische Prinses Charlotte, in Mos kou was, kwam de laatstgenoemde iu een groot magazijn, om daar eenige kostbare iukoopen te doen. Zij bemerkte toen, evenals de eigenaar van het magazijD, dat niet ver van haar eeu welge kleed heer stond, die aanteekeuingen maakte. De Keizerin dacht, dat het een der kantoorbedienden was, en de koopman wist niet beter of hij be hoorde tot het gevolg der Keizerin, Den volgeuden dag werd haar door dien heer de rekening voorgelegd, welke zij terstond betaalde. Maar eenige uren later werd haar eene twetde rekening voor dezelfde gekochte voorwerpen aan geboden, eu nu bleek het, dal dit de juiste was en de andere door een bedrieger was opgemaakt. De Keizerin vroeg aan haar gemaal wat zij doen moest, en dtze zeide lachend: //Betaal maar; weet dat gij iu Moskou zijtri' land, Kentucky (Ver.-St.), een neger in den ouder dom van 117 jaren. Hij was een slaaf, totdat Lincoln's proclamatie hem bevrijdde. Dat schimmelplanten gevaarlijk kunneD zijn, bleek de vorige week nog iu een Zuid-Hollandsch dorp. De vrouw van zekeren L. aldaar had eene kloof iu de hand, en voor verzachting streek zij er wat rmzelvet in, doch het ongeluk wilde, dat daarop schimmel stond. Bijna onmiddellijk begon de hand op te zwellen, eu vervolgens de arm; nog denzelfden dag was de vrouw een lijk. Te Maudriola bij Padua heeft zich hij 't horen van een artesischen put een verschijnsel voorgedaan, dat zeer de aandacht, eu vau alle zijden belangstellende bezoekers trekt. Toen men namelijk tot op eene diepte van 24 meters was gekomen, nam men met groote ver bazing uit de opening een gasstroom en een stroom van modderachtig water waar. En toen meu de diepte van 28 meters had bereikt, nam de toevoer van beide zoo zeer toe, dat net werk moest gestaakt worden. Nadat vervolgens een kraantje aan de buis was aangebracht, werden verschillende proefne mingen genomen met den volgenden uitslag. Wanneer men het kraantje slechts voor een klein deel opent verkrijgt men een grooten toe voer van krachtig lichtgevend gas en zonder deu reuk van het kunstmatige gas. Indien men vervolgeus het kraantje verder opent, da» dooft do vlam uit, en verkrijgt men een nog sterker aandrang van gas, doch ver mengd met koud, modderachtig water, met een reuk van zwavelzuur. Door eeu professor is aanstonds een onderzoek ingesteld en reeds worden proeven genomen met het gebruik van dit natuurlijk gas in de plaats van hel kunstgas. Een reizend tooneelgezelschap had voor de provinciesteden het stuk Silvana oder das Waldmadchen ingestudeerd, waarmee hot volle zalen trok. Maar onlangs kwam het in ecu plaatsje, dat wel een eigen tooneel, maar slechts éene decoratie, eene kamer, bezat. Dit pastte niet bij hot Bosch meisje". Maar de schrandere directeur wist raad. Hij veranderde eenvoudig den tiiol van liet stuk, eu kondigde op de biljetten; Silvana, das Zimmermadchen aan. Be vork van den Keizer. De vork van den Keizer van Duitschland wordt in een étui overal meegevoerd; hij is van hard goud, met zeer veel kunst bewerkt en vau een eigenaardi- gen vorm, zoodat hij zich tegelijk als vork en als mes laat gebruiken. Aangezien de Keizer zich van zijn linkerarm minder gord kan be dienen, pleegt hij zijne vork op reis en ook op de jacht mede te nemen. Het instrument heeft drie tanden, en nng een vierden, die een platten vorm heeft eo aan beide kanten snijdt. Op den steel is eeu W met eene kroon gegraveerJ. De vork, die reecis te Peterhof eu te Weeneu zeer de aandacht trok, moet overigens een geschenk van Keizerin Augusla Victoria zijn. TeGorredijk (F r.), waar het ker mis is, stapte eeu oud moedertje in den draai molen. Hoe verwonderd stond ze te kijken, toen zij, na de reis te hebben afgelegd, weder op de zelfde plaats stond, waar zij ingestapt was; immers 't oudje was vau meening dat zij.in de tram had plaats genomen, die haar naar hare woon plaats zou vervoeren. De parapluie en de politiek. De parapluie is van Ctiineescha afkomst. Uit China is dit noodzakelijke meubel overgeplaatst naar Iodië, van daar naar Griekenland, en wij lezen b. v. dat de wijze Pythagoras er steeds een boven het hoofd hiold bij het uildeelen zijner lessen. Toen was de parapluie zon- en regenscherm te gelijk, üiodorus vau Sicilië verhaalt, dat de schoone Aspasia prachtige zomer- en winterschermen (skiadione) bezat, Ook Antonius vereerde er een aan de schoone Cleopatra. De Portugeezen brachten de parapluie het eerst naar Europa. Uit Portugal stak zij over naar Engeland; op de helft der zeventiende eeuw kwam zij in Duitschland en Fraukrijk. De parapluie onzer vaderen was een vervaarlijk groot meubel van circa 6 pond zwaarte. In Frauk rijk was zij tijdeus de groote omwenteling het herkenniugateeken eener groote partij. Iu het jaar 1788 was de politieke kleur der parapluie wit, in 1789 groen, iu 1791 rood, en in 1804 blauw. Iu onze tijden speelt, bij »orm en kleur der parapluie, niet de politiek, maar de nog grootere vorsli», de mode, de hoofdrol. Onderwijzeressen-invoer. Tot groote schade der Amerika insche schooljuffrouwen komen vele oude en jonge dames van Canada naar de Ver- eenigde Staten en worden dan door de Regee- rirg «au de openbare soholen geplaatst. De //rid ders van den arbeid" protesteeren tegen dit on recht en willen, dat eeu groote invoer-belasting zal worden geheven vau buitenlaudsche onderwij zeressen. Eene groote part ij Astrakansche kaviaar is dezer dagen over Warschau naar Duitschland vervoerd. Het waren verscheidene waggons vol (elk van 60 pud. of ca. 9800 kilo gram). Da vracht naar Warschau alleen bedroeg 90,000 roebel. Meu kan dus nagaan wat de ka viaar zal kosten. Zulke groote verzendingen van kaviaar zyn geene zeldzaamheid, ett de Russische lekkerbekken zien niet zonder leedwezen deze fijne lekkernij naar het buitenland gaan. De bekende Engelsche komiek Sotkern trad op zekeren dag, zoo vertelt de Wij verkoopen geen boeken, antwoordde de winkelbediende, 't is hier eene ijzerzaak. Nu, hernam Sothern, die voorwendde hard- hoorend te zijn, ik hen niet kieskeurig; het is me ouverscbillig of het iu kalfs- of juchtleer is ingebonden. D.t is geen boekwinkel, schreeuwde de bediende. Heel goed, autwoordde Sothern, pak het netjes in. Zend het naar mijn hotel. Ik wilde het een van mijne kennissen ten geschenke geven. Wij hebben het geheel nietriep de be diende, zoo hard hij kou, kersrood in het gelaat wordende. Pak het in, of het voor uwe eigen moeder was, zeide Sothern gelaten. B-ter verlang ik het niet. Ik zal er mijn naam in schrijven. Maar weet ge niet, dat we geen boeken verkoopen, krijschte de bediende. Zeer goed, zeer goed, dan zal ik er op wachten, zeide Sothern ouverstaanbaar, en ging zitten. De bediende snelde naar den eigenaar met de boodschap, dat er een klant was, die een van de vijf verloren had. De eigenaar verscheen: Wat is er van uw dienst, mijnheer? Ik ivenschte eene vijl te knopen, eene een voudige, vijf duim lange vijl, zeide de tooneel speler, kan ik die hier krijgen? Zeker, antwoordde dc ijzerhandelaar met een woedenden blik op den sprakeloozen bediende, en stelde den konper het gevraagde ter hand. Een katte n-t entoon stelling wordt op het oogenblik te Londen in het Cristal-Palace gehouden. 524 katten van alle soort zija er in gezonden en deze tentoonstelling van het in En geland zoo geliefde huisdier, wordt druk bezocht. Spinrag op zee. Meermalen hebben visschers eu andere varenslieden opgemerkt, hoe bij stil on droog weer vaak eensklaps het want, touwwerk en de zeilen van hunne schepen met spinrag worden beladen, hetwelk er als lange flarden zijde aan blijft hangen. Telkens als zich dit verschijnsel voordoet, zien de visschers er de voorbode in van oostenwind. Deze blijft dan iu den regel ook niet lang uil. Men heeft bat verschijusel ettelijke malen wuar- genomeu, zoowel op de Zuider- als op de Noordzee, en soms mijlen van wal. In de lucht wordt meu niets gewaar wat naar spinrag gelijkt. Geen wonder, dat de schepelingen zich over het eenigszins zonderlinge verschijnsel verhazen. Te vergeefs trachten zij de oorzaak van het feit op te sporen. Ook verdiept men zich in gissingen omtrent het. verband, dat tusschen het verschijnsel en het volgen van oostenwind kan zijn. In het gebied van Kara hebben, op het eind der maaud September 11., aardbe vingen plaats gehad. H-t officiëele blad deelt dieuaaugaande de volgende bizonderhedeo mede: De eerste schok werd waargeuomen den ll/23ateu September te 3 uur 25 in. 's ochtends. De gol vende beivegingeu hadden eene richting van het zuidwesten naar het noordoosten. Te 6 uur en te 9 uur 30 min. werdeu er weder schokken gevoeld. Den volgenden dag te 3 uur 20 min. was er een schok, veel heviger dan alle vorige, eu te 5 uur weder een minder sterke schok. Te 8 uur 25 min. werdeu er golvende en verticale schokken waargeuomen. Vele personen hebben onderaardsche geluiden gehoord, welke een nieu wen schok te 11 uur 20 min. in de richting van liet noorden vergezcldeu. Iu de meeste ge bouwen zijn spieten gekomen, en in het Arme nische dorp Tchiguïrgau, op twaalf werst afstmid van Kara, zijn verschillende huizen ingestort. Vijf p.rsonen moeten by d:ze aardbevingen zijn omgekomen. Op verscheide plaatsen van de Oostzee is reeds vast ijs aanwezig. Het ijs van het Ladogameer begon Zondag jl. bij Schlüssel- berg in de Newa binnen te dringen. Ook te Uleaborg in het noorden van Finland is liet ijs reeds vast. De temperatuur was er 18 graden beneden 0. De sledebaan was er reeds geheel gereed. Worden er tegenwoordig hooge prijzen door de slagers voor het rundvleesch ge rekend, te Gorinchem daarentegen ia de levering van vleesch voor het garnizoen gedurende liet jaar 1889 aangenomeu door den slager E. Wij zenbeek, aldaar, voor 44 ct. per kilogram. Vol gens strenge bepalingen vau liet contract moet er voor de soldateumeuage goede qualiteit vleesch geleverd worden, zoodat nu het publiek aldaar ook kaus heeft goedkooper vleesch te kuuueu eten. In het Kuba n-g ebied (Kaukasië) bij Kryenskaja, heeft men onlangs een graf van een ouden Skythen-koniug geopend. Het is verdeeld in drie vertiekkeu en bevatte een aantal merkwaardige voorwerpen van goud en auder metaal, o. a. versierselen met afbeeldingen, welke zeer belangrijk zijn voor de kennis vau de leef wijze der Skythen. Men vond er het geraamte van een koning en van eene, koningin, die, te oordeelen naar vermolmde planken en spijkers, welke er lagen, iu kisten zijn begraven geworden. Het gevondene, welks metaalwaarde op 50,000 roebels wordt geschat, is naar St. Petersburg gezonden. Een zonderling proces werd on langs in hooger beroep te Glasgow behandeld. Zekere Heer Kirkland ontving van zijne geliefde een brief, waarin de jonge dame hem schreef: z/gij moet kiezen tusschen mij en uwe sigaar,// en toen de hartstochtelijke rooker de laatste koos, diende zij eene aanklacht teger. hem iu wegeua verbreken van trouwbelofte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2