E Zon lag 11 November 1888. 13de Jaargang. U i T E N L A Een onpartijdig oordeel. No 1316. Koloniën. Een strijd om levensbehoud. BüRLÉSm ABONNEMENT8PBIJB N. Per 3 maanden voor Haarlem1 0.8E> Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buiteulaud 1,80 Afzjuderljjke Nummers0,03 Dit blad verschjjnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG B0HEAU: St. Janstraat Haarlem. PHIJS DEB ADVEHTENTIÉN Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlgk Maandag-, Woensdag- en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K UPPERS LAUREÏ. Protestantsche Milieu. De predikant van York vindt ze in de onvoldoende voorbe reiding en de gebrekkige ontwikkeling der zendelingen, die daardoor geen zedelijk over wicht kunnen hebben op de intelligeute Muzelmannen en Hiudoes. Maar de oorzaak is ook daaiin gelegen, dat uien de Mis>iou- nurissen als goed betaalde agenten en be ambten beschouwt, en uiet als ware broeders en weldoeners van liet volk. Als de heilige Paulus, zegt Dr. Taylor met hittere ironie, alle mogelijke gemakke#» des levens: een ruim salaris, rjjtuig, paarden, bedieuden en ten slotte ook vrouw en kindereu had be zeten, waarlijk hij zou bet aanschiju der aarde niet hebben veranderd. De Katholieke Kerk, God zij geloofd en gedankt, beschikt over Missionarissen, die de vereischte voorbereidingen ontwikkeling, den noodigen moed en zelfopoffering en de vereischte wereldverzaking bezitten voor bet moeilijke Missie-ambt. Op hoeveel meer resultaten zouden die Pionieren vau liet Christendom en der christelijke beschaving kunnen wijzen, als liet huri niet aan de noodige geldbronnen ontbrak voor kerke lijke stichtingen, scholen, hospitalen, wees huizen enz. Dr. Taylor moet de verbazende resultaten der katholieke Missiën op elke bladzijde van zijn opstel erkennen. Dat moet voor iedereu Katholiek een spoorslag meer .ziju om onze offervaardige Boden des ge!oofs« eene voortdurende jaarljjksche ondersteuning te verzekeren. Naar stellig verzekerd wordt, bestaat het plan den Rijksdag tegen den 22en No vember bijeen te roepen. Blijkbaar uit den koker der politie wordt medegedeeld, dat bij de huiszoeking in Rog- genbach's kasteel niet alleeu brieven van Keizer Friedricb in beslag genomen zjju, maar dat ook iu eeue lade vau zijne sókrjjf- tafel twee pakketten brieven van hoogge plaatste personen gevonden werden, als van do Koningin van Eugeland, Keizerin Fre- derik, den Prins vau Wales, Prins Alex ander van Battenberg, den Hertog van Cumberland, Windthorst, enz. Daar Baron Yon Roggeubacli iu de staatkunde iu hoog aanzien staat, beteekent dit feit op zich zelf niets, maar uit oen gerechtelijk oogpunt hangt alles af vau den inhoud der corres pondentie, waaromtrent lot heden niets be kend is. Baron Yon Roggeubacli bevindt zich op bet oogenblik te Berlijn, waar schijnlijk in verband met de iu beslag ge nomen brieven. Officieel wordt bet gerucht, door som mige bladen verspreid, dat het particulier vermogen des Koniugs vau Wurtemberg door belangrijke schulden zou zijn bezwaard, tegengesproken. Een ander gerucht dat de Amerikaan Woodcock, Baron Von Savage, Stuttgardt verlaten eu zich naar Londen zou hebben begeven, wordt eveneens als van allen grond ontbloot gesignaleerd. Naar aan de Germania gemeld wordt, heeft de Frausche Regeeriug aan het Va- ticaan eene nota gezonden, waarin zij zich beklaagt over het samengaan van een aan tal Katholieken met het Boulaugisme. Aan hetzelfde blad wordt gemeld, dat naar in kerkelijke kringen verzekerd wordt, tussclien üuitscbland eu liet Yaticaan over de gebeurtenissen ter gelegeulieid vau het keizerlijk bezoek aan Rome, bevredigende veiklaringeu zjjn afgelegd. De Frausche Kamer heeft iu strijd met het advies van den Minister, Admiraal Krautz, een ameudemeut van den Heer Méuard aangenomen, strekkeude tot eene vermindering der begrootiug met l'/2 mil- lioen. De Minister verklaarde deze stem ming te beschouwen als een bewijs van vertrouwen, waarop Méuard terstond zijn amendement terugnam. Iu den nacht van Dinsdag op Woensdag werdeu de bewoners van de Rue Boucher eu in den omtrek opgeschrikt door een hevigen knal, die onstaau was door het ontploffen van eeue dyuamietbom, welke gericht was tegeu een bureau de placement eu eenige minuten later had eeue nog sterkere ontploffing vau eeue dyuamiet bom plaats iu de uabjj gelegene Rue Fraufiise. Ook hier was het gemunt op eeu bureau de placement. Groot is de ver woesting die door heide bommen is aan gericht. Gelukkig waren de twee bureaux 's nachts uiet bewoond. Iu deu Senaat heeft de Minister-President Floquut de verdaging gcviaagd ran de be raadslaging over liet voorstel, strekkeude tot het brengen der kosteu van de Parijsclie politie op de staatsbegrooting. De verdagiug werd met 219 tegen 41 stemmen verworpeu, waarua het voorstel werd aangenomen. Het eerste gevolg van de overwinning der republikeinen bij de verkiezingen in de Ver. Stalen zal zijn de iutrekkiug van bet voorstel tot wjjzigiug vau het tarief van iukomeude rechten ingediend door bet seuaatslid Mill. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat tengevolge van liet ongeluk met deu kei zerlijken trein, Admiraal Possiet, Minister van verkeerswegen, uit ziju ambt ontslagen en de Minister van financiën, de Heer Visbnegradski, vroeger Professor iu de tech nologie, ui' t liet. interim van dit departemeut belast is. Van Atjeh verneemt men, dat met de Wesiboot vertrokken eu den 25eu Sep tember te Paüaug aangekomen zjjn 198 beri-beri lijders, terwijl met de vroeger daar aangekomen Oostboot 100 vau die zieken zijn gearriveerd. De beri-beri moet met het invallen der regens te Atjeh met vernieuwde woede zjjn uitgebroken. De laatst verschenen aflevering der Fort nightly Review bevat een belangwekkend artikel (over de onvruchtbaarheid der Pro testantsche Missiën) dat in liooge mate verdient algemeen bekend te worden. De beschouwingen inj dit opstel voorkomende, mag men iu alle opzichten onpartijdig heeten, naardien zij gevloeid zjjn uit de peu var. een Protestautsch predikant, Dr. leaac Taylor van York, eeu man, die als geleerde eeu zeer goeden naam heeft iu |Engeland en die aan het bestuur van eene arme parochie iu het Oosten van Loiideu de voorkeur gaf boven döjj schitterende be trekkingen, welke hem aanhoudend werden aangeboden. De cijfers, die Dr. Taylor in zjju opstel noemt,zijn volkomen eensluidend met die, welke elders, bij de bespreking van de Missiën, worden aangegeven, zoodat aan de authenticiteit van Dr. Taylors op gaven niet mag getwjjfeld worden. Tot staving vanj zijne beweringen geeft Dr. Taylor eene statistiek van onderscheiden zendiiigsatdeelingen. Hjj berekent het aantal inwoners van Azië, behalve Tibet eu Borneo, welker bevolking niet te schatten is, op 920 millioeu zielen, welk aantal jaarlijks, reke ning houdende, met geboorte en sterfte, met 11 uiil li ten zielen vermeerdert. Nu is het eeu feit, dat de Protestantsche Missiën van deze kolossale bevolking jaarlijks slechts 60,000 persoueu door hare propaganda voor het Christendom kan winuen. Er worden dus jaarljjks 183 maal meer heidenen eu Mo- hainedauen geboren dan door de Protest, zendelingen worden bekeerd. Dr. Taylor koiut dus, door zijne statistiek, tot liet be sluit, dat, bijaldien de bevolking van Azië en Afrika uiet zou toenemen en er ook geen afval vau bekeerlingen plaats zou hebben, men niet minder dan 330,000 ja ren zou hehoeveu tot bekeering van beide werelddeeleu, of ruim éen millioeu jaren, wanneer men de apostaten iu rekening brengt. Wij zullen niet vermeldeu de omvang rijke berekeuingeu, welke Dr. Taylor geeft nopens het vereischte aantal jaren, dat er noodig zoude zjjn ter bekeering van het Chiuec.-.cbe Rijk. 't Zjj voldoende hier te coustateeren, dat het rijkste eu meest ver spreide zendingsgenootschapde Churh- Mtssionary Society, slechts 167 volwassen persoueu heeft gedoopt. Daarentegen zjju de kosten der gezamenljjke Protestantsche zendingsgenootschappen ontzettend groot. Zjj bedragen, volgens Dr. Taylor, ongeveer 50 millioen franks, aangezien zij behalve 6000 Europeesche en Noord-Amerikaausche zendelingen nog 30,000 iuheemsche agenten native agentsiu dienst hebben. De Engelsehe predikant noemt, tot beter betoog voor zjj tie beweringen, eenige af zonderlijke zendingsdistricten, van welke hij sptciale ojigaveu vermeldt. Zoo zijn er, volgens hém, in Baroda bjj eeue bevol- FEülLLET O N. 4) Vervolg en slot.) Zij hoorden de twee wilden boven met fluis terende stem met elkander sprekenen zoowel uit het geluid als uit bet roet, dat op den liaard nederkwam, maakten zij op, dat er ten minste reeds een in den schoorsteen was. loen boog zij naar omhoog en keek naar boven waarop zij zag, dat beide zich naar omlaag lieten zakken. Nu was het oogenblik daar om te handelen en dienovereenkomstig nam zij hare maatregelen. Zij nam het bed op en stortte den ganschen inhoud uit op gloeiende Kolen, waarop de vlam in deu schoorsteen sloeg en tevens zulk een ver stikkende walm veroorzaakte, dat zelfs een wilde het niet kon uithouden.Nu trachtten zij den schoor steen weer uit te klimmen, maar verblind en bjjna stikkende van den rook lieten zij zich los en beiden kwamen spartelend op den haard neder. Willie, die door dit alles uiet verschrikt was, king van 2,184,000 zielen slechts 170 Europeesche en iuheemsche Christenen. In het district Bombay ziju van de iuheemsche Christenen bijna 93 percent katholiek. In Travancore, waar Protestantsche zendelin gen ruiiu zeventig jaren hebben gearbeid, behooren slechts 33 percent der inboorlin gen tot de Auglicaansche, 90 daarentegen tot de Katholieke Kerk. Met lofwaardige vrjjmoedigheid vermeldt Dr. laylor, dat ondanks de groote uitgaveu der Protes tantsche zendingsgenootschappen, drie vierde der iuheemsche Christenen van Indië, af stammelingen zijn van door de Jezuïeten bekeerde inwoners. In de streken, waarde II. jbranciscus Xnverius predikte, zjju 90 percent der inheemscne Chri tenen katlio- 1 ek. In Travancore vindt meu een half ■uillioen iubeemsche Katholieken, meer dan het dubbele aantal, waarop de Angli- caausche Kerk iu geh el Afrika eu Azië kan aanspraak maken. De kolossale uitgaven der Protestant sche zendingsgenootschappen vormen eeu scherp contrast niet hunne resultaten. Vol gens de opgaven vuu Dr. Taylor hadden de 424 agenten, welke de Church Missio nary Society op Ceylon in haren dienst heeft, iu het vorige jaar, 275,000 franks noodig om onder 300,000 inwoners 140 volwassenen te bekeereu; er kwamen onder de bekeerden zooveel afvalligen voor, dat het aantal der gezamenlijke bekeerden met 190 inboorlingen werd verminderd. In China hadden 247 agenten 371,878 fr. noodig om vau 382,000,000 inwoners 167 vol wassenen te bekeereu; in Hiudostan ge bruikten 715 agenten 854,610 fr. om 163 in boorlingen te doopeu. Iu liet district Yo- ruba vindt men, na 40 jarigen arbeid nau welijks 5 percent bekeerden eu iu bet vorige jaar keerden 885 bekeerlingen het Anglicanisme den rug. Bijna niet noemens waardig zijn de resultaten der Protestant sche zendelingen in Ej/ypte, Arabië, Pa lestina eu Perzië, ofschoon het genoemde Engelaclie genootschap voor zjjne 119 agen ten in die landen iu do beide laatste jaren 588,529 fr. uitgaf. Ook over de qualiteit der door de Pro testantsche zendelingen bekeerden kan Dr. Taylor geen gunstig oordeel velleu. Hjj wjjst dienaangaande op de uitsjiraak van een competenteu geleerde, den bekenden natuuronderzoeker Johnston. Deze, thans Vise-cousul aan de westkust vau Afrika, schrijft: »lu onderscheiden districten, waar de zendelingen thans 20 jaren hebben ge arbeid, kun oen zjj ternauwernood op 20 oprechte bekeeriugen rekeuei In andere districten waar eeu groot aantal Christe- uou-iii uaam zjjn, is bun godsdienst iu miskrediet geraakt, omdat alle drinkebroers, dieven en outnehtigeu der kolonie tot do hunnen behooren Hoogst be'augwekkend ziju Dr. Taylors onderzoekingen naar de oorzaak welke de schuld draagt van de on vruchtbaarheid der daar bjj het verwacht bad, hief zijn bijl op, en nog voor de naastbijzij nde wilde tot zich zelve kon komen, kliefde hjj hem den schedel, zoodat een hunner vjjanden met een enkelen slag vol komen onschadelijk was gemaakt. Met dien anderen roodhuid was vrouw Kings bury niet zoo gelukkig geweest. Zij was naar hem toe gesprongen op het oogenblik dat bij was neergekomen en richtte het mes op zijne borst, doch door eene plotselinge beweging van zjjne zijde had het mes met zulk eene kracht gestooten op een der steenen waaruit de haard bestond, dat bet lemmet in tweeën brak, waardoor de vrouw geheel weerloos was. Nu trachtte zij hem dcor een sprong te ontvluchten, maar hij, intus- schen een weinig bekomen zijnde van den val, greep haar en wierp haar op den grond, terwijl hij zocht naar zijn eigen mes om het haar iu de borst te stooten. Hierin werd hij evenwel verhinderd, want andermaal kwam de bjjl van Willie neer en bracht den wilde eene gapende wond toe in den nek, waarop een tweede slag hem levenloos deed nederzinken naast zjjn med- gezel. De knaap had het leven zjjner moeder gered en de aanvallers met eigen hand gedood of buiten gevecht gestelden ondanks het gevaar dat ben nog altijd bedreigde, konden zijne ouders niet nalaten met een gevoel van trots hun zoon te besebouwen, die zooveel gedaan had voor hunne redding en de zijne. Intusschen waren de andere wilden voortge gaan met het bestormen van de deur, en nu hadden zij eene kleine opening verkregen, waar door zij de monden staken van hunne geweren die zij in de hut afschoten. Gelukkig was dit nog in tijds door den volksplanter voorzien en en hjj had zijne vrouw en zjjn zoon gewaarschuwd, zoodat allen zich zoo plaatsen, dat de kogels van'den vjjand hen niet konden schaden. De roodhuiden wisten zeer goed welk lot hunne makkers getroffen had, die het dak beklom men hadden, want zjj hadden de vlam den schoorsteen zien uitslaan en ait de stilte die daarop gevolgd was, begrepen zij dat de (danken hunne makkers hadden gedood. Woedend over de verliezen, die zjj hadden moeten ondergaan, en dorstend naar wraak, hernieuwden zij hun aanval op de deur, en weldra was de opening zoo groot geworden, dat de belegeraars, ofschoon met moeite en éen te gelijk, er binnen ko den komen, hoe wel zij wisten, dat bet hun dood zou zijn, want zjj, die d,aar binnen waren, zouden op die n'anier hun de hersens kunnen inslaan zonder eenige tegenweer te duchten te hebben. Gedurende eenige oogenblikken was alles stil; toen hoorde men weder eenig geluid op het dak, waaruit bleek dat men opnieuw een aanval van die zijde in den zin had, maar spoedig daarop, tot groote vreugde en verbazing der belegerden, kwam er een kogelregen op de hut neder en zjj hoorden een kreet, die bljjkbaar van blanken komen moest. De weinige wilden, die het ge weervuur ontkwamen, vluchtten naar het bosch, en binnen enkele oogenblikken was de hut bezet met een twintigtal volksplanters, die op weg waren om de roodhuiden te vervolgen, daar deze ook elders vjjandeljjkheden tegen de blanken hadden gepleegd. Silas Kingsbury deed nu zjjn verhaal van het gebeurde en met zelfvoldoening luisterde Willie naar de loftuitingen,11 die hem ten deel vielen, en die wel verdiend waren, zooals hjj ook in latere jaren bewees, toen bjj een werkzaam aandeel nam in de langdurige en bloedige oorlogen tegen de roodhuiden, die steeds het leven en de be zittingen der blanke volksplanters bedreigden. IXieSDKlf AGITE MA NON" AGITATE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1