NIEUW No. 1318. Vrijdag 16 November 1888. 13de Jaargang. Merkwaardige statistiek. BUITEML A i\ 7 HAMEI 1BOH flEMEK TaPK 10 6 Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzjnderlpke Nummer0,0,3 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. BüBBAÜ: St. Janstraat Haarlem. £SÏ®.d8sBS® MM AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTENTIËB Van 1 6 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPERS LAUREY. Vervolg en slot). De katholieke bevolking van Iudo-China bedraagt ruim 600,000 zielen, die in 14 Apostolische Vicariaten zijn ingedeeld. Daarvan bevindeu er zich 3 in Birma; in Cambodjah bestaat een Vicariaat, 3 zijn er in Cocbinchiua, 2 in Siam en 5 in Tou- king. Voorde Katholieken in Ne lerlau lseh Oost-Iudië bestaat een Apostolisch Vica riaat te Batavia; de Engelsche bezittiugen van Borneo eu Labuan vormen een Apos tolische Prefectuur. China, het hemelsche Rijk, heeft in ziju oumetelijk gebied ongeveer 540,000 katho lieke Christenen, die in 34 Apostolische Vicariaten en 2 Prefecturen zijn ingedeeld. In een dezer Vicariaten arbeiden de Pries ters uit het Missiehuis te Stejjl (Nederland). Het keizerrjjk Japan telt 35,000 Katholie ken verdeeld iu 3 Apostolische Vicariaten. Corea telt 15,000 geloovigeu ouder een Vicariaat. Afrika is in de statistiek verdeeld in drie deelen: 1) Noord- en Middel-Afrika, 2) Z iid-Afrika eu 3) de eilanden. In Noord en Middel-Afrika bevinden zich behalve het Metropolitaan-Bisdom Carthago eu 2 Suf- fragaauzetels, 9 Apostolische Vicariaten en 6 Prefecturen. Zuid-Afrika bevat 10 Vica riaten en 3 Prefecturen. Op de Afrikaau- sche eilaudeu zjjn e n Bisdom, Port Louis, twee Vicariaten en 2 Prefecturen. Het ge zamenlijke aantal Katholieken in de Mis sielanden wordt op ongeveer 400,000 ge schat, een klein getal voorzeker in verhou ding van de millioeueu bewoners van het zwarte werelddeel, die nog in het heiden dom of in het Mohamedauisrae verzuchtei bedroevend bovenal bij de gedachte aan de eertijds zoo bloeiende Afrikaansche Kerk, maar toch in elk geval we Ier een veelbe lovend begin. Het meest verblijdeud bericht van ge- stadigen vooruitgang is dat uit de nieuwe wereld. Daar viuden wjj iu de Engelsche bezittingen van Noord-Amerika 6 Kerk provinciën met 23 diocezen, 3 Vicariaten en 4 Prefecturen. Het aantal Katholieken is ongeveer 2,000,000, bijua de helft der gezamenlijke bevolking. Het uitgestrekte gebied der Noord-Ameri- kaausche Unie bevat 13 Kerkprovinciën met 73 diocezen, 7 Vicariaten en eeue Pre fectuur. Van algemeene bekendheid is het, dat daar de katholieke godsdienst zich van dag tot dag uitbreidt, eu nieuwe tempels, semiuariëu en kloosters worden opgerichten. Eau blik iu de katholieke bladen van het land is voldoende, om zich van de heerlijke vorderingen der Kerk te overtuigen. Er verloopt geen dag zonder nieuwe gun stige mededeeliugeu en cfc? Kerk is daar iuderdaad eene macht geworden. Midden- en Zuid-Amerika zijn iu Kerkprovinciën ver deeld, die niet als eigeuljjke Missielanden worden beschouwd, ofschoon, wegens gebrek FEUILLETON. Dat maakt niet uit. (Vervolg.) Heeft u geroepen? vroeg liij bedeesd. Ja, mijn beste Selders! antwoordde de no taris, vrooljjk gestemd kom binnen asjeblieft! Selders zette groote oogen op beste Sel ders? Komaan! Wat was er nu aan de hand? Zoo had de notaris hem nog nooit toegesproken. Je kunt ontzettend veel eten, zegt men. Ik eet gezond meneer! Uitstekend! l)an ben je overmorgen mijn gast in het hotel N. Asjeblieft mijnheer! Goed maar op deze eene voorwaarde, dat gij heden en morgen zoo weinig mogelijk eet, om mijn maaltijd overmorgen zooveel meer eer te kunnen aandoen. Aha! wees daarvoor niet bezorgd mynheer, grinnikte de lange jongeling vroolyk, waarbjj zjjn groote, goedaardige mond zich tamelyk wijd aan inheemsche Geestelijken, ook daar zeer vele Missionarissen aan den arbeid zijn. De kerkelijke toestaudeu laten daar echter vtel te wenschen over. Zendiugsdistricten iu den eigenlijken zin bestaan in Guiana, waar de Engelsche eu Hollandsche bezit tingen elk een Vicariaat en de Pransche bezittiagen eeue Prefectuur vormen. Ook Patagouië is een zeudingsdistricthet noor delijk gedeelte van dit land is een Vica riaat, het zuidelijke gedeelte eeue Prefectuur. Eindelijk vormen ook de eilanden Jamaica eu Curasao elk een Vicariaat. Op het vaste lanl van Australië en op de Zuidzee-eilanden bestaan 6 Metropoli- taan- eu 21 Suffragaan bisdom men alsmede 3 Vicariaten. In dit werelddeel belooft de zendingsarbeid zeer veel. Het gansohe verslag geeft ons een heerlijk overzicht van het onschatbare Missiewerk der Katholieke Kerk. In schier alle deelen dei wereld vindt men Missionarissen, overal ontwaart men hunne zorgen, overal ont dekt men sporen vau hun y ver, moeite en ook van hun lijden, naast de resultaten, welke zij verkregen. Maar het verslag toont ons ook duidelijk aan, hoeveel er nog te doen is, alvorens bij alle volken iuderdaad het licht des Evaugelies schijneu kan. Er zijn nog steeds te weinig arbeiders iu ver- houdiug van den grooteu oogst. De ver- eeuigingeu van het werk der Missiën hebben derhalve nog voortdurend eene zware, maar ook een hoog verhevene taak te vervullen. Iu de Duitsche bladen is thans de woor delijke inhoud openbaar gemaakt van het adres van hulde, door de gezamenlijke Prui sische Bisschoppen iu hunne vergadering te Fulda vastgesteld ou aan den Keizer ge zonden. Nevens dit stuk wordt het antwoord des Keizers medegedeeld. Na daukbetuigiug voor dö vaderlandslievende uitingen van het Episcopaat eu voor de daarbij gevoegde zegeuweuschen, zegt de Keizer: Mijn leven en mijue kracht behooren mijn volk toe, welks welzijn te bevorderen de schoonste taak in mijne koninklijke roepiug is. Dit ik de geloofsvrijheid mijner katholieke on derdanen door recht eu wet verzekerd weet, versterkt mijn vertrouwen op duurzaam be houd van den kerkelijkeu vrede.c De Reiclisanzeiger zegt, dat de overeen komst tusscheu Duitschland en Engeland betreffende Oost-Alrika door briefwisseliug werd vastgesteld. Een schrijven van Hatz- feldt, dd. 3 November, aan Salisbury, uoo- digde Eugelauds Regeering uit, met het oog op de toenemende vijandelijkheden der Arabische slavenhandelaars, gemeenschap pelijk de kust van Zanzibar te blokkeereu, ouder toestemming des Sultans, ten einde den uitvoer van slaven en deu invoer vau wapenen te beletten; de bizouderhedeu zou den de Admiraals van beide natiën vast stellen. Wegens het recht tot ouderzoek vau opende en een paar rijen tanden liet zien, die er buitengewoon veelbelovend uitzagen en nu dan ook door den notaris met eene zekere tevredenheid werden opgemerkt. Dus overmorgen precies om vyf uur! Zie zoo! dat is in orde, zeide de notaris en wreef zich vergenoegd in de handen, zoodra zjjn klerk vertrokken was, waarna hij eene sigaar opstak en flink aan zijn werk toog. Den tweeden dag daarna te vijf uur precies, traden de notaris Meier en zijn klerk Selders de laatste in zijn beste zondagspak de eetzaal van het hotel N. binnen. Twee plaatsen aan de table d'hote, zeide d« notaris tot den oberkellner. Als 't u blieft, mijnheer hierheen, lis pelde de gefriseerde en wees met eene gracieuze armbeweging op twee ledige stoelen. Een ietwat spotachtig, maar bijna onmerkbaar lachje speelde daarbij om zyn gladgeschoren lippen. De notaris en zijn gast namen plaats. Ongevraagd reikte men den notaris de Ijjst der wijnen toe. Dank u wijn drinken wij niet alleen water? zeide hij hardop. vreemde schepen is Duitschlands Regeering bereid, gemeenschappelijk met Engeland de noodige stappen bij andere Regeeringeu te doeu. Ook is medewerking en toestem- miug van Portugal nuttig en weuschelijk. Eeu schrijven vau Salisbury, dd. 5 No vember, behelst de volledige toestemming, en bevat nog slechts de opmerking dat de blokkade behoort voort te dureu tot eeue der mogendheden het voornemen aan den dag legt, haar op te heffen. De Regeeringscrisis in Wurtemberg is geweken. Officieel wordt medegedeeld, dat de beide meest-aaustootgeveude Amerikanen zich uit 'sKouiugs omgeving hebben terugge trokken. Ook liet de Koning nadrukkelijk verklaren, dat zijn Araerikaansche gunste ling Woodcock nooit aan spiritistische experimenten heeft deelgeuomeu.De straf rechtelijke vervolging tegen de bladen, die de Stuttgarter hoftoestaudeu onthulden, zal op 's Koniugs bevel achterwege blijven. D or zijue bewouderaars van het vijftiende arrondissement is dezer dagen een banket aangeboden aan Generaal Boulanger. De gasten hadden echter buiten den waard gerekend, die hunne geestdrift lang niet deelde eu om oude schuld raaaude. Men weet nu niets anders te doen dan den held dezer gastmalen, hun Generaal, uit te noodigeu de rekening te betalen, welke niet miuder dau 700 frs. zou bedragen. Bij de behandeling van de begroeting van buiteulaudsche zaken zeide Goblet, dat men deu algemeeuou toestand met kalmte kan gadeslaan. Frankrijk bedreigt nietnaud, eu is sterk genoeg om uittartiugeu niet te behoeven te duchten. Daar het op geene veroveringen uit is, kan het uiemauds ge voeligheid kwetsen. De Regeering moet Fratikrijk's waardigheid verdedigen, zonder te vergeten dat het behoud van den vrede 's lauds hoogste belang is. Een amendement tot opheffing van het Gezantschap bij het Vaticaau werd met 307 tegen 117 stemmen verworpen, nadat het door Goblet krachtig was bestreden. De bedoelde opheffing, zeide hij, was door het concordaat onmogelijk, en diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan waren nood zakelijk. De Paus heeft zijne grieven. Frank rijk kan niet tusschenbeide tredeu om 'u Pausen wereldlijk gezag te herstellen doch hoe ineer de Paus onterfd wordt, des te meer moet Fraukrijk eene eer er in stellen, niets terug te trekken van ziju eerbied voor het hooge gezag, dat de Paus vertegenwoordigt. De begrootiugen van biuuenl. en van buiteul. zaken werden hierna goedgekeurd. De verkoopiug vau de in beslag ge nomen goederen op het kasteel Chenonceaux, toebehooreude aan Wilson's zuster, me vrouw Pelouze, welke Zaterdag zou plaats hebben, is bij rechterlik vonuis tot 5 Ja nuari verdaagd op aandringen van het Cilit Foncier, dat als schuldeischer voor eene som van 800,000 fr. opkomt. Ja, wij drinken alleen water, geen wijn, verklaarde de notarisklerk beslist. De kellner verwijderde zich eenigszins ver wonderd. De donkere blikken van den waard vestigden zich met eene uitdrukking van misnoegen op deze b:ide gasten. De fijne oberkellner wreef zich in de handen en keek zijn patroon veelbe- teekenend aan. De soep werd rondgediend en was in een oogenblik verdwenen. Mijnbeer Selders voelde ternauwernood dat hij iets genuttigd had, want hij liad een kolossalen honger. Hy had twee dagen achtereen gevast en stond bovendien toch reeds als een buitengewoon onverzadelijken eter bekend en niet ten onrechte. Na de soep kwamen heerlijke forellen. De kell ner kwam van de tafel links en presenteerde mijnheer Selders het eerst. Er lagen zes viscbjes op den schotel. De notaris fluisterde zijn klerk iets in 't oor en mynheer Selders greep met beide handen toe; onmiddellyk ledigde hij'den geheelen schotel,visch, peterselie en al op zijn bord. voordat de kellner de gruweldaad had kunnen beletten. Maar mijnheer!U neemt alles!het Da royalisten hebben te Marseille eene bijeenkomst gehouden, waarin de Markies de Breteuil eene rede heeft uitgesproken, die aangemerkt kau worden als eene ge beurtenis in de geschiedenis der derde re publiek. De Markies Dd Breteuil is eender beste woordvoerders van de monarchalen in de Kamer. Hij is een persoonlijke vriend van den Graaf van Parijs, en als zoodanig wordt zijue rede beschouwd als de uiting vau den Pretendent zelf. Iu Tivoli-Waux Hall zjjn Zondag-mid dag 2 a 3000 Belgen bijeengekomen ter teekeuiug vau eeue petitie om aan den Mi nister van Justitie kostelooze naturalisatie te vragen. Deze bijeeukomst werd bezoedeld door eenige kwetsende woorden voor deu Koning van België, die door een spreker als ver kocht aan Duitschland werd voorgesteld. Iu het Hoogerhuis had de tweede lezing plaats van een ontwerp vau Lord Speueer, strekkende om de verklaring voor deu eed in de plaats te stellen ten gerieve van personen, die tegen het afleggen vau eeu eed bezwaar hebben. In dépêches uit Weenen wordt ge wag gemaakt van een gerucht omtrent eene poging tot moord op den Vorst van Bulgarije. Galaoto, de moordenaar van den Bis schop van Madrid, is iu het krankzinnigen gesticht, waarin hij was opgesloten, ge storven. Het blijkt, dat er iu het woelige leven, 't welk te Madrid iu de laatste 24 ureu ge- heerscht heeft, ook eeue republikeiusche manifestatie ouderdoor heeft geloopeu. Een honderd personen, naar men schatte, van welke verscheidene gewapend waren met stok en geweer, heeft zich uaar de woning vau Sau-Murto, eeu republikein, begeven eu heeft daar geroepen: Leve de republiek! Leve ZorillaU Eenigeu hunner hebben twee politiedienaren gedwongen iugelijks te roe pen: »Leve de republiek! Ook zegt men, dat er voor het bureau van de Epoca eu voor de conservatieve club de kreten wer ien aangeheven: Leve de re publiek! Weg met de monarchie! Te Barcelona is Zondag jï. eene verga dering van anarchisten gehouden om deu verjaardag van de executie der anarchisten te Chicago te gedeuben. Er waren een 2000 werklieden en een zeker aantal vrouwen in de zaal. Er werden verschillende rede voeringen gehouden. In alle werd de staat kunde zoowel van de republikeinen Ruiz Zorilla en Castelar, als vau de conserva tieven Cauovas del Castillo en Romero Ro- bledo geducht doorgehaald. Het nieuwe Italiaansche strafwetboek, waarmede de Geestelijkheid bedreigd wordt, is iu den Senaat door twee heeren met kracht bestreden. De Heer Vitelleschi heeft de gansche wet als onpraktisch gebrand merkt. Het beruchte artikel 101 noemde hij eeue passie-wet eu merkte aan, dat men ziju forellen! riep hij geheel ontsteld ach teruitspringend. Dat maakt niet uit, antwoordde mynheer Selders vriendelijk lachende, ik lust ze graag. Met deze woorden gaf hij den kellner den ledigen schotel terug. De medeaanzittenden verbaasden zich over den onbescheiden jongen man en maakten onder el kander aanmerkingen; de waard fronsde onheil spellend de wenkbrauwen; de kellner spoedde zich echter ijlings naar de keuken, maar de voorraad forellen was op. Maar, om zoo op eenmaal zes forellen ge- lyk te nemen 'tis ongehoord! klonk de stem van een der buren aan tafel. Mijnheer Selders speelde ze echter tot innig genoegen van zij n patroon met peterselie, graten en al, naar bi ,nen en keek daarna vroolijk la chend om naar meer. Do notaris fluisterde hem iets toe en met luider stemme riep hij den kellner aan het einde der lange zaal toe. //Kellner! breng my nog een paar van die kleine viscbjes!// (Slot volgt.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 1