BINNENLAND. Koloniën. GEMENGDE BERICHTEN. 38 in de Brunnensfrasse, aangekocht en verzoek, dat mij daartoe de vergunning worde verleend." de hoofden van de menigte op hol zal brengen, als de moordenaars beschermd en de Priesters vervolgd worden. De Heer Fusco kenschetste de wet legen de Geeste lijken als niet-liberaai en niet overeen komstig de wetgeving en onpolitiek. De Italianen beginnen te gevoelen, dat het. meedoen met de groote mogendheden verbazend groote sommen gelds verslindt; de Piccolo* van Napels maakt zich tot echo van veleu door te schrijven: «het is niet zeer logisch groote politiek te willen drjjven met bekrompen financiënmaar de grootheid van een volk, dat tot de ellende is gebracht, bestaat eigenlijk slechts denk beeldig.* »Dus«, zegt een katholiek blad, >is de grootheid, welke de revolutie Italië aanbiedt, denkbeeldig op het oogenblik nu de ellende er werkelijkheid is geworden.* Bjj besluit van den Gouverneur-Generaal van 7 October jl. is bepaald, dat het rna- rine-etablissement op Onrust wordt opge heven. Blijkens van den Gouverneur van Celebes en Onderlioorigheden en den Resident van Bali en Lombok ontvangen berichten, is de telegraphische verbinding van Java met Makasser via Boeleleng tot stand gekomen. Aan het slot van een artikel over het nieuwe wetsontwerp op den vrouwen- en kinderarbeid zegt De Tijd: //Natuurlijk is volstrekt niet uitgesloten, dat later nog aanzienlijke uitbreiding van dit wets ontwerp wensehelijk zal blijken. Wij gelooven geenszins, dat met dit wetsontwerp het laatste woord op het gebied van sociale wetgeving bij ons is gesproken. Lit alles neemt niet weg, dat door de aanneming ervan eene weldaad bewezen zal zijn aan eene zeer talrijke klasse van het Nederlandsche volk. Le aanneming tevens van dergelijk wèl voor bereid, degelijk sociaal wetsontwerp, voorgesteld door de Regeering, zal een waardig antwoord zijn op de indiening van het onbekookte wets ontwerp van den Afgevaardigde uit Schoterland en zal ook aan de Nederlandsche werklieden, voor zoover dezen nog niet door socialistischen hartstocht verblind zijn, het bewijs leveren, dat de algemeene afkeuring, aan het voorstel van den socialistischen leider te beurt gevallen, geens zins grond vindt in weinige belangstelling in het lot van de arbeidende klasse, maar alleen in het hoogst gebrekkige, in het onmogelijke van het dat voorstel-zelf.// Een openbaar hoofdonderwijzer schrijft aan Het Centrum het volgende: //In den loop der vorige week ontving ik, en waarschijnlijk al mjjne ambtgenooten, van den uitgever C. L. Brinkman te Amsterdam, eene nproevc van bewerking en prospectus» van een werk getiteld: nOtto Henne am Rhijn, Van Hol bewoner tot Koning der aarde, door J. Sep. Het is mij onverklaarbaar, hoe de uitgever in zijn bijgaand schrijven den katholieken onder wijzers wil trachten diets te maken, dat nde couranten en tijdschriften, die dit werk beoor deelden, het alle deden, zonder onderscheid en van welke richting ook in een zeer gunstigen zin.» Hoe is 't mogelijk, dat een Katholiek zulk een partijschrift, overvloeiende van onwetendheid, grofheden, banaliteiten over zjjn godsdienst zou kunnen goedkeuren! Het verhevenste (het H. Sacrament des Altaars, enz.) wordt door 't slijk gesleurd. Hoe is 't bestaanbaar, dat een uit gever met zoo'n vod den katholieken onderwijzer in 't aangezicht durft slaan, durft spotten met het dierbaarste, het heiligste, wat voor iederen Katholiek bestaat: zijn godsdienst, zijn H. Geloof; en dan met een huichelachtig-onnoozel ge zicht van dienzelfden katholieken onderwijzer den weiwillenden steundurft inroepen voor zijne nbelangrijke uitgaveMeent dan Brinkman in alle katholieke openbare onderwijzers domme rikken te zien, die niet kunnen lezenOf denkt hij soms, dat alle openbare onderwijzers door 't gedwongen gebruik van zoogenaamd //neutrale// (lees anti-katholieke) schoolboeken, zoo //grifver- keerd// zjjn geworden, dat zij alles maar voor goede munt aannemen, wat van //zekere zijde// als //echt// wordt uitgegeven Mis I driewerf mis 1 Er zijn vele streken in ons goed Nederland, waar de bodem te weerbarstig is, om de zaden van on- en warkruiden te doen ontkiemen.// H. 11 Nov. '88. Ook wij namen inzage, zegt Het Centrum, van de //proeve van bewerking,// door den schrijver van dit stukje ons welwillend ter inzage gezonden, en moeten erkennen, dat in het bovenstaande geen woord te veel gezegd is. Loor de wijze, waarop de schrjjver zijne Cul- turgeschichte, zijne geschiedenis van den Gods dienst daarin opzet, houden wij ons gerechtigd tot de zekerheid, dat niet éen enkele katholieke courant, niet éen enkel katholiek tijdschrift dit werk heeft kunnen aanbevelen „in zeer gunstigen zin.// Wanneer wjj niet van het tegendeel over tuigd worden en ons niet zulk een courant of tijdschrift getoond wordt, zijn wij zoo vrij het schrijven, waarin het tegendeel beweerd wordt, voor eene grove misleiding te houden, tegen welke bedriegerij wij onze lezers ernstig waar schuwen. Tegenover de door den Afgevaardigde van Schoterland aan de socialisten gezonden f 100, afgezonderd zooals hjj schrijft van zijn trakte ment als Lid der Kamer, ten behoeve der werk stakers, zond de Assensche Afgevaardigde W. A. Baron Van der Feltz aan den Burgemeester van Enschede f100 voor de niet-werkstakers. Dit bedrag zal onder de werkzaam gebleven arbeiders bij de firma Jannink worden verdeeld. De Staats-Courant van 9 November bevat de statuien der //Nederkndscbe Heide-thaai- schappij// te Atnhem. In eene buitengewone vergadering van onderwijzers, Zaterdag te Eoermond gehouden, werd besloten een adres te richten aan ae Tweede Kamer, houdende het verzoek om ook de on derwijzers te doen deelen in het op te richten pensioenfonds voor weduwen en weezen van Eijksambtenaren. Tevens werd bepaald, dat van dit adres een afdruk zal worden gezonden aan alle Onderwijzers-Genootschappen in Nederland, met verzoek het te willen ondersteunen. {De Tijd.) De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 4 Februari 1889 en volgende dagen te Eotterdam een examen zal plaats hebben a. voor 80 plaatsen als commies 4de klasse der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, op eene bezoldiging wegens traktement en toelage van ƒ480 'sjaars; b. voor de betrekking van deurwaarder der directe belastingen, bedoeld bij §§3 en 4 der resolutie van 2 October 1888 n. 7 Verzno. 111). De verzoekschriften om toelating moeten voor 1 Januari 1889 bij het departement van Fi nanciën zijn ingekomen. Volgens de Stoompost is eene proefneming met derde klasse telegrammen in overweging genomen, nl. het tegen verminderden prijs over seinen van niet spoedeischenae berichten op de voor Üe telegraaf meest geschikte tijdstippen. De afdeeling Eotterdam van het algemeen Nederlandsch Werklieden-verbond heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gericht, waarin wordt aangedrongen op het voort zetten van de verleden iaar aangevangen Enquête naar den toestand van fabrieken en werkplaatsen. Tevens wordt daarin de wensehelijkheid be toogd van de oprichting van een pensioenfonds van Staatswege, waarin, bij wettelijke regeling, de patroon, de werkman en de Staat zouden bijdragen. In verschillende gemeenten van ons land zal de 75e verjaardag van Neerlands onafhan kelijkheid feestelijk worden herdacht. Versiering en verlichting, muzikale uitvoeringen, optochten en volksspelen zijn gewoonlijk de hoofdnummers van het pogram, dat door onderscheidene feest- commissiën voor de feestviering op 17 November werd ontworpen. De Maasbode deelt mede, dat zijne redactie zal samengaan met den Amstelbode en de resolutiën onderteekenen, welke op de vergadering te Eotterdam in zake de onafhankelijkheid van Z. H. den Paus zijn aangenomen. Het blad voegt er den wensch bij, dat ook de redacties van andere katholieke bladen en besturen van katholieke vereenigingen zich bij de Eotterdamsche reso lutiën zullen aansluiten. Tot dit laatste is alreeds besloten door het bestuur der Eott. Vereeniging voor katholiek onderwijs. Daarentegen heeft de katholieke kiesvereeni- ging Ieders Recht te Groningen zich vereenigd met de Amsterdamsche resolutiën van Recht en Orde. De katholieke kiesvereeniging Recht voor Allen en de vergadering der katholieke kiezers te Zwolle hebben besloten hunne adhaesie te hechten èn aan de Amsterdamsche resolutiën en per telegraaf hiervan aan Z. H. den Paus kennis te geven en tevens aan hen, die zich in Nederland aan het hoofd dezer beweging hebben gesteld. Bij de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering verkiezing voor een lid van de Pro vinciale Staten van Noord-Holland (vacature- Zimmerman) werden uitgebracht 5267 stemmen. Van onwaarde 16. Geldige stemmen 5251. Vol strekte meerderheid 2626. Hiervan verwierven de hh. H. C. A. Henny 2359. L. Bonnike 1419. W. Hovy 993 en J. H. A. A. Kalff 474 stemmen, zoodat, daar nie mand de volstrekte meerderheid verkreeg, eene herstemming moet plaats hebben tusschen de Heeren II. C. AHenny en L. Bonnike. Eene ingezetene van Schie- dam, die een winkeltje doet in garen en band, is jl. Vrijdag de dupe geworden van twee be driegers. Er vervoegde zich nl. bij haar een persoon, die zich voordeed als vreemdeling, door gebroken Hollaudech te spreken, en voor spotprijzen te koop aanbood eerst handdoeken en daarna andere manufacturen. De winkelierster, op dit koopje Verlekkerd, bestelde van het een en ander, waarop beloofd werd, dat het bestelde nog deczelfden dag zou afgeleverd wordeD. Inmiddels was een tweede persoon in het winkeltje gekomen, die het liet voorkomen of hij de knecht en tolk van den ander was, en die, nadat de bestelling geschied was, in overleg met den ander, linneD, dat zij bij zich hadden, te koop aanbood, vol gens beider zeggen van prachtige hoedanigheid. De winkelierster, in het geloof van aan het lin nen ook een koopje te zullen hebben, zooals zij beweerden, liet zich overhalen een stuk linnen voor ƒ44 te koopen en dit te betalen. Later bleek dat het linnen nog niet de helft dier waarde had, en dat het half linnen was van slechte qualiteit en dat het stuk slechts 74 el hield, niettegenstaande lij gezegd hadden dat er 88 el aan was en 5 el overmaat. Van het gebeurde is bij de politie aangifte gedaan. Het kasteel teLiebenwerda(Pr. prov. Saksen) is door brand vernield. Vijf meu- schen kwamen in de vlammen om het leven. Het is velen bekend, dat hier en daar de Westkust van ons land geweldig door de zee heeft te lijden. Dit is ook het geval met het eiland Rottum. Aan de westzijde wordt het kleiner, aan de oostzijde wordt het grooter. Vol gens meting van den strandvoogd had het on langs in 14 dagen 9Vs meter verloren. De wo ning van den voogd is nauwelijks verplaatst, of de fondamenten der laatste woning worden we der door het zeewater bespoeld. Te Dordrecht is door de Leven s- verzekering-Maatschappij „Dordrecht" in het openbaar aanbesteed: het maken van 13 dub bele burgerwoonhuizen en 23 arbeiderswoningen. Bij dit werk is o. a. de bepaling gemaakt, dat het timmerwerk, met uitzondering van de schoor steenmantels, met de hand (niet machinaal) en binnen de gemeente moet worden gemaakt, en dat de aannemers geen andere werklieden bij het werk mogen gebruiken, dan die reeds eeH jaar in de gemeente woonachtig zijn, met het recht aan de directie tot het geven van ver- gunuing om hiervan af te wijken. De Heeren Samuels Com p. te Amsterdam, hebben eergisteren een proefreisje door de stad doen maken met de voor het ver voer van pakjes, brieven enz. bestemde rijwielen waarmede zij een bestellingsdieust openen. Die daarvan gebruik wil maken, waarschuwt slechts den berijder, en dadelijk wordt da be stelling, tegen een vast tarief, uitgevoerd Ook worden hier en daar gelegenheden gevestigd voor het aannemen van bestellingen. De officiëele titel van dezen nieuwen dienst is Sporlpakketdienst. Te Pfaffenthal, in Luxemburg, is een leidekker, die uit eene kroeg komende, zich op eene kar te slapen gidegd had, in den nacht van Zaterdag op Zondag doodgevroren. Toen dezer dagen te 's-H age de prijzen der tentooustellings-loterij moesten wor den afgehaald, kwam eene juffrouw aan het bureau. Ze had gezien, dat op een van haar lootjes een prijs was gevallen, en nu kwam ze eens vragen wat dat was. Nagezien; 't was een hoofdprijs, een sierlijk schrijfbureau. Eu dau had ze nog een lootje, dat er met een prijsje uitgekomen was. Weer nagezien; tweede hoofdprijs, oen paar prachtige vazen. „Wel, wel," zei ze heengaande, „'tis toch nog al aardig voor miju vijf lootjes." Ik beschrijf u de blikken niet der comité- leden, die er allen met nieten waren uitgekomen. Te Hoenkoop werd in den nacht van 5 op 6 dezer de wethouder aangenaam ver rast met een bezoek, juist toen hij bezig was eene koo te slachten, die hij verzuimd had aan te geven. Een duur grapje! De koe kwijt, een duchtige boete bovendien en misschien ziju wet houderschap uog wel op den koop toe er bij. Te Wapelde (gem. Heer de) werd dezer dagen een kind van nauwelijks 5 jaren door de moeder alleen thuis gelaten. Pas was de moeder eenige oognnblikkeu weg, of de kleertjes van het meisje vatten vuur, door eenige vonken uit de kachel. Verschrikt liep het de deur uit, maar in een oogwenk stond het in brand. Een buurman, die dit zag, liet niets onbeproefd om het vuur te blusschen, maar het arme kind had reeds zoovele brandwonden gekregen, dat het na eenige uren tijdens, aan de gevolgen overleed. Ds Vereeniging vangepension- neerde onder-officieren en minderen van het Ned. leger, heeft in het afgeloopen boekjaar on geveer f 15,000 aan hulpbehoevende oud-militairen huune weduwen en weezen kunnen uitkesren. Niet minder dan twintig pasi- tjes stapten Woensdag te Utrecht 't huwelijks bootje in, om te zamen door de buwelijkszee te laveeren. Na afloop der plechtigheid op het stadhuis, deed zich het vermakelijk geval voor, dat een echtpaar het verkeerde rijtuig instapte, wat zeer den lachlust der vele toeschouwers opwekte. De eene meende er „een voorteeken" in ie zien, een andere zei: //dat ze nou al in den olie zijn", en na veel draaien en wenden moch ten de overtreders „de koes// verlaten, om hunne plaats voor een ander gelukkig gemaakt paar in te ruimen. t Is wel niet erg prettig voor den bruide gom", merkte een leeperd aan, „maar in elk ge val toch nog beter in het verkeerde rijtuig ge stapt, dan de verkeerde vrouw getrouwd, zooals mij is gebeurd." De n ij verheids-tentoonstelling te Glasgow, welke Zaterdag gesloten werd, zal naar men berekent, een batig saldo van 40,000 (f480,000) opleveren. Zij werd door 5,750,000 personen bezocht. Te Londen zijn in de laatste da gen verscheidene personen in hechtenis genomen onder verdenking van den jongsten moord ia SpitalfieldsZij werden bijna allen spoedig weer in vrijheid gesteld, na voldoende inlichtingen om trent hunne persoon. Eén man is echter gevangen gehouden. Hij liep met een zwart gemaakt aan gezicht, in Wentworthstrcet, en hij riep, dat hij Jack the Ripper was. Hij werd onmiddellijk door een psar voorbijgangers aangegrepen, en de po litie ontrukte hem slechts met groote moeite aan de woede van het volk, dat hem wilde ver moorden. Zijn uiterlijk moet eenigszins over eenkomen met de gegevens, welke men omtrent den langgezochten moordenaar heeft. Uit Enschedé meldt men: De laatste oude wevers «troomen de weverij van de Heeren Jannink Zoner binnen, na door de fabrikanten te zijn begenadigd. De belhamels blijven van da fabriek geweerd. Het sociaal-democratische Ber- lijnsche gemeenteraadslid Johann Gnadt heeft aldus een verzoek om „vergunning" ingekleed: „Nadat ik tot gemeenteraadslid benoemd ban, heb ik mijne stalhouderij, als met mij ,e tegen woordige betrekking onvereenigbaar, opgegeven. Daar ik eehter als huisvader de verplichting heb, voor mijne familie op eene behoorlijke wijze zorg te dragen, heb ik het restaurant, huis no. In een gezin te Gelderse h-V enen- daal doet zich eea geval van vergiftiging voor. Het negenjarig zoontje is daaraan overleden, ter wijl de ouders ernstig ziek zijn. De oorzaak is niet bekend. In het Fransche stadje Cluny had dezer dagen eene eigenaardige volksstemming plaats. Het gemeentebestuur wilde eene leening van 300,000 frauks aangaan voor het bouwen van eene kazerne, en het aauleggen van eene waterleiding. De Eaad kon het daarover niet eens worden, en men besloot, op voorstel van een der leden, de burgers te laten beslissen. Er werden ouder de kiezers kaarten uitgedeeld met „ja,// of „neen," als antwoord op de vraag of men de leening wenschte. Er was daarbij een staatje gevoegd van het bedrag der belasting, die nu betaald werd en die, welke betaald zou worden, als de leening doorging. Bij de stemming kwamen 802 van de 1100 kiez-rs op, en de uitslag was, dat de leening met 479 tegen 298 stemmen werd verworpen. De Raad heeft zich aaa die beslissing gehouden. Gedurende de maand October heeft de prefectuur bij velschillende kooplieden in het groot te Parijs in beslag laten nemen en vernietigen 291 stuks wild, 1799 kilo's groenten en vruchten, 17,336 kreeften, slakken enz. en 41,000 kilo's visch. Bij kooplieden in het klein werden in beslag genomen 12 kilo's champignons, 75 kilo's groenten en 140 stuks wild. Uit Hoogezand wordt van 12 Nov. gemeld: Heden-avond waren in het naburige Sappe- meer weer vijf berachte belhamels „aan het werk." Na eerst twee flesschen jenever verorberd te heb ben, gingen zij een bezoek brengen aan den spek slager Fellinger, die juist een varken had geslacht. De vrienden kwamen daarop los. Fellinger gaf, om hen tevreden te stellen en te verwijderen, ieder eene worst. Doch die gift scheen niet vol doende. Zij vorderden meer, een eisch, welken de slager niet inwilligde. Na eene kleine woorden wisseling ging men tot handtastelijkheden over. Vijf tegen één. De slager echter was gewapend met zijn mes. Hij hanteerde het ferm. Niet met den scherpen, doch met den stompen kant trachtte hij zich te verweren. Doch toen de strijd te hevig werd, en hij reeds eene wonde aan het hoofd bekomen had, het hij den scherpen kant zien en gevoelen. Hij trof den hoofdman, met name Hofman, zoo, dat men voor diens leven vreest. De vier anderen gingen op de vlucht. Fellinger is daarop terstond naar den Burge meester gegaan, om zich zelf aan te klagen. Zoowel in Noord-Holland als in Friesland ziet men thans op vele plaatsen het eigenaardig en zeldzaam geval, dat gelijktijd:g en in eikaars onmiddellijke nabijheid hooiers en schaatsenrijdeis druk in de weer zijn, terwijl ook nog op vele plaatsen, ook in Zuid-Holland, de koeien in de weide zijn. Te Knijpe (Fr.) bracht een boer nog drie wagens goed hooi binnen. De Haagse he corr. van het Utr. D. schrijft: Het eerste duel-proces is, zooals men gezien zal hebben, nu voorbij en afgeloopen als een kluchtspel, na als een melodrama te zijn be gonnen. De schutterluitenant, wiens babbelzucht hem schijnt gedreven te hebben om voor de recht bank te verschijnen, waar hij niets le vertellen had dan wat iedereen wist, beeft daar nl. zijn mond voorbijgepraat en ten slotte gedaan als de schooljongen, die, door den meester bestraft, roept: meneer! Piet heeft het me opgestookt. Het resultaat is, dat hij die vechten ging, omdat zijne medeschutters-officieren deze formaleit ver langden en daarna de vlek op zijne schutterlijk militaire eer met zijn eiger. hariebloed afwiesch, nu door de geheele wereld als kinderachtig te kijk heeft gestaan. 't Is waarlijk, dit moet gezegd worden, een passend slot voor de geheele kwajongens-vertooning. En het „ridderlijk tweegevecht" heeft door deze laffe aanstellerij niet gewonnen in aanzien. Eene vreemdsoortige adverlen- lie stond eergisteren in een der locale bladen te Brtda. De kinderen, behuwd- en kleinkindoren verzoeken ter gelegenheid van de zilveren bruiloft hunner ouders verschoond te blijven van belang stelling van hen, die niet tot hunne familie be boeren. Te Kadier en Keer (Limburg), nabij de R K. kerk, staat eene linde, welke 6 meter omtrek heeft. Aan dezen boom is een eeuwenheugend verleden verbonden. Volgens de aldaar bekende overlevering, werd die boom al daar geplant door de Romeinen, die destijds in de naburige sterkte „attuatica", thans het gehucht Houtem, legerden, In het jaar 1868, den 27 Juli, had de boom een geduchten strijd te doorstaan en werd bij zwaar geteisterd door een storm, vergezeld van hagelslag, waardoor hij van niet minder dan zes wagens hout werd beroofd. Eenige jaren later had hij het wederom hard te verantwoorden en werd zijne kruin zwaar be schadigd door een feilen brand, welke in de aangrenzende woningen woedde en waardoor zijn uitgebreid.» kroon erg werd verschroeid. Ondanks al die rampen trotseerde hij den tijd en stond hij ia den afgeloopen zomer schooner dan ooit iu vollen bloei en prachtigen bladertooi. Hot Russisch oper a-g ezelschap, dat voor eenigen tijd naar Londen kwam, heeft daar zoo slechte zaken gemaakt, dat er, o. a. door de Pall Mall Gazette, giften gevraagd worden, om de zangers en zangeressen ia staat te stellen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1888 | | pagina 2